Aanbsstuding. BROOD Uil de hand le koop FAILLISSEMENT. Rekening en Veraulwoordin Openbare Verkooping op Woensdag 53 December 5893, een partij AFBRAAK, op Donderdag 21 December 1893, publiek verkoopen 20 Olmeboomen, 1 Eikeboom, 2 Esscheboomen, 22 Canadaboomen, 13 Fruil- boomen, 5 Olme-uilloopen, 395 Tronkboomen mei den Rap er op" en I streep HAKHOUT, publiek verpachten, 2 perceelen BOUWLAND do Grasotting Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Aan de Redactie der Goesche Courant. Mijnheer de Redacteur Bij dezen maak ik gebruik van Uwe bereidwil ligheid, om mijn antwoord aan den heer L. A. Paar- dekooper Overman, Notaris te 's-Gravenpolder, in Uwe kolommen wel te willen opnemen. Bij het lezen van dat ingezonden stuk door collega Paardekooper Overman rees bij mij de vraag Wist ZEd. nu waarlijk in dezen niets anders te vertellen, dan wat collega H. R. Trip uit Middelstum heeft geschreven Is het wetsbegrip van collega Paardekooper Over man dan van dien aard, dat hij niets anders kan dan overschrijven, wat een ander gezegd heeft, of was het alleen om mij te grieven Dan zal ik die handelwijze niet qualificeeren, doch het ware dan beter geweest, dat hij de pen had laten liggen. Op mijn schrijven over Gemeenschap en Schei ding bij tweede en verder huwelijk", uitgave bij F. Kleeuwens en Zoon te Goes, heb ik zeer zeker op en aanmerkingen verwacht, doch vergun mij ook in dezen mijne opvatting. Ik verwachtte Hink doordachte en doorwerkte redeneeriugen, vrij van alle persoonlijke aanvallen gegronde, op de wet steunende opmerkingen, zoo die gevonden kunnen worden, dan kwam men onder collega's door wrijving van meeningen tot eene ware oplossing, als die in mijn werk niet te vinden is. Het is mij een vriend, die mij mijn feilen toont, doch niet, zooals collega Paardekooper Overman uit 's-Gravenpolder dat doet. Mij dunkt, ik hoor hem zeggen: »Wat, zou Lansen Croin dat nu beter willen weten dan wij Het is flink, dat collega Trip hem eens onder handen ge nomen heeftik ga dat laatste gedeelte eens vlug overschrijven en aan de Goesche Courant zenden, anders weten ze dat in Zuid-Baveland niet." Zulk een tegenspraak zegt niets. Wanneer iemand de meening van een ander zoekt te bestrijden, moet hij zich voorzien van betere wapenen dan collega Paardekooper Overman gebruikt. Verder is mijn antwoord aan collega Trip, waar naar ik bij dezen verwijs, ten zeerste aan collega Paardekooper Overman ter lecture aanbevolen. Ik wil voor Z.Eds. gemak hier enkele punten laten volgen. Het geheel is te vinden in het Weekblad voor No tarisambt en Registratie van den 3 December 1893, no. 1249. Ik heb daarin o. a. gezegd, dat, »in weerwil van den grooten omhaal van woorden", dien notaris Trip bezigt, »mij het vage zijner redeneering bevreemdde", Immers, hij weerlegt nietsmijne opvatting is 2>hem vreemd en zooals hij zegt unique 1), daarom schijnt hij uit zijn humeur, terwijl de scheiding, zooals de heer Trip die omschrijft en gewoon is te behandelen, door geene enkele wetsbepaling posi- »tief wordt gesteund. x>Het spijt mij voor collega Trip, dat ik door zijn schrijven niet voor het minst in mijne overtuiging >aan het wankelen ben gebracht. s- Volle gemeenschap en gemeenschap van winst en t>verlies zijn en blijven bij mij twee verschillende toestanden, ook in tweede en verder huwelijk, bij notaris Trip misschien niet. Wat er verder geschreven is, zal ik maar voor bij- »gaan en collega Trip in het broeden op zijn be- »ginsel niet lastig vallen; ook zweeft de vlieger van Het gaat met nieuwe denkbeelden meer zoo. Gewoonlijk beginnen zij met verworpen te worden door hen, die niet de moeite deden er van op de hoogte te komen. Mr. J. P. Sprenger van Eijk, Nederland", Staatk. en Staathuishoudk. Weekblad no. 43, 18 November 1893, blz. 326. f> collega Trip misschien zoo hoog, dat die voor mij onbereikbaar is, doch ik zal eene toelichting schrijven, ook met voorbeelden opgehelderd. Mis schien, dat collega Trip van uit zijne hoogte er xdan iets van begrijpt en mocht dat schrijven te uitgebreid worden voor een courant-artikel, dan »gaat bet afzonderlijk ter perse, terwijl ik den uit- gever in dat geval zal verzoeken, een exemplaar »aan collega Trip, notaris te Middelstum, franco toe »te zendenhet moest Z.Ed. anders eens te duur zijn". Nu zal wellicht collega Paardekooper Overman een sterken steun zoeken in het schrijven van den Redacteur van het Weekblad voor Notarisambtmr. M. W. F. Treub te Amsterdam, die zich aan de zijde van notaris Trip schaart. 2) Ieder echter,' die dat stukje van de hand van mr. Treub leest, zal mij moeten toegeven, dat daarin geen enkel bewijs wordt aangegeven, als zou mijne meening verkeerd wezen. Zoolang dan ook èn notaris Trip, èn notaris Paarde kooper Overman, èn notaris Yan der Moer, èn mr. Treub in gebreke blijven om mij met degelijke, op de wet steunende bewijzen aan te tooDen, dat mijne beschouwing in strijd is met de wet, zal ik bij mijne meening volharden en geen stap terugtreden. Dat mijn schrijven indruischt tegen de meening van die heeren, is eene andere zaak; dat bewijst niets. Waar ik gebouwd heb op eene uitspraak van den Hoogen Raad, bet hoogste rechtscollege in Neder land, (dd. 23 Maart 1849) meen ik vasten grond onder de voeten te hebben en is het mijne schuld niet, dat zoovelen meenen dat arrest te moeten ter zijde leggen, daar het niet met hunne zienswijze strookt. Yoorts laat ik de hatelijkheden, als »het broeden op een ei" en dergelijke voor rekening van den schrijver. J. LANSEN GROIN, Zuidzande, 4 December 1893. Notaris. a) Wij laten het schrijven van mr. Treub hier onder volgen en sluiten dan daarmede in ons blad dit onverkwikkelijk debat. (Red.) Hoewel wij ons niet bewust zijn te schrikken van nieuwe meeningen omdat ze nieuw zijn, achten wij toch nieuwheid zonder meer geen voldoende aan beveling voor eene meening. De voorbeelden nu, die de heer Trip over de wijze, waarop de heer Lansen Croin gemeenschappen bij tweede huwelijk verdeelt, ten beste gaf, en waarvan de authenticiteit door den heer L. 0. niet wordt tegengesproken, waren van dien aard, dat wij ons bij de meening des heeren Trip niettegenstaande de nieuwheid der denk beelden van den heer L. C. ten volle aansluiten. Het is voor den heer L. C. te hopen dat zijne cliënten weinig proceslustig zijn, want wij betwij felen sterk of de volgens zijne nieuwe" methode uitgevoerde scheidingen wel heelshuids uit een proces zouden te voorschijn komen. Uit dien hoofde moeten wij ook tegen het gebruik van het boekje van den heer L. C. ernstig waar schuwen." Wanneer eindigt de negentiende eeuw Naardien wij allengs het einde onzer 19de eeuw nakende zijn, mag die vraag wel eens gedaan wor den, hoezeer misschien sommigen die te onbeduidend mogen achten, om daarop een antwoord te geven. Menigeen toch zal zeggen, gelijk mij bij ervaring al dikwerf gebleken is: »Wel, den 1 Januari 1900 begint eene nieuwe eeuw, en dus eindigt de 19de »eeuw op 31 December 1899". Maar, wie er zóó over denken, zijn het mis, wijl zij er niet op bedacht zijn, dat de jaartallen loopende jaren zijn, en geen getal van reeds verhopen jaren aanduiden, zoo als dat het geval is met de jaren van iemands ouder dom. Iemand, die zijn 80sten verjaardag beleeft, kan zeggen, dat er 80 jaren verhopen zijn sedert zijne geboorte, dat hij dus 80 jaar geleefd heeftmaar, op den lsten Januari 1880 zou het verkeerd ge weest zijn te zeggen, dat er 1880 jaren verhopen waren sedert het begin onzer jaartelling, wat eerst het geval was, toen dat jaar ten einde was geloopen, op den 31 December 1880. Professor De Gelder heeft in zijne Cosmographische lessenten jare 1831 uitgegeven, blz. 512, mede daarop gewezen, om de misvattingen te voorkomen, welke hem in zijnen tijd te dier zake ook bekend waren. Zoo schreef hij dan ook: »In het begin dezer »eeuw waren er niet weinigen, die het jaar 1800 onzer jaartelling voor het eerste jaar der 19de eeuw aanzagen, en die hunne verkeerde gevoelens dien- aangaande met velerlei drogredenen zochten door »te drijven. Wanneer toch een Vorst heden aan de regeering komt, dan onderteekent hij morgen zijne besluiten, behalve met de gewone dagteekening, onder bijvoeging van het eerste jaar onzer regeering »En eveneens moet het eerste jaar onzer jaartelling gehouden worden begonnen te zijn met het tijdstip »van Christus geboorte". Op de vraag: Wanneer eindigt de 19de eeuw? meot alzoo het antwoord zijn: de 19de eeuw eindigt op den 31 December 1900, en de volgende of 20ste eeuw vangt aan met den lsten Januari 1901. Zij, die deze eeuwsverwisseling zullen beleven, behooren er dus op bedacht te zijn, dat, wanneer zij er prijs op stellen om den laatsten avond onzer eeuw met bijzondere plechtigheid te gedenken, zij dan niet den Oudejaarsavond van 31 Dec. 1899, maar dien van 31 Dec. 1900 daartoe moeten bestemmen; gelijk de Nieuwejaarsmorgen van 1 Januari 1901, en niet die van 1 Januari 1900 dienstbaar kan gemaakt worden, om te gedenken, dat men, niet als gewoonlijk een nieuw jaar, maar, wat meer zegt, eene nieuwe eeuw gaat intreden. Wolfaartsdijk, 2 December 1893. J. VAN DER BAAN. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 7 Dec., Kruiningen, boomen, Gallis Merens. 8 'e Heercnhoek, boomen, De Ronde Bresser. 8 t Borsele, houtwaren enz., De Vos. 12 Goes, ineubelmagazijn, huizen en erven, Mr. Liebert. 13 Wolfertsdijk, woonhuis en erf, Mulock Houwer. 13 i Goes, vendutie, Hollmann. 13 's Heercnhoek, afbraak, varkens, Pelle. 14 t Eüewondsdijk, rijtuigen en hoornvee, Hollmann. 14 Goes, panden, Bank van leening. 15 i 's lieer Hendriksk., inspau, Hollmann. 15 i Kortgene, boomen. Roelof en Swemer. 16 i Ovezand, vrachtrijdersiuspan en manufacturen, Hollmann. 16/23 Dec., Antwerpen, bouw- en weiland, Sevestre, Antwerpen. Dominicus, Kruiningen. Van Dam, Kapelie. 18 >i Kwadendamme, houtwaren, enz., Mulock Houwer. 18 h 's Heereuh ek, huis en inboedel, De Ronde Bresser. 20 Wemeldinge, boomen, Gallis Merens. 20 Borsele, booraen en tronken, Van der Kloes. 20 h Nisse, stroo en vee, Hollmann. 21 Ovezand, planken, loopvarkens, hoornvee, Hollmann. 21 Baarland, boomen, verp land en grasetting, Mulock Houwer. 21 Schore, molen, huis enzmeubilaire goederen, Gallis Merens. 28 Kapelie, hakhout en boomen, Gallis Merens Watergetijen voor lerseke. DAGEN. Voorm. Nam. 7 December 8 9 10 11 12 13 HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. 1.57 2.16 8.27 8.46 2.34 2.51 9.4 9.21 3.9 3.26 9.39 9.56 3.43 4.— 10.13 10.30 4.18 4.35 10.48 11.5 4.53 5.11 11.23 11.41 5.29 5.48 11.59 Correspondentie. Aan.te s-Heer Arendskerke. U we opmerking komt ons te weinig belangrijk voor om er de aan dacht onzer lezers voor te vragen. Burgerlijke Stand van Goes van 4 tot 6 December 1893. Geboren: 5, Petrus Augustinus, z. v. Petrus De Bruijn en Judoca Verschuren. Overleden: 5, Kornelis Marinus, 4 dagen, z. v. Kornelis Marinus Koppejan en Maria Tamse. Marktberichten. GOES, 5 December 1893. Naar Wintergerst was veel vraag en bracht vorige prijzen op. Overige artikelen werden langzaam verkocht. Oude TARWE per Hectoliter 1 a f Nieuwe TARWE 5,20 a 5,50 Nieuwe ROGGE 4,50 s 4,80 WINTERGERST 4,40 s 4,55 ZOMERGERST - 3,30 a 4,10 HAVER 2,80 a 3,20 KOOKERWTEN 7,40 a 8,50 BRUINE BOONEN 6,75 a 7,70 PAARDENBOONEN r 5,40 a 5,70 PLATTE BOONEN - a WINTER-KOOLZAAD - a KAR WEI-ZAAD - a WOL, Schapen p. 3 K.G. (9teen) a BOTER per K.G. 1 a 1,10 EIEREN per 100 stuks 6,— a 6,20 ROTTERDAM, 4 December 1893. De redelijke aanvoer ruimde heden voor de meeste arti kelen tot eenige verlaging langzaam op. Tarwe. Jarige onveranderd. Per heet. f 5,25 a 6,30. Nieuwe in de beste soorten flauw als voren, mindere qual. 10 a 15 ets. lager. Per heet. f 5 a 6,20 en per 100 kilo f 6,90 7,75. Canada als voren f5,50. Rogge. Zeeuwsche kon vorige prijzen opbrengen, overige soorten 20 ets. lager, f 4,25 5 6 20. Rogge. Zeeuwsche kon vorige prijzeu opbrengen, overige soorten 20 ets. lager, f4,25 a 5,20. Gerst. Winter moest 25 ets. lager worden afgegeven. Per heet. f3,75 a 4,75, en per 100 kilo f6,75 a 7,50 Zomer eveneens flauwer en 15 ets. lager verkocht. Per heet f 3,75 a 4,50 en per 100 kilo in extra qual. met f 7,59, goede f7,25 cn mindere f 6,50 betaald. Chevalier onveranderd. Per heet. f4,75 a 5,75 en per 100 kilo f7,75 a 8,25. Haver met tragen kooplust, 10 ets. lager afgegeven. Per heet. f2,25 a 3,90 en per 100 kilo f6,85 a 7,40, betere soort tot f 8. Paardenboonen onveranderd van f5 tot 6 verkocht. Witte Boonen komen in beste qual. niet voor Mid delbare en mindere soort ongeveer als voren te plaatsen. Naar deugd verkocht van f7 tot 8,50. Bruine Boonen, ruim ter markt, 25 ets. lager ver kocht. Naar qual. verhandeld van f 6 tot 8. Blauwe Erwten op de kook 25 ets. lager afgegeven. Naar qual. verkocht van f7,25 a 8,25, extra lijne kooksoort nog daarboven, niet-kokende f6 a 6,15 Koolzaad onveranderd f 8,60 a 9. Kanariezaad als voren (7 a 8,50. Meelbericht. Vorige week bleven de zaken beperkt zooals dit alle jaren om dezen tijd het geval is, doch de puike merken, werden tot de hoogste noteering door consumtie ge nomen. Ilongaar^ch meel 30 a 40 ets. hooger. Heden meel onveranderd kalm. Vlas. Gedurende de vorige week was de vraag op het land beperkt en is er weinig omgegaan. Heden waren ruim 16,000 steen aangeboden, waarvan de helft tot onveranderde prijzen koopers vond. Lijnzaad met goeden aanvoer doch in kalme stemming, daar koopers zich meer teruggetrokken hielden. Dientengevolge waren prijzen wel zoo flauw en werd hier en daar f af 1/s lager afgegeven. Zeeuwsche ajuin. De aanvoer was heden ca. 4000 bn,, grootendeels in het land gekocht. Prijs voor marktgoed f2,50 per 50 kilo. Aardappelen. Zeeuwsche jammen fl,60 a 2,dito blauwe fl,90 a 2,—, poters fl,a 1,10. Zeeuwsche eieren f5,80 a 6,de 100 stuks. ROTTERDAxM, 5 December 1893. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 500 vette runderen, 1001 magere dito, 268 vette en graskalveren, 34 nuchtere kalveren, 210 biggen. Prijzen waren als volgtvette runderen le qual. 70 a c., 2e qual. 64 a c., 3e qual. 45 a c., kalveren le qual. 85 a c., 2e qual. 70 a 60 c., schapen le qual. c., 2e qual. c3e qual. c., alles per kilo, varkens le ual. a c, 2e qual, c., 3e qual. c., licht soort a c. per */a Ml°. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f 60, 2e qual. f56, 3e qual. f52, per V» kilo 60 a 70 c. ADVBRTENTIBN. Ondertrouwd C. WESTVEER en M. C. DE KATER. Wolfertsdijk, I Dec. 1893. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed na een zeer kort stondig lijden onze geliefde vader en be- huwdvader PIETER HIRDES, in den ouderdom van ruim 74 jaar, in leven Dijkgraaf van de Buitenpolders van Nisse" en Gezworen van de »Breede Watering bewesten lerseke". Uit aller naam, hunne kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Nisse, 30 November 1893. Tot mijne diepe droefheid overleed heden te Kapelie, in den ouderdom van bijna 73 jaren, mijne geliefde behuwd-zuster JOHANNA ELIZABETH DE LAAT DE KANTER, weduwe van mr. Jacob Van der Mandere. Heinkenszand, 1 Dec. 1893. Mr. J. C. R. VAN DER BILT. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde moeder Wed. P. DEN TOONDER geb. De Puijt. De Heere sterke ons in deze zware beproeving. Uit aller naam Kinderen en Behuwdkinderen. lerseke, 4 December 1893. Heden overleed na een kortston dige ongesteldheid, tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen, behuwd-, klein en achterkleinkinderen, mijn geliefde Echt- WILHELMINA OOSTPOLDER, in den ouderdom van ruim 81 jaren, van dewelke ik ruim 63 jaar met haar in den echt verbonden was. Sterke ons de Heere in deze zoo zware beproeving, opdat ook wij bereid mogen worden voor de eeuwige woningen, die zij getuigde te zullen gaan bewonen. P. KOEMAN Sr. Wolfertsdijk, 3 Dec. '93. Volstrekt eenige kennisgevingi Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van onze geliefde moeder, behuwd- en groot moeder, mej. de wed. A. DE BRUIJNE geb. Dekker, betuigen wij bij deze onzen hartelijken dank. Namens de familie, P. DE BRUIJNE. Goes, 6 Dec. 1893. jSint-ATicolaasfeest voor onver mogende kinderen. Aan de Goesche burgerij! Hartelijk dank voor de degelijke ge schenken en lekkernijen, ons gisteren na mens U door de commissie uitgereikt. De 280 kinderen van de scholen C en D. Zij, die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan de nalaten schap van den heer Jan Van de Velde, dezer dagen te Goes overleden, worden verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen aan den executeur C. BEENHAK KER te Kloetinge, of ten kantore van den Notaris PILAAR te Goes, vóór of op den 20 December a. s. Wie genegen zijn te leveren gedurende den winter aan het JR. li. P. Armbestuur, gelieven zich in persoon te vervoegen of hunne briefjes in te leveren aanstaanden Dinsdagavond 12 December, te 7^2 uur, in het Arm- lokaal van genoemd bestuur. Het BROOD moet zijn tarwe winkel- brood en 8 Hectogram wicht houden. Het voornoemd Bestuur. in de Kerkhoekstraat. Te bevragen bij Joh. Sandee Janszoon te lerseke De rekening en verantwoording im het faillissement van ftfarxa Aldegonda Van den Dunden, weduwe J. C. Bitter, Manufacturierster te Goes, zal door den Curator, ten overstaan van den Rechter-Commissarisworden afgelegd Woensdag 13 December 1893, des voormïddags 10 uren, in het Gerechts gebouw te Middelburg. De Curator, Mr. C. DE WITT HAMER J.Gz. des morgens te 11 uren, bij de herberg van de wed. B. Faes tes-Heerenhoekvan als Delen in soort, Latten, Ribben, Goten benevens Timmermansgereedschappen, Huisraad, 1 volledige Kaapstand en 1 nieuwe Sleeper, I vet Varken en eenige Loopvarkens. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. De Notaris MULOCK HOUWER zal 's voormiddags te 10 uren, voor de kin deren van J. De Jonge, te Baarlandy op hun boomgaard, geschikt voor WerkUout, en daarna in de herberg te Baarland, voor 7 jaren: in Baarland en Hoedekenslcerkeen van 4 perceelen Boomgaard, in Baarhai.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 3