1893 N°. 140. 80"'' jaargang. Zaterdag 25 November. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, "Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nomraers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Adverfcentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar tö Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaaiders. van adveirtentaên voor I uren op den daq; der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie vrordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Bij (lil nonamer beliooi'l een bijvoegsel. Veendam. Den uitslag der herstemming te Veendam ver meldende, die, gelijk men weet, geëindigd is met de overwinning van »een gewone liberale mijnbeer", zegt de Zeeuwdat de liberale candidaat mr. Smidt juist de volstrekte meerderheid behaalde. We meen den, dat bij eene herstemming van een volstrekte" meerderheid geen sprake was. Trouwens, heel duidelijk is de Zeeuw ten opzichte van de Veendatnsche herstemming in het geheel niet Het blad zegt toch verder: »De heer Treub had in de verschillende plaat sen van het district zijti program ontwikkeld en zich voor de kieswet verklaard. De heer Smidt had geschreven dat hij door de verhuizingsdrukte niet voor de kiezers kon optreden." Wat het blad met deze opmerking bedoelt, zegt het niet, maar men kan dat wel eenigszins gissen als men weet, dat de radicale mr. Treub van anti- revolut. zijde werd aanbevolen. Intusschen zou men cok kunnen zeggen, dat, als de kiezers d9n onbe kenden zwijger de voorkeur geven boven den beken den spreker, dit niet pleit voor den spreker, of althans dat de meerderheid der kiezers niet ge diend is van de radicale theorieën. En dat nog wel in het noorden des lands Niet practisch. Aan de zijde van ons postkantoor, waar niemand die het niet weet, de brievenbus zou zoeken, maar waar ze niettemin is, kan men voor een der ramen eene briefkaart zien staan, die onbestelbaar is be vonden. Nu, dit mag geene verwondering baren, want de afzender of afzendster heeft verzuimd het adres erop te plaatsen. Zelfs de meest begaafde post ambtenaar is met al zijne kennis van het vak en zijne bekendheid met zijne stadgenooten niet hij machte zulk eene briefkaart aan haar adres" te bezorgen. Dientengevolge verschijnt die briefkaart zonder adres voor het raam, opdat mogelijk de afzender of afzendster haar moge herkennen en haar terugvra gen of alsnog adresseeren. Maar nu wil het ons niet zeer practisch toeschijnen, dat die niet-geadres- seerde briefkaart met de adreszijde naar het raam staat gekeerd. Ieder, die een brief of eene brief kaart in de bus werpt, is natuurlijk in de meening, dat hij er een adres op geplaatst heefthet niet- adresseeren is dus geen kenmerk voor den afzender. Ware nu de beschreven zijde voor het publiek zicht baar (we nemen althans aan dat niet ook de an dere zijde blank gelaten is) dan kon die misschien een herkenningsfceeken opleveren. Nu is het moeie- lijk zich zonder navraag te overtuigen, en als allen, die briefkaarten verzenden een onderzoek komen 1 instellen, is er bepaald personeel te weinig aan ons j postkantoor. Als het niet in strijd is met desbetreffende re glementen of voorschriften zouden we wel in over- weging willen geven de bewuste briefkaart alsnog j om te keeren. 'fe Zou heusch doeltreffend kunnen zijn GOES, 24 November 1893. Wij vestigen in het bijzonder de aandacht onzer stadgenooten op de in dit nommer voorkomende advertentie van de commissie voor werk verschaffing, waarbij deze aankondigt, dat zij a. s. Maandag en volgende dagen met haren wagen langs de huizen der ingezetenen zal rijden ter ophaling van waardelooze voorwerpen. Gaarne wekken wij allen op eens goed natezien of ze niet het Gen of ander hebben, voor ben van geen nut, dat der werkverschaffing te stade kan komen. De goede resultaten, die de werkverschaf fing hierterstede ten vorigen jare heeft gehad, doet haar den steun der ingezetenen ruimschoots ver dienen. Toen werd veel waardeloos" gegeven moge het dit jaar althans niet minder zijn. Er doet zich in deze gemeente, bij een 69jarige vrouw, in de Magdalenastraat, een geval van kin derpokken voor. Naar wij vernemen bad de vrouw dezer dagen hare familie in België bezocht. De inspecteur van het geneesk. staatstoezicht was heden hier. De huia- genooten worden zooveel mogelijk geïsoleerd ge houden. De wensch, dat het Hollandsche tooneelgezel- schap van den beer A. V a n Lier bij een tweede abonnementsvoorstelling met een dege lijker stuk zou optreden dan bij de eerste is niet onvervuld gebleven. Gisteravond gaf dit gezelschap voor een vrij talrijk publiek in do schouwburgzaal der sociteit V. O. V. als no. 2. Van het abonnement »De Rustverstoorster", t.ooneelspel naar het Hoog- duisch »dor Sfcörenfried" van R. Benedix door F. D. Zitnmer Bz. Dit stuk verwierf een algemeonen by val zoowel door den inhoud als door de wijze, waarop het werd ten tooneele gevoerd. Het geeft een aantal ernstige toestanden te aanschouwen, die het ton volle den naam van tooneelspel waardig maken, doch door do vele pittige en luimige gezeg den en comiscbe scènes schijnt het soms een blijspel. De korte inhoud van het stuk is deze Eene hoogadelijke schoonmoeder uit de residentie komt in het huishouden van haar dochter die met een rijk en aanzienlijk burger uit een landstadje gehuwd is, in welk huishouden tot hiertoe allen in liefde en vrede met elkaar leefden, de rust verstoren door aanmerking te maken op het ontbreken van alle uiterlijk vertoon en op de nederige en degelijke leefwijze barer kinderen. Zij spoort hare dochter aan van haren echtgenoot te eischen, dat hij meer dienst boden, equipage, liveroi enz. enz aanschaft, om daar door den stand harer kinderen meer te doen overeen stemmen met haar eigen hoog geroemde aanzienlijke afkomst en stand, ofschoon zij bij den dood van haar man als hulpbehoevende weduwe achterbleef en moest leven van een jaargeld, haar geschonken door haar schoonzoon, wiens vrede zij zoo jammerlijk kwam ver storen. Zelfs de vrienden en bedienden des huizes wer den doorhaar optreden, voortgesproten uit hoogmoed, onverstand en kwaadsprekendheid, niet gespaard. De gevolgen dezer rustverstoring gingen zelfs zoover, dat het tusschen liair dochter en haar schoonzoon tot een echtscheiding zou gekomen zijn, dat de huis vrienden zich zouden hebben terug getrokken en de bedienden hunne diensten hadden opgezegd, indien niet een oude, verstandige oom de rustverstorende schoonmoeder voor eenige uren buitenshuis had weten te brengen, welken tijd hij benutte om allen weder met elkander te verzoenen, waarna weder liefde en vrede het deel van alle(' huisgenooten werden. De schoonmoeder bemerkende, dat al hare intriges verijdeld zijn weet nipts anders te doen dan te be sluiten maar weêr heen te gaan, wat den ouden oom den uitroep ontlokt: Mevrouw, ik heb u altijd voor eene verstandige dame gehouden en dit besluit is een vernieuwd bewijs van de juistheid mijner meening". Uit dezen korten inhoud is de strekking van het stuk genoegzaam af te leiden. Wat het succes dezer voorstelling verhoogde was, dat alle rollen in goede handen waren en dat de titel van het stuk in alle bedrijven volkomen tot zijn recht komt, waardoor ook in deze opzichten »de Rustverstoorster" zich gunstig onderscheidt van »Met vreemde VeGren". Toch schijnt ons de titel van een andere vertaling: »do Stokebrand" gelukkiger gekozen toe. Zonder te kort te willen doen aan het spel der andere actrices en acteurs verdient zeker mevrouw AlbregtEngelman, die de titelrol vervulde, een af zonderlijke gunstige vermelding. Zij toonde zich nog tot het laatst toe onvermoeid en leverde ook gister avond weder schitterende bewijzen van haar groot talent. Met haar dient genoemd de heer Bigot als de oude oom Lebrecht Muller, die mede uitmuntte door het natuurlijk spel in zijn overigens hoogst dankbare rol. Van hen beiden hangt in hoofdzaak het wel slagen van het stuk af, en we durven gerust ge tuigen, dat het hun volkomen gelukt is het geheel tot zijn recht te doen brengen. Mocht het gezelschap van de heeren Van Lier voor de 3e abonnements-voorstelling een even bevredigend stuk kiezen, dan kan het, gelijk gisteravond, rekenen op een dankbaar en tevreden publiek. Waarde. Het alhier gevestigde leesgezelschap hield jl. Woensdagavond zijne jaarvergadering, waarin de heer H. G. Hartman J z. als spreker optrad. In zijne rede, gewijd aan eene Beschouwing van het levenen wel van zijne treurige, genotvolle en leer rijke zijde, vond de spreker gelegenheid te herinne ren aan het feit, dat de president van het gezel schap, de heer Oudshoorn, hoofd der school, dezer dagen zijne dertigjarige werkzaamheid bij het onderwijs herdacht. Namens de leden van het lees gezelschap en den spreker werd den jubilaris een photo-typisch portret van H. M. de Koningin, in keurige lijst vervat, fcen geschenke aangeboden. De heer Oudshoorn bedankte in eenigo gevoelvolle woor den voor dat zeer waardeerende blijk van instem ming met zijnen arbeid, ofschoon hij het feit ver borgen had willen houdenhij verklaarde tevens een voorstander van goed openbaar onderwijs te zijn en zijne krachten te willen blijven wijden aan de ontwikkeling en beschaving van het jongere geslacht. Borsele. In den nacht van Dinsdag op Woens dag overleed alhier de heer A. De Muijnck, in leven opzichter der gemeente. Gedurende een aantal jaren werd deze betrekking met ijver en nauwge zetheid door den overledene waargenomen. De ge meente bezat in hem een ambtenaar, die door zijns langdurige praktijk goed op de hoogte der zaken wae. Arncmiiiden. De onlangs alhier opgerichte ver- eeniging Algemeen Belang", aan welke voor hare vergaderingen het gebruik der raadzaal gratis is afgestaan, hield gisteren (Donderdag)avond hare tweede bijeenkomst, waarin de heer H. G. Hartman Jz., secretaris van Goes, als spreker optrad. In eene bevattelijke improvisatie schetste de'spreker de huis- houding van Staatdoor een overzicht te geven van de bepalingen onzer Grondwetten van de instellingen in het belang van het rijk en zijne inwoners. Na de pauze gaf de spreker eene causerie ten beste over Vergissen en nog ietswaarin humor en ernst elkander afwisselden en die menigmaal den lachlust opwekte of aandoening veroorzaakte. De beide stukken werden afgewisseld door de voor dracht van een paar verzen. De voorzitter der ver- eeniging, de heer Vader van Kleverskerke, maakte zich tot tolk van de aanwezigen, toen hij den spreker een »tot weerziens" toeriep, en tevens aantoonde, dat de vereeniging door de talrijke opkomst der leden en hunne huisgenooten bewees levensvatbaar heid te hebben. 5>rïewesen. Toen heel ons Vaderland, den 30 November 1863, den vijftigsten jaardag van zijn her boren volksbestaan vierde, werd aan den avond van dien vreugdevollen dag, te dezer plaatse, onder de zinspreuk»Nut en Genoege n", een Zang- vereeniging opgericht. Deze zangvereeniging bestaat nogin hare jongste vergadering werd be sloten, de gewone wekelijksche bijeenkomst, niet op Vrijdag, maar op Donderdag a. s. te houden, ten einde bij die gelegenheid haar dertigjarig bestaan te berdenken. Is in 't algemeen een dertigjarig leven een beteeken is volle zaak, niet het minst is het dit voor een muziek- of zanggezelschap, in een kleine gemeente te plattenlande, waar men, zoo al niet met geringe belangstelling, dan toch zeker met ge stadige afwisselingen van personeel heeft te kampen, die gedurig zijn bestaan in gevaar brengen en menig maal doen eindigen. Een reden te meer voor 't Gezel schap om 30 November niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. De vereeniging telt nog 22 ledeneven wel moet worden erkend, dat ze, inzonderheid 't laatste jaar, door genoemde oorzaken, wel wat veel van hare beste krachten heeft verloren. Toch is het aantal leden voor een gemengd koor nog sterk ge noeg. Moge 't Gezelschap door medewerking en toe treding nog lang zijne zangen doen hooren. lij as plant. Woensdagavond hield het N u t s- departement »Noord-Beveland" alhier zijne eerste vergadering in dit seizoen. Ondanks het zeer ongunstige weder, waren nog 12 leden opge komen. Met algemeene stemmen werd de heer H. Roelof van Kortgene als lid aangenomen. Nadat dö ingekomen stukken behandeld waren en de leesbeurten voor dezen winter geregeld, wer den in de vergadering met dames tafereelen uit de land- en volkenkunde met den sciopticon van den heer W. F. J. Wagtho vertoond, met nadere toe lichting van betgeen het voorstelde. Die tafereelen vormden in hoofdzaak 2 seriën de eerste, eene reis om de wereld; de tweed0, gezichten van het oude en nieuwe Rome. Daarna droeg de heer J. Sturm van Kats een allerluiinigst stukje voor, getiteld Een brief van een' huzaren-rekruut over het Leid- sche academie-feest," in het Walchersch dialect, na eerst een kort verslag van de door hem als af gevaardigde bijgewoonde algemeene vergadering te hebben gegeven; vervolgens trad de heer L. G. Haarman van Wissekerke op met Sociale vraag stukken" door Van den Horst en »Zoo'n indringer" door M. Hoefnageldaarna de heer P. Beun met »Don Ramiro", ballade van J. Van Lennep en ein delijk de heer C. N. V. d. Heijde, van Wissekerke met »Jodocus" van Eliot Boswel. Zoowel de vertooningen met den sciopticon als de verschillende bijdragen mochten den algemeenen bijval verwerven. Men meldt uit 's-Uïeer Arendskerko aan de N. 11. Ct.De teelt van suikerbieten hier en in den omtrek schijnt niet onbelangrijk te zijn. De aanvoer aan het spoorwegstation alhier is zoo goed als afgeloopen. In het geheel zijn voor zeven fabrieken ruim 4,600,000 K.G. op de fairbank gewogen. Met de betrekkelijk weinige, die buiten de bank om gewogen zijn, is de geheele aanvoer alhier ruim 5 millioen K.G. geweest. Aan den oever van den Eendrachtpolder (calamitous waterschap Margaretha c. a.) in Zeeland ontstond eene oeverafsckuiving ter lengte van pl. m. 120 meter, waarbij de oever 45 a 50 meter is ingeschaard. Naar bet schijnt werden geene oever werken be schadigd en bestaat ook voor de zeewering geen gevaar. (M. Ct.) De toestand van het Tweede Kamerlid, mr. Keuchenius, is achteruitgaande. De krachten van den patiënt verminderen. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat métr Januari e. k. te vervullen is de betrekking van adsistent aan het Rijkslandbouwproefstation te Goes. Jaarwedde 1300. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wen- schen te komen, gelieven zich vóór 1 December schriftelijk aan te melden bij den directeur van het Rijkslandbouwproefstation voornoemd. H. M. Koningin Wilkelmina hoopt opijs, om op de baan langs 't Huis ten Bosch want de Koninklijke familie vertrekt over enkele dagen naar Den Haag te kunnen rijden, en op sneeuw, om met Hare poney's te arren, doch overi gens vindt Zij Hare genoegens in de speelkamer van het paleis. Met Hare studie, ook wat muziek en teekenen aangaat, vordert het uitnemend en de tijd is niet ver meer verwijderd, waarop zij zal aanvan gen met het bestudeer en van ons staats recht, waarbij Prof. Oppenheïm te Leiden zal wor den uitgenoodigd als Haar leermeester op te treden. (R. N.) Naar aanleiding van het bericht, dat bij Kon. besluit de gemeenteraad van Tegelenis ontbonden, schrijft Ons Zuiden »Dagteekeniüg en nommer van het beweerde Kon. besluit zijn daarbij niet opgegeven en de reden daar van is niet ver te zoeken. Een Kon. besluit van die strekking toch kan niet bestaan en bestaat der halve niet In ons Staatsrecht is ontbinding van den gemeenteraad niet bestaanbaar. »Ware dergelijke ontbinding mogelijk, dan zou ze moeten steunen op een uitdrukkelijk wetsvoorschrift, zooals betreffende ontbinding der beide Kamers bij art. 73 der Grondwet is bepaald. »Kan de berichtgever ook doelen op de twee laatste zinsneden van art. 144 der Grondwet, dan zij opgemerkt, dat de bedoelde maatregel niet bij Kon. besluit, maar bjj wet moet gedecreteerd worden. »De twee laatste zinsneden van dat artikel luiden als volgt Wanneer de regeling en het bestuur van de huishouding eener gemeente door den gemeenteraad grovelijk worden verwaarloosd, kan een wet de wijze bepalen, waarop in het bestuur dier gemeente wordt voorzien. »»De wet bepaalt welk gezag het gemeentebestuur vervangt, wanneer dit in gebreke blijft in de uit voering der wetten, der algemeene maatregelen van bestuur of der prov. verordeningen te voorzien."" De Vereeniging tot steun van verwaarloosden en gevallenen te Amsterdam zal eerstdaags aan den Minister van Justitie een adres verzenden inzake ontzetting van de vaderlijke macht. Naar de Zwolsche Ct. verneemt, zou de Ver eeniging wenscheu een regeling, krachtens welke door de naaste verwanten en door het openbaar ministerie de vervallenverklaring van het ouderlijk gezag zou kunnen worden gevraagd, zoowel op grond van veroordeeling wegens zekere misdrijven als we gens1. bekend slecht levensgedrag; 2. verregaande verwaarloozing van da verplichting tot onderhoud en opvoeding3. het uit winstbejag noodzaken van het kind tot overmatigen arbeid, en dit steeds met dezelfde gevolgen, èn ten aanzien van de zorg voor de kinderen èn ten aanzien van de mogelijkheid voor de ouders om te eeniger tijd in de bun ont nomen rechten te worden hersteld. De Raad van Toezicht op de spoorwegen heeft doen weten, dat er van de invoering van 4e klasse waggons niets komen kan. Tegenwoor dig zou er veeleer neiging waar te nemen zijn, het aantal rijtuigklassen te verminderen dan te vermeer deren. Op enkele Engelsche spoorwegen is de 2de klasse opgehevenbij locaaldiensten zijn als regel slechts twee klassen aangenomen, en ook in Duitsch- land bestaat het voornemen in eenige treinen de 1ste klasse afdeeling^n op te heffen. Het gebruik der 4e kl. is bovendien beperkt tot Noord- en Midden- Duitschlandin Zuid-Duitsckland wordt deze klasse niet aangetroffen. Het invoeren van eene 4e klasse hier te lande zoude voorts voor de spoorwegmaatschappijen neer komen op eene belangrijke vermeerdering van mate- riëel en op eene verzwaring der treinen, bijgevolg op eene aanmerkelijke vermeerdering van kosten, die de mogelijke meerdere opbrengst door toenemend reizigersverkeer waarschijnlijk zoulen overtreffen..

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1