toe noodzaakt. Niettegenstaande vertoögen dezerzijds konden Gedep. Staten niet besluiten de aflossing van bet renteloos voorschot voor de werken aan den mond der haven over meer dan 20 jaren te verdeelen en zoo is op de begrooting voor 1894 de eerste ter mijn van 6000 moeten worden gebracht. Had het gewestelijk college gehoor kunnen geven aan de verzoeken om de aflossing te doen in 40, of, zooals later is verzocht, in 30 jaren, de gemeente zou niet in de noodzakelijkheid zijn den Hoofdelijken Omslag met 3000 te verhoogen, maar Ged. Staten hebben het voorschot voor het nieuwe Sas gelijk gesteld met dat voor grintwegen en dus is er niets aan te doen. De heer M.*De Jonge Jz. vraagt, of niet de af lossing van de geldleening van 1886 voor de gas fabriek en de conversie, met 4, in plaats van 5 aan- deelen kan geschieden, zooals eerst bepaald was. De Voorzitter meent, dat de leening van 1886, gevolgd door die van 1887, te zamen in 1913 moeten afgelost zijn. De heer M. De Jonge Jz. verzoekt, dat het besluit van Ged. Staten worde geraadpleegd. Dit besluit wordt ter tafel gebracht en daaruit blijkt dat de beide geldleeningen te zamen in 25 jaren moeten zijn afgelost, dus ad 5000 's jaars. De heer M. De Jonge Jz. geeft in overweging te beproeven Gedep. Staten tot een ander besluit te brengen, met het oog op de bijgekomen aflossing van 6000 voor het Sas. Dit zal worden overwogen. De post voor Hoofdelijken Omslag wordt goed gekeurd. Nadat de post voor Onvoorziene uitgaven is uitge trokken op 1146,87, wordt de begrooting in haar ge heel in omvraag gebracht, in ontvangst en uitgaaf op ƒ112759,87 en met algemeens stemmen aangenomen. De vergadering is daarna op de gewone wijze Algemeen Overzicht. Overvloed van stof van allerlei aard noodzaakt ons heden met deze rubriek meer bescheiden te zijn dan gewoonlijk. Trouwens veel gewichtigs, dat op feiten steunt, valt niet te melden. Zooals wa in ons vorig overzicht meldden stond Frankrijk op het punt het Russische eskader te ontvangen. Nadat dit in Toulon op luisterrijke wyze was geschied en admiraal Avellan daar de overtui ging had ontvangen, dat Frankrijk niets liever wenscht dan de banden van vriendschap met Rusland te ver sterken en nauwer toe te halen, zijn de admiraal en zijne officieren den 17 Oct. te Parijs aangekomen. Daar was niet minder dan te Toulon de geest drift onbeschrijflijk. Op de boulevards heerschte eene ontzaglijke beweging. Op de tqejuichiogen der tal rijke menigte antwoordden de Russische officieren, staande in hunne rijtuigen, metLeve Frankrijk l Vensters en balkons zagen zwart van de toeschou wers. In de straten overal de Fransche en Russische vlaggen. De optocht ging in rijtuigen stapvoets langs de groote boulevards. Het was een ware zegetocht. In antwoord op de begroeting van den voorzitter des gemeenteraads, zeide Avellan»Ik voel mij ge lukkig, door den czaar uitgekozen te zijn, om het bezoek van admiraal Gervais aan St. Petersburg te beantwoorden." We zullen onze lezers niet vermoeien met de be schrijving van de verdere feestelijkheden, die de ge heeld week hebben geduurd en waarbij de Franschen in vriendschapsbetoogingen voor de Russen en hun Czaar met elkander wedijverden, we zouden haast zeggen tot vergoding toe. Van hunne zijde hebben de Russische officieren zich te Parijs heesch ge schreeuwd en sommigen meenen, dat velen in Frank rijk het onafgebroken feestvieren beginnen moede te worden. Eenigen hebben reeds opgemerkt, dat het vurig telegram van Oarnot door den Czaar koel is beantwoord, die opnieuw constateerde, dat het be zoek te Toulon eene beantwoording was van het bezoek te Kroonstad eD niets meer. Naar men meldt zal de reis van Carnot naar Toulon, om afscheid te nemen van het Russische eskader, den 27en dezer plaats hebben en wel in gezelschap van den Russischen ambassadeur Mohrenheim. De Czaar zal van oordeel zijn, dat de Franschen zich zoo fatsoenlijk gedragen, dat Carnot en Mohrenheim elkander zonder bezwaar te Toulon in het aangezicht van de Russische schepen kunnen omhelzen. Inderdaad gebeurt dan ook nergens iets, dat den hooggevierden vrede in gevaar zou kunnen brengen. Wel is Zaterdagnacht op het oogenblik dat de Russische officieren van een bal terugkwamen te midden van de volksmenigte een schot gelost, doch de dader ervan had niet de bedoeling, zooals eerst werd gedacht, om admiraal Avellan te treffen, doch alleen zooals hij na zijn inhechtenisneming te ken nen gaf omdat hij wilde protesteeren tegen het uitgeven van groote sommen voor aan vreemdelin gen aangeboden feesten, terwijl er FranscheD, o. a. de dader zelf, in de diepste ellende verkeerden. In België wordt het dezer dagen ingediende kieswetsontwerp der regeeringniet met onverdeelde instemming begroet. Verschillende bedenkelijke nieuwigheden door de regeering ingevoerd o. a. om de Kamerverkiezingen, te beginnen met het volgende jaar, niet meer in Juni maar in October te doen plaats hebben en vele andere worden niet met ingenomenheid begroet. In verschillende staten van Buitschlaml hebben dezer dagen verkiezingen voor de wetgevende licha men plaats. In Baden hebben de nationaal-liberalen hunne hoop om nog de meerderheid te kunnen hand haven, verijdeld geziende vereenigde oppositiepar tijen zijn er in geslaagd den Landdag te doen omslaan. Hetzelfde lot, een nederlaag, trof den middenpartijen in het koninkrijk Saksen. Hoewel de nationaal-libe ralen daar eenige zetels wonnen, zagen hun bond- genooten, de conservatieven, eenige mandaten in handen van de socialisten en de anti-semieten over gaan. De politieke drukpersprocessen wegens beleediging van C'aprivi beginnen te vermeerderen. Ook togen den uitgever van twee te Dresden verschenen poli tieke prenten" is een aanklacht ingediend. Op die prenten werd Caprivi spottenderwijze voorgesteld als vriendschappelijk jegens de joden en ongeschikt tot de regeering. De uitgever heeft bij de rechtbank te Berlijn aanvraag gedaan om prins Bismarck als apolitiek deskundige" in de zaak in verhoor te nemen. In dit proces zijn ook Leipziger en Breslauer boek handelaars, in het geheel twaalf personen, gewikkeld. In Oostenrijk is de eerste lezing der kieswet op heden bepaald. Hierbij zal wel blijken of het gerucht., dat de Keizer tot ontbinding van het Huis der afgevaardigden zou willen overgaan op grond van de onverzoenlijkheid der oppositie tegen de kies rechthervorming, waarheid bevat. De omvang der oppositie tegen het rninisterie-Taaffe blijkt overigens hieruit, dat zelfs de regeeringsbladen in Hongarije tegon het kiesrecht-voorstel opkomen en er op aan dringen, dat het Hongaarsche ministerie zich bij hen zal aansluiten. De vrees voor versterking van het Slavisch element, welke eene eventueele aanneming der nieuwe Oosten- rijksche kieswet voorspelt, is hieraan niet vreemd. De Spnansehe regeering heeft door haar krachtig optreden tegen de Kabylen rondom Melilla een groot gedeelte der bevolking van Arragon, dat vroeger een gereserveerde houdiag aannam, er toe gebracht zich om den troon te scharen. In hooge mate is het aanzien der tegenwoordige regeering bij het volk gestegen. Eene reis van den minister van buiten- landsche zaken, den heer Moret, gaf dezer dagen te Saragossa aanleiding tot eene warme manifestatie ten gunste van den jongen koning en zijne moeder de koningin-regentes. Bij een feestmaaltijd ter ge legenheid van de inwijding van het nieuwe academie gebouw onder voorzitterschap van den minister, werd eene redevoering ten gunste der tegenwoordige regeeringspolitiek met luide, bijna algemeene toe juichingen begroet, ofschoon de meeste aanwezigen gerekend werden tot de oppositie te behooren. Daarna werd een toast op de koningin door het geheele publiek staande aangehoord. In eene stad als Sara gossa is dit een feit, inderdaad niet zonder betee- kenis. Saragossa was tot nu toe steeds beschouwd als een verzamelpunt zoowel der republikeinsche als der Carlistische partij. Het ££ii£<&lsclie eskader, onder hevel van admi raal lord Seymour, is Vrijdagmorgen van Tarente vertrokken onder toejuichingen van de bevolking en terwijl door 3 compagnieën der Italiaansche land macht de militaire honneurs werden bewezen. Te La Spezia, waar het eskader spoedig zal aan komen, worden feestelijkheden ter ontvangst der Engelsche gasten voorbereid. Een torpedo-flotille zal het eskader tegemoet varen. De berichten, te Kaapstad uit Mashonaland ont vangen, luiden gunstig voor de Engelsehen en wor den door den gouverneur der kaapkolonie bevestigd. De strijdmacht der Chartered Company is slaags geweest met de Matabelen en beeft hen, zoowel bij fort Victoria als bij fort Salisbury met aanzienlijke verliezen teruggedreven. De beide afdeelingen hebben zich daarna vereenigd en rukken nu samen op tegen Buluwayo, de residentie van koning Lobengula. Vermoedelijk zal de Matabelen vorst niet in staat zijn nog langen tijd weerstand te biedon en weldra genoodzaakt worden het hoofd in den schoot te leggen. In Engeland is men op dit verkregen succes dan ook niet weinig trotsch. GOES, 23 October 1893. In oen der nrs. van de vorige week geeft het Rott. Nieuwsblad eene reproductie van een door den verdachten De Jong en van een door Jack the Ripper geschreven epistel. Velen meenen in het schrift overeenstemming te ontdekken en naar het bovengenoemd blad meldt, doen er zich nu zooveel schriftkundigen in dezen op, dat het voorstelt eene bijeenkomst uit te schrijven. Wij kunnen geene gelijkenis in bet schrift ont dekken, maar wij geven ons ook niet uit voor schrift kundigen. Alleen komt het ons voor dat een Hol lander, die zoo weinig zijne eigene taal kent als uit het briefje van De Jong blijkt, waarschijnlijk ook niet zoo veel beter Engelsch zou schrijven als waarin het stuk van Jack the Ripper is vervat. Voor belangstellenden is bedoelde reproductie aan ons bureau ter inzage. De buitengewone voorstelling van den beroemden prestidigateur J. Bonefang had gis teravond'een vrij talrijk publiek naar »de Prins van Oranje" gelokt. Een veelbelovend programma, bij een laag gestelde entrée, zal daartoe zeker mee gewerkt hebben, en ofschoon het meer beloofde dan er gegeven werd, was ieder vrij wel voldaan. Tot directeur van den Wilhelminapolder is Zaterdag benoemd de heer H. A, H an k e n thans directeur der Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord, met 29 stemmen. Op den heer I. G. J. Van den Bosch te Wilhel- minadorp waren 19 stemmen uitgebracht. Men schrijft ons Als in een gemeente de mazelen zoo heerschen, dat ei op de school nog slechts weinige kinderen over zijn, dan gaat het gemeentebestuur er wel eens toe over de school te sluiten. Men kan dezen maatregel beoordeelen van het standpunt van den onderwjjzer en van dat van den geneesheer. Van de sanitaire zijde bezien is de vol gende mededeeling misschien niet van belang ontbloot. Op een der openbare scholen van eene gemeente, waar de mazelen heerschen, werden in 't begin van October 26 nieuwe leerlingen toegelaten, doch wegens de mazelen bleven er 12 weg, zoodat er slechts 14 verschenen. Maar ook deze 14 kregen achtereenvol gens allen op 3 na deze ziekte. Dat dit geschiedde, nadat zij op school gekomen waren, is juist wat de aandacht verdient. Het is moeielijk aan te nemen, dat geen enkele van die 11 met kialeren uit besmette gezinnen in aanraking is geweestde ziekte heerscht reeds verscheidene weken en zij wonen ten deele in het tot heden meest besmette gedeelte der gemeente. Ook waren alle 11 de eersten, die in hunne respectieve woningen aan getast werden. Dit alles wijst er op, dat deze kinderen de ziektekiemen in de school opdeden. Als dit mag aangenomen wordendan blijkt daaruit,dat de scholen, niettegenstaande de stipte naleving der wettelijke voorschriften, broedplaatsen der ziektekiemen zyn, dat de besmetting begint, voordat de mazelenziekte zich als zoodanig heeft geopenbaard, en dat dus die geneesheeren, welke tot sluiting der scholen adviseereu, het bij het rechte end hebben. Nu is het sluiten eener school, zoolang er nog een eenigszins beduidend getal kinderen opkomen, geen zaak, waar men zoo los weg toe overgaat, maar de kinderen meer dan noodig is, aan ziekte gevaar bloot te stellen, is ook niet onverschillig. Mazelen zijn gewoonlijk, schijnbaar althans, tamelijk onschuldig, maar men verbeelde zich, dat de pokken eens even erg heerschtenDan zou de verantwoor delijkheid heel wat zwaarder wegen. Maar als mag aangenomen worden, dat de scholen de verspreiding eener epidemie in de hand werken, dan zou met de sluiting, als zij doel wil treffen, niet gewacht moeten worden tot ongeveer alle ge zinnen aangetast zijn. Tot zulk een krachtig optreden, als nog weinig kinderen op de school ontbreken, komt men natuurlijk niet gemakkelijk, maar toch ware het wenschelijk door proeven beter achter de waarheid te komen. liolijns plaat. Zaterdag 11. werd de beer N. Tazelaar alhier door de ingelanden van den Oud- Noord-Bevelandpolder herbenoemd tot lid van den dijkraad van den calamiteusen Leendert Abraham- polder. Bjj Kon. besluit zijn in den militieraad voor Zeeland voor de lichting der nationale militie van 1894 benoemdtot voorzitter mr. P. J. F. Van Voorst Vader, lid der Prov. Staten tot zjjnen plaatsvervanger mr. C. Lucasse, lid der Prov. Staten tot lid dr. A. Van der S w a 1 m 9 lid van den gemeenteraad van Middelburgtot zijnen plaatsverv. mr. A. P. Snouck Hurgronje, lid van den gemeenteraad van Middelburg. Benoemd tot commies ter directie der regi stratie en domeinen te Middelburg L. Offerhaus, surnumerair der registratie en domeinen aldaar. Bij Kon. besluit is pensioen verleend aan H. J. Van Dort, schipper le kl. bij de visscherij- politie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen a 188. Tot president-commissaris van de Stoomtram- Mij. BreskensMaldeghem, in plaats van wijlen mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, is benoemd de heer J. G. Gerritsen, burgemeester te Breskens, en tot vice-president de heer J. H. Hennequin, burgemeester van Sluis. Het verbod van invoer in Frankrijk van runderen, schapen, geiten 6n varkens, komende uit Belgie en Nederland, is ingetrokken. Zij, die zich gevleid hadden, dat in den toe stand van mr. Keuchenius nu reeds duur zame beterschap was ingetreden, zagen zich door de" latere berichten teleurgesteld. De uiterst pijnlijke wond in het verhemelte doet hem nog altoos bitter lijden, zonder vooralsnog tot staan te zijn gebracht. Men mag zich dan ook niet ontveinzen, dat de kwaal een maar al te ernstig karakter schijnt te dragen, en dat het uitzicht, om mr. Keuchenius reeds spoe dig weer in het publiek te zien optreden, ons niet wordt gegund. (St.) De Voorzitter van de Tweede Kamer heeft benoemd tot leden der Commissie van Voorbereiding voor het wetsvoorstel-Hartogh tot w ij - z i g i n g van het wetboek van burgerlijke rechtsverdediging de heeren Van Houten, Smeenge, Heemskerk, Borret en Rink. De heer Van Houten is tevens gekozen tot voor zitter der commissie. Na afloop van het sectie-onderzoek der Staats- begrooting zullen voor behandeling in de afdeelingen van de Tweede Kamer het eerst in aanmerking worden gebracht de herziening van do grond belasting en de voorstellen betreffende het waterschapsbestuur. Het staat echter vast, dat dit niet meer in de loopende bijeenkomst van de Kamer zal geschieden. Wat is de oorzaak der lage graanprijzen De correspondent van het Handelsblad, te Peters blad schrijft aan genoemd blad bet volgende Het Russische ministerie van financiën heeft reeds lang het plan gekoesterd een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van den tegenwoordigen lagen prijs der tarwe op de Europeesche markt. Tot dit doel is onlangs een bekwaam deskundig ambtenaar van de handelsafdeeling van genoemd ministerie naar het buitenland gezonden. Hij had de opdracht Ber lijn, Hamburg, Lubeck, Amsterdam, Rotterdam, Antwerpen, Brussel en Londen te bezoeken en ge gevens omtrent den graanhandel in die plaatsen te verzamelen. Ook werd hem opgedragen, na te gaan welke plaats aan het dalen van de graanprijzen de meeste schuld had. Deze ambtenaar is thans van zijn reis naar het buitenland teruggekeerd. Het verslag dat hij den minister van financiën, Witte, heeft overgelegd, is even belangrijk als leer rijk en trekt in de Russische handelskringen alge meen de aandacht. De ambtenaar kwam tot de overtuiging, dat Berlijn voornamelijk de schuld draagt van het dalen der graanprijzen. Daar de Berljjnsche markt geen genoegzamen toevoer uit het binnenland ontvangt en daardoor aan buitenlandsch graan behoefte heelt, zijn lage graanprijzen voor die markt van veel be lang. Hierbij komen nog de gebruiken op de Ber- lijnsche markt en de heerschende speculatie in granen, waardoor een stijgen dier prijzen niet wel mogelijk is en een dalen bevorderd wordt. De andere plaatsen staan veelal onder den invloed der Berlijnsche markt. Een uitzondering maken Londen en Amsterdamdie de marktprijzen van Berlijn en Londen niet altijd volgen. Integendeel, het komt meermalen voor, dat de hoogere notee ringen te Londen en Amsterdam de Berlijnsche markt tegenwerken en een verder dalen der graan prijzen verhoeden. Tot deze opvatting is de ambtenaar gekomen tengevolge van een onderzoek op de markten te Londen en Amsterdam ingesteld zoowel de En gelsche als Nederlandsche belanghebbenden stonden hem met het geven van inlichtingen welwillend ter zijde. De Amsterdammer schreef, naar aanleiding van het bericht, dat mr. T r e u b van radicale zijde in aanmerking kwam voor de candidatuur in het vacante district Veendam, »dat het inderdaad nog noodig schijnt te verzekeren, dat de nieuwe wethouder voor de financiën geen mandaat wenscht te aanvaarden." Naar aanleiding hiervan wordt uit Veendam aan de Amsterd. geschreven, dat men daar er aan denkt den heer Treub, in weerwil daarvan, toch te stellen. Mr. Treub zelf schijnt er ook niet over gesticht, dat de Amsterd. alvast voor hem beslist heeft over de aanvaarding eener eventueele candidatuur. Hjj schrijft aan de Amst. Ct., dat hij op de vraag of hij eene candidatuur zal aannemen, indien hem die wordt aangeboden, niet offieiëel kan antwoorden voordat die aanbieding offieiëel is geschied. Men zal zich herinneren, dat de Amsterd. vroeger ook al eens, bij de algemeene verkiezingen in 1891, zich gedragen heeft als mentor van den heer Treub. Toen was de Amsterd. van oordeel, dat mr. Treub, die toen in het district Schoterland in herstemming was, behoorde te bedanken als hij gekozen werd, en mr. Treub heeft dat destijds ook gedaan. Het Weekblad van liet Recht bespreekt de quaes- tie van het hypnotiseeren van verdach ten. Met de juristen, die zich met de Amst. Ct. daarover hebben uitgelaten, verwerpt het blad het denkbeeld om De Jong door hypnose aan 't praten te krijgen als in strijd met het stellig recht. Het kan zich ook niet vereeuigen met de meening van mr. Verheyen, die in dit speciale geval hypnose toelaatbaar acht. Wat betreft het recht der toekomst, vindt het weekblad de vraag niet actueel vóór dat de medische wetenschap heeft uitspraak gedaan omtrent het nut, de betrouwbaarheid en het ongevaarlijke van dit middel. Niettemin is de redactie overtuigd dat men nooit een verdachte of beklaagde mag dwingen of dringen om middellijk of onmiddellijk mede te werken tot zijne eigen vervolging, terechtstelling of veroordee ling, en dat zijn recht, om naar eigen ingeving te spreken of te zwijgen, de waarheid geheel, half of in het geheel niet mede te deelen, onverkort moet blijven. Zij acht dit niet alleen in zijn, maar ook in het welbegrepen publiek belang, en kan dus niet toegeven, dat de wet, dit recht geheel onaangetast latende, »de gemeenschap wel eens te zeer in den hoek" zou kunnen zetten, zooals in de N. R. Ct. wordt beweerd. De Utr. Cour. neemt het nog eens op voor een betere behartiging van de belangen der derde klasreizigers op onze spoorlijnen. Volgens de statistiek zegt zij rijden er van de 100 passagiers in ons land gemiddeld slechts zeven in de eerste, niet meer dan 23 in de tweede, maar daarentegen zeventig in de derde klasse 1 Ook vindt men uitgerekend dat de derde klasse reizigers der spoorwegen in Nederland nog altijd 47 percent van de totale ontvangsten opbrengen. En op de vraag welke nu de grieven zijn, ant woordt de TJtr. Ct. Hij, die dit vraagt, make slechts eens een uur lang, in het koude seizoen, dat hij voor zijn spoor kaartje een som heeft betaald, die allerminst laag kan genoemd worden, een reisje mede als derde klassepassagier. En hij zal spoedig genoeg zijn be komst hebben van die koude warmwater-stoven en die tochtige portieren, van die overvulde coupé's en die benauwde atmosfeer in zulke lage ruimten, van die ongemakkelijke banken en dat gemis aan ruimte voor de in de derde klasse zoo talrijke hand bagage, en van allerlei andere kleine ongeriefeljjk- heden, die ten onzent het reizen per derde klasse tot een bepaalde kwelling maken, terwijl het zoo gemakkelijk anders kon zijn. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Mapellc. Ds. E. M. Van IJsendijk, predikant alhier, komt voor op het zestal voor een te beroepen predikant te Hummeloo (classis Zutfen) en op het twaalftal te Hallum (classis Leeuwarden). Door stemgerechtigden bij de Herv. gemeente te Wolfertsdijk is tot lid van het college van nota belen herkozen J. M. Parhan, en, in plaats van P. Goetheer, die verlangde af te treden, gekozen P. J. Van Damme. In de Schotsche zendingskerk te Amsterdam droeg mr. A. F. De Savornin Lobman Vrijdag het rectoraat der Vrije Universiteit aan dr. Rutgers over met eene rede, welke het begrip staat" tot onder werp had. De waarneming van de betrekking van districts schoolopziener in het district Middelburg is tot 1 Januari a. s. opgedragen aan den heer J. G. Ger ritsen, schoolopziener in het arrondissement Oostburg. Bij het examen in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek te Dordrecht zijn o. a. geslaagd de dames A. M. Tjebbes van Wemeldinge, leerlinge der R. N. L. te Goes, J. E. C. Vermaas van Middel burg en G. W. Bot van Vlissingen. Landbouw en Veeteelt. De heer Van Oijen te Aardenburg meldt in zijn Weekblad Van de week kwam iemand bij mij om te vragen,, hoe ïuen groenvoeder moet inkuilen.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2