lijke hoogleeraron aan de gemeente universiteit en daarmede liet contract, met de Synode der Ned. hervormde kerk in 1882 gesloten, ontbonden verklaard. Het bestuur der Vereeniging tot christe- lijke verpleging van krankzinnigen stelde in zijne jongste algemeene vergadering, op Veldwijk gehouden, de bouwplannen vast voor de derde stichting te Zuid-Laren. Zoodra de koninklijke goedkeuring daarop is ontvangen, zal men tot aanbesteding overgaan. Men hoopt daar met 1 Januari 1895 weer ruim 100 patiënten te kunnen opnemen. Ook besloot men tot den bouw van een nieuw paviljoen op Veldwijk voor manne lijke patiënten le en 2e klasse. De aanvragen tot opneming van patiënten zijn zoo veelvuldig en zoo dringend, dat het bestuur zich geroepen achtte al hot mogelijke te moeten doen om aan de aanvragen te kunnen voldoen. (Prot. N. Br.) De op Atjeh gesneuvelde 2e luit. der infanterie J. J. P. Weijerman, van hetNed.-Indischeleger, was een bekwaam en veelbelovend officier. Hij had zijne militaire opleiding ontvangen aan de'1 Kon. Militaire Academie te Breda, was 25 Juli 1889 be noemd tot 2en luitenant bij genoemd leger en nog datzelfde jaar naar Indië vertrokken. Hij was slechts 23 jaar oud. De Java-Bode meldt De regeering heeft den gouverneur van Atjeh gemachtigd om Toekoe Oemar weer in genade aan te nemen met de inwilliging van de door dien Atjeher te stellen eischen mag de gouverneur echter niet te vreden zijn. Uit Rilland, Colorado, wordt aan de Stand. gemeld »De heer R. C. Henry, president van de Empire Land en Canal Co. etc., Henry Investment Co., enz., woonachtig te Denver, Colorado, hoopt eerstdaags naar Nedeland te vertrekken in het belang van de Hollandsche kolonie Rilland, San Luis Valley, Colorado. Mr. Henry is voorzien van aanbevelingsbrieven van de Geref. gemeente te Rilland, en van de vol gende hooggeplaatste personen den gouverneur van Colorado, den President der Eerste Nationale Bank van Denver, den President der Sfcads-Bank van Denver enz. Het voorloopig adres van ZEd. is Hon. T. C. Henry, chez Messrs. Von der Becke Marsily, An vers, Bolgique. Alle correspondentie kan in de Hollandsche taal geschieden." Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar de Nod. Herv. gemeente te 's-Heer Hendrikskinderen door ds. H. J. Huisdier te Kolijnsplaatvoor dat naar Nieuwen- hoorn door ds. G. Blanken te Zieriksee. S£oïÊjnsplaat* Bij de verkiezing van 5 leden in het kiescollege der Ned. Herv. gemeente op Zater dag 11. zyn de heeren J. Nieuwdorp, N. Tazelaar en J. Schippers herkozen; er moet voor de 2 andere plaatsen eene nieuwe stemming plaats hebben, daar niemand de volstrekte meerderheid behaalde. Slechts 50 briefjes waren ingeleverd. De najaarsvergadering der Algemeene Synodale Commissie is bepaald op Maandag 13 November. Opbrengst der collecte voor de scholen met den bijbelte Wissenkerke met Geersdijk f 56,02 ï/2. Rechtszaken. Het O. M. bij de arrond.-rechtbank te Haarlem vroeg tegen J. De V. van Spaarndam vijf dagen gevangenisstraf wegens het moedwillig en uit louter kwelzucht slaan met de zweep op een paard. Omtrent de zaak-De Jong wordt het volgende gemeld Onder leiding van den hoofdinspecteur van re cherche, den heer Batelt, den kapitein Van der Nagel en den luitenant Fabius had Zaterdag op de Blari- cumsche heide, achter de Crailoosche bosschen door een driehonderd man artillerie en cavalerie, gere- quireerd uit het garnizoen Naarden, een onderzoe kingstocht plaats naar het lijk van Maria Schmitz. De justitie veronderstelt nl., dat D9 Jong den dertigsten Aug. 's middags om half zes het paviljoen Larenberg aan de achterzijde heeft verlaten, waar hij op de stille heide het misdryf zou hebben kunnen plegen. Het terrein is zeer geschikt, door een aantal kuilen, waarvan de grond bestaat uit los zand. Aan de kanten langs de voetpaden door de heide zijn lage kreupelboscbjes van eikenhakhout, en op een kilo meter afstand ligt een uitgestrekt dennenbosch. Het terrein werd in alle richtingen doorkruist, de kuilen doorgegraven, de boschjes doorgezocht, doch niets werd gevonden dan een half verteerde als met bloed doortrokken roode doek, en een zwarte knoop van een damesmantel. De heer Batelt teekende de namen van De Jong en juffrouw Schmitz af, die onlangs in het paviljoen zijn ontdekt. Te half een 's middags werden de onder zoekingen gestaakt. Heden zou men de heide afzoeken aan den anderen kant van den straatweg van Naarden naar Laren. ter eere van hun werkend lid den heer A. W. Van Dijke (onderwijzer) alhier, naar aanleiding van zijn huwelijk met mejuff. C. Kievit. Tevens werd hem een fraaie spiegel aangeboden. Uit een en ander blijkt genoegzaam hoe de heer Van Dijke te Kruiningen gewaardeerd wordt. Deze had op het hem aangeboden concert de werkende leden en de donateurs van Mozart" uit- genoodigd, waaraan verscheidene hadden gehoor ge- gsven en die dan ook een hoogst genotvollen avond doorbrachten. fóolijns plaat. Vrijdag 11. hield de ijsclub »0»s Genoegen" ten huize van den heer G. Mouthaan al hier hare gewone jaarlijkscke vergadering. Aanwezig waren 22 leden. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek 0. a., dat er thans 92 leden zjjn, en dat de inkomsten f 103,24 en de uitgaven f 75,41 J/2 hebben bedragen, zoodat het goed slot f 27,821/., bedraagt. Er werd besloten de baan te vergrooten, zoodat de rijders gemakkelijker kunnen rondrijden. De con tributie bleef bepaald op f 0,75 per lid. Tot president werd gekozen de heer L. Steendam als penningmeester de heer J. Stols herkozen. Te Bergen-op-Zoom is Zaterdagnacht diefstal gepleegd met inbraak in den winkel van den goud smid S. De dader heeft met een steen eene glasruit verbrijzeld en uit de winkelkast eenige zilveren arm banden ontvreemd. De getuige in zake den moord op den wacht meester der maréchaussee Hoekman te Osch, Hen driks, die naar Amerika was vertrokken, is, naar men meldt, op de terugreis, zoodat in deze zaak eenig licht verwacht wordt. (VI. Ct.) Een tweede Succi. Een week of drie geleden overleed in een onzer provinciesteden de vrouw van een herbergier en deze trok zich dat verlies zóo sterk aan, dat hij besloot haar in den dood te volgen. D© buren zagen den man, op wien niets te zeggen valt, wel in geen veertien dagen. Zijn huisbaas kwam voor een gesloten deur, die bovendien was dichtgespijkerd. De politie werd gewaarschuwd en zij wist het huis binnen te komen. Thans bleek, dat de ongelukkige man in zestien dagen volstrekt geen voedsel gebruikt had en alleen nu en dan wat Boonekamp dronk. Men hoopt hem door liefdevolle verzorging van zijn droevig voornemen terug te brengen en beeft hem onder geneeskundige behandeling gesteld. Een dezer dagen te Amsterdam nieuw opge richt weekblad zal onder zijn eerste" 3000 abonnés 500 flesschen punch verloten. Is dit zoo, dan vinden we dit een reclame, der pers onwaardig. Onder den naam van »Werkersbond" heeft zich te Amsterdam eene vereeniging gevormd van sigarenmakers, die willen trachten zonder stukwerk en zonder meesterknechts voor gezamenlijke reke ning hun bedrijf uit te oefenen. Op de statuten is de koninklijke goedkeuring gevraagd. De winstverdeeling zal zoodanig worden geregeld dat voor ziekte of bij overlijden voor de nablijvenden daaruit nader vast te stellen bedragen zullen worden betaald. De Ariih. Ct. schrijft Zoo de justitie er nog niet in geslaagd is om de vermiste vrouwen van De Jong te vinden wat verklaarbaar is en zoo de moordenaars der dienst bode van de familie Viotta, en die der vrouwen te Haarlom, en de bedrijvers der moorden te Gouda, te Hontenisse enz. door haar nog niet zijn ontdekt, daarom is het nog niet gedaan met de gerechtig heid in Nederland. Men oordeele; Twee kinderen werden voor den Utrechtscken rechter gebracht. De akte van beschuldiging luidde, dat zij des nachts zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal in vereeniging, door middel van overklim- mirg, van goederen aan eene kerk toebehoorende. En wat bleek ten slotte? Dat terechtstonden een meisje en een knaapje, arme kinderen, die op een Zondagmorgen vroeg een beetje gras waren gaan halen voor 'i konijntje, op een berm of akkertje achter de kerk, welk gras daar gemaaid lag, maar als strooisel" liggen bleef. Het gestolene was zóó veel, dat een der rechters vroeg: »Zeg eens, veld wachter, denk je dat de waarde van 't gestolene wel tot 4 centen zou komen Dit geval werd gevolgd door een ander, waarin terechtstonden twee knaapjes, wien te laste gelegd was dat zij een boer de vruchten van een appel boom hadden ontroofd. De veldwachter had gezien doch van de overzijde der rivier, dat door steen worpen de appelen in grooten getale neervielen en deze door de knapen werden »gezakt." Door de rivier kon hij niet bij hen komen, maar door 't opheffm van zijn stok had hij hen op de vlucht gedrevenEn wat bleek hier Dat de knaapjes, nog te onvast van hand en oog, hunne keisteentjes niet eens in de goede richting van den boom had den kunnen krijgen, en geen appel meester waren geworden. Proces-verbaal, ernstige behandeling door de recht bank en een eisch door den officier van justitie van 10 dagen gevangenisstraf voor elk der beklaagden. Te Charlois is door de politie in het arres tantenhok gebrachteen kalf, dat onbeheerd op den weg gevonden werd. 't Is wellicht het eerste onschuldige schepsel dat daar logeerde. De heer Van Oeveren merkte op, dat de belang hebbenden niet veel kunnen geven en dat het ge bouwtje in eene sterk gevoelde behoefte voorziet. Daarom achtte hy het een plicht der gemeente den stap te doen. De heer Cupérp wilde het wagen nog iets in het midden te brengen, hoewel hij niet wist welke ge volgen dit voor hem kon hebben, en of niet de politie op zijn kinderen zou afgestuurd worden. Hij had niets tegen het voorstel, maar hy had gezien, dat er een houten schutting zou komen en nu vreesde hy daarop weer de gewone caricaturen te zullen krijgen. Hij wilde liever een steenen schutting. De heer Van Oeveren achtte dit niet noodig, terwijl ook een steenen wand te koud is om tegen te leunen. De heer Cupérp meende, dat men dit bezwaar kon verhelpen, door de zitbank van een leuning te voor zien hij was alleen maar bang voor het snijwerk. Doch daar het een zaak van ondergeschikt belang was, wilde hij er zich bij neerleggenhij was dan ook zeker niet om zijn stem vervolgd te zullen worden. Toch bleef hij bij de rondvraag buiten stemming. Het voorstel van B. en W. werd met 6 tegen 1 stem aangenomen. Nu stelden B. en W. voor een besluit te nemen (hetwelk werd voorgelezen) waarbij aan Prov. Staten de noodige waarborgen worden verstrekt voor de teruggave van het aangevraagde renteloos voorschot van 73 der kosten van een nieuwen keiweg naar 't station Kruiningen, indien Prov. Staten mochten besluiten dit renteloos voorschot te verstrekken. De heer Cupérp vroeg hoe het kwam, dat Ged. Staten verzoeken moeten omtrent deze zaak diligent verklaard te worden. Is daar door B. en W. zoo me<° gedraald De Voorzitter en de heer Van Oeveren antwoord den, dat bestek, voorwaarden en begrooting moesten overgelegd worden, en die waren niet vroeger klaar, ofschoon de gemeente-opzichter er herhaaldelijk aan herinnerd is. De heer Cupérp meende, dat B. en W. hiermede niet verantwoord waren, doch de heer Van Oeveren voegde er by, dat de gemeente-opzichter de handen vol gehad heeft met werkzaamheden voor de be grooting. Nu heeft hy de stukken evenwel afgemaakt. Naar aanleiding van de opdracht van den Raad om het schoolgeld voor het onderwijs in het Fransch zoo te regelen, dat de kosten van dit onderwijs door de schoolgelden worden bestreden, stelden B. en W. na ernstige overweging voor, dat schoolgeld voor alsnog onveranderd te laten. Ging men verhoogen, dan zou menig ouder zijn kinderen van de school moeten nemen, en mocht het aantal leerlingen zeer gering worden, dan zou het schoolgeld door de toe passing van het beginsel zfer drukkend worden. De heer Sinke herinnerde er aan dat hij van te voren voorspeld heeft dat, hoewel het beginsel niet kwaad is, de toepassing zeer moeilijk zou zijn. Hy vroeg of B. en W. reeds berekend hadden, hoeveel het Fransche onderwijs aan de gemeente kost. De Voorzitter antwoordde ontkennend. Dit was moeilijk, omdat die kosten tot heden niet afzonderlijk geadministeerd worden. De heer Sinke begreep dat, maar verzocht het in 't vervolg zoo nauwkeurig mogelijk te doen, het welk de voorzitter beloofde. De heer Cupérp achtte het voorstel wel in strijd met den geest van zijn vroeger gedaan voorstel, maar hij zou er zich bij neerleggen, omdat de kosten voor de gemeente toch niet groot zijn en hij eer vermeerdering dan vermindering van leerlingen verwachtte. Overigens achtte hij het onderwijs in het Fransch geen zaak van algemeen nut voor deze gemeente. Het voorstel om het schoolgeld onveranderd te laten werd daarna met algemeene stemmen aange nomen. De heer Cupéry onthield zich van stemming. Daarna werd de vergadering gesloten. Wemeïdaitse. Benoemd tot gemeente-genees heer alhier de heer dr. L. Van der Maën, arts te Beetgum (Friesland), die de benoeming heeft aan genomen en reeds 6 November in functie zal treden. By kon. besluit is benoemd tot militair lid der militieraden en hunne plaatsvervangers ZeelandMiddelburg, Van Aken, luit.-kol., prov.-adjud. in Zeelandplaatsverv. Van 't L i n- denhout, kapt., 3e reg. infanterie, in Utrecht. De toestand van den heer Keuchenius blijft nog altoos even tragisch. Schijnbaar deert hem niets. Evenals gewoonlijk zit hij nog, geheel gekleed, op zijn studeerkamer, en het zelfbedwang is in zoo hooge mate bij hem ontwikkeld, dat aan zijn gelaat alleen door den kenner bespeurd kan worden, wat pyn hy doorstaat. Toch weet men, helaas, maar al te goed, dat deze pijn opkomt uit een steeds zich verbreedende wonde in het verhemelte, die bezig is zyn leven te sloopen, en dat de medische wetenschap nog altoos geen kruid kent, tegen deze bedenkelijke krankheid gewassen. Stand.) Volgens de gedetailleerde begrooting zullen de kosten van den aanleg van de stoomtram Brouwershave nS teenbergen in het ge heel bedragen 636,100, nl. kosten van aanleg ge deelte BrouwershavenZieriksee 170,000; idem Zieriksee—Zijpe 213,000; idem idem St. Filips- land f 103,100; idem door Noord-Brabant 156,000. By kon. besluit is C. D. B 01 i e r benoemd tot lid van het bestuur dor waterkeering van het calamiteuse waterschap Scherpenisse. H. M. de Koningin-Regentes heeft als blijk van H. D. ingenomenheid met de stichting, uit gaande van den »Oranjebond van Orde", ten doel hebbende het bouwen van goede arbeiders woningen op heidegrond, die in eigendom ver kregen worden, voor drie aandeelen ad f 1000 in geschreven. Met 21 tegen 13 stemmen heeft de gemeente raad van Amsterdam Zaterdag besloten tot op heffing van de instelling der kerke Gemengde Berichten. Naar men ons mededeelt is nu door 3 zoons uit hetzelfde gezin achtereenvolgens no. 52 getrokken bij de loting voor de nationale militie. In den Wïlhelminapolder zijn verleden week in den tijd van drie dagen 393 hazen en eenige patrijzen geschoten. Ierscke. Vrijdagavond gaven het fanfarenge- zelschap »E. M. M." en het symphonie-orkest 9Apollo", beiden te Kruiningen, alhier een concert, Als een staaltje van dierenmishandeling deelt men ons mede, dat in het Villapark" te Venloo onder een paard, dat eene kar, zwaar beladen met i steenen, en waarvan een wiel in den grond was I gezakt, niet in beweging kon krijgen, een bosstroo in brand werd gestoken om het dier uit angst en pyn tot eene buitengewone krachtsinspanning te dwingen. Dit gelukte echter niet, zoodat het dier noodeloos gepijnigd was. Vad Op het werk van den Maasmond, onder de gemeente B^zooijen, was een 13jarige jongen bezig op eene lJ/2 M. hooge stelling eene kraan van eene pomp dicht te draaien, en viel met het hoofd op eene spoorstaaf. Met verbrijzelden schedel lag bij neer en was onmiddellijk dood. Dit is nu het zesde geval, hetwelk op het Maasmond-traject Heusden Dussen is voorgekomendrie daarvan waren met doodelijken afloop. In de omstreken van Maastricht of Valkenburg zal naar men aan het JV. v. d. D. meldt een senatorium worden opgericht, alwaar onder leiding van dr. Oidtmann, te Maastricht, teringlijders zullen worden behandeld met een door hem uitgevonden tuberkelgas. Voorloopig zijn reeds lijders in de om streken van Valkenburg geplaatst. Toen men de woning van eene vrouw te Meppel, die door cholera was aangetast, zou gaan ontsmetten, bleek, dat zich onder de bedstede eene verzameling van allerlei vuil bevond en wel in die mate, dat de gemeentereiniging er twee karren vol weghaalde de aibeiders konden het vuil zoo maar met een ballastschop verwijderen. Op de volgende wij2e kan men, zoowel de zoogenaamde okker- als hazelnoten laDgen tijd zoo bewaren dat zij haar frischheid en zoeten smaak geheel behouden. Onmiddellijk nadat zij geplukt zyn, worden zij in schoone bloempotten gedaan, waarvan hef gat of de gaten, tot afvoer van het water bestemd, zijn dichtgestopt. Nadat men ze goed heeft dichtgebonden, worden de potten 28 c.M. diep Onder de aarde begraven. Ook gewoon in zand ge legd en op een koele plaats bewaard, blijven de noten langen tijd goed. De gepensionneerde hoofd-officier d. C., die den 9en November te 's-Gravenhage moet terechtstaan, wegens onzedelijke handelingen, heeft, naar men ver neemt, de wijk genomen naar België. Dat de beetwortelsuikerfabrieken nog wel iets lijden kunnen, alvorens de grens der noodlijdendheid te naderen, schijnt te blijken uit bet bericht, dat de Utrechtsche fabriek dit jaar voor hare aandeel houders 97s pet. dividend afwierp. Te Rotterdam, een der vier groote centra van den veehandel in ons vaderland, gaat tegenwoordig al zeer veel om. Zoo liet de maatschappij van den stoombootdienst op de Lek op den jongsten markt dag varen een veeboot van Culemborg, een van Nieuwpoort, een van Groot-Ammers, een van Berg- Ambacht en een van Streefkerk, terwijl daarenboven met de geregelde diensten der stoombooten Schoon hoven", »Culemborg" en ^Vreeswijk" mede veel vee vervoerd werd. Drie wagenladingen vol met geschenken zyn door de Russische officieren medegenomen naar Tou lon. Men berekent, dat al de geschenken, die zij in Frankrijk ontvangen hebben, eene waarde vertegen woordigen van 2,500,000 francs. De stad Parijs heeft ongeveer 200,000 frs. geërfd van zekeren heer Rossignol. Men vond het geheele vermogen in specie en bewaard in een aan tal oude sokken, die behoorlijk verzegeld waren. De geheimzinnige epidemie in het armhuis te Greenwich duurt nog steeds voort. In de afgeloopen week kwamen er weder zes nieuwe gevallen voor. In het geheel werden er nu reeds 249 verpleegden door aangetast. De Oostenrijksche hof kapelmeester Josef Hel mesberger, tevens directeur van het conservatorium te Weenen, die vóór eenig© dagen is overleden, heeft vóór zijn sterven nadrukkelijk verzocht zonder zang en muziek te worden begraven, omdat hy in zyn leven zooveel muziek had gemaakt, dat hij er na zijn dood best buiten kon." »Een wijze uit het Oosten" schrijft uit Suri name aan het Dagbl. In de herziene strafverordening van '74 komt een bepaling voor met het oog op de emigratie, waarbij de gecontracteerde werkman gestraft wordt, indien hij zonder pas den dienst willekeurig verlaat. Welnu, eenige dagen geleden hangt zich een koeli op. Bij- tyds afgesneden, brengt hij het leven er af. De gezagvoerder der plantage (de werkgever) be denkt zich niet lang en tracht den werkman aan te klagen »voor poging tot verlaten van den dienst zonder voorzien te zijn van een pas". De Kölnische Zeitung verneemt, dat vorst Bis marck lichamelijk nog niet geheel hersteld is, maar dat zijn geest zoo helder is, als men maar wenschen kan. Geregeld is hij op Friedrichsruh met lezen en schrijven bezig, evenwel niet aan zijne gedenkschrif ten. Die waren reeds lang vóór deze ziekte voltooid. Wat den omvang van die mémoires betreft zoo vervolgt genoemde berichtgever »zij zullen twee dikke deelen vormen en in hoofdzaak ten doel heb ben eene rechtvaardiging van Bismarck's politiek te geven. Zij zijn meer eene in groote lijnen getrokken verantwoording van zijn staatsbeleid in de belang rijkste periode van Duitschlands geschiedenis dezer eeuw, dan eene verzameling van nieuwe en verras sende ophelderingen over de groote gebeurtenissen van 1866 en 1870." 381 paarden verbrand. Dezer dagen waren 's avonds om 6 uur ongeveer 500 paarden in de stallen der Chicago City spoorwegmaatschappij te Chicago. Nog slechts enkelen der nachtswachts wa ren in de stallen. Het was de tijd, waarop alle koetsiers en conducteurs in dienst waren en geen hunner zich in de stallen bevond. De eenigen, die in de stallen aan 't werk waren, waren de lieden, die de zorg hadden voor de lampen, en zy waren zoo bezig dat ze een kleine rookkolom niet opmerk ten, die uit de deur in de 39ste straat ging. De vrouw van een naburigen saloonhouder zag den rook, liet haar werk staan en riep haren man toe dat de stallen in brand stonden. Haar man snelde de straat over en waarschuwde de beambten, waarna hij de alarmklok luidde. Een der stalknechts was de eerste, die het ge deelte van het gebouw bereikte, waar de rook het

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2