geringe middelen te beschikken en kan het reeds daardoor niet doen, maar wat meer zegt, in de ver- eeniging is geen voorstel gedaan van deze strekking en de secretaris hoorde voor het eerst van het denk beeld, toen men hem om inlichting verzocht. Landbouw en Veeteelt. De Nederlandsche consul-generaal te Budapest vestigt in zijn dezer dagen verschenen jaarverslag de aandacht der Nederlandsclie landbezitters en vee mesters op eene door den ingenieur Stephan Klemm in Szegedin uitgevonden en met goed gevolg ge bruikt wordende machine voor het bereiden uit graansoorten van spoeling voor liet veevoeder. Door aanwending van die machine, welke in de politeck- nische school tentoongesteld was en bij Joseph Eisele aldaar verkrijgbaar is, erlangt men eene spoeling, die het vee zonder het minste bezwaar verdraagt, want door het suikergehalte wordt de spoeling ge makkelijk verteerbaar en bezit deze groote waarde als veevoeder, onder gelijktijdige besparing vau graan. Ook voor vele spiritus- en jeneverstokerijen zal die machine van groote waarde zijn, want men verkrijgt door de aanwending van het daardoor bereide voeder tevens een grooter sn beter materiaal voor de grond- bemesting. In zeer vele melkinrichtingen ie die ma chine iin gebruik en inen is over het resultaat al gemeen zeer voldaan. Rechtszaken. ©e moord te ©sch. Al is het ook meer dan zeven maanden geleden, toch ligt de moord in den nacht van Zondag op Maandag 26 en 27 Maart jl. te Osch op den aldaar bij de goede burgers algemeenen geachten wachtmeester der maréchaussee, Gerard Hoekman, nog versch in het geheugen en eene rilling ging door het land, toen de nieuwsbladen melding maak ten van de weinige weken daarna gepleegde graf schennis, waarbij de bedrijvers, als echte kanibalen, hun wrok tegenover den verslagene nog aan diens lijk koelden, door het graf open te maken, op de kist die het stoffelijk omhulsel van den trouwen ambtenaar bevat, te trappen en die te beschadigen en de grafkrans, door eene vriendenhand nederge- legd, liederlijk bevuild op te hangen aan het kerk hof'hek. Algemeen was de verontwaardiging en niet het minst op de plaats zelf, waar men, overtuigd dat er eene bende boosdoeners bestoud, tot alles in staat, blijkbaar uit het gebeurde, huiverde de verdachten aan te wijzen of zelfs op eene aanwijzing te zin spelen, eene omstandigheid die niet weinig bijbracht om de taak der justitie bij haar onderzoek te be moeilijken. Toch vond deze reeds den 8en April, volgende op den moord, redenen om Antonius Van Barkam, kuiper, 22 jaar, geboren en wonende te Osch, op den 17 d. a. v. Gijsbertus Van Gelderen, broodjager aldaar, voorheen O.-I militair en te Demen, gem. Dieden, geboren, 29 jaar, Johannes Gratianus De Bie, 27 jaar en Adrianus Van Galen, 32 jaar, beiden arbeiders te Osch, daar geboren en wonende, en op den 15en Mei, Piet De Bie, broeder van zooeven genoemden, in voorloopige hechtenis te stellen, uit welke hechtenis Van Galen den 30en September jl. weer werd ontslagen. Het onderzoek bracht verder aan het licht, dat Van Gelderen als le, Van Berkum als 2e, J. G. De Bie als 3e en P. De Bie als 4e bekl. dient te worden beschouwd. Eerste beklaagde is iemand van middelbare lengte, daarbjj is hij buitengewoon mager en tenger. Zijn uiterlijk heeft een ietwat Oosterschen tint en de spitse gelaatsvormen wijzen op slimheid. Tweede beklaagde heeft een gunstig voorkomen, is eveneens van middelmatige lengte, eerder nog klein van ge stalte, doch meer gezet dan no. 1, en de twee an deren geven den indruk van boeren- of fabrieks arbeiders, wier voorkomen zich door geene bijzon derheden van andere arbeiders onderscheidt. Br waren in het geheel 73 getuigen opgeroepen. Bij het getuigenverhoor, dat Maandag begon en gisteren werd voortgezet, waren vooral de verkla ringen van Van Galen, die eerst van medeplichtig heid werd verdacht, zeer ongunstig voor Van Gelder. Getuige Van Galen, deelde mede, dat hij op den avond van den moord om 10 uur de vier beklaag den aangetroffen heeft, Van Gelderen met een ge weer bij zich. Op verzoek van dezen heeft hij zich om 11V* uur verwijderd, zag toen den wachtmeester aankomen en hoorde om halftwaalf schieten. Get. verklaart, dat van Gelderen hem na den moord heeft verteld, dat hij 2 en de wachtmeester 1 maal heeft geschoten, waarbjj hij, Van Gelderen, in het been geraakt werd. Hiermee stemt overeen de verklaring van den deskundige dr. V. d. Hagen te 's-Hertogenboscfa, die vermoedt, dat Hoekman pas door het tweede schot is gedood en vooraf zelf een schot heeft go- lost, die van" den deskundigen dr. V. d. Stok, arts en off. v. gez. te 's-Hertogenbosch, dat hij, bij onder zoek van bekl. V. Gelderen, op dezen een nieuw lidteeken heeft gevonden, dat heel goed afkomstig kan zijn van een wond, veroorzaakt door een revol- verkogel en die van Petrus Brunius, brig, der kon. mar. te Stadskanaal, vroeger te Osch, dat hij in den revolver van den wachtmeester gevonden heeft een ledige huls, die pas kort geleden was afgeschoten. Deze getuige vevklaait ook dat hij het leven van Hoekman wel iu gevaar achtte, nadat deze in eene andere zaak tegen de beide beklaagden, Johannes Gratianus de Bie en Petrus de Bie was opgetreden, en dat hij, nadat de wachtmeester getuigd had tegen v. Berkum, en diens familie als zeer ongunstig be kend had gesignaleerd, gedacht heeftWachtmeester, dat is je dood!" Volgens de getuigenissen van Van Galen, Johanna Rouw, huisvr. van Willem Zwiers te Osch, moet v. Gelderen met Willem Zwiers, die ook in het geheim was, woorden in dieventaal ge wisseld hebben, als»louw smoesen", (niks zeggen) en »louw 't moes knullen" (niet aan de vrouw ver tellen). Van Galen verklaart voorts, dat reeds eene week te voren de beklaagden v. Gelderen en De Bie, met een geweer onder de kleeren verborgen, er op uit zijn geweest om den wachtmeester in de nabijheid van het tramstation aan te treffen. Veider blijkt uit zijne verklaringen, dat v. Gelderen hem na de mis daad de gansche toedracht heeft medegedeeld, waaruit bleek, dat v. Gelderen alleen de daad had verricht, daarna met een stok over de sloot is gesprongen en over het land naar huis is gegaan, waar hij, volgens de getuigenis eener buurvrouw, ongeveer middernacht kan zijn aangekomen toen toch hoorde zij iemand om het huis loopen, zonder dat v. B.'s hond, die tegen vreemd volk altijd blaft, aansloeg. Piet Schuyers, wien van Gelderen ook over den moord heeft gesproken, heeft hem hooren zeggen »Ik wist wel, g.-v.-d., dat hij zou rollen en hand haafde zijne vroegere verklaring, dat Van Gelderen, op zijne vraag of hij (v. G.) den wachtmeester had neergeschoten, hem hierop toestemmend heeft ge antwoord, doch wilde nu doen voorkomen, alsof Van Gelderen hem had medegedeeld, dat Van Galen er in betrokken was. De eisck van den officier van justitie isGijs bertus van Gelderen levenslang. A. van Berkum, J. G. de Bie en P. de Bie ieder vijftien jaar ge vangenisstraf. De president maakte den veroordeelden den eisch van het O. M. kenbaar. Allen bleven hun onschuld volhouden. Alvorens de zitting te schorsen, wenschte de president, nir. J. T. Boelens, zoo namens de recht bank als voor hem zelf, te verklaren, dat de recht bank zich geheel aansloot bij de hulde, gebracht aan wijlen wachtmeester Hoekman, die als slacht offer zijner trouwe p>liclitsbetrachting lafhartig door sluipmoord om 't leven was gebracht. De president vertrouwde, dat de treurende weduwe en kinderen eenige leniging van hun smart zouden gevoelen door te vernemen, dat de rechtbank wacht meester Hoekman dankbaar herdacht. (Tel.) Kaak öe Jons:. Het bericht van de N. li. Ct., volgens hetwelk drie medici door den rechter-commissaris, mr. Simons zouden zijn aangewezen om een onderzoek in te stellen' omtrent den geestestoestand van De Jong, blijkt toch juist te zijn. De vroeger genoemde medische deskundigen hebben Zaterdag jl. in handen van den rechter-commissaris den eed afgelegd en zich nog denzelfden dag reeds een paar uren met De Jong in zijn cel bezigge houden. In verband hiermede deelt het Centrum het vol gende mee, om te doen zien, dat De Jong eerder geraffineerd sluw dan gek is. Toen dö "heer Juett, de vader van het verdwenen Engelsche meisje, onlangs door de justitie te Amster dam gehoord werd, vroeg de rechter van instructie, hoe hij, als vader, zoo terstond de toestemming tot een huwelijk gegeven had met een man, dien hij niet kende en die feitelijk geen middelen van be staan had De Engelschman antwoordde hierop, dat De Jong hem herhaalde malen een stuk had laten zien, waarin stond, dat hij 12000 gulden op de Nederlandsche Bank had staan. Dat papier was versierd met het Rijkswapen en droeg ook door een drietal onder tekeningen, zoowel als door het geheel officiëel uiter lijk, alle teekenen van echtheid. Op een bevel van den rechter werden nu alle papieren, bij De Jong in beslag genomen, den heer Juett voorgelegd. Terstond greep deze uit den bundel er een uit en gaf het den rechter. Nu was dit papier wel in staat, om een vreemde ling te verschalkenhet was zoo officiéél mogelijk en het Rjkswapen ontbrak er niet aan. Maar een schuldbekentenis vau de Nederlandsche Bank was het toch niet. Het was de ontslagbrief van De Jong uit de ge vangenis te 's Hertogenbosch, en daarop stond zijn uitgangskas van twaalf gulden 12,00; door arbeicl in deze inrichting verdiend. De geslepen booswicht zette er zelf nog een nul achter en had de brutaliteit dit teeken van een vroeger niet vlekkeloos verleden als een deposito- bewijs van de Ned. Bank zijn Engelscben schoon vader voor te leggen. Van een Hollander, die voor eenige dagen uit Engeland is teruggekeerd en o. a, de familie Juett te Maidenhead opzocht, vernemen wij (zegt het Han delsblad) dat de Engelsche politie, die lang gemeend heeft dat Hendrik de Jong en Jack the Ripper één en dezelfde persoon zouden zijn, thans op grond van onderzoekingen die raeening heeft laten varen en op dien weg geen verdere nasporingen doet. Diezelfde persoon vernam nog van de familie Juett dat Do Jong er tijdens zijn verblijf te Maidenhead herhaaldelijk op aandrong na zijn huwelijk met Sarah Juett ook het 4-jarig dochtertje van rnrs. Johnston, de getrouwde dochter des heeren Juett, mede naar Holland te nemen. Jack the Ripper en De Jong. A. Wat is het on derscheid tusschen de Engelsche en de Hoilandsche politie B. De Engelsche vindt wel lijken maar geen moordenaar, de Hoilandsche heelt wel den moor denaar, maar vmdt geen lijken. Het Rijks-Landbouwproefstation te Goes. Met opzet hebben we gewacht iets van genoemd station te zeggen tot we gebruik hadden gemaakt van de gelegenheid, aan belangstellenden aangeboden, om die inrichting gisteren te bezichtigen, zooals dooi den directeur, den heer dr. Swaving, is toegezegd in de vergadering van de afdeeling Heinkenszand" der Maatschappij van landbouw en veeteelt in Zeeland, gehouden den 25 Oct. 11. Slechts enkele landbouwers maakten met ons van deze gelegenheid gebruik. Door de bereidwilligheid van den directeur en de assistenten, de heeren W. J. Essers en L. Schaap beneven3 van den amanuensis G. Herwieh, die, bij de verplaatsing van het station van Breda, allen naar Goes zijn overgekomen, zijn we in staat gestald van de inrichting en werking van het proefstation een minder of meer uitvoerige beschrijving te geven. Iedereen in onze omgeving kent de »Vil)a", die vóór het afbranden der meelfabriek gebouwd is en bewoond werd door den heer M. Salberg. In die villa is het proefstation góvestigd. In meer dere opzichten is dit gebouw daarvoor zeer doel matig. De gunstige ligging in de stad, de hoogte van het gebouw, het ruime open terrein daarom heen, de vele en ruime lokalen die het bevat, maken het tot een inrichting, als het ware voor de tegen woordige bestemming aangewezen. Dit is dan ook een der redenen, waarom het proefstation overge bracht is van Breda naar Goes. In eerstgenoemde plaats toch voldeed het door het rijk gehuurde huis niet aan de bestemming, een geschikter lokaal was in huur niet te verkrijgen en de Regeering maakte bezwaar, een nieuw station te bouwen. Daarbij kwam nog dat Breda, een militaire stad, niet de aangewezen plaats was voor een landbouw-inrieh- ting. Nog droeg tot de verplaatsing bij, dat Goes, in het centrum van een landbouwende streek, gunstig gelegen is voor een proefstation tot welks kring, volgens ministerieel besluit van 27 Dec, 1889 be- hooren de provinciën Limburg, Noord-Brabant, Zee land en de Zuid-Hollandsche eilanden Goeree en Over-Elakkee. Voegt men hierbij, dat ook te Goes de winter- landbouw-cursus is gevestigd, waaraan ook door den directeur van het proefstation onderwijs zal gegeven worden in schei- en natuurkunde, dan zijn er rede nen te over, waarom Goes als plaats voor deze in richting gekozen werd. Een beschrijving gevend© van het gebouw, vinden we in het sous-terrein in de eerste plaats de kamer, waar de suikerbieten, die tot onderzoek van suiker gehalte worden aangeboden, hunne eerste bewerking ondergaan. Zij worden daar geraspt met een ma chine, veel gelijkende op een snij molen. Een stalen schijf van 20 a 30 c.M. middellijn, in het midden 2 a 3 c.M. dik, aan den omtrek scherp uitloopende en op de geheele oppervlakte voorzien van tanden als van een rasp, wordt rondgedraaid, terwijl de biet in de leDgte erop gehouden wordt, zoodat van elk deel der biet slechts een weiuig afgeraspt wordt. Van elk monster moeten minstens drie bieten wor den ingezonden, éen klein, éan middelmatig en Óen groot van stuk. Daar het suikergehalte van kleine bieten naar evenredigheid grooter is dan van groote, wordt op deze wijze zuiver het gehalte van de massa bepaald. Dit geraspte gedeelte ondergaat verder de noodige bewerking om het suikergehalte er van te bepalen. Hoe dat in bijzonderheden geschiedt laten we onbesproken; alleen vermelden weden polarimeter die daarbij gebruikt wordteen toestel, geplaatst in een donkere kamer en waarop, als laatste behan deling, door de werkiDg van kunstlicht het suiker gehalte op fijn verdeelde schalen kan afgelezen worden. Bezoekers van het proefstation verzuimen niet dit interessante toestel te bezichtigen. In dit lokaal be vindt zich ook een doelmatige en vlug werkende distilleer-ketel. Het is misschien hier de plaats op te merken, dat het suikergehalte der bieten dit jaar bevredigend hoog is. De meeste monsters bereiken het normale gehalte van 18 a 14 pet., waarop gewoonlijk gecontracteerd wordt, doch meermalen komen monsters voor, die ruim 16 pet. bevatten. De soort van bieten en de grond, waarin zij gegroeid zijn, hebben natuurlijk daarop den meesten invloed. Naast het beschreven lokaal bevinden zich ruime doelmatige werk- en bergplaatsen, in één waarvan de pomp geplaatst is, waarmede het water reservoir, dat zich boven in het gebouw bevindt en alle lokalen van het benoodigde water worden voorzien. Op de eerste verdieping treffen we aan, behalve de nette directeurs-kamer en de woning van den amanuensis, het laboratorium voor gerechtelijk en microscopisch onderzoek. Dit vertrek, ruim verlicht en gelegen aan de westzijde van het gebouw, is daarvoor uitstekend geschikt. Ook worden hier boter en die voedingsmiddelen onderzocht, die meermalen ver- valseht zijn met onkruidzaden, welke door microsco pisch onderzoek moeten worden ontdekt. Onder de vele werktuigen vindt men hier een verwarmings toestel, waarmede in slechts een paar minuten door middel van gas water kan verwarmd worden tot op kookhitte. Deze zaal mag den naam dragen van een volledig laboratorium. Naast deze bevindt zich het groot laboratorium, twee ineenloopende zalen, waarin de assistenten werk zaam zijn, tot het onderzoeken van de ingezonden monsters. Ook deze zalen zijn voorzien van uitstekende instrumenten, die er op berekend zijn om vlug en correct te werken. De hulpmiddelen tot het onder zoeken van de kiemkracht van zaad, de zuurkasten, de verwarmingstoestellen, zelfs een toestel voor glas blazen, alles wedijvert als het ware met elkander in doelmatigheid. Voegt men hierbij, dat op hoogere verdiepingen nog ruimte in overvloed is, dat het geheele gebouw voorzien is van gasleiding en electrische schellen en dat de omgeving nog gelegenheid aanbiedt tot het aanleggen van proefvelden in het klein, dan zal men overtuigd zijn, dat de villa" een bestemming heeft verkregen, die haar na het vertrek van den eigenaar en bewoner, zeker wel door niemand is toegedacht. Het proefstation mag dan ook voor Goes en de land bouwende omgeving beschouwd worden als een aan winst tegenover de verliezen, die de plaats onzer inwoning in de laatste jaren heeft geleden. In een volgend nommer willen we een en ander mededeelen over zijne werkzaamheden sedert de opening te Breda op 1 October 1889. Gemengde Berichten. In het gebouw van het Heilsleger ging het jl. Maandagavond weder vrij ruw toe. Eenige ru moerige bezoekers werden herhaalde malen door den kapitein en andere woordvoerders tot kalmte aan gemaand, doch te vergeefszoodat eindelijk de tus- schenkomst der politie noodzakelijk werd. Toen deze handelend optrad, werd in het tumult eerst de luitenant, daarna de kapitein mishandeld, zoodat de politie van den wapenstok moest gebruik maken om de orde te herstellen. Proces-verbaal is opgemaakt. Als eene bijzonderheid bracht men ons gis teren eene vrij groote hoeveelheid rijpe, geurige frambozen, geplukt in den tuin van A. Korstanje, fruitteler aan den Oostsingel alhier. Jliddelburg. Maandag werd aan de werf >de Volharding" van de heeren Den Bouwmeester Bor- sius V. d. Leijé alhier met den bouw van een ijzeren zeilaak voor schipper C. Schuerveld te Goes aangevangen. Sfieinkei»s%and. Een ingezetene alhier die dezer dagen zijn varken bad geslacht en daarna het hok schoonmaakte, deed een goede vangst van niet minder dan een vijftig ratten die onder den bodem van het hok hun verblijfplaats hadden. Meinkensz.and. Bij een koopman die zich enkele dagen geleden alhier had gevestigd en een galanterie winkel met aanverwante artikelen opende, kan men de zonderlinge publicatie voor de ramen lezen alles tegen soiiede prijzen van dit, en dat, en van alles wat". Spreekuren 's morgens tot 8 (van af welk uur staat niet vermeld) en 's avonds van 7 tot half negen uren, zoodat belanghebbenden alleen 's morgens vroeg of 's avonds laat in »de Bazar" terecht kunnen komen. Door de Rijkspolitie van Hansweerd, Kapelle- Biezelinge en Wemeldinge, is gisteravond ten huize van J. S. onder de gemeente Schore (Smokkelhoek) gearresteerd een in September jl. gedeserteerden soldaat uit de klasse van discipline te Vlissingen, die zich gedurende dien tijd aldaar had schuil gehouden. Hij is hedenmorgen onder behoorlijk geleide naar zijn garnizoen teruggebracht. Ter-Wenden. Het huisje van de wed. Bart, waarin het schrikkelijk drama aan den Marolleput is afgespeeld, kon bij de publieke verkooping geen koopers vinden, en is verkocht voor 5 (zegge vijf gulden.) Onlangs deed een oud-visscher te Arnemuiden, den leeftijd van 74 jaren bereikt hebbende, per om roeper bekend maken dat hij niet in het huwelijk zou treden wegens familie-onaangenaamheden, doch eenige dagen later bedacht hij zich en stapte met een bruidje van 29 lentes het huwelijksbootje in. De Keizerin van Oostenrijk wandelde 's avonds laat in de tuinen van het paleis te Pest. De schild wacht, wiens consigne was niemand in den tuin toe te laten wanneer het donker is, riep haar aan en, hoewel zij zich deed kennen, bleef hij bij zijn consigne eu hij deed dat op vrij ruwen toon. De Keizerin gehoorzaamde en vertelde het gebeurde aan den Keizer. Deze liet den schildwacht straffen wegens gebrek aan eerbied jegens zjjn Souvereine, maar tevens bevorderen om het stipt nakomen van zijn consigne. Over de hagelstormen, die onlangs Zuid-Afrika hebben geteisterd, bevatten de van daar ontvangen bladen vele bijzonderheden. De aangerichte schade is enorm. De plaats van den heer Ras nabij Rustenburg is geheel verwoest. De hagel hoopte zich in zulk een massa op het vlakke dak der woning, dat deze ten slotte door het zware gewicht met veel geraas in elkander zakte. Nabij Pretoria lag de hagel op sommige plaatsen zeven voet dik. De tuinen zijn totaal vernieldal de resultaten van den harden en jarenlangen arbeid zijn vernietigd. Groot en klein vee en pluimgedierte zijn door de ontzaggelijk groote bagelsteenen gedood. In Maritzburg bepaalde zich de schade tot booinen en tuinen, maar in andere deelen der kolonie werden groote verwoestingen aan gebouwen aangericht. Men berekent dat door overstroomingen en door den wind in de Transvaal alleen aan bouwlanden en levende have 100.000 pd. st. schade is berokkend. De vreeselijke stormwind in Natal richtte vooral groote schade aan te Durban. Groots boomen werden ontworteld of afgebroken. Twee wijzerplaten van de stadsklok werden vernield, vensters stukgeslagen en ongeveer dertig daken van huizen en winkels weg gerukt,terwijl een paar gebouwen en tallooze ver anda's instortten. Een ijzeren gebouw werd geheel van zijn fundamenten opgetild en weggeslingerden evenzoo bijna alle koeliehnisjes. Verscheidene bootjes en yachten zijn gestrandte Oost-Londen leed een bark schipbreuk; de bemanning werd gered. Een vreeselijk ongeluk beeft gisterochtend te Gent plaats gehad in de spinnerij van Van de Bulcke. Rond 10 '/2 uur is een balk losgeraakt, in zijn val de gewelven van de spinnerij-zaal medesleepende. Men heeft reeds uit het puin één doode, een meisje van 14 jaar, en 14 zwaar gekwetste vrouwen opge dolven. Naar de XIX Siècle meldt, had zich voor de laatste gemeenteraadsverkiezing te Saint-Malo geen enkele candidat opgedaan. Het gemeentebestuur heeft daarop bij trommelslag een beroep gedaan op de toe wijding zijner medeburgers, teneinde een of meer hunner te bewegen zich candidaat te stellen. De verkiezing is acht dagen uitgesteld. Het voornemen bestaat om te Londen elec trische postkarren in te voeren, inplaats van die door paarden getrokken. Een Amerikaan William Harris uit Tenessee moet het middel gevonden hebben om den honderd jarigen leeftijd te bereiken. Deze gelukkige sterveling telt nu reeds 107 jaren, en heeft daartoe den volgenden leefregel gevolgd. Hij heeft nooit in een huis geslapen, maar winter en zomer de nachten onder een grooten olmboom doorgebracht. Met dit stelsel heeft hij nooit eenige ziekte, zelfs niet de minste verkoudheid, opgeioopen. Men kan het gemakkelijk opvolgen. Drie dingen zijn noodigeen matras, een deken en eec olmboom. De olm vooral is strikt noodzakelijk.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2