van wie men om hunne godsdienstige en maat schappelijke positie anders mocht verwachten, zoo slecht doordrongen zijn van hunne plichten." De heer P. J. Troelstra, die zooals men weet, tegenwoordig te Utrecht woont, deelt in R. v. A. het volgende mede Wegens allerlei omstandigheden heb ik in de samenstelling der drie laatste nummers van De Nieuwe Tijd niet de hand gehad. Ik wensch der halve in geen enkel opzicht de verantwoordelijkheid voor hun inhoud te dragen. Wat ik vóór eenigen tjjd in het blad heb medegedeeld, nl. dat we in geen enkel opzichtaanvallend noch afwerenddirect noch indirecteen persoonlijke polemiek met partijgenooten zouden voerenalthans tot aan kongresis door mijne mede-redacteuren niet in acht genomen. Meer zaken en oordeelvellingen hebben er in 't blad gestaan (b.v. over den revolutionairen" P. L Tak), die onder mijne redactie niet in 't blad zouden zijn op genomen. Ik heb nu den eisch gesteld, verantwoor delijk ^oo/dredacteur te worden en de geheele tac tische leiding van De N. T. in handen te hebben. Tot zoolang hieraan niet is voldaan, besehouwe men mij als gewoon medewerker aan dat blad, tot het oogenblik, waarop ik óf als hoofdredacteur op treed, óf als redacteur aftreed De vorige week vertrok van Vlissingen het Duit- sche stoomschip Grimmmet bestemming naar Noord- Amerika, na eerst 160 landverhuizers te hebben opgenomen. Woensdag a. s. komt met dit doel weer eene boot alhier. Dit zijn de eerste passa giersbooten op Amerika, die deze haven aandoen. Bij den minister van oorlog schijnt het voor nemen te bestaan, om in het volgend jaar de voeding der onderofficieren en man schappen te doen geschieden voor rekening van het Rijk; op de begrooting van 1894 komt althans een post voor kosten van aanschaffing voor Rijks rekening met de brandstoffen noodig tot bereiding daarvan, ten behoeve van onderofficieren en soldaten." Zooals men weet, geschiedt tot dusver in het leger de voeding voor rekening van den onderofficier en soldaat, en wordt zijn soldij met dat bedrag verminderd. Niet onbelangrijk verschil van zakgeld in de verschillende garniezoenen, een gevolg van het verschil der prijzen van de levensmiddelen, is hiervan het onvermijdelijk gevolg. De dit jaar bij enkele korpsen genomen proef om de voeding op Rijkskosten onafhankelyk van de soldij te doen plaats hebben schijnt goed te zijn geslaagd. Tel. Het departement van marine in Engeland doet, in een dit jaar openbaar gemaakt verslag, mededee- lingen over kleurenblindheid bij zeelieden. Verleden jaar (1892) hadden zich als kapitein en stuurman 4688 personen aangemeld. Bij het onder zoek naar kleurenblindheid, werden afgewezen 31, die in het geheel geen kleuren konden onderschei den 21 verwisselden rood met groen, 205 bruin met groen, en 64 konden bruin niet van vleesch- kleur, wit, geel of rood onderscheiden. Groen werd door 32 voor wit, door 42 voor vleeschkleur, door 33 voor bruin, door 28 voor rood aangezien. Hieruit blijkt, dat bij betrekkelijk veel menschen het vermogen om kleuren te onderscheiden gebrek kig is, en dat zelfs totale kleurenblindheid, dat is de ongeschiktheid om kleuren te onderscheiden, bij 31 op 4688 personen (0,66 percent), gevonden wordt. Voor den dienst op schepen en spoorwegen, en in het algemeen daar, waar het goed onderscheiden van kleuren van groot gewicht is voor de veiligheid van leven en eigendommen, is een normale onderschei ding der kleuren door de beambten een vereischte. De keuringen te dien opzichte geschieden dan ook overal, en gewoonlijk op de volgende wijzeMen legt den te onderzoeken persoon een hoop wollen draden van verschillende kleuren voor, met opdracht, daar uit de lichtgroene en purperroode te zoeken en respectievelijk bij elkander te leggen. Legt hij bij de groene ook grijze en gele, daaren tegen de roode goed bij elkaar, zoo is hij gedeeltelijk kleurenblind. Legt hij echter ook bij de roode ver keerde kleuren, dan is hij geheel kleurenblind. In eene correspondentie over het Letterkundig Congres te Arnhem in de Soerabaya Ct. van 26 Oc tober lezen we het volgende Het was anders, zoo als gezegd, een mooie toost van den ouden Beets. Hèm misstond het pontificale nietZijn toon is ge wild statig, de zachtheid der stem heeft de deftige gedemptheid van een Kerk, en dan aldoor dat zich therinneren"heugenissen een halve eeuw oud! Ik zat aan tafel dicht bij zijn zoon, die te Arnhem predikant is en bij wien Hildebrand natuurlijk lo geerde. Tusschen eene sectie-bijeenkomst en eene algemeene vergadering, zoo vertelde hij, was de 79- jarige den vorigen dag even getramd naar Ooster beek, om een vriend te bezoeken. Werken doet Beets anders niet veel meerhij krijgt nog bijna eiken dag brieven met verzoek om gelegenheidsverzen of zoo iets, en die brieven beantwoordt hij dan zelf, begrijpelijkerwijze in den regel ontwijkendmaar overigens »schrjjffc" hij niethij houdt zich in den laatsten tjjd bezig met het schiften van zijne brieven en met het verbranden van het grootste deel er van zijne dochter staat hem bij het aanrichten van dit dagelijksch auto-da-fé bij". Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Ciliaars- hoek ds. J. E. B. Meloen, te Schore en Vlake. Bedankt voor het beroep te Kats de heer J. De Visser, cand. te Utrecht. Bedankt voor het beroep naar Middelburg door den heer N. C, J. De MiDjer, predikant te Sexbierum. fcïftpelle* Tengevolge van bet genomen ontslag j van de 4 kerkeraadsleden K. J. Van de Wal, Z. De j Groene, S. Vreeken en P. Hoogstrate werden Vrij dagavond door kerkeraad en kiescollege met meer derheid van stemmen als zoodanig gekozen tot ouder lingen J. De Jager Jz. en J. Daane en tot diakenen P. Baas en J. Van Wingen. BSoirsele. Bij de Ned. Herv. gemeente zijn tot ouderlingen herbenoemd de heeren E. Van Duijne en J. Walhout en tot diaken de heer P. Verburg. 's-SSeer Abtskerke. Tot kerkvoogd bij de Herv. Gem. alhier is herbenoemd de heer J. De Visser en gekozen de heer I. Willemsen. De Hervorming spreekt hare bevreemding uit over een gedeelte van het vonnis, dat tegen een predikant in Den Haag, wegens bekende redenen, onlangs is uitgesproken^ De rechtbank heeft den veroordeelde namelijk ook vervallen verklaard van zijn ambt als predikant. Dit berust op de bepaling van art. 28 van het Wetb. van Strafrecht, volgens welke iemand bij vonnis het recht kan worden ont zegd tot »het bekleeden van ambten of tot de uit oefening van bepaalde beroepen". Het blad vraagt of daaronder ook het ambt van predikant valt Kan de Staat eene bevoegdheid ontnemen, die alleen door een kerkgenootschap kan worden verleend De Staat betaalt wel de traktementen der predikanten, maar dit geschiedt aan het kerkgenootschap zelf, dat zijnerzijds den predikant aanstelt. De Hervorming meent, dat het op den weg ligt van de Alg. Synode der Ned. Herv. kerk om zich in dezen om het beginsel tot den minister van jus titie te wenden. De vereeniging van christelijk onderwijs te Grjjpskerke (Walcheren) heeft besloten tot oprichting van een school met den bijbel. De heer G. Nijsse van Baarland, thans onder wijzer aan de openbare school te Boskoop, zal eer lang de betrekking aanvaarden van onderwijzer te Lijdenburg in de Transvaal. Landbouw en Veeteelt. SEeinkenszaiid. Zaterdag 11. werd alhier eene vergadering gehouden door de »Heinkenszandsebe vereeniging tot aankoop van gewaarborgde kunst meststoffen" die slechts door 14 leden was be zocht, terwijl het getal leden thans is geklommen tot 76. Uit de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1892/93 bleek, dat de ontvangsten over genoemd dienstjaar f5025,40 en de uitgaven f4984,23 beliepen (alzoo een goed slot van f 41,17), en dat in dat jaar zijn aangekocht 167.5 baal ainoniak- superphosphaat, 1019 baal superphosphaat en 69 baal chili-saïpeter, te zamen uitmakende eene waarde van f 5355,87. Tot commissaris werd herkozen de heer Iz. Ujjiersehoufc. Storm berichten. Te Amsterdam was Vrijdagavond op sommige oogenblikken de winddruk zoo groot, dat de voet gangers op de pleinen moeite hadden zich staande te houden. Zelfs de anders zoo kalme Amstel ver toonde woeste golven met witte koppen. Gelukkig duurde dat noodweer slechts kort, en voor zoover bekend, heeft de wind geen ongelukken of schade veroorzaakt. Van reizigers uit Hilversum vernam het H.bladdat daar een volslagen wervelstorm heeft gewoed; het haantje op den toren draaide als dol in het rond. Op een gegeven oogenblik kwam er zulk een hevige ruk wind, dat de menschen op het stationsperron als oen hoop veeren uiteenstoven en twee vigilantes tegen elkaar geslingerd werden. Veel heviger nog moet de storm in het noorden van ons land zijn geweest, en ongelukken zijn daar helaas niet uitgebleven. Op Ameland zijn negen Wierumer vischaken gestrand, waarvan het volk gelukkig gered werd. Van Terschelling meldde men, dat de visschers- vloot door een N.O. sneeuwstorm werd overvallen en geheel ontredderd uit zee terugkeerde. Van den wal af kon men nabij de buitengronden een omgeslagen schip zien drijven. Te Utrecht, schrijft het U. Dkwam eenige minu ten nadat de storm was losgebroken, eene bejaarde vrouw op een stokje van Buiten de Weerd. Zij werd door een rukwind vóór de Zandbrug letterlijk om gewaaid, zoodat zij rollende en schuivende aan het begin der Oranjestraat terechtkwam. Een paar aldaar wonende zakkendragers namen haar op en brachten haar tehuis. Tijdens den storm bleef tusschen Leeuwarden en Groningen, Leeuwarden en Wirdum en Groningen en De Punt bijna geen enkele telegraafpaal staan, en werden de draden gebroken, die links en rechts over de lijn verspreid lagen. Station Leeuwarden was geheel van telegrafisch bericht uitgesloten. Te Leeuwarden had de sneeuw zich zoo opgestapeld, dat drie locomotieven van de S.S. daarin vastzaten, zoodat de sneltrein niet kon vertrekken, en de reizi gers van dien trein moesten wachten tot den laat sten trein. De sneltrein van Groningen kwam dan ook alleen eaan, doch met circa een uur vertraging. De veetreinen, die wegens de weekmarkt te Leeuwarden moesten loopen en te 6.47 en 7.54 hier aankomen, arriveerden gecombineerd te middernacht. Bij het Oosthavenhoofd van Ter-Neuzen is, door bekomen lekkage, tegen den oever gezonken de staatsie- schuit Dankbaarheidschipper M. Clement, van Hoofd plaat, geladen met graan voor België. Schipper en knecht zijn behouden aan wal gekomea. Provinciale Staten van Zeeland. Vergadering van Maandag 4 December 1893. teweegbracht, leek het wel of de locomobile alleen het werk wel af zoude kunnen en werkvolk daarbij een overtollig artikel werd. Gelukkig bleek dat toch niet het geval te wezen. Uit deze gemeente schijnen er ten minste 15 personen werk gevonden te hebben. Toch blijft het aantal der hoofden van gezinnen en kostwinnenden, die dat geluk niet deelachtig konden worden, groot. Hoeken en kanten van de straten weten daarvan mée te spreken en als bij geval allen zich op éenen hoek vereenigd hebben lijkt het wel of de brandspuit moet worden gepro beerd. En wat daarvoor nu te doen Algemeen is 't vermoeden dat van 't spitten in dezen winter niet veel zal komen. Ten eerste, om dat ten gevolge der langdurige droogte de graan oogst over 't algemeen beneden het middelmatige bleef, terwijl de marktprijzen niet mede werkten, zoodat de financiëele toestand van den landbouwer geene belangrijke extra-uitgaven gedoogt. En ten tweede, omdat wegens dezelfde oorzaak de in het vorige jaar nat gespitte grond aan geen enkele ge koesterde verwachting heeft beantwoord. Toch diende er naar het gevoelen van de ver gadering, die jl. Zaterdagnamiddag door het bestuur der werkverschaffings-vereeniging in de openbare school alhier was belegd, iets tot leniging van den nood te worden gedaan. Daarom werd besloten de vereeniging ook voor dezen winter weer te bestendigen. Nu rees echter de vraagwelk werk zal thans worden verschaft Bij de bespreking dier vraag kwam uit, welk eene moeielijkheid het oplevert op het platte land geschikt winterwerk te vinden. Een voorstel tot het wagen van een proef tot het verbeteren van een aangewezen weg door middel van zand, kolen- sintels, puin en dergelijke werd aangenomen. Een plan van de wijze van uitvoering zou daarvan per gedrukte circulaire aan de ingezetenen worden be kend gemaakt, terwijl daarbij ook de wijze van de bestrijding der kosten zou worden aangegeven. Voorts werd besloten de gelegenheid te ver schaffen tot het doen uitzoeken van boonen en erw ten voor de zaai enz. en verder de gelegenheid open te stellen tot het laten verrichten van alle werk zaamheden, die gerekend kunnen worden de zomer- werkzaamheden voor den arbeider niet te zullen doen verminderen. De bestrijding der kosten daarvan zal dan zoo danig worden geregeld, dat hoogstens 1/3 der kosten zal komen ten laste van hem, die het werk laat uit voeren. 'a-Grnvenhage* H. M. de Koningin-Regentes legde heden een krans van gedroogde takken en go- droogde bloemen op het graf van Koning Willem III. Wigsenkerke. De Minister van Financiën heeft, op zijn verzoek, den heer B. H. P. Janssen ont heven van de hem bij onderscheiding opgedragen be trekking van fd. adjunct-controleur der directe be lastingen en accijnzen te Roosendaal. - Er openbaart zich in de laatste dagen naar de Iers. en Th. Crt. schryft in de p r ij z e n der oes ters een sterke neiging tot dalingzelfs zijn zij reeds gekomen beneden een grens, die de kweekers liefst niet overschreden hadden gezien. De geringe vraag der laatste weken heeft hiertoe aanleiding gegeven. De schade, door den storm aan het zaaigoed toe gebracht, is aanmerkelijk hooger dan we verleden week meldden. Het mosselzaad daarentegen dat in de Grevelingen zoozeer geteisterd is, heeft in de Ooster-schelde weinig geleden. Doch de storm beeft verscheidene oesterperceelen sterk doen verzanden. De heer W. Hovy deelt in De Heraut mede» dat mr. L. W. C. Keueheuius zijn einde ziet naderen. Hij is ten volle bewust van zijnen toestand en draagt het zware lichamelijk lijden met stille berusting. Naar het Dagblad mededeelt, is baron Van Goltstein, oud-minister en oud-lid der 2e Ka mer, benoemd tot gezant in Engeland. In De Tijd komt de volgende mededeeling voor In de vergadering van katholieke leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van Donderdag 30 November 1893, is met algemeene stemmen be sloten, bij de behandeling van Hoofdstuk III der staatsbegrooting voor 1894 de quaestie van het her stel der Nederlandsche legatie bij den Heiligen Stoel niet ter sprake te brengen Tevens is besloten, hiervan mededeeling te doen aan het dagblad De Tijd. 's-Gravenhage, 30 Nov. 1893. Het bestuur der Vereeniging van Katholieke Leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal, L. Ha.ffma.ns, 1. v. Walter, w. secr. Het Centrum vermeldt dat in de suikerfabriek te Steenbergen niet alleen binnen de muren den geheelen Zondag wordt gewerkt, even als ook in andere fabrieken schijnt te geschieden, maar dat zelfs onder de voormiddag-godsdienstoefe ningen arbeid wordt verricht op het open terrein dier fabriek, zooals het verrijden met kruiwagens en het in hoopen brengen van aarde uit de fabriek." Het blad voegt er bij, dat »difc natuurlijk niet kan geschieden, zonder verlof van het hoofd der gemeente aan de firmanten, beiden voorname Ka tholieken." Het is zeker niet ongepast voor de vol ledigheid hierbij te voegen, dat een dezer firmanten is de burgemeester zelf, de heer Van Loon, die dus zichzelf verlof heeft moeten geven, en de andere de afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het dis trict aldaar, de heer De Ram. Terecht zegt Het Centrum bij de vermelding van deze ergerlijke handeling: »Is het niet duidelijk, dat op andere wijze en door strengere wetten moet gezorgd worden voor de belangen der arbeiders, waar het blijkt, dat zij, Drietal te lEoedekenskerkeJ. W. Drost te Biezelinge, J. E. B. Meloen te Schore en W. Hulsbergen te G resteren. Tegenwoordig de Commissaris der Koningin, voor zitter, 40 leden en de Griffier. Afwezig de heeren Buteux met en Risseeuw zonder kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Daarna wordt voorlezing gedaan van eenige adres sen in zake het voorstel tot verleening van een subsidie voor een stoomtramweg Brouwershaven— Steenbergen, t. w. van een van elk der coöpera tieve zuivelfabrieken te Nieuwerkerk en te Zonne- maire, die van inwoners van Schouwen en Duive- land en een van inwoners van Noordwelle. Nog wordt voorgelezen eene nota van den heer Siegers met bedenkingen tegen het besluit van de Staten om op Maandag 4 Dec. herstemming te hou den over het voorstel in zake de tram. De heer Siegers meent, dat de heden gehou den vergadering niet is eene volgende vergadering in den zin van de Prov.wet. Met uitstel tot een volgende vergadering kan de wet niet anders bedoeld hebben dan tot een door haar genoemde zomer- of wintervergadering of tot eene buitengewone vergade ring; de vergadering van heden is één met de tot nog toe sedert de opening der wintervergadering gehouden bijeenkomsten. Op grond dier nota stelt de heer Siegers voor de behandeling der iramzaak uit te stellen tot de zomer vergadering of tot eene buitengewone vergadering der Staten. De Voorzitter bestrijdt de meening van den heer Sie gers met een beroep op de bewoordingen en de bedoe ling der wet en op het voorbeeld der Staten-G ener aal. De motie-Siegers wordt nu in stemming gebracht en verworpen met 35 tegen 5 stemmen, die der heeren Van der Meer, Callenfels, De Jonge, Hu vers en Siegers. Daarna komt de tramzaak aan de orde. De be raadslaging wordt heropend op verzoek van den heer Kakebeeke. De heer Kakebeeke wil niet in de zaak terugtre den, doch alleen meedeelen, dat hij aanvankelijk tegen het voorstel was, maar op die meening terug is gekomen, door de beraadslaging in de afdeelingen en in de vorige vergadering. De heer Van der Ilave wijst er op, dat door de zuivelfabriek is aangevoerd, dat mist en ijsgang het vervoer der boter belettendit blijft zoo. Daar vele leveranciers van melk vrij ver van de stations wonen, zal de tram hun ook in deze geen voordeel geven. Spr. zal zich echter buiten stemming houden, omdat onder 't adres uit Zieriksee namen voorkomen van goed bekend staande mannen, die zeggen, dat zij de verantwoordelijkheid op zich nemen. Den heer Fruijtier is uit de adressen gebleken, dat in Schouwen veel belangstelling voor de zaak bestaat. Bovendien kan wellicht een der booten van Zieriksee op Walcheren worden opgeheven en daar door het subsidie verminderen. Spr. zal daarom vóór stemmen. Den heer Moes is dit geen reden om zijn stem te wijzigen. Het getal onderteekenaars der adressen (111 van de ongeveer 7000 Zierikzeenaars) is den heer Huvers juist bewijs van het tegendeel van wat de heer Fruijtier meent. De tgd heeft niet ontbrokenwant als de belangstelling groot genoeg was, had in twee dagen drie vierde van Schouwen kunnen teekenen. Spr. heeft geïnformeerd op Duiveland; daar jmeent men, dat de tram wel aardig, gemakkelijk en plei- zierig zou zijn, maar noodzakelijk niet. Wel meent men, dat 't makkelijk is, op Zondag, als de booten vol vee zijn, per tram te kunnen reizen, maar noo dig is de tram niet. 't Grootste deel der namen op de adressen zijn niet van poorters of burgers, maar van hen, die geen grondeigendom bezitten, en dus niet in de verhoogde belasting zullen deelen. De vermeerdering der subsidie voor da stoombooten is toegestaan op eene stem uit Zierikzeemet het oog op de aandeelhouders mag aan vermindering daarvan niet gedacht worden. Hield men een hoofd, stemming op Schouwen en Duiveland, dan zou blijken, dat de meerderheid Tien tram niet zou willen spr. betoogt dit met aanhalingen uit brieven uit plaatsen nabij het Zijpe, waaruit ook blijkt, dat de overgang aldaar vaak ondoenlijk zal zijn. Nog komt spr. op tegen de bewering, dat hier in de Staten geen vraag be hoeft te zgn naar de levensvatbaarheid der onder neming. Uit de rapporten toont spr. nog de mindere belangstelling der gemeenten aan. De heer Hammacher stelt voor, de discussie te sluiten. Deze motie van orde wordt zonder beraad slaging of hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel tot het verleenen van een subsidie voor den tram BouwershavenSteenbergen, wordt daarna aangenomen met 20 tegen 19 stemmen. Voor stemden de heeren Van Deinse, Fokker, J. A. Bolle, Hennequin, De Casembroot, De Smidt, Van Waesberghe Janssens, De Bats, Van der Lek de Clercq, Van der Bilt, Frujjtier, M. Bolle, Van Woel- deren Kakebeeke, Van Lijnden, Heijse, De Jonge, Snijders, Hammacher en Van Teijlingen. Tegen stemden de heeren Moerdijk, Dronkers, Noordijke, Hollestelle, Siegers, Ysebaert, Thomaes, Van Buren, Lucasse, Van Rompu, Den Boer, Van der Meer, Callenfels, Van Uije Pieterse, Huvers, Van Voorst Vader, W. J. Vader, Pompe en Moes. De heer Van der Have had de vergadering verlaten. Nadat de vergadering zich ongenegen verklaard had langer bijeen te blijven, en de resumtie der notulen en de uitvoering der besluiten aan Ged. Staten had opgedragen, werd zij in naam der Ko ningin door den Voorzitter gesloten. Gemengde Berichten. Hanaweerd. Donderdagavond gaf het Fanfare gezelschap »Scheldegalm" in de zaal van dhr. Ver hagen zjjn eerste winter-concert, afgewisseld door twee tooneelstukjes en eenige voordrachten. Een en ander viel goed in den smaak van het publiek. Vooral de dames-rollen werden goed uitgevoerd; de zaal was stampvol en het concert werd met een bal besloten. Naar men verneemt zal dezen winter nog zulk een genoegelijke avond aan donateurs en verder publiek worden verschaft.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2