1893 N°. 126. Dinsdag 24 October. 80ste jaargang. LOTING NATIONALE MILITIE Stoommaoliin© DE NAJ AARS-SCHOUW Dg uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, J 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, hnweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Diènstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending ve» advertentiën voor a uren op den da§r der uitgave. Voor de tweede inaal wordt bekend gemaakt dat de VOOR DE VOOR DEZE GEMEENTE door deu heer Commisfaris der Koningin is bepaald op MAAN DAG den 30 October 1893, des voormiddags te negen nren, te Goes, eu dat die zal plaats hebben in de ZAAL BOVEN DE KOOPMANSBEURS De niilitiepliehti.-'eu worden opgeroepen tcu geatelden dage, ure en plaatse daarbij tegenwoordig te zijn, eu redenen van vrijstelling hebbende wegens broederdienst of eenige wettige zoon, tor Secreiarie der gemeente daarvan alsnog opgaaf te doen, teneiude iutijds de bewijzen en getuigschriften tot vrijstelling te kunnen aanvragen en opmaken. Goes den 21 October 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Vergunning is verleend aan het Bestuur der Ambachtsschool te Goes tot vergrooting van de en het plaatsen van een in het j^ercesl wijk A no. 216, gelegen aan den Westwal te Goes. Goes, 21 October 1893. Burgemeester eu Wethouders van Goes, J. G. d W. HAMER De Secretaris. HARTMAN. over de Voetpaden zal gehouden worden onmiddellijk na den 30sten October a. s. en tegeu de nalatigeu wordt aUdan de bij het reglement op de wegen en voetpaden voorgeschreven vervolging ingesteld. Goes, deu 21 October 1893. Borgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. OPENBARE VERGADERING van den KAAI) der gemeente GOES, op VRIJDAG den 20 OCTOBER 1893, des avonds te 8 uren. Voorzitter mr. J. G. De Witt Hamer, Burge meester. Tegenwoordig 12 leden en de secretaris. Afwezig met kennisgeving de beer W. E. K. Lenshoek. I. De notulen der vergadering van den 21 Sep tember jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet o. a. de volgende mede- deelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor notificatie worden aangenomen a. dat met 31 December a. s. de pachttermijn eindigt van verschillende landerijen der gemeente en Burg. en Weth. voor de nieuwe verpachting eene andere bijeenvoeging van perceelen, dan tot nu toe plaats had, gevortnd hebben, naar welke regeling den 30 September jl. de verpachting gehouden is dat toen voor het hoefje »de Trekkerswoningen de gronden bjj de Wester-Schans bet hoogst inge schreven was door C. Van der Wekken te Zieriksee en wel ad 61 per Hectare; dat die hoogste inschrijver verzuimd bad zijne borgen op te geven en toen gebruik is gemaakt van den be longen termijn van beraaddat een schrij ven van B. en W. om de borgen alsnog op te geven, onbeantwoord bleef en dat eerst later bleek, dat tengevolge onduidelijk adres de brief, waarin de namen der borgen werden gemeld, als onbestel baar naar den Haag was gezonden en dientengevolge niet intijds door B. en W. is ontvangendat deze daarom inmiddels onderhandelingen hadden aange knoopt met de opvolgende inschrijvers, van welk een en ander het gevolg is, dat; de perceelen zijn gegund als volgt le perceel (bet boefje) aan Anna De Lange wed. A. Boone voor f 586,2 L 'sjaars; 2e perceel (de grond bij de Westerschans) aan Simon Van Noort voor j 140 'sjaars; 3e perceel (Hoveniering bjj de Zonstoof) aan J. Govers voor j 60 'sjaars, en 4e perceel (Hoveniering in de Zoute Vest) aan J. Melse voor 10,25 'sjaars; dat tot leden van den Schuttersraad zijn benoemd als le luitenant K. A. Van Langeraad, als 2e luite nant W. F. Stoel, als korporaal H. Lampen en als schutter F. Q. C. Den Hollander, en tot plaatsver vangende ledenals korporaal M. Govers en als schut ter A. Verhage III. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. Missives van Ged. Staten dd. 29 Sept. tot goedkeuring van bet kohier der schoolgelden voor het onderwijs van school E, tot af- en overschrijving op de begroeting voor 1893 tot het uitbetalen van het verhoogd subsidie aan de ambachtsschool en tot afstand van grond aan J. Van der Weele, en van 13 October tot goedkeuring der geldleening van 11000 en van de daardoor noodige wijziging der hegrootiDg b. Verslag van de gemeente Maastricht en cata logus van populaire prozaschrijvers der XVI en XVII eeuw, die in de boekerij der gemeente zijn geplaatst c. De rekening over 1892 en de begrooting voor 1894 van de ontvangsten en uitgaven van het Bur gerlijk Armbestuur, die gesteld zijn in handen van de financiëele commissie tot onderzoek en rapport d. Reclame van R. W. Van Gorkom tegen zijnen aanslag op het le suppl. kohier van den H. O., die na afloop van den termijn van reclame zal worden in behandeling gebracht e. Proces-verbaal van opneming der boeken en kas bjj den gemeente-ontvanger op 16 September jl., waarvan afschrift is gezonden aan Ged. Staten j. Bericht van mr. Ph. L. Van Eeten, dat hij de betrekking van lid der gezondheidscommissie niet kan aannemen, eensdeels wegens drukke bezigheden en anderdeels wegens geheele onbekendheid met do toestanden der gemeente en de belangen van hare ingezetenen van welk bericht mededeeling is gedaan aan de betrokken commissie. Alles voor notificatie aangenomen. IV. Aan de orde is een drietal reclames tegen den aanslag op het voljaarskohier van den H. O. en wordt, op voorstel van B. en W. in overleg met de commissie ad hoe, beslotenP. Thewes over te brengen van de 7e naar de 5e klasse, M. W. Huf- kens en A. De Regfc te rooieeren van het kohier. V. In behandeling komt een verzoek van den Comm. van politie A. R. Holsheimer om, evenals zijn voorganger in het genot eener persoonlijke toe lage ad f 200 's jaars te worden gesteld. Hierbij wordt gelezen het volgende preadvies van B. en W., waarmede blijkens rapport, de financiëele commissie zich vereenigt. Onder o verlegging aan den Raad van een rekwest van den heer Commissaris van Politie Holsheimer, houdende verzoek om aan hem, evenals aan zjjn voorganger, eene persoonlijke toelage van f 200 boven zijn traktement van f 1000 te verleenen, herinneren wij den Raad dat aan den vorigen titu laris dhr. Van Djjk, nadat deze hier ruim twee jaren in betrekking was geweest, de bedoelde persoonlijke toelage is verleend als blijk van waardeering voor de uitstekende wijze waarop door hem de, bij zijne komst in min gunstig9n toestand verkeerende, politie was georganiseerd, terwijl daarbij uitdrukkeljjk als de meaning van den Raad werd uitgesproken, dat, met het oog op de bezoldiging der overige gemeente ambtenaren, de jaarwedde van f 1000 voldoende moest geacht worden voor de aan de betrekking verbonden werkzaamheden. Waar nu rekwestrant eerst zijne betrekking sedert 1 Augs. jl. heeft bekleed en hij een goed geregeld politiewezen vindt, dat geene buitengewone inspan ning voor eene richtige waarneming van de betrek king ver6ischt, daar meenen Burg. en Weth. dat er ook met het oog op de bescheidene financiëele krachten der gemeente geene termen zijn om gunstig op het verzoek te beschikken en stellen zij u voor dat te wijzen van de hand." De heer Adam acht een salaris van f 1000 te gering voor iemand, die een zwaar huishouden heeft. Het ware wel gewenscht geweest, dat de man een jaar of langer in ons midden was geweest, vóór hij met zjjn verzoek bij den Raad kwam, doch spreker acht f 1000 toch te weinig voor de vele «?n gewich tige bezigheden, die aan den commissaris van politie zjjn opgedragen. De Voorzitter vraagt of de heer Adam ook een voorstel heeft te doen De heer Adam antwoordt, dat zijn voorstel is om het salaris met f 200 te verhoogen. De heer Van Asperen Vervenne verklaart met het voorstel van den heer Adam in te stemmen. De heer Quist zegt, niet mede te gaan met het voorstel. De Raad kan nog niet beoordeelen, of de titularis eene persoonlijke toelage waardig is. Als later big kt, dat hij aan alle eischen voldoet, dan zal spr. bereid gevonden worden, om het nu gedaan verzoek te ondersteunen. Het voorstel van den heer Adam wordt in rond vraag gebracht en verworpen met 10 stemmen vóór de heeren Adam en Van Asperen Vervenne, waardoor het voorstel van B. en W. is aan genomen. VI. Thans is aan de orde de begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1894, waarvan, evenals van de memorie van toelichting aan ieder van de leden een ex is uitgereikt. De Voorzitter geeft vooraf gelegenheid tot alge- meene beschouwingen. De heer M. De Jonge Jz. verklaart, niet zoozeer algemeene beschouwingen te willen leveren, maar ^Éhze gelegenheid aan.te grijpen, om aan te dringen op betere collationneering van de stukken, die aan de leden worden uitgereikt. Meerdere artikelen in de Memorie van toelichting, die, tengevolge van op gekomen omstandigheden, moesten gewijzigd wor den, zijn zoo slordig veranderd, dat meerdere exem plaren, die hij onder d® oogen had, zeer van elkan der verschillen. De Voorzitter zegt, de ambtenaren daarover te zuilen onderhouden. De heer Adam verklaart dat hg met verwonde ring heeft opgemerkt, dat het vellen en rooien der hoornen aan den Oostsingel niet onder de inkomsten voorkomt, vooral nu de Hoofdelijke Omslag met ƒ3000 moet verhoogd worden. In een vorig jaar is reeds besloten tot het rooien dier hoornen, welke bovendien schadelijk zijn voor de hygiène, daar zij aan de bewoners van de bijstaande huizen licht, lucht en zuiver water benemen. Spreker zou wen- schen dat die boomen werden gerooid en met het bedrag de Hoofd. Omslag verminderd werd. De Voorzitter merkt op, dat dit punt eigenaardig tehuis behoort bij Hoofdstuk V der ontvangsten doch hij wil den heer Adam al dadelijk opmerken, dat de opbrengst der boomen toch .niet in den ge wonen dienst zou mogen vallen, wijl voor de bui tengewone ontvangst van verkocht gemeente-eigen- dom een post van buitengewone uitgaaf op de begrooting zou moeten worden gebracht, b.v. voor aanleg van nieuwe werken of voor aflossing van schuld. De post Hoofd. Omslag zou dus daarmee niet verminderd mogen worden. Niemand meer over de algemeene strekking der begrooting het woord verlangende wordt overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling en worden daarbjj de volgende opmerkingen gemaakt Bij Jaarwedde van de drukkers vraagt de heer M. De Jonge Jzof de gemeente door contract als anderszins voor een bepaalden tijd aan de firma F. Kleeuwens Zoon verbonden is De Voorzitter antwoordt, dat die firma ambtenaar der gemeente en dus om zoo te zeggen ad vitam benoemd is en dat zjj de uitgetrokken jaarwedde geniet voor het drukwerk, waarvan zij het papier volgens door den Raad vastgesteld tarief moet leveren. De heer M. De Jonge Jz. herneemt, dat hij dit jaar den post zal laten passeeren, maar plan heeft om een volgend jaar een voorstel te doen tot ontslag van dien ambtenaar en het drukwerk aan te besteden. Bij Onderhoud der plantsoenen vraagt de heer M. De Jonge Jzhoe dit onderhoud betaald wordt, per uur of per massa? De Voorzitter antwoordt, dat een tarief, door den Bouwmeester ontworpen en door B. en W. vast gesteld, strekt tot grondslag der aanbesteding, die ieder jaar in December plaats heeft, en dat daarin de som voorkomt, die voor werkloon per uur wordt uitbetaald. De heer De Jonge herneemt, of de tijd van arbeid ook gecontroleerd wordt? De heer Ochtman antwoordt, dat dit door den opzichter geschiedt. De heer De Jonge zegt, redenen te hebben om te meenen, dat de contróle niet voldoende plaats heeft, waarop de Voorzitter zegt, de zaak te zulléh onder zoeken. Bjj jaarwedden van de leeraren Middelb. Onderw. zegt de Voorzitter, dat, gelijk den leden bekend is, in Juli jl. door B. en W. toezegging is gedaan bij deze begrooting zoo mogelijk een voorstel te zullen doen om te trachten door verbetering van de positie des heeren Allan, (wien toen geweigerd werd om te B.-o.-Z. te gaan wonen als hij daar aan de Rijks H. B. S. benoemd werd en tegelijk leeraar aan de school te Goes te blijven) dezen leeraar, wiens diensten zeer geappréciëerd worden en die thans akte middelbaar in twee vakken bezit, eenigszins duurzaam aan de school te verbinden. Het eenige middel daartoe was natuurlijk te vinden in verbe tering zijner jaarwedde in verband met meerdere hem op te dragen lessen. De bereidwilligheid van den leeraar in het Engelsch en Nederlandsch om f 100 van zijne jaarwedde voor dit doel te laten vallen, 6telt Burgemeester en Weth. in staat op deze begrooting voor te stellen de bezoldiging van de leeraren Allan en Teding Van Berkhout vast te stellen op f 1700 voor ieder en daarmede in verband te bepalen, dat het maximum lesuren, op dat salaris door ieder hunner te geven, zal zijn 22, wat in verhouding is tot de salarissen van andere leeraren, die in meer dan Óen vak les geven. Bij aanneming van dit voorstel zal geacht worden, dat de betrokken verordening in dezen gewijzigd Niemand verklaart zich hier tegen. De heer Lambrechtsen wenscht nog even terug te komen op den* post Onderhoud der straten. Hij vraagt of ook bepaald is, hoeveel uit den post van f 1000 voor nieuwe steen zal worden aangewend en wenscht andermaal de aandacht van B. en W. te vestigen op de qualiteit van de tot dusver hier gebruikt wordende grèskeien, die het overtuigend bewijs leve ren voor straten, waarover veel en met zware voer tuigen, als de omnibussen, gereden wordt, niet sterk genoeg te zijn. Hij adviseert met die soort niet voort te gaan, maar te bezigen de Benahain-keien (waarvan tegen aan het klinkerstraatwerk vóór school B op het middel vlak van de Vlasmarkt eenige reij en liggen) en die weinig meer kosten. De Voorzitter antwoordt, dat gewoonlijk na den winter het plan omtrent de verbetering der straten wordt opgemaakt en dan eerst te beoordeelen is hoeveel voor nieuwe keien beschikbaar is. B. en W. zullen dan zeker niet ongeneigd bevonden worden om met de bedoelde soort eene proef te nemen en de zaak overwegen met den ernst, dien zij verdient. Thans wordt overgegaan tot de ontvangsten. Bij Schoolgelden wordt door de heeren Lambrechtsen en M. De Jonge Jz. verzocht, voortaan de school gelden van iedere school, zoowel van het Middel baar als van het Lager Onderwijs, afzonderlijk op te geven, hetgeen wordt toegezegd. Bij Retributie voor het gebruik van Sas en haven brengt de heer Lambrechtsen ter sprake, dat ten behoeve van de inlading van den beer in het schip van den koopman, het water in de haven soms 60 centimeter moet worden afgelaten, hetgeen groot ongerief voor de schipperij veroorzaakt, maar welk ongerief nog sterk vermeerdert, wanneer, zooals onlangs is voorgekomen, het water tweemaal 24 uren was afgelaten, omdat men reeds begonnen was af te laten toen de heerschipper te Wemeldinge lag en niet direct naar het Sas kon doorvaren. Wan neer, evenals vroeger (met een anderen kooper van den beer) een schuit kon gebezigd worden, of den pachter kon worden opgelegd eene schuit te doen bezigen, waarmede men bij iets lager dan normalen waterstand, b.v. 30 a 35 centimeter, den beer uit den put in de schuit kon laden, zou aan het bezwaar reeds veel tegemoet gekomen worden, vooral als dan gezorgd werd het water niet langer dan hoog noodig uit te laten. De heer Ochtman repliceert, dat hem onbekend was, dat ;het water 2 maal 24 uren voor dit doel is afgelaten geweest en begrjjpt niet dat de Sas- en buiten-havenmeester het water afliet terwijl de schip per nog te Wemeldinge lag en er geen zekerheid bestond, dat hij direct binnenkomen zou. De heer Lambrechtsen verklaart zgne mededeeling van den Sasmeester zeiven te hebben. Na nog eene korte discussie wordt door B. en W. verklaard, dat een onderzoek ingesteld en zoo mo gelijk aan eventuëel bezwaar voor de schipperij zal worden tegemoet gekomen. Bij den post Verkoop van opgaande boomen herinnert de Voorzitter, dat het indertijd genomen besluit tot rooiing der boomen aan den Oostsingel hoofdzakelijk gegrond was op den ongunstigen toestand van vele boomen naar de zijde der Voorstad, en dat de 30 boomen naar de zijde der gevangenis, die toen niet zijn verkocht en nog volkomen gezond zijn, ook het volgende jaar zijn blgven staan, tengevolge van een voorstel van eenige leden. Dit jaar is de zaak nader overwogen. Die 30 boomen zullen misschien bij ver koop opbrengen p.m. f 800 a 900, hetgeen eene bui tengewone ontvangst zou opleveren. Wanneer nu, evenals vroeger, toen er geldleeningen waren, met aflossingen van f500, die f 800 a 900 voor zoodanige aflossing konden aangewend worden, of, als er eenig nieuw werk voor kon verricht worden, zouden B. en W. eene nadere beslissing omtrent die boomen hebben uitgelokt. Doch daartoe was nu geene aan leiding en daarom deden B. en W. geen voorstel. Dat de boomen schadelijk voor de hygiène zouden zijn, kunnen B. en W. niet toegeven. Dokter Cal- lenfels, die er onder geleefd heeft, bereikte welden gezegenden ouderdom van 80 jaren en 't schijnt daar evon gezond wonen te zijn als elders. De heer Den Boer verklaart het gevoelen vanB.' en W. te deelen, maar te willen wijzen op de vel# doode takken, die in de boomen zijn, en die gevaar lijk worden voor de bewoners der huizen, die er onder staan. De Voorzitter zegt, daarop attent te zullen zijn. De heer Den Boer wijst op tvree boomen aan den polderweg, die door den bliksem getroffen zijn. De Voorzitter antwoordt, dat deze bereids ter rooiing zijn opgeschreven. Nadat de posten van inkomst zijn afgehandeld, zegt de Voorzitter dat nu nog overblijft de post van Hoofdelijken Omslag. Hij voegt er bij, dat het on- noodig is, te verklaren, dat het B. en W. niet aan genaam is de verhooging van dezen post met f 3006 te moeten voordragendoch dat de begrooting daar-

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1