1893 N°. 128. Zaterdag 28 October. 80sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder by alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor wren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten eH de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 27 October 1893. De eerste der drie voorstellingen, vol gens abonnement door het Hollandsch too* neelgezelschap van den beer A. Van Lier van Amsterdam gedurende dit seizoen alhier te geven, bad gisteravond plaats in de Schouwburg zaal der Sociëteit V. O. V. Het blijspel »Met vreemde Veeren", naar het Hoogduitsch van Carl Schönfeldwerd op uitstekende wijze opgevoerd. De verschillende rollen waren, zooals we dit van het gezelschap van den heer Van Lier gewoon zijn, zon der uitzondering in goede handen. Het zou onbillijk zjjn den eenen acteur of actrice meer of minder lof toe te zwaaien dan den anderen, want ieder bracht er bet zijne aan toe het vrij talrijk publiek een recht aangenamen avond te verschaffen. Zooveel gunstigs kan van het stuk zelf niet getuigd worden. Het geeft, evenals de meeste blijspelen, een aantal overdreven, onnatuurlijke toestanden te aanschou wen, zooals die in het werkelijk leven als het ware ondenkbaar zijn, die echter meermalen, en misschien juist daarom, stof geven tot een hartelijken lach. Zoo niet een gebrek, dan toch zeker iets vreemds is het in dit blijspel, dat eerst in het allerlaatste gedeelte de titel: »Met vreemde Veeren" pronken, tot zijn recht komt. De strekking van het stuk komt neer op de bevestiging van het gezegdeloon naar werk. Ook het nastukje »Nou", een minnespel door Floris Van Westervoortwerd vlug en flink afge speeld. De heer Bouwmeester toonde in de rol van Keesje hoeveel verschillende beteekenissen kunnen gelegd worden in het woord »Nou" door de ver schillende wijzen, waarop het wordt uitgesproken. Ook mej. Cohen kweet zich als Marijntje uitstekend van hare taak. Op grond van het welslagen dezer eerste voor stelling hopen en verwachten we, dat ook de vol gende niet minder bezoekers zullen trekken, wat zeker wel het geval zal zijn, vooral als het gezel- Bchap ook eens met een eenigszins degelijker stuk optreedt. De St.-Ct. (no. 253) bevat de statuten van de vereeniging Christelijke Volksbond, te Goes. Art. 1 bevat het doel der vereeniginghet streven naar eene vreedzame oplossing van het maatschap pelijk vraagstuk en in het bijzonder naar de ver heffing van den werkmansstand. De bond tracht dit doel te bereiken a. door het pogen om werk te verschaffen aan hen, die buiten hunne schuld werkloos zjjn; b. door het oprichten en in stand houden van een werkbureau voor werkzoekenden, die na grondig onderzoek aan werkgevenden worden aanbevolen c. door het oprichten van eene kamer van navraag d. door het houden van samenkomsten, aan de bespreking der maatschappelijke vraagstukken gewijd. Ierseke. Eindelijk zijn de bestekken voor de vergrooting der beide scholen door het Ministerie goedgekeurd en bij het gemeentebestuur ontvangen. Wat men gehoopt had, dat in 1892 nog tot stand zou komen, zal nu pas in 1894 verkregen worden, want het is nu natuurlijk te laat om nog met den bouw te beginnen. Twee winters zullen dan de scholen door deze vertraging geleden hebben. In Mei 1892 werden de bouwplannen opgezonden, in Maart jl. ontving het gemeentebestuur bericht, dat de subsidie was toegestaan en toch moest het nu nog October worden eer alles beslist was. De heer G. J. V r o 1 ij kklerk der tele- graphie 2e klasse, is verplaatst van Oudenbosch naar Ierseke. Wolfertsdijk. Op aanstaanden Woensdag, 1 Nov., zal de Commissaris der Koningin, 's namiddags omstreeks 2 uur, deze gemeente komen bezoeken, en audiëntie verleenen. middelburg1. Met den trein 8.58 kwam gister avond hier aan de Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer mr. J. P. R. Tak van Poortvliet. De heer Tak verblijft ten huize van zijn zwager, den heer dr. A. Van der Swalme. Het departement Middelburg der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal in December zijn lOOjarig bestaan vieren. De najaarsvergadering der Prov. Staten zal geopend worden Dinsdag 7 November, des avonds te half acht uur. In de najaarszitting der P r o v i n c. Staten van Zeeland komt o. a. ter tafel een voorstel van Gedep. Staten tot het verleenen van een subsidie aan eene Nederlandsche maatschappij, voor den aanleg van eenen stoomtramweg van Brouwershaven naar Steenbergen. Het concept-besluit heeft de strekking om voor j dat doel aan het aanvragend comité een subsidie te verleenen tot zoodanig bedrag als blijken zal dat de aanleg van den stoomtramweg, onder toezicht door of vanwege Gedeputeerde Staten, zal vorderen, verminderd met een bedrag van 480,900met dien verstande dat het subsidie niet meer zal be dragen dan 250,000, en niet in ééns, maar met i bijrekening van enkelvoudige rente, in 20 jaarlijksche i termijnen zal worden uitgekeerd; o. a. onder voor waarde lo. dat de geheele onderneming uiterlijk 1 Juli 1897 in exploitatie kóme en onafgebroken blrjve; 2o. dat door belanghebbende gemeenten en polders subsidiën worden verstrekt tot een gezamenlijk be drag van ten minste ƒ73,500 en de hun toebehoo- rende, voor den aanleg van den tramweg noodige eigendommen kosteloos in gebruik worden hem te wijten is; dat hij met de uitspraak van Ged. Staten ten eenen male onbekend was en zelfs meende dat hij voor den dienst was aangewezen, terwijl hij ook geen gebruik heeft gemaakt van de gelegenheid om bezwaren in te brengen. De Kon. beslissing zal later worden Overeenkomstig de onlangs vermelde sing, dat »de Gereformeerde Kerk" rechtspersoon lijkheid bezit en dus voor hare scholen aanspraak heeft op de rijksbijdrage krachtens de onderwijswet, zijn, blijkens Woensdag bij den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, ingekomen konink lijke besluiten, thans ook rijksbijdragen over 1892 toegekend o. a. voor de scholen der gereformeerde kerk te Nieuwdorp, gemeente 's-Heer Arendskerke, 250, te Ter-Neuzen ip de Lange Kerkstraat ƒ900, te Veere in de Kapelstraat ƒ362,50, te Middelburg (A.) in de Gravenstraat 1000. Tot tweeden gemeente-geneesheer te Apeldoorn is benoemd dr. S. J. Van Nooten, te Axel. Naar men verneemt, is de door den Minister van Financiën toegezegde gedeeltelijke her ziening van de wet op de personeele belasting aan zijn departement bijna voltooid. Eene wijziging in de successiebelasting en in de zegelbelasting zouden o. a. het equivalent moeten leveren voor de vermindering van ontvangsten, die daaruit voor de schatkist zou voortvloeien. Het moet in de bedoeling liggen de partiëele her ziening zooveel mogelijk gelijktijdig met de bedrijfs belasting in te voeren, zoodat de indiening der voor stellen niet lang meer zal uitblijven. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 14 November, des namiddags te 3 uur. In deze vergadering zal de centrale afdeeling voor stellen daags daarna 16 wetsontwerpen in de sec tiën te onderzoeken, waaronder die betreffende de grondbelasting, de verveningen en het wetsvoorstel- Hartogh tot wijziging der Burgerlijke Rechtsvor dering. Eene niet onbelangrijke quaestie werd Woensdag behandeld voor den Raad van State, Afd. voor de geschillen van bestuur. Een loteling uit de samengevoegde gemeenten Stratum en Tongelre werd van den dienst bij de nationale militie vrygesteld wegens krankzinnigheid, evenwel op een attest hetwelk zijnen broeder be trof. De officier van justitie te 's-Hertogenbosch, deswege om advies gevraagd, verklaarde, dat er z. i. geen termen waren om den loteling wegens gebruik making van een valsch attest te vervolgen, omdat gebleken was, dat de vrijstelling het gevolg is ge weest van nalatigheid en schromelijke achteloosheid aan de zijde van het gemeentebestuur, zoodat er geen sprake kon zijn van valschheid in den zin der strafwet, noch ook volgens art. 178 der militiewet (volgens hetwelk hij, die door overlegging van een valsch attest vrijstelling van den dienst heeft ver kregen, ingeval van geschiktheid voor den dienst, voor den tijd van 7 jaren wordt ingelijfd en gedu rende 2 jaren onder de wapenen gehouden). Na dit advies verklaarde de minister van binnenlandsche zaken toch grond te vinden om de zaak krachtens art. 178 voornoemd aan het oordeel van Ged. Staten te onderwerpen, omdat voor de toepassing van art. 178 niet wordt vereischt dat met opzet gehandeld zjj. Gedep. Staten vonden echter geen termen om gemeld artikel op den loteling toe te passen. Over eenkomstig het verlangen van den Minister van bin nenlandsche zaken werd daarop door den Commis saris der Koningin in Noord-Brabant tegen het besluit van Gedeputeerden beroep ingesteld, zoodat de quaestie eerlang in hoogste instantie zal worden beslist. Nadat de zaak bij de afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur was aanhangig gemaakt, heeft de belanghebbende loteling in eene memorie nog meegedeeld, dat hij van de vergissing (eene verwarring van de voornamen van hem en van zijn in een geneeskundig gesticht voor krankzinnigen verpleegd wordenden broeder) geen kennis heeft gedragendat de vergissing niet aan Door de kiesvereeniging Burgerplicht te Veendam is tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Veendam gesteld mr. P. J. G. Van Diggelen te Zwolle. De heer Treub gaf bij telegram kennis, dat, als hij tot lid der Tweede Kamer gekozen werd, hij bedanken zou als wethouder. Het Nieuws van den Dag vernam van den heer Treub zei ven, dat hij aanvankelijk de candidatuur voor Veendam weigerde, doch na langdurige briefwisseling ten slotte toch toegestemd heeft. De voornaamste overweging is daarbij geweest, dat mr. Treub van alle radicale woordvoeders bet meest bekend was in het district en zijne candidatuur dus de meeste kansen opleverde. De liberale kiesvereeniging te Stadskanaal, in het district Veendam, heeft den heer mr. J. A. Van G i 1 s e te Rotterdam candidaat gesteld. De candidaat der katholieke kiesvereeniging te Roermond voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, de heer W. Everts, heeft d© candidatuur aan genomen. De onverwachte pensioneering van den kolo nel Vogel maakt eene groote opschuiving in het hoofdofficierskorps der infanterie noodzakelijk, welke bovendien tal van verrassingen zal opleveren. Vad.) Het technisch personeel van de Rijkstele- graaf zal worden uitgebreid met 3 adspirant- ingenieurs en 2 opzichters der telegraphie. Tot nu toe bestaat het ingenieurs-personeel der telegraphie in actieven dienst slechts uit een hoofd ingenieur en een ingenieur. Na eerst de juristen te hebben ondervraagd over het geoorloofde van de toepassing der hypnose op verdachten, heeft de Amsterdam- sche Courant zich nu tot de geneeskundigen gewend, om hun oordeel te vernemen over de ongevaarlijk heid en de betrouwbaarheid der hypnose. Van de ontvangen antwoorden nemen we hier de twee vol gende op Dr. A. W. Van Renterghemte Amsterdam. Volgaarne voldoe ik aan uwen wensch en wil u in korte woorden mijne meening doen kennen, in zake de twee door u gestelde vragen 1. Mag het hypnotiseeren ongevaarlijk heeten voor de gezondheid van den hieraan onderworpen persoon 2. Is de toepassing van het hypnotisme betrouw baar ter bekoming van aanwijzingen van verdachten Ad 1. Naar mijne schatting heb ik ruim 65,000 malen hypnose verwekt en weet stellig en zeker, dat ik in al die gevallen geen enkele maal eenig nadeel heb berokkend aan den gehypnotiseerden persoon. Ik acht het evenwel mogelijk, dat de gezondheid van den gehypnotiseerde gevaar loopt, zoo de hyp notiseur niet in allen deele der zake kundig en ervaren is, en wanneer sommige hypnotische pro cédés worden toegepast tegen den wil van den hieraan te onderwerpen persoon. Ad 2. Elk hypnotiseur van eenige ervaring weet, dat slechts 10 a 15 pet. van de personen, die zich goedschiks aan het hypnotiseeren onderwerpen, bij de eerste proefneming genoegzaam of na enkele séances in dien toestand komen, waardoor hunne zelf-contröle geheel verloren gaat en zij zich willoos beheerschen laten door vreemde suggestie. Het hypnotiseeren van personen tegen hunnen wil zal, uit den aard der zaak, belangrijk moeielyker zjjn, en het percentage van genoegzaam geïnfluen- ceerden stellig veel lager, ja zelfs zeer gering zijn. Een verdachte, dien men ter bekoming van aan wijzingen onder hypnose tracht te brengen, kan hypnose simileeren, en ook de kundigste hypnotiseur dan hierdoor misleid worden. Ik ontken, op grond van het bovenstaande, de mo gelijkheid niet om aan in hypnotischen toestand ge brachte verdachten aanwijzingen te ontlokken. Doch dat die aanwijzingen steeds betrouwbaar zullen zijn, zou ik niet gaarne beweren". Dr. J. Van Deventerdirecteur van het krankzin nigengesticht »Meerenberg" Gaarne geef ik op uw verzoek van 21 dezer als mijne meening te kennen: 1. dat het hypnotiseeren voor de gezondheid niet ongevaarlijk mag heeten, en dat reeds eene enkele hypnose schadelijk kan zijn, tenzij aangewend door een deskundige, onder door dezen te bepalen om standigheden, met toestemming van den te hypno tiseeren persoon, en hij zich van diens lichamelyken en geestelijken toestand vooraf zoo nauwkeurig mo gelijk op de hoogte heeft gesteld 2. dat het hypnotiseeren ter bekoming van aan wijzingen van verdachten niet steeds betrouwbaar is, zoowel omdat de gehypnotiseerde niet steeds de waarheid spreekt, als omdat in hypnose, evenals in wakenden toestand, suggestie kan plaats vinden, zon der dat de hypnotiseur er zelf van bewust is. Eene verklaring op zich zelf beschouwd, onder welke omstandigheden ook afgelegd, kan nimmer als absoluut betrouwbaar bewijsmiddel worden aange merkt. Dit sluit natuurlijk niet uit, dat door de gehyp notiseerden belangrijke aanwijzigingen kunnen wor den gedaan. De commissie in zake Neerboach is, naar gemeld wordt, voortdurend werkzaam. De om vang van het onderzoek is evenwel oorzaak, dat zij hare taak niet zoo spoedig zal kunnen voleindigen als in den aanvang verwacht werd. In deze maand zijn de verschillende sub-commis sies aan den arbeid geweest. In het begin der vol gende maand zal waarschijnlijk wederom eene ver gadering der geheele commissie worden gehouden, waarin rapporten van de sub-commissies zullen wor den behandeld. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. te St. Filipsland door ds. W. H. Dykman te Breskens. Op verzoek is door den gemeenteraad te Mid delburg aan den heer dr. H. Japikse eervol ontslag verleend als leeraar in de natuurkunde aan de Burger-Avondschool. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 27 October 1893. Heden is J. P., 33 j., voorheen brievengaarder en post bode bij het hulpkantoor te Wilhelminadorp, wegens het opzettelijk gebruik maken van eene vervalschte authentieke akte als ware zij echt en onvervalscht, uit welk gebruik eenig nadeel kon ontstaan, en het door een ambtenaar opzettelijk verduisteren van gelden die hij in zijne betrekking onder zich heeft, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van éen jaar. Verder werden nog veroordeeldJ. De K. Az., 14 j., te Wolfertsdijk, wegens diefstal tot f 5 of 5 dagenM. B., 66 j., te Hoedekenskerke, wegens strooperij tot f 1 of 1 dag; J. D., 11 j. en J. D., beiden te Hansweerd, wegens stroopery tot f 3 of 3 dagen. Vrijgesproken zijnJ. W., 18 j., te Hansweerd, beklaagd van mishandeling; H. I. K., 14 j., te Wol fertsdijk, beklaagd van diefstalJ. F. Iz., 12 j. en J. De K. Az., 14 j., beiden te Wolfertsdijk, böklaagd van stroopery. Bij bevelschrift der Arrondissements-rechtbank te Middelburg van den 26 October 1893 is O. M. M., oud 18 jaar, werkman, geboren te Heinkenszand, wonende te Ierseke, thans in hechtenis, buiten ver volging gesteld, gelast dat bij in een krankzinnigen gesticht zal worden geplaatst gedurende een proef tijd den termijn van een jaar niet te boven gaande, en zulks vermits uit een rapport van den heer F. M. Cowan, medicinae doctor, arts, eerste geneesheer van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Dordrecht, is gebleken, dat het den beklaagde ten laste gelegde feit (brandstichting) hem wegens de gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing zijner verstandelijke vermogens niet kan worden toege rekend. De onder verdenking van misdrijven tegen de zeden in bewaring gestelde Haagsche predikant T. is, meldt men, buiten vervolging gesteld voor feiten, die hij kort vóór zijne inhechtenisstelling zou hebben gepleegd, en zal zich alleen te verantwoorden hebben wegens vroeger gepleegde en nog niet verjaarde be drijven, die bij de gerechtelijke instructie aan het licht zijn gekomen. Tegen 9 November is ter zake van soortgelijke handelingen voor de rechtbank in Den Haag gedag vaard de gep. luitenant-kolonel C., een man van 74 jaar, in Den Haag woonachtig. De rechtbank te Gravesend heeft uitgemaakt, dat de dood van den matroos van de Star of the Oceandie door de Prinses Marie van de maatschappij Zeeland" werd aangevaren, aan een ongeluk te wijten is. De jury betuigde baar ongenoegen over het feit, dat de kapitein van het Nederlandsche schip geen boot uitgezet had om te pogen de bemanning te redden en verzocht den coroner de Nederlandsche regeering te vragen de snelheid van mailbooten te verminderen, daar zij het verkeer benadeelt.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1