1893 N°. 125. Zaterdag 21 October. 80s,e jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Yrydagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brie vengaai ders. Inzending van De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 cfc. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, advertentiën vóór 8 aren op den dag der uitgave. GOES, 20 October 1893. De Standaard betuigt, gelijk te verwachten was, haar ingenomenheid met den uitslag der Mid- delburgsche Staten-verkiezing, maar vestigt meteen de aandacht op de zonderlinge partijverhouding in deze provincie. In de Prov. Staten berust de thans verkregen meerderheid op de samenwerking van anti -revolutionairen en Room se h e n terwijl deze laatsten bij de vorige Tweede Kamer-verkiezingen op Zuid-Beveland en in het 4e en 5e district omgekeerd met de liberalen tegen de anti-revolutionairen zijn gegaan. Een Janws-houding, die uiteraard op den duur niet zoo blijven kan. Eenzelfde party kan niet in de Staten ja, en bij de stembus voor de Tweede Kamer neen zeggen", zegt het blad. Behalve, dat het onjuist is, dat bij de Tweede Kamer-verkiezing in Zuid-Beveland en elders in Zee land de Roomschen met de liberalen samenwerken, weten nu de Katholieken wat zij verder te doen hebben. Niet genoeg, dat zij in Walcheren helpen bjj Provinc. Staten-verkiezingen, zij moeten overal in Zeeland, dus ook in de Katholieke gedeelten in 't zuiden van de provincie, zorgen, dat anti-revolu tionairen voor de He Kamer gekozen worden Men ziet het, het succes maakt niet alleen over moedig, maar de eischen worden steeds grooter. Het is maar de vraag of de Katholieken b. v. in Z.-Vlaanderen gewillig genoeg zullen zijn, ook dit commando op te volgen en daardoor gevrijwaard worden voor de liefelijke beoordeeling van den anti- revol. veldheer, dat ze er een Janus-kop op na houden 1 De rij der tooneel-voorstellingen, die ons dezen winter hier wachten, werd Woensdagavond geopend in »de Prins van Oranje" door het Neder- landsch tooneel- en vaudeville-ge zelschap, onder directie van den heer Willem H. Ten Hoonte van Rotterdam. Misschien door het onbekend maakt onbemind" was de uitvoering van dit gezelschap, waarmede wij voor het eerst kennis maakten, zeer sehaarsch bezocht en toch had zij een drukker bezoek verdiend. Het bekende en ook alhier meermalen opgevoerde tooneelspel »De Werkstaking" door Rosier Faassen werd niet onver dienstelijk uitgevoerd. De heer Ten Hoonte, die de rol van Hendrik Bakker speelde, was een type van een werkstakenden fabriekarbeider, terwijl mevr. Le Compte, in de rol van Marie, zjjn vrouw, een getrouwe afbeelding gaf van den treurigen toestand, waartoe het gezin van den werkman moet vervallen, indien hij zich van zijn werk laat aftrekken en troost meent te moeten zoeken in den drank. Op even be vredigende wijze speelde de heer Ter wee de rol van Verhaag en mevr. Ten Hoonte die van zijn vrouw. Men zag in Verhaag een voorbeeld van een werk man, die door trouw, eerlijkheid en vlijt, door het lezen van goede boeken, door weerstand te bieden aan den slechten raad van raddraaiers en volksmen ners en door het schuwen van drankmisbruik, vooruit komen kan en een genoegelijk leven leiden. Het blijspel >Man en vader, maar vrouw noch kind", van Görner, dat daarna werd opgevoerd, gaf ruime stof tot lachen. Een kunstschilder, Max Licht zin, een jonggezel, had een rijken erfoom, van wien hjj reeds in diens leven geldelijken steun genoot en om dien steun nog te vermeerderen, maakte hij oom wijs, dat hij »man en vader" was. Doch toen oom berichtte, dat hij neef eens zou komen opzoe ken om getuige en deelgenoot te zijn van zijn hui selijk geluk, vond neef géea anderen uitweg om de valschheid zijner berichten te verbergen, dan het huishouden van een vriend, benevens diens kinden schoonzuster te rieenên". Het is begrijpelijk, dat uit deze verhouding vermakelijke scènes konden voortvloeien, doch hot stuk zelf blijft niettemin sober van beteekenis. Ook in dit stuk waren alle rollen in goede han den en niemand mag de lof onthouden worden goed rolvast te zijn geweest, doch een weinig min der actie, minder drukte, verkregen door meer rou tine, zou het spel niet geschaad hebben. In de gewone driemaandelij ksche vergadering der werkliedenvereeniging »Eigen hulp" alhier, gisteravond gehouden, werd o. a. verslag uit gebracht over het derde kwartaal van dit jaar. Hieruit bleek, dat gedurende dat tijdsverloop was ontvangen f 171,37, terwjjl was uitgegeven f 196,50, waaronder aan uitkeering wegens ziekte aan zeven personen f 189, zoodat op 30 September nog in kas bleef f 871,101/2. Voor de reservekas was ontvangen f33,36, makende met het in kas zijnde een totaal van f 209,1S1I1. Zeven personen zijn gedurende het derde kwartaal tot leden der vereeniging toegetreden ten hierdoor is het ledental gestegen tot 122. Ierseke* Tot gemeente-veldwachter alhier is benoemd A. Slotboom, agent van politie te Bergen-op-Zoom. Hij zal den len November in functie treden. Rilland-Bath. Vanwege de landbouw vereeni ging ^Reigersberg" alhier is een rijkssubsidie aan gevraagd voor een op te richten landbouw- cursus. De Minister van binnenlandsche zaken heeft de verkiezing van een lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdis trict V e e n d a m tengevolge van het overlijden van dr. A. L. Poelman, bepaald op Dinsdag 7 No vember, en de herstemming, is die noodig, op Dins dag 21 November daaraanvolgende. Door eene groote schare belangstellenden ge volgd, werd Woensdagnamiddag het stoffelijk over schot van den heer dr. A. L. Poelman naar zijne laatste rustplaats overgebracht. Bij de geopende groeve sprak de heer Smeenge, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, eenige hartelijke woor den ter nagedachtenis van zijnen hoog ge waardeerden ambtgenoot, die gedurende twee jaren dikwijls zjjn reisgenoot was naar de zittingen der Kamer. Dr. Oosterbaan, behuwdzoon van den overledene, dankte namens de familie den heer Smeenge en de talrijke aanwezigen voor de betoonde belangstelling. Nog lang zal de herinnering aan den waardigen man, die gedurende 35 jaren het predikambt in de gemeente Noordbroek vervulde, levendig blijven bij de vele vrienden, die hij zich door zijne vriendelijkheid en hulpvaardigheid daar en elders verwierf. Door het Hoofdbestuur van de Vereeniging Vergunning", gevestigd te Amsterdam, is een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin de Vereeni ging haar bezwaren uiteenzet tegen de voorge stelde wijzigingin de Drankwet. Art. 4 van het ontwerp, dat de weigering en in sommige gevallen de intrekking der reeds verkregen vergunning" voorschrjjft voor loealiteiten, waar uitbetaling van loon aan werklieden pleegt te ge schieden, is naar het gevoelen van adressanten in strjjd met elk redelijk begrip van billijkheid. Ook zou het Hoofdbestuur een wijziging van ar tikel 7 zeer wenschelyk vinden en wel in dien zin, dat het plan eener vergrooting of'verbouwing van een café eerst ter goedkeuring aan Burgemeester en Wethouders werd gezonden. Tevens zouden adres santen willen aandringen op verzwaring der straf voor hen, die tappen zonder vergunning. In de maanden November en December a. s. zal bjj de Exploitatie - maatschap p ij een examen worden gehouden voor het gedeelte B. van het surnumerairs-examen. Aan dit examen kan worden deelgenomen door het personeel, dat tot nu toe slechts heeft voldaan aan gedeelte A. van het surnumerairs-examen en nog geen tweemaal met ongunstig gevolg aan gedeelte B. heeft deelgenomen. Dit examen is vooral belangrijk voor de ambtenaren, die bereids het goederenklerks-examen met goed ge volg hebben afgelegd, doch niet tot goederenklerk 3e kl. konden bevorderd worden, omdat zij nog niet konden voldoen aan de eischen van surnumerairs examen, gedeelte B. Dientengevolge is het goederenklerks-examen, dat eerst in November gehouden zou worden, tot Januari 1894 uitgesteld. Welk een men mag, met 't oog op som mige feiten, wel zeggen schrikbarenden omvang het bezit van buitenlandsche fondsen hier te lande heeft, kan men eenigszins afleiden uit het feit, dat alleen te Rotterdam door den gedele geerde der j>Zuid-Italiaansche Spoorwegmaatschappij" 62,138 obligaties zijn geverifieerd, dus voor eene nominale waarde van ruim 31 millioen francs. En dan heeft die gedelegeerde bovendien ook te Amsterdam en 's Gravenhage (misschien ook nog elders in ons land) zitting gehouden. (Arnh. Ct.) Naar de Provinciale Geldersche en Nijmeegsche Courant mededeelt, gaf het bericht in het Haarl. Dagblad, omtrent de weesinrichting te Neerbosch, eenen harer lezers, die van de zaak goed op de hoogte kan zijn, aanleiding tot de vol gende opmerkingen. De goede bron, waaruit het Haarl. Dagbl. putte, zou op het eerste gezicht den indruk maken van te zijn een lid der enquête-commissie. Bij nader inzien moet men die veronderstelling echter dadelijk laten varen, want de leden der enquête-commissie hebben immers de inrichting herhaaldelijk bezocht en zijn er dus van op de hoogte, dat op de weesinrichting b.v. niet is eene slaapzaal van 80 M3. inhoud, waar 45 kinderen slapen'. Men bedenke toch eens dat eene slaapkamer, waar 45 kinderen in ledikanten liggen, minstens eene oppervlakte moet hebben van 45 M'.zulk eene zaal zou dan nog geen 1.80 M. hoog zijn. Welnu, een dergelijke zaal is er te Neer bosch niet. Wat de bewering betreft »het schijnt te blijken dat alles toebehoort aan de vereeniging Neerbosch", dit behoefde nimmer te blijken, daar elk oogenblik een ieder in de registers van het kadaster kon zien, wien landeryen en gebouwen toebehooren. En wat de studeerkamer van den directeur, den heer Van 't Lindenhout, betreft, kan ieder, die daar ooit geweest is of nog komen wil, zeggen, dat zij op alles gelijkt, behalve op een Louis XV-styl. Zij is stijlloos doch eenvoudig en net. Wat daar omtrent dus gezegd werd kan evenmin de indruk zijn van een lid der commissie. Veel meer maakt ook dit evenals de andere opmerkingen, den indruk van nieuwe grieven tegen den heer V. 't L. Er is in den laatsten tijd veel over de Neerbossche weesinrichting gepraat en geschreven, cn menige beschuldiging, die daartegen werd aangevoerd, is reeds onwaar gebleken. Waarom nu niet met verdere beoordeelingen gewacht, totdat de enquête-commissie haar eind-rapport wereldkundig zal hebben gemaakt Intusschen hopen wij in het belang der waarheid, dat de bladen, die het artikel van het Haarl. Dagblad overnamen, ook aan deze regelen een plaatsje willen geven. Naar aanleiding van de beschuldiging opnieuw tegen den directeur der weesinrichting te Neerbosch ingebracht, deelt deze mede, dat eene gevangenis, zooals in een geschrift wordt beschreven, nooit op Neerbosch heeft bestaan en dus nimmer zulk eene strafoefening kan zijn uitgevoerd. Hij zal verder hierop niet antwoorden, omdat hij alles heeft gesteld in handen van de commissie van onderzoek. De heer v. Deth deelt in de Amsterdammer mede, dat zijn tweede brochure, getiteld De Weesinrichting Neerbosch, binnenkort verschynen zal. En hij beklaagt er zich over, dat hij niet door de commissie gehoord werd. Een klacht, waarmee de Amsterd. instemt, die nog niet gelooft, dat het onderzoek al gesloten zijn zou. Of de heer v. Deth, ingevolge de bekende oproe ping der commissie voor Neerbosch, zich ook tot het verstrekken van inlichtingen bij haar aanmeldde, leest men echter in zijn bericht niet. Men schrijft aan de Telegraaf: Met eenigen grond mag men aannemen, dat het cholera-gevaar uit de streek aan de Bene- den-Linge geweken is, na te Leerdam 22, te Heu- kelom 4, te Gorkum 3 en te Kedichem, Asperen en Spijk te zamen 3 slachtoffers geëischt te hebben. Toch mag het verwondering baren, dat in enkele dezer plaatsen niet meer personen aangetast zijn, daar een groot deel der bevolking spotte met alle voorbehoedmiddelen, door geneeskundigen aanbevolen. Vooral gingen velen door, het besmette Linge- water ongekookt te gebruiken, ja zelfs weigerden enkelen het hun aangeboden gekookt water te ge bruiken. Deze personen gingen uit van de leer: Niemand sterft vóór zyn tijd" en moesten ze dus de gevreesde ziekte krijgen, dan baatten alle voor zorgen toch niet; was hun tijd er nog niet, dan konden zij ongestraft het besmette water gebruiken. Daarbij kwam een totaal onmogelijke of in het ge heel geen voorstelling van de verspreiding der ba cillen. Een verklaarde zelfs gerust Linge water te mogen drinken, omdat het nergens in den Bijbel verboden was (Historisch). Een ander opmerkelijk verschijnsel was, dat velen (zelfs degenen, die voorbehoedmiddelen, namen) per tinent peigerden bij een mogelijk cholera-geval in hun huisgezin een geneesheer toe te laten, aller minst een drankje van hem in te nemen. Bij hen was vast de meening ingeworteld, dat de genees- heeren de cholera-ljjders vergiftigden, want redding was toch niet mogelijkwanneer men dan ook, zoo beweerden zij, een druppel van het toegediende drankje op een laken stortte, brandde daarin een gat, dus moest het, inwendig gebruikt, noodzakelijk de maag vernielen. Is het eohter wonder de groote menigte zulke dingen te hooren verkondigen, waar een predikant, zooals onlangs een der plaatseljjke bladen meldde, op de catechisatie vertelde, dat het beter was thuis Psalm 91 te zingen of te lezen, dan het drinkwa ter te koken Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd besloten voor het wets voorstel- Hartogh tot wijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering een commissie van voorbereiding te benoemen. De heer De Ras interpelleerde de regeering over het gevaarlijk spoor weg vak bij Bande, vroeg of de technici en geologen eenstemmig waren over het herstellingswerk, of de rapporten gepubliceerd kunnen worden en of het niet beter is de lijn te verleggen om den Kruisberg heen. De Minister antwoordde, dat de herstellingswerken berusten op de rapporten der technici en geologen, die het in hoofdzaak eens zyn. De rapporten zal hij overleggen met het eindrap port van den raad van toezicht op de spoorwegen. De heer Schepel wjjdde een woord van hulde aan de nagedachtenis van dr. Poelman. De Kamer heeft aangenomen wetsontwerpen ter vrijstelling van be lasting van eenige buitenlandsche goederen, tot af schaffing van de rechten van registratie en acte van afstelling en beëediging van ambtenaren en wijziging van de wet op de kanselarij-regeling. Uitgesteld is het wetsontwerp tot wijziging van de pensioenwet der burgerlijke ambtenaren. De Kamer is daarna op reces uiteengegaan. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 22 Oct. 1893, des voormiddags te 10 uren, ds. W. Haverkamp, van Bergen-op-Zoom. Bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam is, in de vacature Tornooy-Apel, een drietal opgemaakt, waarop o. a. voorkomt ds. Van Melle te Nijkerk. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. gem. te 's-Gravenpolder door dr. W. v. d. Beke Callenfelg te Deldente St.-Filipsland door ds. W. H. H. Dijkman te Breskens. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Hoek (by Ter-Neuzen) ds. W. Timmermans Paquy te Hoogersmilde (Dr.)te Schoondyke ds. A. v. d. Linden te Axel. Door het kiescollege der Nederd. Herv. ge meente te Middelburg is Woensdagavond, ter voor ziening in de vacature-dr. L. Heldring, op nieuw een viertal van predikanten opgemaakt, bestaande uit de heeren W, A. Van Griethuysen te Goes, P. J. Van Melle te Nijkerk, N. O. J. De Minjer te Sexbierum en J. Ossewaarde te Sluis. Tweetal te KolijnsplaatC. J. I. Engelbregt te Andel (N.-Br.) en F. Moet te Opperdoes. Rilland-Bath. Met 5 stemmen werd Donder dagmorgen dhr. Chr. Kloosterman te Kloetinge, als onderwijzer met hoofdakte te Rilland benoemd. Op dhr. N. Waterbolk te Warfhuyzen waren twee stemmen uitgebracht. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden zijn veroordeeld G. G., 20 j., te Kolijnsplaat, wegens mishande ling tot 4 maanden gev.straf. A. v. d. B., 43 j., te Ierseke, wegens verduistering tot 7 dagen gev. straf. D. L., 12 j., te Hoedekenskerke, wegens diefstal, ontslagen van rechtsvervolging met zijne op zending naar een rijksopvoedingsgesticht tot zijn 18e jaar. lo. J. S., 22 j., 2o. P. S., 44 j., te Wemel- dinge, wegens mishandeling, de le tot 14 dagen, de 2e tot 7 dagen gev.straf. lo. M. v. L., 12 j., 2o. C. v. L., 13 j., 3o. C. v. d. D., 16 j., allen te Kruininge, wegens strooperij, ieder tot f 1 of 1 dag. M. J. S., 20 j., te Goes, wegens dronken schap en wederspannigheid tot 45 dagen gev.straf en f3 of 3 dagen. Vrijgesproken werdlo. J. H., 19 j., 2o. H. C. B., 15 j., beiden te Kruininge, beklaagd van stroopery. Ontslagen van rechtsvervolging werd: M. G., 11 j., te Kruininge, beklaagd van diefstal. J. d. K., 32 j., timmerman, te Kortgene, is wegens het veroorzaken van dood door schuld vrij gesproken o. a. op de navolgende overwegingen: Overwegende, dat de rechtbank bjj het bestaand verschil tusschen de deskundigen niet overtuigend bewezen acht, dat het instorten der schuur en als gevolg daarvan de dood van C. Tazelaar te wjjten is aan het wegnemen der zwiepingen en alzoo aan de onvoorzichtigheid van den beklaagde. Overwegende, dat de schuld van den beklaagde mitsdien niet bewezen is. Heden diende tevens voor de rechtbank de zaak tegen J. P., 33 j., brievengaarder en postbode bij het hulpkantoor te Wilhelminadorp, gemeente Kattendijke, wonende aldaar, ter zake van verduis tering en valschheid in geschrifte. De Officier van Justitie achtte 5 der bij de dag vaarding ten laste gelegde feiten wettig en over tuigend bewezen en vorderde beklaagdes veroor deeling tot 18 maanden gevangenisstraf. Twee der by de dagvaarding ten laste gelegde feiten bleven buiten behandeling, vermits de getuigen*

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1