opgemaakt bestaande uit de heeren veeartsen Van der Vliet te Kruiningen, Kooyinan te Hontenisse en De öraaf te Kortgene. Naar aanleiding van eene circulaire van het Nederl. Landbou w-Comité werd besloten aan het hoofdbestuur te berichten, dat in deze afdeeiing geene bezwaren worden ondervonden tengevolge van de werking onzer veeartsenijkundige wetgeving. Blijkens een ingekomen schrijven van het bestuur der afd. Heinkenszand had dit bestuur zich, inge volge opdracht van de laatstgehouden vergadering dier afdeeiing, gewend tot het hoofdbestuur om dit in kennis te stellen met de klachten, die waren geuit over het groote gebrek aan waggons, noodig voor het verroer van suikerbieten, op de stations van den staatsspoorweg. Den afgevaardigden naar de hoofd bestuursvergadering werd opgedragen, de klach ten der afd. Heinkenszand te ondersteunen en het hoofdbestuur te verzoeken pogingen in het werk te stellen om daarin verbetering te krijgen. In deze afdeeiing toch werden ook vele klachten vernomen over gebrek aan waggons op sommige stations. Het station Kruiningen schijnt eene gunstige uitzonde ring te maken, aangezien daar hoogstzelden gebrek aan wagens is. Door een der leden werd nu eene quaestie ter sprake gebracht, die voor het Oostel. deel van Zuid- Beveland, en dus ook voor deze afdeeiing, niet van gewicht ontbloot is. In 't volgend jaar zal, evenals zulks dit jaar gebeurd is met de Bonzijbrug, de Schorebrug worden vermaakt en zal 3 a 4 maanden het verkeer over éie brug gestremd zijn. Het is duidelijk, dat vooral zij, die in de buurt van die brug wonen en dagelijks met vee, met producten •nz. telkens en telkens weer over het kanaal moeten, ontzaglijk veel last daardoor zullen ondervinden. Wanneer nu tijdens de werkzaamheden aan de brug een noodbrug kon worden gelegd, was men van al dien last bevrijd. Besloten werd aan het hoofdbe stuur te verzoeken de bevoegde macht op dit be lang te wyzen en stappen te doen om zoo mogelijk een hulpbrug te krijgen. Ook meende men, dat het gewenscht was, dat vroeger met de werkzaamheden werd begonnen dan dit nu dezen zomer was geschied aan de Bonzijbrug. Daar toch is het werk juist in den oogsttjjd gebeurd. Toen de agenda was afgehandeld, werden onder de aanwezige leden verloot: een blaasbalg voor het bestuiven van aardappelen, 2 meetemmers en een flesschenstopmachine. De drie laatste prjjzen waren onafgehaalde prijzen van de in het vorige jaar ge houden verloting bij gelegenheid der tentoonstelling. Bij Kon. besluit is pensioen verleend aan A. Loub, brievengaarder te Oudelande, ten bedrage van f49. Krabbendijke. Naar men verneemt heeft zich in deze gemeente een geval van vlekziekte onder de varkens voorgedaan. '■-Heer Arendskerke. Naar aanleiding van ten bericht in ons nommer van 8 November 1892, dat besloten was in deze gemeente twee lan tarens te plaatsen ten gerieve van het publiek, tn waaraan onlangs nogmaals in ons blad werd her innerd, kan thans worden gemeld dat bedoelde lan tarens, een bij den grintweg naar het Station en éen te 's-Heer Hendrikskinderen, hun licht doen •chjjaen. Zjj zijn zeer doelmatig geplaatst up vooral voor voertuigen gevaarlijke punten. Na eene hevige ongesteldheid is Zondag, in den ouderdom van 59 jaren, de heer A. L. Oos ts r b a a 11, ontvanger van de directe belastingen te Tiel, overleden. In de Haarlemscke Courant beklaagt zich de heer P h. S t e y n i s die gedurende de tentoonstelling te Chicago correspondent van dat blad is geweest en tevens secretaris van onzen regeerings-commissaris te Chicago, den heer Birkhoff, dat deze hem^ weder rechtelijk zijn pas heeft doen ontnemen. De Haarl. Courant heeft zich te dier zake tot de Nederl. commissie gewend, die te haren behoeve nadere in lichtingen te Chicago heeft gevraagd. Hierop antwoordt thans de heer S. Van Citters, secretaris van de Nederl. regeerings-commissie voor de tentoonstelling te Chicago, in hetzelfde blad het volgende "Vermits mij is gebleken, dat de schrijver van dat stuk om zeer geldige redenen door den heer BirkhofF uit zijn dienst is ontslagen en zijn optreden thans slechts is te beschouwen als eene persoonlijke wraak neming, wensch ik mij van elk debat met dien per- «oon te onthouden. Namens de Nederlandsche Regeerings-commissie verklaar ik mij gaarne bereid, aan belanghebbenden verdere inlichtingen in dezen te verschaffen. middelburg. De heer J. B o r s i u s wenscht ook niet in aanmerking te komen voor het lidmaat- ichap van den Raad. Er is nu door de vier kies verenigingen (twee lib. éen anti-rev. en éen kath.) te zamengeen enkele candidaat gesteld. Bij beschikking van den minister van finan ciën is met ingang van den 1 November 1893 o. a. bevorderd de kommies bij 's rijks belastingen L Poot te Kortgene, van de 3e tot de 2e klasse. Da centrale vergadering der liberale kiesver- eeniging »De Grondwet", in bet kiesdistrict Veen- dam heeft tot candidaat gesteld mr. P. J. G. Van Diggelen met 99 stemmen. De heer Treub ver kreeg 74, de heer Smidt 47 stemmen. Tot definitief candidaat van de centrale antirev. kiegvereeniging is gekozen de heer P. v. V1 i e t J r.f te Arnhem, en niet de heer Brummelkamp, zooals aanvankelijk is gemeld. De soc.-dem. kiesvereniging te Veendam stelde den heer Sfcienstra candidaat. In het Indische blad De Locomotiefonder de redactie van mr. Brooshooft, geeft Nellie (mevrouw Van Kol), hare indrukken weder van de afgevaardig den op hot Z richer socialiste n-c ongres. Omtrent de Hollandsche afgevaardigden schrijft zjj het volgende Holland maakte op dit congres geen schitterend figuurintegendeel, de meerderheid zijner délégués, namelijk Domela Nieuwenhuis, Cornelissen, Vliegen en nog een bijlooper, had de meerderheid aller af gevaardigden tegen zich, benevens de Hollandsche minderheid zelve, bestaande uit Van Kol en een onderwijzer. Dat nu beteekent op zich zelfs niets men kan een kleine minderheid vormen en toch sympathie en achting afdwingen, maar de indruk, dien de Hollandsche meerderheid maakte, was be paald ongunstig (Vliegen uitgezonderd.) Er was een tijd, dat Domela Nieuwenhuis, met zijn kranige ge stalte en sympathieken Christus-kop, op alle con gressen een diepen en gunstigen indruk maakte doch de opinie te zijnen opzichte kentert. Alle vreem delingen, die ik sprak, zien in hem den man, wiens oorspronkelijk optreden, grootsch, zuiver, indruk wekkend was, door wiens energie een flinke party in Holland zich vormdedie echter niet bestand bleek te zijn tegen het gif der persoons-aanbidding, van zijn hoog voetstuk viel, ijdel werd, en zóózeer achter uitging, dat zelfs zijn tactiek geen vertrouwen meer verdient. (Dat zeg ik niet; wat ik in deze denk, doet er niet toeik herhaal slechts wat vele vreem delingen zeiden en wat in 't buitenland, behalve bij eene minderheid in Frankrijk, algemeene opinie schijnt te zijn). Cornelissen maakt een zeer ongunstigen in druk. Die heeft geenszins een eervol en heerlijk ver leden achter zich, dat het tegenwoordige doet be treuren in hem ziet men den blinden fanaticus, den boozen geest van Domela Nieuwenhuis en de partij-Domela Nieuwenhuis vindt nog* een enkelen verdediger, Cornelissen niet éen. Zijn brutaal op treden tegen den ouden Liebknecbt verwekte alge meene ergernis." Naar men verneemt is bij den telegraaf dienst een nieuwe dienstregeling te verwachten om de twee jaren zullen de directeuren aan de hulpkantoren vervangen worden door ambtenaren aan het hoofdkantoor werkzaam. De Verzekeringsbode deelt mede, dat de Staten- Generaal weldra zal bereiken een wetsontwerp, strek kende tot bevordering van veiligheid in fa brieken en werkplaatsen. Naar men verneemt, is aan bet departement van financiën een wetsontwerp gereed tot betere verzekering van de heffing der in voerrechten. De commissie voor de handels politiek heeft zich met dat ontwerp veroenigd. Vad.) Kerkelijks Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep by de Evang. Luther- sche gem. te Zieriksee, door den heer J. H. Grot- tendieck, prop. te Groningen. De predikant dr. C. E. Van Koetsveld is jl. Zaterdagnacht, na een kortstondige ongesteldheid, in Söjarigen ouderdom te 's-Gravenhage overleden. Nog tot in den alierlaatsten tijd werkte hij met lust en opgewektheid in de betrekking van predi kant, welke hij in de residentie 44 jaren lang ver vulde. In de Nederlandsche letterkunde werd zijn naam vooral gevestigd door zijne Schetsen uit de pastorie te Mastland," en in den loop van zijn lang leven schreef hy nog vele andere bundels novellen in dien populairen, gemoedelijken en godvruchtigen toon, die tot aller hart ging. Van Koetsveld, die te Rotterdam geboren, aldaar aan het Erasmiaansch gymnasium zjjne vorming voor de Leidsche academie ontving, was achtereenvol gens predikant te Westmaas, Berkel en Rodenrijs, Schoonhoven en 's-Gravenhage. Werd hij als pre dikant geëerd en bemind, omdat hij naast een innig geloot de hoogste verdraagzaamheid predikte en nooit aarzelde, ook van den kansel te verkondigen wat hij als waarheid beschouwde, in algemeenen maatschappelijken kring heeft dr. Van Koetsveld veel nut gesticht door zijn ernstig wootd in moeie- lijke tijden en door zijn voorbeeld om wel te doen. Zoo mag met eere genoemd worden de Idiotenschool te 's-Gravenhage, die door hem werd gesticht, en waaraan hij een groot deel van zyn leven wijdde. Zoo ook had hij een werkzaam aandeel in de stich ting der Zuiderkerk aldaar en was hy een warm bevorderaar van de Vereeniging het »Roode Kruis", in het hoofdbestuur waarvan hij jarenlang zitting had. Zijne goedheid van hart en zyn natuurlijke lust tot arbeiden hebben Van Koetsveld gesteund om de zware beproevingen te dragen, die hem in zijn huis gezin troffen. Berustend, ernstig van karakter, ver liet zijn aangeboden humor hem nooit en deze gaf aan zijn woord en zijne geschriften dien eigenaar- digen vorm, die boeide. Dat Van Koetsveld ook in de hoogste kringen werd gewaardeerd, is gebleken uit zijne benoeming tot hofprediker. Zijne wetenschappelijke verdiensten werden o. a. gehuldigd door zijne benoeming tot doctor honoris causa door de Groningsche hoogeschool. Kapelle. Vrijdagavond vergaderden alhier kerke- raad en kiescollege tot het benoemen van 2 leden van den kerkeraad, noodig tengevolge der periodieke aftreding met 1 Januari 1894, van M. De Jager als ouderling en van D. Van Maris als diaken. Opge komen waren 19 leden. Voor de benoeming van een ouderling werden 18 stemmen uitgebracht en 1 blanco. De heeren M. De Jager en W. Van Strien bekwamen ieder 9 stemmentoen eindelijk het lot beslissen moest, viel dit ten gunste van eerstgenoemde uit, zoodat dhr. M. De Jager als zoodanig is herkozen. Voor de keuze van een diaken werden 19 stemmen uitgebracht waarvan dhr. D. Van Maris er 10 en dhr. J. Van Overloop er 9 bekwamen, zoodat ook dhr. D. Van Maris is herkozen. De collecte voor de scholen met den Bijbel heeft opgebracht te lerseke met Iersekendam f 101,47, •n te Goes met Wolfertsdijk en Wilhelminadorp i 247,25. Mrabbendijke. Niettegenstaande herhaalde op roeping heeft zich nog niet éen sollicitant naar de vacante betrekking van onderwijzer aan de openbare school aangemeld. Heinkenszand. Benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. school te Bergschenhoek met 1 Jan. 1894 dhr, J. N. Visser, onderwyzer aan de o. 1. school alhier. Benoemd tot leeraar aan de Rijks lioogere burgerschool te Leeuwarden, dhr. L. Van der Wal te Zieriksee. Naar men aan het TJtr. Dagbl. mededeelt, zal de Vereeniging tot bevordering van den bloei der Universiteit te Amsterdam" het traktement voor den te benoemen kerkelijken hoogleeraar aan die universiteit waarschijnlijk voor hare rekening nemen. De onlangs gehouden collecte voor de Christe lijke scholen te Doetinchem heeft in twaalf gemeen ten van Zuid-Beveland opgebracht f46,50. Verleden jaar bedroeg zij f 57 en in 1891 f 51,50. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admi nistratief Rechthoofdredacteur H. G. Hartman Jz., tiende jaargang, negende en tiende aflevering, Goes, F. Kleeuwens Zoon, 1893, bevatArt. 27 der Wet op de Schutterijen. Bevoegdheid van den Burgemeester tot sluiting van tapperijen. Art. 190 der Gemeentewet. Nederlanderschap. In gezonden stukken. Beantwoording der door de Redactie gestelde vragen. Eenvormigheid in de akten van den Burg. Stand is nuttig en gewenscht. Mededeelingen. Vragen ter beantwoording. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. Maandag 6 November 1893 zijn veroordeeld wegens: Jachtdelict: J. Z. te Ovezande, tot f 5 b. s. 4 d. h. met verbeurdverklaring van het inbeslag- genomen dubbelloop van bet geweer, alsmede de niet- inbeslaggenomen kolf met bevel deze uitteleveren of te betalen f 1 s. 1 d. b.visschen zonder acte by nacht: I. d. W. te lerseke en M. K. te Krui- ninge, ieder tot fl b. s. 1 d. h., verbeurdverkla ring van de niet-inbeslaggenomen kruisnetten met bevel tot uitlevering of te betalen fl s. 1 d. k. voor iedervisschen zonder acte en vergunning bij nacht: H. 0. L. te Wissenkerke tot 2maal f2 b. s. 2maal 2 d. h. met verbeurdverklaringlo. van het niet-inbeslaggenomen kruisnet met bevel tot uitlevering of te betalen f 1,25 s. 1 d. h. en 2o. de op brengst van de inbeslaggenomen en verkochte visch ad f 0,25 J. d. W. en H. P. Wzn. te lerseke, ieder tot 2 maai 12 b. s. 2 d. h., met verbeurdverklaring van de niet in beslag genomen kruisnetten, met bevel tot uitlevering of te betalen f 1,25 s. 1 d. h. voor iederspoorwegwetovertred.J. Y. te Vlissingen tot f l b. s. 1 d. h.overtred. gem.-verord. te GoesC. B. te Goes tot f 1 b. s. 1 d. h.A. v. K. en A. Q. te Goes, ieder tot f 0,50 b. s. 1 d. b. F, v. A. wed. Ph. v. d. H., J. C., M. De H., M. F. v. d. R., J. B., J. D., A. v. d. B., J. A. v. d. D., allen te Goes, en A. F. W. B., zonder bekende woon plaats, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.overtred. gem.- verordening KruiningenP. v. d. Y. te Hans- weerd tot f 1 b. s. 1 d. h.gem.-verordening Kruiningen en burengeruchtM. K. te Hansweerd tot 2 maal f 2 b. s. 2 maal 2 dagen hecht. art. 314 W. v. S.r.C. G. te Wolfertsdijk, tot 3 dagen gevangenisstraf met teruggave van den zak en klaver aan G. De Jager aldaarP. A. V. Jz. te Wissenkerke, tot 3 dagen gevangenisstrafart. 424 W. v. S.r.: C. P. F. te Goes, tot f5 b. s. 3 d. h., en J. R. J.B zn. te Hansweerd, tot f2 b. s. 2 d. h.art. 426 W. v. S.r.P. J. G. te Hein kenszand, tot 3 d. h.art. 433 W. v. S.r.J. A. wed. J. S. te Driewegen, tot f 3 b. s. 2 d. h. art. 459 W. v. S.r.: J. G. J.zn. te Wissenkerke, tot f 2 b. s. 2 d. b.A. L. A.zn. te Wissenkerke, en H. W. te Wemeldinge, tot f 1 b. s. 1 d h, art. 431 W. v. S.r.H. M. en A. O., beiden te Hansweerd, P. M. en G. d. J., beiden te Ellewouds- dijk, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.art. 473 W. v. S.r.J. De R. te Graauw en F. V. te Clinge, ieder tot f3 b. s. 2 d. h. en F. P. te Clinge, tot f2 b. s. 2 d. h.dronkenschap: H. S. te Wolfertsdijk en W. J. te Ellewoudsdijk, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h., M. v. G. Wzn. te Kamperland, J. v. G. te Wisse- kerke en F S. te lerseke, ieder tot f2 b. s. 2 d. h., C. G. te Sehore, tot f3 b. s. 2 d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werdJ. G. v. d. V. te Goes, be klaagd van overtreding gemeente-verordening te Goes. F. H., A. B. en P. Q., allen wonende te Vlake, op den 27 October jl. ter terechtzitting der Arron- dissements-Rechtbank te Middelburg, als verdacht van het afleggen van meineedige verklaringen als getuigen in de strafzaak tegen A. S., in hechtenis genomen en Bedert dien vertoevende in het buis van bewaring te Middelburg, hebben Zaterdag 11. allen volledig bekend zich aan dat misdrijf te hebben schuldig gemaakt. Zaak De Jong;. Mr. B. Simons, die als rechter-commissaris belast is met de instructie van de zaak-De Jong, heeft het noodig geoordeeld, dat door deskundigen een onder zoek wordt ingesteld omtrent de vraag, of aan De Jong de hem ten laste gelegde feiten kunnen worden toegerekend wegens de gebrekkige ontwikkeling of ziekelyke storing zijner verstandelijke vermogens. Te dien einde heeft hij tot deskundigen benoemd de heeren dr. S. J. Halbertsma te Rotterdam, vroeger directeur van het geneeskundig gesticht voor krank zinnigen te Rotterdam; dr. J. Van Deventer, genees heer-directeur van het krankzinnigengesticht te Mee- renberg, en dr. P. Kok Ankersmit te Amsterdam, vroeger geneesheer te Meerenberg. Dit bericht, dat we aan de N. R. Ct. ontleenen, komt ons nogal onaannemelijk voor, zegt de Telegraaf: Zoolang men volstrekt niet weet, dat De Jong de vrouwen vermoord heeft en hij dus toch niet wegens dergelijke feiten kan terechtstaan, wat heeft men er dan aan uit te maken of die hem, indien hij ze bedreven hebben mocht, al of niet zouden kunnen worden toegerekend Of is het de bedoeling, nu de zaak niet tot een oplossing te brengen is, de godin der gerechtigheid te troosten dat deze buit haar toch in ieder geval zou zijn ontgaan Gemengde Berichten. Behandelde telegrammen en telefoonberichten over October 1893. Het rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedu rende de maand October 916 telegrammen, ontving 846, opgenomen en verder geseind werden 1548, totaal behandeld 3310. Ver- Ont- Kantoren. zouden, vangen. Totaal Baarland63 46 109 Borsele47 52 99 Driewegen14 19 33 Ellewoudsdijk 59 33 92 's-Gravenpolder 59 60 119 's-Heer Arendskerke 47 52 99 's-Heerenhoek 43 45 88 Heinkenszand 32 35 67 Hoedekenskerke 41 50 91 lerseke283 1105 1388 Kamperland57 65 122 Kloetinge23 34 57 Kolijnsplaat104 68 172 Nieuwdorp21 22 43 Ovezand23 21 44 Wissenkerke 30 37 67 Wolfertsdijk69 98 167 Op het telegraafkantoor te Hansweerd zijn ver zonden 589, ontvangen 363, opgenomen en verder geseind 127, te zamen 1079 berichten en op het telefoonkantoor zijn verzonden 53, ontvangen 82, te zamen 135 berichten. 's-Heer Arendskerke. In den nacht van Za terdag op Zondag 11. gelukte het aan den brigadier- titulair Drever, den gemeente-veldwachter J. Tim merman en den onbez. rijksveldwachter J. Vermeule alhier, iu vereeniging met rijks- en gemeentepolitie van Wolfertsdijk, na eene surveillance tot 2 uren na middernacht, een paar mannen op jachtovertreding te betrappen. Zij waren voorzien van een lichtbak en een geweer, eerst in het jachtveld van den heer Lenshoek, daarna iu dat van den heer J. M. Kake- beeke en eindelijk in het jachtveld van den heer De Kater. De drager van den lichtbak wist het nog te ontloopen, maar de andere, zekere 0. P. alhier, werd, nadat hij het geweer had weggeworpen, gevat. De lichtbak en het geweer werden in beslag genomen en tegen P. werd proces-verbaal opgemaakt. In 16 maanden tijds spoelde Donderdagochtend op het Koudekerksche strand een vierde lijk aan. Het was van een volwassen man, gekleed in tricot borstrok, geruit boezeroen, blauw vest, zwart jasje en gestreepte broek, aan den rechtervoet bevonden zich een wollen kous en schoen, de linkervoet was bijna van het lichaam gescheiden. Om het middel was een lederen gordel met koperen slot, waarop eene kroon in het midden, omgeven door de woorden NorthamptonshireMilitia. Op den linkerarm waren de letters T. G., op den rechter 2 in elkaar grij pende handen ingeprikt. In de verschillende zakken bevonden zich een doosje lucifers, een zakdoek en een onleesbaar briefje. Het lijk was in zoo verren staat van ontbinding, dat het in het duin is moeten begraven worden. De gemeenteraad van Krommenie heeft met algemeene stemmen besloten den commissaris der koningin in kennis te stellen met de herhaalde af wezigheid van den burgemeester. In de laatste twee maanden was ZEd. Achtb. bijna de helft van den tijd buiten de gemeente, waardoor veel ongerief voor de ingezetenen ontstaat. Een jonge vrouw huwde veertig jaar geleden een ouden man, in de hoop spoedig een rijke weduwe te zyn. Zij stierf dezer dagen op den leeftijd van 66 jaar, diep betreurd door haar 101-jarigen echt vriend. Een familie te Kuilenburg ontkwam Dinsdag avond aan een ernstig ongeluk. Boven hun woon kamer bevond zich een zolder, waarop ongeveer 300 mud gerst geborgen was. De kinderen hadden zich reeds ter rust begeven, toen op eens de zolder in eenzakte en het graan naar beneden stortte, en zich tot een manshoogte opstapelde. Gelukkig kon men met moeite de kleintjes uit hun benarden toestand redden. Eén er van bekwam nogal belangrijke kneu zingen. Een middel om grooter mangelwortelen dan gewoonlyk te krijgen, kan men leeren kennen uit het volgende voorbeeld Onder de gemeente Ritthem (bij Ylissingen) ligt een veld, dat op het eerste gezicht een zonderling aanzien heeft. Groote, ja, kolossale mangelwortelen verheffen zich hoog boven den grondmaar bladeren zyn er niet aan te vinden. Men heeft de bladschyven tot op de stelen afgesneden en alleen de laatste laten zitten. Als men dit op het einde van den zomer verricht, komt de gansche groei kracht den wortel ten goede, die, naar men zegt, daardoor niets van goede hoedanigheden verliest. De arbeid, hieraan besteed, wordt door de groote opbrengst ruimschoots vergoed. (R. N.J Men schrijft uit Wageningen De rust is sedert Maandagavond niet weder ver stoord. Merkwaardig stil is het thans zelfs langs de straten. Weken, maanden achtereen hoorde men 's avonds steeds zingende clubjes, en thans niets van dat alles. De militairen hebben het dan ook zeer gemakkelijk, behoeven niet te patrouilleeren en maken das daags alleen een wandelrid. De toestand van den burgemeester, mi'. H. F.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2