1893 N°. 122. Zaterdag 14 October. 80sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaaiders. Inzending van advertenttëu voor 2 uren op den dag der uitgave* De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal betékend. Geboorte-, huweljjke- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 13 October 1893. Naar Leiden is overgeplaatst de landmeter le klasse J. W. Van Hiele, thans te Assen. Omtrent den heer C: M. Van Visvliet, van wiens overlijden we in ons vorig aommer nog onder laatste berichten konden melding maken, deelt de M. Ct. het volgende mede De heer Van Visvliet, te Middelburg den 4en December 1819 geboren, begon zjjn ambtelijke loop baan als griffier van den polder Walcheren, tot welke betrekking hij den 21en Juli 1853 benoemd werd. Hij bleef als zoodanig werkzaam tot hij den 16en December 1857 tot het ambt van provinciaal inspec teur van het onder wijs in Zeeland werd geioepen terwijl hij na de herziening der wet op het L. O., op 1 Nov. 1880, tot schoolopziener in het district Middelburg werd benoemd. Bjj het nederleggen van zijn betrekking als inspecteur gaven de onderwijzers en onderwijzeressen in de provincie Zeeland hem een blijk van hoogachting en waardeering door de aan bieding van een kostbaar zilveren theeservies. Op onderwijsgebied was de heer Van Visvliet se Iert 1871 als lid der plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor het middelbaar onder wijs en sedert 1882 als lid der commissie van toe zicht op den cursus tot opleiding van hoofdonder wijzers werkzaam, terwijl hij ook nog het voorzitter schap van de schoolonderwrjzers-weduwenbeurs be kleedde. Verder was de beer Van Visvliet secretaris van het provinciaal college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde gemeenten in Zeeland. De overledene stelde groot belang in de zaken, het onderwijs betreffende, maar ook niet minder in de onderwijzers zeiven, wier belangen hij zooveel mogelijk trachtte te behartigen. Welwillend en harte- ljjk was hij tegenover hen in de hoogste mate. Met jjver stond hij de belangen van het onder wijs voor en tot zoolang hij kon was hij daarvoor gaarne werkzaam. Ook bij de uitvoering van de wet van 1878, vooral bij den scholenbouw, oefende de heer Van Visvliet in zijn district grooten invloed uit. De rijks-normaallessen tot opleiding van onder wijzers en onderwijzeressen, aan de tot standkoming waarvan hij met wjjlen den heer dr. H. Polman Kruseman zijne beste krachten wijdde, gingen hem steeds na aan het hart. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. '8-Heer-A.btskerke* Gistermiddag had hier eene eenvoudige plechtigheid plaats, doch voor onze gemeente niet zonder beteekenis. De oudste inwoner onzer gemeente Marinus Stevense, ons door den dood ontvallen, werd ter aarde besteld. Wat onze gemeente in hem zal verliezen, laat zich maar zoo iu 't kort niet zeggen. Meer dan een halve eeuw, was hij in verschillende besturen op maat schappelijk en kerkelijk gebied der gemeente tot een zegen. Er kan veel tot zijn lof worden gezegd, en zeker zeggen wij hiermede niet te veel, dat hij door zjjn persoonlijkheid en wijze van handelen ieder achting afdwong. Dit wordt algemeen erkend, en daarvan getuigden ook de gevoelvolle woorden die aan zijn graf door den heer Burgemeester onzer ge meente, alsmede door den predikant en het hoofd der school werden gesproken. De kinder-cantateMichiel Adri aans z. de Ruijter van de heeren Hasselbach en Lijsen, onderwijzers aan de Rjjks-kweekschool te Middelburg, is ook te Rotterdam uitgevoerd. De W. B. Ct. schrijft daaromtrent >De hoofdschotel van den avond, de kinder-can- tate »MichieI Adriaansz. de Ruijter", wekte alge meen de aandacht, reeds door de omstandigheid dat tekst en muziek te danken zijn aan twee leeraren aan de rijks-kweekschool voor onderwijzers te Mid delburg, de heeren W. H. Hasselbach en A. Lijsen. De eerste bezorgde in het libretto eene levensbe schrijving van de Ruijter, in verband met het tijd perk van de geschiedenis van Nederland, dat hem zag geboren worden en sterven. De tweede schreef waar aanleiding van dat libretto in gebonden stijl, eene cantate, die hij Icmder-c&ntate noemde en welke aan dien naam dan ook in de eerste afdeeling be antwoordt, maar in de twee volgende afdeelingen •ene hoogere vlucht neemt, vele schoone bladzijden behelst en in het bijzonder aan het slot der tweede afdeeling, (waar de afgezanten van de Staten van Zeeland de Ruijter het commando komen aanbieden en zijne echtgenoote hem aanspoort bij de zijnen te blijven) met hoogst eenvoudige middelen zeer diepen indruk maakt. Wij gelooven dat de componist alle reden heeft gehad, tevreden te zijn met de wijze, waarop hier zijn werk ten gehoore werd gebracht; zij mag als uitstekend geroemd worden. Den heer J. S. Vervueren, die de cantate instudeerde en den geheelen avond den dirigeerstok voerde, komt on verdeelde lof toe. Aan hem en aan den heer Lijsen werd, onder luide toejuiching, door het kinderkoor een krans aangeboden, waarna het oude s>Wilhel mus" den avond besloot. Er is eene vereeniging opgericht tot verzorging van bedelaars en landloopershet doel dezer ver eeniging vindt men vermeld in een9 circulaire, ge titeld Wat moeten wij doen voor onze landloopers Van het bestuur dezer vereeniging is de heer Joh. Van 't Lindenhout te Neerbosch voor zitter. Naar aanleiding daarvan maakt de M. Ct. de volgende zeer juiste opmerking »Wij veroorloven ons de vraag of het wel goed is Jvan den heer Van 't Lindenhout om zijn arbeid nog verder uit te strekkenen vooral daartoe stap pen te doen op het oogenblik nu er omtrent de weesinrichting te Neerbosch nog altijd geen licht is opgegaan en de beschuldigingen, tegen hem inge bracht, nog in 't geheel niet zijn weerlegd. Zijn ze onwaar dan heeft genoemde heev, dunkt ons, aan de verpleging der weezen zoozeer de handen vol dat hij waarlijk naar geen uitbreiding van werk zaamheden behoeft te jagen. Blijken de tegen hem ingebrachte grieven gegrond, dan is bij, dunkt ons, allerminst de man die aan het hoofd moet staan van een beweging, waarbij het zoozeer op takt, menschenliefde en kalm over leg aankomt. Het heeft nu bovendien allen schijn of men door dit plan de aandacht van de beweging tegen Neer bosch wil afleiden. Ons dunkt: het ware om ver schillende redenen beter geweest de zaak dier ver eeniging voor bedelaars en landloopers nog eenigen tijd te laten rusten". Iu de Kamper Cour. komen de heeren M., H. en J. H. Modders, broeders van de vermiste Aaltje Modders, op tegen de verklaring van den kolonel Oliphant van het Leger des H e i 1 s dat hij nooit getracht heeft het meisje te verbergen of anderen daartoe geholpen heeft. Een kapitein van het Leger kent die schuilplaats, name lijk de zuster van Aaltje, en nu eischen de broeders, dat kolonel Oliphant justitie en politie zal helpen in het opsporen van de vermiste. Eene circulaire van het hoofdkwartier dd. 30 Sept. jl. zegt o. a.sDoor ons opsporingsbureau zijn vele verloren echtgenoten, zonen en dochters weer teruggevonden en aan hunne familieleden terug gegeven". De heeren Modders willen dat dit ook in letterlijken zin worde opgevat door het Leger des Heils. Er is inderdaad eene groote tegenstelling tus- schen de circulaire van het hoofdkwartier en zijne houding tegenover de moeder van de 17jarige Aaltje. Zij zeggen o. a. Sinds twee maanden wordt hier te lande gezocht naar twee vermiste vrouwen, waarvan men ver moedt, dat zij vermoord zijn. Welk bewijs heeft onze moeder, dat hare sedert vijf maanden verloren, dochter niet eveneens in verkeerde handen is ge vallen Het Leger is ons daartegen geen waarborg meer het Leger des Heils! dat voor onzen familiekring en wie weet voor hoevele anderen, een vloek is geworden". Omtrent de verdwijning zelve van het meisje deelen de heeren M. nog het volgende mede Waarschijnlijk door den invloed harer andere zusters daartoe geleid, toonde Aaltje sterke neiging tot aansluiting bij het leger, zóó zelfs, dat zij hare godsdienstplichten verwaarloosde. Hare moeder, uit ervaring tamelijk goed op de hoogte van het intieme onder de heil(?)aanbrengende wapenbroeders, want nog een derde zuster is heilsoldaat, verzette zich daartegen, waartoe zij met het oog op Aaltjen's jeugdigen leeftijd natuurlijk alle recht had, maar niets hielp. Zij eindigde met haar in huis te houden. Dat zij mishandeld is, verklaren wij te zijn uit de lucht gegrepenzij was steeds moeders lieveling en is dit op heden nog. Op den eersten Mei dezes jaars ontvluchtte zij de woning en sedert hebben wij niets meer van hare verblijfplaats vernomen, dan dat zij, volgens verkla ring van mej. Beckett, officier bij het Leger, de eerste dagen na hare verdwijning in de kweekschool van het leger te Amsterdam heeft doorgebracht vandaar dat wij eerst alles, doch te vergeefs, in het werk gesteld hebben, om haar met medewerking van het Leger weer thuis te krijgen voor en aleer wij tot andere maatregelen overgingen. Daarom hopen wij dat alle dag- en weekbladen deze treurige zaak openbaar zullen maken, opdat alle officieren van justitie, de geheele politie en het groote publiek vooral er mede in kennis komen, want dan zal de tijd niet veraf meer zijn, dat on ie bedroefde, onder Nederlandsehe wetten levende moe der, weer in haar recht wordt hersteld van voogdes over hare minderjarige dochter." De politie is zeer bereid dg moeder te helpen, doch aangezien deze geen portret van Aaltje bezit, bemoeilijkt dit niet weinig de opsporing. Men schrijft uit Barneveld aan de Telegraaf Het is thans wel de moeite waard eens een kijkje bij den heer Bertels van »De Biezen" bij Barneveld te gaan nemen. Men ziet daar thans de voedergewassen in vollen bloei met prachtige kleur- schakeeringen, zooals men dit in 't voorjaar in Haar lem's schoone dreven aantreftook de aangename bloesemgeur doet daarvoor niet onder. Voor de landbouwers is daar thans veel te zien en te leeren lo. wordt daar deze geheele week voeder aan een pershoop gereden deze eenvoudige niets kostende manier van voederbewaring, nl. om het naar den eisch te doen, is aan velen nog niet bekend immers, men zon dan thans in Nederland en voornamelijk in Holland niet zooveel nagras laten verrotten, als men wist, dat daarvan zelfs al heeft het reeds veel van het vochtig weder geleden in pl. m. 8 dagen een voeder te verkrijgen is, dat riekt als versch roggebrood. 2o. Is een pershoop dien men daar van dezen zomer zag geopend, en kan men zich tevens overtuigen, hoe prachtig en aangenaam van geur en smaak het aldus verkregen persvoeder is. De koeien laten lijnkoek, en de paarden de haver hiervoor onaangeroerd. 3o. Kan men daar zien, dat Bertels' krachtvoeder- plant, zelfs op afgegraven schralen zandgrond, ruim 30.000 K.G. per H.A. prachtig groen voeder levert, zoowel om direct voor den stal te vervoederen als voor de pers. Van Maartensdijk bij Utrecht wordt bericht dat daar 32.000 K.G. per H.A. verkregen isop betere gronden nog meer. Uit Renswoude meldt men aan de Arnh. CtHet persen van groen voeder, zooals de heer B. H. Bertels op »de Biezen" bij Barneveld doet, vindt ook hier meer en meer navolging. Vele landbouwers, die hun gras niet meer droog kunnen krijgen, worden gedwongen het in de pers te bewaren. In de landbou waf deeling van Renswoude worden reeds zeven grasmijten aan getroffen, welke dooreen genomen een warmtegraad van 55° tot 56° Celsius aanwijzen en eene heerlijke lucht verspreiden als van warm roggebrood. De koeien, welke er langs gaan, moet men er met ge weld afhouden. Ook de eenvoudige en practische wijze van grondbewerking treft men hier aan, en de vreemde voedergewassen, welke nog in dit najaar in de pers gedaan worden als de »Chineesche radijs" en de witte Mosterd", welke half Augustus uitge zaaid zijn, staan nu reeds 1 */2 voet hoog in den bloei. De opbrengst der Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Sept. 1893 heeft opgebracht f 11,383,448,33 tegen f 11,682,986,97 in Sept. 1892. De opbrengst over de eerste negen maanden van 1893 bedroeg f 81,144,082,40 !/2, tegen f86,828,733,15 over de eerste negen maanden van 1892. De N. jRott. Ct. zeide en verschillende bladen nemen dit over dat ons bericht over de aanstaande benoeming van den heer Van K a r - n e b e e k tot gezant te Londen >niet nader beves tigd wordt." Nu, dit is wel mogelijk. Ook zien wij dagelijks mededeelingen in de bladen, die niet nader bevestigd worden en die toch waar zijn. Geduld maar, van ons bericht zal de nadere bevestiging wel komen. Vad Op de laatst gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging van leeraren aan de inrich tingen van middelbaar onderwijs" was, na eene in leiding van den heer J. Van Dam van Isselt, de volgende motie bij acclamatie aangenomen »De vergadering, het wenschelijk achtende, dat de leerlingen der Hoogere Burgerscholen gelegenheid vinden zich voor te bereiden persoonlijk hun nen dienstplicht te volbrengen overeenkom stig hunne ontwikkeling. noodigt het hoofdbestuur uit, maatregelen te nemen in het belang eener regeling, welke het vervullen van dien plicht bevordert, met inachtneming der behoeften en eischen van de wetenschappelijke op leiding der leerlingen". Het hoofdbestuur dezer vereeniging heeft betref fende deze quaestie een adres gezonden aan den Minister van Oorlog, die thans antwoordt, »dat hij met de denkbeelden, in het adres neergelegd, geheel instemt en dat hij zal trachten een regeling als voren bedoeld tot stand te brengen". Door de Exploitatie-maatschappij is de gunstige bepaling gemaakt, dat aan de g e - zinnen der ambtenaren, in plaats van 3 maal 's jaars, 12 maal per jaar vrijkaarten over hare lijnen zullen worden verleend. Bij de Hollandsehe Spoorwegmaatschappij was dit reeds in toepassing. De heer Haffmanns verklaart zich in het Venl. Weekblad hoogelijk ingenomen met de benoeming van jhr. Ruys van Beerenbroek tot Com missaris der Koningin in Limburg. Den Minister, die de voordracht tot deze benoeming deed, mag men dan ook volgens hem wel zeer dankbaar zijn. Jammer maar voegt hij er aan toe dat die staatsman het kiesrecht zoo onhebbelijk ver wil uitbreiden. Anders konden wij bet best met hem stellen." Door een zestigtal burgers in Su riname, allen tot den middenstand bekoorende, is tot den gouverneur een request gericht. Daarin geven zij te kennen, dat zij tot diepe armoede zijn vervallen en zij niet weten, hoe zij in het onderhoud van zich en hun gezinnen moeten voorzien. Zij heb ben thans een vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt den kleinen landbouw uit te oefenen bij wijze van kolonisatie onder het bijzonder toezicht van bet bestuur der kolonie. Hun verzoek is nu, dat de gouverneur hun als zoodanige kolonisten wil opnemen en landerijen te hunner beschikking stellen. Naar men verneemt, moet de gouverneur dit adres gunstig hebben ontvangen. De Java-Bode zegt in zijn laatste mailoverzicht Terwijl het aan Toekoe Oemar in Atjeh ge lukte eenige der om onze geconcentreerde linie ge legen vijandelijke versterkingen bijna zonder slag of stoot te nemen, blijkt het, dat daarmee het verzet nog volstrekt niet ten einde is. Want bij het be zetten en opruimen van de door onzen nieuwen bondgenoot in onze handen gestelde bentings wor den de onzen voortdurend beschoten, zoodat het schoonmaken van de strook van 1000 meters niet zoo grif gaat als men had verwacht. En toch werd de gelegenheid om tot die schoonmaak over te gaan het eerste voordeel geacht van de hulp, door Toekoe Oemar ons verleend. Het is echter mogelijk, dat laatstgenoemde door zijn invloed en zjjn macht nog meer vermag dan hij reeds deed, doch dat hij eerst zijn voorwaarden wil stellenhij heeft zich ten minste naar Kota Radja begeven, waar bij door den gouverneur is ontvangen als boeteling, die tot zijn plicht is teruggekeerd, en geenszins met bet eerbe toon, dat aan andere hoofden ten deel viel, die hunne onderwerping kwamen aanbieden. Intusschen is het ook elders in deze contreien nog niet rustig. Te Telok Semawé deden Atjehers, waarschijnlijk uit Simpang Olim, een aanslag op het naast de benting gelegen huis van den controleur; aan de Westkust kon de boot derpakketvaart Maatschappij een paar plaatsen niet aandoen, omdat zij beschoten werd en geen dekkingstroepen aan boord had, en in de resi dentie Oostkust van Sumatra heeft het eene Tamiang- sche hoofd het andere in een hinderlaag gelokt en vermoord, omdat de laatste, die ook tegen ons was opgestaan, zich weer had onderworpen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bij de Donderdag gehouden verkiezing van 8 le den van het kiescollege van de Ned. Horv. Gem. alhier zijn herkozen de aftredende ledenA. De Jonge, E. Sloover, E. Van den Bosch, J. P. Magielse, P. Van Dullemen en M. Koken gekozen in plaats van F. Reijerse, die niet meer in aanmerking wilde komen, de heer W. S. Davekoten in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer W. De Beste, de heer M. H. Harinck. Al de gekozenen waren kandidaten der kiesver- eeniging »Gods Woord zij onze kracht". Kapelle. Bij de verkiezing wegens periodieke aftreding van drie gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. gemeente, gisteren alhier gehouden, werden uitgebracht 109 stemmen, waarvan 106 gel dig, volstrekte meerderheid derhalve 54. Gekozen werden de candidaten der evangelische richting: H. Van de Vrie met 71, J. De Jager Jz. met 67 en J. Blanker met 66 stemmen. De candidaten der orthodoxen C. Ossewaarde, J. Ossewaarde Cz. en J. Van Overloop verkregen respectievelijk 42, 37 en 34 stemmen. Voor 2 bestaande vacaturen in hetzelfde college werden eveneens 109 stemmen uitgebracht en wer den gekozen de reeds genoemde J. De Jager Jz. en J. Blanker, beiden met 66 stemmen, om zitting te nemen tot 1 Januari a. s. J. Ossewaarde Oz. en J. Van Overloop verkregen resp. 35 en 34 stemmen. In het Friesche dorp Gorredijk ziet het er met de financiën der kerkvoogdij bij de Nederl. Herv. gemeente aldaar treurig uit. Het traktement van den predikant moet ten deels

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1