BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATERDAG 7 OCTOBER 1895. No. 119. LSO i Vervolg Brief uit Rilland (Colorado). Loonen. Over de loonen kan ik dezen keer niet veel melden. Velen onzer kolonisten hebben voor Amerikanen in het hooi gewerkt, en omdat het hooi hier niet overvloedig is, heeft dit invloed gehad op de loonen. Ook de zilverquaestie, die het sluiten van zilvermijnen in Colorado heeft tengevolge gehad, heeft invloed op de verdiensten, omdat vele lieden uit die mijnen overal werk komen zoeken en er dus veel te veel werkkrachten zijn. Dienstmeisjes kunnen tamelijk wel in goede huizen te Alamosa terecht komen. Het loon bedraagt van 8 tot 15 dollar per maand. Prijzen. De tarwe kost tegenwoordig 70 a 80 ct. per 100 pond. De bloem koopt men voor 2 centen. Men heeft goed vleeseh voor 4 centen en best voor 5 centen, ook wel van 3 tot 12 centen het pond. Boter kost 20 cents, suiker 8, rijst 5 1/2spek 12 1/2 cent het pond. Steenkolen 27 1/2 cent per 100 pond, hooi kocht ik voor 4 dollar per 2000 pond, dit stijgt soms tot 12 dollar. Kleeren zijn over het algemeen niet duur, ook niet de levensmiddelen, meubelen en dergelijke soort, eveneens. Luxe-artikelen zijn hoog in prijs. De aardappelen kosten 1 cent het pond. Kerk. Het districts-schoolgebouw, een zeer net huis van witgeverfde planken en van binnen wit gepleisterd met een schuin dak en een torentje er bovenop, gebruiken we als kerk. Geregeld wordt des Zondags voor- en namiddags godsdienstoefening gehouden, waarbij een der ouderlingen voorgaat, want hier bestaat eene gemeente (mede Rilland ge naamd), juist op denzelfden voet als de Geref. Kerken in Nederland. Dit jaar zond ons de klassis ds. Van den Heuvel uit Kansas (die zeer veel voor onze kolonie heeft gedaan), daarna ds. Bode uit Yowa, daarna student dhr. Berkhof uit Grand Rapids, voorts weer ds. Van den Heuvel en nu zijn we nog wach tende ds. Bos van Ds. Van den Heuvel en Bode bedienden hier het Avondmaal. School. Onze school telt ongeveer 30 leerlingen. Voor het grootste gedeelte wordt het onderwijs ge geven in de Engelsche taal, de kinderen leeren over het algemeeu hunne nieuwe taal vrij goed. Onze onderwijzer, een man uit onze kolonie, kwijt zich goed van zijne taak en de kinderen gaan gaarne naar school. De school ligt in het centrum van de kolonie. Algemeene toestand. Hiervan eene juiste en uit voerige beschrijving te geven gaat moeilijk. Echter wil ik het een en ander aanstippen. Het spreekt van zelve, dat de kolonisten geen geld genoeg had den om zich landbouwwerktuigen, zaaigranen als anderszins aan te schaffen. Hierin zijn ze echter ge holpen en nu zal de afbetaling van een en ander veel afhangen van de opbrengst van den oogst. Men moet evenwel niet uit het oog verliezen, dat het nog harde tijden zijn, die men moet doorleven, want het duurt nog een jaar eer men weer een oogst heeft en gedurende dien tijd heeft men geld noodig voor levensbehoeften enz. Zeer gelukkig was het dan ook voor onze arme kolonisten, dat in den loop van dit jaar uit onderscheidene plaatsen van Amerika giften inkwa men voor de arme, bedrogen emigranten der Utrecht- sche maatschappij, want anders ware de nood en ellende niet te overzien geweest. Tot heden ten dage geniet iedere arme wekelijks eene bijdrage van de diaconie der gemeente, die thans de ingekomen gelden beheert. Moge God nog vele harten neigen om de behoeften onzer lotgenooten te vervullen gedurende den aanstaanden winter. Over het geheel genomen heerscht er nog al tevredenheid over den toestand der kolonie. Vele bezwaren zijn reeds uit den weg geruimd en voorzeker draagt er veel toe bij dat men de oude overtuiging heeft verkregen, en ook ik beaam dit ten volle, dat hier in de San Luis Valley wel brood te verdienen is wanneer men de zaken maar goed aanvat. Er is hoop voor de toe komst, dit spreek ik met volle overtuiging uit. Hoop voor de toekomstJa, dit woord zal menig Nederlander liefelijk in de ooien klinken, inzonder heid hun die door hard werken slechts eeh karig stukje brood kunnen verdienen. Menigeen zal mij nu vragen, durft ge het aanraden om naar de valley te komen Als antwoord op eene zoodanige vraag wil ik dit zeggen. Over den toestand, de doorloopende opbrengst der oogsten, de prijzen der te verkoopen granen kunnen en mogen we nog niet veel zeggen, daarvan hebben we wel veel hooren vertellen, doch we hebben bijna nog niets ondervonden bij gevolg moe ten we ons van aanprijzen geheel onthouden. Echter wat we met onze oogen aanschouwen, kunnen wij mededeelen en dan is het zeker dat hier nog dui zenden bij duizenden akkers grond liggen te wachten op den ploeg van een goeden landbouwer om zijne schatten, in den schoot der aarde verborgen, op te leveren. Met het oog op de reeds verkregen resul taten meenen wij te mogen zeggen, dat er voor honderden huisgezinnen gelegenheid bestaat om hun lot te verbeteren en zich een zelfstandig bestaan te verschaffen. Ik wil u eene gebeurtenis mededeelen, die het bovenstaande bewijst. Dezer dagen kwamen uit den naburigen Staat Kansas een viertal boeren om de vallei te bezichtigen. Hun doel was om, wanneer zij hunne eischen bevredigd konden zien betreffende eigendomsbewijs der te koopen gronden, het bezit van water voor irrigatie en goede kwali teit van land, zich later alhier te vestigen. Hun onderzoek scheen bevredigend te zijn want ze hebben reeds gronden uitgezocht. Die lieden zijn nu vertrokkenom hunne zaken ginds te regelen we hebben dus redenen om te veronderstellen dat zij zich hier mettertijd zullen nederzetten, wellicht gevolgd door meerdere Kansassche landbouwers. Met. opzet weid ik hier wat over uit om tegen te spreken wat in meer dan eene Hollandsche courant voor komt. Men leest (ik meen in de Vooruitgangdat hier een hongersnood op handen is. Nu vooralsnog zie ik niet in waar die van daan moet komen, daar de velden wit zijn om te oogsten en men wijd en zijd de goudgele halmen ziet golven. Een Hollander, die het hier niet al te best gemaakt heeft, is de berichtgever. Oordeelt, waarde lezers, dus nu eens niet te haastig. Onderzoekt eerst grondig voordat ge aanneemt of verwerpt. Ten allen tijde verklaar ik mij bereid om inlichtingen te geven aan hen, die^ zulks van mij mochten verlangen. Evenwel spoedig zal u de keuze gemakkelijker gemaakt worden daar uit onze kolonie let weluit den boezem van onze kolonie betrouw bare inlichtingen naar het oude vaderland zullen gezonden worden door middel van de pers en uit gaande van-eene vereeniging van Hollandsche kolo nisten, en van andere personen, die zich tot taak zullen stellen de Emigratie naar hier te bevorderen en wel op zoodanigen grondslag, dat leden der Geref. kerken in Nederland als elders, zoowel op het ge bied der kerk als dat der school, geheel hnnne be geerte naar volkomen gewetensvrijheid zullen bevre digd kunnen zien. Geve de Heere, dat onze pogingen daartoe zullen slagen. En nu ten slotte nog een paar mededeelingen uit mijn persoonlijk leven voor degenen, die mij kennen. Ik tracht mijn brood hoofdzakelijk met den handel te verdienen en heb midden in de kolonie naast mijn woonhuis een houten »store (magazijn of winkel) laten bouwen. De inrichting is wel wat primitief. Toch kan ik er mij in den eersten tijd best mede behelpen, hij is ook ruim genoeg. Nu ik eenigen tijd in de zaken werkzaam ben, is mijn handel wat meer uitgebreid. Mijne artikelen zijn nog al tamelijk verschillend van aard als daar zijnLandbouwwerktuigen en lucifers, varkens en dekschalen, gemaakte overklee- ren en pepermunt, ingemaakte vruchten en wagen smeer, versch koevleesch en petroleum, enz. enz. Ia het eerst had ik zeer veel moeite om mijn handel te beginnen omdat ik de Engelsche taal niet mach tig was, de waren niet kende, niets van prijzen wist, de gewoonten waren me ook totaal vreemd. Zoo ergens dan vooral hier geldt het help u zei ven" en aanpakken maar." »Ik kan niet" staat hier niet in 't woordenboek, men begint eenvoudig maar eu gelukt het niet dan maar weer wat anders, 't Is dan ook een geheel ander leven dan in Nederland. Zoo vrij als een vogel in de lucht. In mijn winkel komen lieden van allerlei natiën als Hollanders, Amerikanen, Zweden, Mexicanen enz. Mijne bezitting bestaat uit een houten huis, een houten winkel, een stal, kippen- en varkenshok, een buggie, een paard, eene koe, 12 kippen, 2 varkens, 20 acres land en nu denk ik er nog 30 acres bij in cultuur te brengen, dus samen 50 acres (onge veer 50 gemeten of 20 bunders). Dit jaar is voor mij een harde tijd, want alhoewel ik veel verkoop, de betaling kan echter niet dadelijk volgen, dit moet uit den oogst voortkomen. We moeten evenwöl maar moed houden, want ook voor mij is er hoop voor de toekomst. Vele bezigheden heb ik te verrichten. Tweemaal in de week rijd ik naar Alamosa en dien tengevolge vervul ik de functie van vrachtenaar tevens en tweemaal per week bezoek ik de Hol landers om commissies op te nemen of uit te voeren. De spade en ander gereedschap zijn nu ook geene vreemde zaken meer in mijne handen, men wordt aan alles gewoon en het leven, dat ik thans leid, bevalt me best. Ziedaar, geachte landgenooten, een en ander ter uwer kennis gebracht aangaande de Hollandsche kolonie in de San Luis Valley. Veel liet ik onver meld, omdat ik er nog geen goed oordeel over heb. Het meest gewichtige deelde ik u naar mijn beste weten mede en in hoofdzaak kunt u nu wel eene gedachte vormen hoe wij het hier hebben. Voor ditmaal laat ik het hierbij in de hoop, dat ik later weer iets van mij zal kunnen laten hooren. Onze familiebetrekkingen, vrienden en kennissen welmoenend groetend en u mijnheer de Redacteur hartelijk dank zeggend voor de opname dezer regelen blijf ik Uw dw. S. HARTOG. Gemengde Berichten. Kort geleden werden op eene publieke ver- kooping van een inboedel te Nisse ook verkocht twee nog in zeer goeden staat zijnde graanzakken met de jaartallen 1791 en 1813. Dit zijn stevige zakken ïerseke. Voor de betrekking van gemeente veldwachter hebben zich ruim 60 sollicitanten aan- Een jongmensch te Amsterdam, des avonds met zijn vrienden in een café zittende, miste een bankbiljet van f40. Met bloedend" hart ging hij te bed en had zich reeds getroost in zijn verlies, toen hij den volgenden dag in de Poort van Cleve zijn haken biefstuk verorberde en daar aan een bekende het geval verhaalde. Een kellner hoorde het en verwees den bezoeker naar het buffet. Daar kwam, na eenige opheldering aan welk tafeltje hij den vorigen dag gezeten had, het bankbiljet to voor schijn, dat hij er had laten vallen. De dankbare jongeling nam van blijdschap nog drie spiegeleieren Ten tweeden male heeft de suikerfabriek Hol land" te Halfweg de werkzaamheden moeten staken, wegens gebrek aan beetwortelen. Een echt Amerikaansche reclame werd Zater dagmorgen tegen half-twaalf op 't Rokin gemaakt, zoo schrijft men thans aan De Amst. Een als heer gekleed persoon sprong plotseling met een parapluie onder den arm van de brug bij de Langebrugsteeg te water, bleef een minuut onder en kwam daarna boven mei de parapluie opgestoken, waarop met duidelijke letters een reclame voor een cacao-lirma te Nieuwer-Amstel was "geschilderd. De reclame-maker bleef zes a zeven minuten rond zwemmen in het vieze Rokin-water, klom daarna op den wal en stapte in een gereedstaand rijtuig, I waarmee hij wegreed, door een groot aantal ver- j baasde toeschouwers nagekeken. I Een raad in den wildtyd Eet geen adellijk" wild zonder eenigen twijfel is bedorven vleeseh (hetzij dan wild of niet) scha- delijk voor de gezondheid. Als ge hazepeper maakt en de hazenboutjes in azijn legt, zoek er dan eerst j do looden hageltjes uit want bedenk, dat lood zeer gemakkelijk in azijnzuur oplost en dat azijn- j zuur-lood een zeer gevaarlijk vergift is. (Mdbl. v. IT. R.) In Italië hebben de overstroomingen groote verwoestingen aangericht. Te Napels moesten 20 huizen ontruimd worden en bezweken twee bruggen voor den drang van het water, waardoor het tram verkeer ten deele is gestremd. In de omstreken wordt de schade op 200,000 lire geschat. Te Lucca werden twee personen onder instortende huizen bedolven en in de provide Bologna verdronken drie mannen. De spoorlijnen FaenzaFlorence en FerraraModena zijn overstroomd. Ook in Venetië is het water in veie huizen binnengedrongen. Naar het Cohurger Tagehlatt meldt, heeft men in het kasteel Kallenberg 300,000 Mark in contanten gevonden, die tot de nalatenschap van hertog Ernst van Saksen-Coburg behooren. De Berlijnsche correspondent van het Journal des Débats seint aan zijn blad, dat Von Bismarck zijne gedenkschriften voltooid en het handschrift aan een Zuid-Duitsch uitgever voor 500,000 Mark verkocht heeft. De openbaarmaking zal plaats heb ben spoedig na het overlijden van den oud-kanse lier, teneinde zijne vijanden te verhinderen verdere lastertaal omtrent hem te verspreiden. Wanneer het werk verboden mocht worden, is toch de verschij ning buiten het Duitsche rijk verzekerd. Nu de steenkool zoo duur wordt, geeft een huisvrouw in de Times een middel aan de hand om aanmerkelijk op de brandstof te bezuinigen. Het bestaat in een platten, vuurvasten steen, dien men bovenop het vuur legt, tengevolge waarvan de hitte die anders door den schoorsteen verloren gaat, zich in de kamer verspreidt. De dame beweert, dat op deze wijze de helft van de gewone hoeveelheid steen kool voldoende is om dezelfde temperatuur te ver krijgen. In den Noord-Amerikaanschen staat Iowa is een vrouw tot super-intendant van het openbaar onderwijs benoemd. Een dame op Nieuw-Zeeland werd lid van het bestuur der universiteit van Auck land. Volgens bericht van de Jackson expeditie te Londen ontvangen heeft het ijs in de Karazee zich vastgezet. Van deze expeditie en van die van Nansen wordt nu van den winter geen bericht meer ver wacht. Laatste en telegraphische berichten. I&ortgene. Bij de op gisteren gehouden ver kiezing voor een lid van den gemeenteraad ver kregen de heeren Matth. Noordhoek Mz. 29 en G. P. N. Moerland 13 stemmen, tusschen wie eene herstemming moet plaats hebben, welke bepaald is op Donderdag 19 October a. s. flersefce» OESTERBEURS. Verkochtgoed ter grootte van een gulden a f 1,25van een rijks daalder a f 3,25 van 3 2/2 tot 4 2/g centimeter f 3,25. MidileUburg'. Da heer H. Meijer, onderwijzer aan de Rijks-leerschool alhier, is benoemd tot hoofd der school te Koudekerke. Heden diende voor de arr.-rechtbank te Mid delburg de zaak tegen M. De K., 32 j., timmerman en aannemer te Kortgene. (Instorten van een schuur). Als verdediger van beklaagde trad op mr. M. J De Witt Hamer. Van de zijde der verdediging wa ren drie heeren als deskundigen gedagvaard, terwijl mede door de verdediging tor zitting was gebracht een schuur in miniatuur, eene getrouwe afbeelding van de in aanbouw geweest zijnde en ingestorte schuur op Vso der ware grootte. De deskundigen vanwege het Openbaar Ministerie gehoord, hielden zich aan het door hen opgemaakt en aan de rechtbank ingezonden schriftelijk rapport. Zij herhaalden dat het ontbreken der in de dag vaarding bedoelde zwiepingen het instorten der schuur hebben tengevolge gehad, terwijl een der deskun digen, op de tot hem vanwege de verdediging ge richte vraag, antwoordde dat, wanneer van een hoos in deze sprake was, de schuur was verplaatst ge worden, hetgeen nu niet is geschied. De vanwege de verdediging gehoorde deskundige J. A. Frederiks, architect alhier, sprak in tech nische termen de meening der vorige deskundigen tegen en meende, dat beklaagde geen schuld heeft aan 't instorten der schuur. Bij de nog gehoorde deskundigen a décharge be stond de meening, dat, zelfs al waren de zwiepingen aangebracht, een windhoos toch eene instorting zou hebben kunnen veroorzaken. De beklaagde beweerde door de aangebrachte windbanden genoegzaam voorzorgsmaatregelen te hebben genomen en zich bewust te zijn door aan wending van nieuw touwwerk enz. genoegzaam be wijs te hebben gegeven het werkvolk voor onge lukken te hebben willen beveiligen. De vordering van het O. M. luidt drie maanden hechtenis en openbaarmaking van het vonnis, opdat het publiek wete welk een bouwmeester beklaagde is en er voor wake hem schuren te laten maken, opdat niet nog meerdere slachtoffers gemaakt worden. De verdediger beweerde dat de instorting slechts het gevolg was van een hevige natuurkracht en concludeerde tot vrijspraak. Op 20 October a. s. zal voor de rechtbank te Middelburg worden behandeld de zaak van J. P. te Wilhelminadorp, beklaagd van vervalsching en verduistering, in zijn voormalige betrekking als brievengaarder en postbode aldaar, gepleegd. In die zaak zullen 16 personen als getuigen optreden. 's-dravenlmgfe. TWEEDE KAMER. Onver anderd aangenomen is met 70 tegen 4 stemmen het ontwerp op den suikeraccijns, waarbij de aanslag van de fabrikanten met 12 percent wordt verhoogd en de contróle gedurende 2 jaar is ingevoerd om daarna te komen tot eene definitieve regeling van het onderwerp. Burgerlijke Stand van Goes van 4 tot 6 October 1893. Overleden 2, te Voorburg, Janna, 5 m., d. v. Cornelis Van der Klooster en Lauwerina Kriekaard 6, Iman, 16 m., z. v. Willem Jacob Braber en Ja- coba Maria Foudraine, wonende te Middelburg. 343e Trekking van f 10001939 4001282 2001524 19603. 10095 15548 703 7746 Nieten: 15 4716 7736 14990 Staatsloterij, 5e kl. Donderdag 5 October. 15e lijst. Getrokken prijzen. 4032 4-569 10004 15241 20743. 6664 18713. 6007 6507 9772 17832 18734 4672 5986 8506 8573 9481 16257 20486. 180 244 265 3312 7711 7820 7848. 42 186 241 275 285 4725 5460 5471 5505 5529 7752 7792 10935 11931 14987 14993 19228. Trekking van Vrijdag 6 Oct. 16e lijst. f 1000016589. t> 1000 en premie van 30000 7250. 1000: 494 5390. 400: 7275 10444 13724 14106 16757 20487 200: 2059 5213 8090 12800 13179. 100 1410 5776 12594 18162 18681. 70 159 279 7770. Nieten: 9 17 25 59 178 179 233 257 269 297 3315 5483 5490 5525 5527 5563 7734 7762 11929 14960 14963 14966 14991 19240. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 13 Oct Kapello, schuur, A. Le Clercq. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 7 Oct Wolfertsdijlr, inboedel, Pilaar. 10 Goes, beestiaal, Hollmann. 10 Goes, woon en winkelbuis, Mulock Houwer. 11 Hoedekensk., verp. bouw- eu weiland enz Mr. Liebert. 14/28 Oct. Antwerpen, hofsteden, Einile Deckers en W. J. v. Dam. 19 Kloetinge, buis en meubelen, GallÏ3 Merens. 20 Ierseke, verhuring steiger, Mulock Houwer. 3 Nov. 's Heer AreDdsk., boomen, P. Overman. 4 Nisse, boomen, P. Overman. 8 n Iloedekenskerke, boomen, P. Overman. 9 n 's Gravenpolder, boomen, P. Overman. 10 - Nisse, boomen, P. Overman. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 7 October 0.58 1.20 7.28 7.50 8 1.42 2.1 8 12 8.31 9 2.19 2.36 8.49 9.6 10 2.52 3.8 9.22 9.38 11 3.24 3.39 9.54 10.9 12 3.55 4.11 10.25 10.41 13 T> 4.26 4.41 10.56 11.11 Marktberichten. MIDDELBURG, 5 October 1893. Evenals" voorgaande week was onze graanmarkt van de meeste artikelen vrij wel voorzien. Jarige Tarwe in puike soort 6 betaald. Nieuwe dito naar deugd eu qualiteit tot f 6 a 6,25 verhandeld Jarige Rogge f5. Nieuwe dito f5 en voor de zaai geschikt daarboven. Wintergerst f5. Zomer dito f4,15. Walch. Witte Boonen met levendige vraag belangrijk hooger ea veelal o.p f 10,75 a 11 vastgehouden, welke prijzen moesten worden ingewilligd, alzoo f 1,50 a 1,75 booger dan voorgaande week. Walcb. Bruine Boonen mot veel verschil van qualiteit, in bepaald droge soort f9 betaald. Walcb. Paardenboonen f 6. Walcb. Tuinboonen f6 Walcb Groene Erwten bijna niet ter markt en op de kook tot f8 60 gokocht. Kroon Erwten f 0,75 booger en tot f 10 a 10,25 verhandeld. Wiuter-Koolzaad f 9. Boter f 1,25 a 1,35 per K.G. Eieren per 100 stuks f 5,20. Druk. F. Kieeuwens Zoon - Goea.

Goessche Courant | 1893 | | pagina bijlage 1