1893 N°. 135. Dinsdag 14 November. 80ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Bebalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Bookverkoopers en Brievengaaiders. Inzending van advertentie» vó»r I uren ©gj> den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, liuwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Algemeen Overzicht. Onze lezers zullen wel de billijkheid willen be trachten ditmaal niet de vermelding van gebeur tenissen op het gebied der buitenlandsche politiek van ons te verwachten, wanneer we bun hebben medegedeeld, dat er in de afgeloopen week eigen lijk in het geheel niets gebeurd is. Ons overzicht kan dan ook deze week niets anders zijn dan een zuiver vervolg op bet voorgaande, evenwel zonder dat de geschiedenis daarin eenigen voortgang maakt. Van de Europeesche landen trekt ditmaal Oos tenrijk in do eerste plaats de aandacht, door de daartelande bestaande ministriöele crisis. We deelden reeds mede oin welke redenen de minister Taaffe, die veertien jaar lang tusscken do partijen heeft weten door te zeilen door nu eens bij deze dan bij gene steun te zoeken, eindelijk zijne portefeuille beeft moeten beschikbaar stellen, en we opperden daarbij bet vermoeden, dat prins Alfred Windisehgratz zou belast worden met do vorming van een nieuw mi nisterie. Dit vermoeden is sedert werkelijkheid ge worden, 8n alhoewel tot nog toe de samenstelling daarvan niet bekend is, zoo twijfelt men toch niet of deze premier zal slagen. Prins Windiscbgriitz is eergt 42 jaar en dus in de volle kracht des levens. Hij is de kleinzoon van den bekenden generaal uit het jaar 1848, studeerde te Bonn en later te Praag. Nog vóór bij promo veerde trad bij door den dood zijns vaders reeds aan het hoofd van zijn geslacht en nam als zoodanig zitting in het Heerenhuis. Hij is eene persoonlijk- beid, die niet slechts bij de conservatieven, maar ook bij de liberalen zeer gezien is, omdat bij bekend staat als een staatsman van onkreukbare eerlijkheid en trouw, die niet afkeerig is van geleidelijken voor uitgang. Als hoofd van het toekomstig Kabinet zal hij zijn steun moeten zoeken bij de liberale Duitschers, de Polen en de leden der Hobenwart-club. De eersten vooral zullen hem dien steun gaarne bieden, omdat hij bij den strijd tusschen Duitschers en Czecben op de meest onpartijdige wijze hunne zijde heeft gekozen. Het zal evenwel niet gemakkelijk gaan de drie genoemde partgen in zijn Kabinet te vertegen woordigen. Voor de Duitsche partij zal daarin wel in de eerste plaats zitting nemen de heer Von Plener, een persoonlijk vriend van prins Windiscb griitz, en een uitnemend financier, waaraan Oosten rijk thans groote behoefte heeft. De heer Von Ple ner zal dan ook wel met de portefeuille van finan ciën worden belast. Ook de Polen zullen wel naar eisch kunnen worden vertegenwoordigd in het nieuwe ministerie; maar de Hobenwart-club telt onder hare leden weinig op den voorgrond tredende figuren, en bet is niet onmogelijk, dat de samenstelling van het kabinet misschien juist vertraagd wordt door bet zoeken naar eene passende vertegenwoordiging dier club in den ministerraad. Eene krachtige hervormings-politiek is van bet nieuwe ministerie van Oostenrijk niet te wachten. Het zal de aanhangige en in voorbereiding zijnde ontwerpen afhandelen, maar nieuwe voorstellen ver wacht men voorshands niet. Men vermoedt dan ook algemeen, dat bet de klip van de kiesrechtkervor- ming, waarop het ministerie Taaffe is gestrand, zal trachten te ontzeilen door het ontwerp terugtene- men zonder er een nieuw voor in de plaats te geven. Iedere partij is wel voor herziening van het verou derde kiesrecht, maar aangezien ieder wat anders wil en halsstarrig het eenmaal ingenomen standpunt blijft bandhaven, is het niet wel mogelijk tot een stemmigheid te geraken. Het noodwendig gevolg is derhalve, dat de zaak voorloopig blijft rusten. In Hongarije zal nu binnenkort de strijd over bet burgerlijk huwelijk op den voorgrond treden. De Keizer heeft zich na lang aarzelen eindelijk met de voorstellen van zijne ministers vereenigd. Deze quaestie is eene bij uitstek kerkeljjke, omdat zij bet burgerlijk huwelijk niet slechts den voorrang ver leent, maar het zelfs eischt onafhankelijk van het kerkelijke. De verkiezingen voor het Pruisische Huis van afgevaardigden zijn geheel in het voordeel der con servatieven uitgevallen. Deze bezaten reeds de meer derheid, zoodat de toestand gebleven is zooals ze was, maar toch zijn ze nog versterkt uit den strijd getreden. De liberalen, verdeeld in de beide fracties die ontstonden na de ontbinding van den Rijksdag tengevolge van de verwerping van de legerwet, tel len thans nog hoogstens twintig leden en men kan zeggen, dat bet platteland de steden geheel over- heerscht. De partij der agrariërs geeft dan nu ook den toon aan. Men verwacht nu eene wederindiening van eene herziening der onderwijswetten in den zin van het vroegere ontwerp von Zeilitz, dat toen werd teruggenomen niettegenstaande ook toen de conservatieven en bet centrum over de meerderheid beschikten. Spanje gevoelt zich tegenwoordig allesbehalve op zijn gemak. Talloos zijn dan ook de slagen, die dit land op verschillend gebied treffen. Na de groote overstroomingen, waarvan bet veel te lijden beeft' gehad, kwamen in den laatsten tijd achtereenvolgens de aanslag op generaal Martinez Campos, bet on geluk te Santander, verleden week de ontploffingen in den schouwburg te Barcelona en niet bet minst de oorlog tegen de Mooren. De toestand schijnt aan de overzijde van de Mid- dellandsche zee verre van rooskleurig te zijn voor de Spanjaarden. De regeering heeft dan ook beslo ten de reserve opteroepen, waardoor het leger op 160000 man wordt gebracht, en eenige lichtere oor logsvaartuigen uittezenden om den smokkelhandel tegentegaan en zoo noodig de kustplaatsen te bom bardeeren. De positie van de troepen in dö forten is verre van aangenaam. Steeds meer Kabylen stammen slui ten zich bij de eerste aan en de verbinding met de buitenforten is moeielijk meer te onderhouden, te meer daar door de felle en aanhoudende regens de wegen zeer slecht geworden zijn. Groot is derhalve het verlangen naar de toegezegde versterkingen, die nog steeds op zich laten wachten. De belangstelling in het lot der landgenooten aan de overzijde dei- zee is groot in Spanje, en uit alle oorden des lands stroomen de giften toe voor eene inschrijving van vrijwillige bijdragen tot dekking der oorlogskosten, welke de regeering heeft uitgeschreven. Bij den sultan van Marokko is door de Spaansche regeering er op aangedrongen, dat hij zal helpen de Kabyienstammen tot de orde te brengen. Hij heeft zijn steun toegezegd maar zeer betrouwbaar is deze vorst niet. In de Vereeiiisjde Staten is reeds weder eene kentering gekomen in de publieke opiniebij de verkiezingen van gouverneurs hebben in de meeste staten de demoeraten bet onderspit gedolven. In Ohio is Mac-Kinley, de bekende voorstander der hooge invoerrechten, gekozen. Men brengt dit slagen der republikeinen in verband met de Sherman-act, waarvan de behandeling in den Senaat tot in het oneindige beeft geduurd. Dit heeft groote ontevreden heid gewekt, en daar de bovendrijvende partij der democraten dit talmen niet heeft kunnen keeren, is het volk baar nu reeds ontrouw geworden. Men beschouwt nu Mac-Kinley als de aangewezen can- didaat der republikeinen bij de volgende presidents keuze in 1896. Admiraal De Mello is weder begonnen de hoofd stad van Brazilië te bombardeeren, zoodat be waarheid wordt wat reeds vermoed werd, dat bij nog een krachtigen aanval zal wagen alvorens de nieuw aangeworven schepen van den president Pe- xeito hem kunnen insluiten. GOES, 13 November 1893. Men schrij ft ons In den laatsten tijd werden vanwege de Regaering opmetingen gedaan van de schor gron den in den Brakman (Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen). Zijn wij goed ingelicht dan zal in 1895 een begin worden gemaakt met het indijken van de schorren rondom den Kleinen Stellepolder, omdat deze schorren thans reeds 3 a 4 maal grooter zijn dan de polder zelf. Op de Woensdag te Ter-Neuzen gehouden jaarlijksehe paarden- en veemarkt waren aanwezig 41 paarden, 65 runderen en 120 varkens. De heer J. Van Boven te Goes werd op de daaraan ver bonden tentoonstelling bekroond voor de schoonste stuks rundvee van buiten de kantons in het 5e district met esn len prijs a f 4 en met een 2en prijs a f 2. Middelburg. Uit de door den heer C. J. H u v e r s aan d© Staten dezer provincie voorge legde nota, houdende eenige bedenkingen tegen het verleenon der subsidie voor den stoomtram Brouwersha ven Steenbergen, blijkt, dat de heer Hu- vers bezwaar maakt o. a. op grond van de geringe bijdragen door sommige belanghebbende gemeenten en polders. Resumeerende wordt geconstateerd: a. dat van de belangstelling in den ontworpen tramweg, door de daarbij betrokken gemeenten, polders of waterschappen niet voldoende is gebleken b. dat de levensvatbaarheid der onderneming niet is aangetoond, en ook ten sterkste moet worden betwijfeld en de overgelegde becijferingen naar het eigen oordeff van het Comité betrekkelijk wille keurig" dat is onbetrouwbaar zijn c. dat daarom, al moge het subsidieeren eener onderneming als deze, op den weg der provincie liggen, het verleenen van eene subsidie, aan den i stoomtram BrouwershavenSteenbergen, onverant- 1 woordelijk zou wezen; d. en dat, indien de weinige belangstelling, de onzekerheid eener gunstige exploitatie en de onbe trouwbare cijfers geen beletsel voor subsidie waren, dan toch nog de voorgestelde subsidie als veel te hoog in vergelijking met de beide reeds vanwege de provincie gesubsidieerde stoomtramwegen, behoort te worden afgewezen. VfiissSiegen. Gedurende de maand October 11. werden met de mailbooten der S t o o m v. - M ij. »Z eel and" vervoerd 4868 passagiers, en wel van Vlissingen naar Engeland 2618, en in omgekeerde richfing 2250. In die maand werden bovendien in het geheel 6439 ton goederen verscheept. Men sehrjjft ons De snerpende koude Oostenwind met zijne vinnige nachtvorsten, is alles behalve aangenaam voor land bouwer en arbeider in 't midden van den herfst, vooral wanneer er nog zooveel buitenwerk is. Hier en daar zitten nog aardappels en suiker bieten in den grond, en door de vorst en de koude kan men des morgens niet vroeg met uitdoen be ginnen. In sommige andere streken zijn de suiker bieten reeds op de plaats harer bestemming, maar op Zuid-Beveland ligt nog een groot deel op vervoer te wachten. Dank zij de klacht door het hoofdbestuur der Maatschappij van landbouw op verzoek van de af- deeling Heinkenszand tot de exploitatie-maatschappij gericht, is het vervoer thans wat bespoedigd, maar in verhouding tot den grooten voorraad is er nog t9 weinig materiëel. Hoewel er in de maand September dit jaar buiten gewoon veel regen viel, waren de nazomer en het begin van den herfst mooi en was er tot vóór de nu ingevallen koude en nachtvorsten veel groei. De wintergranen kwamen geregeld goed op en staan mooihot winterkoolzaad is zelfs zóo groot, dat op sommige velden zich reeds bloemstengels vertoonen. De weilanden zijn nog bezet met heerlijk voeder, zoodat het vee, beschut met dekkleeden, nog overdag kan grazen. Dit zal echter niet lang meer duren als het vriezen aanhoudt, want daardoor mindert het voeder sterk. Het stal voeder is schaaisch en het is daarom te meer te bejammeren, dat de vorst niet nog wat weggebleven is. Reeds wordt er veel pulp aangevoerd en door de landbouwers ingekuild. Door HH. Ged. Staten van Noord-Brabant en Zeeland zijn in het voorloopige bestuur van het op gerichte Waterschap, genaamd »de Damespol- d e r" gelegen onder de gemeenten Rilland-Batb en Woensdrecht, benoemd tot voorzitter, dhr. E. M. G. Moors, burgemeester van Woensdrecht tot leden, dhr. C. J. Verheijen, lid der Staten van Noord-Brabant te Rosendaal en C. A. Daverveldt, burgemeester van Wouw, en tot secretaris-penningmeester, dhr. J. E. D. Ver- groesen, secretaris te Bargen-op-Zoom. De groote verwachting, die men te Ierseke aanvankelijk koesterde omtrent de snelle oprui ming der oesters, is wel eenigszins teleurge steld, zegt de Iers. en T. Ct. De drukte van voor een week of drie is wel tot de helft verminderd. Het optreden der Fransche oester is wellicht hier van gedeeltelijk do redenvoor een ander gedeelte is dit te wijten aan de opdrijving der prijzen ge durende de laatste dagen. Het schijnt, ook volgens vroegere ervaring, dat de Zeeuwsche, hoe gewild ook, een zekeren prijs niet kan overschrijden. Deze prij zen, gelijk zij tot heden bestaan, zijn inderdaad gun stig te noemen. Op 't oogenblik doet de le soort 8595, een lichtere le soort 75—80, 2e sooit 50-60 gld. De mosselhandel schijnt iets te willen herleven ook te Bruinisse was de verzending toegenomen. De handel in zaaigoed blijft voortdurend zeer zwak, die in pannen staat geheel stil. De ingetreden koude zou oorzaak kunnen zijn, dat de Fransche oester wat op den achtergrond trad. In den Zondagsbode ten dienste der Herv. Kerk in Zeeland wordt de aandacht gevestigd op hetgeen diaconiën zouden kunnen doen, om betere arbei derswoningen te stichten. Er zijn fondsen, wier bestemming bet is, den nood der armen te lenigen. Het zijn onze diaconie- fondsen, meestal op bet Grootboek geplaatst. Men no6mt ze goederen in de doode handzou er niet een weg zijn, om wat leven te brengen in de band, die ze houdt vraagt het blad. Een diaconie, die met hare kapitalen arbeiderswoningen bouwde, zou rente hebben, en bij verstandige administratie, rente houden van baar geld, en tegeljjk tegen matige huurprijzen, goede woning verschaffen aan ben, die bare aalmoezen niet vragen, maar die waard zijn dat men ze helpt in den moeielijken strijd om bet bestaan. De diakenen zij zullen meer werk krjjgenzullen zij daar tegen opzien, waar bet zulk een gewichtig belang geldt, als bet hier besprokene Het denkbeeld is uitvoerbaar, want bet is uitge voerd. Men geve zich echter goed rekenschap vooruit, van wat men wil, en begint. Het doel moet niet zijn bet bouwen van woningen voor de bedeelden. Dit is alleen goed bij ruime bedeeling. Geeft men den arme, wat hij noodig heeft dan heeft hij een schat in een goede woning, maar het is toch geen kwaadspreken om te zeggen, dat wij daar in negen van de tien gevallen, niet aan toe zijn. Geeft de diaconie b. v. aan een weduwe met kinderen f 2 bedeeling, dan is dit voor haar niet voldoende. Nu is het niet goed baar te dwingen in een bepaalde straat, een bepaalde huur te verwonen, en bijv. daarom 1 af te trekken van bet weke- lijksche bedeelingscgfer. Zij moet zelve zien, boe zij die 2 bet beste gebruikt, en zij alleen kan het zien. Maar de diaconie moet hier de bevolking dienen, die nog arbeiden kan. De rente van het Grootboek is laag genoeg, om het zonder financiëele opoffering te doen. Diakenen, die zich hiervoor moeite willen getroosten, maken ziek verdienstelijk. Zoo sluiten de diaconiën zich aan bij den arbeid, die gedaan wordt tot geestelijke op heffing van het volk, en scheppen zij eene omgeving, die gunstig ia voor de ontwikkeling van bet goede zaad dat gestrooid wordt. Het Bestuur der Zuiderzee-Vereeniging ver wacht, dat het rapport der Zuiderzee- commissie in de eerste helft van het volgend jaar gepubliceerd zal worden. Zoodra dit geschied is, zal het Bestuur een alge meens ledenvergadering bijeenroepen, om te over wegen wat dan gedaan zal kunnen worden tot op lossing van dit nationale vraagstuk. Ten opzichte van den geldelijken toestand der Ver eeniging kan worden medegedeeld, dat het jaar 1892 sloot met een deficit van f 516,51, waarbij te voegen diverse crediteuren ten bedrage van f 1225, onver minderd de ten laste der Vereeniging gesloten geld- leening. Doch het Bestuur meent, dat de financiëele toe stand der Vereeniging voldoende blijken zal voor een afdoend optreden, indien maar alle leden getrouw biy ven. Omtrent den stand der werkzaamheden van de commissie uit de Tweede Kamer tot voorberei ding van bet ontwerp Militair Straf wetboek kan worden medegedeeld, dat dit voor ste], als gevolg van een omvangrijk onderzoek, eene gekeele omwerking in handen der commissie onder gaat. Deze hoopt evenwel, haren arbeid na het Kerstreces met kracht voortzettende, in Februari van bet volgend jaar met het verslag gereed te zijn. De opbrengst der Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Oct. 1893 bedroeg f 13,478,177,06'/o tegen f 11,712,443,58 in dezelfde maand van 1892. De opbrengst over de eerste tien maanden van 1893 bedroeg f94,622,209,47 tegen f98,541,176,73 over de eerste tien maanden van 1892. In een Donderdag te Groningen gehouden ver gadering van landbouwers zijn, onder leiding van den heer Mansholt uit Westpolder, de statuten vast gesteld van een Coöperatieve Vereeniging, welke zich ten doel stelt het landbouwbedrijf voor de leden der vereeniging meer winstge vend te maken door den gezamenlijken inkoop van landbouwbenoodigdheden en door den gezamen lijken verkoop van het door ieder geproduceerde. Van deze vereeniging knnnen alleen lid zijn meer derjarige landbouwers en landbouwsters in de pro vinciën Groningen, Friesland en Drente, die, ter vorming van kapitaal, elk één aandeed ad f 100 nemen, waarvan ten hoogste 4 pet. rente wordt be taald, terwijl tevens elk lid f 400 garandeert. Zoodra er vijftig leden tot de vereeniging zijn toegetreden, zal de vereeniging in werking treden, terwijl alsdan ook een directeur zal worden benoemd. Te Amsterdam is opgericht een vereeniging die zich ten doel stelt een of meer scholen in ons land op te richten voor spraakgebrek- kige kinderen. Het initiatief tot het stichten dezer vereeniging werd genomen door den beer J. L. Kingma, den bekenden directeur van de inrich ting voor spraakgebrekkigen te Amsterdam. Van de voorloopige commissie van bestuur is Dr. Tilanus voorzitter, en Mr. C. D. Asser Jr. Secretaris. Men schrijft uit Amsterdam aan de Tel. dat de opbrengst der vermogensbelasting inderdaad niet medegevallen is. De raming was acht en een half millioen gulden,

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1