1893 N°. 129. Dinsdag 31 October. 80sle jaargang. De drie Boonien Personeele Belasting, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, "Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmab te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaaiders. Inzending van advertentie» vóór S uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. ST e m e r l£ t A., li. e n C., aan den Westhavendijk, die in den afgeloopen zomer door den bliksem zijn getroffen, zullen verkocht worden aan den hoog- sten inschrijver. l)e biljetten, voor iederen hoorn afzonderlijk, worden ingewacht voor of oj, VRIJDAG DEN 10 NOVEMBER a s. bij den Burgemeester der gemeente. Goes, den 2S Octrber 1893. Burgemeester en "Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De belanghebbenden worden herinnerd aan de suppletoire aangifte voor de bij uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of het aanschaffen van voorwerpen der grondslagen van die belasting en zulks in de tweede helft dezer maand, kunnende daarvoor een büjet ter invulling bij den ontvanger worden afgehaald. Goes, den 28 Octaber 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Algemeen Overzicht. Ook ia de afgeloopen week was Frankrijk nog altijd in den roes der verbroederingsfeesten met de Russen. De geestdrift bleef steeds aanhouden en nam proportiën aan, die andermaal de waarheid aan- toonen van bet Fransche gezegde, dat er tusscben bet verhevene en bet belachelijke slechts éene schrede ligt. Wij zullen daarover niet verder uitweiden en alleen vermelden, dat de president der republiek aan het Russische smaldeel te Toulon een bezoek bracht, waarbij bet natuurlijk aan geestdriftvolle toespraken niet ontbroken beeft en dat de Russische officieren, Donderdag te Marseille aangekomen, met evenveel enthousiasme ook daar ontvangen zijn. Op het oogenblik, dat President Carnot gereed stond naar Parijs terug te keeren, ontving bij bet volgend telegram van den Russiscben keizerGat- scbina, 27 Oct. Aan den President der Fransche Republiek. Op bet oogenblik, dat bet Russisch es kader Frankrjjk verlaat, is bet mij een behoefte u te zeggen, boe ik getroffen ben en boe erkentelijk voorde warme schitterende ontvangst, welke aan mijne zeelieden overal op Franscben grond ten deel viel. Deze bewijzen van warme sympathie, die zich op nieuw op zulk een welsprekende wijze openbaarden, zullen de banden versterken, die de beide landen reeds vereenigen, en zullen, naar ik hoop, bijdragen tot den algemeenen vrede. Alexander." Den aard der feesten kenmerkend is bet dat zoo lang de verbroederingsfeesten te Parijs duurden, de Russische grootvorsten, van welken bijna altijd een paar in Frankrijk zijn, zich op den achtergrond heb ben gehouden. Thans, nu zij door de demonstratiën niet meer kunnen worden gecompromitteerd en geen gevaar meer loopen banden te moeten geven en straatdames te moeten kussen, komen zij weer te voorschijn. Grootvorst Sergius keerde uit Darmstadt grootvorst Paul en grootvorst Wladimir keerden uit Spanje naar Parijs terug en grootvorst Alexis wacht slechts op bet vertrek der Russische vloot om naar Nice terug te keeren. Vooral van de zijde der dames was de ontvangst der Russen hartelijk. Een spotvogel liet admiraal Avellan naar Peters burg seinen, dat een der officieren vervangen moest worden, daar hem bij de omhelzingen der lieve Fransche dames vier ribben gebroken waren. En te Lyon waren de Fransche dames nog veel bandtas- telijker dan te Parijs. Zij sprongen op de treden van de rijtuigen der Russische officieren om zich te laten kussen. De rijtuigen werden letterlijk be stormd. De door graaf Taafie in Oostenrijk voorge stelde kieswets-hervorming heeft niets meer of minder ten doel dan 3 millioen nieuwe kiezers te scheppen. Hierdoor wil bij trachten eene vaste regeerings-partij in 't leven te roepen, die niet meer door allerlei beloften moet gekocht worden. Het is dus een proefneming met eene soort democratische monarchie. Hoe bet met dit voorstel zal afloopen is nog onzeker, maar een voor de regeering ongunstige afloop is waar schijnlijk. Een gerucht wil, dat de drie groote partijen van het Huis der Afgevaardigden, de Duitscbe liberalen, de Polen en de Hobenwartbsclub, bet eens zouden zijn geworden om bet ontwerp te bestrijden. Dan zou de door graaf Taafie zoolang beloofde verzoe ning zijn tot stand gekomen, maar tegen hem zei ven. Er is dan ook reeds sprake van, dat Taaffe zjjn ontslag zou hebben ingediend. Inmiddels wordt de verhouding tusscben Oostenrijk en Servië weder gespannen. Toen de jonge Koning onlangs een rondreis deed door zijn land, liet de regeering toe, dat bij als bevrijder van alle Ser viërs" en als bevrijder van Bosnië" werd begroet, terwijl een eerepoort bet opschrift droeg weg naar de bevrijding van Bosnië." Den Koning, een vijftienjarige knaap, treft niet de schuld, maar des te eer zal Oostenrijk zich ge noopt voelen, een protest tegen die opruiingen te laten hooren. Reeds beeft de Weener regeering baar ongenoegen doen blijken. De Servische minister van financiën, die om eenige handelsaangelegenheden te Weenen was gekomen, moest onverrichter zake naar Belgrado terugkeeren. De toon der Servische bladen is zoo brutaal, alsof tot nog toe Servië niet altijd tegenover zijne vijanden bet onderspit bad gedolven. Dat bet desniettemin werd vergroot, ja nog een onafhankelijke staat is, beeft bet alleen aan de genade der groote mogend heden, vooral van Oostenrijk, te danken. Op Rusland behoeft bet tegenwoordig niet te rekenen en te Weenen schijnt men besloten te zijn, Servië te laten voelen, dat Oostenrijks geduld zijne grenzen beeft. Omtrent bet kiesrecht vraagstuk in België wordt gemeld, dat de commissie uit de Kamer, belast met bet onderzoek van bet kieswetontwerp, met 7 tegen 3 stemmen besloten beeft den SOjarigen leeftijd te eiscben om kiezer voor den Senaat te zijn. Het voorstel Jvanj- een lid, om burgers, die van bun vrouw gescheiden zijn, zoodat ze bun tweede stem als hoofd van een gezin verliezen, de dubbele stem te laten behouden, wanneer de rechtbank hun de kin deren toegewezen beeft, werd met 6 tegen 4 stem men verworpen. In Duitscliland schijnt men zich nog niet be zorgd te maken over de gevolgen van bet Russische bezoek aan Frankrijk. Althans de Norddeutsche Allge- meine Zeitung zegt in een hoofdartikel over dat be zoek, dat daarin voor Duitsebland geen reden tot ongerustheid gelegen is. Het was reeds lang bekend dat Rusland kon rekenen op de vriendschap van Frankrijk en, des noodig, ook op de hulp van Frank- rjjk's leger, maar tevens dat Rusland ook geen re den beeft om deze hem kosteloos ten deel vallende vriendschap te betalen met de belofte van weder- keerigheid. Het is niet onwaarschijnlijk dat in Spanje op bet oogenblik groote opgewondenheid beersebt ten gevolge van de tijding, dat de Spaanscbe troepen bij de eerste ontmoeting met de Kabylen in de nabijheid van Melilla bet onderspit hebben gedolven. Zoo dit de Mooren aanmoedigt, den Spanjaarden zal bet een prikkel zjjn om zoo spoedig mogelijk de eer hunner wapenen te herstellen, zoodat de strijd van grooter omvang en ernstiger zal worden, dan eerst werd verwacht. Vrijdag is de Ainerikaaasclie Senaat er in geslaagd het wetsontwerp tot intrekking van de Sherman-Act van de baan te krijgen. Te half yier uur begonnen de stemmingen. Het eerst werd in stemming gebracht bet voorstel van het raadslid Pfefler om de wet van 1837, welke den dubbelen standaard bevatte, weder in te voeren. Dit voorstel werd met 39 tegen 28 stemmen ver worpen, betgeen de intrekking van alle overige amen dementen ten gunste van bet zilver tengevolge bad. Hierna werd bet oorspronkelijk voorstel, gewijzigd volgens 't amendement van den beer Voorhees, met 57 tegen 9 stemmen aangenomen. Nu bet wetsontwerp door den Senaat niet is aan genomen in denzelfden vorm als in bet Huis van Afgevaardigden, moet bet wederom naar de Kamer teruggezonden worden. Men verwacht evenwel, dat bet daar zonder eenigen twijfel binnen een paar dagen kracht van wet zal verkrjjgen. GOES, 30 October 1893. Tot lid der Oommissie voor de »Oeconoraische Spijsuitdeeling" alhier is gekozen de beer Gust. Van der Hoek. Tot tijdelijk buitengewoon opzichter is benoemd A. F o u d r a i n e b'j bet inrichten van bet directie- verblijf te Keizersveer tot woning voor bet veer- personeel. De Goescbe Christel ij ke Jongeling 6- Vereeniging hield jl. Vrijdagavond in bet lo kaal »Samuël" have eerste jaarvergadering voor hare leden, begunstigers en voor de kerkeraden. Nadat de voorzitter, dhr. J. J. Visser, baar bad geopend na Psalmgezang met gebed en een welkoms woord gesproken, trad de le secretaris dhr. H. Janse Bz. op en bracht verslag uit over bet le vereenigingsjaar. Hieruit bleek, dat da vereeniging esnigszins in leden tal achteruitgegaan was, wijl vele barer leden de stad verlieten en enkelen huwden; thans bedraagt bet 69. Voorts gaf spreker eeu overzicht van de werkzaamheden, waaruit bleek, dat eeu 40 tal de gymnastiek en enkelen stenograpbie beoefenen. Ze beeft eene Reciteerclub waartoe 24 der leden zijn toegetreden, telt 3 clubs voor Bijbelbespreking en beoefent verder do Vaderl.- en Kerkgeschiedenis en neemt kennis van 't geen op bet gebied der Zen ding voorvalt. Ook in bet teekenen en rekenen wordt 's winters onderricht gegeven. De jongelieden- en knapenafdeelingen tellen pl.m. 110 leden en worden geleid door leden der ver eeniging. Uit bet verslag van den len penningm. H. P. Van der Heil bleek, dat behalve de vrienden, ook nog andere personen, bet maatschappelijk be lang der 0. J. V. begrijpende, baar steunen. Wil de vereen, dan ook baar doel bereiken, dan moet ze zich meer en meer kunnen uitbreiden en daarom wekte bij op tot meerder steun, opdat de rekening (zooals dit jaar) niet meer sluite met een tekort. De bibliothecaris, dhr. A. Verburg, deed mededee- ling van de vele schenkingen aan boeken en gratis toezendingen van enkele bladen o. a van De Bood- schapper en van de hier ter plaatse verschijnende bladen, waarvoor bij de Uitgevers en Redacties dankte. Spr. wensehte niets liever dan uitbreiding der bibliotheek, waarin bij gaarne vele werken zag zoowel op wetenschappelijk als godsdienstig gebied, mits niet strijdende met bet beginsel der vereeniging. Nadat da voorzitter den verslaggevers, die met de grootste aandacht waren aangeboord, had bedankt, sprak de eere-voorz., ds. W. A. v. Griethuysen, een slotwoord en vergeleek de C. J. V. in Engeland, die eene groote macht ontwikkelt en in de belangstel ling en sympathie van rijk en arm deelt, met bet schoorvoetend steunen en het behandelen der C. J. V. als minder belangrijk, den Hollanders eigen en spoorde aan tot meerder steun en bekendmaking in de ge meente, opdat zij daarin langs zoo meer ga wortelen. Na dit woord dankte de voorzitter den geaebten spreker, waarna dhr. M. De Jonge Jz., voorzitter van de Comm. v. Toezicht, deze samenkomst met dankgebed sloot. Provinc. blad van Zeeland no. 106 bevat een Koninklijk besluit van 20 October 1893, no. 33 1ste afdeeling, luidende als volgt Beschikkende op bet beroep, ingesteld door bet bestuur der bijzondere lagere school van de Gereformeerde kerk te Nieuwdorp, gemeente 's Heer Arendskerlce, tegen bet besluit van Gedepu teerde Staten van Zeeland, dd. 28 April 1893 no. 102/c, 1ste afd., genomen op de aanvrage van ge noemd bestuur om de rijksbijdrage, bedoeld in art. 54Z>/s dor wet tot regeling van bet lager onderwijs over 1892 Den Raad van State, Afdeeling voor de geschillen van bestuur, geboord, advies van 23 Augustus 1893 no 97 Op de voordracht van den Minister van Binnen- landsche Zaken van 3 October 1893 no. 6748, Afd. A. Z. C. Overwegendedat genoemd bestuur van voor melde, op 15 Januari 1892 86 leerlingen tellende, school aanvrage beeft gedaan om over 1892 eene rijksbijdrage te bekomen van 250,voor den on derwijzer, die gedurende het goheele jaar 1892 aan bet hoofd dier school bad gestaan dat Gedeputeerde Staten van Zseland op deze aanvrage afwijzend hebben beschikt en bg bun be sluit van 28 April 1893 no. 102/c, 1ste afd., heb ben verklaard, dat deze school niet voldoet aan de eiscben en voorwaarden, in art. 54ó«s der wet tot regeling van bet lager onderwije tot bet verleeuen eener rijksbijdrage gesteld, daar deze school, welke tot 17 Juni 1892 stond onder het bestuur der Chris telijk Gereformeerde Gemeente te Nieuwdorpge meente 's Heer Arendskerlce, die rechtspersoonlijkheid bezat, doch die geene aanvrage om eene rijksbijdrage beeft gedaan, sedert bovengenoamden datum is over gegaan onder bet bestuur van de Gereformeerde kerk aldaar, die geene rechtspersoonlijkheid bezit; dat immers, blijkens de aan de Regeering gedane mededeelingen, noch do Christelijk Gereformeerde kerk, die rechtspersoonlijkheid bezat, zich in de Ne- derduitscb Gereformeerde kerk, die geene rechts persoonlijkheid bezat, beeft opgelost, noch ook om gekeerd de Nederduifcsch Gereformeerde kerk in zich beeft 'opgenomen, doch dat uit beide groepen van kerken een nieuw kerkgenootschap is ontstaan, en dat zoodauig kerkgenootschap, ook al beeft bet vol daan aan art. 1 der wet op de kerkgenootschappen van 10 September 1853 (St.bl. no. 102), geene rechts persoonlijkheid bezit zoolang het niet voldaan heeft aan de wet van 22 April 1855 (St.bl. no. 32), welke mede van toepassing is op de na bare invoering op gerichte kerkelijke vereenigingen dat bet bestuur, hetwelk de aanvrage bad ge daan, tegen deze beschikking bij Oas in beroep is gekomen, bij zijn da\rto3 strekkend adres aanvoe rende, dat de Gereformeerde kerk te Nieuwdorp, gemeente s lieer Arendskerlce, geheel en al dezelfde is gebleven als de Christ. Geref. Gemeente aldaar, die alleen L krachtens een wettig besluit, genomen over eenkomstig de kerkenordening, waarnaar zij sinds haar ontstaan werd en nog steeds wordt geregeerd, van naam is veranderd, en met volkomen ongewij zigd behoud van eigen toestand thans classicaal en synodaal vergadert, ook met eene andere groep van Gereformeerde kerken dan de groep, waartoe zij reeds vroeger behoorde, van welke beide omstandig heden noch de eene, noch de andere eenigen invloed op bare vóór de aangehaalde wet van 1855 verkre gen rechtspersoonlijkheid uitoefenen kan Overwegende dat art. 54his der wet tot regeling van bet lager onderwijs voor de toekenning der rijksbijdrage als eiscb stelt, dat de school sta onder bet bestuur van eene instelling of vereeniging, die rechtspersoonlijkheid bezit, welke rechtspersoonlijk heid wordt verkregen door erkenning vanwege bet openbaar gezag dat volgens art. 15 der wet van 22 April 1855 (St.bl. no. 32) vereenigingen, welke vóór- bet in werking komen dezer wet bestonden, beoordeeld wor den naar de wetten, waaronder zij zijn opgericht dat de Gereformeerde kerk te Nieuwdorp"ge meente 's Heer Arendskerlce, geacht moet worden krachtens art. 1690 van het Burgerlijk Wetboek in verband met art. 15 der wet van 22 April 1855 (St.bl. no. 32) rechtspersoonlijkheid te bezitten, aan gezien de Christelijk Afgescheiden Gemeente aldaar, die achtereenvolgens baren naam veranderde eerst in »Christelijke Gereformeerde Gemeente" en laatste lijk in Gereformeerde kerk" aldaar, bij Koninklijk besluit van 2 Juli 1841 no. 255 toegelaten en mits dien als rechtspersoon erkend is; dat toch eene wijziging in den naam eener ver eeniging en in bet verband van samenwerking, waarin zij staat tot andere gelijksoortige vereenigingen, met behoud van plaatselijke zelfstandigheid en eigen werk kring, die vereeniging baar wettig verkregen rechts persoonlijkheid niet kan doen verliezen dat de vereeniging »de Gereformeerde kerk te Nieuwdorp"gemeente 's Heer Arendskerke, derhalve voor de onder baar bestuur staande bijzondere la gere school aldaar aanspraak kan maken op eene rijksbijdrage over 1892 en wel tot het door bet schoolbestuur aangevraagd bedrag Gezien de wet tot regeling van bet lager onder wijs, waarvan de gewijzigde tekst is bekend ge maakt bij Koninklijk besluit van 14 December 1889 (St.bl. no. 177) Hebben goedgevonden en verstaan Met vernietiging van bet bestreden besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland de aan het be stuur van voornoemde school te verleenen rijksbij drage over 1892 vast te stellen op 250, Ierselte. In de Vrijdagavond gehouden Raads vergadering, die door den Burgemeester werd gepre sideerd en waarin 8 leden tegenwoordig waren, was ingekomen bet rapport der commissie tot onderzoek der rekening van bet Burgerlijk Armbestuur. Da rekening bad enkele aanvullingen noodig, waarom de Voorzitter voorstelde baar ter wijziging terug te zenden. De beer Sinlce vroeg, waarin de op- en aanmer kingen bestonden. De Voorzitter antwoordde, dat zij weinig betee- kenden en geheel van administratieven aard waren. Hij las z9 voor, waarna zijn voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Daarna kwam aan de orde de benoeming eener onderwgzeres aan school 2. Mej. Van Swieten werd met algemeene stemmen benoemd. De Voorzitter stelde voor baar, met bet oog op de beorsebende mazelen, pas 1 Dec. in dienst te doen treden. Aangenomen met algemeene stemmen. Daar zich voor de betrekking van onderwijzer aan school 1 nog geen voldoend aantal sollicitanten beeft aangemeld, raadde de arrond.-scboolopziener aan bet salaris van 550 tot 600 gld. te verboogen. De Voor zitter deelde evenwel mede, dat B. en W. eerst den uitslag eener nieuwe oproeping wilden afwachten. Daarna werden eenige wijzigingen in de begrooting 1893 met algemeene stemmen goedgekeurd. Nog was ingekomen bet bestek en de raming van kosten voor bet te stichten wacht- of visckhuis. Daaruit bleek dat er f 273,21 noodig zal zijn, van welk bedrag slechts f 90 door vrijwillige giften is bijeengebracht. Alvorens de noodige vergunningen voor den beuw aan te vragen, wensebten B. en W. den Raad te doen beslissen of hij bet tekort van 183,21 wil bijpassen. Zij adviseerden ingunstigenzin. De beer Sinlce bad daar bezwaar tegen. Hij bad gedaobt, dat men bet gebouw algemeen wensehelijk vond, doch uit de bjdragen, die slechts 'A der kosten beloopen, is dat niet gebleken. Da gemeente moet nu 2U ge ven plus het oulerboul, on cht vond hij te kras.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1