een Steiger 251 3 zware 40 Noteboomen. Bakkersboter, UIT DE OUDE DOOS. ADVERTENTIE N. Openbare Verhuring op Vrijdag 20 October 1893, Openbare Verkooping. op Donderdag 19 October 1893 op Woensdag 25 October 1893, openbaar verkoopen: op Maandag 30 October 1893, openbaar verkoopen Vleeschhouwerij en Spekslagerij. J. TRAAS B. VAN NIEUWENHUIJZEN. HH. Landbouwers P. A. VERVAAT le Biezelioge. Heeren Bakkers De baron van Kruininge, burggraaf van Zeeland. Zooals ik in een vorig opstel mededeelde, werd Maximiliaan, de laatste heer van Kruininge, door benijders gekweld, toen hij bijna den eindpaal zijns levens had bereikt. Dat hg, ofschoon hij om zijne groote hoedanigheden en zijn edel karakter in geheel Zeeland geacht was, toch benijders en vijanden had, was niet te verwonderen, als men in aanmerking neemt, dat hij, de berooide edelman, niemand als eersten edele van Zeeland wilde erkennen en eischte, dat hij zoowel als andere edelen ter dagvaart zou beschreven worden, m. a. w. als lid der Staten zou worden erkend. Deze vijanden nu wisten in de Statenvergadering van 26 April 1611 doortedrijven, dat aan Maximi liaan zou worden gelast om met bewijzen zijn recht te staven op de door hem gevoerde titels van baron van Kruininge en erfburggraaf van Zeeland. Den 21sten Juni daaraanvolgende zond Maximiliaan zijn antwoord op dit bevel. Daarin verklaarde hij, dat het huis van Kruininge meer dan vierhonderd jaar lang een baronie was geweest. Zonder dat ooit iemand hiertegen had geprotesteerdhadden zijn voorvaderen en hij zelf in hun banier en zegel steeds gevoerd een man te paard, gekleed met het wapen van Kruininge, hetwelk bestond in een schild van gond met drie balken van zilver. Evenzoo deden de hertogen van Brabant en de graven van Holland en Zeeland; en overigens was dit aan niemand ver oorloofd, die geen baron was. Dat het geslacht van Kruininge van hoogen rang was, bleek, zeide Maximiliaan in zijn brief, ook hier uit, dat de leden ervan ridders van het gulden vlies waren, althans verscheidene. Ridder waren zij haast allen. Uit opschriften op zerken, uit oude brieven en charters, die desnoods zouden kunnen opgezocht en getoond worden, kon hij bewijzen, dat zijn groot vader, zijn oom, zijn vader en hijzelf altijd onaan gevochten den titel van baron hadden gedragen. Hetzelfde bewijs was ook te putten uit een authen tieke kaart, vervaardigd door den wapenkoning van Brabant. Wat den titel van erfburggraaf van Zeeland be treft ofschoon hij, Maximiliaan, zich bij zijn waten nooit anders dan gewoon burggraaf had ge noemd, kon hij eveneens bewjjzen van rechtma tig bezit bijbrengen. Immers, bij een brief van het jaar 1303 had Jan, graaf van Henegouwen, Holland en Zeeland, en heer van Friesland, zijn neef Gerard, heer van Yoorne, bekleed met het burggraafschap van Zeeland, van Yoorne tot Vlaanderen toe, en dit eeuwig en erfelijk". Deze waardigheid kwam in 1408 aan heer Adri- aan van Kruininge, die gehuwd was met Elisabeth, eenige erfgename van Heen vlietdochten van heer Hugo van Heenvliet, wiens voorouders broe ders van den heer van Voorne waren. Van Adriaan van Kruininge was het burggraafschap overgegaan op zijn nakomelingen en alzoo ten laatste op Ma ximiliaan. Deze hoopte nu, dat, waar keizers, koningen, hertogen, graven en heeren zijn voorzaten en hem steeds als baronnen en burggraven hadden erkend, dit ook door de Staten zou geschieden en dat zij hem vredig en »ongemolesteerd" zouden laten big ven, wie hij was. Hij, voor zjjn persoon, meende daarop nog meer recht te hebben, omdat hij zoowel de Staten-Generaal als de Staten van Zeeland altijd naar zijn vermogen getrouw had gediend, wat hij ook hoopte te big ven doen, zoolang het leven hem op deze wereld gegund was. Uit oorzaak van den krassen toon, waarin deze brief was gesteld, en waarschijnlijk ook om staat kundige redenen werd hij in de vergadering der Staten niet ter tafel gebracht en zelfs niet in de bijlagen der notulen opgenomen. Maximiliaaan bleef dus zijn titels voeren, helaas, niet lang meer, daar hij het volgende jaar overleed. Na hem gingen zij met zijn dochter Louise van Kruininge over op haar echtgenoot, den baron van Ligues, uit welks geslacht zij in 1664 verkocht werden aan Francois van Haveskerke, heer van Weultsberg. Bij diens kinderloos overlijden kwamen zij aan zijn vrouw en vervolgens aan haar neef Louis Serwouters, een Antwerpenaar. Behalve de door Maximiliaan genoemde Adriaan van Kruininge, staan als burggraven van Zeeland bekend Jan in 1439, Adriaan in 1473, Jan in 1493, Hector in 1498, Joos in 1533, allen uit het geslacht van Kruininge. Laatstgenoemde overleed in 1547, en toen gaf keizer Karei het ambt van burggraaf, hetzij met of zonder recht, aan ridder Jeronimus van Serooskerke. Toen deze in 1562 zijn betrekking neerlegde, werd Filibert van Serooskerke, zoon van Jeronimus, door koning Filips n ermee begiftigd. De heeren van Kruininge waren dus het ambt kwijt, maar het voe ren van den titel bleef hun, zooals Maximiliaan op merkte, toegestaan. Burggraaf was de titel van hem, die in een gewest de plaats van den graaf bekleedde, vooral ten op zichte der rechtspleging. Hem waren toegevoegd een schout van den hoogen ban, een advocaat der hooge vierschaar, een notaris en klerk van den bloede der hooge vierschaar en vijf leenmannen bewester- en beooster-Schelde. De burggraaf genoot in het jaar 1542 een salaris van zestien pond vlaamsch, de schout drie pond vlaamsch, de advocaat zeven-en-vijftig gulden, de notaris en klerk zestig gulden. Voor >tabberdlaken" ontvingen bovendien de burggraaf, de klerk en notaris, de advocaat en de vijf leenmannen ieder vier gulden en zestien stuivers per jaar. BAVO. ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte {Redactie I Het zjj mij vergund uwen verslaggever van de jongstleden Vrgdag gehouden vergadering van den Raad der gemeente Ierseke eene kleine opmerking te maken. Hij schrijft, dat door den heer Schipper werd voorgesteld den ontslagen veldwachter Bles eene grati ficatie toe te kennen. Dit is onjuist, want zeer duidelijk sprak Schipper van »Bles" en niet van ontslagen veldwachter" Mag deze bijvoeging van weinig beteekenis zijn voor uwen verslaggever, ik voor mij acht het voor B. nog al gewichtig. Hem toch is een eervol ontslag verleend. Door het lezen van het gem.raadsverslag zou men allicht tot eene andere conclusie komen. Ik wil echter aannemen, dat de vergissing niet met opzet geschied is. Hoogachtend, SENTINELLE. Ierseke, 5 Oct. '93. Het komt ons voor, dat de inzender een weinig aan het zoeken van spijkers op laag water" is. Waar een lid van den gemeenteraad voorstelt een ontslagen ambtenaar eene gratificatie te verleenen, blijkt vanzelf wel, dat hier sprake moet zijn van een eervol" ontslagen persoon. Dat dhr. »Sentinelle" zijn naam eer aandoet en een waakzaam oog houdt op vele zaken, kan zijn nut hebben. Maar, ons dunkt, dat er belangrijker zaken zijn, waaraan hg dan zijne aandacht kan wijden, dan aan hetgeen hem thans tot eene opmerking heeft verleid. Red. Rilland (Colorado), 20 Sept. 1893. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik u nogmaals een plaatsje voor het volgende. Het verwonderde mg deze week in de Zeeuw van 31 Juli jl. no. 137 een naamloos schrijven te lezen, waarin de toestand hier zeer wankel wordt genoemd. Geheel onjuist was dat toen wel niet, omdat de langdurige droogte niet veel vooruitzicht bood. Maar dit was in Nederland volgens de berichten eveneens het geval en wij hebben den regen hier evenmin in de hand als onze vroegere landgenooten. Maar als de onbekende schrijver in de Zeeuw zegt, dat de regen te laat kwam, dan is dat niet waar. Hij kwam juist bij tijdsde stand der vruchten heeft dit bewezen. Voorts schrijft hij, dat er gedeelten land verdron ken zijn door de irrigatie. Mijnheer de Redacteur 1 ik zal eens mededeelen welke soort boeren we in onze kolonie hebben. Eigenlijk zijn er maar twee, die kennis hebben van de practijk van den land bouw, twee vroegere Zeeuwen Oranje uit Kloetinge en Kloosterman uit Rilland (Z.-B.). Maar verder tellen we onder onze boereneen goudsmid uit Assen, twee timmerlieden uit Amsterdam, een klom penmaker, een schoenmaker, een turfschipper, een onderwijzer, iemand die eerst predikant zou gewor den zijn, een kantoorklerk, eenige zuivelboeren uit Holland, eenige vlasbouwers enz. Deze allen nu moesten natuurlijk ook hun land beploegen, bezaaien en irrigeeren. Het eerste was koddig om te aanschouwenhet tweede was meer eene welgeslaagde poging om het zaad zoo spoedig mogelijk kwijt te ^-aken en het irrigeeren1 Wel, in plaats van bedachtzaam met het water te werken en het zachtjes over het land te laten loopen, werden de groote en kleine kanalen opengezet, en het land flink weg geïnundeerd, zoodat men wel acht dagen lang met een tjalk er over varen kon. Dit alles is geen verwijt aan of eene bespotting van-deze toekomstige boeren. Alle begin is moeielijk. Maar het moet bij zulke bearbeiding van den grond nog verwondering baren, dat er nog iets van den oogst terecht kwamwant met de droogte werd de grond zoo hard als staal. Me dunkt, dat kan ieder begrijpen. Er is nu bij enkelen groote ontevredenheid, dat de een zooveel beter heeft geoogst dan de ander, maar dit mag geene aanleiding zijn om in de cou ranten te schrijven, dat de grond hier niet deugt. Ik durf volkomen naar waarheid getuigen, dat we in eene zeer goede ^Country" zijn. Het land is uit stekend en het ware te wenschen, dat vele Zeeuw- sche boeren, die eenig kapitaal bezitten, hierheen kwamen. Er zijn hier boeren geweest uit Kansas, die grond gekocht hebben voor zichzelf en voor anderen, die zich hier aanstaande voorjaar willen vestigen. We hopen dan ook, dat de emigratie hierheen zal worden voortgezet. Er is reeds eene commissie van elf personen benoemd om deze te bevorderenspoedig zal daaromtrent meer worden gepubliceerd. U dankende voor de verleende plaatsruimte, Uw dw. dr. C. MOERMAN. Burgerlijke Stand van Goes van 9 tot 11 October 189S. Geboren 11, Geertruida, d. v. Gillis Quist en Janna De Vos. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Door notaiis Mulock Houwer is gisteravond verkocht het huis van mejuffr. wed. Bitter, Lange- vorststraat, voor f 2100 aan mejuffr. wed. P. J. De Schutter. Posterijen. Lijst van brieven, verzonden door het postkantoor Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, gedurende de 2e helft der maand September 1893. J. De Zwart, s-GravenhageYan Haelen, Har- lingen. C. Op 't Hof, Ovezande. M. Van Lindonk, Utrecht. Van Hansweerd: S. Crensen (H. De Groot), Amsterdam Van Wemeldinge: P. De Jonge, Baarsdorj). Verzonden geweest naar Amerika F. Hartman, Chicago. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 13 Oct. Kapello, schuur, A. Le Clercq. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. 14/28 Oct. Antwerpen, hofsteden, 19 19 20 25 30 2 Nov. 3 4 Kloetinge, huis en meubelen, Hoedekenskerke, varkens, Ierseke, verhuring steiger, huisraad, 's Heer Areudsk., Ovezand, Kapelle, 's Heer Arendsk., Nisse, Kapelle, Hoedekenskerke, 's Gravenpolder, hoornen, wisschen, boomen, hoornen, hoefje enz boomeB, hoornen, 9 Kapelle, vrachtrijdersinspan, huisraad, 15 h Nisse, boomen, 16 u Baarland, boomen, Informatièn. Eraile Deckers en W. J. v. Dam. Gallis Merens. P. Overman. Mulock Houwer. De Ronde Bresser. Mr. Liebert. Gallis Merens. P. Overman. P. Overman. Gallis Merens. P. Overman. P. Overman. Gallis Merenj. P. Overman. P. Overman. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 12 October 3.55 4.11 10.25 10.41 13 4.26 4.41 10.56 11.11 14 4.57 5.11 11.27 11.41 15 5.26 5.44 11.56 16 6.4 6.24 0.14 0.34 17 6.48 7.16 0.54 1.18 18 7.49 8.29 1.46 2.19 per Hectoliter f 5,25 a f 5,80 V 5,20 a 0 5,60 4,40 a 0 4,70 ir n 4,25 a 0 4,80 0 0 4,10 a 0 4,30 0 0 2,90 a 0 3,25 8,20 a u 9,— 8,— a 0 8,30 5,— a 5,50 1,20 4,60 1,30 5,20 Marktberichten. GOES, 10 October 1893. Er was eene ruime aanvoer van Erwten, die ruimschoots vorige weekprijzen opbrachten. Overige artikelen werden weinig getoond en was de prijs onveranderd. Oude TARWE Nieuwe TARWE Nienwe ROGGE WINTERGERST ZOMERGERST HAVER KOOKERWTEN BRUINE BOONEN PAARDENBOONEN WINTER-KOOLZAAD KARWEI-ZAAD WOL, Schapen p. 3 K.G. (steen) BOTER per K.G. EIEREN per 100 stuks Op de veemarkt alhier waren aangevoerd 48 stuks hoorn vee Handel slap. Enkele heesten werden tegen lagan prijs verkocht. ROTTERDAM, 9 October 1893. Tarwe, zojwel jarige als nieuwe flauw en tot eene ver laging van 10 a 15 ct9 langzaam verkocht. Jarige per heet. f4,75 a 6,35 en per 100 kilo f7 a 7,75. Nieuwe per heet. t4,75 a 6,35 en per 100 kilo f7 a 7,80. Canada wederom niet ter markt. Rogge flauw als voren, f 4,25 a 5. Gerst was in alle soorten prijshoudend te plaatsen. Winter per heet. f3.75 a 4,75, en per 100 kilo f7 a 7,80. Zomer per heet. f 3,75 a 4,50 en per 100 kilo f 7,25 a 7,35. Che valier per heet. f4,75 a 5,50 en per 100 kilo f7,90 a 8,10. Haver weinig ter markt, vond prijshoudend goede plaat sing. Per heet. f 2 a 4. Paardenboouen prijshoudend, verkocht f5,40 a 6. Witte Boonen weinig ter markt, konden in de beste soort 75 ets. en in mindere qual. 50 ets. meer opbrengen. Naar deugd verkocht van f 9,50 tot 10,50. Bruine Boonen waren ruim aangevoerd en konden in de allerpuikste soort vorige prijzen opbrengen. Voor slechts eenigzins afwijkende en geringe qual. was de kooplust evenwel zeer beperkt en moest men die soort dan ook 25 ets. lager afgeven. Afgedaan van f7,50 tot 8,50. Blauwe Errwten. In koopers keuze als voren ver kocht. Noteeren f7 a 8,75. Voor puike qual., waarvoor wordt ingestaan, is echter belangrijk hooger te bedingen. Koolzaad prijshoudend f 9 a 9J/4. Kanariezaad onveranderd f7,50 a 8,75. L ij n z a a d onveranderd vast, met kleinen aanvoer. Meelbericht. Mesl bleef vorige week onveranderd, de voorraden bij de verbruikers nemen zichtbaar af en is daardoor de vraag tot dekking voor de wintermaanden toenemende. Heden verliep de markt onveranderd. Zeeuwse lie ajuin. De aanvoer wa9 heden ca. 4000 halen, grootendeels in het land gekocht. Marktprijs voor het restant f2,75 per 50 kilo. Aardappelen: Zeeuwsche jammen fl,60 a 2,10, dito blanwe fl,50 a 1,80. Veel aanvoer en weinig vraag. Zeeuwsche eieren f5,a 5,10 de 100 stuks. ROTTERDAM, 10 October 1893. Op de veemarkt waren heden aangovoerd600 vette runderen, 1974 magere dito, 427 vette en graskalveren, 40 nnehtere kalveren, 264 biggen. Prijzen waren als volgtvette runderen le qual. 68 a c., 2e qual. 56 a c., 3e qual. 45 a e., kalveren lequal. 90 a c., 2e qual. 70 a 60 c., schapen le qual. c., 2e qnal. c., 3e qual. c., alles per kilo, varkens le ual. a c., 2e qual, c., 3e qual. c., licht soort a c. per 1/3 kilo. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f 58, 2e qual. f54, 3e qual. f50, per 1/1 kilo 60 a 70 c. 's namiddags te 2 uren, te Iersekein het koffiehuis »Oesterbeurs", voor C. Poelmanten overstaan van Notaris MULOCK HOUWER, van aan den Molenpolder, in perceelen, voor den tijd van 1. Jaar. De Notaris L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN, gevestigd tes-Gravenpolder zal en niet op Donderdag 26 Octoberzooals vroeger geannonceerd des voormiddags te 10 uren, ten ver zoeke van en op de hofstede bewoond door den eerz. M. O. Verbeek» onder de gemeente Hoedekenskerkein het open baar verkoopen De Notaris DE RONDE BRESSER zal des voormiddags te 121/2 uren, ten ver zoeke van P. Zuidweg te s-Heer- Arendskerke, aan diens woonhuis, in het 1 Kabinet, 1 Bureau, 1 Glazen kast, 1 Spiegel, 1 Klok, Tafels, Stoelen, Kachels, Hanglampen, Bedden met toebehooren, Glas- en Aardewerk, 1 Geit, Kippen en Haan, Konijnen met Hok en Duif met Hok. De Notaris Mr. LIEBERT zal des voormiddags 10 i/g uren, te Ovezandf op de hotstede bewoond door M. Rijk, in het EN IIE2 K E UT door ondergeteekenden «EOPEXD eene Eene nette en vlugge bediening belo vende, hopen zjj een ieders gunst te ver werven, waartoe zij zich aanbevelen. EN Kanaal WEMELDINGE. Smetp oeder tegen brand of zwart in Tarwe of Spelt en tot wering van Kraaien a f 0,35 per pakje, voldoende voor 2 mud (H. L.), alsmede te bekomen bg Zwarte Engelsche K1XDGB-HOVSBN, echt vaa kleur, sterk en goedkoop. FIRMA Wed. J. G. HEIJKAM. Neemt eens een proef en U zult over tuigd zijn, nooit beter en voordeeliger te hebben gewerkt dan met onze Voor Goes en omstreken uitsluitend terkrijgbaar bij F. JOOSSE. De winkel „De Boterton". Hendriks Brongers Bos, te Groningsu.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 3