80ste jaargang. 1893 N°. 123. Dinsdag 17 October. Invoer van Rundvee in België De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Adverlentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders, Inzending van advertentie» vóór 9 uren op den De prijs der gewone advertentiön is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal bekkend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, dag der uitgave. Vergunning is verleend aan C. SCHRIJVER te Goes tot het oprichten van eene SL AOHTE3RIJ in het perceel wijk A no. 161, gelogen in de Wijngaardstraat te Goes. Goes, 14 October 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN De lotelingen cn ingeschrevenen voor de BRANDWEER worden hiermede herinnerd, dat zij, redenen van vrijstelling hebbende, deze ter Secretarie moeten opgeven voor of op Vrijdag den 20 October aanstaande. Zij die zich beroepen op ziekelijke gesteldheid of gebreken moeten dit staven door eene verklaring van den geneesheer der gemeente. Goes. 14 October 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER De Secret aids, II A R T M A N. is geoorloofd, onder inachtneming van de volgende door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken vastgestelde voorwaarden. De invoer zal moeten geschieden langs de volgende tol- burealen, op de bij elk vermelde dagen en uven Stroobrnggs (Maldeghem), op Maandag en Woensdag, des namiddags van 24 uren. Watervliet, op Zaterdag en Woensdag, des voormiddags van 8 tot 10 uren. Bouchoute, op Woensdag, des voormiddag9 van 10 tot II nren. Staak (Assensde) op Woensdag, des namiddags van 2 tot 4 nren. Sslzaats (Station), op Dinsdag en Donderdag, des namiddags van 2 tot 4 uren. Kieldrecht, op Zaterdag, des voormiddags van 10 uren tot den middag De Tromp (Stekene), op Woensdag, des voormiddags van 9 tot 10 uren. Het vee zal op kisten van de invoerders door den Belgischen veearts, tegen betaling van 50 centimes voor jonge en oude Btieren, voor jonge en oude ossen en voor koeien en 30 cen times voor vaarzen en kalveren, onderzocht worden. Wanneer het vee gezond worlt bevonden, zal de veearts daarvan eene verklaring afgeven, met bepaling, van de richting lang3 welke het vee naar de plaats van bestemming zal vervoerd worden. Goes, den 14 October 1S93. De Burgemeester van Goes, J G. d. W. IIAMER. Algemeen Overzicht. De verhouding tusscben Spanje en zjjne over buren, de Kabylen, schijnt te wenscben overtelaten. De laatsten hebben een aanval gedaan op de Spaansche vesting Melilla aan gene zijde der Middellandsche zee, en, ofschoon dit aanvankelijk een feit van weinig beteekenis was, dat gerangschikt kon worden onder die nietige grensgeschillen, di8 zoo licht voorkomen, vooral tusschen beschaafde en onbeschaafde volken, zoo schijnt dit toch van meer belang te zijn. Hier toch heeft men te rekenen met het gods dienstig fanatisme der Mooren, dat het bloed, dat reeds gestroomd heeft, bloedig wil wreken, en men vreest, dat thans de onzijdigheid van Marokko zal gevaar loopen, te meer, omdat ook in Spanje groote opgewondenheid heerscht. Er zijn reeds ruim 6000 man naar Melilla gezonden en de regeering heeft 90,000,000 peseta's ter beschikking van het leger bestuur gesteld, dat daarop besloten heeft een geheel legercorps te mobiliseeren. Het zou verwondering kunnen baren, dat Spanje zulke groote krijgstoerustingen maakt tegen een ka- bylenstam want feitelijk is tot nu toe slechts één stam tot vijandige handelingen overgegaan ware bet niet, dat het zeer wel mogelijk is, dat de strijd zieh uitbreidt en dat andere stammen zich by de eerste aansluiten, in welk geval Marokko moeie- lyk zijne neutraliteit zal kunnen bewaren. Evenwel, Marokko is, zooals de New- Yorlc Herald zegt, een staat, waarmede zich geen Europeesche staat kan bemoeien, of onmiddellijk volgen andere dit voorbeeld. Vooral Frankrijk van uit Algiers en Engeland van uit Gibraltar moeten hunne aandacht aan de gebeurtenissen in Marokko wijden. Het is daarom te hopen, dat Spanje met kracht, maar te vens met bedachtzaamheid, in deze zaak zal optreden. Omtrent de positie van het Italiaansche mi nisterie Giolitti blijven onrustbarende berichten loo pen. Sommigen verwachten, dat reeds bij de eerste samenkomst der Kamer op 24 November a. s. zal blijken, dat het op geene meerderheid in de volks vertegenwoordiging kan rekenen. Men verwacht, dat het kabinet dadelijk voor een politiek debat zal worden geplaatst, waarover het struikelen zal. Mocht het evenwel aan deze moeielijkheii nog ontkomen, dan verwacht men toch onvermijdelijk zijn val bij de behandeling der financiëele voorstellen der regee ring. In den hoogst benarden toestand, waarin Italië tegenwoordig verkeert, is echter een ministriëele crisis eene nieuwe ramp, en bet baart inderdaad zorg, hoe het daar te lande wéér in het reine moet komen. In Frankrijk drijft men eenigszins den spot met den ongelukkigen nabuur, door het denkbeeld te opperen, dat Duitschland een weinig heb protec- j toraat over Italië moest uitoefenen. I Frankrijk is dezer dagen trouwens juist in eene stemming om zich wat vroolijk te makennu bet op bet punt staat het Russische eskader te ontvangen met al den luister, die bet als vertegen woordiger van den politieken bondgenoot verdient. De verknochtheid, die er tusschen Frankrijk en Rus land tegenwoordig bestaat, en die zich door allerlei uiterlijkheden wederzijds ook bij het volk öpenbaarfc, behoeft nog slechts het bewijs door daden om er eerbied voor te kunnen koesteren. Gelukkig echter voor de republiek, dat er ook in deze dagen van feesten en vermaken, waarin de aandacht schier uitsluitend gevraagd wordt voor de meest overdreven huldiging der Russen, nog men- schen zijn, ernstig genoeg om zich bezig te houden met den politieken toestand van het eigen land. De heer Joseph Reinach wil trachten eene groote po litieke party te stichten onder den naam van union gouvernementale" met de bedoeling om die tot re- geerings-partij te maken. Hoewel het in zekeren zin t9 betreuren is, dat aan de vorming van die nieuwe partij allereerst een naam verbonden is, die weder de herinnering wekt aan de beruchte Panama-ge schiedenis, zoo kan uit het plan zelf veel goeds voort vloeien. De bedoeling toch is in de eerste plaats po sitie te nemen tégenover de radicalen en socialisten, en reeds moet het voornemen bestaan bij de samen komst der Kamer eene interpellatie te richten tot de regeering over de inmenging van sommige ka merleden in de werkstakingen in het noorden des lands. Deze interpellatie zou geen vijandig karakter dragen tegenover de regeering, maar zij zou veeleer aan deze de gelegenheid bieden zich tegen die in menging te verklaren en te beloven door krachtige maatregelen daartegen voortaan te waken. Eene dergelijke verklaring zal evenwel hooge eischen stellen aan de homogeniteit van het tegen woordige kabinet, en misschien wordt tegelijkertijd de gelegenheid geboden om tot eene wijziging daar van overfcegaan. Het blijft vooralsnog evenwel de vraag of het gelukken zal eene party, als de heer Reinach be doelt, te stichten. Hij toch wil terecht, dat zij zich kenmerkt door strenge discipline, maar juist daarom is het twijfelachtig of haar ledental tot 300 a 820 te brengen zal zijn, zooals hij verwacht. Morgen komt de Belgische Kamer bijeen en het komende zittingjaar belooft een zeer druk te zijn. In de eerste plaats zal de volksvertegenwoor diging zich hebben bezig te houden met de herzie ning der kieswet; in de tweede plaats wacht haar eene behandeling van het defensie-vraagstuk. De bekende generaal De Brialmont, afgevaardigde voor Brussel, zal namelijk aan de Kamer een geheel uit gewerkt plan van legerorganisatie aanbieden. In dit ontwerp wordt allereerst de persoonlijke dienstplicht gehuldigd, een stelsel, dat de sympathie heeft van de linkerzijde en van den Koning. Aan gezien echter de rechterzijde zieh altijd daartegen heeft verklaard, is de vraagwelke houding zij zal aannemen, nu zij de Koning daarvan een voorstander weet. Ook overigens gelijkt het voorstel-Brialmont al zeer weinig op den huidigen toestand. De generaal toch wil een leger van 246,000 man, dat is ruim tweemaal zoo groot als hetgeen de minister van oorlog meent noodig te hebben, nl. 120,000 man. Van de genoemde 246,000 blijven 35,000 man voor de reserve, dewijl de generaal 80,000 man berekent voor de forten aan de Maac, 15,000 voor de stelling van Antwerpen en 116,000 voor bet veldleger. De diensttijd wordt berekend op 18 maanden voor hen, die na dien termijn bewijs hebben geleverd, dat zij voldoende geoefend zijn. Voor de overigen, alsmede voor de cavalerie en artillerie, wordt de diensttijd op 30 maanden vastgesteld. De toestand in Brazilië blyffc nog altijd moeie- lijk te overzien, tengevolge van de verwarring in de telegrafische berichten, die uit die republiek her waarts komen. Het blijkt echter, dat de tusschen- komst der Europeesche mogendheden weinig doel heeft getroffen. Haar protest was toch gebaseerd op de overweging, dat Rio-de-Janeiro was eene open stad en geene vesting. Later bleek echter, dat de president der republiek in de stad versterkingen had opgeworpen, zoodat zij inderdaad het karakter kre8g van eene vesting. Deze versterkingen zijn nu weder verdwenen, en nu richt admiraal Mello zijn vuur weder uitsluitend op de forten, zoodat de stad niet langer gevaar loopt. Hoe deze strijd nog zal ein digen, is niet te beslissen, maar het is een zonder linge krijg, die bijna uitsluitend bestaat in het bom bardeeren der hoofdstad. Volgens berichten uit Bra zilië zou admiraal Mello verklaard hebben, dat hij de republiek zou eerbiedigen, indien bij den strijd wint, want bij voert geen oorlog tegen haar, maar tegen haren president, wien hij van misbruiken be schuldigt. De interventie van de Europeesche mogendheden heeft aan de overige Zuid-Amerikaansche staten aan leiding gegeven daarover hunne afkeuring uit te spreken en daartegen te protesteeren. Het is te ver wachten, dat de mogendheden zich deze houding niet zwaar zullen aantrekken. Dwingt ze om in te gaan t Te Rotterdam is een nieuw anti-revolutionair orgaan opgericht, genaamd de Nederlander. Teneinde aan dat blad ook abonné's te bezorgen is van anti revolutionaire zijde daar ter stede eene groote propa- ganda-vergadering gehouden, waarin verschillende sprekers te velde trokken tegen den inhoud van liberale bladen, bunnen toehoorders op bet hart drukten, die bladen niet te steunen, en eindelijk kwamen tot het hoofddoel der samenkomst, zich te abonneeren op de Nederlander. Teneinde den indruk der redevoeringen niet te doen vervliegen, en te zorgen, dat vooral niemand zich zou kunnen verontschuldigen, om welke reden ook, zich nog niet te hebben geabonneerd, deed ds. Biesterveld aan het slot zijner rede de volgende mededeelingen I. Bij het binnentreden van de zaal is aan ieder uwer een inteekenbiljet op het dagblad De Nederlander uitgereikt. II. De administratie van dat blad, verblijd over uw hierzijn, wenschfc u eene herinnering aan dezen avond aan te bieden. Het is een potlood, dat u gratis zal worden uitgereikt, en op dat potlood staat gedruktDe Nederlanderdagelijks verschijnend nieuwsbladOpen Rijstuin 16. De bedoeling is, dat gij dit potlood zult inwijden, door uw naam te zetten op het inteekenbiljet, dat in uw bezit is. III. De toegang tot deze vergadering is wel vrij geweest, maar gij zult daarmede zeker niet ingenomen zijn geweest. Er zal derhalve eene col lecte worden gehouden, opdat, wie wil, het zijne kunne bijdragen tot goedmaking van de kosten van dit samenzijn. Wie zijn biljet ingevuld had, kon het bij het verlaten der zaal inleveren. Dit is ongetwijfeld eene nieuwe manier om abonné's te werven. Maar dit daar gelaten, de bovengenoemde maatregelen werpen een eigenaardig licht op de vrij heid en de zelfstandigheid, zooals die bij de anti revolutionairen wordt verstaan. Niemand wordt ge dwongen, maar hem wordt »het vuur zoo na aan de schenen gelegd", dat hij welstaanshalve niet anders kan dan de leiders willen. Ook in verband met het jongste geschrijf over de bewerking van kiezers in een naburig kiesdistrict, is de bovenvermelde methode van zieltjes (hetzij dan lezers of kiezers) winnen, leerrijk. Toch blijkt uit alles, dat er vaak buitengewone middelen noodig zijn om de partygenooteu te brengen, waar de leiders ze hebben willen. Geldbelegging. Het plan om een nieuw en meer vertrouwbaar financiëel blad uit te geven, schijnt nu omgezet te zijn in het voornemen tot oprichting van een In formatie- en controle-bureau. Althans de beer K o e 1 e m a n heeft in een te 's Gravenhage gehouden vergadering dit denkbeeld bepleit als het beste middel tot bestrijding van de toenemende beursknoeierijen. De werkkring van dat bureau stelde hij zich voor als volgt 1. Het bureau verschaft aan alle abonnés de meest mogelijke inlichtingen op het gebied van fondsen. 2. lederen Zaterdagavond ontvangen de abonnés een blad, bevattende antwoorden op gestelde vragen en tevens een uittreksel, omvattende hetgeen in de afgeloopen week in binnen- en buitenlandsche finan- cieele bladen is behandeld en besproken. 3. Bij nieuwe èmissiën, stelt het bureau een onderzoek in en de resultaten van dat onderzoek worden in druk aan de abonnés medegedeeld. Het bureau waakt er voordat de werkelijke koers, waarvoor fondsen aan de Beurs zyn verhan deld, aan de abonnés in rekening worde gebracht. Tot uitvoering van dit plan meende spr. te kun nen komen door bij genoegzame deelneming een vertrouwd financier te Amsterdam aan te stellen, die er een geheel afzonderlijke boekhouding op na zal houden. Alle orders zullen daar worden uitge voerd en beheerd, waarbij de controle zoo zal zijn ingericht, dat ieder abonné voor zich de rekening kan nagaan. Door abonnés, die niet in den Haag wonen, kun nen de gelden kosteloos worden overgemaakt onder assurantie voor verlies. Dit alles kan echter alleen geschieden door samen werking, terwyl de abonnés niet meer betalen dan 1/8 pet. commissieloon, en zy de zekerheid hebben, dat zy niet in den koers besnaaid (een beursterm voor een eigenaardige" berekening buiten het com missie-loon om) worden. Zoo zou er alleen voor de financieele operateurs nog een yapkoersje overblijven, waartegen gemakkelijk maatregelen zijn te nemen. Het bureau zal zich ook belasten met het verzil veren van coupons en het nazien van uitlotingen, terwyl ten slotte het bureau zal optreden als ge machtigde of ter controle op eventueele vergaderin gen van obligatie- en aandeelhouders, wanneer min stens 10 abonné's daarbij betrokken zijn. De kosten van het abonnement bedragen slechts f 5 per jaar. Staande de vergadering traden eenige personen als abonné toe. Indien wij hier te doen hebben met eene instel ling, aan welker hoofd bekwame, vertrouwbare man nen staan waaraan wy geene redenen hebben te twijfelen dan moet de oprichting ten zeerste worden toegejuicht. Het is toch een feit, dat in het jongste tiental jaren kolossale sommen aan allerlei fondsen verloren zijn. En niet altijd was dat een gevolg van slechte speculaties". Zelfs de soliditeit van «taalfondsen staat niet meer zoo vast. Portu- geezen werden nog niet lang geleden als eene vrij soliede geldbelegging aangemerkt en wat is er van geworden? Inde waarden van nijverheids- en spoor wegondernemingen werden ontzaglijke dalingen waar genomen. Over Italianen worden ongunstige noten gekraakt. Amerikaansche spoorwegen, wie berekent de kolossale verliezen daarin geleden En op wie drukt de uit een en ander voortge komen ellende het meest Op den kleinen kapitalist, die naar eene betrekkelijk hooge rente moet uitzien bij het beleggen van zijne vaak met moeite verdiende penningen, want de levensstandaard is veel hooger dan vroeger en ook als gevolg daarvan kost de op voeding der kinderen veel meer dan een 20, 30 jaar geleden. De groote kapitalist daarentegen, die zich met geringe rente kan tevreden stellen, heeft de meeste kans zijn kapitaal veilig te houden, hetzij in grondbezit, hetzij in fondsen van onwrikbare solidi teit. Tal van personen somtijds geïnteresseerden bij dubieus papier, somtijds eenvoudig tusschonper sonen voor de aan den man brenging van nieuwe leeningen, velen zelfs ter goeder trouw staan gereed de aandacht op dit of dat fonds te vestigen. Men beweert, dat in den tijd van vijf jaren op negen ter Amsterdamscke beurs verhandelde fondsen 50 mil- lioen is verloren Daarom behoort het tot de sociale vraagstukken om den bezitter van eenig kapitaal een veiligen weg ter belegging zijner fondsen aan te wijzen, waardoor zyn kapitaal gewaarborgd wordt. Hoe grooter toch het nationaal vermogen blijft, hoe beter aan drin gende nooden kan worden tegemoet gekomen. Kan de nieuwe instelling daarin voorzien, het zou een ware weldaad zyn. Toch willen wij het niet ontveinzen, dat wij er geene groote verwachtingen van hebben. Ook de eerlijkste en bekwaamste geld mannen zijn dikwijls bedrogen uitgekomen en gaven ter goeder trouw raad, die later bleek verkeerd te zijn geweest. Iedere poging echter om in dezen ver betering en zekerheid te verkrijgen, moet men loven en daarom hopen wij, dat bet nieuwe informatie- en controle-bureau moge blijken een veilige gids op dit gevaarlijke pad te zyn. Geen hypnotisme maar magnetisme De heer A. J. Riko, in Den Haag, bekend wegens zijn werken over het Magnetisme, schrijft aan het Handelsblad een langen brief, waarin hij het hyp- notiseeren van een verdachte afkeurt, omdat zulk een persoon zelden iets loslaat, wat hy niet wil zeggen. Hij acht het rationeeler de hulp in te roe pen van het magnetisme, of »de helderziendheid", waarvan hij meent, dat men »ook wel tot de er kenning in zyn geheelen omvang zal moeten komen, even goed als nu het hypnotisme, voor weinige jaren voor kwakzalverij uitgemaakt, nolens volens moet worden erkend". De heer Riko schrijft o. a. Men beproeve het casu quo door tusschenkomst van een op het gebied bekend wetenschappelijk per soon, volkomen theoretisch en practisch op de hoogte van het geheele magnetismeb.v. de voorzitter van het genootschap voor esoterische studiëa te Parijs, schrijvende onder het pseudoniem »Papus", dr. E. wiens adres ik zou kunnen geven, of een dergelijke autoriteit. Bezit men nu kleedingstukken of voor werpen aan de slachtoffers van De Jong behoord

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1