1893 N°. 121. Donderdag 12 October. 80sta jaargang. COURANT. De uitgave dezer Courant gescliiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75, Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiè'n voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending; van De prijs der gewone advertentiè'n is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, advertentlëu voor 8 area op den dag: der uitgave. GOES, 11 October 1893. Tot auditeur bij den schuttersraad der dienst doende schutterij te Goes en bij den schuttersraad van het 3de bat. rustende schutterij in Zeeland is benoemd dhr. C. Risseeuw. Aan den heer P. Van der Meulen, leer- aar aan de H. B. S. alhier, is het diploma A uitgereikt voor de kennis der stenografie vol gens het systeem Stolze-Wery. f In de plaats van de heeren D. Hildernisse, Ph. M. De Rende Bresser en C. J. Kooman, die wegens vertrek uit de gemeente ontslag namen, zijn tot leden van het Comité tot wering van schoolverzuim alhier gekozen de heeren W. F. K. Lenshoek, S. Dekker en P. Van der Meulen. Men schrijft ons uit 's-lfeer Arendskerke Verleden jaar nam de Raad dezer gemeente een besluit, dat door velen met blijdschap vernomen werd, inzonderheid door de bewoners van «Einde- wege" en zeker ook wel door hen, die 's avonds van of naar het station 's-Heer Arendskerke moeten loopen. Er werd toen namelijk besloten een lantaarn te plaatsen aan of op den dijk bij de hofstede be woond door dhr. Blok, waardoor een eindje weg, waar het pikdonker kan zijn, vrij voldoende verlicht zou worden en waardoor men althans geen gevaar meer zou hebben in een vrij diepen put te loopen. October in 't land. De lantaarns verspreiden weer hun licht, hoewel we nu juist niet kunnen zeggen, dat ze den nacht of liever den avond, want om tien uur zijn ze gewoonlijk reeds uitgebrand, in dag herscheppen. Menigeen dacht nu«als ik nu 's avonds naar het station moet, zal ik veel gemak hebben van den lantaarn bij Blok, want die zal er nu toch wel staan". Maar mis. Hij had buiten den waard, of beter wellicht, buiten den uitvoerder der gemeenteraadsbesluiten gerekend. De weg ter hoogte van Blok is nog steeds even donker als vroeger. Het werd nu toch tijd bovenbedoeld gemeente raadsbesluit uit te voeren. Heeft de Raad misschien nooit dergelijk besluit genomen en heeft een grap penmaker, toen der tijd een leugenachtig bericht in dit blad geplaatst? Denkt men misschien, dat het nu nog niet donker genoeg wordt bij Blok, dan raad ik den heeren raadsleden aan op een donkeren, stormachtigen avond er eens een kijkje te nemen. Borsele» Maandag vergaderde de dijkraad van het calamiteuze waterschap E11 e - w o u d s d ij kB o r s e 1 e voor de behandeling van een voorstel van het bestuur om over te gaan tot de uitvoering van oeverwerken vóór het Fort te Ellewoudsdijk door zinken en storten. Men besloot zich met het voorgedragene te vereenigen en be paalde de raming van kosten op een bedrag van 31746,35. Uit de mededeelingen van hel bestuur bleek dat de begrooting en heffing van djjkgeschot en bijdragen zijn goedgekeurd. Molijnsplaat. In het laatst dezer maand is de aanbesteding te wachten van den inlaagdjjk in den polder Nieu w-Noord-Be veland. Dit werk kan alsdan velen op dit eiland werk ver schaffen in een tjjd, dat de werkzaamheden op het veld steeds schaarscher worden. Het loffelijk voornemen bestaat, tevens de arbeiders tegen eventuè'ele ongelukken bij het werk te ver zekeren. De aardappelsoort >B 1 a u e Riese n", af komstig van den heer L. Knoop te Oud-Vosmeer en waarvan in de op 4 April 11. gehouden verga dering van de Afd. Heinkenszand der Mij. van Landb. en Veet. in Zeeland door eenige leden 10 L. (kop) is geloot, blijkt van bijzonder ruime opbrengst te zijn. Een landbouwer te 's-Heer Abtskerke, die op een oppervlakte van ongeveer 0.20 A. (1J/2 roede) 5 D.L. (kop) geplant heeft, oogstte daarvan l1j1 H.L., dus tegen 300 H.L. per 0.3944 H.A. Tot dat ruime be schot draagt waarschijnlijk bjj, dat ze gepoot zijn in grond (een omgespit gedeelte van het hofplein), waarin bij menschengeheugen wel geen aardappels gegroeid zullen zijn. Ze zijn zeer groot van stuk en tevens goed van qualiteit. Bij kon. besl. is benoemd tot bureel ambtenaar van den rijkswaterstaat C. J. Meulmeesfcer, te Middelburg. Tot wethouder der gemeente Zieriksee is be noemd mr. D. Van der Vliet, advocaat en procureur, ter vervanging van jhr. mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije, die, door zijne benoeming tot rechter in de arrondissements-rechtbank, als zoodanig bedankt had. middelburg. Gisterenavond vergaderde de L i - berale Kiesvereeniging «Gemeente belang" ter bespreking van het voorstel van B. en W. aan den gemeenteraad gedaan, om de opcen ten op het personeel van 50 tot 95 pet. te verhoogen. Met groote meerderheid werd het volgende voor - stel van den heer \T. De Vos aangenomen: »Der vergadering van «Gemeentebelang" gehoord de debatten overwegende dat minder billijk en recht vaardig is het voorstel van B. en W. der gemeente Middelburg tot verhooging van het cijfer der per- soneele belasting komt het wenschelijker voor het bewuste tekort te doen dragen door de belasting plichtigen van den hoofdelijken omslag, met uitzon der eerste 4 klassen. De Standaard verneemt, dat de ziekte van mr. Keuchenius een hevige ontsteking van het verhemelte hoewel niet van gevaarlijken aard, toch van langen duur dreigt te zullen worden. De spraakorganen zijn belemmerd en de pijn is schier ondragelijk. Van vertrouwbare zijde wordt aan het Vader land medegedeeld, dat jhr. m r. Van K a r n e b e e k, lid van de Tweede Kamer voor Rotterdam, oud- Minister van Buitenlandsche Zaken, als opvolger van wijlen graaf van Bylandt, tot gezant van het Neder- landsche Hof in Groot-Brittanniö zal worden benoemd. Het bericht wordt echter niet nader bevestigd. Eenige heeren te 's-Gravenhage hebben een uitnoodiging rondgezonden om te komen beraadsla gen over maatregelen, te nemen om onze kleine kapitalisten tegen groote verliezen in hun vermogen te beveiligen, 't Blijkt toch uit een door den heer Koeleman, burgemeester van Krom menie, aan bovengenoemde heeren overgelegden staat, dat in de laatste jaren door die kleine bezitters ettelijke millioenen «in beursfondsen" zijn verloren. Men beoogt o. a. het oprichten van een alleszins betrouwbaar, onafhankelijk financiëel orgaan. Naar de Haagsche Ct. verneemt, had onlangs een der aangeslagenen in de vermogens belasting opgemerkt, dat het geheim der aan slagen gevaar liep bij de betaling, daar dan andere aanwezigen in het kantoor van den ontvanger in de gelegenheid waren, min of meer ter sluiks, de bil jetten van betalenden in te zien. Hij heeft daarop de aandacht van den Minister van Financiën gevestigd. Dientengevolge is bepaald, dat voor de betaling van de vermogensbelasting te 's-Gravenhage het couloirstelsel zal worden ingevoerdd. w. z. ieder, die komt betalen, doet dit in eene ruimte, welke is afgezonderd van het overige publiek in het kantoor. Aan het grootste der twee kantoren aldaar, dat een 5000tal biljetten rondzond, moet de totale op brengst 700,000 zijn. Van het andere kantoor, dat op zjjne 3000 biljetten aanmerkelijk minder verwacht is het totaal nog niet opgemaakt. Verder verneemt het blad, dat de opbrengst in geheel Limburg slechts ongeveer ƒ40,000 en die in Drente niet meer dan 25,000 zou bedragen. In de «Haagsche Sprokkelingen" van het U. D. leest men omtrent het bovenstaande nog het volgende «Van den Haag werd bekend, dat op de 5000 biljetten, rondgezonden in de voornaamste wijken d6r stad, eene opbrengst van circa 7 ton is verkregen. Dat geeft dus gemiddeld f 140 belasting per aan geslagene, overeenkomende als ik mij niet vergis met een inkomen (uit kapitaal) van f 7000. Reken nu al degenen af, die wel aangeslagen worden voor eenig bezit, maar op verre na dat bedrag niet halen, dan volgt, dunkt mij, uit dit cijfer, dat er in onze stad toch heel wat kapitalen van beteekenis zitten. En dan vestig ik er de aandacht op, dat men noch in particuliere gesprekken, noch in ingezonden stukjes in couranten hoort klagen over te hooge aanslagen of overdreven eischen van den fiscus, waaruit als men het Nederlandsche volkskarakter in het oog houdt wel is te concludeeren, dat de meeste belastingschuldigen er voorshands zeer gena dig zijn afgekomen en men vermoedelijk een niet onbeteekenend percentage beneden de absolute waar heid is gebleven." De heer G. Bouricius, gepensioneerd rijks-ontvanger te Amsterdam, heeft een vlug- schriftje laten drukken ten voordeele van den strijd voor de weezen. Daarin wordt het volgend verhaal gedaan «In Mei 1892 liep Willem Post ma, verpleegde te Neerbosch, weg van de weesinrichting. Door de politie teruggebracht, deed de weesvader Yan 't Lindenhout hem knielen, en diende hem eene zóo zware kastjjding toe, dat de jongen, uitge schreeuwd en afgetobd, bleef liggen. Hij werd daarop naar de gevangenis gebracht. En hoe Dat is te begrijpenMaar welke gevangenis De zoogenaamde kapel is gebouwd op eene hoogte, opgeworpen als vluchtheuvel bjj overstrooming en daaronder zijn reusachtige kelderkluizen. Daaronder leidt eene trap naar een lange gang, aan welker duister einde een deur. Deze is de afsluiting van een soort kluis, ruim éen meter in het vierkant, zonder venster, met aarden vloer. Er is een plankje om op te zitten, en in eenen d6r hoeken een ton netje, dat men niet behoeft te zoeken. In de deur is eene kleine opening voor licht en lucht. Eenmaal daags steekt men eene flesch door die opening, met den hals vooruit, waaruit de ge vangene mag drinken water natuurlijk terwijl de flesch van buiten wordt vastgehouden. De gevangene geniet bovendien een stuk droog paardenroggebrood, waarmede hij drie etmalen moet rondkomen. Drie etmalen (72 uren) verbleef ge noemde Willem in die gevangenis. Wat waren in die marteluren zijne gedachten Drie dagen en drie nachten langWist hij, wanneer ze om hem zouden denken Zonder licht, maar niet zonder luchtbedorven, vergiftigde lucht. Eene stoof3 onder de voeten van een kind in een kerkerhol Is het te erg, als ik dat noem «levend begraven Dat riekt eerder naar de middeleeuwen 3 Maar de verlossing kwam. Uit de zoogenaamde gevangenis gehaald, joeg de weesvader Van 't Lindenhout hem tegelijkertijd voor altijd uit de inrichting, met wat hij aan het ljjf had, meer niets. Op eenen afstand stonden zijne beide zusjes te snikken, die hun eenigsten broeder zoo zielsgraag vaarwel hadden gezegd, maar door slagen en snau wen daarvan werden weerhouden. Is dat menschelijk?" De verkiezing in Roermond brengt in de Roomsche pers de vraag ter sprake of het gewenscht is, priesters als afgevaardigden naar de Kamer te zenden. De Tijd heeft het, zooals men weet, reeds opge nomen voor de candidatuur van den heer Everts, priester en gewezen hoogleeraar te Rolduc. De Maasbode is er echter tegenniet om den per soon van den heer Everts, maar met het oog op zijn ambt. Het Maastrichtscke dagblad Ons Zuiden noemt eenige gevallen, dat de kerkelijke overheid zich be slist tegen het candideeren van een priester ver klaarde, doch is het in zoover met de Tijd eens, dat de meaning der kerkelijke overheid op dit punt wel niet onder alle omstandigheden dezelfde zal zijn. Temeer «wijl de heer Everts behoorde tot wat men zou kunnen noemen het cadre hors ranghij had geen cura animae (zielzorg)en heeft nu bovendien zijn emeritaat aangevraagd." Yan al deze consideratiën wil echter de Maasbode niets weten «Naar onze meening, zegt zij, lijdt de priesterlijke waardigheid te veel in de Tweede Kamer, door de aanwezigheid van priesters aldaar, en evenzeer in de oogen des volks. Dit zij in het algemeen gezegd. Mgr. Freppel heeft in de Fransche Kamer de on waardigste bejegingen moeten ondergaan en had er niet den minsten invloed. Wilde de rechterzijde iets van de regeering gedaan krijgen, dan moest vooral Mgr. Freppel niet spreken, want dit bedierf alles. Is het in onze Kamer veel beter, en zal het beter worden, als, wat God verhoede, het algemeen stem recht er de afgevaardigden heen gaat zenden «Nu leefde Mgr. Freppel in volkomen harmonie met de overige Katholieke afgevaardigden, maar wie verzekert, dat dit altijd het geval zal zijn In ons land tenminste heeft men droevige ervaring. En niemand zal durven verzekeren, dat in ons Parle ment de eerbied voor den priester vermeerderd is, sedert daar een priester verschenen en daarna de Katholieke partij in twee fractiën verdeeld is. «Kon het intusschen ooit nuttig zijn, dat een priester naar de Tweede Kamer ging, thans, geloo- ven wij, zeker niet. Kwam Mgr. Everts in de Kamer, hij zou er twee fractiën vindenbij welke zou hij zich moeten aansluiten? Koos hij de zijde van Dr. Schaepman, de Centrumspartij zou zich moeten ecraseeren,. of de toestand kreeg een bedenkelijker aanzien, dan hij reeds heeft. Voegde hij zich daaren tegen, wat wij meer waarschijnlijk achten, bij de Centrumspartij, dan stonden in de Tweede Kamer twee priesters tegenover elkander, en wie durft be weren, dat dit stichtend zou zijn voor de Kamer en het volk «Laat daarentegen Dr. Schaepman de Kamer uit en Mgr. Everts de Kamer niet ingaan, dan is in een oogwenk de vrede onder de Katholieken hersteld, de verdeeldheid weggenomen". Ons Zuiden evenwel kan uit zeer vertrouwbare bron mededeelen, dat de quaestie van de vacature voor Roermond is opgelost. Mgr. Everts zou verklaard hebben, zich be schikbaar te stellen als candidaat en zijne candida tuur van de zijde der geestelijke overheid goed gekeurd worden. Van welingelichte 2ijde deelt men ons mode, dat de onlangs overleden staatsman jhr. E1 o u4t van Soeterwoude op de gebeurtenissen in Atjeh een grooten invloed heeft uitgeoefend. Zoo moeten de noodlottige telegrammen aan den toen- maligen vice-president van den Raad van Nederl.- Indië, die met het eskader te Penang op de instruc- tiën zijner Regeering wachtte, door hem zijn geïn spireerd geworden, waardoor de oorlog onvermijdelijk werd. In hoeverre ook hij door de algemeen© paniek, die destijds in onze regeeringskringen heerschte, is bevangen geworden, dan wel in hoeverre de grieven van zijn vader, den oud-commissaris-generaal van Ned.-Indië, tegen Atjeh hierbij van invloed zijn geweest, kan thans moeilijk worden uitgemaakt en zal vermoedelijk wel altijd in het duister blijven. ArnhCt.) De vraag, of een zoogenaamde boks beugel is te beschouwen als e e n w a p e n, waar van het dragen door de wet is verboden, is door den Hoogen Raad, in overeenstemming met de mee ning van de rechtbank te Groningen, ontkennend beantwoord, op grond, dat de boksbeugel niet in de wet wordt genoemd en ook niet geacht kan wor den begrepen te zijn in de uitdrukking «dergelijke" voorwerpen als door de wet zijn genoemd, omdat die «dergelijke" voorwerpen zoo niet geheel dan toch gedeeltelijk met de genoemde moeten overeenkomen, wat in casu het geval niet is. Naar De Amsterdammer verneemt, zint de boekhandel te Amsterdam op het plan tot stich ting van een beurs voor dit bedrijf, gelijk in het buitenland, zooals te Berlijn reeds met goed gevolg is ingericht. Het doel is, de boekhandelaren eenmaal per dag op een vast uur te zamen te brengen, om hen in de gelegenheid te stellen, hunne zaken te behartigen, en aldus veel tijd en moeite te doen uitwinnen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Nijbroek ds. L. M. van Noppen, te Zwartsluis. Bedankt voor het beroep te Grijpskerke door ds. W. Timmermans Paquij, te Hoogersmilde. Ingevolge besluit van de Algemeens Synode der Ned. Herv. kerk zullen de volgende vragen, ter beantwoording bij de persoonlijke kerkvisitatie, aan de kerkeraden worden gedaan s Wordt ook in uwe gemeente gewerkt voor de uitbreiding van de sociaal-democratische beginselen Zoo ja, op welke wijze Bestaat er onder de leden uwer gemeente werk loosheid en kan door u of door de leden uwer ge meente iets gedaan worden tot wegneming van de oorzaken of tot verzachting van de gevolgen dier werkloosheid? Of wordt op dit gebied reeds dooru of door anderen iets gedaan. Zoo ja. wat dan Hoe is in uwe gemeente de verhouding tusschen werkgevers en werklieden Kan, zoo noodig, door uwen invloed iets ter verbetering hiervan worden verricht, of geschiedt dit reeds Wat wordt door u gedaan om den zegen dea evangelies te brengen tot de sociaal-democraten en hunne volgelingen Wat wordt door u gedaan voor de belangen van de arbeiders in uwe gemeente en van hunne ge zinnen, in den geest van art. 12 regl. van de diaconiën? STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over Augustus 1893. Op de School A waren gedurende deze maand 114 kinderen. Onder dezen waren 86 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 24 van 110 verzuimen, en 4 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 4 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 3 percent over dezelfde maand in 1892. Op de School B waren 248 kinderen, waaronder 233 zonder eenig verzuim, 13 die van 110 verzuimen hadden, en 2 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1 percenttegen 0.8 percent over dezelfde maand in 1892. Op de School C waren 147 kinderen, waaronder 131 zonder eenig verzuim, 7 met 110 verzuimen, 9 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 4.6 percent, tegen 1.5 percent over dezelfde maand in 1892. Op de School D waren 78 kinderen, waaronder 66 zonder eenig verzuim, 8 met 110 verzuimen, 4 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 4.6 percent, tegen 4.9 percent over dezelfde maand in 1892. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Augustus 1893 bedroeg 2 percent, tegen 1.8 percent over hetzelfde tijdvak in 1892.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1