1893 N°. 145. Donderdag 7 December. 80slc jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo kinnen als buiten Goes, J 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de keeren Nijgh Van Ditmak, te Rotterdam en verder by alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending vaai advertentie?» voor S uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Pokken. Er doet zich hier ter stede een tweede geval van pokken voor, in hetzelfde gezin, waarin bet eerste geval beeft plaats gehad. Eén der zoons is thans aangetast. Dit geeft ons aanleiding met aandrang er op te wijzen, dat de gelegenheid is opengesteld tot koste- looze vaccinatie, terwijl de doctoren bier ter stede ongetwijfeld allen in böt bezit zullen zijn van ani male koepokstof. We hopen, dat door de inwoners onzer gemeente ruim gebruik worde gemaakt van de inenting, want, al mogen sommigen, misschien velen, beweren, dat vaccinatie geen onvoorivaarclelijlc voorbehoedmiddel is tegen de kinderziekte, waarbij zij dan hun oordeel gronden op enkele uitzonde ringen, die baast te meer kunnen dienen om den regel te bevestigen, men vergete niet, dat die oorlog aan de vaccinatie bijna uitsluitend van ééne zijde wordt gepredikt, terwijl meermalen is gezegd, dat de leiders en corypheeën dier partij zichzelf aan de kunstbewerking hebben onderworpen. Men wake daarom door zich te laten vaccineeren voor zijne eigene gezondheid en die zijner mede burgers, en men kan dit te gemakkelijker, omdat sedert de inenting met dierlijke koepokstof, geleverd door pares vaccinogeneswaar nauwlettend toezicht bestaat, het gevaar tot overplanting van andere ziekten tot nul wordt gereduceerd. Overigens geven we den raad zich niet onnoodig angstig te maken. Men deelde ons mede, dat som migen zelfs in den winkel, grenzende aan het be smette buis, geene inkoopen durfden doen met de St. Nicolaasfeestdagen. Eene dergelijke vrees is een voudig belachelijk en doet onnoodig groote schade aan menschen, die in geenerlei betrekking tot de poklijders staan. Kalmte eenerzjjds en inenting anderzijds durven we als de beste voorbehoedmiddelen tegen de ge vreesde pokziekte aan allen aanbevelen. GOES, 6 December 1893. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie aangaande de tentoonstelling eener verzame ling prachtige aquarellen, etsen en voorworpen van beeldhouwkunstallen van levende meesters, te hou den in een der zalen van het Raadhuis. Deze Jwordt georganiseerd door eene commissie bestaande uit de damesMevrouwen E. Van der Bilt La MottheLa Mottho, M. II. J. Fransen van de PutteDe Laat de Kanter, Mejuffrouwen J. C. De Laat de Kauter, F. E. L. Oversluijs en M. Van Heel, benevens den beer Z. D. Van der Bilt La Motthe. De opbrengst is bestemd voor een liefdadig doel. Na opening komen wij op die tentoonstelling terug. Het aandeel der gemeenten in de lichting der nationale militie over 1894 is door Ged. Staten van Zeeland vastgesteld als volgt: Baarland 1, Borsele 2, Driewegen en 's-Heer Abts- kerke 1, Ellewoudsdijk 1, Goes 18, 's-Gravenpolder 4, 's-Heer Arendskerke 9, 's-Heerenhoek 1, iïein- kenszand 5, Hoedekenskerke 3, Ierseke 9, Kapelle 6, Kattendijke 4, Kloetinge 3, Krabbendijke 5, Krui- ningen 8, Kats 1, Kolijnsplaat 5, Kortgene 1, Nisse 1, Oudelande 3, Oud-Vosmeer 8, Ovezand 4, Poort vliet 3, Rilland-Bath 5, Scherpenisse 4, Schore 2, St. Ancaland 6, St. Maartensdijk 9, St Philipsland 4, Stavenisse 4, Tolen 8, Waarde 2, Wemeldinge 5, Wissekerke 6, Wolfertsdijk 5. Het totaal der lichting bedraagt, zooals vroeger reeds gemeld is, 514. 'g-tfravenpolder. Tot lid van het Burgerlijk armmiddel alhier is herbenoemd dhr. W. Geelhoed. Killand-Batli. Tengevolge van eenige onregel matigheden in bet gehouden beheer van bet kolen- fonds alhier, trad Maandag het geheele bestuur af en werden in het nieuwe bestuur gekozen dbrn. A. Blok Az. voorzitter, G. Windhorst vice-voorzitter, 5. Kanaar secretaris, M. W. V. Van Bijlevelt kassier, P. De Hamer, W. Kor ver en Jan Kouman commis sarissen. Een der aangenaamste en aardigste verrassin gen viel Maandagavond den heer J. C. Pilaar, gewezen directeur van het rijks-telegraafkantoor te Middelburg, te beurt. Er had zich nl. eene commissie gevormd, bestaande uit de beeren G. Alberts Lzn., firma Wed. J. H. C. Kakebeeke Gzn., Job. L. Van der Pauwert, direc teur-hoofdredacteur der Middelburgsche Couranten de firma J. A. Zip en Van Teylingen, die zich tot doel stelde den beer Pilaar bij zijn vertrek naar Maastricht een sprekend bewijs van waardeering te overhandigen. Maandagavond nu werd uit naam van eenige firma's en particulieren, die dikwijls met bet tele graafkantoor in aanraking komen, den beer J. C. Pilaar overhandigd een keurig »bonbeur du jour", met een album, waarin de namen der deelnemers voorkomen en de volgende opdracht is geschreven »Den heer J. C. Pilaar, van 1 November 1888 tot 1 December 1893 directeur van het rijks-telegraaf kantoor te Middelburg, wordt als blijk van achting en waardeeriug voor de welwillende wijze, waarop hij de behartiging der belangen van het publiek met die van bet rijk wist te vereenigen, dit geschenk, een bonheur du jour, aangeboden door achterstaande personen en lichamen". Dit geschenk werd hem onder eene van waardee ring getuigende toespraak aangeboden en daarbij de wensch geuit dat het den beer Pilaar en de zijnen in zijne nieuwe woonplaats, waarbeen bij gister middag vertrok, in alle opzichten wol moge gaan. Zeer getroffen door deze verrassing dankte de heer Pilaar daarvoor in enkele woorden. (M. Ct.) De Standaard zegt Terecht wijst men er op, dat in zake het vonnis-Thijm niet het artikel door de Herv. geciteerd, maar wel art. 251 van het Wetb. v. Straf recht in aanmerking komt. Dat artikel luidt m zijn tweede alinea Indien de schuldige aan een der misdrijven in de beide vorige artikelen omschreven, bet misdrijf in zijn beroep begaat, kan bij van de uitoefening van dat beroep worden ontzet. Nu verwijst de eerste alinea van dat artikel o. a. naar art. 249, en daar worden metterdaad de gods dienstleeraren met name genoemd. Het is dus moeilijk tegen te spreken, dat de Over heid zich, naar de letter der wet, metterdaad bet recht beeft aangematigd, om ook godsdienstleraren uit bun beroep te ontzetten. Dit nu is in strijd met de Grondwet. Bleek dus die opvatting te beersehen, dan zou bet boog tijd zijn, deze overschrijding van macht te keer te gaan. In elk geval zal opheldering gewensebt zijn." Uit Leeuwarden meldt men dat de toestand van jhr. mr. F. J. J. Van Ey sin ga, lid van de Eerste Kamer, die door een zware bronchitis was aangetast, thans zoodanig is, dat bet gevaar als geweken mag worden beschouwd. Het rapport der commissie voor Neer bosch, dat op een zeer omvangrijk onder zoek berust, zal waarschijnlijk niet vóór Januari bet licht zien. Dr. P. C. F. F r o w e i n lid der commissie van toezicht op bot middelbaar onderwijs te Helder, deelt in de Heldersche en Nieuwedieper Courant mede, dat hij in die commissie het voorstel heeft gedaan, dat door haar ernstige pogingen in het werk zouden worden gesteld, om in de gemeente eene rijks hoogere burgerschool met öjarigen cursus te verkrijgen, en dat over dit voorstel in eene niet voltallige vergade ring de stemmen gestaakt hebben, zoodat de beslissing tot eene volgende vergadering is aangehouden. Daar in de commissie twijfel geopperd werd, of eene H. B. S. werkelijk zou voorzien in eene bestaande be hoefte, werd door den beer Frowein eene uitnoodiging gericht tot ouders of voogden, die gaarne eene rijks- hoogere burgerschool in de gemeente Helder zouden zien tot stand komen, om hem een bewijs van in stemming te zenden. Op die manier wil de heer Frowein het bewijs leveren, dat de oprichting eener H. B. S. in die gemeente werkelijk noodzakelijk is. Voor het reizigersverkeer op de staatsspoorwegen is de volgende bepaling gemaakt Reizigers, voorzien van plaatskaarten naar stop plaatsen, hebben bet recht om op de heenreis door te rijden tot bet eerstvolgend station en (met eene retourkaart) ook op dit station de terugreis te be ginnen. Evenzeer hebben reizigers, voorzien van retour- kaarten genomen aan stopplaatsen, bet recht om op de terugreis tot bet eerstvolgend station door te rijden. In deze gevallen zal geene verbooging worden gevorderd. In verband met betgeen over deze zaak is ge schreven, verdient bet aandacht, dat de Min. van Binn. Zaken in zijn memorie van antwoord mede deelt, dat hij, met handhaving van bet Kon. besluit van 1890, overweegt, tegemoet te komen aan de schoolbesturen, die door bet bestaande gebrek aan onder wijzers niet in staat zijn reeds op 1 Jan. 1894 bet gevorderd onderwijzerspersoneel in hun school te doen werkzaam zijn en dientengevolge voor dit jaar de toelage uit 's Rijks schatkist zouden missen. Antwerpen is in beroering. Op de muren der stad heeft de Kamer van koophandel door plak brieven" geprotesteerd. Er zijn vergaderingen ge houden en andere worden aangekondigd. Eenstem mig is de bevolking met al deze betoogingen. Wat is de zaak? Sinds geruimen tijd wordt bij de regeering aangedrongen op de intrekking der vuur- en bakengelden, bet betalen van welke gelden in vele havens buitenslands afge schaft is, maar den Antwerpscben handel nog groote- lijks belemmert. Reeds 16 jaren geleden beeft de Kamer van koophandel om afschaffing dier gelden gevraagd, maar ondanks alle beloften van regeerings- zijde is er nog niets gedaan. Een andere grief is, dat de regeering niets gedaan beeft voor de ijsbrekers. Sinds den winter vóór drie jaren, toen de Schelde door bet ijs gesloten was, is er wel weder veel beloofd, is eeno commissie be noemd, een rapport verschenen, maar ondanks de toezegging der stad, dat zij harerzijds tot offers be reid is, weigert de regeering te bandelen. Professor Tyndall, de beroemde En- gelscbe natuurkundige, wiens dood Reuter seint, bereikte den leeftijd van 73 jaren. In 1820 in Ier land geboren, werd bij, na zijn studiën te Marburg en te Berlijn voltooid te hebben, reeds in 1853 tot hoogleeraar in de pbysica aan de Royal Institution te Londen benoemd. Door zijn talrijke onderzoekin gen over de leer der warmte, de voortplanting van het geluid en andere gewichtige phisische vraag stukken, verwierf Tyndall een eerste plaats onder de beoefenaars der natuurkundige wetenschappen. De uitslag zijner wetenschappelijke onderzoekingen werd door den onvermoeiden geleerde, die nog tot het laatst zijns levens werkzaam bleef, in een reeks van groote en kleinere geschriften openbaar gemaakt. Prof. Tyndal was sinds lang lijdende. Naar beweert wordt, stierf bij aan de gevolgen van overmatig gebruik van chloral, tegen slapeloosheid. Aan bet U. D. wordt bet volgende in berin nering gebracht Een Europeescb posthouder, Smit geheeten, zou wij meenen ten jare 1880 van Kota-Radja naar Koerong-Raba gaan, om aldaar te gaan post vatten. Vergezeld van een detachement van 15 gewapende politiedienaren overnachtte Smit met de zijnen in het huis van den voornamen Toekoe Nja Bat- tab, het ons bevriende hoofd der IV Moekims, en werd bij daar in bet bolle van den nacht met al de zijnen verraderlijk vermoord. Slechts één der onzen ontkwam, alhoewel zwaar gewond, bet algemeens bloedbad. Deze laaghartige moord werd voorts bedreven bij zwaar vermoeden, dat men de patrouille kunstmatig in diepen, zwaren slaap bad wettn te brengen, om de weerlooze menschen als bet ware, als beesten te slachten. Voor hoofdaanlegger nu van die euveldaad werd de nog in denzelfden nacht gevluchte Toekoe Nja Ali gehouden, die zich, God betere bet! thans weör in Neórland's gunst verheugt, zonder ooit voor zijne misdaad te hebben geboet. Deze daad van den gouverneur Deijkerhoff slaat, naar bet ons voorkomt, alle moraliteit in bet aan gezicht en een blaam zou bet werpen op alle Neder landers, wanneer zulk een feit zonder ernstig protest bleve. Ware er, nu een viertal maanden geleden, reeds zeer veel bezwaar tegen het weer in genade aan nemen van den zooveel meer beteekenenden Toekoe Oemar, die o. a. een moord van een sloep matrozen op zijne rekening had voor dien boogen, invloed rijken Atjeher kon ten minste nog de verzachtende omstandigheid gepleit worden, dat hij den moord bevolen bad, omdat bij aan boord van bet oorlogs schip Benkoelen niet waardig genoeg naar rang en stand ontvangen was. Van Toekoe Ali echter, den hoofdfirmant van den moord eener weerloos, als schapen geslachte patrouille, kennen wij tot op den huidigen dag geen enkele bij zonderheid, die te zijnen voordeele ware in bet midden te brengen, zoodat zijn ongehinderde terug keer bij de Compagnie", zijn herstel in eer en waardigheid alleen verbazing en verontwaardi ging wekken moet! Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. De algemeene beschouwingen over de Staats- begrooting werden gisteren voortgezet. De oud-Minister A. E, Mackay beantwoordde de rede van den beer De Beaufort voornamelijk ten aanzien van diens opmerkingen over de anti-revo lutionaire partij. Hij ontkende, dat zij als zoodanig luistert naar een wachtwoord van buiten en zeide dat zij bet sturen in democratische richting zóó op vat, dat bet volk in alle rangen en standen meer moet deelnemen aan de publieke zaak, een deelne ming, die niet in strijd is met de Christelijke be ginselen. Ea daarom, zonder naar Staatsalmacbt te streven, is zij bereid met de liberale partij mede te werken tot maatregelen op sociaal gebied. Inmiddels constateerde bij, dat de liberale party van de Re geering uit baar partij sedert een paar jaar werk zaam, verklaart dat zij baar eigen partij vermoordt. Tegenover de klacht over de oproerige gevoelens van de onderwijzers, meende spr. dat eerbiediging van bet recht der ouders op de keuze voor hunne kinderen van bet onderwijs bet beste geneesmiddel is. Hierop volgden eenige beschouwingen over onze financiën, waarbij hij de verantwoordelijkheid voor den benarden toestand der gemeente-financiën op de Regeering terugwierp en deed uitkomen, dat de be lastinghervorming van dit bewind voornamelijk drukt op de middel- ja zelfs op de gegoede klasse. Ten slotte drong hij aan op spoedige voorziening in de directie van bet Kabinet der Koningin. De beer Goeman Borgesius verdedigde tegenover de beeren De Beaufort en Van Karnebeek beperking der vrijheid in bet belang van lotsverbetering der minbedeelde klasse, daar onbeperkte vrijheid moet leiden tot menscbonteerende toestanden en de ver houding tusscben kapitaal en arbeid en tot verdruk king van de zwakken door de sterksten. De party van de Staats almacht zal dan ook in de Kamer veel krachtiger zijn dan de doctirinaire liberale partij, die bij de sociale verschijnselen niets wil veranderen in de rechtsverhoudingen en dat verschil tusscben beide partijen doet spr. reeds nu voorzien een schei ding tusscben doctirinaire en vooruitstrevende libe ralen. Hij kwam echter op tegen de voorstelling alsof de vooruitstrevenden de scheuring in de partij maken, terwijl juist de conservatief-liberalen de scheurma kers zyn. Veel meer vreesde spr. dan ook voor de eenheid der liberale partij indien de Regeering geen oplossing van bet kiesrecht vraagstuk in democrati- schen geest bad voorgesteld en die party bare mede werking daaraan onthield. Maar boe dit zij in bet belang der gemeenschap, zullen meerdere persoonlijke en financiëele offers noo- dig zyn en ten slotte waarschuwde bij tegen bet ver lagen der sociale vraagstukken tot een partijquaestle, die samenwerking tusschen de verschillende politieke richtingen onmogelijk maakt. Daarom huldigde bij bet streven der Regeering om bescherming te ver- leenen aan de zwakkeren in d9 maatschappij, al erkent hij dat inbreuk op de rechtsorde krachtig moet worden tegengegaan, vooral ook als die het gevolg is van opruiende woorden en verheerlijking van moordaanslagen. Het hoog houden van het gezag toch achtte bij plicht der rechtvaardigheid. De beer Levy bestreed de stellingen van mr. Van Houten ten aanzien der verhouding van de wetge vende macht tot bet arbeidsvraagstuk, en de rich ting die lijdzaamheid van bet Staatsgezag tegenover de maatschappelijke nooden predikt. Nadat de beer Levy bet economisch stelsel Van Houten bad bestreden, betoogde de beer Van der Kaay, dat bet juist een deugd is der liberale partij, dat zij verschil van meening toelaat en dat er geen principiëel verschil van meening bij de liberalen bestaat over de quaestie van Staatsbemoeiing. Voor scheu ring in de liberale partij bestaat zijns inziens geen noodzakelijkheid. De beer JFIuber wees op de noodlottige gevolgen van bet systeem van bedeeling, op noodlijdende ge meenten toegepast, en deed de vraag, om daaraan spoedig door een afdoende regeling een eind te maken. Waren de Gedeputeerde Staten er niet, de ramp zou nog veel erger zijn, maar op den duur vermogen zij niet genoeg. Het zou inderdaad bet werkplan der Reg. niet verstoren, als thans hieraan bet eerst aan dacht werd gewijd. Een beroep op de Ministers Smidt en Van Dedem steunde deze bede. De beer Rutgers toonde verontwaardiging over de tekortkomingen der Reg. en ontevredenheid over het beele werkplan. Even overdreven als zijne eiscben waren, was ook bet verlangen, dat de Regeering haar gevoelen zou uitspreken over allerlei socialis tische programma's. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen bet beroep te Kadzand door den beer F. Breen, cand. te Nieuwer-Amstel. Bedankt voor bet beroep te Kerkwerve c. a. door ds. D. Meerburg te Vreeswijk. 'g-lleer Arendskerke. Tot ouderling bij de Herv. Gem. alhier is benoemd dhr. M. Van Iwaarde, in plaats van het aftredend lid dhr. J. Meulenberg en tot diaken is herkozen dhr. J. Beenhakker. Billand-Bath. Bij de Ned. Herv. gemeente werden Zondag met algemeene stemmen tot kerk voogden herbenoemd dbrn. A. Goeree en C. Van der Werff. Maandag werden bij dezelfde gemeente tot ouder ling gekozen de aftredende leien dhra. J. Reynhouit en O. Akkerman.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1