en overtreft de opbrengst met een bedrag van niet minder dan dertien tonnen gouds. De opbrengst is dus zeven millio8n tweemaal honderd duizend gul den. Voor Amsterdam bedraagt de opbrengst één millioen tweemaal honderd duizend guldenvoor 's-Gravenhage één millioen en voor Rotterdam zes maal honderd duizend gulden. De Haagsche kroniekschrijver der N. Gr. Ct. schrijft het volgende Nog altijd is er geen gezant te Londen benoemddaar wordt heel wat over gesproken. De regeering had geen ander voornemen dan j h r Van Kar nebeek dezen post op te dragen, doch ik hoor, dat er in het corps diplomatique een ware storm tegen dit plan is opgestoken. Het feit dat jhr. Van Karnebeek de diplomatieke carrière sedert eenige jaren heeft verlaten, terwijl anderen, die nog in dienst of ter beschikking zijn, reikhalzend naar bevordering uitzien, heeft in 't algemeen aan de voornemens der regeering een stuitend karakter ge geven. Men heeft mij reeds verzekerd, dat de onte vredenheid door den minister van buitenlandsche zaken opgemerkt is en dat deze er toe overhellen zou zijn plan te laten varen en den heer Van Karne beek niet in dienst te herstellen. In dat geval zou jhr. Van Tets, onze gezant te Konstantinopel, zeer waarschijnlijk de opvolger van wijlen graaf Van By landt worden. Dan zou de chef van het kabinet des ministers, jhr. Van Stael van Piershil gezant by de Hooge Poite worden en mr. Ruyssenaers zijn plaats komen innemen in de ministeriele bureaux. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te "Waarde de heer G. A. Wumkes, cand. te Joure bij de Geref. gemeente te Serooskerke (Walch.) B, de heer F. W. Sluyter te Heeg. Op het tweetal voor predikant bij de Geref. gemeente te Nieuwdorp (gem. 's-Heer Arendskerke) komen voor ds O. D. Eertmans te Ierseke en ds. M. H. K. Mol te Zwartewaal. Borsele. Bij de Herv. gemeente werden Zater dag tot notabelen herkozen de heeren A. Polderdijk en J. A. Stols. Van de 42 geldig uitgebrachte stem men verwierven beiden 38 stemmen. Holijnaplaat. Bij de Zaterdag 11. gehouden ver kiezing van nog twee leden in het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier kreeg de heer M. De Regt Jz. 44 van de 71 uitgebrachte stemmen, zoo dat deze gekozen is. Voor de andere vaceerende plaats kreeg niemand de volstrekte meerderheid en moet er eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren H. De Bruin, A. v. d. Weel en J. Breas. Knpelle. Sedert eenige jaren, vooral nadat de tienjaarlijksebe stemming omtrent het kiescollege ten gunste van dat college was uitgevallen, is er in de Ned. Herv. gem. alhier heel wat strijd geweest tusschen de orthodoxen en de Evangelischen. Bij iedere stemming echter verloren de eersten, die aan vankelijk in de meerderheid waren, terrein, zoodat zij in het kiescollege nog slechts over hoogstens een paar stemmen meer hadden te beschikken. Zoo kon het gebeuren, dat door het wegblijven van een paar orthodoxen bij de laatste benoeming van een ouderling en een diaken de aftredende Evangelischen werden herkozen, zij het dan ook éen hunner met het lot. In deze herkiezing hebben de overige ouderlingen en diakenen, allen van de orthodoxe richting, thans aanleiding gevonden, om met ingaug van den dag hunner kennisgeving als zoodanig ontslag te nemen. Er zullen dus binnenkort vier nieuwe leden van den kerkeraad moeten worden benoemd. Volgens den Haagschen correspondent der V. Gr. Ct. zal ds. Van Gheel Gildemeester waarschijn lijk wijlen ds. Van Koetsveld als hofprediker opvolgen. Het Rijks-Landbouwproefstation te Breda. Aan het verslag over de werkzaamhe den van het Rijks-Landbouwproefsta- t i o n te Breda van de oprichting op 1 October 1889 af tot 1 Januari 1893 door dr. A J. Swaving ontleenen wij het volgende Bij Kon. besluit van 17 Juli 1889 werd de or ganisatie der in dat jaar op te richten Rijks-land bouwproefstations vastgesteld en aan elk der stations een bepaald ressort aangewezen. Tot den kring van het proefstation Breda behoorden, volgens Min. be sluit van 27 Dec. 1889 de provinciën Limburg, Noord-Brabant, Zeeland en de Zuid-Hollandsche eilan den Goeree en Overflakkee. Met 1 Augustus 1889 werd dr. Swaving tot Directeur van het nieuwe station benoemd en met de inrichting en leiding daarvan belast. De openstelling in 1889 werd vertraagd door de uitvoering der voorbereidende werkzaamheden, als: verbouwing en inrichting der voor den dienst tijde lijk aangewezen localiteit, aanschaffing van hulpmid delen enz. Toch kon op 1 October 1889 het proef station worden opengesteld voor het onderzoek van beetwortels, hoewel de daartoe op dat tijdstip voor handen hulpmiddelen verre van volledig konden wor den genoemd. De eerste werkzaamheden bevatten, behalve het onderzoek van suikerbieten door landbouwers inge zonden, een groot aantal analysen van beetwortelen van den heer dr. G. W. Bruinsma te Steenbergen. Aan hem was op zijn aanvrage aan den Minister van Waterstaat toestemming verleend tot het koste loos onderzoek van een aantal monsters, uit ver schillende streken van ons land afkomstig. Het doel was, met het oog op het in zwang zijnde onbillijke stelsel van contracteeren op gewichtde opmerkzaam heid van den landbouwer te vestigen op het uiteen- loopende en ook vrij hooge suikergehalte der hier te lande geteelde beetwortelen. De volledige opening van het Rijkslandbouwproef station te Breda vond plaats op 2 Januari 1890, ie gelijkertijd met die der andere nieuwe stations te Groningen en te Hoorn. Als deskundige daartoe aan gewezen door den Minister van Justitie, werden de werkzaamheden van den directeur vermeerderd met het onderzoek van boter tegen het bedrog in den boterhandel. Uit den algemeenen verzamelstaat der ingekomen monsters en der verrichte onderzoekingen blijkt, dat in 1890 zijn aangeboden 1075, in 1891 836 en in 1892 1829 monsters, terwijl hebben plaats gehad in 1890 1556, in 1891 1811 en in 1892 2892 onder zoekingen. Men ziet hieruit, dat van het proefstation van jaar tot jaar meer gebruik wordt gemaakt. De verschillende inzendingen binnen het ressort bestonden uit aardmonsters, meststoffen, voedermid delen, suikerbieten, zaden en zuivelprodukten. Nog werden diverse onderzoekingen verricht van aard appels, wortelen, vruchten, hooi, melk, karnemelk, boter en kunstboters, dierlijke vetten, plantaardige oliën, karnpoeder, bouillie bordelaise, preservaline, uienplanten, moederkoren, klaverduivel en gerechte lijke boters. Hoe heilzaam een proefstation werkt in het be lang van den landbouw is menigmaal gebleken. Een paar malen werd opzettelijke vervalsching geconsta teerd een superphosphaafc met garantie 14 pet. be vatte slechts 7.3 pet. terwijl een ander met garantie van 14 pet. slechts bevatte 1.5 pet. oplosbaar phos- phosphorzuur en grootendeels bleek te bestaan uit zand en uit gemalen rooden steen. In een monster opgeloste Pern-guano, uit België afkomstig, werden groote hoeveelheden Ammonium- sulphaat aangetroffen, terwijl ook eenige monsters guano onder den naam van Peru-guano uit ooste lijk Brabant, ten onderzoek aangeboden, ontwijfel baar als vervalsckt konden worden gekenmerkt. Over het algemeen zal, dank zij de meer en meer toenemende gewoonte der landbouwers om enkel onder controle van het proefstation te koopen, op zettelijk bedrog bij kunstmeststoffen zeer weinig meer voorkomen. Waarschijnlijk zal hier of daar de kleine boer, die geen lid is eener landbouw-afdeeling of coöperatieve verbruiks-vereeniging, de dupe big ven van gewetenlooze handelaars, die den min ontwik kelden landbouwer door den lagen prijs verlokken van ben te koopen. De oprichting van verbruik-vereenigingen wint gelukkigerwijze meer en meer veld en daardoor 2al van zelf het debiet der kleine verkoopers uit de derde of vierde band verminderen; inkoop in het groot geeft aanleiding tot publieke aanbestedingen, waaraan gaandeweg alleen soliede bandelaars zul len deelnemen; aaneensluiting der landbouwers is en moet voor hen blijven de leuze, waardoor zij krachtig voor de welvaart van hun bedrijf kunnen waken door zelf na te denken en door voorlich ting van deskundigen, zullen zij zich voor schade kunnen vrijwaren. Nog in het voorjaar van 1891 schreef een firma in kunstmeststoffen aan een landbouw-vereeniging in Noord-Brabant: »dafc zij in het bezit was van een kunstmest, die behalve stikstof, phosphorzuur, kali enz., nog andere krachtigere planten voedings stoffen bevatte, die daarin door geen landbouw proefstation konden worden gevonden" dat bij zondere" was het geheim der firmaGelukkig staat het geval, dat de handelaar tot dergelijke bedrie- gelijke voorspiegelingen zijn toevlucht neemt om zijn product aan den man en den landbouwer om zijn geld te brengen, vrij wel alleen. Het onderzoek der ingezonden voedingsmiddelen toonde, dat, de lijnkoeken in 't bijzonder, volstrekt nog niet alle voldoen aan den eisoh van zuiverheid door bel microscojfiscb onderzoek werden in een aantal monsters gioote hoeveelheden onkruidzaad aangetrof fen. In 1892 was bij 10 pet. van de onderzochte mon sters lijnkoek en lijumeel de zuiverheid onvoldoende of slecht. In raapkoeken werden een paar malen aanzien lijke hoeveelheden mosterdzaad aangetroffende inzen ders werden gewezen op den nadeeligen invloed, die deze onzuivere koeken op het melkvee kunnen uitoefe nen; met gries had zich een vergiftigingsgeval bij koeion en scbapen voorgedaan het microscopisch onderzoek toonde aan, dat bijmenging van bolderik de oorzaak der vergiftiging moet zijn geweest. Bij de onder zochte klaver-monsters (80) werd in 1891 in een drietul warkruid gevonden, bij een zelfs tot 1595 korrels per kilo; in 1892 werd in 4 van de 91 monsters klavers warkruid geconstateerdin 1890 werd in 4 van do 73 onderzochte monsters warkruid aangetroffen. Ingevolge het reglement van de Rijkslandbouw proefstations kan de aanvrager, die met de uitkomst eener onderzoeking geen genoegen neemt, daarvan in beroep komen bij den voorzitter van het college van directeuren, die alsdan voor een tweede onder zoek een der proefstations aanwijst. De gemiddelde uitkomst der beide onderzoekingen wordt als de juiste aangemerkt. De kosten der beide onderzoekingen komen voor rekening van den aan vrager. In 1890 en '91 werden geen appèl-analysen aan gevraagd; in 1892 was dit echter het geval met een monster ammoniak-superphosphaat en met een monster lijnmeelde onderzoekingen te Breda werden door het onderzoek van het appèl-station bevestigd. (Slot volgt.) Gemengde Berichten. Toen de vrouw van den timmerman J. Deu B. op den Oostwal alhier Zaterdagavond te half zeven in de werkplaats kwam, zag zij een plank met verf potten en gereedschappen in brand staan. In korten tjjd hadden de huisgenooten, bijgestaan door de buren, twee exfcincteurs en emmers water bijeon en hadden zij den brand vrij spoedig gebluscht. De politie en de autoriteiten der brandweer waren eveneens spoedig ter plaatse om hulp te verbenen, zoodat door krachtig optreden een groot onheil voorkomen is, want be halve hefc vele hout iu den winkel en in de aan grenzende houten gebouwen, zou bij den N.O. wind, die vrij sterk was, de brand omvangrijk hebben kunnen worden. De leerjongen had even te voren de werkplaats verlaten, en het is niet on waarschijnlijk dat het licht dat hij bij zich bad, vuur medegedeeld heeft aan genoemde plank met de licht ontbrandbare stoften. Behalve deze is ook nog een werkbank gedeeltelijk verbrand. Alles is verzekerd. Reeds was een gedeelte van het huisraad naar buiten gedragen, doch dit kon spoedig weer in huis gebracht worden. Dat met den Zater dagavond spoedig een hoop volks ter plaate was, valt licht te begrijpen. Door de politie te Amsterdam is de hand ge legd op eene bende jonge dieven, die zich genesteld hadden in de ledige perceelen naast het eveneens ledige postkantoor. Het was eene ware navolging van het kinderspel letje Kïuip-door-sluip-doorwant langs de onmoge lijkste omwegen hadden deze veelbelovende knapen da verschillend© huizen met elkander in gemeenschap gebracht. Het zal dan ook nog de vraag zijn of het den agenten, wier kleeding de sporen droeg van het onvermijdelijk kruipen en klauteren, gelukt is alle leden der bende in handen te krijgen. Het nog maar altijd uitgestelde sloopingswerk is intusschen vergemakkelijkt. Lood van de daken, ko peren kranen, sloten enz. waren netjes bij elkaar ge pakt. Vermoedelijk zal reeds vroeger menig vrachtje in veiligheid zijn gebracht. (Echo.) Een publiek schandaal. Een bekend Engelsch geneesheer, dr. Forbes Winslow, beklaagt zich in de Times over iets, wat hij een publiek schandaal noemt. In het begin des jaars werd hij geconsulteerd over een Engelschman, wiens gedrag zoodanig was, dat zijn opsluiting in een gesticht noodzakelijk was. Zijne betrekkingen aarzelden. Eenige weken later ontving de vermoedelijk krankzinnige eene uifcnoodiging van een firma te Rotterdam, die hij vele jaren als agent te Liverpool vertegenwoordigd had. Zijne betrek kingen waren onvoorzichtig genoeg, hem te laten gaan. Bij zijn aankomst te Rotterdam werd hem door de firma een stuk ter teekening voorgelegd en hij teekende. Dit stuk bevatte eene verklaring dat hij zekere som gelds schuldig was. Den volgenden dag moest hij weder komenhij kwam, werd gearresteerd en voor schuld gevangen gezet. Hij zit nu reeds twee maanden. De betrekkingen hebben alles gedaan om hem vrij te krijgen, maar tevergeefs. De vraag of liij wel iets schuldig is werd nimmer opgelost en het geld, dat hij verklaarde schuldig te zijn, werd, naar de doctor reden heeft te onderstellen, gebruikt in het bestuur der firma. De Nederlandsche. autoriteiten weigeren den man aan zijne betrekkingen over te geven, eer een com missie van deskundigen in Engeland hem onverant woordelijk voor zijne daden verklaard heeft. Dit is een langdurig en kostbaar proces, en inmiddels blij ven de autoriteiten in Holland weigerachtig iets ie doen. Dat is, zegt de heer Forbes, een publiek schandaal". Middelburg. Naar wij vernemen is tegen S. te Schore proces-verbaal opgemaakt, wegens over treding van art. 180 van het wetboek van straf recht. Zooals men weet. had genoemde S. nl. een deserteur van thet alg. depot van discipline in zijn dienst, en hoewel dit wetende, deed hij hiervan geen aangifte bij de politie. Middelburg. Naar wij tot ons genoegen ver nemen is het der politie mogen gelukken de bel hamels te arresteeren, die de vorige week Zondag rustige burgers mishandelden. Er zijn bij de daders ook een paar Arnemuidsche visschers. Het is te hopen dat zij hun welverdiende straf niet zullen ontgaan, waar zou het anders hean moeten als men zelfs in de Lange Delft niet meer veilig kan loopen. Een letterzetter der Nieuwe Veendammer Cou- ra/fcf-drukkerij heeft uitgerekend, dat de heer mr. Treub, die in de afgeloopen week voordrachten heeft gehouden te Veendam, Pekela, Sappemeer en Vlacht- wedde, ongeveer 40 meter heeft gesproken van ge wone couranten-kolommen. Een meter couranten- lectuur bevat ongeveer 300 regels, een regel gemid deld 40 letters, zoodat, wilde men de voordrachten van den heer Treub woordelijk teruggever, er on geveer 480,000 letters zouden benoodigd zijn, die een boekdeel zouden vormen van ongeveer 350 bladzijden. Omtrent diefstallen gepleegd door een ambte naar van de H. IJ. S. M. te Amsterdam, wordt ge meld, dat het gestolen bedrag veel hooger is dan, zooals aanvankelijk geraamd werd f 2200. Als een staaltje van de wijze, waarop de jonge man tewerk ging, verhaalt reen hot volgende Zijn broeder is verloofd met eene bureaulist© der H. IJ. S. M. en wilde op een goeden dag met- zijn meisje een uitstapje maken. Verlof wilde men niet vragen, daarom bood R. zich aan voor de aanstaande van zijn broer in te springen. Dit aanbod werd aan genomen en toen de jonge dame den volgenden dag terugkeerde, was er een tekort van f 600 in baai- kas. Sedert dien tijd wordt er wekelijks f 2,50 op haar salaris ingehouden, want ze dorst niet bekennen, dat zij op den bewusten dag afwezig was geweest. Tientallen stationschefs zijn door R. bestolen voortdurend vulde bij zijn zakken met hetgeen de verschillende stations remitteerden, en, de afzenders moesten de tekorten aanvullenwant de admi nistratie kon geen fouten begaan. Dezer dagen ontmoette een Leidsch groen in een der straten een andeien student. Deze laatste wenkt den groen en vraagt hem iets, waarop de groen antwoordt, doch waaruit tevens blijkt, dat hij den ouderen niet van naam kent. »Je kent me niet?" zegt de ander. »Neen, mijnheer!" »Nu", herneemt de eerste een zoon van een zeer bekend staatsman »mijn naam kan je anders in elke courant lezen Geen blad waarin mijn naam tegenwoordig niet voorkomt". »0!" herneemt de ander, »dan is u zeker meneer De JongTableau. Naar de Londensche Morning beweert, zou het complot van den aanslag te Barcelona in Engeland gesmeed zijn. In 1892 werd door de politie bij eene arrestatie van verschillende anarchisten een handschrift in be slag genomen, getiteld »een feest in de opera", het welk een helsch plan bevatte om eene ontploffing tijdens eene opera-voorstelling te weeg te brengen. Dit plan behelsde, dat verscheidene anarchisten in de nabijheid van gaskranen zouden plaats nemen en deze doorvijlen. Wanneer dan gedurende 15 minuten voldoende gas zou uitgestroomd zijn, zouden de mis dadigers bommen naar beneden werpen, waardoor natuurlijk eene gasontploffing de vreeselijke ramp nog vergrooten zou. Men verzekert, dat verschillende afschriften vaii dit handschrift gedurende den laatsten tijd over het vasteland de ronde deden, zoodat de Spaansche anar chisten hieraan hun plan hebben kunnen ontleenen. Gelukkig is het ontwerp om het gas te doen ont ploffen, hierbij achterwege gebleven. De beide in hechtenis genomen anarchisten Arago en Soldati blijven ontkennen, dat zij schuldig zijn aan hefc werpen der bommen in het Liceo-theater. Niettemin zijn er ernstige bewijzen voor hun schuld voorhanden. In bet bezit van Soldati is een zakdoek gevonden in welke de politie de sporen meent te vinden, dat daarin een bom is gedragen. Behalve deze beide personen, zij* nog eenige anarchisten, die onder verdenking staan, in hechtenis genomen, maar verder is nog niets met eenige zekerheid over den uitslag van het gerechtelijk onderzoek bekend. Men vermoedt, dat de aanslag gericht was tegou maarschalk Martinez Campos. Men wist dut ter eere van de eerste voorstelling in dit seizoen de eersten der stad in den schouwburg zouden zijn. Difc was dan ook het geval, waut de eerste rang was bezet door de voornaamste families uit de stad, van wie dan ook velen het slachtoffer wei-den van den aanslag. Maarschalk Martinez Campos woonde de voorstelling niet bij Eenige leden van zijn gezin waren wel in het theater, maar bekwamen geen letsc-l. Een interessante liefdesgeschiedenis heeft zich in de hofkringen voorgedaan. De Beiersche prinses Elisabeth, geboren 8 Jan. 1874, is namelijk verloofd met een garde-luitenant, baron Lufried, die natuur lijk in stand verre beneden haar staat. De prinses is eene dochter van prins Leopold en prinses Gisela van Beieren, en derhalve eene kleindochter van den keizer van Oostenrijk en den Beierscben prins-regent. Hare familie wilde eerst hoegenaamd niets van hefc plan weten en dwarsboomde het op alle mogelijke wijzen. De luitenant werd naar Metz overgeplaatst, er werden onderhandelingen geopend over een huwe lijk van de prinses met een vermoedelijken troon opvolger, doch de gelieven bleven elkander trouw. Eindelijk riep de prinses de tusschenkorast van haren gr otvader keizer Frans Jozef in en deze wist ein delijk de familie gunstig voor de jongelui te stemmen. De officier zal nu tot graaf verheven worden en in het Oostenrijksche leger worden overgeplaatst ten einde deze mésalliance zoo aannemelijk mogelijk te maken. In Amerika i6 weer eens een personentrein geplunderd, nl. een trein van Liitle Rock naar St. Louis. De trein weid overvallen door e@n bende van zeven gemaskerde mannen ter hoogte van Oliphant in Arkansas. De roovers doodden den conducteur, plunderden den postwagen en onderwierpen daarna de gewone waggons en slaapwaggons aan een nauw gezet onderzoek, den reizigers met de wapenen in de hand noodzakend alles van waarde af te staan. Een poging, gewaagd om een sneltrein der Knoxville and Ohio maatschappij in Tennessee aan te houden, mislukte. Hier waren de trein roovers minder ge lukkig. Een hunner werd gedood, een ander werd gevangen genomen. Zelfs de Noordpool boogt op hefc bezit eener krant, die met recht eenig in haar soort mag ge noemd worden. Haar naam is de Eskimo Bulletin en ze wordt uitgegeven te Kaap Prins van Wallis, de meest vezlaten plaats van de Noordpoolsfcreek, voor zoover deze bekend is. Het blad, dat slechts ééns per jaar verschijnt, is op een half vel papier, ter grootte van 32 maal 22 centimeter, aan éen zij gedrukt, volgens de methode der hectograaf. Ter nabootsing van de groote Europeesche bladen, prijkt het hoofd van dit koddige krantje met de reclame- makende woorden: »Het meest verspreide blad aan de Noordpool. Het eenige jaarblad der wereld." Juist op het oogenblik waarop de trein die reizigers uit Calais en Ostende naar Londen brengt, van Dover zou vertrekken, stortte met een donderend gekraak de kap van het station in. De locomotief en de tender werden onder het gruis bedolven. Niemand weid gewond. Als de oorzaak van het ongeluk beschouwt men een ledigen wagen, die zoodanig stond, dat de loco motief van den mailtrein hem aanreed en omver wierp. De wagen viel tegen een der ijzeren pilaren, die misschien, ten gevolge van een brand, die een jaar geleden een gedeelte van het station vernielde, niet zeer stevig meer stond en daardoor de instorting veroorzaakte. Een moedig jonkman. Au guste Jamin, de 19- jarige zoon van een beambte op het commissariaat van politie te Cureghem, keerde Vrijdagavond om streeks half 10 met zijn vader huiswaarts, toen zij ter hoogte van de me Wayez een voor een rijtuigje gespannen paard in woeste vaart zagen aanhollen. Het hollende dier rende recht op do tram aan, die juist was afgereden. Zonder zich te bedenken trad Augusfce Jamin het hollende paard in den weg, greep het met krachtige hand bjj de teugels en liet zich dan een 50 meters ver voortslepen, om daarna het dier tot staan te brengen en zoodoende een vreeselijk ongeval te voorkomen. Trouwens het is niet de eerste maal, dat deze jonge man van zulk een kloekmoe digheid blijk geeft. Op 14jarigen leeftijd bracht hij met gevaar van eigen leven een hollend paard tot staan, waarvoor hij een medaille kreeg.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2