1893 N°. 131. Zaterdag 4 November. 80ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, J 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brie vengaai ders. De prjjs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën vóór S uren ©g» den dag der uitgave» jDe loting voor de nationale militie is ook hier weör achter den rug en hoewel zich geene bijzondere voorvallen daarbij voordeden, had den wij toch weder ruimschoots gelegenheid op te merken hoe zij voor de lotelingen en anderen aanleiding is tot buitensporigheden, vooral wat be treft misbruik van sterkedrank en daaruit voort vloeiend geschreeuw en getier, want zingen moet bet wel beeten, maar is het bezwaarlijk te noemen. Elders in oos land zijn bij de loting tooneelen i voorgevallen, die van ernstiger aard zijn. Bij de j bekende tegen de loting opruiende taal, waarmede men vooral dit jaar begonnen is, is bet te verwachten, dat een volgend jaar meer tooneelen van dien aard zullen volgen, omdat de opgewonden en zenuwachtige stemming, waarin vele lotelingen op den lotingsdag verkeeren, pogingen tot verzet tegen de openbare macht zeer in de hand werkt. Er gaan dan ook reeds stemmen op, om de loting niet meer door de jongelui zelf, maar door de autoriteiten voor hen te laten verrichten. De belanghebbenden konden dan thuis blijven. De raad is goed bedoeld, maar hij komt, naar wij vreezen, 80 jaar te laat. Het kwaad zit er nu een maal in en dat krijgt men er niet gemakkelijk wéér uit. De jongelui zouden toch niet aan hun werk blijven; zij zouden toch drinken en kabaal maken. Doch al ware dit anders, het zou ons niet ge- wenscht voorkomen, dat anderen dan de jongelui zelf voor hen zouden loten. Er is wellicht geene zaak te bedenken, waarbij zoo zeer de volkomen overtuiging moet bestaan, dat alles eerlijk en naar recht geschiedt als de loting voor de nationale militie. In vele gevallen toch is de militiedienst van zeer veel invloed op het volgend leven en derhalve voor velen een der gewichtigste gebeurtenissen. Bovendien is de loting voor de nation, militie nu eenmaal eene bij ons volk niet populaire instelling. Mocht men nu niet eens meer zelf het noodlottig nummer uit de bus halen, waardoormen dan toch nog eenigszins zich zelf als de oorzaak van den ongunstigen afloop mag beschouwen, er zou on getwijfeld een wantrouwen in de zaak ontstaan, die den tegenzin sterk zou doen toenemen. Intusschen mag de vraag gedaan worden, of het noodig is de loting alleen op bepaalde plaatsen ook voor omliggende gemeenten en ten overstaan van militaire autoriteiten te doen plaatshebbon Deze regeling geeft niet alleen aanleiding tot verzameling van lotelingen, maar is oorzaak dat de plattelauds- jongelui werkelijk een dag »uit moeten", en men weet het, dat is synoniem met gezang en opgewondenheid, ook al wordt er van sterkedrank geen misbruik ge maakt. Daarbij geeft de tegenwoordigheid van mili taire autoriteiten reeds een idéé van iets ongewoons, dat bij sommigen niet nalaat invloed uit te oefenen. Zou het daarom niet reeds iets gewonnen zijn, wanneer de loting in iedere gemeente zelf en een voudig ten overstaan van de burgerlijke autoriteit, d. i. voor Burg. en Weths. of voor eene in iedere gemeente te benoemen commissie geschiedde, zooals bij de loting voor de schutterij liet geval is? Wij zien niet in, dat hiertegen bezwaren kunnen zijn, terwijl het verder beloop der zaak zou kunnen plaatshebben zooals thans. Het eenigszins buiten gewone van de zaak zou er dan voor een gedeelte af zijn en wellicht zou langzamerhand de lust tot opgewondenheid vergaan en de zaak met dien een- voudigen ernst behandeld worden, dien zij om haar gewicht noodig heeft. Daarbij mag in aanmerking worden genomen, dat, indien dit denkbeeld verwezenlijkt werd, de uitgaven voor 's Rijks schatkist vrij wat minder zouden zijn dan thans. De reis- en verblijfkosten van de militie- commissarissen met hunne adjudanten en de secre tarissen van de militieraden, benevens van de onder officieren, die hen vergezellen, zijn niet gering en konden alle bespaard worden. En om de loting nog meer te vereenvoudigen en nog minder aanleiding tot rumoer te geven zou het overweging verdienen de 1ste zitting van den militie raad aan de loting te doen voorafgaan tot onderzoek van de opgegeven vrijstellingen en gebreken, ten gevolge waarvan de loting kon gehouden worden alleen tusschen de werkelijke dienstplichtigen. Wat heb ben b. v. eenige zoons of zij, die broederdienst hebben, eigenlijk met de loting te maken Dan kon tevens de betrekking van militie-com missaris vervallen, waarmede een ƒ16000 a ƒ17000 aan salaris zou bespaard worden. De inspectie der verlofgangers kon aan den provincialen adjudant en de controle over de rustende schutterij (beide de taak van den militie-commissaris) aan de provinciale bureaux worden opgedragen. Wellicht kon een en ander tot de in dezen ge- wenschte verandering aanleiding geven. GOES, 3 November 1893. De Staats-Courant (no. 259) bevat de statuten van de vereeniging »De Ambachtsschool" te Goea. (Gewijzigde statuten). Op 1 dezer vergaderde in het gebouw der C h r. jong. vereen, alhier de ring »Goes." Geopend door den voorzitter H. Janse Bz. met I psalmgezang, gebed en 't lezen van een gedeelte der H. Schrift, heette hij de aanwezigen welkom en droeg na afdoening der huishoudelijke zaken het presidium over aan den eere-voorzitter. De ingezonden onderwerpen werden vervolgens besproken en het was voornamelijk de vraag: »Is het wenschelijk, dat leden der vereeniging, die in het huwelijk treden, lid blijven, en welke gevolgen kan dit hebben op het vereenigingsleven," ingeleid door den heer J. J. Visser, die het meest de aan dacht trok. Spreker betoogde, dat de C. J. V. hier te lande meer het buitenlandsche idéé moesten volgen en ook de leden, die huwen, als lid blijven beschouwen. Natuurlijk moeten deze geen invloed kunnen uit oefenen op bestuurskeuze, doch hun steun als lid moet dankbaar aanvaard worden, want dan alleen kan er wat blijvends tot stand worden gebracht en heeft men niet zulk eene wisselende bevolking als thans. Voor stedelijke, zoowel als landelijke C. J. V., is deze maatregel nuttig en noodig. De vergadering bleek met den referent in hoofd zaak in te stemmen. Alleen werd nog opgemerkt, dat dit denkbeeld zou kunnen worden in practijk gebracht door eere leden niet te beschouwen als een soort gepen sioneerde leden", maar als leden met rechten en verplichtingen en dan hen, die huwen, tot eere-leden te benoemen. De referent keurde dit niet af. Hoofdzaak is, dat ook leden, die huwen, mits hunne positie en werkzaamheden het toelaten, zich niet aan de ver eeniging onttrekken. Aan den wedstrijd in het voordragen, waarbij Verboom van Kloetinge den prijs behaalde, werd door een drietal deelgenomen. Medegedeeld werd nog, dat te Nisse, Schore en Nieuwdorp sinds eenigen tijd en te Wilhelminadorp kort geleden, eene C. J. V. is opgericht en deze vereenigingen, zoo noodig, op den steun van den Ring kunnen rekenen. Tevens werd bepaald de eerstvolgende vergadering D. V. Paschen '94 te houden te Kapelle. De eere-voorz., dhr. J. Plazier, sloot deze verga dering, door een 50tal vrienden bijgewoond, na psalmgezang met dankzegging. Wolfertsdïjk. Bij gelegenheid van het bezoek door Z. Exc. den heer Commissaris der Ko ningin, den len dezer aan deze gemeente ge bracht, werden, na afloop van de audiëntie, school, kerk en begraafplaats, zoowel op Oostkerke als te Oud-Sabbingein oogenschouw genomenterwijl Wolferts-fanfare" Z. Exc. eene serenade bracht en uitgeleide deed, voor welk eerbewijs dit muziekge zelschap eene herinneringsmedaille is toegezegd. De anti-revolutionairen zullen bij de a. s. ver kiezing van een lid van den gemeenteraad te Mid delburg candidaat stellen den heer mr. P. J. F. Van Voorst Vader, die bij de periodieke ver kiezingen in Juli 11. niet werd herkozen. De heer Cs. Van de Linde, vroeger te Kapelle woonachtig en oud-volontair van den heer H. G. Hartman te Goes, is benoemd tot secretaris der gemeente Overschie bij Rotterdam. Roermond. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer waren uitgebracht 1067 stemmen. Blanco 99. Volstrekte meerderheid 485. Gekozen dr. W. EVERTS (k.) met 882 stemmen. De anti-revolutionairen hebben thans den heer A. Brummelkamp Jr. te Groningen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het hoofdkies district V e e n d a m. Naar de Telegraaf verneemt, is de toestand van ds. Van Koetsveld te 's-Gravenhage, die sedert ruim een week lijdende is, hoogst zorgelijk. In de bekende inrichting voor hooger en mid delbaar onderwijs te R o 1 d u c (tevens klein-Semi- narie van het bisdom Roermond), is, naar De Tijd meldt, bij het begin van het nieuwe leerjaar voor de studenten der philosophie een cursus geo pend in de sociale wetenschappen. De cursus omvat 1. Overzicht der staathuishoudkundein 't bij zonder loon, armverzorging, muntwezen, bevolking, belastingen, een en ander in verband met de Nederlandscbe wetgeving. 2. De ethische grondslagen dier maatschappelijke vraagstukken. 3. De Encycliek Rerum novarum. 4. Uitgelezen hoofdstukken van het Nederlandscbe staatsrecht. De lessen zullen gegeven worden door Dr. W. H. Nolens, een nog jeugdig priester, die zooals De Tijd herinnert een paar jaren geleden met den hoogsten lof promoveerde in de rechtsgeleerdheid en de staatswetenschappen aan de hoogeschool te Utrecht, na verdediging van een merkwaardig proef schrift over de staatsleer van Thomas van Aquinen. Door den minister van financiën is een schrij ven gericht aan de Gedeputeerde Staten der pro vinciën, waarin er op wordt gewezen, dat volgens art. 19 8 der wet tot heffing eener belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, de niet-ambtelijke leden der commissie van aanslag, be doeld in art. 19 lb en 2 dier wet, worden be noemd vóór den 1 November van het jaar, vooraf gaande aan dat, waarin hun diensttijd begint. Daar gelaten, dat die wet eerst den 27 October jl. is in werking getreden, kon, zooals de minister gelooft, aan dit voorschrift geen gevolg worden gegeven voordat zou zijn beslist omtrent de instelling van meerdere commissies van aanslag in éene gemeente of van éene zoodanige commissie voor meerdere ge meenten te zaraen, in dezelfde provincie gelegen. Nu dit onderwerp is geregeld bij kon. besluit van 28 Oct. jl., no. 1, heeft de minister gemeend Gedepu teerde Staten reeds nu, in afwachting der plaatsing in het Staatsbladvoorloopig een afdruk van dat besluit te moeten toezenden, teneinde gelegenheid te geven om tijdig om te zien naar bekwame en ge schikte personen, die in aanmerking kunnen komen voor benoeming, zoodra dat besluit in werking zal zijn getreden. Door de Vereeniging van rijkstelegraaf- ambtenaren is een adres gericht aan de Tweede Kamer der Sraten-Generaal, met verzoek om, nu de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der pensioenen van burgerlijke ambtenaren is uitgesteld geworden, alsnog te willen bewerken, dat den amb tenaren van den actieven dienst, die wegens onge schiktheid worden gepensionneerd vóór hun 65ste levensjaar en zonder vele dienstjaren, een hooger pensioen worde toegekend. Een gelijk adres is ook gericht aan de commissie van rapporteurs. Den 30en September werd uit Kotta-Radja aan de Sum. Ct. geseind Heden heeft Toekoe Oemar voor de tweede maal (de eerste eedsaflegging had plaats in 1884) den eed van trouw aan het gouvernement afgelegd, waarna hij door den gouverneur Deykerhoff op plech tige wijze onder den naam van toekoe Tjohan Pa- hiawan werd geïnstalleerd als Panglima Prang Besar. Aan Toekoe Oemar is tevens algeheele vergiffenis geschonken voor de vroeger door hem gepleegde euveldaden. De Pruisische minister van financiën Miquel is nu gereed met zijne belastingplannen. Aan nieuwe rijks-belastingen moet voor 100,000,000 Mark meer worden opgebracht, waarvan 50,000,000 door de tabaks-belasting, 14,000,000 door de wijn belasting, 36,000,000 door de zegel-belasting op vrachtbrieven en quitanties. De beurs-belasting op het verhandelen van buitenlandsche schuldbrieven en aandeelen zal verdriedubbeld worden. Bij de stemming over het voorstel tot ver werping van de Zilver wet in den Senaat der Vereen. Staten waren 10 senatoren afwezig. Vijf voor- en vijf tegenstanders der Zilverwet had den afgesproken weg te big ven. Ware de Senaat voltallig geweest, dan zouden tegen de Zil verwet gestemd hebben 22 democraten en 26 republikeinen, en voor de wet 22 democraten, 11 republikeinen en 4 leden, die tot geen van beide partijen behooren. De zitting was bijzonder rumoerig. De tribunes waren stampvol en tusschen voor- en tegenstanders werden vaak heftige woorden gewisseld, maar ove rigens kenmerkte de zitting zich niet door bijzon dere incidenten. Het Huis van Afgevaardigden vereenigde zich met 191 tegen 94 stemmen met het voorstel-Voor hees tot afschaffing van de Sherman-wet, dat Maan dag door den Senaat is aangenomen, terwijl presi dent Cleveland het ontwerp reeds heeft onderteekend. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. '«-Gravenpolder. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente ds. Hulscher te Kolijnsplaat. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te St. Laurens door ds. J. F. W. Van Troostenburg de Bruyn te Montfoort. Door het provinciaal kerkbestuur van Gronin gen is tot de evangeliebediening in de Nederl. herv. kerk toegelaten de heer Jac. Zweedijk, te Oud- Vosmeer. Na 1 Januari 1894 zal hij zich beroepbaar stellen. Op 6 Juli 1894 zal op het landgoed »Mid- dachten" bij de Steeg, het 31e Christelijk Nationaal Zendingsfeest worden gehouden. Da's dus vroeg ge noeg bepaald. Tot leden van het hoofdbestuur van den Protestantenbond zijn gekozen de hh. W. H. Sten- fert Kroese, pred. te Enschedé, en mr. K. D. Baart de la Faille, rechter te Utrecht. Te Suawoude is eene scheuring ontstaan in den boezem der christ. ger. gemeente. Deze gemeente, die zich met haren leeraar, ds. J. W. Draijer, van de vereeniging met de doleerenden heeft losgemaakt en weder als christelijk gereformeerde gemeente is opgetreden, lijdt nu aan onderlinge tweespalt, daar een deel der leden niet weder in het oude kerkver band wenscht terug te keeren. Ds. Impeta te Leeu warden heeft eenige dagen geleden voor deze leden in eene oude schuur eene predikatie gehouden, welke godsdienstoefening door eene goede honderd hoorders, meest nieuwsgierigen, werd bijgewoond. In het kleine Suawoude, dat nog geen 700 zielen telt, vindt men thans drie verschillende gezindten, want ook de Ned. Herv. kerk heeft er hare leden. Voorloopig zijn er nog slechts twee kerken. (N. R. Ct.) De heer P. Visser Jz., om gezondheidsredenen eervol ontslagen hoofd der openbare lagere school te Koudekerke, nam Dinsdagmiddag afscheid van zijne leerlingen, daarmede zijne betrekking neerleggende. De leerlingen, die door hunnen meester op milde wijze werden onthaald, zongen hem een paar versjes toe en boden hem als blijvend souvenir een fraaie hanglamp aan. Het dagelijksch bestuur, mede aanwezig, sprak bij monde van den burgemeester, den beer De Bruijn van Melis- en Mariekerke, een toepasselijk, van waar deering getuigend woord, hem eveneens een aan denken schenkend in den vorm van eene klok. Ook de oud-leerlingen van den heer Visser boden hem des avonds een souvenir aan, bestaande in een gemakkelijken bureaustoel. De gemeente verliest in den heer Visser een uit stekend onderwijzer, die meer dan 30 jaren aan het hoofd van 't onderwijs aldaar heeft gestaan. (M. Ct.) Te Hontenisse is benoemd tot hoofd der school Noordstraat de heer V. Borin te Koewacht. De Raad der gemeente Kapelle heeft met al- gemeene stemmen besloten, om onder nadere goed keuring van Gedeputeerde Staten de jaarwedde van den heer A. Van der Brugge, onderwijzer aldaar, met 100 te verhoogen. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van 2 dezer is, met ingang van 1 December, aan H. Meyler, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als onderwijzer bij de leerschool, verbonden aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Mid delburg. (Stct.) Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. Maandag 30 October 1893 zijn nog veroordeeld wegensspoorwegwetovertredingH. H. te Wisse- kerke ('s-Heer Arendskerke), tot f 1 b. s. 1 d. h. overtreding arbeidswetH. V. te Ierseke, tot 18 maal f 0,50 b. s. 18 maal 1 d. h.Schelde be- visschen zonder consentJ. R. te Wilhelminadorp, I. S. en J. v. A. beiden te Krabbendijke, ieder tot f 3 b. s. 3 d. h.overtreding gemeente-verorde ning Kruiningen en openbare dronkenschapJ. G. te Hansweerd, tot 2 maal f 2 b. s. 2 maal 2 d. h. straatschenderijP. d. K. te Ovezand, tot f3 b. s. 2 d. h.P. F. te Biezelinge, tot f 5 b. s. 3 d. h. F. C. A. H. en B. M. beiden te 's-Heerenhoek, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.P. H. T., D. K. en M. P., allen te Kolijnsplaat, ieder tot f3 b. s. 2 d. h. hazardspel op den openbaren weg houden, zonder vergunning van den burgemeesterTh. v. A. te Goes, tot f3 b. s. 2 d. h. met bevel tot teruggave van zeildoek, koperen wijzer en 19 cent; L. J. L. te Rotterdam, tot f 15 b. s. 5 d. h. met bevel tot terug gave van de papieren kaart en 9 dobbelsteenen art. 458 W. v. S.r. M. S. huisvrouw van C. B. te Vlake, tot f 3 b. s. 2 d. h.art. 460W. v. S.r. J. V., J. d. J., W. d. J., A. d. J. en P. P., allen te 's-Hee renhoek, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.Burenge rucht: J. v. S., A. J. W. beiden te Ierseke, A. A. te Heinkenszand, M. A. en A. C. B. te Baarland, H. R. en A. B. to Kruiningen, ieder tot f 3 b. s. 2 d. h.dronkenschapW. d. V., A. B., K. S., W. N., allen te Biezelinge, A. J. S. te Goes,, G. v. d. B.. J. V., P. M., C. K., G. v. d. B., M. V.,

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1