0LIE890IEN, 3 zware (Moom 40 loteboomen. 550 Olmeboomen, Oraineerbuizen. ZWAAR HOUT. ADVBRTENTISN. hoogstam Appel-, Peren en Kersenbooinen, Appel- en Perenpiramiden, Openbare Verknoping. op Donderdag 26 October 1898, Openbare Verkooping. op Maandag den 30 October 1893, 2 Essche-, 57 harde Olrae-, 13 WILGE TRONKBOOMËN. Openbare Verkoopingen. ongeveer 80 OLMEBOOMEN, Casadahoomen, ongeveer 48 174 extra zware en gave Canadaboomen. op Maandag 30 October 1893, openbaar verkoopen Openbare Verkooping op Vrijdag 10 November 1893, 60 Olmeplantboomen, ISO Olmeplantboomen, Draineerbuizen J. KORSTANJE, Om voor melkvee goed voeder te hebben, moet het zoet zyn; om dat doel te bereiken moet de warmte blijven tusschen 55 en 70° Celsius. Men stapelt in een kuil, die geen last mag hebben van het opperwater, of beter op den grond, onder een dak, het groene voeder op tot een mijt, legt daarop een planken zolder en perst dan de massa samen. Vervolgens voorziet men zich van een thermo meter, dien men legt in eene holte van een puntigen stok, waardoor men de hitte in de mijt kan bepalen. Wanneer de hitte boven de 60° stijgt, moet de persing grooter wordenblijft de temperatuur ge lijk of daalt zij, dan laat men den druk bestaan. In Groningen en in 't Noorderkwartier van Hol land is deze wijze van voeder-bewaren veel in ge bruik en wordt algemeen aanbevolen. Bij de ophoo ping doet het er niets aan of het voeder nat of droog is. Gemengde Berichten. B£olijiisplaat. Vrijdag deden zich de mazelen in 8 nieuwe gezinnen op en Zaterdag in 11, zoodat aan 't eind der vorige week de mazelen in 44 huis gezinnen voorkwamen. De schoolbevolking is door deze ziekte tot op de helft verminderd, terwijl een drietal onderwijzers de school, wegens de mazelen bij hen aan huis, niet mogen bezoeken, Hansweerd. Zaterdagmorgen viel zekere P.M., die bezig was achter zijn huis aardappellen uit te doen, plotseling dood neder. Heinkenszand. Nimmer te voren was de op- eenhooping van suikerbieten zoo groot als ditmaal niet minder dan 200 a 250 waggons liggen thans aan het station 's-Heer Arendskerke voor de fabrieken gereed en geen enkele waggon wordt dezer dagen voor het vervoer beschikbaar gesteld. Naar ons uit goede bron wordt medegedeeld moet dit het gevolg zijn van het gebruik der waggons tot het vervoeren van ijzererts, waarvoor, naar men zegt, 270 waggons moeten beschikbaar gesteld zijn. Dat het aan genoemd station nogal druk is dezer dagen bewijst wel dat gemiddeld iederen dagpl. m. 200, zelfs eenmaal 280 voeren suikerbieten etc. werden aangevoerd. Borsele. Zoo ergens dan heerscht hier op tweeërlei gebied eene sterke concurrentie. Een der petroleum-verkoopers heeft de levering van petro leum voor de straat- en schoolverlichting aange nomen voor zes cent per liter, terwijl ook particu lieren niet meer bij hem moeten betalen. Daartegen over beeft een andere handelaar den prijs op vijf cent per liter gesteld. Wat een ander terrein aangaat, verleden week werd goed kalfsvleesch verkocht voor f 0,25 per halve kilo. Men kan nagaan dat het publiek hiervan profi teert en de mededinging waardeert. Oostlmrgr* Door een visscher op de Nieuw- kersche kreek onder de gemeente Groede, is, onder toezicht van de politie de geheela kreek afgedregd tot het zoeken van de kleederen van de drie ver moorde vrouwen aan den Marolleput of naar die van den moordenaar. Het onderzoek is vruchteloos geweest. Te Donkerbroek is dezer dagen een bejaard paard gestorven, dat nooit werk heeft verricht. Vóór circa 20 jaren kregen de eigenaars twee samen wonende broeders om het dier geschil en ter oplossing daarvan werd het toen op stal gezet, waar het gestaan heeft tot zijn dood. Over het verschil werd nooit meer gesproken. Te Amsterdam bestaat eene gruwelijke in richting, de zoogenaamde »hondenkar". De honden, door de politie opgevangen worden, in die kar ge worpen met en door elkander en samengeperst, ruw en zonder medelijden. De kar wordt in het water gereden en op die wijze worden de dieren verdronken, die in hun angst en doodstrijd elkander bijten en half verscheuren. De heer Hugenholtz te Aksel wenseht dat daar tegen een algemeen protest zal geuit worden in den vorm van een adres aan den gemeenteraad der hoofdstad en dat de honden, zoo noodig, zullen worden afgemaakt op eene minder wreede wijze, zooals bijvoorbeeld te Brussel plaats heeft. De we tenschap geeft genoeg middelen daarvoor aan. Wij gelooven, dat de opmerking van den heer Hugenholtz aan den gemeenteraad van Amsterdam gericht, zóo gegrond is, dat geen lange lijst van namen wordt vereischt om daaraan meer kracht bij te zetten. Het doel zal naar onze meening het best bereikt worden, wanneer de gemeenteraad van Am sterdam den zeer billijken wensch, bijvoorbeeld als motie, ter kennis van den burgemeester brengt. Baat dit niet, wat niet wel is aan te nomen, dan eerst zou sprake kunnen zijn van een nationaal protest, zegt de Arnh. Gt. Hoe men appels bewaart. Bij den overvloed van boomvruchten kan het zijn nut hebben mede te deelen hoe appels een geheel jaar kunnen bewaard blijven. Zuiver zand wordt goed gedroogd en de bodem eener kist of van een vat wordt eenige c.M. hoog met zand bedekt. Nu legt men mooi, onbeschadigde appels op het zand, maar zorge er voor, dat ze elkaar niet raken. Tusschen die appels en eenige c.M. daarover komt weer zand, dan weer een laag appels en zand en zoo verder, tot het vat vol is eindelijk een laag zand. Het vat wordt toegemaakt en op een droge plaats bewaard, waar vooral de vorst niet kan doordringen. Het ooft wordt steeds eerst kort vóór het gebruik er uit genomen, want reeds na twee of drie uur wordt het in de vrije lucht zwart. Het verliest bij deze manier van be waren niets aan smaak en geur. Om sinaasappelen en citroenen lang versch te houden lost men een weinig schellak in alkohol op en dompelt de vruchten in dit vocht. De zeer dunne harstlaag bewaart ze voor bederf en bij het gebruik kan men door wrijven met de hand de schellak gemakkelijk verwijderen. Nu - wordt het prettig in het leger Ingevolge de wet van 10 Mei 1890 moeten aldus meldt de Schied. Gt. alle paarden, ook de dames, vóór 28 October dezes jaars worden aange geven voor den militairen dienst. Twee landbouwers te Het Bildt raakten onlangs en éen hunner kreeg zoo'n duchtig pak slaag, dat hij zijn© tegenpartij met eene vervolging dreigde. Deze trachtte het zaakje te schikken en men kwam tot een vergelijk de vechtersbaas moest duizend gulden aan het gemeentebestuur zenden voor de armen der gemeente. De Raad moet nu beslissen of hij deze schenking zal aanvaarden. Nadat Maandag jl. te Leeuwarden eene oude ongehuwde vrouw, die als in behoeftige omstandig heden leefde, naar het gesticht voor behoeftige krank zinnigen te Praneker was overgebracht, vond de politie bij het onderzoek der schamele woning dezer vrouw een bedrag van niet minder dan f 5000 in contanten en geldswaardige papieren, alsmede eenige gouden en zilveren voorwerpen, eene kar vol met bedorven kaas, waarin de maden krioelden, en eene kist vol kaaskorsten. Een zuigeling aan de lotingsbus f Een aardige vergissing heeft te Grave plaats gehad. Tot de loting voor de nationale militie aldaar werd opgeroepen iemand, die blijkens bewijs van inschrijving dd. 5 Januari 1893 afgegeven door den burgemeester, was den 19 December 1892. Een löjarige knaap heeft zich te Amsterdam schuldig gemaakt aan verduistering van eenen brief, waarop het adres van den heer Harteveldt, ten na deel© van zijnen patroon, den kassier J. Kol. In den brief bevonden zich 4 bankbiljetten a f300, alsmede 4 bankbiljetten van f100. Door de Antwerpsche politie is hy aangehouden, krachtens een mandaat van uitlevering. Die jonge gast had met het gestolene reeds een plezierreisje naar Parijs gedaan, maar was toch nog in het bezit van drie biljetten van 300 gulden en 160 fr. in geld. Hij logeerde te Antwerpen, in een hotel aan de Scheldekade, en was gewapend als moest hij tegen de wilden gaan vechten. Men vond namelijk in zijn bezit eenen dolk, eene revolver van zwaar kaliber en twee dozijnen kogels. (Hbl.) Donderdag is op den trein, die 12.33 te Apel doorn aankomt, op de grens der gemeente, ongeveer bij Uchelen geschoten, zoodat 5 a 6 ruiten werden verbrijzeld. De maréchaussées zijn direct op onderzoek uitge gaan. Of hier aan moedwil of een ongeluk gedacht moet worden, weet men niet, maar een jager in het veld kan toch moeielijk een trein voor een haas of hert aanzien. De vieze vogel, waarvan in ons vorig no. sprake was, zal, zoo wordt gemeld, waarschijnlijk zijn een der roofmeeuwen, geslacht Lestris, en wel de hier het meest voorkomende Lestris parasitica, d© jager, strandjager. De vieze naam is zeer onjuisthij jaagt de meeuwen alleen zoolang, tot ze uit angst en om des te beter te kunnen vliegen, hun buit, visschen, uitspuwen, welke de jager dan voor ze weer in zee komen, behendig weet op te vangen. Het horloge, dat zooals in ons vorig no. werd gemeld aan een goudsmid te Amsterdam op listige wijze door een fiesschentrekker werd ont stolen, werd Donderdagavond door de politie terug gevonden op de Gelderschekade, waar het beleend was en daarna is ze er weer op uitgegaan om den dader zelf te snappen. Hij werd aangetroffen in een herberg op d9 Lindengracht bij de Zaterdagschebrug, maar liet zich met groote handigheid afzakken in een kelder, waar hij met de bewoners bevriend was. De politie moest weer op de wacht blijveneerst kwam de helper van den dief er uit en werd gevat, maar hy zelf wilde er niet uit, totdat hij eindelijk verklaarde zich te willen overgeven. Maar nauwelijks was hij uit den kelder te voor schijn gekomen, of hij sloeg zich door de politie en de omstanders heen en vluchtte. Wie hem in den weg kwam, smeet hij neer, maar dank zij de flinke hulp, die het publiek de politie bood, werd hij niet temin tegengehouden en na krachtigen tegenstand in bewaring gebracht. De Eransche minister-president Dupuy zeide gisteren in zijn rede bjj den lijkdienst te Parijs voor Mac-Mahon o. a. het volgende»De maarschalk heeft vóór zijn dood kunnen zien, dat Frankrijk in den nieuwen politieken toestand een krachtigen waarborg voor den vrede gevonden had. Zijn va derlandslievend soldatenhart had de zedelijke strek king begrepen van de feesten, die den Russischen vrienden aangeboden werden, welke nu hun rouw met dien van Frankrijk vereenigen, en die knnnen dat de republiek het beeld van het Heilige Vaderland boven alles stelt". De begrafenis begon onder zeer grooten toevloed te 11 uren. Er waren vele commissiën met kransen. Alle troepen waren op de been, het geschut werd afgevuurd. De gouverneur van het Hotel des Inva lides nam het lijk in ontvangst. De Italiaansche ge zant en eene Italiaansche deputatie, evenals de Rus sische officieren, trokken zeer de aandacht. Een aan tal vreemde vorsten hadden zich doen vertegen woordigen. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Toorm. Nam. Voorm. Nam. 24 October 1.45 2.3 8.15 8.33 25 2.21 2.38 8.51 9.8 26 2.58 3.18 9.28 9.48 27 3.37 3.57 10.7 10.27 28 4.17 4 39 10.47 11.9 29 5.1 5.26 11.31 11.56 30 5.51 6.17 0.21 Burgerlijke Stand van Goes van 20 en 23 October 1893. Ondertrouwd: den 20, Jan Pieter Boshoff, 56 j., wedn. van Suzanna Dekker, met Maria Brouwer, 58 j., wed. van Jan Engel blik. Geboren: den 22, Maria Jacoba Cornelia, d. v. Dingenis Fukken ©n Tannetje Van den Berge; Andreas Johannes, z. v. Laurentius Capello en Eli zabeth Pieternella Cornu. Overleden den 22, Catharina Elizabeth, 3 m., d. v. Johannes Anthoni© De Witte en Anna Maria De Jonge. Levenloos aangegeven: den 22, een kind van het mann. geslacht van Johannes Zandee en Cor nelia Jacomina Van Strien. Marktberichten. Itoi'tgene, Vrijdag werd alhier de gewone na- jaars-veemarkfc gehouden, die wegens de drukke werkzaamheden niet druk was bezochtaan de lijn waren slechts 2 paarden, 27 stuks hoornvee en 5 schapen. De handel was als volgtkalfkoeien wer den verkocht voor f 180, hokkGlingeu f 48 a 50 3jarige vaarzen a 20 pond. ROTTERDAM, 23 October 1893. V1 as-aanvoer 1618 steen blauw. Aardappe len: Blauwe f 1,90 a 2, jammen f 1,60 a 2. Ajuin-aanvoer 5000 H.L., marktprijs f2,40. Gra nen Buitenlandsche kalm, Meel tot lagere prjjzen. BinnenlandscbeWintergerst 10 ets. booger, Paardenboonen 20 ets. booger, Witte B o o n e n de beste 50 ets., mindere 100 ets. lager. TARWE (nieuwe)4,75 a 6,35 (jarige)- 4,75 - 6,35 ROGGE (nieuwe)- 4,- 5, WINTERGERST- 3,90 - 5,— ZOMERGERST- 3,75 - 4,60 HAVER (jarige)- 2,25 - 4,10 PAARDENBOONEN - 5,80 - 6,20 WITTE BOONEN - 8,25 - 9,50 BRUINE BOONEN - 7,50 - 8,50 BLAUWE ERWTEN. - 6,50 - 9,25 KANARIEZAAD (nieuw) - 7,50 - 8,75 Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van een Zoon E. A. VAN DORT, geliefde echtgenoote van H. J. AUGUSTIJN. 's-Heer-Arendskerke, 21 October 1893. Eenige en algemeene kennisgeving. De heer en mevrouw Dr. GOEMANS ISEBREE MOENS betuigen hunnen har- telijken dank voor de zeer vele blijken van belangstelling op 16 Oct. onder vonden. De ondergeteekende betuigt bij deze zijn hartelijken dank aan heeren Eigenaren van den Wilhelminapolder voor het hem toegekende pensioen, voor den ruim 55-jarigen dienst als Landbouw- Opzichter in genoemden polder. C. VAN NOORT. Goes, October '93. Zij, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van Jannetje Oele wed. Jb. Allé- wijn» op 8 September 1893 te Kloetinge overleden, worden verzocht daarvan op gave of betaling te doen ten kantore van den Notaris A. GALLIS MERENS te Kapelle voor 1 November 1393. Bij J. VAN BKR WEELE te Goes, zijn te bekomen EEN GROOTE PARTIJ alsmede tegen concurreerende prijzen. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal des voormiddags om 11 uren, ten ver zoeke en aan het woonhuis van J. Jasser te Nieuwdorp (gemeente 's-Heer-Arends- kerke), veilen en verkoopen 1 zwart Ruinpaard, oud 13 jaren, 1 Wauw sterk Merriepaard, oud 10 jaren, Men wagen op ijzeren Assen, Omnibus, geschikt voor 10 personen, Ploeg, Egge, Boom- stel met Langwagen, Stroomolen, Schaap enz., alsmede een partij Mest. De Notaris L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN, gevestigd te 's-Gravenpolder, zal des voormiddags te 10 uren, ten verzoeke van Mevr. de wed. Be Heulemeester- Van Hasselt» in eene weide onder de gemeente Kapelle, aan het eind van den Haagdijk, in pacht bij dhr. H. A. Van Weel, in het openbaar verkoopen EN UIT DE HAND TE KOOP IOO zware CASADA- en S3 zware «LnKIIOOllKA, allen reebtstammig en zeer geschikt voor werkbout. bij P. COURTIN, Heinkenszand. De Notaris L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN, gevestigd te 's-Gravenpolder, zal in het openbaar verkoopen a. op Vrijdag den 3 November 1893, des voormiddags te 11 uren, ten verzoeke van den heer A. Van Iinpe qq. te Gent, op de hof stede in pacht bij Cs. Verdonk, in den West-Craaijertpolder, gemeente s-IIeer ArendsTcerke geschikt voor werkbout» en eenige en des namiddags te 3 uren op een perceel weiland in pacht bij W. Boonman, nabij Platschorre, ge meente Oudelande E5' 0p Zaterdag den 4 November 1893, des voormmiddags te 10 uren, ton verzoeke van den heer A. Van Iinpe qq. voornoemd, op de hofstede in pacht bij W. Boonman, in Nissestelle, gemeente waaronder van meer dan 3.50 H. omtrek. Koopers buiten Zuid-Beveland woonachtig moeten borgstellen of kunnen bij contante betaling 2% korting op de onkosten genieten. Aanwijzing Maandag 16 October a. s., te 1 uur. De Notaris Mr. LIEBERT zal des voormiddags 101/2 uren, te Ovezand op de hofstede bewoond door M. Rijk, in het EN des voormiddags te 10 uren, in de gemeente Nisse, aan na te melden Dijken, van EN aan den Valdijk, en daarna waarvan ongeveer -tOO zware» te vei len in percselen van 40 stuks, en aan den Noteboomdyk. Inlichtingen t© bekomen bij den heer J. A. BEVIER DE FOUW en den Notaris PILAAR, beiden te Goes en aanwijzing bij den planter E. HOOGESTEGER te Nisse. By den ondergeteekende zijn steeds ver? krygbaar alle soorten van de Fabriek van G. G. A. YERDUS- SEN, »Zoomvliet" te Wouw, tegen fabrieksprijzen. AGENT, RilUnd-Batb.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 3