1893 N°. 127. Donderdag 26 October. 80ste jaargang. GOESCHE Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- 6n Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Pegs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de hoeren Nijgh Van Ditmah te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaatders. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending vnn advertentie» voor 9 uren op den dag der uitgave. Naar Transvaal? De Standaard zet zich in een hoofdartikel tot de beantwoording dezer vraag. Vóór tien jaren werd vrij algemeen en niet zonder geestdrift de landverhuizing naar Transvaal aanbevolen. Men voedde toentertijd den scboonen droom, het Nederlandsche element ginds door aanvoer uit het moederland te sterken tegen den Engelsch- man, en tegelijk onze wel wat afgeleefde natie langs nieuwe historische paden door krachtige kolonisatie te verjongen. Die verwachting heeft men moeten opgeven. Kru- ger bleek in zijne vroomheid, zijn calvinisme, zijne wgsheid eene uitzondering, niet bet type van den Transvaalscben boer. Zelfs waren in bet drieman schap, dat ons land bezocht, Smit en Dufcoifc van eenen anderen geest. Aansluiting aan ons vaderland werd niet bij de calvinisten, maar bij modernen en ethischen gezocht. Na de ontdekking der goudvelden kwamen Ivape- naren en Engelschen als sprinkhanen over Transvaal heengestreken, de Transvalers zeiven werden materia listisch gezindde Nederlanders, die er kwamen, brachten onzen naam niet in eere. De Engelsche invloed is nu reeds zoo groot, dat welhaast het Engelsche element politieke gelijkheid van rechten zal vragen, desnoods afdwingen. Actief, energiek en superieur in elk opzicht, dringt het Angel-Saksi sche ras in alle bedrijven en instellingen in. Van een tegenwicht, dat het aangekomen Nederlandsche element in de schaal zou werpen, is zelfs van verre geen sprake. De verengelsching van Transvaal is zoo sterk, dat een Engelsch minister in het parle ment openlijk verklaard heeft, dat het Engelsche element reeds nu overwegend is in Transvaal. Onder deze omstandigheden is landverhuizing naar Transvaal voor ons geheel van karakter veranderd. De verleidelijke gedachte om naar Transvaal in massa te emigreeren daardoor het oud-Hollandsche en cal vinistische element aldaar te sterken en zoo, ten spijt van Engelands drijven, voor den Nederlandschen stam eene toekomst in Zuid-Afrika te openen, is in rook opgegaan. De immigratie naar Transvaal staat nu met immigratie naar Amerika tamelijk wel op eene lijn. Huiselijk en in den stille, kerkelijk des noods, zal men het Hollandsche element er kunnen laten voortkwijnen, de bovenstroom, die de richting bepaalt en het scheepke meevoert, is nu reeds drie kwart Engelsch en zal het nog meer worden. Of immigratie naar Transvaal ver boven eene naar Amerika de voorkeur verdient, aarzelt De St. te be slissen. Uit een godsdienstig oogpunt staat de Hol landsche kolonie in Michigan en Iowa hooger dan in Transvaal. Ware het niet uit aanhankelijkheid aan Kruger en het betere element in Transvaal, het blad zou om die reden de immigratie kunnen ont raden. Men kieze dan zelf, ons land is bevolkt ge noeg om aan Amerika en Transvaal beide een sterk Hollandsch contingent af te staan. En De St. ein digt aldus «Slechts tegen dit éene waarschuwen we, dat toch niemand moge voortleven in de onhoudbaar gebleken voorstelling, alsof in Transvaal een nieuwe dageraad voor den Nederlandschen stam ware op gegaan. Nog altoos meenen we, dat dit zoo had kunnen zijnmaar door onhandige vrienden is wel zorg gedragen, dat die toekomst in en voor Trans vaal thans voorgoed verspeeld is." Daarentegen komt mr. Everwijn Lange in het Handelsblad nog al op voor de emigratie naar Trans vaal. Hij geeft daartoe het volgende plan aan «Voor jonge ongehuwde landbouwers zullen, tegen borgtocht hier te lande, de reiskosten worden be taald. In Transvaal worden zij twee jaren bij een boer in de leer gedaan. Vervolgens krijgen zij, als hun leermeesters tevreden over hen zjjn, een stuk grond met huis in huur en bedrijfskapitaal, zooveel mogelijk in natura. Daarvoor betalen zij een matige pacht en moeten hun schuld (reiskosten) delgen en het bedrijfskapitaal teruggeven. Ten slotte krij gen zg het land in eeuwigdurende erfpachtzij kunnen het niet koopen, eensdeels om hun allerlei lasten te besparen en anderdeels om de stijging van de waarden der gronden die mr. E. L. stellig voorziet ten voordeele der geldschieters te laten komen. In deze onderneming ziet de heer E. L. een goede geldbeleggingvoor Transvaal de winst van goede werkkrachten, en voor vele Nederlandsche mannen een toekomst. «De markt toch", zegt hij, «is in Transvaal nog beperkt, er is weinig export, en daarom is een veel zijdig boerenbedrijf, de bebouwing van een aantal producten wenschelijk. Nu hebben cultuurmaatschap pijen, geschoeid op de leest der Oost-Indische, in Transvaal geen kans op welslagen, maar wel is Transvaal voor dat veelzijdig boerenbedrijf geschikt voor den enkelen landbouwer, hij zij pachter of eigenaar. «De grond is vruchtbaar, het klimaat prachtig van de hoofdproducten valt er tweemaal in het jaar te oogsten. Behalve de voortbrengselen van onzen Hollandschen bodem gedijen er allerlei tropische gewassen, althans op beschutte plaatsen. Voor de veeteelt is Transvaal een onbegrensd gebied. Heel Transvaal is weidegrond. Er zijn wel bezwaren, maar geen overwegende. De bevolking en derhalve ook de behoefte nemen toede middelen van vervoer, de spoorwegen kunnen niet uitblijven en de ossen wagen is nog zoo verwerpelijk niet." En toch zegt mr. E. L., den Nederlandschen boer niet onvoorwaardelijk te kunnen aanbevelen met zijn gezin, op eigen risicodaarheen te gaan, en wel, omdat hij zeker is, dat de Nederlandsche boer er in de eerste jaren niet dan ellende zal lijden. Hij is er vreemd, kent klimaat en seizoenen niet, zal den grond, dien hij koopen wil, omdat bijna geheel Trans vaal particulier eigendom is, zeer duur moeten be talen, heeft irrigatie werken aan te leggen, waar hij geen verstand van heeft enz. Vandaar het boven ontwikkelde plan. Hierop zegt weder de Standaard: «Worde hierdoor niemand misleid, alsof dat be doelen zou, dat wij, Nederlanders, er zoo hoog zouden staan aangeschreven, of met open armen zouden ontvangen worden. Een kundig waarnemer schreef ons nog onlangs uit Transvaal «Gij voelt u aangetrokken omdat de Transvalers stamverwanten zijn. Eilieve mijnheer, zet u toch die gedachte van stamverwantschap uit het hoofd. Voor het aangezicht des Heeren, die een Kenner is der harten, bstuig ik u de volle waarheid te zeggen als ik u meödeel, dat er geen natie op de wereld is, die dieper en meer door Transvalers wordt ver acht als de Hollandsche natie. Wel is waar houdt de president, Paul Kruger, de Hollanders de hand boven het hoofd, doch de president is niet de natie. Buitendien, waar men in naam den Hollander eert, is dat meer uit een politiek oogpunt dan uit hoog achting. Alleen door politiek gedreven dulden zij de Hol landers, doch in hun hart verachten zij ze. Hol lander" is meer een scheldnaam dan een eerenaam, en zelfs de kleine kinderen schreeuwen dikwijls op straat u achterna: «verd.mde Hollander". Onlangs kon men zelfs hier in een courant, die aan het schrijven was over de paarden-ziekte, waar aan zoovele beesten stierven, de verzuchting lezen Ach waarom bezoek di Uwe God ons toch zoo bange swaarwaerom stuur Hij ni livers een ziekte onder die Hollanders ni dat ons van die pest verlos wor En op een andere plaats las men»Ach liewe God ons weetjij heb menschen geschapen en ossen en paar den en schapenmaar vanwaar zijn toch die verd.mde Hollandsche platpooten gekomen Zoo denkt men hier over de Hollanders. Onge lukkig is het waar, dat vele Hollanders van zelf zooveel aanleiding tot dien haat geven door hun slecht en goddeloo3 gedrag." En, helaas, dit is zoo, zegt de Standaard. Damned Dutch" is in Transvaal een bfjna vaste uitdrukking gewordenen damned Dutch" wil nu eenmaal zeggen verdomde Hollanders". Zoo is nu eenmaal de stand van zaken. GOES, 25 October 1893. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de tooneelvoorstelling, die Donderdagavond te half 8 in den schouwburg der soc. «V. O. V." alhier zal gegeven worden. Het geannonceerde stuk is ons onbekend, maar do degelijkheid van höt ge zelschap van dhr. A. Van Lier is te zeer bekend om niet te verwachten, dat een aangename avond den bezoekers zal verschaft worden, terwijl de ge legenheid om op dat gebied eens wat goeds te hooren waarlijk hier tot de zeldzaamheden behoort. In de vergadering van den Protestanten bond, gisteravond in een der zalen van de sociëteit V. O. V. alhier gehouden, werd de heer Ph. M. Van der Mandere herbenoemd als lid van het be stuur en in plaats van den heer G. J. Kooman, naar elders vertrokken, benoemd de heer H. J. Van Ebbenhorst Tengbergen. Nog werd besloten voor de in dezen winter te houden lezingen sprekers uit te noodigen, die ook in Middelburg en Vlissingen optredon. Benoemd tot volontair bij de politie alhier de heer J. Lakeman. Hoedekenskerke. Door den Gemeenteraad is in zijne vergadering van gisteren besloten tot het begrinten van bet noordeinde van den weg door Kwadendamme. Dit besluit zal door vele voerlieden, die langs dien wog suikerbieten naar de haven alhier moeten ver voeren inzonderheid, doch door de ingezetenen van Kwadendamme niet minder, met ingenomenheid wor den begroet. Bes-seke. De mazelen heerscken hier nog altijd zeer hevig en het aantal gevallen neemt nog eer toe dan af. Zij komen nu ook voor in het gezin van het hoofd van school 2, en daar er nu op die school maar éen onderwijzer over is, wordt zij heden (Woensdag) gesloten. Op school I worden 2 lokalen gesloten, er waren daarin van de 130 kinderen slechts 19 meer over. Op die school ontbreken de onder wijzeressen door de mazelen. Overgeplaatst de klerk der posterijen le kl. A. B e d i n van Ierseke naar Oudenbosch. De vrijwillige oefeningen in den wapenhandel zullen in de provincie Zeeland o. a. plaats hebbente Kruiningen onder leiding van den 2e luit. L. C. Wortman, te Ierseke van den le luit. R. G. H. A. Vorsterman Van Oyen en te Rilland-Bath van den le luit. P. J. Geill. Omtrent de oefeningen te Goes moet door den Minister van Oorlog nog een beslissing genomen worden. Middelburg. In de a. s. najaarsverga dering der Prov. Staten zullen o. a. de vol gende punten worden behandeld Verkiezing van een lid voor Ged. Staten in plaats van wylen den heer mr. N. J. C. Snouck Hurgronjemededeeling of voorstel van Ged. Staten betreffende het verleenen van een renteloos voorschot voor wegsverbetering aan de gemeente Driewegenalsmede het bouwen van een steiger (omtrent dit adres is door Ged. Staten thans nog geen voorstel aan de Staten gedaan). Verder zal in behandeling komen het adres van den gemeenteraad van Iersekeom subsidie en renteloos voorschot voor wegsverbetering. Ged. Staten stellen voor omtrent dit adres diligent verklaard te worden, uit oorzaak van het langdurig wachten van B. en W. van Ierseke, daar Ged. Staten eerst wilden weten hoeveel de gemeenten Kruiningen en Ierseke wilden bijdragen. Van B. en W. van Ierseke was evenwel tot nu toe geen antwoord ontvangen, terwijl B. en W. van Kruiningeu bericht hebben gezonden, dat de Raad besloten had hoogstens f 1000 bij te dragen in de bekeiing van den weg. Nog komt als punt op de agenda voor Kon. be sluit, houdende goedkeuring van het gemeenschap pelijk besluit der Staten van Zeeland en Noord- Brabant tot ojerichting van het waterschap «de Damespolder" en tot vaststelling van een reglement voor dat waterschap. Omtrent het verzoek van F. Staal en 113 anderen tot afschaffing van de tolgelden op de provinciale wegen, wordt door Gedep. Staten voorgesteld afwij zend te besluiten. De opbrengst hiervan levert de provincie op in 1890 f 39730,30 in 1891 f 40953,30 en in 1892 f 40624,67 1/2waarvan Zuid-Beveland respectievelijk f 1026,83 f 1045,90 en f 1105,10. Gedep. Staten vragen wie dat nadeel zou moeten vergoeden De provincie Doch dan zou op haar een inderdaad drukkende last worden gelegd. Gedep. Staten stellen nog voor om diligent te worden verklaard ten aanzien van het adres van J. Mulder c. s., ambtenaren bij den provincialen waterstaat, om bij overlijden aan hunne weduwen en weezen een pensioen te verleenen en ten aanzien van bet adres van het bestuur der afdeeling Zeeland van de Vereeniging «bet Nederlandsch Rundvee stamboek", om een jaarlijksch crediet van f 1100, gedurende drie jaren. Middelburg. De liberale kiesvereeniging «Ge meentebelang" stelde gisteravond tot v 0 0 r 10 0- pige candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad vacature-Snijders de heeren J. H. Snijders (aftr.), A. A. Mes Gz., D. J. Mes (beiden Kath.), J. O. Van den Broeeke en jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boejje. Middelburg. De exploitatie der gemeente- duinwaterleiding levert voor 1893 een na- deelig saldo op van 11745,50. Mevrouw P 01 te Tolen heeft met goed gevolg examen in de stenographic afgelegd. Met machtiging van H. M. de Koningin-Re gentes, beschermvrouw van de vereeniging Trouw aan Koning en Vaderlandwordt dezer dagen in ge heel Nederland eene collecte gehouden voor het fonds, dat die vereeniging wil vormen, ter ondersteuning van behoeftigen, gerechtigd tot het van het Metalen Kruis of de Citadelmedaille. September jl. volgens welke, tot wering van de besmetting van Aziatische cholera, toezicht wordt gehouden op de schepen, die langs Hansweerd (gem. Kruiningen) het land binnenvaren, met ingang van 28 dezer wordt opgeheven. (St. Ct.) Aan de Telegraaf wordt, volgens het blad »uit goede bron", medegedeeld, dat niet te veel ge wicht moet worden gehecht aan pessimistische be schouwingen omtrent den stand der kiesrecht- quaestie. De tegenstanders doen het gaarne voor komen alsof de val van het ontwerp zeker is en men gaat zich verdiepen in de vraag wat er volgen zal, Kamerontbinding of aftreding van het ministeriel »Doch de voorstelling van mr. Van Houten alsof de liberale partij, op enkelen na, die hij als afvalli gen beschouwt, tegen den minister over zou staan, is ten eenenmale valsch de meerderheid der liberalen wil de voorgestelde uitbreiding. En men heeft de verkiezing van het nieuwe bestuur der liberale club wel degelijk te beschouwen als een eerste uiting van de besliste bedoeling om openlijk van die gezind heid te doen blijkenhet oude bestuur moest vallen omdat het niet homogeen dacht met de meerderheid der liberale Kamerleden. «Dit feit heeft men van zoo groote beteekenis te achten, dat het den vrienden van kiesrechtuitbreiding alle hoop op de toekomst mag inboezemen. «De behandeling van bet ontwerp mag men tegen Maart 1894 tegemoet zien. Van het lot der ver schillende amendementen is nog niet veel te zeggen bijna zeker is, dat de Minister de «schrijfproef" zal moeten opofferen, en al valt dit sommigen voorstan ders zwaar, niet te betwijfelen echter is het, dat hierin aan de tegenstanders zal worden toegegeven. Welingelichten rekenen op 60 stemmen vóór het (gewijzigde) ontwerp." In het kiesdistrict Veendam wordt naast den heer Treub als candidaat voor de Tweede Kamer vooral genoemd, de heer Mr. P. J. G. van D i g- gelen, te Zwolle. Te Veendam en te Sappem^er wordt zeer voor deze candidatuur geijverd. In de kiesvereeniging «Beneden-Oosterdiep" is tot candidaat voor de Tweede Kamer in het district Veendam gekozen de heer Treub, met 18 stem men. De heer mr. P. J. G. Van Diggelen verkreeg 14 stemmen. Naar de Amsterdammer verneemt, zal de heer Treub bereid bevonden worden, eene eventueel^hem aangeboden candidatuur te aanvaarden. In de Zondag gehouden vergadering van de R. K. kiesvereeniging Roermond is met 43 stemmen candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede kamer Mgr. dr. W. Everts, oud-directeur van Rolduc. Een blanco-biljet werd in de bus ge vonden. Met uitzondering van den Limburger Koeriertoont de geheele Limburgsche pers zich met de candida tuur van Mgr. Everts ten zeerste ingenomen. Naar men verneemt, zou de regeering wel genegen zijn, in den bestaanden toestand, met be trekking tot de borgstellingen van aan het rijk rekenplichtige ambtenaren wijziging te De minister van binnenlaudsche zaken brengt ter algemeeno kennis, dat zijne beschikking van 9 Blijkens een telegram van den gouverneur van Nederlandsch-Indië van 22 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 71,768 picols. Van particuliere zijde is in Den Haag het tele- graphisch bericht ontvangen van het sneuvelen in Atjeh van den len luitenant van het O.-I. leger Wegerman. Volgens een telegram van onzen correspondent te Berlijn wordt uit Rome aan de Vos. Zeit. ge seind, dat de Italiaansche regeering bij de betaling der coupons van de Italiaansche rente in het buitenland afziet van de vroeger gestelde voor waarde van afstempeling der stukken. N. RCt. Door de redevoering, in de vorige week door den Italiaanschen minister-president gehouden te Dronero, is er zekere vrees ontstaan dat het in de bedoeling der Italiaansche regeering zou liggen, de door baar beoogde verhooging van de inkomstenbe lasting ook ten laste van de buitenlandsche houders van Italiaansche schuldbrieven te doen komen. Dat deze vrees ongegrond is, blijkt uit eene officiëale mededeeling van de genoemde regeering aan de Ita liaansche Kamer van koophandel te Londen, behel-. zende dat aan de bedoelde verhooging der inkomsten belasting uitsluitend de inkomens van Italiaansche burgers zouden worden onderworpen en dus de Italiaansche Rente in het buitenland van die verhooging geheel vry zonde blijven.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1