jg225Canaflal)D0iea. Closetpapier Een ffoonte 1 Erf, Hout op Stam 550 Olmeboomen, Naaimachines. SCHOUWING Wegen en Voetpaden. en 70 Populieren, Antracïet-Kolen a. 36 zware zachte Olmeboomen, 29 zachte Olmen, c. 54 zachte Olmen, ADVBRTE3NTIBN. idloetingre. Aanvang 16 November a. s. op Maandag 18 November 1898, verkoopen: F. KLEEliWENS ZOON. op Maandag 20 November 5898, openbaar verkoopen: 28 zware Oimeboomefl, 5 zware Gaaadaboomen 26 Popaliereboomen. 31 zware Qlmeboomen. op Zaterdag 25 November 1898, openbaar verkoopen Openbare Verkooping op Vrijdag 10 November 5898, 60 Olmeplantboomen, 150 Olmeplantboomen, op Woensdag 22 November 5898, openbaar verkoopen 5 OLMEBOOMEN, 5 Lindeboomen (zware) Italiaansche Populiereboomen. J. PLAZIER. Ambachtsheerlijkheid Corlgene. VERKOOP Terwijl men Woensdag te Luik bezig was de groote klok van de St.-Martenskerk te luiden, viel de klepel er uiteen der klokkeluiders werd doodelijk gewond. Hoe liet toegaat bij den internationalen schaak wedstrijd te St. Petersburg, beschrijft het Journal de St. Petersbourg als volgt In de zaal ziet men een veertigtal menschen aan de schaaktafeltjesmaar het is er zoo stil, of er niemand wasmen hoort er geen geluid en geen beweging wordt gemaakt. Het aangrenzend kabinet is ontoegankelijk. De deur staat open, maar dichter dan op een paar meter afstand mag men er niet bijkomen en langer dan 5 seconden mag men daar niet blijven staan. Die tijd is echter voldoende om een indruk van het strijdperk te krijgen. Daar zitten de twee kam pioenen. De een is een man op leeftijd, krachtig gebouwd, met een grooten, aan de kanten grijzen baard. Dat is Tschigorin. Hij zit over het schaak bord gebogen, met duidelijke teekenen van inge spannen nadenken op het gelaat. De ander is een jong, slankgebouwd man met rossigen baard en een gouden bril op. Hij zit in een ongedwongen houding op zijn stoel en ziet vrij kalm op het schaakbord neer. Dat is S. Tarrasch. Bij de twee kampioenen zit een driemanschap, als versteend de getuigen die onbeweeglijk strak naar het schaakspel staren, alsof zij in beelden wa ren veranderd. In den boek van het kabinet zit de secretaris van de schaakclub. Hij blijft urenlang onbeweeglijk zitten on er komt alleen leven in hem, als een der schakers, dikwijls na verscheidene uren nagedacht te hebben, een zet doet; dan staat hij op om dien zet op de borden in de zaal aan te teekenen. Die voor niet-sekakers onbegrijpelijk amusante bijeenkomst duurt van 's middags 1*2 uur tot mid dernacht. De inzet is f3000. De ramp te Santander is eene der verschrikke lijkste, die ooit voorgevallen zijn in de golf van Bis cay©, hoewel deze getuige is geweest van tallooze schipbreuken. Het aantal dooden tengevolge der dynamiet-ont- ploffing en van den daarop gevolgden brand, wordt op 200 a 300 geraamd en het aantal gewonden op nog meer. De grond was bedekt met lijken of met overblijfselen van menschelijke lichamenbeenen, armen, hoofden. Niet minder dan een zestig huizen zijn vernield. Op het gezicht der vlammen van het in brand geraakte schip schoten duizenden menschen toe op de kaden om getuige te zijn van de pogingen tot redding, door de brandspuitgasten, bijgestaan door de gendarmes en de troepen, in het werk gesteld. Het was vier ure namiddag, terwijl de pogingen tot blussching van den brand, die vooraf op het met dynamiet geladen schip ontstaan was, volop in gang waren, toen de lading dynamiet ontplofte en de stoomboot aan stukken sloeg. Het vuur deelde zich onmiddellijk mede aan de kaden, aan de entrepots, aan de nabij gelegene huizen en aan het bij de kaden gelegen spoorwegstation. Op dat zelfde oogen- blik stoomde een trein het station binnen, die nu ook vuur vatte, waardoor verscheidene reizigers in de spoorwagens verbrand werden of gedood, door dien zij uit de wagens sprongen. De stationschef, de prefect te Santander, de kommandant der gendar merie en vele gendarmes telt men onder de dooden. Vooral het tooneel op de kaden, waar van den volkshoop velen door de ontploffing in het water geworpen werden, waarin niet weinigen den dood vonden, was onbeschrijfelijk. Het gekerm en de wan hoopkreten der gewonden en ster venden,te midden der vuurzee en der nog volgende ontploffingen, waren hartbrekend. Tot overmaat van ongeluk werd het opdagen van hulp buiten de stad langen tijd vertraagd, doordien de telegraafdraden door de ontploffing stuk geslagen waren. De tijding omtrent de ramp moest nu langs gewonen weg overgebracht worden naar het 8 kilo meter verwijderde Boo, vanwaar verder telegrammen het onheilspellend nieuws in alle richtingen ver spreidden, en toen werd door speciale treinen hulp aangebracht. Verscheidene personen te Santander zijn krank zinnig geworden van schrik of door het verlies, dat zg geleden hebben. De treurmare heeft alle gedachten, die de ge moederen te Madrid en elders bezig hadden gehou den, verdrongen. Zelfs aan den oorlog tegen de Kabylen van het Riff werd niet meer gedacht. Santander, en altoos weer Santander was op aller lippen en in ieders hart. De minister van binnenlandsche zaken en van financiën zijn denzelfden avond naar Santander ver trekken. Zij beschikken over een onbeperkt krediet om bijstand te verleenen. Uit Rome wordt gemeld, dat de Italiaansche politie achter een reusachtig bedrog is gekomen. Eene bende oplichters, onder leiding eener Pransche gravin Saint-Arnaud, sloeg op gemeene wijze munt uit de belangstelling, die buitenlandsche Roomschen aan don dag plegen te leggen voor den gevangene in het Vatieaan". De bende strooide het praatje rond, dat Leo niet zoozeer de gevangene van Italië zou zjjn, als wel van de onder de geestelijkheid door gedrongen vrijmetselaars, en dat hij in de onder- aardsche gewelven van het Vatieaan gevangen zou zitten. De oplichters zamelden nu gelden in, om den paus te bevrijden en naar Frankrijk te voerenen het geld stroomde van alle kanten toe, daar de oplichters hun circulaires overal heen hadden ge zonden. Op aandringen van het Vatieaan moet de politie cp de geheele bende de hand hebben gelegd. Eenige dagen geleden is Cornelius Herz op nieuw onderzocht door de artsen, die de Pransche regeering daartoe uitgezonden had. Thans waren zijne Engelsche lijf-artsen, krachtens bevel der Brit- sche regeering, hierbij tegenwoordig. Herz maakte van de gelegenheid gebruik, om niet alleen te pro testeeren tegen het bezoek der Pransche artsen, maar ook tegen het geheele optreden der justitie; hij be- twistte de rechtsgeldigheid van het Fransche arrest bevel en voegde er bij, dat hij thans op zijne over brenging naar Londen zou aandringen, onverschillig of dit voor hem levensgevaarlijk was, ten einde zijne eer voor de magistraat te verdedigen en te handhaven. Herz, die volgens de verklaring zijner lijf artsen door deze toespraak geheel uitgeput was, noo- digde de Fransche artsen uit, zijn protest vooral over te brengen. De laatstgenoemden moeten de overtuiging hebben medegenomen, dat Herz wel te vervoeren is, zoodat hij wellicht te avond of morgen voor den rechter komt te staan. Twee Amerikaansche physiologen, prof. Nichols en prof. Browne, hebban onlangs onderzoekingen ge daan met betrekking tot den reukzin bij mannen en vrouwen. Zij kozen voor hnn doel sterk riekende stoffen, zooals nagelolie, knoüookextract, blauwzuur, citroenextract enz. Van elk dezer stoffen namen zij eene zekere hoeveelheid, mengde deze met water en deden het mengsel in eene flesch, die zij van eene stop voorzagen. Vervolgens namen zij eenige andere flesschen, van welke de eerste 1 deel van het eerste mengsel op 1 deel water, de tweede 1 deel van het tweede mengsel op 1 deel water bevatte, enz. 38 vrouwen en 44 mannen allen jong en gezond werden uitgekozen. Zij moesten den inhoud der flesschen door hunnen reukzin bepalen en de flesschen naar hunnen inhoud rangschikken. Uit dezen wedstrijd kwamen de mannen als over winnaars te voorschjjn. De vrouwen konden blauw zuur niet ontdekken, als de oplossing zwakker wa* dan 1 deel op 20,000 deelen water. De meeste mannen konden deze stof nog ontdokken in eene oplossing van 1 op 100,000. De genomen proeven deden zien, dal de reukzin van de mannen over het geheel tweemaal zoo scherp was als die van de vrouwen. Laatste en teleyraphische berichten. Middelburgs Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad (vacature J. H. Snijders) had den 754 van de 1391 kiezers hun biljet ingeleverd. Bij de opening op heden bleek dat 14 stemmen van onwaarde waren en de volstrekte meerderheid dus 371 stemmen bedroeg. Hiervan verkregen de heeren mr. W. A. Van Hoek (lib.) 533, A. A. Mes Gz. (kath.) 57, D. J. Mes (kath.) 30, J. H. Snijders (lib.) 40, J. Borsius (lib.) 23, mr. P. J. F. Van Voorst Vader (anti-rev.) 27, C. Verhage anti-rev.) 8, P. J. De Kruijter (anti- rev.) 6 en verschillende andere personen éen of meer stemmen. Gekozen is dus de heer mr. W. A. Van Hoek. Veendam. Bij de verkiezing van een lid der 2e Kamer in dit hoofdkiesdistrict (vacature Poelman) werden uitgebracht 1315 geldige stemmen. Er moet herstemming plaatshebben tusschen de heeren Treub (rad.) die 515 en Smidt (lib.) die 378 stemmen be kwam. De candidaat der centrale liberale kiesvereeniging mr. Van Diggelen bleef in de minderheid met 260, de candidaat der anti-revolutionairen dhr. P. Van Vliet met 135 stemmen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Kapelle. Maandagavond is alhier ten overstaan van den notaris A. Gallis Merens, en ten verzoeke van de weduwe en erven van Jacob Hoogstrate, verkochteen hoefje zijnde huurkoetsiers- en vracht- rijdersbedrijf, bestaande inwoonhuis, schuur, erf en grond, staande en gelegen in Maalstede alhier, kad. sectie 329, 328 en 830, groot 20 A. 40 c.A. Kooper werd A. Nijssen alhier voor f 1770, be nevens f 40 voor losse goederen, onverminderd 8 1/2 pet. veilingskosten. Burgerlijke Stand van Goes van 6 tot 8 November 1893. Geboren 8, Izak Frederik, z- v. Adriaan Flipse en Johanna Suzanna OssewaardePieternella, d. v. Adriaan Clement en Adriana Van't Westeinde. Verkoopingen en Verpachtingen. Ditum. Plaats Voorwerpen. Information. 9 Nov 's Gravenpolder, hoornen, P. Overman. 9 Kapelle, vraebtrijdersinspan, huisraad, Gallis Merens. 9 Ovezand, boomen, De Ronde Bresser. 10 M Nisse, hoornen, Bevier de Fouw en Pilaar. 10 0 Nisse, boomen, Pilaar. 13 0 Ierseke, boomen, Pilaar. 13 0 Heinkeuszand, boomen, De Ronde Bresser. 15 0 Heinlcenszand, diversen, Hoffmann. 15 0 Nisse, boomen, P. Overman. 16 m Baarland, boomen, P. Overman. 17 0 Kapelle, bouwland, Gallis Mereus en P. Overman. 17 0 Ho edeken skerke, boomen, De Vos. 17 0 Heinkeuszand, boomen, De Ronde Bresser. 18 0 Kloetinge, boomen. Mulock Houwer. 20 w Heinkeuszand, boomen, De Ronde Bresser. 21 0 Goes, woon Kattendijke. en winkelhuis, Mulock Houwer. 22 u boomen, Pelle. 22 0 Baarland, boomen, Van der Kloes. 22 0 Waarde, boomeü, Mr. Liebert. 23 0 Kloetinge, boomen, P. Overman. 24 0 Kloetinge, boomen, Mulock Houwer. 24 0 Nisse. boomen, P. Overman. 25 0 Goes, woonhuis en erf, De Ronde Bresser. 27 0 's-Heer Arendsk. boomen, De Ronde Bresser. 4 D«c Heinlcenszand, woonhuis, Mulock Houwer. 15 Ierseke, woon- en winkelhuis enz De Vos. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 20 Nov. Ierseke, vergrooting beide scholen, H. Snijder. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 9 November 2.54 3.10 9.24 9.40 10 3.26 3.42 9.56 10.12 11 3.59 4.15 10.29 10.45 12 4.30 4.47 11.— 11.17 13 5.4 5.21 11.34 11.51 14 5.40 6.— 0.11 15 6.23 6.50 0.30 0.53 Marktberichten. GOES, 7 November 1893. De prijzen waren gelijk aan de vorige week en de aanvoer gering. Oude TARWE per Hectoliter t a f Nieuwe TARWE 6,20 a 5,60 Nieuwe ROGGE - 4,50 a 4,80 WINTERGERST 4,25 a 4,75 ZOMERGERST 4,10 a 4,30 HAVER f 2,80 a 3,25 KOOKERWTEN 7,50 a 9,25 BRUINE BOONEN 6,50 a 8,25 PAARDEN BOONEN 5,50 a f 6,— WINTER-KOOLZAAD a KAR WEI-ZAAD a WOL, Schapen p. 3 K.G. (steen) a BOTER per K.G. 0,95 a 1,— EIEREN per 100 stuks 5,40 a 5,60 ROTTERDAM, 6 November 1893. De matige aanvoer ruimde tot ongeveer onveranderde prij zen op. Tarwe. Jarige onveranderd. Per heet. f5,25 a 6,50, en per 100 kilo f7,50 a 8. Nieuwe als voren. Per heet. f5,25 a 6.50 en per 100 kilo f7,50 a 8. Canada wederom niet ter markt. Rogge vond prijshoudend plaatsing, f4,50 a 5,25. GerBt. Winter bracht vorige prijzen op. Per heet. f3,75 a 5,10, en per 100 kilo f7 a 8,10. Zomer werd heden niet aangeboden. Chevalier als voren per heet. f 5 a 5,75 en per 100 kilo f 7,70 a 8,25. Haver flauwer en 10 [ets. lager afgegeven. Per heet. f2,50 a 4 Paardenboonen brachten vorige prijzen op. Naar qual. f 5,75 a 6,20. Witte Boonen langzaam als voren verkocht. Naar qual. f7,75 a 9,50 Bruine Boonen ruimden tot vorige prijzen op. Naar deugd verkocht van f 7 tot 8,75. Blauwe Erwten op de kook onveranderd verkocht van f7,25 tot 8,75, extra lijne kooksoort naar deugd waarvoor wordt ingestaan nog daarboven, niet-kokende 25 ets. lager f5,90 a 6,10. Koolzaad prijshoudend (8.60 a "9,50. Kanariezaad onveranderd f7,50 a 9. Meelbericht. Meel bleef in de laatste dagen der vo rige week onveranderd. Heden waren er weinig koopers ter markt en de omzet beperkt. V 1 a a. Gedurende de vorige week is er op het land zoo goed als niets omgegaan. Heden waren 4800 steen aangeboden, doch wegens de hooge vraagprijzen zijn slechts een paar par tijtjes verkocht. L ij n z a a d matig aangevoerd en met redelijke vraag tot vorige prijzen. Zeeuwsche eieren f5,a 5,30 de 100 «tuks. ROTTERDAM, 7 November 1893. Op de veemarkt waren heden aangevoerd700 vette runderen, 1444 magere dito, 476 vette en graskalveren, 53 nuchtere kalveren, 250 biggen. Prijzen waren als volgtvette runderen le qual. 66 a c., 2e qual. 57 a c3e qual. 40 a c., kalveren le qual. 95 a c., 2e qual. 80 a 68 c., schapen le qual. c., 2e qual. c., 3e qual. c., alles per kilo, varkens le ual. a c., 2e qual. c., 3e qual. c., licht soort a c. per Va kilo. De prijzen der boter waren heden als volgt; le qnal. f 62, 2e qual. f 58, Se qual. f 54, per kilo 60 a 70 c. A. s. Zaterdag, 11 November, hoopt onze geliefde vader ADRIAAN KOK Hz. zijn 85sten verjaardag te vieren. H. KOK Az. Krabbendijke, 7 November 1893. OVER DE De Notaris DE RONDE BRESSER zal des voormiddags te 10 uren, te Hein- Jcenszand, aan den Haagdijk, nabij de hofstede bewoond door L. Meeuwse, ten verzoeke van den WeledG. heer J. P. I. Huteux, in het openbaar van uitstekende qualiteit is voorhanden bij de boekhandelaars De Notaris DE RONDE BRESSER zal des voormiddags 9!/2 uur, te Heinlcenszand in den Stellepolder, op de hofstede be woond door de Gebroeders Van Bil Ij ke ren, ten verzoeke van den heer A. W it- kam, in het en En na afloop te Heinlcenszandin den Zak, in eene weide in pacht bij M. Zuid- weg, ten verzoeke van den HoogWelG. Heer Jonkheer W. Van Citters: De Notaris DE RONDE BRESSER zal des avonds te 7 uren, te Goes, in het »Slofc Oostende", in het te Goes, in de Sint Jacobstraat, wijk B no. 129, kadastraal bekend sectie D no. 28, groot 56 Centiaren, verhuurd aan Ls. Capello a 1,50 per week. des voormiddags te 10 uren, in de gemeente Nisse, aan na te melden Dijken, van EN aan den Valdijk, en daarna l waarvan ongeveer BOO zware, te vei len in perceelen van 40 stuks, en aan den Noteboomdijk. Inlichtingen te bekomen bij den heer J. A. BEVIER DE FOUW en den Notaris PILAAR, beiden te Goes en aanwijzing bij den planter E. HOOGESTEGER te Nisse. Door benadering TE KOOP: Eene prachtige met parelmoer ingelegde, rijk vergulde UTAABMAOIIIJJE ad 35, DITO met versierde gebogen Kast ad f 33,5O. Handelswaarde resp. f 45 en 55. Splinternieuw. Naar buiten op zicht. AdresWed. S. J. DE JONGE Verwest. De Notaris Mr. LIEBERT te Goes zal des voormiddags 10 uren, in de gemeente Waardeten verzoeke van den heer E. Guljé qq., in het Op den dijk van Valkenisse: en nabij de hofstede in den Emmanuelpolder en op de hofstede bewoond door J. Blok in den Mairepoldev 5 zeer zware DB worden in den loop dezer week ver wacht, en alsdan kan aan alle bestel lingen direct worden voldaan. bjj inschrijving van: op de hofstede bewoond door C. Van Damine op de hofstede bewoond door G* P. IVMoerland; aan den dijk tusschen de West- en Oud Cortgeenpolders van Van der Weele's tot Markusse's wo ning. Op bekende voorwaarden. Aanwijzing door den planter K. VER SPRILLE te Cortgene. Inschrijvingen (per perceel) worden in gewacht vóór Dinsdag 21 November 1893, 's middags te 12 uur, ten kantore van de Rentmeesters Fransen Van de Putte Zonen, GOES.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 3