1893 N°. 136. Donderdag 16 November. 80sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woonsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmak. te Rotterdam en verder by alle Boekverkoopers en Brie vengaai ders. Inzending van advert ent ten vóór I uren op dei» da£ der uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van di'iemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berèkend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 15 November 1893. Morgen (Donderdag)avond geeft de gymnas- tiek-vereeniging »Sparta" in de sociëteit V. O. V. alhier hare eerste soiree in dezen winter. Op het programma, dat »te" rijk is in het aanbod van kunst genot, maar daardoor ook rijk aan afwisseling, ko men ditmaal een twaalftal zoogenaamde marmer- groepen" voor, waarop wij meenden de bijzondere aandacht te mogen vestigen. Geheel afwijkende van de gewone tableaux-vivants, die niet zelden uitmun ten door schitterende kleurschakeeringen, leveren deze marmergroepen levende beelden in zuiver wit, als waren de medewerkenden inderdaad uit marmer gehouwen. We herinneren ons, dat jaren geleden dergelijke groepen hier eens vertoond zijn en dat er toen slechts éen roep uitging over het schoone daarvan. Afgaande op de teekeniugen, die we moch ten bezichtigen, van de groepen, die Sparta" mor gen zal vertoonen, durven we het publiek opwekken deze voorstelling bepaald te gaan bijwonen, en den donateurs te verzoeken zich ditmaal nu eens niet te doen vertegenwoordigen door, niet zelden vrouwe lijke, afgezanten, maar door hunne tegenwoordigheid van hunne belangstelling in de vereeniging te doen blijken. We weten, dat velen zich dikwerf van een per soonlijk bezoek laten weerhouden door het late uur, waarop meestal deze voorstellingen eindigen. Daarom is het ons aangenaam te kunnen melden, dat één der bestuursleden ons verzekerde, dat men zijn uiterste best zou doen, dat het programma vlug werd afgespeeld en het niet laat zou worden. De heer L. J. M. Van Waesberghe Jans sen s heeft zijne benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland aangenomen. De toestand van mr. Keuchenius is vol gens de Standaard niet vooruitgaande. Van particuliere zijde schrijft men ons uit Heinkenszand Morgen (Donderdag) zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Stoel, brievengaarder alhier, bij den dienst der posterijen werd werkzaam gesteld. 16 November 1868 toch trad bij in functie als brievengaarder te Hoedekenskerke, waar met dien datum het bestelhuis" vervangen werd door een hulppostkantoor. De brievengaarder was toen tevens belast met de bestelling van brieven enz. zoowel binnen als buiten de kom van die gemeente en van Kwadendamme, en bovendien tweemaal daags met den bodeloop naar 's-Gra venpolder. Voor dat alles was een salaris vastgesteld van f 250. (Zegge twee honderd en vijftig gulden). Voor Stoel bovenbedoelde betrekking aanvaardde was hij slechts gewoon werkman en hij had derhalve wel eenige hulp en opleiding noodig. Deze werden hem welwillend verstrekt door den heer W. F. Pru- mers, destijds brievengaarder te 's-Gravenpolder. 16 Mei 1872 werd Stoel benoemd tot postbode van Ellewoudsdijk op 's-Gravenpolder, wat voor hem financiëel verbetering opleverde, met éen bodeloop daagsen weer verbeterde zijn salaris toen hij 4 Juni 1873 tot brievengaarder alhier werd benoemd, tevens belast met de bestelling in en buiten de kom der gemeente (waarbij zijne vrouw hem behulpzaam was) en met den bodeloop tweemaal daags naar 's-Heerenhoek. Naarmate echter de drukte aan ons hulppostkantoor toenam, werd hij achtereenvolgens ontheven van bedoelden bodeloop in 1881 en van de bestelling in zeven polders in 1888. Uithoofde van zijn gezondheidstoestand werd in 1891 ook de overige buitenbestelling en de avondbestelling binnen de kom aan een ander opgedragen. Al deze gunstige beschikkingen vielen hem ten deel op voordracht van de verschillende directeuren der posterijen te Goes de heeren Meylink, baron V. d. Feltz, Wierts Van Coehoorn en Klippink, waaruit mag worden afgeleid, dat Stoel door zjjn ijverige plichtsbetrach ting zich de sympathie zijner superieuren heeft weten te verwerven. Trouwens, slechts zelden wordt hij op zijn kantoor gemist: in die 25 jaren dienst was bjj slechts éen vollen dag op eigen verzoek Uit het bovenstaande blijkt duidelijk hoeveel de positie der brievengaarders te plattenlande in een kwart eeuw is verbeterdmaar bovenal levert het 't bewgs, dat de Staat in den heer Stoel een trouw en ijverig ambtenaar bezit, wien zijne gemeente- naren nog langen tijd aan het hoofd van hun hulp postkantoor hopen werkzaam te zien. Aan ons goederenvervoer op de spoorwegen schijnt nog zeer veel te ontbreken, voordat het voldoende mag worden genoemd. In de afdeelingen der Kamer werd dezer dagen geklaagd, dat b. v. voor het vervoer van hooi te Boogeveen 23 waggons noodig, doch slechts 10 te verkrijgen waren. Aan de Amsterd. wordt van zeer] welingelichte zijde" medegedeeld, dat er aan de Zeeuwsche lijn stations zijn waar 300 waggons te kort komen voor beetwortelen vervoer. Dag aan dag komen de goede rentreinen dan ook in vertraging, en deze brengen die zeer dikwijls over op de personentreinen. {VI Ct) "Welke gunstige resultaten dit jaar de b e e t- worteloogst heeft opgeleverd, blijkt hieruit, dat de suikerfabriek »de Dankbaarheid" van de firma Lebret Co. te Zevenbergen, dit jaar niet minder dan 18 millioen kilogram bieten zal hebben te verwerken, terwijl de suikerfabriek de Phoenix" aldaar, en toebehoorende aan de heeren Gebr. Houben, ongeveer 20 millioen kilogr. beetwortelen zal krijgen. Men kan nagaan dat de campagne langen tijd zal duren en er voor den werkenden stand dezen winter volop werk zal zijn. De gisteren gehoudene laatste koffie-vei- 1 i n g van de N. H. M., 52 c. getaxeerd, liep 53 c. De kooplust was algemeen, levendig en toenemend. Waar de behoefte sprak, daar bleven de kalmere berichten uit New-York en Havre geheel zonder invloed. Trouwens men weet het dat deze wonder lijk afwisselend plegen te zijn. Men liet zich daarom dan ook meer leiden door de omstandigheid dat er nu vóór 6 Februari door de N. H. M. niet meer geveild wordt en voorts daardoor, dat er voor mooie Santos reeds 51 a 51i/2 c. betaald werd. Eindelijk beginnen de kleine oogsten waarmede men nu te doen heeft, hun invloed te doen gevoelen. Er komt te weinig en alleen prijsverhooging kan aan dit bezwaar tegemoet komen. In het U. D. schrijft mr. W. H. De Beanfort, voorzitter der comm. van Neerbosch, het volgende Onder den titel»de weesinrichting te Neer bosch" enz. heeft de heer G. Van Deth een geschrift het licht doen zien, opgevuld met allerlei beschul digingen, zeer zware en zeer lichte, tegen den heer Van 't Lindenhout. De commissie van onderzoek, die zich op dit oogenblik met de zaken van Neer bosch bezighoudt, zal zich natuurlijk door dit ge schrift niet laten storen in haar voornemen, om eerst na een ernstig en veelzijdig onderzoek haar eind rapport vast te stellen. Wat de heer Van Deth over de commissie zegt, dat er nog geen sprake is van een onderzoek ter plaatse, bl. 3, is even onjuist als zijne bewering dat »de partij van 't Lindenhout" uitsluitend daarin zitting heeft, bl. 28. Reeds zijn verschillende leden der commissie meermalen per soonlijk te Neerbosch geweest en onder de leden zijn er niet weinigen, die den heer Van 't Lindenhout vroeger nimmer hadden gezien en zijn inrichtingen volstrekt niet kenden. Op blz. 75 zegt de heer Van Deth »Zoo de commissie van onderzoek mij slechts eenmaal in hare algemeene vergadering geroepen had, wat zij niet noodig geoordeeld heeft dan zou in veel licht voor haar zijn opgegaan en zoude zij zaken hebben kunnen onderzoeken, waarmede zij nu geheel onbekend ge bleven is". Over deze beschuldiging verbaas ik mij ten hoogste. De commissie van onderzoek is geen parlementaire enquöte-commissie en evenmin een scheidsgerechtzij heeft de macht niet om iemand voor zich te roepen, maar zij heeft op alle belang stellenden in de weesinrichting te Neerbosch een beroep gedaan om hunne medewerking te erlangen tot het verkrijgen van inlichtingen, aangaande de toestanden in die instelling. Zij had verwacht, dat in de allereerste plaats zich tot haar zouden wenden zij, die in het belang der weezenverpleging, den heer Van 't Lindenhout zoo zwaar hebben beschuldigd, maar tot nog toe zijn noch aan mij, noch, zoover mij bekend is, aan een mijner medeleden eenige mededeelingen van den heer Van Deth toegezonden, en evenmin is door hem het verlangen kenbaar ge maakt, om door de commissie te worden gehoord. Integendeel, hij heeft al het materiaal voor zijne beschuldigingen voor zich gehouden en thans in zijne brochure doen afdrukken. Had hij de oorspronkelijke stukken aan de commissie ter hand gesteld dan zou deze, zooals wel niet behoeft gezegd te worden, naar aanleiding van die stukken een onderzoek hebben ingesteld. Zij is voorzeker bereid dit ook thans nog te doen, al is de termijn van inzending reeds lang verstreken, zoodra de heer Van Deth haar zijne docu menten ter hand stelt". Maandag vergaderde de paedagogische com missie inzake Neerbosch, en Maandag 20 dezer vergadert het moderamen der geheele com missie, met de voorzitters en secretarissen der drie sub-commissiën. Zeker zal dan niet lang daarna de volledige commissie samenwerken en het rapport worden vastgesteld, waarbij natuurlijk ook op de beschuldigingen in de 2e brochure (van den heer Van Deth) zal worden gelet. (HM.) Bij Kon. besluit is, op zijn daartoe gedaan verzoek, ingetrokken het Kon. besluit van 18 Oc tober, houdende benoeming van A. P. Scheltema tot commissaris van politie te Wageningen, en is be noemd tot commissaris van politie te Wageningen, W. T. Van Griethuysen, thans inspecteur van politie te Amsterdam. Gisteren vierde prof. R. F r u i n te Leiden zijnen 70en verjaardag. Met het einde van het loopende studiejaar zal hij nu, volgens het voorschrift der wet op het hooger onderwijs, ophouden aan de universiteit verbonden te zijn, die den uitstekenden geleerde noode zal zien Naar het Vad. verneemt, is aan den heer H. J. Biederlack te Amsterdam, die als X*** de Kamer overzichten in de Telegraaf schreef, eervol en onder dankbetuiging voor de vele bewezen diensten, ont slag toegekend als medewerker van dat blad, omdat hij in een met zijn naam onderteekend artikel in de Amsterdammer een zakelijke bestrijding heeft gele verd van het door de heeren Obreen en jbr. Tindal opgeworpen denkbeeld, om een gezantschap bij den Paus te herstellen. De Gelderlander schrijft: »Er schijnt bij de liberale partij in de Kamer een neiging te bestaan, om te stemmen voor een eventueel amendement op de be grooting van buitenlandsche zaken tot herstelling van het Nederlandsche gezantschap bij Z. H. den paus. We komen op dit denkbeeld door artikelen en ingezonden stukken in de Telegraafals de zaken niet zoo staan, begrijpen wij de portée van al dat schrijven niet." Het Centrum maakt de opmerking, dat de Tele graaf in zoover een nuttig werk heeft verricht door de quaestie in discussie te brengen, dat de naam van het blad tegenwoordig zweeft op aller tong en het in katholieke kringen tegenwoordig is de Tele graaf voor, en Henry Tindal na. Het blad voegt er de vraag aan toe, of men nu maar niet eens zou afwachten of de neiging waarvan de Gelderlander gewaagt, zich in de Kamer bij de liberalen open baarde. »Wij voor ons zijn in dit opzicht wat pessi mistisch, schrijft het G. Als het geschut van de Telegraaf in deze iets uitwerkt, dan zal het, vroezen wij, hoogstens een toevalstreffer zijn." De Tweede Kamer heeft gisteren hare werkzaamheden hervat en besloten deze week en kele wetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken on aanstaanden Dinsdag met de beraadslaging over de Indische begrooting eenen aanvang te maken. De vergadering werd gekenmerkt door het zitting nemen van den heer W. Everts, afgevaardigde voor Roermond, die voor deze gelegenheid zijn geestelijk gewaad droeg met de onderscheidingstee- kenen aan zjjne waardigheid van pauselijk kamer heer verbonden. Door de afdeslingen der centrale kiesvereeni- ging »De Grondwet" in het hoofdkiesdistrict Veen- dam is voor de herstemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer candidaat gesteld de heer air. E. A. S m i d t met 67 stemmen. Mr. Treub verkreeg 14 stemmen. Ook de liberale kies vereeniging Eendracht maakt Macht" te Veendam heeft den heer mr. E. A. Smidt candidaat Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp houdende bepalingen tot beveiliging v a n arbeiders in fabrieken tegen ziekte of Volgens den Haagschen correspondent der Zutph. Crt. zal de eerste week van de bijeenkomst der Kamer op gisteren geheel gewijd zijn aan afdeelingsonderzoek van de ontwerpen op de grond belasting, de verveningen, de burgerlijke rechtsvor dering, enz., zoodat het wel 21 November zal wor den, voordat men aan de begrootingen de Indische komt het eerst aan de beurt kan beginnen. Blijkens de in de St.-Ct. medegedeelde t e 1 e- graafo veroenkomst met België bestaan de seinkosten der gewone telegrammen, rechtstreeks tusschen Nederland en België gewisseld, uit een vaste taks van een halven frank, waaraan een taks van vijf centimen per woord wordt toegevoegd. Deze bepaling treedt 1 Jan. '94 in werking. Moeten we na Januari nu ook in Belgisch geld gaan betalen vraagt het Vad. Het ^interessantste cijfer" op den staat der middelen noemt Het Vad. dat der ver mogensbelasting. Inderdaad het valt niet mee. Als men nagaat dat vóór 1 November de helft der aanslagen moet betaald zijn, dan is f 3.451.696 een teleurstellend cijfer. Men zal in aanmerking mogen nemen, dat velen te laat betalen, dat mis schien over vele aanslagen nog qnaesties hangende zijn, er staat tegenover, dat er ook zeker zijn, die onverschuldigd reeds meer dan de helft hebben betaald, en dan is f 875.000 minder dan de raming zeker een niet bemoedigend resultaat. Over het vertrek uit Buitenzorg van den Gouv. - Generaal Pijnacker H o r d ij k schrijft men van daar dd. 10 October aan de Java-Bode Het was hier van ochtend een heele drukte. Reeds gisteren waren door de zorg van het bestuur van af het paleis langs djalan Banten tot aan het station ggen geplaatst. En hedenochtend waren tusschen die vlaggen hier en daar gamelans neergezet, die ds tegen half vijf eenige ouvertures ten beste gaven en de slaperige Bogorianen uit hun respec tieve bedden haalden. Bij het paleis waren kanonnen opgesteld om de noodige saluutschoten te geven. Nabij de komedie Stamboel was door de acteurs een tent opgericht, waarin de muziek speelde, en een Hulde aan Z. E. den G. G. van N. I." als opschrift strekte ten bewijs van de goede meening van dit gezelschap over het bestuur van den landvoogd. Precies om half acht vertrok Z. E. uit het paleis in een met vier paarden bespannen rijtuig, vooraf gegaan door een zeer goed opgestelde eerewacht van inlaadsche hoofden en gevolgd door eenzelfde gevolg. Links en rechts vriendelijk groetende en omstuwd door een menschenmassa. zooals ik nog nooit hier op de been zag, ging het stapvoets verder naar het station, waar een infernaal gedrang en een Roode-Zee-bitte hesrschten. Op het perron was de bataljonsmuziek opgesteld en kwam ook weldra de Stamboelrnuziek, welke twee orkesten beurtelings en zoo nu en dan samen stukken speeldendaar elk er echter maar op los blies, zoo hoorde men de mooie combinatie van de Martha en La fills de madame Angot dooreen spelen. De wachtkamer was keurig groen gemaakt. Op het perron stond men mannetje aan mannetje en vrouwtje aan vrouwtje met variatieshoe de dames zich nog in het gedrang waagden, is onbegrijpelijk en toch was de opkomst van het Europeesche en inlandsche damespubliek groot en zag men heel lieve gezichtjes, en toen de Gouverneur, voor dat de trein vertrok, nog een laatsten blik over de menigte liet gaan, zal hij zeker gedacht hebben»heere, heere, wat zijn er een mooie meisjes op Buitenzorg". Maar aan alles komt een eind en vooral als men met den trein mede moet; de bel klonk, het Wien Neerlandseh bloed" werd gespeeld en onder een donderend hoera zette de trein zich in beweging. Dank zij de goede zorgen der politie liep alles in de beste orde af." De Gouverneur-Generaal zou tot zijn vertrek te Batavia vertoeven en gaf 15 October een afscheids receptie. Omtrent de aanstelling van school artsen deel en de Blatter für soziale Praxis mede, dat Brussel in 1874 den eersten stap in deze richting deed, door de benoeming van 9 artsen, onder welke een tandmeester, gekozen uit diegenen die zich als warme belangstellenden hadden doen kennen in zaken van schoolhygiëne. Na Brussel volgden Leuven en Antwerpen, in welke laatste stad aan 4 inspecteurs het hygiënisch toezicht op de 39 kostelooze scholen en 6 scholen voor betalenden werd opgedragen. Deze inspecteurs zijn gehouden minstens eenmaal 's weeks de scholen te bezoeken, ten einde hunne aandacht te wijden aan de algemeene hygiënische voorwaarden, waaraan de scholen hebben te voldoen, en ook aan de reinheid der kinderen, aan hunne lichaamshou ding bij bet schrijven, enz. In Frankrijk dagteekent de aanstelling van school artsen van 1844 (Parijs, Lyon, Bordeaux, Havre). Amerika echter spant de kroon. Boston alleen heeft 50 schoolartsen. In Duitschland staat Frankfort ajM. aan de spits der steden die het vraagstuk van hygiënisch toezicht niet slechts met betrekking tot de schoolg e b o u w e n, maar ook tot de kinderen ter harte namen. Frankfort ging in deze verder dan hare voorgangers, door reeds in 1883 eene gemeente arts met het hygiënisch toezicht te belasten, eene arts zóó bezoldigd dat men hem de uitoefening van bijzondere praktijk verbieden kon. In Berlijn is dit voorbeeld gevolgd, gelijk ook in eenige andere steden van Duitschland. Kortom meer en meer wordt men er van doordrongen schrijven de Soziale Blatter dat het ter nakoming van de eischen der school hygiëne noodig is, meer dan tot hiertoe geschiedde, aan médici eene plaats in het schooltoezicht in te ruimen. Ook de paedagogen die zich nog moeilijk kunnen vereenigen met het denkbeeld dat niet uit sluitend aan hen de zorg voor de opvoeding der scholieren kan worden overgelaten, zullen eindigen zich met de nieuwigheid te verzoenen.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1