stellen. Hij verlangt, dat zijn beschuldiger den moed hebbe zich te noemen. De heer J. A. Bolle zegtmijnheer Huvers die beschuldiger ben ik, en ik houd die beschuldiging ▼ol. Met een beroep op de nota van den heer Huvers doet spr. uitkomen, dat voor de beschuldiging alle grond bestaat. Gaarne eerbiedigt spr. het gevoelen van den tegenstander, maar hij schijnt eene andere opinie van ironie te hebben dan de heer Huvers. De Voorzitter stelt voor, nu de discussie over dit persoonlijk feit te laten rusten, en tot de zaak terug te keeren, waarover waarlijk genoeg te spreken valt. De heer Van Uije Pieterse meent, dat de onder neming als te gewaagd moet worden beschouwd om een zoo groot subsidie te rechtvaardigenook met het oog op de subsidiën der gemeenten, die te klein zijn, is spr. tegen het voorstel. Z. i, ware op vol doende wijze te voorzien door een stoomboot Zijpe St.-Filipsland en een tram van daar naar Steen bergen de tram van Brouwershaven naar Bruinisse kon dan vervallen. De heer Hollestelle kan met bet voorstel van Ged. Staten niet méégaan, omdat hij een zoo belangrijk offer niet voor de onderneming kan toestaan. De heer M. Bolle herinnert, dat belangrijke offers zijn toegestaan voor den boot- en wagendienst WalsoordenVlake, met de wetenschap, dat die bij dragen voortdurend zullen zijn. Welnu, hier zal niet meer noodig zijn. Waarom geeft men nu zoo op van die hooge bijdrage En als de heer Van der Meer meent, dat Schouwen al verbinding heeft aan den vasten wal, dan vind ik, zegt spr., dat wat al te gekschrap dan dat deel van de provincie maar weg. De heer Pieterse vreest, dat als de aanvraag wordt ingewilligd, men later aan N.-Beveland hetzelfde niet zal kunnen weigeren. De heer Van der Have beroept er zich op, dat hij, zoolang hg zitting had in de Staten, alle aanvragen om hulp voor communicatiemiddelen heeft gesteund. Maar in deze zaak is spr. huiverig geworden, nu zelfs het dagblad der streek zoovele bezwaren oppert. De Raad van St.-Philipsland heeft geweigerd, sub sidie toe te staan, omdat de gemeente zelf noodlijdend is; dat vindt spr. flink. Ook de gemeenten in N.- Brabant hebben geweigerd, en zien er dus het belang niet van in. Aan 't Zijpe zou de boot de losse wagens van de assen opnemen, en aan de andere zijde wéér neerzetten spr. vraagt, of dit afdoende is. Met het oog op den halven maatregel, die de bestaande com municatiemiddelen in gevaar zou brengen, is spr. tegen het offer, dat van gemeente en provincie zou worden gevraagd. De heer Fokker merkt op, dat als de onderneming geen levensvatbaarheid heeft, de provincie wel niet meer dan 2 of drie bijdragen zal hebben te betalen. Heeft zij die wel, dan is de bijdrage der provincie wel hoog, maar dan is ook het behaald indirect voordeel enorm grootdit heeft spr. overgehaald om voor te stemmen. De heer Pompe vraagt of het algemeen belang in die mate bij de zaak betrokken is, dat daarvoor de opcenten op de belastingen met ten minste twee mogen worden verhoogd. Spr. heeft daarvan de overtuiging niet verkregen, hoe wenschelijk hij eene tram verbinding op Schouwen moge vinden. In bet 4e district geven polders en gemeenten bijdragen, gelijk aan 9/io van het provinciaal subsidie, in Schou wen 2/i0. Daaruit blijkt, dat bet algemeen belang in die streek niet zoo wordt gevoeld. Spr. gelooft ook niet, dat de tram aan d9 verwachting zal beant woorden. Zonder oponthoud zou de tram van Brou wershaven naar Steenbergen 2 uur noodig hebben neemt men daarbij oponthoud aan IS stations, den overgang op en van de boot, den rit van Steen bergen naar Roozendaal, het oponthoud aldaar, dan zal de reis van Brouwershaven naar Rotterdam mis schien in vijt uur kunnen worden gedaan, dat is ongeveer even vlug als met de boot. Spr. vreest daarom dat er van de tram niet zooveel gebruik zal worden gemaakt als men denkt. De heer M. Bolle komt op tegen de bewering dat de tram geen tijd zal besparendit berust geheel op onderstellingen. Men moet bovendien niet van Brouwershaven spreken, maar van Zierikseedaar komen de meeste Schouwenaars. Van daar kan men met de tram in 4 uur te Rotterdam zijnmet de boot in niet minder dan 6 a 6Y2 uur. De heer Callenfels motiveert zijn stem tegen het voorstel, omdat de zaak wel wenschelijk, maar niet noodzakelijk is, en omdat de levensvatbaarheid er van niet vaststaat. De heer Snijders zal vóór het voorstel stemmen. Als SchouwenDuiveland kwam met een verzoek om calamiteus-verklaring, zou die in het algemeen belang worden toegestaan, daar het behoud dier eilanden te veel waarde heeft voor Zeeland. Schou wenDuiveland heeft zich 0. a. aan de spits gesteld van de paardenfokkerij en de veeteelt, met uitne mend resultaat; het heeft al gedaan wat het kon om zich op de been te houden. Zelfs de kleine man heeft in de voorloopige kosten van den tram bijge dragen. Waar nu SchouwenDuiveland ten opzichte van den tram calamiteus is, zal spr. met volle vrij moedigheid voorstemmen. De heer Heijse kan heel kort in de verdediging van het voorstel zijn. De gedachtengang van Ged. Staten en het motief van het voorstel zijn anders geweest dan die van de meeste leden. De vraag naar de levensvatbaarheid kan nu evenmin ter sprake komen als bij de twee vorige subsidie-aanvragen. Daarover kan veel gediscussiëerd worden, maar zij kan met ja of neen in gelijke waarde beantwoord worden. Zonder angstvallig naar de levensvatbaarheid te vragen, hebben Ged. Staten zich alleen de vraag gesteldis het geoorloofd, in dit geval subsidie te verleenen, waar dit reeds in twee gevallen is geschied In de tweede plaats is de vraag of bet algemeen belang dit groote cjjfer rechtvaardigt 1 Het is üiet zeker, dat die som zal moeten worden verleend, want de raming is waarschijnlijk te hoog. Rjjk en particulieren moe ten nog volgen maar de eerste steen moet van hier komen. Wil men hier geen poging doen om dien eersten steen te leggen, dan komt van dit werk, dat voor een groot deel van Zeeland van zoo heel veel belang is, in de eeiste jaren niets. Dat is dus de beteekenis van deze stemming: acht men het algemeen belang voldoende bij dit belangrijk deel van Zeeland betrokken om deze uitgave te recht vaardigen voor een werk, waarnaar in dat deel reik halzend word uitgezien. Het voorstel van Ged. Staten wordt alsnu in om vraag gebracht; 19 heeren stemmen voor en 19 tegen, zoodat de stemmen staken. Voor stemden de heeren Buteux, De Smidt, Ham- macher, Van Lijnden, De Bats, Van Woelderen, Heijse, M. Bolle, J. A. Bolle, Fokker, Van der Lek de Clercq, Van Teijlingen, Snijders, Van Waesberghe, Van Deinse, Van der Bilt, Hennequin, De Casem- broot en De Jonge. Tegen stemden de heeren Van der Meer, Siegers, Hollestelle, Pompe, Callenfels, Dronkers, Huvers, Van Buren, Van Roinpu, Noordijke, Van der Have, Lucasse, Van Uije Pieterse, Den Boer, Moes, Fruij- tier, Moerdijk, Van Voorst Vader en IJsebaert. Alsnu moet in een volgende vergadering eene nieuwe stemming plaats hebben. De beer Van Uije Pieterse wenscht de behandeling uit te atellen tot de zomervergadering. Met 26 tegen 7 stemmen (die der heeren Van Rompu, Pieterse, De Jonge, Siegers, Van Woelderen, Pompe en Huvers; vijf heeren hadden de vergadering verlaten) wordt dit verworpen. Daarna wordt goedgevonden een voor stel van den Voorzitter om de vergadering te houden op Maandag 4 December, des namiddags één uur, waarna de bijeenkomst wordt gesloten. De gemeenteraad van Wolfertsdijk verleende in zijne Woensdag jl. gehouden vergadering eervol ontslag aan mej. Crucq als onderwijzeres aan de openb. school te Oud-Sabbinge met ingang van 1 Jan. a. s. en besloot in bare plaats een onderwijzer aan te stellen. Het onderwijs in de handwerken zal worden opgedragen aan eene Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren kwamen de uitgaven voor Ned.-Indië bij de Indische begrooting in behan deling. De gegrondheid der klachten over de recht- spaak van het Hooggerechtshof in Ned.-Indië erken nende, drong mr. Levy aan op toekenning van den Hoogen Raad in Nederland van ruimer toezicht op die rechtspraak. De Minister van Koloniën beloofde op de klachten te zullen letten bij herziening van de rechtelijke organisatie in overleg met den Minis ter van Justitie en deelde aan den beer Van Kerk wijk, die op het gebrek aan pasmunt in Indië wees, mede, dat daarin zal worden voorzien, mits zonder schade voor de circulatie hier te lande. Nader zal de Minister overwegen of hij de gun stige bepalingen op de verloven van Indische offi cieren ook kan toepassen op de reeds met verlof vertrokkenen, die de heer Kielstra daarin wil doen deel en. Het voorstel van den heer Kielstra om de ge vraagde f 13.640 voor de bestuursreorganisatie op Cerarn te schrappen, voornamelijk met bet doel bet aantal controleurs niet te vermeerderen, bestreed de Minister. Hij verwachtte dat bet bezuinigings-onder- zoek tot vermindering van ondergeschikt ambtenaars- personeel zou leiden. De voorsteller wilde den uit slag daarvan afwachten alvorens bet geld toe te staan, zoo ook de meerderheid der commissie van rapporteurs. Het amendement werd met 42 tegen 17 stemmen aangenomen. Bij het artikel over de koffiecultuur protesteerde de heer Kielstra tegen de weigering van den Mi nister om het koffie-monopolie in de Minahassa op te heffen, tenzij tegen equivalent. D9 heer Cremer bestreed de proeve met bijslag- stelsel voor de koffie, waarvan hij geen heil ver wachtte, evenmin als van wetenschappelijke onder zoekingen, die slechts zullen leiden tot grooter kwelling der bevolking. Van Liberia-koffie verwacht hij niet veel voor de toekomst en allerminst moet het Gouvernement zich op die cultuur toeleggen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. 's-Heer lleiidrlkq&Inderea. Tot notabelen bij de Ned. Herv. gemeente alhier zijn herkozen de heeren M. Zweedijk Ozn. en Joris Schipper. 'g-SIeereiilioek. Bij de Ned. Herv. gem. alhier is herkozen tot ouderling dhr. P. Wondergem, on in plaats van dhr. J. Derto (die niet meer in aan merking wenscbte te komen) gekozen dhr. N. Pols, thans diaken. In diens plaats is tot diaken benoemd dhr. M. Van der Heulen. Iliezelififfe. Tot notabelen der Ned. Herv. gem. alhier zijn herkozen de heeren J. Lavooij met 39 en M. Nieuwenhuize met 36 stemmen. Waarde. De bij de Herv. gem. beroepen predi kant Wimkes, heeft voor het beroep naar hier bedankt. Bedankt voor het beroep bij de Ned Herv. Kerk te Kattendijke door den heer J. De Visser, cand. te Utrecht. Door de classis Middelburg der gereformeerde kerken zijn na voldaan peremptoir examen, toege laten tot het predikambt de candidaten J. C. Raams- donk en H. Buurman, beiden van de theologische school te Kampen, die respectievelijk hebben aan genomen de beroepen bij de gereformeerde gemeente te Veeie en te Meliskerke. Naar het Predikbeurtenblad van Amsterdam meldt, heeft de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente aldaar zich bereid verklaard, om naar vermogen mede te werken tot bestendiging van het kerkelijk professoraat te Amsterdam, en in dezen een commissie van advies en correspondentie benoemd. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland zijn benoemdals secundes van den heer P. J. S gers, onderling, lid der synode, dr. J. Van der Beke Callenfels te Vlissingenals lid der commissie van vooi'dracht voor de benoeming van kerkelijke hoc w leeraren de heer J. H. Geselschap, pred. te Vlissin gen, en als diens secundus de heer J. F. F. Van den Hamine, pred. te Wemeldinge. Ifeinkenszand. Voor de betrekking van onder wijzer aan de openbare lagere school alhier heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Jaarwedde f500. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld L. de J. 21 j te Wol fertsdijk wegens mishandeling tot 3 maanden gev. strafF. K,, 18 j., te Goes, wegens diefstal tot 3 maanden gev. straf; J. W., 30 j., te Goes, wegens mishandeling tot 3 maanden gev. straf; J. O. v. H., 26 j., P. v. H., 29 j. en J. P. v. H., 24 j. allen te Goes, wegens mishandeling en wederspan- nigheid de le en 2e ieder tot eene gev. straf van 1 maand, de 3e tot f 8 of 8 dagen. Ontslagen van rechtsvervolging: P. K., 27 j., te Kapelle, beklaagd van beleediging van een ambtenaar. Ter griffie der arrond. rechtbank te Middel burg is door 0. J. B., werkman te Middelburg, hooger beroep aangeteekend tegen bet door die recht bank op 10 dezer uitgesproken vonnis, waarbij hij ter zake van mishandeling werd veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Bij vonnis van de arrondissements-reebtbank te 's-Gravenhage werd dr. D. O. Th. veroordeeld tst 5 jaren gevangenisstraf, met ontzetting uit het ambt van predikant, en voor den tijd van 10 jaren van de rechten van voogd, toezienden voogd en be windvoerder, behalve over zijne eigene kinderen. Deze straften zijn opgelegd wegens het plegen van ontuchtige handelingen met minderjarige meis jes, welke aan zijne zorg als godsdienstleeraar wa ren toevertrouwd, hetzij na afloop der catechisatiën, of op andere tijdstippen, wanneer die meisjes vrij willig bij hem kwamen. De rechtbank nam in aanmerking het tempera ment van beklaagde en de vele weldaden, door hem blijkens overgelegde bescheiden, bewezen. De rechtbank te Utrecht veroordeelde den be klaagde Koek, directeur van de leenbank aldaar, tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van den in voor- loopige bewaring doorgebrachte» tijd. De beklaagde Fr ij link, de boekhouder, is vrijge sproken. De eisch van den officier van justitie was 4 jaar gevangenisstraf voor Koch en 2 jaar voor Frijlink. Gemengde Berichten. Waarde. Ook in deze gemeente hebben de mazelen hunne intrede gedaan. In den tijd van acht dagen daalde het aantal kinderen in de laagste klasse van 46 tot 9. Daar thans in het gezin van het hoofd der school en van een der onderwijzers zich de mazelen hebben vertoond, zijn de hoogste en laagste klasse voorloopig naar buis gezonden. Tot dusverre zijn de mazelen van geen kwaden aard. In eene weide onder de gemeente Scherpe- nïsee is voor eonige dag8n heimelijk een schaap geslacht, toebehoorende aan den landbouwer Chr. Hartogbet vleesck en de huid zijn toen medege nomen. Verscheidene dagen deed de politie vruchte loos onderzoek naar den dader, tot de rijks-veld wachter Straub te St.-Maartensdijk Maandag 11. op een zijner gewone surveillancetochten, des avonds omstreeks 9 uur, een man, wonende onder de ge meente Poortvliet, ontmoette, die een pak bij zich droeg. Bij nadere kennismaking bleek de drager er van een bekende van de politie te zijn en het ver dachte pak waschgoed te bevatten. Dit werd onder verzet in beslag genomen. Denzelfden nacht is door de gemeente-veld wachters van Poortvliet en Scherpe- nisse en den rijks-veldwachter van St.-Maartensdijk het erf van den verdachte bewaakt en den daarop- volgenden dag is door de reeds genoemde beambten en den burgemeester van Poortvliet, huiszoeking gedaan en is in de woning van den verdachte ge vonden een partijtje schapenvleesck en goederen, die bij onderzoek bleken hem niet toe te behooren. Vervolgens is het erf van den verdachte onder zocht door met een priem in den grond te boren en dit gaf tot resultaat, dat een varken gevonden werd, waaronder een schapenhuid verborgen was. Behalve genoemde zaken zijn in den laatsten tijd hier en daar ook eenige mudden uien van bet veld vermist. Woensdagmiddag is de verdachte S. v. T. naar de gevangenis overgebracht. In een artikel over den nieuwen Oostenrijk- schen minister van financiën, dr. Edler von Plener, zegt de Napelsche Mattino, dat Europa thans twee buitengewoon bekwame ministers van financiën telt, Plener in Oostenrijk en Pierson in Nederland, waarop het blad laat volgen In Nederland leeft Pierson, de bekwame theore ticus, op wiens plannen van belastinghervorming de oogen van letterlijk alle economisten gevestigd zjjn. Verleden week werd Sequah, die sedert eenigen tijd een prachtig huis in de Coenstraat te 's-Gra- venhage bewoont, bij de politie ontbodenthans meldt men daarover nader, dat de noodzakelijkheid om Davenport te hooren voor de politie gelegen was in een aanklacht, welke geen betrekking heeft op eene overtreding van de geneeskundige wet, en ge daan is door eene dame, die tot zijne patiënten be hoorde. Naar aanleiding van een en ander is het noodig geoordeeld in deze een onderzoek door geneeskun digen te doen instellen. Een reeds bejaard man liet zich acht dagen geleden te Haarlem 's avonds zooals gewoonlijk schereD, waarbij de barbier het ongeluk had een klein open wondje te veroorzaken. Spoedig reeds deed het eerst niet getelde ongeval zich ernstiger aanzien, het aangezicht begon op te zwellen en de te hulp geroepen geneeskundige constateerde bloed vergiftiging. Na een paar dagen lijdens is de man onder vreeselijke pijnen bezweken. Het scheermes vóór het gebruik gedurende enkele oogenblikken in kokend water gestoken, is in de meeste gevallen een afdoend middel om onheilen als bovengenoemd te voorkomen. Het groenvoeder, uit de pers van den heer Bertels te Barneveld. is dezer dagen ook in »Artis" te Amsterdam beproefd. De herten, paarden, Noord- scbe koetjes en andere dieren aten het, niettegen staande ze pas afgevoederd waren, met veel graagte. Dezer dagen werd door een oude landbouwer te Vuren bij Gorinchem eene vette koe verkocht aan eenen slager te Her wijnen. De kooper betaalde met bank- en muntbiljetten, maar dit werd door den ver kooper geweigerd, »om reden bij de pam- pieren klungels niet vertrouwde." Hij moest riks- daolders hebben. De Zeepost deelt mede, dat een telegram te Amsterdam ontvangen meldt, dat te Batavia een hevige petroleumbrand beeft gewoed. Naar men nader mededeelt, is een entrepot met 70,000 kisten petroleum, bij Engelsche maatschap pijen verzekerd, in brand geraakt. De zware torenklok, die men uit Moscou beeft willen zendon voor de Notre Dame te Parijs en die men reeds gedoopt heeft als »de vredesklo'k" heeft de kardinaal-aartsbisschop van Parijs moeten weigeren op advies van zaakkundigen, die geoordeeld hebben dat het aanbrengen dier klok in de oude basiliek een gevaar zou opleveren. Het gebruik van kunstmest is zoo toegenomen, dat verschillende landbouwvereenigingen van de kunstmestfabrieken in Duitsckland bericht hebben ontvangen, dat in de eerste weken hare orders we gens drukke werkzaamheden niet kunnen worden uitgevoerd. Het is niet algemeen bekend, dat niet alle was van bijen afkomstig is, en dat ook het plan tenrijk een groote hoeveelheid was oplevert. De provincie Ceara in Brazilië voert jaarlijks 2 inil- lioen kilogram was uit, dat van den waspalm ver kregen wordt. De bladen daarvan worden gedroogd en daarna op een doek zoolang uitgeklopt, dat bet was zich heeft afgescheiden. Vervolgens wordt bet in water gekookt en in aarden vormen gelegd, waarin het verhard den vorm van koeken krijgt, die een gewicht van 2 kilogram hebben. Van 850 palmbladen verkrijgt men circa 16 kilogram was. Laatste en teiegraphische berichten. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Bij het voortgezet debat over de Indische begrooting ver zekerde de Minister alleen de geleidelijke opheffing der gouveraements-koffiecultuur te beoogen met be vordering van deze als volkscultuur. Op voorstel van 10 leden is bij de afdeeling oorlog comité gene raal gehouden. Burgerlijke Stand van Goes van 22 tot 24 November 1893. Ovehleden22, Jan Van de Velde, 79 j., weduw naar van Johanna Maris; 24, Pieternella Jacoba Dekker, 78 j., weduwe van Adriaan De Bruijne. Liefdadigheid. Het Roomsch-Katholiek Parochiaal Armbestuur zal op Woensdag 29 November e, k. de gewone jnarlijksche collecte doen langs de huizen der ingezetenen en beveelt genoemd bestuur deze collecte bijzonder in uwe liefdadigheid aan, dewijl dit de eenige collecte is die in bet jaar ge houden wordt. Het voornoemd bestuur. Correspondentie. We ontvingen ter opname het verslag van de vergadering van bet hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. We hopen dit in een volgend nommer op te nemen. Verkoopingen en Verpachtingen. Ditum 25 Nov. 27 27 29 1 Dec.. 1 4 4 6 Plaats. Voorwerpen. Goes, woonhuis en erf, 's-Heer Arendsk. boomeu, Kruiuingen en Schore, boomen, Kapelle, Ovezand, 's Heerenhoek, Heiakenszanö, lleinltenszand, Baarland, Wilhelrainapolder, boomen, boomen, boomen, woonhuis, huis en erf, olmeboomen, boomen, Informatièc. De Ronde Bresser. De Roude Bresser. Prins. Gallis Merens. De Ronde Bresser. Prins. Mulock Ilouwer. Mulock Houwer. Van der Kloes. Mr. Liebort. Gallis Merens. De Ronde Bresser. De Vos. 7 Kruiningeu, hoornen, 8 's Heerenhoek, bïomen, 8 Borsele, houtwaren enz, 12 Goes, meubel magazijn, huizen en erven, Mr. Licbert. 14 Goes, panden, Bank van leening. 21 - Schore, molen, huis enz meubilaire goederen, Gallis Merens. 28 Kapelle, hakhout en boomen, Gallis Merens. Marktberichten. MIDDELBURG, 28 November 1893. Evenals voorgaande week bestond de aanvoer voor het grootste gedeelte uit Witte Boonen. Jarige Walch Tarwe met zeer weiuig aanbod f 6,25 betaald. Nieuwe dito in puike qual. f6 en daarboven. Jarige en Nieuwe Rogge f5. Wiutergerbt f4,80. Zomerdito f4 26. Walch. Witte Boouen mef goede vraag begin beurs volop f 10 en later tot 19,76 gekocht. Walch. Bruine Boonen in de puike soort f 8,25 betaald. Walch. Paar- denbooneu f 6 Tuinboonen niet ter markt, Walch. Groene Erwten in de gewone kleine soort zeer weinig aaugeboden en op de kook tot f9 gekocht. Kroon Erwten f8,o0. Koolzaad niet getoond, nominael f 9. Boter f 1,06 1,14 per K.G. Sieren per 100 stuks f 6. Druk F. Klaenwsno Zoon Qoes.

Goessche Courant | 1893 | | pagina bijlage 2