ADVERTENTIE N. i Gemeenschap eu Scheiding iweede en verder Huwelijk Verificatie-Vergadering. ZWAAR HOUT. Openbare Verkoopingen. ongeveer 80 OLMEBGOMEN, Canadaboomen, ongeveer 48 Canadaboomen. B. 0p Zaterdag den 4 November 1893, 174 extra zware en gave OLMüBOOMEN, op Donderdag 9 November 189-3, openbaar verkoopen Canadaboomen. Openbare Verkooping op Vrijdag 10 November 1893, 60 Olmeplantboomen, 550 Olmeboomen, 150 Olmeplantboomen, eene Dienstmeid dikst was. Hij zag echter geen vuur, maar riep de andere mannen toe om de paarden los te maken, die hunnen haver stonden te eten. De mannen had den nauwelijks dat gedeelte van het gebouw bereikt of men zag een smalle strook vuur langs den zolder van de eerste verdieping van het noordwestelijk deel des gebouws. Toen begonnen er ook vonken te val len in het stroo, dat de vloeren der stallen bedekte. Het scheen slechts een oogenblik te duren voordat eene ruimte van 500 vierkante voeten geheel éene massa vuur uitmaakte. De vlammen waren midden tusschen de paarden. By den eersten reuk van het vuur werden de dieren onrustig. De beambten sne den hunne halsters door, maar sommige dieren, ver schrikt door het geschreeuw en getrappel van de paarden die verbrandden, weigerden de knechten te volgen. Velen renden naar de gangen, naar de deur en dan weer terug naar de brandende gebouwen. Naarmate het vuur zich uitbreidde, nam de ver warring toe. Tachtig paarden werden gered. Bijna 400 schreeuwden, stampten en sloegen totdat de dichte rook van het brandende hooi van den zolder op hen viel en spoedig een einde maakte aan hun lijden. De schade aan gebouw, paarden, hooi en wagens zal over de honderd duizend dollars bedra gen. Bij nauwkeurige berekening na den brand zijn 381 paarden omgekomen. Een in de dagboeken der justitie op zichzelf staand geval houdt een Amerikaansche rechtbank bezig. Een Canadees bad voor een bezoek aan de Vereenigde Staten, en in de eerste plaats aan de tentoonstelling te Chicago, een rondreis-biljet gekocht en was ook goed en wel in Chicago aangekomen. Hier overviel hem. een ziekte, die hem snel ten grave voerde. Een vriend van den overledene nam op zich het lijk naar de plaats, waar hij gewoond had, te voeren en wel op het rondroisbiljet, dat nog geldig was, en waarop de bezitter terug mocht reizen naar het punt van uitgang. Maar de spoorwegmaatschappij verlangde nu extra-betaling voor het vervoer van het lijk, daar met den dood des bezitters van het biljet ook, naar zij beweert, de overeenkomst met de maatschappij ophoudt, en de maatschappij by afgifte van het rondreis-biljet wel het vervoer van een levenden passagier op zich heeft genomen, maar niet van een lijk. Bovendien laten de Amerikaansche spoorwegen zich tweemaal en meermalen zooveel betalen voor het vervoer van een lijk als van een levenden persoon. De Fransche regeering zou, op voorstel van den Minister van Oorlog, besloten hebben een stand beeld te Parijs voor Mae Mahon op te richten, en wel in de Avenue die naar hem genoemd is. Sedert eenige dagen herbergt het krankzinnigen gesticht te Evere een jongen neger, naar schatting 15 jaar oud, dien luitenant Lemaire van den Kongo heeft medegebracht. »Onze beschaving", zegt de Indépendanceheeft hem het verstand doen verliezen. Zou het waar zijn Aan boord was de jonge neger, door zijnen meester Tonio genoemd, voortdurend in de nabijheid van den luitenant en telkens diep ge troffen door het vele nieuws dat hij zag. Te Brussel aangekomen nam luitenant Lemaire Tonio den eersten avond mede naar de Vaudeville waar hij wel niets verstond, maar des te meer zich de oogen uit het hoofd keek's anderen daags gingen vrienden van den luitenant met Tonio door Brussel toeren en bezochten 's avonds een café-chantant met acrobaten- troep, waar hij allerlei vreemde dingen zag's nachts ijlde de neger en den volgenden dag deed hij niets dan schaterlachen of luidkeels huilen. Geen wonderzal misschien menigeen zeggen, maar hoe is het mogelijk de oorzaak met »onze beschaving" te identificeeren Een Italiaansche monnik is gedood en twee zijn er gewond in een gevecht in de kerk te Bethle hem. De Italiaansche consul vordert een nader on derzoek. Een diefstal op groote schaal heeft in de Kathe draal te Gent plaats gehad, alwaar een bende dieven binnendrong en verschillende zaken medeman, tot een gezamenlijke waarde van een half millioen. Twee daders bevinden zich in verzekerde bewaring. Het is al lang geleden dat men iets had ge hoord aangaande Cornelius Herz. Thans bericht men dat de zieke dood is of herstellendehet eerste schijnt hy niet te willen en het laatste schijnt niet te kunnen dat de Fransche regeering opnieuw besloten is twee geneesheeren naar Bournemouth te zenden om den staat van Herz' gezondheid na te gaan en dus zekerheid te krjjgen, of het inderdaad onmogelijk is hem naar de rechtbank in Bowstreet te vervoeren, ten einde daar te handelen over zijne uitlevering aan Frankrijk. Uit de voorwereld. Uit Bergen (Henegouwen) wordt gemeld, dat men in de phosphorzure zoutlagen der »Usines Sol way", een voorwereldlijke reusachtige zeekrokodil (Ichthyosaurus gevonden heeft. De kop van het dier is ruim een meter lang, terwijl de lengte van het geheele dier acht meter bedraagt. Het geheel is uitstekend bewaard gebleven, het uit graven van het dier is lang geen gemakkelijke arbeid alle dealen moeten uit het krjjt worden losgemaakt en zorgvuldig genummerd worden. Daar de been deren by de aanraking met de buitenlucht zeer broos zyn, moet men ze vooraf met een chemische oplos sing besprenkelen, om ze steviger te maken. Ritueels Moorden. Op het parlement der gods diensten te Chicago heeft de Grieksch-orthodoxe aartsbisschop Latas van Zante een redevoering ge houden over de ritueels moorden, waarin hij zeide >In het Oosten is onder de onwetende bevolking het geloof verbreid, dat de Joden voor hun godsdien- stigen ritus het bloed van Christen-kinderen noodig hebben, en om dat te krijgen zelfs niet voor het begaan van een moord terugschrikken. Dit geloof heeft herhaaldelijk Joden-ver volgingen uitgelokt, waarbij onschuldigen aan verschillende vernederingen en aan groote gevaren werden blootgesteld. Wijl zulke denkbeelden ook wel onder de onwetenden in andere landen worden aangetroffen en zelfs in Duitsch- land en Oostenrijk rechtsvervolgingen tegen onschul dige Joden werden ingesteld, op vermoeden dat zij een ritueelen moord zouden begaan hebben, richt ik als Christeljjk priester tot dit congres de oproeping, onze overtuiging uit te spreken dat het Judaïsme eiken moord verbiedt, en dat geen der heilige auto riteiten of boeken den moord of het gebruik van menschenbloed voor ritueele doeleinden of religieuss ceremoniën voorschrijven of toestaan. De verbreiding van zulk een laster tegen de belijders van een mo- nothf'Ltischen godsdienst is onchristelijk. Het ver haal heeft waarschijnlijk zijn oorsprong te danken aan de meening der Romeinen, dat de eerste Chris tenen menschenbloed noodig hadden bij hun religi euss plechtigheden. Het is in strijd met den plicht eens Christens zulk een vreeselijke beschuldiging te laten voortbestaan, en het is in 't belang van den goeden naam van het Christendom dat ik aan het Parlement, voorstel te verklaren, dat het Jodendom en de Joden aan de hen toegedichte misdaad even onschuldig zijn als de Christenen der eerste eeuw het waren." Avellan} s rapport aan den czaar. Een Itali- aansch blad schetst het volgende vermakelijke ge sprek tusschen den czaar en admiraal Avellan, als deze rapport uitbrengt over zijne zending te Toulon en te Parijs. De czaar: Hoeveel dooden Avellan: »Geene. God zij dauk." De czaar: >GewondV" Avellan: Bijna alle!" De czaar: »D@ officier A. Avellan »Hij heeft de eene wang verloren; die is hem weg- gekust." De czaar: »De officier B. Avellan: »Er is hem een chainpagneflesch, die hij in een oogen blik van overgroots geestdrift heeft ingeslikt, dwars in de koel blyven steken." De czaar»De officier C. Avellan»Vier ribben zyn hem gebroken bij de stormachtige omarmingen der Parijsche dames. De czaar: »De officier D. Avellan Hij heeft een kwetsuur aan het hoofd tengevolge van een val van een balcon, toen hij naar den fakkeloptocht keek." De czaar: »De officier F.?" Avellan: »Hy heefteen oog verloren doordien hij te veel tranen van ont roering mo6st uitwisschen." De czaar»Hoe staat het met het admiraalsschip?" Avellan: »Het is onder den last der geschenken in de diepte ge zonken." De czaar: Maar hoe zijt gij dan hier ge komen Avellan »Ik kon de kust bereiken, heb mij als Italiaan verkleed en ben met een orgel rond gereisd. Men hield mij echter voor een spion en heeft me spoedig over de grenzen gezet." De czaar: »En de andere schepen van uw eskader?" Avellan: »Zij zijn door het enthousiasme der Fran sehen totaal op." De czaar (peinzend)»Als vijan den zijn ze mij toch liever Chicago-dag. Voor verleden Maandag was 't Chicago-dag op de wereldtentoonstelling en op dien dag werden alle schulden betaald. De thesaurier gaf een kassiersbriefje of wissel op de Bank af, voor het bagatel van een millioen vijf honderd vijf en zestig duizend, drie honderd en tien dollars en zes en zeventig cents, 1,565,310,76, zeker wel het meeste waarde hebbend stuk papier van dien aard, dat er ooit bestaan heeft. Wat er nu na dien dag nog ingebeurd is en wordt, komt den aandeelhouders ten goede. Bergen banknoten en tonnen zilver wer den er dien dag ingebeurd. Het aantal bezoekers bedroeg dien dag 751,026, waarvan 713.646 tegen entreegeld de overigen kwamen de tentoonstellings- gronden binnen op een vrijkaart. Er was echter één persoon, zeker wel de eenige, die er binnen kwam zonder te betalen en zonder pas. Te midden der drukte toch en midden in het gedrang werd eene Mrs. John Tucker, van Red Bud, in Illinois, ongesteld en toen ze naar het hospitaal was ge bracht, schonk ze daar het leven aan een flinken, welgeschapen zoon. Wat er nog wel van dien jon gen groeien zal De dag werd gevierd zooals gewoonlijk met op tochten, redevoeringen en vuurwerk, en was een groot succes. Het gedrang was vreeselijk en vier personen zijn door ongelukken met spoorwegen en anderszins op de tentoonstellingsgronden gedood, 18 gewond, 150 vielen door het gedrang in onmacht en 150 kinderen werden verloren, doch door de politie terecht gebracht. Zooals men weet was de dag eene herinnering aan den grooten brand van 1871, toen bijna de geheele stad werd in de asch gelegd. (Gr.wet,) Te Hamburg is de politie op Ijiet spoor eener vereeniging gekomen, die allerlei valsche stukken vervaardigde. Zegels, reispassen, spaarbankboekjes, kortom welke stukken men ook maar verlangde, kon men daar naar een vast tarief nagemaakt krijgen. De stempels der polietie van de voornaamste steden in Europa werden bij eene huiszoeking gevonden, die ook nog aan het licht bracht, dat deze vereeni ging reeds sedert 1888 bestond en zaken" deed in Duitschland niet alleen, maar in Frankrijk, Oos tenrijk, Engeland, ja zelfs tot in de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika. De vorige week werd uit Hull, Grimsby en Goole geen enkele ton steenkolen uitgevoerd. Sedert vijftig jaren was zoo iets niet voorgekomen. In de zelfde week van het vorige jaar zijn uit de drie ge noemde havens 48,779 ton uitgevoerd. Laatste en telegraphische berichten. Middelburg. Heden werd voor de Arrondisse- ments-Rechtbank de zaak bshandeld tegen de bekende De Baare en Boone, wegens moord op Burghardt. De eisch is voor den eerste 7 en voor den tweede 1 jaar gevangenisstraf. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. liolijnHplaat. De volledige lijst der inschrij vingen bij de aanbesteding door het bestuur van den Nieuw-Noord-Bevelandpolder vanhet aanleggen en onderhouden van eene inlaagkade met daarbij behoorende werken op Vrijdag jl. (reeds in het vorige no. in hoofdzaak gemeld) is als volgtH. M. W. Woijers van Tilburg f 28300J. v. d. Plas van Hardingsveld f 26990 O. De Wilde van Kattendyke f 26900F. W. Dekker van Maarsen f 26400A. Van Poperinge van Bruinisse f 25900; J. De Rijke van Middelburg f 25100P. Janse van Hansweerd f 24980J. De Jonge van Biezelinge f 24850B. d. Exter v. d. Brink van Krabbendijke f 24775 C. Bolier van Bruinisse f 24444F. H. Swets van Hardingsveld f 23980 A. Adriaanssens Polvliet van Walsoorden f23884; S. Guliker van Tolen f 23500 J. L. Geluk van Tolen f22993; C. Van Boven van Nieuwer-Amstel f 21740 en C. H. F. Coene van Amsterdam f 21200. Zooals reeds gemeld is, is de heer C. v. Boven, behoudens nadere goedkeuring, aannemer. Burgerlijke Stand van Goes van 28 tet 31 October 1893. Geboren 28, Els Henderika, d. v. Hendrik Janse en Maria WillemseCornells, z. v. Johannes Van Zweden en Willemina Van de Kreke. Levenloos aangegeven 28, een kind van de vrouwel. kunne van Cornelis Van Z weeden en Jacoba Droogers. Posterijen. Lijst van brieven, verzonden door het postkantoor Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, gedurende de le helft der maand October 1893. J. Laurens, Amsterdam. J. De Zwart, Den Haag. Jhr. De Jongh, Kloetinge. Van Heinkenszand:E. Hoondert, Amsterdam. Van Kapalle: Gebrs. Dirksen, Den Haag. Van Kruininge: Dr. Pietersen, Amsterdam2 stuks. Van Rilland: H. De Mey, Den Haag Van Wissekerke: P. Israel, Koudekerke. Briefkaart. J. Pieper, Rotterdam. Correspondentie. AanVerzoeken om uit de Rechtszaken te worden weggelaten bereiken ons dikwijlsniet zelden werd ons daarvoor zelfs geld aangeboden. De regel om alle uitspraken te vermelden, die ons worden opgegeven, is echter zonder uitzondering. Waar zou het eind zyn als we van dien regel ter wille van dezen of genen afweken Wy kunnen dus aan uw verzoek niet voldoen. Red. Aan Geen lasteraar te W. Het komt ons beter voor uw stuk niet te plaatsen. In ieder geval kan dit niet geschieden zonder uwe onderteekening. Marktberichten. ROTTERDAM, 30 October 1893. Granen: buitenlandsche wel zoo vastKana riezaad 25 ct. hoogerMeel onveranderd stil. J u i naanvoer 4000, marktprijs f 2,25. Aardap pelen: blauwe f 1,90 a f 2,Jammen f 1,60 a f 2,Vlas land zakenloos, aanvoer 3000 blauw, qualiteit slecht, verkocht 40 tot 65 stuivers. L y n- zaad aanvoer klein, prijs j 11,a 13,50. TARWE (nieuwe)5,a f 6,60 (jarige)- 5,- 6,60 ROGGE (nieuwe)- 4,25 - 5,20 WINTERGERST- 3,75 - 5,10 ZOMERGERST- 3,75 - 4,75 HAVER (jarige)- 2,25 - 4,10 PAARDENBOONEN - 5,75 - 6,30 WITTE BOONEN - 7,75 - 9,50 BRUINE BOONEN - 7,— - 8,50 BLAUWE ERWTEN. 6,— - 8,75 KANARIEZAAD (nieuw) - 7,75 - 9,25 Den 3 November a. s. hopen onze (Jj I ouders F. C. RIJNBERG en L. J. VAN GILST hun 55-jarig Huwe I ij k te herdenken. Hun dankbare kinderenJ 4) behuwd- en kleinkinderen, (fi Ellewoudsdijk, Nov. 1893. Ondertrouwd JAN PIETER BOSHOFF, wedr. Suzanna Dekker, en MARIA BROUWER. wed. van Jan Engelblik. Goes, 20 October '93. Voor de vele bewijzen van belang stelling, ondervonden by gelegenheid van hun 25-jarig huwelijksfeest op 29 gdezer, betuigen de ondergeteekenden hunnen welgemeenden dank. W. KUSÈE en vrouw. Krabbendijke, 30 Oct. 1893. Is verschenen: bij door j. LI\SE\ CROIHT, Notaris te Zuidzande. Prys 50 cent, franco per post 65 cent. Bij iederen boekhandelaar te ontbieden. De verificatie-vergadering in het 'fail lissement van Willem Tfiewes, meu belmaker te Goestot bijwoning waarvan alle schuldeischers worden opgeroepen, zal gehouden worden Zaterdag; V UTo- vemlber 1893des voormiddags te half elf uren, in het Gerechtsgebouw te Middelburg. De Curator, Mr. 0. DE WITT HAMER J.Gz. De Notaris L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN, gevestigd te s-Gravenpolder zal in het openbaar verkoopen a. op Vrijdag den 3 November 1893, des voormiddags te 11 uren, ten verzoeke van den heer A. Van Iinpe qq. te Gent, op de hof stede in pacht bij Cs. Verdonk, in den West-Craaijertpolder, gemeente s-Heer Arendskerke, geschikt voor werkhout, en eenige en des namiddags te 3 uren op een perceel weiland in pacht by W. Boonman, nabij Platschorre, ge meente Oudelande, des voormmiddags te 10 uren, ten verzoeke van den heer A. Van Impe qq. voornoemd, op de hofstede in pacht bij W. Boonman, in Nissestelle, gemeente Nisse waaronder van meer dan 2.50 M. omtrek. iC Koopers buiten Zuid-Beveland woonachtig moeten borgstellen of kunnen bij contante betaling 2% korting op de nk)3ten genieten Aanwijzing Maandag 16 October a. a., des namiddags te 1 uur. De Notaris DE RONDE BRESSER zal des voormiddags 10 uren, te Ovezand aan den ackterdijk, voor de hofstede be woond door de wede. M. Rentmeester, ten verzoeke van den Weledelen heer «F. C. Van Hattuin van Ellewoudsdijkin het ISO zware des voormiddags te 10 uren, in de gemeente Nisseaan na te melden Dy ken, van aan den Valdijk, en daarna waarvan ongeveer VOO zware» te vei len in perceelen van 40 stuks, en aan den Noteboomdijk. Inlichtingen te bekomen bij den heer J. A. BEVIER DE FOUW en den Notaris PILAAR, beiden te Goes en aanwyzing bij den planter E. HOOGESTEGER te Nisse. Terstond benoodigd, P. G., by P. DIJKWELj ta Ierseke.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 3