Rangschikking. Tweede Verificalie-Vergaderiüg. HH. Veehouders, Antraciet-Kolen J. PLA7IER. Uit de hand te koop WOOIÏÏUIS; Openbare Verkooping. op Woensdag 15 November 1898, een DAGMEISJE Openbare Verkooping op Vrijdag 15 December 1893, met Pakhuis en Erf Chr. Volksbond. Hesselink van Suchtelen, is, dank de genomen rust, zoozeer verbeterd, dat hij morgen weder naar het gemeentehuis denkt te gaan. De heer Bronsveld is mede beterend, de wonden zijn erg pijnlijk. H. M. de Koningin-Regentes liet reeds Dinsdag voormiddag naar den toestand der gewonden vernemen. De politie zit inmiddels niet stil, doch is met ijver bezig met te onderzoeken, wie de schuldigen zijn bij het inwerpen van de ruit in het gemeente huis. Verschillende personen zijn ondervraagd, en men meent den dader vrij nauwkeurig op het spoor te zijn. Ook meent men, dat de geschiedenis van Maandag avond het gevolg is van een vooraf beraamd plan. Althans men zegt, dat er door eenige personen ge loot is geworden om uitvoerders van dat plan. Natuurlijk verkeert men hieromtrent nog in het onzekere. Het is te wenschen, dat de juiste toe dracht aan 't licht komt, en zoo er medeplichtigen zijn, dezen ook hun welverdiende straf niet zullen ontgaan. De burgerij is algemeen verontwaardigd over de groofce driestheid der hoofdaanleggers van deze wan daden en laat niet na hare groote sympathie te be tuigen met het kordate optreden der autoriteiten, inzonderheid van den burgemeester en den oudsten wethouder. Reeds circuleert een adres van sympathie aan den burgemeester voor zijn optreden met be tuiging van deelneming over het voorgevallene. In den stoomkorenmolen van den heer K. te Stolwijk werd door den knecht tusschen de steen kolen eene patroon gevonden, gewikkeld in vloeipa pier. Geen kennis van zoodanig voorwerp hebbende, wilde hij bet in bet vuur werpen, hetgeen gelukkig door de tijdige komst van den heer K., die dadelijk zag, dat het eene dynamiet-patroon was, werd ver ijdeld, waardoor groote onheilen voorkomen zijn. Het gevaarlijke voorwerp is opgezonden aan den officier van justitie te Rotterdam. (Bondscourant.) Omtrent de aanleiding tot de bekentenis van Maehiel Lampier deelt de Midd. Ct. mede Lampier heeft aan eenen der gevangenisbeambten, die zijn vertrouwen had weten te verwerven, de ge pleegde misdaad bekend en later ook aan een twee den bewaarder het een en ander daaromtrent mede gedeeld. De justitie, hiermede in kennis gesteld, heeft hem toen tot eene volledige bekentenis weten te brengen. Lampier had omgang met eene vrouw, met wie hij naar Amerika wilde vertrekken. Dit moet ver moedelijk aanleiding gegeven hebben tot de afschuwe lijke daad. Ten plattenlande was en is het misschien nu nog wel hier en daar een gewoonte, dat de school kinderen ieder een of meer turven medebrengen. Iets dergelijks is kort geleden ingevoerd en door aanplakken bekend gemaakt op de poliklinische lessen van prof. Iterson te Leiden. De voorraad beschik bare stoelen nl. bedraagt 111, zijn deze alle bezet, dan gaat de deur op slot en alleen aan hen wordt verder toegang verleend die aankloppen met hun eigen van huis of elders medegebracht en stoel onder den arm. Wellicht gevoelt zich deze of geene oud- student door dit bericht opgewekt om een of meer zetels beschikbaar te stellen. Ingeval van bijdragen van geld zal de portier van het Academisch Zieken huis zeker wel voor aanschaffing willen zorgen. Kort geleden waren er nog slechts 89 stoelen, wel licht heeft dus reeds de openbare liefdadigheid ge holpen, want bij aanschaffing van Rijkswege zou zeker dadelijk de voorraad voldoende zijn aangevuld. Vad Doctor P. J. H. te A. meldt aan het Han delsblad dat het meest zekere, ja, nimmer falend geneesmiddel voor winterhanden en wintervoeten bestaat in het 's avonds bij het naar bed gaan op leggen van zuivere doeken, bevochtigd met eene oplossing van een deel zilvernitraat of zoogenaamde belscben steen in twee honderd vijftig deelen over gehaald water. Men bedekt bet compros met een drogen doek om vlekken op het beddegoed te voor komen ontstaan deze door nalatigheid, dan zal de apotheek wel aangeven hoe die te verwijderen. Dit middel doet wonderen in weinig dagen. Blijkens nadere opgaven bedragen de ont vangsten, gedurende de tentoonstelling van Chicago 14.000.000 dollars. Volgens het verslag van den penniugmeester van het hoofdbestuur is er een batig slot van 2 500.000 dollars. De aandeelhouders, die een kapitaal van 5.000.000 dollars voor de onder neming bijeenbrachten, zullen dus nog de helft van hun bijdragen terug ontvangen. De kappers in het »Quartier Latin" te Parijs, hebben besloten, dat alle scheermessen, scharen, knip- machines, kammen, enz., na ieder gebruik zullen ontsmet worden in een sublimaat-oplossing, evenals dat in de operatie-kamers der hospitalen gebeurt. Dit besluit is te danken aan het initiatief van de studenten in de medicijnen. Een prachtig geschenk heeft de weduwe van den overleden Tewfik Pascha te Londen voor haren zoon, den tegenwoordigen khedive van Egypte be steld, nl. verschillende toilettafel-benoodigdheden ge heel van goud en met diamanten versierd. Het zijn 27 stukken, waaronder haarborstels, scheermessen, hand spiegels, parfumeriefleschjes enz. enz., alles 18 karaats goud, met de naamletters van den jongen Khedive. In het geheel zijn 1200 diamanten gebruikt voor dit kostbaar geschenk. Een gezin van zeven personen, te Lens, is vergiftigd door het drinken van koffie, welke in een koperen kan gestaan bad. De vader is gestorven en een der kinderen is nog in levensgevaar. Een dansmeester te Berlijn stond dezer dagen terecht, omdat hij herhaaldelijk 's nachts een sta- tionneerend rijtuig genomen had en onder het rijden uit het rijtuig was gesprongen en, zonder te be talen natuurlijk, in de duisternis verdwenen was. De dansmeester ontkende hardnekkig, dat hij de persoon in quaestie wasvijf koetsiers hielden echter vol, dat zij hem herkenden als den be drieger, op wien zij trouwens reeds lang het oog hadden. Een der koetsiers beweerde zelfs, dat men dansmeester moest zijn om, zooals de bewuste op lichter gedaan had, uit een rijtuig te springen. De beklaagde werd veroordeeld tot tien dagen gevan genisstraf. Het Berliner Tageblatt vermeldt de volgende bijzonderheden omtrent het voorval aan de Fïansch- Duitsche grens, dat aan twee Pransche stroopers het leven kostte. De houtvester Reijss had reeds sedert eenigen tijd bemerkt, dat er van uit Frankrijk op zijn jachtge bied gestroopt werd. Daarom was hij den len No vember den geheelen dag in zijn district op 't pad en ontdekte toen twee wilddieven, die bezig waren bun bedrijf uit te oefenen. De houtvester gelastte den dichtst bij hem staande om zijn geweer over te geven. Deze weigerde en legde op Reijss aan. Beide mannen grepen elkander aan en worstelden een tijd samen, waarop de andere wilddief zijn ge weer op den houtvester losdrukte, zonder hem even wel te treffen. Toen hij nog naderbij kwam, schoot Reijss hem neer, waarop de overblijvende het geweer van den houtvester aangreep en om hulp riep. Op dit oogen- blik kwamen nog drie wilddieven over de grens aanzetten, waarop Reijss ook den tweeden strooper neerschoot, en, omdat de drie laatst aangekomenen allen tegelijk hunne geweren begonnen af te vuren, zich in allerijl naar eene verdekte plaats begaf. Zijn geweer werd door de wilddieven, die zich weder naar Fransch gebied begaven, medegenomen. Er is dezer dagen te Parijs een lading van niet minder dan acht waggons menschenhaar aan gekomen. Het haar is afkomstig uit Indië; de In diërs en de Chineezen zijn de groote haar leveranciers die jaarlijks duizenden ponden haar naar Frankrijk en Engeland zenden. De weelderige vlechten, waarmede de Parijsehe dames zich in de lommerrijke lanen van Boulogne en Vincennes plegen te vertoonen, zijn voor geen gering deel afkomstig van doode Chineezen. De Indiërs en Chineezen zijn namelijk gewoon hun dooden het haar af te snijden en dat bevracht met de kiemen van de ziekten, waaraan da oor spronkelijke eigenaars gestorven zijn, naar Europa te exporteerentyphus, geele koorts, cholera en allerhande huidziekten. Bij den invoer in Frankrijk wordt het haar wel ontsmet, maar het neemt niet weg, dat er nog heel wat ongerechtigheid in achter blijft. Het Aziatische haar is echter niet hoog in prijs het kost maar een franc per kilo, terwijl voor Eu- ropeesch haar dikwijls wel 100 franc betaald wordt. Laatste en telegraphische berichten. Na afgelegd examen werden heden nog tot den Landbouw-wintercursus toegelaten A. J. Van Nieuwenbuijzen te 's-Heer Arendskerke, J. S. Hoo- genboom en B. M. Hoogenboom, beiden te Renesse. Het totaal aantal leerlingen bedraagt nu 18. Middelburg. In de a. s. najaarsvergadering der Staten zal nog in behandeling komen een voorstel van Ged. Staten tot wijziging van het reglement be treffende den veeartsenijknndigen dienst en politie. Deze wijziging beoogt ontheffing t9 kunnen verleenen van de verplichting tot keuring van het vee, dat te Vlissingen aankomt en door de Export-maatschappij geslacht en direct aan boord gebracht en naar Engeland vervoerd wordten eveneens van het vee, dat over Vlissingen en Ter- Neuzen naar België wordt vervoerd. De heer C. Mazure, prov. veearts le kl., acht keuring te Vlis singen geheel overbodig, mits de politie alsdan slechts wake voor frauduleus vervoer. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Weled. heer Redacteur In uw geacht blad van jl. Donderdag stond een ingezonden stuk van den heer Geill te Nisse, waarin deze terecht opmerkt, dat in Zuid-Holland, (en ook in Utrecht en Noord-Holland) de koetsiers verplicht zijn éen uur voor zon's ondergang een licht aan hun rijtuig te hebben. In Zeeland zouden velen meteen dergelijken maatregel gebaat zijn, niet het minst de wielrijders, die zelf verplicht worden licht op te hebben. Voor het licht van ons rijwiel kunnen de paarden schrikken, waardoor de koetsier met het rijtuig in gevaar kan komen, daar wij door onze snelle vaart somwijlen zonder opzet dichter bij de rijtuigen zijn dan wij het in het donker kunnen vermoeden. Indien er zich licht aan het rijtuig be vindt, kunnen wij reeds op grooten afstand lang zaam rijden en zoo noodig afstijgen van ons stalen ros. UEd. dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, UEd. d.v. dienaar, J. HUINEMAN. Burgerlijke Stand van Goes van 3 tot 6 November 1893. Geboren: 4, Alida Barbarina, d. v. Adriaan Heijnsdijk en Johanna Versé. Overleden: 5, Koba Buijs, 72 j., weduwe van Benjamin Den Boer. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Door de directie van den Wilhelminapolder werd heden in het gemeentehuis aldaar aanbesteed het bouwen vau het door brand vernielde woonhuis op de hofstede »Mosselbank", bewoond door den opzichter Koopman. Het minst werd ingeschreven door den heer D. Van Sabben te Wolfertsdjjk, voor de som van f 2302; aan hem is het werk gegund. De door Notaris Paardekooper Overman ver kochte 173 olmeboomen in Nissestelle, gemeente Nisse, hebben in 9 partijen te zamen opgebracht de som van f 5955, behalve 10 pet. voor onkosten. Verkoopingen en Verpachtingen. D-itum. 8 Nov. 9 27 4 Dec 15 Plaats. Voorwerpen. Information. Hoedekenskerke, boomen, P. Overman. Gravenpolder, boomen, P. Overman. Ivapelle, vrachtrijdereinspan, huisraad. Gallis Merens. Ovezand, boomen, De Ronde Bresser. Nisse, boomen, Bevier de Fouw en Pilaar. Nisse, boomen, Pilaar, lerseke, boomen, Pilaar. Heinkenszand, boomen, De Ronde Bresser. Heinkenszand, diversen, Hollmann. Nisse, boomen, P. Overman. Baarland, boomen, P. Overman. Kapelle, bouwland, Gallis Merens en P. Overman. Hoedekenskerke, boomen, De Vos. Heinkenszand, boomen, De Ronde Bresser. Kloetinge, b somen, Mulock Houwer. Heinkenszand, boomen, De Ronde Bresser. Goes, woon- en winkelhuis, Mulock Houwer. Kattendijke. boomen, Pelle. Baarland, boomen, Van der Kloes. Kloetinge, boomen, P. Overman. Kloetinge, boomen, Mulock Houwer. Nisse, boomen, P. Overman. Gce», woonhuis en erf, I)e Rond e Bresser. 's-Heer Arendsk. boomen, De Ronde Bresser. Heinkenszand, woonhuis, Mulock Houwer, lerseke, woon- en winkelhuis enz., De Vos. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 20 Nov. lerseke, vergrooting beide scholen, H. Snijder. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm.; Nam. Voorm. Nam. 7 November 1.47 2.5 8.17 8.35 8 2.22 2.37 8.52 9.7 9 2.54 3.10 9.24 9.40 10 3.26 3.42 9.56 10.12 11 3.59 4.15 10.29 10.45 12 4.30 4.47 11.— 11.17 13 5.4 5.21 11.34 11.51 Marktberichten. ROTTERDAM, 6 November 1898. GranenHaver, 10 ets. lager, Erwten, mindere 25 ets. lager. Buitenlandsche onveranderd, Meel zeer stil. Aardappelen: Blauwe fY,§0 a 2, jammen fl,60 a 2. De Ajuin-aanvoer be droeg 2250 balenmarktprjjs f 2,25. Vlas op het land zonder zaken. De aanvoer bedroeg 4800 steen blauw en 1100 steen wit, dat gedeelteljjk tegen lagere prijzen verkocht werd. Lijnzaad in goeden voorraad voorhanden, werd tegen oude prijzen ver kocht. TARWE (nieuwe)5,a f 6,50 (jarige)- 5,- 6,50 ROGGE (nieuwe)- 4,25 - 5,25 WINTERGERST- 3,75 - 5,10 ZOMERGERST- HAVER (jarige)- 2,50 - 4, PAARDENBOONEN - 5,75 - 6,25 WITTE BOONEN - 7,75 - 9,50 BRUINE BOONEN - 7,— - 8,75 BLAUWE ERWTEN- 5,75 - 8,75 KANARIEZAAD (nieuw) - 7,50 9,^— ADVBRTENTIBN. A. s. Donderdag 9 November boopt onze geliefde man en vader zijn oOsten verjaardag te vieren. Zijne dankbare vrouw, C. ZUID WEGV. Noort, en kinderen. Wolfertsdijk, 6 November 1893. A. s. Donderdag 9 November hopen wij den ïOsten verjaardag: van onzen veel geliefden vader den heer J. AGTERBERG te mogen herdenken. Oudelande. Hunne dankbare kinderen. In den ouderdom van bijna 86 jaar ontsliep heden zeer kalm mijn ge liefde vader Dr. C. E. VAN KOETSVELD. Eene ziekte van slechts enkele dagen maakte een einde aan zijn zoo werkzaam en gezegend leven. C. VAN KOETSVELD C.Ez. Den Haag 4 Nov. '93. De ondergeteekenden, allen land bouwersknecht bij dhr. J. KOOPMAN, op de »Mosselbank", betuigen den eigena ren en de Directie van den Wilhelmina polder hunnen oprechten dank voor de vergoeding van de brandschade, die zij den 7en Oct. jl. hebben geleden. JOH. VÈRHAGE. K. VERMAIRE. JANUS SAAMAN. ELIZA KANT. Wilhelminapolder, Nov. 1893. De beer en mevrouw VAN DEN BOUTHARINCK betuigen hunnen dank voor de belangstelling bij de geboorte van hun zoon ondervonden. Visites worden bij voorkeur afgewacht Woensdag en Donderdag 8 en 9 Novem ber a. s. Onzen dank voor de vele bewij zen van belangstelling uit en van buiten de gemeente bij de herdenking van ons 55jarig huwelijk. F. C. RIJNBERG. L. J. VAN GILST. Ellewoudsdijk, Nov. 1893. Allen die iets verschuldigd zijn aan of te vorderen hebben van den boedel van wijlen den beer M. Stevense, overleden te s-Heer Abtskerke, gelieven daarvan betaling of opgaaf te doen ten kantore van den heer Z. D. VAN DER BILT LA MOTTHE te Goes, vóór het einde dezer maand. De rangschikking in het faillisse ment van Maria Aldegonda Van Dunden, weduwe J. C. Bitter, manufacturierster te Goes, is door den curator met de bewijzen ter griffie der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg nedergelegd, om aldaar gedurende veertien dagen te verblijven ter inzage van een ieder. De Curator, Mr. C. DE WITT HAMER J.Gz. De tweede verificatie-vergadering in het faillissement van Willem Thewes, meubelmaker te Goes, zal gehouden wor den Bonderdag: 16 November a. i. des voormiddags te 10 uur in het Ge rechtsgebouw te Middelburg. De Curator, Mr. C. DE WITT HAMER J.Gz. genegen dagelijks j\£ ZED I_i te leveren, vervoegen zich heden „Hotel Zoutkeet". worden in den loop dezer week ver wacht, en alsdan kan aan alle bestel lingen direct worden voldaan. een zoo goed als nieuw een gedeelte der koopsom kan er op ge vestigd blijven. Adres letter P. Boekb. D. VOGEL te De deurwaarder HOLLMANN te Goes zal des voormiddags om 10 uur, op de hof stede van Adriaan Be Ijeeuw te Heinkenszand, veilen en verkoopen 25 Varkens, waaronder 15 Mest- putloopers, Mangels. Kanthooi, Erwtenstroo, Afbraak, waaronder Ribben, Planken, Balken; nieuw gezaagd Hout, Pannen en Steen; daarna: Linnenkast, Klok, Stoelen, Tafel21oops-achterlaad- geweer, enz. en eindelijk: 15 A. 70 C. of 120 roeden Paardenpeeën te velde. 26 A. 16 C. of 200 roeden Rapen te velde. Inlichtingen geeft A. DE LEEUW Terstond gevraagd. Adres bureau Goescbe Courant. TE IESSEKE, ten overstaan van den Notaris J. DE VOS te Middelburg 's middags te 2 uren, in het koffiehuis >De Oesterbeurs", van Wagen aar., te lersekevan te lersekein het centrum der gemeente, kad. sectie G no. 1416, thans bewoond door dhr. C. V. d. Plassche. In het pand wordt sedert jaren gedre ven eene ruim beklante crossiers- en kruidenierszaak. Op 't gebruik 15 Jan. 1894. Informa- tiën ten kantore van den Notaris. CONCIËRGE gevraagd, bekendheid met administratie en den toe stand der gemeente vereischte. Zich aan te melden, Donderdag 9 No vember, des avonds na zeven uren, bij den voorzitter, den heer J. M. KAKE- BEEKE, 's-Heer Hendrikskinderenstraat.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 3