1893 N°. 120. Dinsdag 10 October. 80ste jaargang. GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen by de heeren Nijgh Van Ditkar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brie vengaai dors. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal betékend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën vóór 8 uren op den dag der uitgave» DE NOVEMBEK-VEEMAhKTEN TE «OEN zullen dit jaar gehouden worden op Dinsdagen den 14» 21 en 88 van die maand. Goes den 7 October 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Herhaaldelijk komt liet voor, dat Nederlandscke WERKLIEDEN door herisliteu iu de Nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agentei, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis naar DUITSCHLA.ND ten behoeve van induatriëele ondernemingen worden gelokt terwijl bij hunne aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunneu worden. Het is daarom geraden, wanneer dergelijke aanbiedingen gedaan worden, niet dadelijk op zulke berichten en voorspiege lingen al' te gaan, maar iulichtingen in te winnen, waartoe ter Secretarie gelegenheid zal worden gegeven. Goes, den 7 October 1893. De Burgemeester van Goes, J. G d W. HAMER l>e milicien-verlofganger A I) IU Ai N ZIJIDWKG, loteliug dezer gemeente der lichting 1891, behoorende tot het 3 Regiment Infanterie, die zich schuldig gemaakt heeft aan overtreding van art. 143 der militie wet, wordt krachtens art. 144* dier wet voor den tijd van drie maanden tot den werke- lijken dienst opgeroepen. Hij zal zich daartoe op 30 October a. s. bij zijn korps te Bergen-op-Zoom behooren aan te melden, voorzien van zijne kltediDg ea voorwerpen van uitrusting, alsmede van zijn voor vertrek afgeteekenden verlofpas. Goes, 7 October 1893. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. Algemeen Overzicht. Terwijl de politiek in Engeland rust, althans oogenschjjnlijk, want men weet niet welke intriges de oppositie smeedt om eene herhaling van het home-rule debat te voorkomen, treedt de toestand in de kolenmijn-districten meer op den voorgrond en deze is voor de arbeiders verre van gunstig. Niettegenstaande de vaak krachtige steun van ar beiders in andere takken van nijverheid, waaruit de sympathie blijkt van de geheele arbeidersbevolking in Engeland voor de werkstakers in de kolendistric- ten, klimt de nood met den dag. Dezer dagen zond de vereeniging van Engelsche spoorweg werkers nog 1000 pd. st. aan de weerstandskas der mijnwerkers, maar waar deze reeds 160,000 pd. st. aan de ge zinnen der werkeloozen heeft uitgekeerd, zal ook haar bodem weldra te zien zijn. Men beweert dan ook, dat de werkstakers het nog hoogstens enkele weken kunnen uithouden, en dan zullen zij door honger en gebrek genoodzaakt worden met de werk gevers in onderhandeling te treden, waarbij zij dan natuurljjk vrij wat minder sterk staan dan wanneer ze vroeger tot een vergelijk hadden willen komen •n, ofschoon zjj ongetwijfeld voor een goed deel, zoo niet geheel, de schuld hebben te dragen van den kommer, waaraan zij bij den naderenden winter met vrouw en kroost zullen blootstaan, zoo huivert men toch bij de gedachte aan wat daar zal geleden worden, ook door zoo talrijke onschuldigen. Het ware te wenschen, dat de regeering daar, en ook elders, termen en middelen mocht vinden om door wetteljjke regelingen op het gebied der werk stakingen tusschenbeiden te treden en de door beide partjjen intenemen houding naar behooren te regelen, waarbij zij zich te onderwerpen hebben aan het oordeel van scheidslieden, welk oordeel zou moeten worden ingeroepen. Een geheel ander tafereel biedt ons ditmaal Frank rijk. waar handen, of beter gezegd zakken, vol geld worden besteed voor de aanstaande ontvangst van het Russische eskader. De komst daarvan is nu bepaald op 13 October en het verblijf der vreemdelingen zal tot 28 dezer duren. Het programma der feesten is thans bekend, en het is verbazend wat in die veertien dagen zal moeten worden afgewerkt in den vorm van feest vieren. Van meer belang echter schijnt ons het bericht uit Bangkok, dat het definitieve tractaal tusschen Frankrijk en Siam eindelijk geteekend is. De over eenkomst sehjjnt op ondergeschikte punten, voor namelijk het toekomstige handelstractaat betreffende, in het eind nog eenigszins gewijzigd te zijn, maar de hoofdinhoud bleef dezelfde en over het algemeen zijn de onderhandelingen op zeer vriendschappelijke wijze gevoerd. Chantaboon zal door de Franschen bezet worden tot de ontruiming van den linkeroever van de Mekong door de Siameezen is geschied. Dc Koning keert naar de hoofdstad terug om daar de feesten van zijne vijf-en-twintigjarige regeering te vieren. In Italië slaapt het ministerie niet precies op rozen en er loopen reeds geruchten, dat het eerlang tot aftreden zal genoodzaakt zijn. De ellende moet in verschillende deelen des lands tot eene onrust barende hoogte gestegen zijn, en deze treurige eco nomische toestand schijnt het struikelblok voor het kabinet te zullen worden. Er gaan thans stemmen op, die getuigen van separatistische wenschen, en met name uit Sicilië komen daaromtrent onrustba rende berichten. De premier Giolitti zal trachten de zwakke po sitie van zijn kabinet te redden door eene gedeelte lijke wijziging daarvan, doch men vermoedt, dat een partiëele crisis het ministerie niet voor een val zal kunnen behoeden. Het ontwerp tot heffing van meerdere belasting op de tabak in Duitschland, waarvan de hoofd strekking is om 50 pet. te heffen van den fabrieks prijs, heeft een storm verwekt in de kringen der tabakshandelaren. Vooral van de buitenlandsche tabak zal een buitensporig hoog recht worden geheven, daar nu reeds 40 Mark per 100 K.G. invoerrecht wordt betaald, waarbij dan nog deze nieuwe belasting komt na de fabriekmatige bereiding. Inzonderheid in Bremen, waar de tabakshandel in hoofdzaak zetelt, wordt sterk tegen het ontwerp geageerd en men hoopt, dat de Kamer van Koophandel aldaar alles zal aanwenden om het ontwerp te doen terugnemen of vallen. De Pruisische landdag moet op den laatsten dag dezer maand vernieuwd worden en de verschil lende partijen bereiden zich ernstig voor den strijd voor. Hoewtl ook hierbij dezelfde partijen vallen op te merken als bij de Rijksdagverkiezingen, is toch de groepeering eenigszins anders, aangezien de natio- naal-liberalen zich minder vast bij de conservatieven aansluiten, terwijl de laatsten een deel hunner zelf standigheid zullen opofferen door in enkele districten met de katholieken samen te werken. De beide deelen, waarin vóór de jongste verkiezing van den Rijksdag de vrijzinnige party gesplitst is geworden, zullen elkander ook thans bestrijden, inzonderheid te Berljjn. De vrijzinnige volkspartij zal daarbij als uiterste linkerzijde der liberale party geheel op zichzelf staan, terwijl de vrijzinnige vereeniging misschien op eenigen steun mag rekenen van de nationaal-liberalen. De sociaal-democraten eindelijk hebben met eene kleine meerderheid van stemmen ook ditmaal besloten zich aan de verkiezing te onttrekken. Toch wordt ver wacht, dat dit de laatste maal zal zijn, dat zulk een besluit wordt genomen, omdat in die partij een steeds sterkere minderheid zich tegen deze onthouding ver klaart, omdat men gelooft in de zoogenaamde derde- klas-kiezers een sterken steun te kunnen vinden. Omtrent deze verkiezing zij nog opgemerkt, dat zij er eene is met een trap, en dat op 31 October alleen zij gekozen worden, die de eigenlijke leden van den Landdag moeten aanwijzen. Daar echter de ^kiesmannen" zich geheel houden aan de party, die hen verkoos, geeft de uitslag van 31 October een getrouw beeld van de eigenlijke samenstelling van den Landdag zelf. Nu de uitslag der verkiezingen voor de Kamer in Zweden geheel bekend is, blijkt, dat dit regee- ringslichaam zal bestaan uit 100 radicale vrij hande laars, 85 protectionisten en 40 gematigden. Deze laatsten zijn niet tegen den vrijhandel gekant, maar uithoofde van de nadeelen voor de schatkist willen zij voorshands niet medewerken tot algeheele af schaffing van invoerrechten. Er is derhalve in de Zweedsche Kamer geene aaneengesloten meerderheid en de gematigden zullen meermalen de beslissing in handen hebben. Ook voor de Noorweegsche aange legenheden is deze partijverhouding in de Kamer van Zweden van gewicht, want terwijl de radicalen geneigd zijn te naderen tot de Noorweegsche partij, die afscheiding tusschen beide rijken wil, staan in Zweden de beide andere partijen vast aangesloten daar tegenover. De berichten uit Brazilië zijn zoo tegenstrijdig, dat het moeielijk valt den juisten toestand daaruit af te leiden. Zooveel is zeker, dat admiraal Mello het bombardement van Rio de Janeiro heeft hervat en dat hij zich daarbjj niet bepaald heeft tot de beschieting der forten aan de kust, maar dat hij de stad zelf onder vuur heeft genomen. Daarop hebben de vreemde mogendheden gemeend te moeten tusschen beiden komen en hebben ze admiraal Mello doen weten, dat, indien hij niet zijn vuur uitsluitend richtte op de forten, hunne schepen op hun beurt hun vuur op zijn eskader zouden richten. Aanvan kelijk scheen dit dreigement te helpen, doch volgens de laatste berichten is het vuur op de stad hervat en heerscht daar thans eene ernstige paniek, terwijl de handel stilstaat en de beursgebouwen zijn gesloten. D© eenige vreemde mogendheid, die niet heeft willen interveniëeren, is Duitscliland, dat beweert, dat de oorlog in Brazilië een geheel binnenlandsche quaestie is, waarin geene andere mogendheid het recht heeft tusschenbeiden te komen. Het is een burgeroorlog, zooals er in de Zuid-Amerikaansche j staten zoo dikwijls plaats hebben en zoo lang de j belangen van de daarwonende vreemdelingen niet worden geschaad, heeft men zich daarin onzijdig te houden. Het is alleen maar de vraag of de belangen der te Rio wonende vreemden door een bombardement der stad niet belangrijk worden bedreigd, zooal niet benadeeld. Eene juiste opmerking. In het orgaan der fractie-Bronsveld, de Vaderlander leest men het volgende Dezer dagen kon men in sommige Nederlandsche bladen het volgende lezen Soliede geldbelegging. Een-en-twintig kanonnen, die eenige jaren geleien f 462,000 hebben gekost, zijn voor »af braak" verkocht voor f 1400. Dit is één van de staaltjes, die aan het Departe ment van Oorlog verzameld kunnen worden omtrent de manier, hoe 's Lands penningen smelten. Wij zeggen niet, dat het met de nieuwe uitvindingen en verbeterde methoden op militair gebied anders kan. Wij constateeren alleen, dat het zoo is. Iets anders echter wilden wij met betrekking tot dit punt opmerken. Hoe zegt men toch, als men deze en andere feiten in het oog houdt, dat het Onderwijs onze schatkist uitput Op de begrooting van 1893 kan men zien, dat bij eene totale uitgaaf van ongeveer 138xnillioen voor Bin nenlandsche zaken aangewezen was f 12,279,669,66 1/2- Daarin zijn al de Rjjks uitgaven voor Hooger, Middel baar en Lager Onderwijs begrepen. Maar b.v. voor Oorlog werd uitgetrokken f 22,265,552,00, en voor Marine f 15,775,910,48 dat is te zamen ruim 38 millioen. En op de begrooting voor 1894, zooals zij nu aan de Staten-Generaal voorgelegd is tot een bedrag van ruim 135 millioen voor Binnenl. f 12,860,117,50 (0. a. voor onderwijs f 487,206,83 i/a meer, zoo is al opgemerkt) maar voor oorlog f 22,323,776,00 en voor Marine f 15,619,335,61. Dat is voor de laatste posten samen weder ruim 38 millioen. Hoe kan men nu met zulke cijfers voor zich be weren, dat Onderwijs 's Lands middelen ten gronde richt? Een nuchtere en eerlijke vergelijking van de cijfers, ook voor de andere departementen uitge trokken, moet toch zulk een legende te niet doen." GOES, 9 October 1893. Gisteren werd in een der zalen van het café Krasnapolsky te Amsterdam eene vergadering gehouden van gemeente-ambtenaren tot het oprichten van een Nederlandschen bond. Geopend door den heer H. Mignon, voorzitter der Utrechtsche Vereeniging, werd de leiding der vergadering toe vertrouwd aan den heer P. Kraan, voorzitter van de Noord-Hollandsehe vereeniging. Met eenstemmigheid werd al dadelijk besloten tot oprichting van den bond, met Utrecht tot zetel en met het volgende drievoudig doela. Bevordering van meerdere kennis van het admiuistratief recht bij den gemeente-ambtenaar; b. Verbetering van den maatschappelijken toestand van den gemeente-amb tenaar en c. Oprichting van een fonds tot uitkeering bij overlijden, zoo mogelijk ook van een weduwen- en weezenkas en eindelijk van een pensioenfonds. De ontwerp-statuten werden ampel besproken en, hier en daar gewijzigd, in beginsel aangenomen en voorloopig vastgesteld, met vrijheid aan het te be noemen bestuur, om, waar het verandering van redactie of omzetting van artikels noodig acht, zonder het beginsel te raken, deze te verrichten. Bij de behandeling daarvan werd de raad gege ven, de ontwerp-statuten, alvorens de Koninklijke goedkeuring te vragen, te zenden aan de firma Vrie- sendorp en Gaade te 's-Gravenhage, zonder wier tusschenkomst waarschijnlijk als solliciteurs, in gevolge K. B. van 5 Sept. 1823 (St.bl. no. 39) geen erkenning als rechtspersoon schijnt te kunnen verkregen worden. Er werd althans mededeeling ge daan van de ondervinding der Bevelandsche ver eeniging, die de statuten van een opterichten fonds I tot het verleenen van pensioen aan burgemeesters, j secretarissen en ontvangers, aan die firma had ge- I zonden, doch van deze bericht ontving, dat die sta- 1 tuten niet konden dienen voor het erlangen der i erkenning als rechtspersoon. Na eenige correspon- 1 dentie was door het bestuur der Bevelandsche ver eeniging aan die firoia verzocht, ten behoeve en ten koste van dat bestuur statuten te ontwerpen, en daarop waren statuten, behoorlijk op zegel ge schreven, vergezeld van een mede op gezegeld pa pier gesteld adres, ontvangen, ten einde die te tee kenen en aan haar intezenden, waarop zeer zeker de goedkeuring zou volgen. Het doel van het fonds, zooals het in die statuten was omschreven, voldeed niet aan het bestuur en het wijzigde dit, overeen komstig het door de vereeniging aangenomen begin sel, waarna de statuten enz. rechtstreeks aan H. M. de Koningin-Weduwe-Regentes werden gezonden. Doch wat gebeurde daarop Het bestuur der Bevelandsche Vereeniging ont ving van de firma vriesendorp en Gaade een schrij ven waarin zij meldde, dat »de Statuten bij het Ministerie van Justitie geen genade hebben gevonden, blijkens bijgaande beschikking van den Minister". Werkelijk was eene officiëele afwijzende decisie van den Minister bij dit schrijven ingesloten. Verder schreef de firma»Gns ontwerp was opgemaakt in onderhandsch overleg met zeer bevoegde autoriteit (de gecursiveerde woorden waren in het schrijven van de firma onderstreept) en hadden wij ons terecht gevleid te zullen slagen. Maar u hebt niet voldaan aan ons verzoek, om de stukken aan ons ter indiening te zenden. De eenige raad, dien wij nu nog kunnen geven, is om nog eens te beproeven, met de statuten in te zenden, juist zooals wij die hadden geredigeerd in art. 1. Nu de zaak officiëel is behandeld staan wij er niet voor in, dat het helpen zal. Zend ons dus een nieuw exemplaar, dat wij u zonden met een geleidebrief in antwoord op de beschikking van den Minister". De vergadering besloot dezen wenk ter harte te nemen. Nadat de ontwerp-statuten waren vastgesteld, werd een bestuur benoemd van vijf leden, welk getal zal worden vermeerderd met zoo veel leden als er afdee- lingen zijn, die meer dan 50 bondsleden tellen, door die afdeeling aan te wijzen. De uitslag der stemming was dat het bestuur van den bond is samengesteld als volgtP. Kraan te Zaandam, vooizitter; H. G. Hartman Jz. te Goes, onder-voorzitterJ. Van der Laan te Weststelling werf, le secretaris; J. Wagenaar te Utrecht, 2e secretaris, en J. P. C. Ten Geusendam te Utrecht, penningmeester. Deze week worden enkele lokalen in het Schuttershof" te Middelburg weder in een bloe mentuin herschapen. De vereeniging tot bevordering van den tuinbouw in de provincie Zeeland houdt daar hare jaarlijksche tentoonstelling. Aanstaanden Donderdag en Vrijdag is die tentoonstelling voor het publiek toegankelijk, nadat reeds heden de inzendin gen in ontvangst zijn genomen en de volgende dagen alles smaakvol wordt gerangschikt. Deze jaarlijksche tentoonstellingen zijn bij de lief hebbers van bloemen en vruchten op Walcheren genoegzaam bekend en ook velen uit onze omgeving zijn daarvan trouwe bezoekers. Toch meenen wij door het bovenstaande ook anderen te mogen op wekken, zoo zij daartoe gelegenheid hebben, haar te bezoeken. Zij zullen zich hun tochtje zeker niet beklagen en de entree van f 0,25 zal voor hen zeker wel geen beletsel zjjn. liansweerd. Tot commies-verificateur bij 's Rijks belastingen is alhier tijdelijk benoemd de commies 49 klasse G. J. Berenscliot. Het voornemen bestaat in 1894 het tweede examen voor de betrekking van surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te houden in de maand Maart of April. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Roermond zal plaats hebben op Dinsdag 31 dezer; dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 14 November. Men schrijft uit Noord-Brabant aan de Standaard Gedurende de laatste acht dagen was het weder voor de nog te velde staande beetwortelen gunstig. Het gewicht van den knol nam toe daar de temperatuur des nachts reeds koud was, zal het suikergehalte wel niet veel geleden hebben. De aan voer van bieten aan de suikerfabrieken neemt toe in alle streken van ons land is thans de aanvoer aangevangen, en daar de campagne nog niet aan alle suikerfabrieken is begonnen, zal men denkelijk bij gereg9lden aanvoer ongestoord kunnen voort- werken. De campagne belooft weder gunstig te zijn voor de fabrikanten, want hoewel de suikerprijzen dalende zijn, hebben de meeste fabrikanten gedurende den zomer, toen de prijzen buitengewoon hoog wa ren, een flink quantum verkocht te leveren op Oc tober/December.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1