1893 N°. 119. Zaterdag 7 October. 80ste jaargang. Bij dit nommei1 behoort een bijvoegsel. VERGROOTING VAN DE SMEDERIJ, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brie vengaai ders. Inzending van advertentlen voor 8 urea op den dag der uitgave, COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal betékend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Bij het gemeentebestuur is door het bestuur der AMBACHTS SCHOOL ingediend een verzoek tot waarin een klein stoomwerktuig is geplaatst, in het perceel wijk A no. 206, gelegen aan den Westwal. Verzoek en teekening liggen ter visie op de Secretarie, gedurende eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren. terwijl Zaterdag 21 October des namiddags te een uur ten Kaadkuize gelegenheid zal worden gegeven tot het indienen en bespreken van bezwaren. Goes, den 6 October 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d VV. HAMER. De Secretaris, H A R T M A N. Men schrijft aan de Standaard uit Schiedam >Hoa denkbeeldig nog veelszins de rechtsge lijkheid van de openbare en bijzondere scholen is en op hoe onedele wijze een gemeente raad alle concurrentie tusschen beide categorieën van scholen onmogelijk kan maken, blijkt uit het feit, dat thans te Schiedam van gemeentewege een cursus voor talen wordt opgericht, die gelegenheid geeft tot het leeren van Fransch, Hoogduitsch of Engelsch, tegen betaling van 8, zegge drie gulden per jaar. Wie niet kunnen betalen zullen volgens een der Wethouders, gaarne gratis toegelaten worden. Er ontbreekt nog maar aan, dat de gemeente geld toegeeft. Ter eere van het antirevol. raadslid Hoogendam zjj gemeld, dat deze een zeer krachtig protest deed hooren tegen zoo stuitende onbillijkheid met betrek king tot de in Schiedam bestaande bijzondere scholen voor uitgebreid lager onderwijs. Toen na zijn protest de heeren doodbedaard over de verordening gingen discussieeren, verliet de heer Hoogendam de zaal en keerde slechts terug om bij de stemming met zijn tegen" voor het recht te getuigen. Wanneer zal op het gebied van het onder wijs eene dergelijke oneerlijke concurrentie of liever af maken van de tegenpartij eens voor goed uit zijn vraagt de schrijver. Alzooeen gemeentebestuur moet volgens hem. niet vragenwat eischt het belang van het open baar onderwijs maar doen wij het bijzonder onder wijs geen concurrentie aan Inderdaad meer onver holen kwam men zelden uit voor het streven der anti-revolutionairen om het bijzonder onderwijs te bevorderen ten nadeele van het door de wet voor geschreven openbaar. Of echter raadsleden, die eene dergelijke taktiek volgden, wel getrouw zouden zijn aan hun eed, is de vraag. GOES, 6 October 1893. In de gisteravond gehouden bestuursvergade ring van Volksvermaken is besloten dezen winter een of meer kunstbeschouwingen te geven. De voorzitter is er in geslaagd de nieuwste porte feuille met aquarellen van bet schilderkundig ge nootschap »Pulchri Studio" te 's-Hage in bruikleen te kunnen verkrijgen. Ook bestaat er kans voor die van »Arti et Amicitiae" te Amsterdam. Indien bewoners van Goes en omstreken schilde rijen of andere kunstwerken in hun bezit hebben en die tijdelijk willen afstaan, zullen die door het be stuur gaarne dankbaar worden geaccepteerd. De uitgezonden circulaires voor öf het lidmaat schap der vereeniging óf een gift voor Floralia öf beide, zullen door de bestuursleden dezer dagen persoonlijk worden opgehaald. Naar aanleiding van de hem door het bestuur der liberale kies vereeniging Eendracht maakt Macht" gestelde vraag, of hij zich kan vereenigen met de algemeene strekking van het reglement der vereeni ging, heeft de heer Van der Swalme een breedvoerig schrijven ingezonden, waaruit blijkt dat hij zich over het algemeen met het reglement vereenigt. Tot definitieven candidaat van de Provinciale Staten is door de liberale ktesvereeniging gesteld de heer dr. A. Van der Swalme met 87 stemmende heer mr. J. C. Van der Lek de Glercq had 10 stemmen. Door de antirevolutionaire kiesvereenigingen in Walcheren is thans tot definitieven candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Provinciale Staten (vacature Snouck Hurgronje) de heer P. J. Siegers te Vlissingen. (F?. Ct.) Ierseke. De heeren A. B e v i n telegrafist alhier, en Vroolik te Oudenboschzijn aangewezen om van standplaats te verwisselen. Benoemd tot gemeente-veldwachter te Hans- weerd J. De Waard, thans politieagent te Vlaar- dingen. Maandagavond werd door de Liberale K i^e s v e]r e e n i g i n g te Zieriksee eene vergade ring gehouden ter bespreking van de kieswet-ont werpen van den Minister Tak. Het onderwerp werd door den heer J. A. De Bruyne ingeleid. Deze spreker toonde zich een warm voorstander van de ontwerpen, meenende dat die voldoen aan de eischen, gesteld bij art. 80 der Grondwet, tot staving van welk gevoelen hij zich beriep op wijlen prof. Buys, die bad verklaard, dat de Minister eene eerlijke uitvoering heeft gegeven aan het artikel der Grondwet. Ook de heer Van Geuns sloot zich aan bij de uitgedrukte meening van den inleider. Na eenig debat, waaraan deel namen de Voorzitter en de heer P. Adriaanse, werd de door den inleider voorgestelde motie met 50 tegen 2 stemmen aangenomen. Deze motie luidt als volgt »De Liberale Kiesvereeniging te Zieriksee spreekt den wensch uit, dat de aanhangige voorstellen, be treffende het kiesrecht, door de beide Kamers der Staten-Generaal mogen worden aangenomen. Zij acht het wenschelijk, dat bij de behandeling ongewijzigd blijve het hoofdbeginsel van het eerste ontwerp, waarbij het kiesrecht wordt geschonken aan alle mannelijke meerderjarige ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, niet door de Grond wet uitgesloten, welke bewijzen geven, te kunnen lezen en schrijven en in hun eigen onderhoud eu in dat van hun huisgezin te kunnen voorzien. Zij verklaart zich tegen de verbinding van het kiesrecht aan een belasting- of woning-census." Tevens werd besloten, dat het bestuur der Ver eeniging deze motie ter kennis zou brengen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. (Z. N.) Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuse Hoofdplaat- en Thoinaespolders, P. F. Thomaes; tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen, H. W o 1 f e r t Danielszoon. Bij K. B. is gehandhaafd het besluit van Ge- dep. Staten van Zeeland dd. 16 Juni 1893, waarbij goedkeuring is onthouden aan de begrooting voor 1893/94 van de calamiteuse Hoofdplaat- en Thomaespolders. Bij Kon. besluit is dr. C. Grebe de Haan, arts, thans te Goedereede, wegens woonplaatsveran dering, eervol ontheven van het gezondheidsonder zoek van uit zee te Brouwershaven aankomende schepen, en is tijdelijk, tot wederopzegging, met dat onderzoek belast J. L. 0. Wortman, arts te Noordgouwe. Middelburg. Naar men ons mededeelt heeft het tramcomité Brouwershaven Steen bergen aan de Prov. Staten om eene subsidie gevraagd, groot f250,000. De heer Keuchenius, lid der Tweede Kamer, is lijdende aan een beenontsteking in het gehemelte, waardoor hij belet wordt deel te nemen aan de parlementaire werkzaamheden. De toestand was gisteren beter. Een veteraan op staatkundig gebied, die eene rol van groote beteekenis heeft vervuld in onze par lementaire geschiedenis, de heer jhr. mr. P. J. El out van Soeterwoude, is Woensdag op ruim 88- jarigen leeftijd te 's-Gravenhage overleden. Jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude behoorde indertijd tot de zeven Haagsche heeren," van wie de beweging op kerkelijk gebied uitging, en die in de Tweede Kamer zulk een genialen en onvermoei- den strijder had in mr. Groen van Prinsterer. Tot 1853 was deze de eenige vertegenwoordiger van die richting in het Parlement. Met het uitbreken van de Aprilbeweging trad zij op den voorgrond en jhr. Elout werd evenals baron Aeneas Mackay afge vaardigd. Elout was toen reeds op deu leeftijd dat anderen rust zoeken maar de aeht-en-vijftigjarige man bewees als volksvertegenwoordiger, dat hij nog zijne volle geestkracht bezat. Hij verwierf zich zelfs bij zijne tegenstanders den naam voor hem een eerenaam van »den drijver" Elout. Met groot talent en welsprekendheid verdedigde hij in de Ka mer, gelijk hij steeds daar buiten gedaan had, de anti-revolutionaire beginselen, maar kenmerkte zich tevens als een oprecht en eerlijk man. Zeven jaar had hjj zitting als afgevaardigde en werd in 1879 nogmaals gekozen. Maar het Parlement was het terrein niet, waarop hij zich bij voorkeur bewoog. Zijn lidmaatschap duurde slechts kortin 1886 echter aanvaardde hij het mandaat van de Eerste Kamer, tot hij, vijf jaar geleden, den last des ouder- doms gevoelende, zich uit bet staatkundig leven terugtrok, waarin hij eene eervolle plaats bekleed heeft. Hij bereikte den hoogen leeftijd van 88 jaar. De Haagsche corr. van de Zutph. Ct. maakt de opmerking dat de groote vraag nu is: Wat is de beste manier om den minister zooveel overschot te bezorgen dat hij den middenstand in zake het personeel te hulp kan komen? »Een gemakkelijk te beantwoorden vraag is dat zeker niet, want aan den Min. van Financiën kan men geen geld bezorgen zonder nieuwe lasten op te leggen, en dat is natuurlijk minder aangenaam voor hen die het treft. Ook hier zal echter wel weer blijken de waarheid van het bekende: when there is a will, there is a wag. Zou er bv. overwegend bezwaar zijn tegen verhooging van het successierecht in de zijlijn En in de tweede plaats reeds sinds jaren vragen verschillende partijen herziening der tariefwet in dien geest, dat de invoerrechten niet worden ver hoogd, maar dat er beter controle wordt gehouden om te zorgen dat van hetgeen wordt ingevoerd ook werkelijk het aan de schatkist verschuldigde ten volle betaald wordt. Misschien heeft de Min. nog een beter equivalent gevonden ik heb slechts enkele voorbeelden willen noemen om te doen zien, dat het met de herziening van het personeel geenszins zoo wanhopig staat als de heer Godin de Beaufort het in de Eerste Kamer deed voorkomen". De Minister van Justitie heeft op een dezer dagen gedaan verzoek, strekkende om te mogen ver nemen of naar het gevoelen der regeering een nota ris bevoegd is, ook buiten het arrondis sement, waarin hem zijne standplaats is aange wezen, verkoopingen van roerend goed bij opbod te houden, tbans ter kennis gebracht, dat naar het oordeel der regeering die vraag ontken nend moet worden beantwoord. De notarissen zullen zich dus moeten houden aan artikel 3 der Notaris- wet van 9 Juli 1842 (St.bl. no. 20). De Nederl. Maatschappij tot bevordering van nij verheid heeft een adres aan H. M. de Koningin-We duwe-Regentes gericht over landbouw-crediet. Naar aanleiding van de conclusiën te dezer zake door de algemeene vergadering aangenomen, geeft de Maatschappij het denkbeeld in overweging van een eventueele medewerking der rijkspost-spaarbank. Ten tweede roept zij Harer Majesteits bijstand in tot het verkrijgen van eene wijziging, zoover noodig, van het burgerlijk wetboek en het wetboek van koophandel, met het oog op eene betere regeling van het pandstelsel (oogstverband) en commerciali seering van landbouwpapier. Ook over de ontginning van woeste gronden door den staat, heeft de Maatschappij een adres ingediend. Daarin wordt vooral nadruk gelegd op de groote voordeelen, die de bebossching onzer woeste gronden in de toekomst voor de volkswelvaart zal opleveren, en die ontginning geschetst als een spoedeischend openbaar werk van het grootste volksbelang, waar van de uitvoering als werk van algemeen nut, hoofd zakelijk op den staat, als verpersoonlijking van het geheele volk, behoort te rusten. Directeuren zijn overtuigd, dat eene rationeele be bossching der woeste vlakten in Nederland tot stand kan komen, hetgeen volgens het oordeel van bevoegde deskundigen niet te bereiken zal zijn, indien de onteigening aan particuliere krachten blijft overge laten, maar slechts bereikt kan worden met mede werking en met een actief optreden van den staat. Naar wij vernemen, is te Kampen door de directie van de Nederl. Zuivelfabriek aldaar, uit voering gegeven aan een reeds sedert eenigen tijd bestaan hebbend plan, n.l. de gelegenheid open te stellen voor het ontvangen van practiscb en theore tisch onderricht in de zuivelbereiding. De Maatsch. Concordia, tot Expl. van Nederl. Zuivelfabrieken, waarvan de Kamper fabriek een onderdeel uitmaakt, stelde haar fabriek en personeel, zoomede de boerderijen, die deze Mij. op het Kam per-eiland bezit, benevens haar zeer uitgestrekt hooi land beschikbaar voor deze nieuwe inrichting van zuivel-onderwijs. Het leerplan der Nederl. Zuivelschool te Kampen is als volgtEr zullen leer-cursussen gehouden wor den van 6 maanden voor jongelieden, die in de practische en fabriekmatige zuivelbereiding wenschen te worden opgeleid Cursussen van 4 a 10 dagen voor meer gevorder den, als herhalings-onderwijsen Cursussen van 1 dag, waarin nieuwe aanbevelens waardige uitvindingen, nieuwe toestellen, melk-onder- zoek en andere speciale onderdeelen, zullen behan deld worden. De leervakken zjjn in handen der volgende heeren^: J. B. Bolleman (directeur), beheer, administratie, arbeids- en werkkracht, enz J. Bosma, (Oeconoom) Landhuishoudkunde,, bemestingsleer, boerderij, land- bewerking enz., C. J. Kriebel, (melk-technoloog), bacteriologie, chemie, melk-contróle, enz. Eerlang hoopt de Regeering een wetsontwerp in te dienen tot afschaffing van het uit voerrecht op suiker in Ned. - Indië. Woensdagmiddag is in Krasnapolsky te Am sterdam eene vergadering gehouden van brievengaarders, onder leiding van den heer P. |J. Prins te Diemen. Na eenige besprekingen werd op voorstel van den heer Van Haselen besloten, als wenschelijk aan te nemen het oprichten van een bond van brievengaarders, welke zich ten doel stelt, de belangen van de brievengaarders in Nederland on derling voor te staan en langs geoorloofden weg zoo veel mogelijk te bevorderen. Tot leden van het voor- loopig bestuur werden gekozen de heeren P. J. Prins te Diemen, J. H. K. Spee te Vreeland, R. W. Ru selaar te Sloten, en L. R. Mur te Aalsmeer. Deze heeren zullen eene circulaire zenden aan alle heeren brievengaarders in Nederland en eene nadere vergadering beleggenwaarschijnlijk te Utrecht waarin deze zaak nader ter sprake zal worden ge bracht en in bijzonderheden geregeld. Staten-Generaal. TWEEDE KAMEK. De algemeene discussie werd gisteren geopend over de nadere tijdelijke bepalingen omtrent den a c c ij n s op de suiker, hoofdzakelijk strekkende om over de beetwortelsuikerfabrikanten in de eerstvolgende jaren om te slaan hetgeen aan de accijnsopbrengst, geraamd op ruim 8 millioen, tekort komt. De heeren Van der Kun en De Ram wezen op de groote beteekenis van de baetwortelcultuur en op de noodzakelijkheid om haar uit den onzekeren toestand ten aanzien van de accijnsregeling op te heffen. Het interimaire stelsel heeft groote nadeelen voor den landbouw en dreigt chronisch te worden. Vooral de heer v. d. Kun beklaagde zich over de stief moederlijke bedeeling van de suikerindustrie en de heer De Ram drong aan op een langeren termijn van werking dezer wet, omdat een kortere strijdt met de belangen van industrie en landbouw. Die be langen wenscht de heer Tydeman zooveel mogelijk met elkaar te vereenigen door verdeeling van arbeid, waarbij de landbouw zich toelegt op het kweeken van de beste beetwortelen en de fabrikanten op het produceeren van goede en goedkoope suiker. Nood gedrongen is hij met het oog op het buitenland voor handhaving der bescherming. Hij meende dat de Re geering echter de belangen van de schatkist en den consument in haar voorstel niet heeft weten te ver eenigen en de Minister een te forschen greep doet in de suikerindustrie, welke sprekers bezorgdheid wekte. Hij is echter voor geleidelijke vermindering der pro tectie. De voorgestelde verhooging van den aanslag met 12 percent zal verschillend werken en voor vele fabrieken beproevend zijn, niet 't minst voor de klei nere inrichtingen ten voordeele van de grootere. Een definitieve regeling op dit stuk achtte hij onmogelijk met het oog op de verhoudingen tot het buitenland, maar hij betoonde zich meer voorstander van de Fransche regeering, die ieder het zijne verzekert. Overigens verklaarde hij zich voor accijns verlaging van de suiker, teneinde het gebruik als toespijs meer te populariseeren. Welke zijn 's Minister plan nen te dien aanzien De heer Hintzen meende, dat de Regeering door dat voorstel een wijzen slag deed op het gebied der suikerbelasting in zoover de Min. zich, om den ac cijns te verzekeren baseert niet op het cijfer der productie, doch op de behaalde overponden. Maar hij wilde do regeling zoo kort mogelijk doen werken met het oog op den weinig benijdenswaardigen toe stand der suikerraffinaderijen en betoogde dat door het toestaan van bijzondere suikerbewerking accijns aan de schatkist wordt onttrokken. De heer Hennequin betoogt dat de landbouw door aanneming van het ontwerp zal worden gebaat en minder aan de overheersching der fabrikanten zal blootstaan. De heer Mees verdedigde het ontwerp als nood zakelijk, achtte 12 pet. verhooging niet onbillijk en drong aan op wegneming van alle belemmerende bepalingen voor de raffinaderijen zonder het protectie- stelsel weer in te voeren. Na eene uitvoerige verdediging van den Minister van Financiën werd het algemeen debat gesloten*

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1