1893 N°. 139. Donderdag 23 November. 80sle jaargang. De Loting der Paarden, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woonsdag- en Yrydagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Dit mar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentie» voor 9 uren ©g» den dag der uitgave. vallende in de termen om voor keuring en eventueele vordering voor het leger in aanmerking te komen, zal voor GOES ge houden worden op Zaterdag den 25 November aan staande, des namiddags te twee uren, in een der zalen van het raadhuis. De eigenaar van zich iu deze gemeente bevindende ingeschre ven paarden i9 gerechtigd in persoon voor dat paard te loten ia hij eigenaar van meer dau een ingeschreven paard, dan loot hij voor elk paard afzonderlijk. Is de eigenaar niet bij de loting tegenwoordig, dan loot de Burgemeester voor hem. Goes, den 18 November 1S93. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Neerbosch. Met zeldzame eenstemmigheid eischt de gansche Nederlandsche pers en met haar ons geheele volk, opheldering omtrent Neerbosch. De ongehoorde be schuldigingen door den heer Van Deth den directeur met zijn gezin, verschillenden onderwijzers en help sters voor de voeten geworpen, maken het noodza kelijk, dat er licht ontstoken worde in deze geheim zinnige geschiedenis. Want geheimzinnig is zij, niet tegenstaande de groote openbaarheid, waarmede de heer Van Deth optreedt, in hooge mate. Eene philantropische inrichting, die een lange reeks van jaren ongerept heeft bestaan waaraan een groot deel van ons volk vele, vaak zeer aanzienlijke, bij dragen heeft geschonken; die in al die jaren door tallooze bezoekers is bezichtigd; die eene lange rij van volwassen weezen aan de maatschappij heeft teruggegeven, zonder dat ooit eenig ernstig feit te haren nadeele publiek is gewordenzulk eene in richting wordt op éénmaal door één of twee men- schen in openbaar geschrift aangevallen, en ziet dra komen tal van anderen zich bij hen voegen met klachten en ergerlijke feiten. Want het zijn niet alleen de heeren Van Deth en Van Houten, die den heer Van 't Lindenhout en zijne inrichting atta queeren, maar vele vroegere verpleegden voegen hunne stem bij de hunne. Nog dezer dagen schreef de heer J. J. Lorgion Stellingwerff in de Amst. een uitvoerig stuk, waarin hij beweert, dat in zijn tijd te Neerbosch een lijken vertrekje bestond, dat tevens dienst deed als toilet kamer voor hen, die gebaad hadden, en als arres tantenhok. Zoo gebeurde het, dat de levenden speelden met een lijk, dat aldaar lag en allen eerbied voor den dood verloren. Hij verhaalt ook van het begraven van overledenen zonder het lijk in een kist te leggen, wat zelfs in strijd is met de wet op het begraven. Waarom hebben die beschuldigers allen tot nutoe gezwegen Waarom hebben zij nooit openbaarheid gegeven aan wat zij tijdens hun verblijf te Neer bosch hebben opgemerkt en ondervonden Moest hun geweten eerst wakker geschud worden door de noodkreten van den heer Van Deth? Maar bovenal: waarom blijft voorshands elk onderzoek naar de waarheid van den inhoud der brochures achterwege Van de commissie, die de zaken van Neerbosch zou onderzoeken, is op dit gebied niet veel licht te verwachten. Uit het stuk van den heer De Beaufort blijkt duidelijk, dat zij geene termen heeft gevonden de eeren Van Deth en Van Houten te hooren, hoe wel ze wisten langs dien weg, zooal niet de waar heid te vernemen, doch toch genoeg beschuldigingen, met de vereischte toelichting er bij, te zullen hooren om een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Nu de commissie dit heeft achterwege gelaten, valt het te betwijfelen of door haar het vereischte licht over Neerbosch zal worden ontstoken. Blijkbaar stuurt zij haar onderzoek in eene andere richting, dan die op het oogenblik de meest gewenschte is. Maar voor den strafrechter zijn er alleszins termen om de zaak ter hand te nemen. Immers, öf de heer Van 't Lindenhout öf de heer Van Deth is straf schuldig, en het mag toch niet gezegd worden, dat de Nederlandsche rechter dergelijke feiten als om trent Neerbosch bekend werden ongestraft, of zulke beschuldigingen als de heer Van Deth heeft geuit, onvervolgd laat. Aan eene grootsche stichting, die in vele opzichten tot hiertoe eerbied afdwong aan allen, die haar meenden te kennen, is een fatale slag toegebracht en alle weidenkenden gruwen bij de gedachte, wat al kwaads daar is gesticht, wanneer waar is, wat in den laatsten tijd omtrent Neerbosch is geopenbaard. En de man, wiens goede naam bij die inrichting ten nauwste is betrokken, en op wiens verleden thans zulke zwarte vlekken worden geworpen zwijgt; ja, zelfs nadat van alle zijden er openlijk op wordt aangedrongen, dat hij zijne beschuldigers voor de rechtbank zal dagen, volhardt hij in zijn zwijgen, en doet hij geene enkele poging om zich te recht vaardigen. Men mag daaruit geen schuldgevoel afleiden, maar een feit is het, dat hij daardoor den schijn tegen zich keert, en dat hoe langer hoe meer twijfel rijst niet omtrent de beweringen van den heer Van Deth, maar omtrent de deugdelijkheid der weesinrichtmg van Neerbosch. Daarom dient er voortdurend op te worden aan gedrongen, dat öf de justitie zich uit eigen beweging de zaak aantrekt, öf dat de heer Van't Lindenhout zijn beschuldigers voor de rechtbank daagt. Iedere dag wachtens verhoogt den schijn tegen den heer Van 't Lindenhout en zijne stichting. GOES, 22 November 1893. Men vestigt onze aandacht op de gevolgtrek king, die wij in ons vorig nommer maakten bij de vermelding der kringen, waarvoor, krachtens art. 19 2 der wet op de Bedrijfsbelasting, com- missiën van aanslag zijn ingesteld. Wij vonden het zonderling dat Vlissingen daarbij werd gemist. Doch daarvoor blijkt nu eene reden te bestaan. Het K. B. waarbij die kringen zijn vastgesteld, bedoelt alleen de verdeeling van enkele gemeenten in meerdere kringen, zooals Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage enz., alsmede de samenvoeging van meerdere gemeenten tot éen kring, zooals al de ge meenten van Zuid-Beveland met Goes, al de ge meenten van Walcheren (uitgezonderd Vlissingen) met Middelburg enz. Doch gemeenten, die op zich zelf een kring vormen zullen, behoefden in het K. B. niet te worden opgenomen. Daartoe behooren o. m. Vlissingen, Groningen, Leeuwarden, Harlingen. Wij herinneren geabonneerden en het verder kunstlievend publiek aan de tooneel voorstel ling, die morgen in de sociëteit V. O. V. door het gezelschap van de heeren Van Lier zal worden gegeven. Alsdan zal worden opgevoerd de Rwtvtr- stoorstereen tooneelspel naar het Duitsch van Benedix en Zimmer. Bij koninklijk besluit is benoemd tot inspec teur der registratie en domeinen van de derde klasse in de 22e divisie A. E. J. Bertling, thans ont vanger der registr. en domeinen te Goes. Borsele. Maandag deed het bestuur der W e r k- mansvereeniging alhier aan de algemeene vergadering der leden rekening en verantwoording van het beheer en da administratie over het dienst jaar 1892/93. De belangstelling was niet groot daar behalve het bestuur slechts 13 leden tegenwoordig waren, niettegenstaande de vereeniging 112 leden telt. De rekening bedroeg in ontvang 2007,96 i/s en in uitgaaf 1893,16. Zij sloot derhalve met een goed slot van 114,80 i/8. Van dit bedrag moest worden afgetrokken f 27,25 ter voorziening in het tekort aan kolen voor het reservefonds en f 12,76 i/g wegens te veel gestorte contributiën, zoodat zuiver overbleef f 74,79. Uit deze som werd f 61,61 aan gewezen voor restitutie van de contributiën, uitma kende 21/2 cent per hectoliter over 2471 1/2 H.L., die bij de leden der vereeniging waren thuis gebracht. Tengevolge dezer aanwijzing kosten de kolen 0,72 i/8 per hectoliter vrij in de bergplaatsen, daar de prijs voorloopig was berekend op f 0,75. De resteerende 10,18 werden bestemd tot eersten post van ont vang in de volgende rekening. In 't geheel waren aangeschaft 140 kar van 1700 K.G. Daar de reke ning geene aanleiding gaf tot aanmerkingen werd zij zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Daarna ging men over tot het kiezen van een voorzitter, een kassier en twee commissarissen wegens gewone aftreding van de betrokken personen. Uit de stemmingen bleek dat herkozen werden dhr. C. Allaart als voorzitter, dhr. F. Van Duijne als kassier en dhr. M. Van Boven als commissaris, terwijl ter vervanging van dhr. M. Huissoon, die voor zijne herbenoeming bedankte, tot commissaris wérd benoemd dhr. C. De Krijger. lEeinkeiiszand. Onze brievengaarder, de heer J. Stoel alhier, ondervond op 19 dezer bij gelegen heid van zijne 25jarige ambtsvervulling bij de ad ministratie der posterijen, zoo van de ingezetenen als van elders, vele bewijzen van belangstellinghij ontving een waardeerend schrijven wegens getrouwe dienstvervulling van den inspecteur der posterijen te Breda en den directeur van het postkantoor te Goes onder wier dienstkringen hij ressorteert. Ook werden hem door een paar ingezetenen geschenken Kapelle. Maandagavond hield de landbouw- vereeniging »V oor uitgang is ons stre ven" alhier hare eerste wintervergadering; opge komen waren 19 leden. De voorzitter, dhr. M. De Jager, opende de vergadering en riep den aanwezigen een hartelijk welkom toe, waarop de notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Bg de verkiezing van 3 bestuursleden, tengevolge van periodieke aftreding, werden met groote meer derheid van stemmen de 3 aftredende leden, dhrn. J. De Jager Jz., J. De Geus en W. J. Van Dam herkozen. Vervolgens werd rapport uitgebracht over de door de vereeniging aangeschafte kunstmeststof fen. Het bleek dat een alleszins bevredigend resul taat was verkregen, waarom werd besloten om in de eerstvolgende vergadering wederom te trachten om voor gemeenschappelyke rekening de benoodigde meststoffen voor het volgend jaar aan te schaffen, onder bepaling dat, wil men van die gelegenheid alsdan profit9eren, men lid dezer vereeniging moet zyn of zich als zoodanig moet laten inschreven. Hierna werd door een der leden het ongeriefelijke ter sprake gebracht van de veel te beperkte ruimte aan het stations-emplacement voor de lading van suikerbieten, en werd de vraag gedaan of er niet door de vereeniging een poging zou kunnen gewaagd worden, teneinde hierin verandering te krijgen. Dit denkbeeld vond algemeen bijval, en het bestuur werd gemachtigd zich per request om uitbreiding van het emplacement te wenden ter plaatse waar zulks behoort. Verder niets meer aan de orde zynde, sloot de voorzitter de vergadering. 'g-Keer AMskerke. Tot lid van den gemeente raad alhier is by herstemming gekozen den heer I. Willemsen met 24 van de 27 stemmen. De heer 0. Meijaard verwierf 3 stemmen.", Bij Kon. besluit zyn benoemdtot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calami- teusen Willem Annapolder, J. de Geus; tot dyk- graaf van den Zuidvlietpolder, G. Kloosterman; in het bestuur van den Nieuwe Veerpolder, tot dijk graaf, J. Van der H a v e en tot plaatsvervan gend dykgraaf, A. Van der Have. Het hoofdbestuur van de Geld.-Overyselsche Landbouw-maatschappy heeft op de prijsvraag over behandeling van kunstmeststoffen één antwoord ont vangen en dit bekroond met den prijs van f 300 het is van den heer M. W. V. Van Bylevelt te Rilland. Geslaagd voor het eerste gedeelte artsexamen de heer A. Wagemaker te Tolen. Naar het Vaderland verneemt, blyffc de op brengst der vermogensbelasting niet minder dan f 1,800,000 beneden de raming. De heer H i n t z e n die indertijd in de Ka mer het eerst ter sprake heeft gebracht het bekend worden van de aanslagen in de vermogensbelasting, tengevolge van de openbaarheid der kohieren voor de hoogst-aaugeslagenen in de directe belastingen, heeft thans een wetsvoorstel ingediend tot w y z i - ging der kieswet, ten einde, zoo lang deze nog van kracht zal zyn, in dit euvel te voorzien. De Commissie van Rapporteurs over het a f - deelingsonderzoek van de kiesrecht amendementen is na ernstige overweging tot de conclusie gekomen, dat in de gegeven omstan digheden er voor haar geen voldoende reden bestaat om tot een overleg met de regeering het initiatief te nemen. Blykens een telegram van den Gouv.-Generaal van Ned.-Indië van 20 dezer, wordt de gouv.- koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 71.277 pikols. Het Kamerlid Tydens neemt in beterschap toe, en zal vermoedelyk weldra geheel hersteld zyn. Op den 20 November heeft het hoofd bestuur van de commissie Neerbosch een samenkomst gehouden te Utrecht met de be sturen der sub-commissies in het gebouw voor kun sten en wetenschappen. De financiëele sub-commissie heeft op den 18 October een vergadering gehouden, nadat hare leden op 25 en 26 Augustus en nogmaals op 8 en 9 Sep tember een bezoek hadden gebracht aan Neerbosch. Haar rapport is gereed. De paedagogische commissie vergaderde op 13 November, nadat op 14 Augustus en 2 October be zoeken aan Neerbosch waren gebracht. Deze com missie heeft mondelinge en schriftelyke inlichtingen ontvangen en onderzocht van byua honderd ver schillende personen. Haar rapport is by na voltooid. De hygiënische commissie vergaderde op 16 Sep tember, 11 October en 1 November, nadat op 16 Augustus, 24 Augustus en 18 October door hare leden bezoeken aan Neerbosch waren gebracht. Ook haar rapport is by na gereed. De drie rapporten zijn van vrij grooten omvang. De commissie hoopt thans binnen niet al te groot tydsverloop haar eindrapport te kunnen vaststellen, dat gedrukt zal worden en algemeen verkrijgbaar gesteld. (U. D.) Dr. Louis Mulder, oud-hoogle8raar aan het athenaeum te Deventer, thans te Haarlem woon achtig, gedacht gisteren den dag, waarop hy, 40 jaren geleden, aan het openhaar leven begon deel te nemen, ingevolge de opdracht, hem met nog drie andere landgenooten door wylen den Koning gegeven tot het houden eener serie landbouwvoor drachten. Nog eene tweede hulde heeft Zaterdag op het kerkhof te Ginneken plaats gehad. Eene deputatie van het 7e regt. infanterie uit Amsterdam, bestaande uit den majoor J. Van Wyck, den kapitein B. K. Van Tuinen en den len luit.-adj. J. Ditmar, was derwaarts gekomen om mede een krans te leggen by het monument, waaronder het gebeente rust der gesneuvelden bij de verdediging van de Citadel van Antwerpen. De zevende afdeeling, waaruit 50 jaren geleden het 7e regiment infanterie werd geformeerd, nam zulk een groot aandeel in de verdediging der Citadel, dat na den dood van den generaal Chassé de Cita delmedaille, door hem gedragen, op last des Koning3 blyvend aan het vaandel van het 7 e reg. inf. werd gehecht. Op de witzijden linten, die van den krans neerhangen, staat het volgende: Hulde aan de ver dedigers der Citadel van Antwerpen 18431893, van het 7e regiment infanterie". Nadat door majoor Van Wyck het doel van het huldebetoon was uit eengezet, werd de krans in ontvangst aanvaard door den gep. gen.-majoor J. H. H. Dommers. De 84jarige oud-stryder B. J. Van der Belt, ver pleegde in het gasthuis te Breda, indertijd oppasser van den gesneuvelden kapitein Morre, by de 3e comp. van het flankbat. der 10e afd., legde een krans neer als hulde aan zynen ook hier rustenden compagnie commandant en verdere kameraden. In eene correspondentie uit den Haag aau de Amsterdammer wordt uitvoerig de zonderlinge rege ling van de kleeding der telegrammen en brievenbestellers besproken. Terwyl de eersten een mantel moeten dragen, ofschoon zij slechts een gesloten portefeuille met enkele telegrammen met zich voeren, krijgen de laatsten gesloten jassen, waaronder zij den vrij dikken zak met brieven niet beschermen kunnen, waaruit zy telkens op straat brieven enz. moeten halen, terwyl de telegram besteller meestal binnenshuis komt en in ieder geval zyn telegram er niet onder lijdt als het even nat wordt. Het heeft den schijn dat de bestellers der telegraafkantoren hun onpractischen mantel moeten behouden, omdat zy de vervanging door een jas gevraagd hebben. kerkelijke laken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep by de Ned. Herv. Gem. te 's-Heerenhoek door den cand. J. Mooij, te Trummarum (Friesland), met kennisgeving, dat hij zich thans niet beroepbaar stelt, om verder zyae studiën voort te zetten. STATISTIEK Comité tot wering van School verzuim te Goes, over October 1893. Op de School A waren gedurende deze maand 133 kinderen. Onder dezen waren 117 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 16 van 110 verzuimen, en 0 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 0.5 percent op het geheele aantal scholieren en schooltyden, tegen 0.7 percent over dezelfde maand in 1892. Op de School B waren 289 kinderen, waaronder 273 zonder eenig verzuim, 14 die van 1—-10 verzuimen hadden, en 2 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 0.7 percent, tegen 1.2 percent over dezelfde maand in 1892. Op de School G waren 165 kinderen, waaronder 145 zonder eenig verzuim, 11 met 110 verzuimen, 9 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 3 percent, tegen 5 percent over dezelfde maand in 1892. Op de School D waren 93 kinderen, waaronder 78 zonder eenig verzuim, 14 met 110 verzuimen, 1 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1.4 percent, tegen 4 percent over dezelfde maand in 1892. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. October 1893 bedroeg 1.9 percent, tegen 2 percent over hetzelfde tijdvak in 1892.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1