geyen de telegrammen dien indruk. En dan komt bij hem bet denkbeeld opöf wij worden door de Atjebers zóo bedrogen, dat het ons duur te staan zal komen en een derde expeditie noodig zal zijn, öf de generaal Deykerhoff heeft een enorm succes en brengt ons bet einde van den Atjeh-oorlog. Tus- scheu deze twee uitersten schijnt er niets te zijn. Men meldt uit Washington, dat het wetsont werp tot afschaffing van de She r man- we t Maandag door den Senaat is aangenomen met 43 stemmen vóór en 32 stemmen tegen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Njjbroek (toez.) door ds. L. M. Van Noppen, te Zwartsluis. Beroepen bij de Ger. Gem. te Kolijnsplaat ds. F. Moet, te Opperdoes. Men schrijft ons uit Middelburg: Onder leiding van den heer ds. F. P. J. Sibmacher Zijnen, modern predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, worden pogingen in het werk gesteld om hier voor de modernen eene afzonderlijke gemeente te stichten. Het doel is nog wel niet nu reeds eene eigen gemeente te vormen, maar toch te trachten de rechten en beginselen der moderne richting voor de toekomst op eenige wjjze te verzekeren. Do heer W. J. G. Aalders, predikant te Am sterdam, ontving een bedrag van 400 namens de Koningin en de Koningin-Regentes, in het belang der stichting ten dienste der Nederd. Herv. gemeente in kerkwijk X. (Kattenburg en Wittenburg). Landbouw en Veeteelt. Naar aanleiding van bezwaren bij het ministerie van buitenlandsche zaken ingebracht tegen de for maliteiten, welke thans moeten worden vervuld bij invoer van goederen uit Nederland in Duitschland, brengt de minister van buitenlandsche zaken ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens mededee- ling van Harer Majesfceits gezantschap te Berlijn, een consulair certificaat van oorsprong voortaan alleen zal worden gevorderd bij den invoer van tarwe, rogge, haver, peulvruchten, gerst en maïs. Voor alle andere goederen worden geen consulaire verklaringen meer geëischt, doch zal het bewijs vau oorsprong kunnen worden geleverd door ongelegali- seerde certificaten door de plaatselijke autoriteiten hier te lande afgegeven of door overlegging van scheepspapieren, facturen, origineele connossementen, handelscorrespondentiën enz., behoudens de bevoegd heid der Duitsche douane-ambtenaren om te beslissen, in hoeverre gemelde documenten de niet-Russische herkomst voldoende staven. In gevallen, waarin omtrent den oorsprong der waren uit andere landen dan Rusland geen twijfel bestaat, zyn de douane-ambtenaren bevoegd, in het geheel geen bewijs omtrent den oorsprong der arti kelen in te vorderen. (St.-Ct.) Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. Maandag 30 October zijn veroordeeld wegens jachtdelictJ. M. te 's Heerenhoek, tot 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h., verbeurdverklaring in beslag genomen geweerM. A. te 's Gravenpolder, tot 4 maal f 4 b. s. 4 maal 3 d. h., verbeurdverklaring der niet in beslag genomen 2 geweren en 2 hazen met bevel deze uit te leveren of te betalen f6 voor #lk geweer en f 1 voor eiken haas s. 2 d. b. voor elk geweer en 1 d. h. voor eiken haas; J. d. D., J. G. en M. K. allen te Nieuwdorp, ieder tot 3 maal f 5 b. s. 3 maal 4 d. h., verbeurdverklaring der niet in beslag genomen 3 geweren met bevel deze uit te leveren of te betalen f 3 voor elk geweer s. 2 d. h. voor ieder hunner; C. B. te Vlake tot f 0.50 b. s. 1 d. b.N. v. d. P. te Driewegen tot f 3 b. s. 3 d. h.C. J. te Hansweerd, tot 5 d. h. visscben zonder acte en vergunningD. P. v. H. te Goes tot 2 maal f 3 b. s. 2 maal 3 d. h., verbeurd verklaring van bet niet in beslag genomen kruisnet met bevel tot uitlevering of te betalen f 1.50 s. 1. d. h.spoorwegovertredingC. M. te 's Heer Arendskerke tot f 1 b. subs. 1 dag hechtenis overtreding drankwetD. M. te Kapelle, tot f 5 b. s. 3 d. h.overtreding wapenwetC. D. te Kloetinge, tot f 3 b. s. 3 d. h.bevisscben der Schelde zonder consentTh. D. te Ierseke, tot f 2 b. s. 2 d. h.overtreding baggerreglementA. v. I., W. J. B. v. I., J. v. I., W. S., 0. S., allen te Graauw, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h.overtred. Prov. regl. veeartsenij kundigen dienst in Zeeland A. V. te Heinkenszand, tot f 2 b. s. 2 d. h. overtred. regl. op wegen en voetpaden in Zeeland: j. W. te ,'s-GravenpoIder en J. V. E. te 's-Heeren- hoek, ieder tot 5 b. s. 3 d. h.P. Y. te Goes, tot f 5 b. en f 10 b, s. 3 d. h. en 5 d. h.overtr. gemeente-verord. Rilland-Bath J. v. L. te Krabben- dijke tot f 1 b. s. 1 d. h.overtred. gemeente- verord. Schore C. G. te Schore, tot f 2 b. 8. 1 d. h. overtr. gemeente-verord. te Goes G. W. te Goes, tot f0,50 b. subs. 1 dag hechtenis; strooperij D. B. te Biezelinge, tot 3 dagen gevangenisstraf; W. P. te Wemeldinge en A. I. B., huisvr. van J. V. te Zand voort, gem. Woensdrecht, beiden tot f 1 b. s. 1 d. h.straatschenderijJ. W. B. te Goes, tot f2 b. s. 2 d. h.art. 451 W. v. S.r.: A. Q. te Vlake, tot 3 d. h., L. O. te Vlake, tot 2 d. h. art. 426 W. v. S.r.I. H. te Kortgene, tot 4 d. h. art. 460 W. v. Sr.: M. V., A. V. en O. G., allen te Wissekerke, ieder tot fl b. s. 1 d. h. J Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werdenA. L. te Scherpenisse, C. T. te St.-Filipsland, J. v. d. P. te Zieriksee en W. T. te Hontenisse, allen beklaagd van bevisschen der Schelde zonder consent met een vaartuig dat niet was voorzien van letterteeken en nummer. Door de A rrondissements-rechtbank te Middel burg is Dinsdag veroordeeld wegens stvoopery M. II., 16 j., te Kolijnsplaat, tot 3 d. gev.straf. Naar men verneemt, zijn in de zaak van den moord, gepleegd op den wachtmeester G. Hoekman der kon. maréchaussée te Osch, die aanstaanden Maan dag en Dinsdag voor de arr.-rechtbank te Den Bosch behandeld zal worden, ruim 60 getuigen gedagvaard. Xaak Me Jong;. Het onderzoek in den omtrek van het Paviljoen op den Laarderberg werd Maandag voortgezet door ongeveer driehonderd man artillerie en infanterie, onder bevel van kapitein V. d. Nagel. Tot den middag werd ijverig gezocht, doch er werd niets anders gevonden dan in een boschrand een beenen knoop en een half vergaan papieren servetje van het hotel Laarderberg. Behalve de militairen, die dienst hadden, en den heer Batelt, hoofdinspecteur van de recherche, waren er ook nog eenige belangstellenden, o. a. een paar teekenaars voor Engelsche tijdschriften. Sommigen der officieren hadden honden medege nomen om te speurende dieren jaagden er naar hartelust achter de bazen en konijnen. Het plan bestond om, als de strook achter den watertoren geheel was doorzocht, een onderzoek in te stellen op de bei tusscben het kamp en Bussum. Bij dit tot halfdrie voortgezet onderzoek werden de kogelvangers van de schietbaan doorzocht, even wel zonder succes. Later werd op de hei tusscheu den watertoren en Hilversum een los gesneden stuk van een corset gevonden, het voorste gedeelte met stalen knippen. Ook het Dinsdag voortgezette onderzoek naar het lijk leverde weder geen resultaat op. Een later bericht omtrent de nasporingen op de heide bij Bussum, nabij de vroegere renbaan, ver richt, meldt nog, dat tot half-vijf nog niets gevon den was. Het onderzoek der militairen op verdacht terrein is nu afgeloopen. Van de in de hei bij Bussum gevonden kleeding- stukken zijn een hemd en een blouse herkend als hebbende toebehoord aan Maria Schmitz. Beide kleedingstukken waren van achteren geheel opengesneden. De eigenaresse van het hötel, waar De Jong het laatst met Maria Schmitz logeerde, twijfelde geen oogonblik in haar verklaring, dat genoemde klee dingstukken die van Maria Schmitz waren. Onder de noodige reserve deelt de Zw. Ct mede, dat er thans naar haar uit Den Bosch wordt verzekerd werkelijk iets zou zjjn ontdekt nopens de zaak De Jong en de verdwenen vrouwen. Zater dag is door de maréchaussée aldaar opgenomen en, na verhoor, naar de gevangenis overgebracht een landlooper, die mededeelingen van groot belang heeft gedaan omtrent De Jong. De landlooper is zeeman van beroep (stoker), kent De Jong zeer goed (ofschoon hij tot dusver zegt bedoelden De Jong alleen onder anderen naam te kennen) en weet mededeelingen te doen die èn de Engelsche èn de Nederlandsche justitie van groot belang kunnen zijn. Het schijnt, dat er alle reden is om 's mans verklaringen als juist te beschouwen. In dit geval zou ook de moord, destijds op een dienstbode op de Prinsengracht te Amsterdam ge pleegd, tot klaarheid komen. Het Noord-Brab. Dagblad deelt hierover het vol gende mede •t>Zekere J. H., 51 jaren, stoker van beroep, ge boren en laatst wonende te Amsterdam, bevindt zich in de gevangenis te 's-Hertogenbosch. Hij heeft zich als landlooper aangemeld, doch schijnt de bedoeling te hebben een en ander mede te deelen omtrent zekeren Willem Trompet, alias De Jong. Genoemde II. zegt pertinent in De Jong's portret te herkennen dat van een jDersoonlijkheid, die zich indertijd in zijn qualiteit als hofmeester noemde Willem Trompet, met welken persoon hij langen tijd intieme relaties gehad heeft. Acht jaren lang heeft hij hem gekend en menige zeereis gemaakt op schepen waar hij als stoker, de Jong als hofmeester werkzaam was. Verschillende reizen hebben zij samen gemaakt van Holland naar Londen, New-York, Chicago, Porto, Bilbao enz. Mocht de man waarheid spreken, dan is niemand auders dan De Jong (Trompet) de moordenaar van Anna Verhoeven, de meid, die in den avond van 29 Maart 1892 ten huize van den heer Viotta aan de Prinsengracht te Amsterdam vermoord is. »De Jong heeft na dien moord aan H. zijn wan daad medegedeeldsamen hebben zij eenige dagen geteerd van het geld, dat gestolen was bij gelegen heid van den moord. H. weet de plaats mede te deelen, waar Trompet zich van de bloedsporen ge reinigd heeft. »De Jong moet eens aan H. hebben voorgesteld, diens vrouw even van kant te maken. H. heeft een tijd lang een wrok tegen zijn vrouw gehad. »Veel, zeer veel weet H. nog mede te deelen; wij achten ons echter niet gerechtigd nu reeds neer te schrijven wat wij weten en zoodoende een justi tieel onderzoek vooruit te loopen. »Wel kan nog gemeld, dat H. meermalen moord werktuigen van De Jong gezien heeftdat H. op de hoogte is van te Londen gepleegde misdaden dat hij, de eerste maal dat Sara Juett in De Jong's gezelschap de Noordzee overstak per Harwichboot, met bestemming naar Rotterdam, Sara Juett gewaar schuwd heeft voor den persoon van De Jong. j> Verdere meededeelingen moeten wij alsnog voor ons houden. Wij hopen echter op deze zaak terug te komen, zoodra omstandigheden het toelaten". Uit Amsterdam meldt men echter aan de N. R. Ct.I Volgens informatiën moet de landlooper, thans in Den Bosch gedetineerd die voorgaf gewichtige mede deelingen in de zaak-De Jong te knnnen doen, een oud bekende der justitie zijn, die reeds meermalen de justitie op een dwaalspoor trachtte te brengen en niet geheel toerekenbaar moet zijn. Boekaankondiging. Bij de bh. F. Kleeuwens Zoon alhier is ver- Echenen een werkje, getiteldGemeenschap en scheiding bij tiveede en verder huwelijkdoor J. Lansen C r o i n notaris te Zuidzande, prijs f 0,50. Het doel van dit werkje, welks inhoud wij ons niet bevoegd achten te beoordeelen, wordt als volgt in de voorrede omschreven 3-Ieder notaris moet voor de formuleering zijner akten een vast rechtsbegrip hebben, waarbij een be ginsel tot grondslag dient, dat geheel op de wet steunt en niet alleen voor rechtsgeleerden maar ook voor het publiek begrijpelijk is. Dit rechtsbegrip mag mijns inziens niet willekeurig en van onzekere toestanden afhankelijk zijn, en even min telkens gewijzigd worden naar gelang de bil lijkheid zulks wenschelijk zou doen voorkomen, maar het moet zich gronden op eene vaste wetsbepaling, die op alle toestanden toepasselijk blijft. Zulk een op alle toestanden toepasselijk rechts begrip van de artikelen 236 en 949 van het Bur gerlijk Wetboek, omtrent de gemeenschap en de scheiding bij tweede en verder huwelijkheb ik be handeld, en geef dat, toegelicht door eenige nadere beschouwingen en uitgewerkte voorbeelden, volgaarne aan ambtgenooten, rechtsgeleerden en publiek over, in de hoop, dat het voor velen niet van waarde ont bloot zal wezen en aan hen, die een tweede of ver der huwelijk willen sluiten, eene aanwijzing zal geven van de wenschelijkheid om te zorgen, dat vóór het aangaan van dat volgend huwelijk een inventaris van den boedel is opgemaakt, doch wat nog veel beter is, dat de boedel bij notariëele akte bekoorlijk is gescheiden en het duidelijk en onbetwistbaar vast staat wat door den weduwnaar of de weduwe ten huwelijk wordt aangebracht. Tevens moge bet een overzicht geven van den te wachten toestand, waarin zij treden, die met een weduwnaar of eene weduwe met kinderen in het huwelijk treden, een toestand, die over het alge meen veel te weinig bekend is en niet zelden ver keerd begrepen en beoordeeld wordt." Het komt ons voor, dat dit, door op verschil lende gevallen toepasselijke voorbeelden opgehelderde, werkje voor velen van nut kan zijn. Het ziet er netjes uit en gaarne vestigen wij er de aandacht op. Gemengde Berichten. Op den 25 October waren alhier 17 gezinnen waarin de mazelen heerschtenvan 26 October tot en met 1 November zijn er 16 bijgekomen, terwijl er 7 als hersteld werden aangegeven, zoodat de ziekte op heden 1 November nog in 26 gezinnen voorkomt. Van verschillende zijden ontvangen wij nog berichten omtrent de mazelen, welke in vele ge meenten in den omtrek heerschen. Wij kunnen die niet alle meer opnemen en zullen voortaan slechts van zeer buitengewone gevallen melding maken. Ge lukkig schijnt de ziekte overal een goedaardig ka rakter te dragen. Den kinderen der drie Zondagsscholen alhier, ongeveer 700 in getal, was Maandagavond een aan gename bijeenkomst bereid. De heer Spruijt, agent van de Nederlandsche Zondagsscboolvereeniging te Amsterdam, gaf in »de Prins van Oranje" een sciop- ticon-(tooverlantaarn)voorstelling met platen, voor stellende bijbelsche tafereelen en personen uit de bijbelsche geschiedenis. De kinderen vermaakten zich uitstekend. Vele leden der jongelings- en der kna- penvereeniging, benevens de besturen der verschil lende scholen, waren bij de voorstelling tegenwoor dig, zoodat behalve de groote zaal, ook de aan grenzende koffiekamer bezet was. Ds. W. A. Van Griethuijsen opende de bijeenkomst met gebed en het laten zingen van een psalmvers, terwijl na afloop de heer J. Donner met bet laten zingen en met een dankgebed de bijeenkomst sloot. Itorsele. Bij de Maandag gehouden loting voor de militie trof een landbouwer alhier het geluk, dat zyn derde en laatste zoon een vrij nummer trok, evenals zijne beide andere zonen. Ter-HTeuzen* Bij de commissie tot ondersteu ning van de wed. Jakob Mieier en hare 7 kinderen, die in groote ellende verkeeren tengevolge van het overlijden van haar man aan cholera, is van H. M. de Koningin-Regentes eene gift van 50 ontvangen. Een eerlijke jongen te Schiedam vond Zondag avond een gouden damesremontoir-horloge met gou den ketting. Hij gaf daarvan onmiddellijk de politie kennis, waarvan het gevolg was, dat ongeveer een uur daarna, de eigenares in het bezit van haar ver loren eigendom was. De vijfdaagsche quarantaine, welke tusschen- deks-passagiers vóór hun vertrek naar Amerika in het hotel N. A. S. M. te Rotterdam tot dusverre moeten ondergaan, wordt met het einde dezer maand opgeheven. Bij de politie te Rotterdam is ingekomen de aanvraag tot opsporing van 18 roodkoperen gaslantaarns, ontvreemd ten nadeele der gemeente gasfabriek te 's-Gravenhage. Op 1 November zal de Exploitatie-maatschappij een groot aantal harer treinen doen verwarmen met stoom, inplaats van, zoo als vroeger, met stoven. Maandagochtend heeft de Oude Maas I, varende van Oud-Beierland naar de Noord, eene kleine aak overvaren, waarin zich 5 personen bevonden, waar van er drie verdronken. Bij het voetbalspel in het Malieveld te 's-Hage werd bij het wegschoppen van den bal een der jeug dige spelers door een makker bet scheenbeen stuk getrapt. Te Wageningen was het Maandag bij de loting der nationale militie zeer rumoerig. Den ganschen dag liepen van de lotelingen velen in beschonken toestand langs de straten en kwam het hier en daar tot vechtpartijen, waarbij van messen werd gebruik gemaakt. De socialisten wisten van deze gelegenheid partij te trekken en organiseerden in den avond eenen optocht, waarbij de bekende liederen werden gezongen en de roode vlag ontplooid. Bij ontstentenis van een commissaris van politie (de nieuwbenoemde is nog niet aangekomen) trad de burgemeester, mr. Hesselink van Suchtelen, zelf handelend op en trachtte het zingen te beletten, terwijl een politie-agent de vlag afhan dig maakte. In het gedrang, dat daardoor ontstond, werd den burgemeester eene wond met een mes toe gebracht in het onderlijf, terwijl de oudste wethouder eveneens eene verwonding bekwam. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ontboden de twee geneesheeren bevonden echter, dat de wonden niet gevaarlijk waren. Een paar der belhamels werden gearresteerd, waarop het volk samenschoolde voor het stadhuis, vrijlating der arrestanten eischte en steenen naar de politie wierp, waarvan er onder anderen een eene ruit van de secretarie verbrijzelde. 36 militairen (rijdende artillerie) zijn uit Arnhem aangekomen voor het bewaren der orde. Dinsdag was alles rustig en zijn de militairen op 12 ua weder vertrokken. Zekere V. heeft bekend den burgemeester en den wethouder Bronsveld met een dolkmes te hebben gestoken. Het weggeworpen mes is teruggevonden. V. is gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Een nader bericht meldt, dat de toestand van den gewonden wethouder Bronsveld, die eerst nogal bloed verlies had, thans vrij gunstig is. Hoewel zeer pijn lijk, behoeft hij niet, zooals de burgemeester, het bed te houden. De wond van laatstgenoemde is trouwens op veel gevaarljjker plaats toegebracht. Veiligheid in de hoojdstad Iemand, werkzaam aan een der grootste bank- inrichtingen te Amsterdam, meldt ter waarschuwing het volgende »'s Avonds tegen elf uur van zijn kantoor huis waarts gaande, ging hij, na in een »Bar" op 't Rokin een grogje te hebben gebruikt, huiswaarts. Daartoe liep bij tusscben de Beurs en de achterzijde der huizen van de Warmoesstraat. Op de helft van dien nauwen doorgang gekomen, werd hij aangesproken door een vrouwspersoon, waar bij zich, uit de schaduw der huizen te vooischijn komend, twee manspersonen voegden. Hij werd aangegrepen, terwijl de mond hem werd dichtgehouden, om hem te beletten, om hulp te roepeneen portemonnaie, inhoudende 12 gulden werd hem ontrukt, waarna men de ledige porte monnaie hem naar 't hoofd gooide. Had men evenwel, en, dit zullen de aanranders zeker met leedwezen lezen, in zijn borstzak gegre pen, dan zou een klein fortuintje hun deel gewor den zijn." Aldus lezen wij in het R. N. Zeker komt het niet te pas, dat er gauwdieven zijn, maar hun bestaan is aan ieder bekend en dau vragen wijis het niet onverstandig 's avonds tegen elf uren in een »Bar" een grogje te gaan drinken en dan door een nauwe doorgang naar huis te gaan en dat alles »met een klein fortuin" in den zak Te Goor hadden de lotelingen de vriendelijk heid het hoogste nummer voor den laatsten loteling te laten liggen. De commissaris van politie te Delft ontving eergisteren eene briefkaart, geadressserd aan »den Heer Hooft Commiszaar Rie Ae te Delft." De brief kaart luidde aldus»Mijn Ede Le Heer Een Vrien delijk Verzoek of ik op heede Anstaande donderdag 2 de November vergunning kan krjjge om med Een klijn Apje te magge Rondloopen te oopenbaare Weg foor een dag u Ede Le zoo goed te wille zijn om te doen Antwoorde ik groed u Die zig Noemd M. L." Toen een der kostgangers van een weduwe te Utrecht zich Zondagmorgen zou kleeden om naar de kerk te gaan, bemerkte hij, dat zijn Zondagsche pak, dat hij den vorigen avond nog in een kast bad zien hangen, daar niet meer aanwezig was. Na on derzoek kwam aan het licht, dat denzelfden morgen een der medekostgangers, S. genaamd, heimelijk was vertrokken, zonder er zelfs aan te denken om vooraf het nog door hem verschuldigde kostgeld te betalen. Intusschen werd het pak Maandagmorgen door de rechercheurs bij een uitdrager in beslag genomen, bij wien het den vorigen dag door een man, veel overeenkomende met genoemden S., was verkocht. Natuurlijk wordt thans door de politie naar S., die reeds meermalen met de justitie in aanraking kwam, gezocht, doch tot nog toe te vergeefs. Eenige dagen geleden kregen twee broeders te Odoornerveen zoo hevigen twist, dat de een den ander met eenen knuppel eene wond aan het hoofd toebracht, aan de gevolgen waarvan deze thans is overledeu. De dader is in arrest genomen. Het bezoek van generaal Booth aan ons land is uitgesteld tot Januari van het volgend jaar. Zaterdagavond heeft iemand met een valschen sleutel zich toegang verschaft tot de woniDg van een agent van politie te Rotterdam. De man had dienst en de vrouw was een boodschap gaan doen. Toen de laatstgenoemde thuis kwam, vond zij drie kasten opengebroken en vermiste uit een dier kasten een doosje, waarin f 2,25 was geweest. Niets meer van zijn gading vindende, is de dief blijkbaar maar heengegaan. Op de trap ontmoette hij iemand, die hem vroeg wat hij boven had gedaan. »Ik heb even naar de telefoon gekeken", was het antwoord. Hier mede tevreden liet de buurman den indringer gaan. Uit Enschedé meldt men aan de Telegraaf dat de verdwenen A. F. J. Engel, uit Markelo, die al daar bij een boer werkzaam was, Maandag gezond en wel te Enschedé op het politiebureau is aan gekomen. "Wat bleek bet geval te zijn? Niet tevreden met zijne betrekking te Markelo heeft hij die plaats den 23en Juli stilletjes verlaten en zich verhuurd bij een boer in Pruisen. Door de Pruisische politie is hij, als zijnde niet voorzien van de noodige papieren, over de grenzen gezet en gistermorgen naar Mar kelo getransporteerd.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2