Rechtszaken. Gemengde Berichten. Bij droogte gelijkt de grond op stof, wordt dit echter vochtig dan vormt dit stof eene vettige zelfstandig heid en komt veeltijds met klei overeen. In deze streken wordt veel gevonden eene grondsoort, die gebruikt wordt als metselspecie en waarvan men steenen maakt door die taaie zelfstandigheid te ver mengen met fijn gehakt stroo en die dan in de zon te laten drogen. Deze aldus hard geworden steenen zijn zeer goed te gebruiken voor het bouwen van huizen, kelders enz. Twee kolonisten hebben ieder hun houten huis met een zoodanigen muur ornman- teld, wat in den zomer koelte en in den winter warmte geeft. Bepleistert men nu deze muren met witte kalk, dan verkrijgt het huis een aardig aan zien. Een groote vijand van den farmer is zekere grondsoort die nog al menigvuldig wordt aange troffen en die, wanneer er water op gekomen is en droog geworden, eene harde korst vormt. Men heeft zwarte en witte, de eerste is de minst gewenschte, omdat de vruchten sterven of het zaad daarin niet opkomt, de witte is niet zoo erg doch de zoutdeelen verteren bij de aanraking met water het zaad veel tijds. De planten kunnen in deze grondsoort slecht tieren. Een goede bewerking van het land en het opbrengen van mest kan echter veel tot verbetering dier gronden bijdragen. We hopen zulks te probeeren en moge de uitslag gunstig zijn. Dit jaar heeft de bewerking van den grond niet zoo goed kunnen geschieden als men wel wenschte. De tijd ontbrak ook om alle gronden omgeploegd te krijgen. De boeren zijn nu ook druk bezig om hun land te ploegen voor den aanstaanden zomer, wat veel beter is dan in het voorjaar ploegen. Het is door de ondervinding bewezen dat land in den vorigen zomer geploegd de beste vruchten oplevert. Ieder laat dan ook ongeveer de helft van zjjn land braak liggen om beurt. Oogst. Onze verwachtingen omtrent den oogst zijn niet teleurgesteld, dank zjj den regen, die, hoe wel laat gekomen, toch o zooveel verandering heeft teweeggebracht. Vóór den regenval dachten we niet anders of van den oogst zou bijna niets terecht komen. De weldadige invloed van den regen is oorzaak dat men nu enkele landerijen aantreft, die uitstekende vruchten zullen leveren. Vele stukken staan middelmatig, terwijl men ook vruchten vindt die verre beneden het middelmatige staan. Over het algemeen genomen hebben we een tamelijken oogst. De tarwe en de haver zijn op vele plaatsen rijp en men is druk bezig met de Deering" machines de velden te maaien. Deze machines maaien en binden tegeljjk het graan en wanneer men met dat werk vertrouwd is, kan men de halmen laag afscheren, zoo zelfs dat er bjjna niets verloren gaat. Een com pany verkocht een tiental machines aan de kolonisten op jaarlijksche afbetaling, zoodat wij allen op eene niet bezwarende wijze geholpen zijn. Bovenstaande geeft het bewijs dat hier flinke vruchten kunnen groeien. Hoeveel de opbrengst in bushels zal bedragen durf ik nog niet met zekerheid te zeggen. Later hoop ik er meer van te schrijven. De erwten staan over het algemeen niet zoo gunstig, de regen kwam voor een tijdige ontwikkeling te laat. Waarschijnlijk zullen vele stukken niet rijp worden. Men heeft dit jaar ook enkele stukken alfalfa (klaver) gezaaid en aanvankelijk belooft die goed te zullen worden. Klimaat. Dit jaar heeft zich volgens zeggen der Amerikanen gekenmerkt door een buitengewoon har den winter, een zeer winderig voorjaar en een zeer drogen zomer. De winter is lang, het begint nu reeds des nachts te vriezen, de vorst verlaat ons in het laatst van Mei of begin Juni. Des winters heeft men op den dag het overheerlijkste weder, zeer zonnig, zelfs warm. Zoodra echter de zon achter de bergen verdwijnt, wordt het plotseling koud en be gint het fel te vriezen. In het voorjaar heeft men in den regel veel wind, echter niet zooveel als dit jaar. Ik was eens met mijne paarden en wagen op den terugweg van Alamosa, toen ik in een zand storm werd gewikkeld, die zoo hevig was dat ik mij aan de zitting moest vastklemmen, om niet van den wagen te waaien De paarden weigerden verder voort te gaan. Het stof wordt dan huizen hoogte opge voerd en met kracht voortgedreven, zoodat het buiten niet aangenaam is. De zomers hier zijn heerlijk. Op den dag flink warm doch nooit drukkend, zoodat men altijd met lust zijn werk kan verrichten voor zoover dit van het klimaat afhangt, 's avonds en ook over dag heeft men eene heerlijke koelte. We gens de hooge ligging dezer streek is de lucht zeer gezond, droog en geschikt voor herstelling van lieden die rheumatisch zijn, ook voor hen die aan asthma ljjden. (Slot volgt.) - Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep te Benschop door dr. J. W. P. Gobius du Sart te Nieuw- en St.-Joosland. Kloetinge. Bij de heden gehouden stemming voor 4 leden van het kiescollege bij de Herv. Ge meente alhier zijn herkozen de heerenL. Bruijn- zeel met 49 st., M. Kakebeeke met 46 st., J. Jas- perse met 38 st. en A. Padmos met 18 st. Nog waren uitgebracht o. a. op Johannes Dekker 15 st., Chr. Welleman 6 st. en Jacob Oele 6 st. Door Mons. den Bisschop van Haarlem is be noemd tot pastoor te Ierseke de Weleerw. heer J. B. A. Diekman, kapelaan te Goes. De collecte voor de scholen met den Bjjbel heeft te Koljjnsplaat opgebracht f 26,82 ,/a. Tegen het beroep van ds. B. Wielinga te Kruiningen als 3en predikant te Delftshaven (welk beroep reeds door hem aangenomen is) is protest a&ngetaekend, dewijl het kiescollege niet voltallig was alvorens het beroep werd uitgebracht. {De Z.) De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije en ordeoefeningen der gymnattiek zal aanvangen op 16 October e. k., Zjj, die zich aan dit examen wenschen te onder werpen, gelieven zich voor 6 October a. s. aan te te melden bij den voorzitter der commissie, voor welke zij verlangen te verschijnen. St.-Ct In de strafzitting van het Kantongerecht te Goes, dd. 2 October 1893, is door den Kantonrechter proces-verbaal opgemaakt tegen J. W. te Driewegen, verdacht van meineed. Uit Oostburg meldt men aan de Middelb. Ct., dat, volgens een daar loopend gerucht, de justitie nog tevergeefs zoekt naar de wettelijke bewijzen der schuld van Lampier, den verdachte van den drie- voudigen moord te Marolleput. Zelfs beweert men, dat er alle reden zou bestaan, om weldra zijne in vrijheidstelling te verwachten. De moord te Osch Van de vijf personen, aanvankelijk verdacht van medeplichtigheid aan den moord op den wacht meester Hoekman, zijn de vier navolgende G. Van Gelder, 30 jaren, jagerA. Van Berkum, 23 jaren, kuiperJ. G. De Bie, 27 jaren, boter- werker, en P. De Bie, 33 j., allen wonende te Osch, verwezen naar de terechtzitting. Een oogenblik van drift bracht den 19jarigen P. Lvoorheen kettingmaker op de Koninklijke Ned. Grofsmederij te Leiden, op het bankje van de beklaagden van de Haagseke rechtbank. Gelijk het meer gaat in werkplaatsen, stoeiden de jongens wel eens onder elkaar. Zoo ook op 5 Augustus jl., toen naar P. L. met een stuk cokes geworpen werd. De jongen werd hierover driftig, greep een hamer, welke voor hem op het aambeeld lag, en wilde den plaaggeest treffen. Het zware voorwerp miste zijn doel en trof een 17jarigen knaap in den nek, welke jongen binnen eenige oogenblik - ken bezweek. Uit het zeer uitvoerig visum repertum bleek, dat de dood door het treffen met den hamer was ver oorzaakt. De beklaagde, die diep berouw toonde, bekende, zich door drift te hebben laten verleiden. Natuur lijk was bet volstrekt zijne bedoeling niet geweest den knaap te treffen, die hem niets misdaan bad. Het O. M., den treurigen samenloop van omstan digheden in aanmerking nemende, vorderde de ver oordeeling van P. L. tot 7 maanden. Behandelde telegrammen en telefoonberichten over September 1893. Het rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedu rende de maand September 849 telegrammen, ontving 834, opgenomen en verder geseind werden 1137, totaal behandeld 2820. Ver Ont Kantoren. zonden. vangen. Totaal. Baarland 14 13 27 21 44 Driewegen 9 8 17 Ellewoudsdijk 's-Gravenpolder 87 19 56 63 46 109 's-Heer Arendskerke 20 26 46 's-Heerenkoek 23 26 49 Heinkenszand 27 34 61 Hoedekenskerke 33 81 64 Ierseke 678 271 949 Kamperland 43 25 68 Kloetinge 18 19 37 Kolijnsplaat 99 79 178 Nieuwdorp 22 10 32 Ovezand 13 11 24 Wissenkerke 34 30 64 Wolfertsdijk 38 53 91 Een ex-kapitein" van het Leger des Heils verklaart het geval van het uit de ouderlijke woning te Kampen verdwenen meisje niet zoo vreemd te vinden, daar hij ongeveer 2jaren geleden een zeilde scène bijwoonde. Een Vlissingsch meisje nl., van netten huize, had toen heimelijk haar tehuis verlaten en zich naar Amsterdam in het Leger" begeven. Denzelfden avond evenwel werd zij door twee rechercheurs van politie weder weggehaald, en wel midden in. de vergadering, uit het lokaal in de Gerard Doustraat, waar zij was. Haar familie had nl. getelegrapheerd aan de politie te Amsterdam, door wie ze direct was opgezocht en aan hare verwanten werd teruggezonden. Koning Willem I had op het kasteel Rosendaal gelogeerd en vertrok vandaar per rijtuig naar het Loo. Voor het koninklijk rijtuig liep gewoonlijk een hardlooper. Toen de koets, na den langen zaïvdweg, bij Valkenhuizen op den straatweg naar Apeldoorn kwam, bedacht de Koning plotseling, dat hij een brief of ander stuk te Rosendaal had laten liggen. Hij riep zijn hardlooper en gaf hem order het ver geten stuk te gaan halen en het hem dan op het Loo te brengfn De man keerde op den afgelegdeu weg terug en het rijtuig volgde in draf den straat weg. Doch, in stede van den brief eerst op het Loo te ontvangen, zag de Koning reeds bij de Woeste Hoeve dus ongeveer halfweg Arnhem-Apeldoorn den hardlooper staan, die den brief in de hoogte hield en er den Koning mee toewuifde. Een treurig ongeval had Zondagavond te Rot terdam plaats. Voor het huis van den predikant Dyserinck op de Schiekade, stond een vigilante te wachten, ten einde den heer M., zijn zoon en de huishoudster, welke daar op visite waren, naar hun woning te brengen. Toen genoemde personen waren ingestapt en de koetsier het portier sloot, schrok bet paard zoodanig, dat het op hol ging en bijna gelijktijdig in het water van de Schie reed. De heer M. en zijn huishoudster werden nog gered, doch de 40jarige zoon, die juist aan die zijde in de vigilante zat, welke het eerst onder water lag, verdronk jammerlijk en werd een kwartier later dood er uit gehaald. De koetsier werd met gebroken arm in het Ziekenhuis opgenomen, terwijl het paard ongedeerd uit het water werd getrokken. Men vreest dat ook de oude heer M. niet in het leven zal worden behouden. Omtrent de zaak van de Jong meldt de Amst. Ct.: Wij maakten er Zaterdag reeds met een enkel woord melding van, dat de Jong dien avond in het café Thorbcckehoek Rembrandtplein, had doorge bracht. Uit de verklaringen van den kastelein van dat café blijkt nu lo. dat de Jong aldaar in den avond van 30 Aug. den avond dus dat hij het bekende tele gram uit Bussum had verzonden heeft doorge bracht en na klokslag van twaalven eenige gasten onthaald en het Wilhelmus gezongen heeft ter eere van den pas ingetreden verjaardag onzer Koninginen 2o. dat de Jong des morgens 5 uur in gezelschap eener jonge vrouw van verdachte zeden naar de Nes is gegaan. Deze vrouw is reeds gehoord, en uit de getuigenis van andere vrouwen, eveneens door den heerBatelt ondervraagd, is verder gebleken lo. dat hij in den avond van 31 Aug. omstreeks 9 uur, van buiten komende uit de richting Bussum, op het Damrak door eene vrouw is opgewacht, in haar gezelschap verschillende herbergen bezocht en het vuurwerk op den Amstel bijgewoond heeft 2o. dat hij in haar gezelschap een bezoek heeft gebracht bij den waker der in aanbouw zijnde p8i> ceelen aan de Luthersche kerk aan het Spui, dien waker opdragende te onderzoeken of in de Spuistraat ook een bordeel te koop was en dat hij door tus- schenkomst van dien waker later inderdaad dergelijk huis gekocht zou hebben, indien de zaak niet op zijn gemis aan gereed geld ware afgesprongen 3o. dat hij bedoelde vrouw omstreeks half twee in den nacht heeft verlaten en opnieuw zijn intrek genomen in het koffiehuis »Thorbecke", waar hij bleef tot 's morgens en zich toen eensklaps snel ver wijderde. Derhalve staat nu vast, dat juffrouw Schmitz, nadat de Jong op 30 Aug. te Bussum om 7 u. 17 m. het telegram had aangeboden hetgeen door een onderwijzer aldaar wordt bevestigd is verdwenen en de Jong naar Amsterdam is teruggekeerd. Eergisteren is in het Gooi weer een onderzoekings tocht gehouden, door een dertigtal veldwachters, maar men heeft niets gevonden. Ook zjjn de vijvers in het bosch van Bredius afgevischt, eveneens zonder eenig resultaat. De broeder van Sarah Juett was eergisteren in ons land. Hij deed onderzoek te Arnhem en Am sterdam. Een verslaggever van het Hbl. had een onderhoud met hem, en uit de bijzonderheden, door den heer Juett medegedeeld, blijkt, dat er veel over dreven verhalen van De Jong in omloop zijn. Zoo heeft hij zeker de bedoeling niet gehad, om de ouders van zijn Engelsche vrouw op te lichten, en er is van huwelijk om geld geen sprake, daar de familie Juett niet rijk is, en De Jong dat wist. In de brieven, die de familie van de vrouw ontving, sprak zij met geen enkel woord over haar echtgenoot, waaruit wordt afgeleid dat De Jong de correspondentie regelde, en zorgde dat er geen kwaad van hem ge schreven werd. De Jong wordt iu de gevangenis onderzocht. De geneesheer, daarmeö belast, moet, naar gemeld wordt, sporen bij hem ontdekt hebben van -»sexueele manie die wellicht nu en dan in wreedheid en moordlust kan overgaan." Uit Londen wordt aan het VI. BI. v, Amst. o. a. geschreven Het is niet zoo geheel onmogelijk, dat De Jong en Jack the Ripper een en dezelfde persoon zijn. Ik heb met een der meest bekwame detectieves een onderhoud gehad, waaruit blijkt, dat De Jong te Londen uitstekend bekend is en dat men hem in de dokbuurt Silvertown in Oostelijk Londen kent, waar hij geruimen tijd in een slaapstee woonde. Uit Renkum meldt men aan de N. R. Ct. Op aanwijzing van den landbouwer v. d. B. alhier, die vóór geruimen tijd, bij het vervoeren van varkens per as naar Arnhem, omstreeks 4 uur des ochtends den straatweg bij de Kiewitsdel onder Dorenweerd passeerde, en toen uit de daar aanwezige bosschen eenen heer zag komen, gedekt met een hoogen hoed, die zich snel verwijderde, en in wien hij uit een hem vertoond portret meende De Jong te herkennen, heeft Maandag door een lOtal personen, waaronder de veldwachters uit deze gemeente en Dorenweerd, en den ryks veld wachter-jachtopziener gestationeerd op het koninklijk landgoed »Oranje Nassau-Oord", een onderzoek in de bosschen aldaar en teHeelsum plaats gehad. Ofschoon een zeer uitgestrekt terrein met de meeste nauwkeurigheid is onderzocht, heeft dit onderzoek nog geen resultaat opgeleverd. Aan gezien men blijft vermoeden, dat het lijk van Sara Anna Juett tusschen Heelsum en Oosterbeek begraven is, zal het onderzoek worden voortgezet. De Arnh. Ct. meldt Door eene landbouwersfamilie, woonachtig onder de gemeente Rozendaal, wordt thans met zekerheid verhaald, dat De Jong en zijne vrouw, tijdens de heete dagen in Juli, gezien zijn in het heideveld en dat nabij eene boschrijke plaats, waar men wel honderd lijken zou kunnen verstoppen, zonder gra ven, wegens de hooge heide aldaar. Men heeft hem driemaal gezien. Den eersten dag met zijne vrouw. Hij droeg een hoogen hoed, dubbelen vestketting en witte das. De twee daaropvolgende dagen zag men hem op die afgelegene plaats andermaal, doch toen alleen en dragende zijne schoenen op den rug. Een der mannen, toegerust met zijn werktuig, heeft hem gevolgd, doch De Jong, telkens omziende, heeft het op een loopen gezet. De beide dagen dat hij alleen kwam, toonde hij zich zeer onrustig. Het photografisch portret van De Jong en zijne vrouw, eene der mannen voorgehouden, werd terstond en beslist herkend. Van deze bevinding werd heden bij de politie te Arnhem kennis gegeven. Naar het Hbld. nog meldt is de horlogeketting in beslag genomen, die mej. Juett op een harer portretten aan heeft. Die ketting was voor zestig gulden door De Jong verkocht. De heeren Rotman en Geerlings, Zaterdag uit Meppel gevankelijk naar Assen overgebracht, zijn I weder in vrijheid gesteld. Een hunner, de heer Rot man, schrijft aan het ILblad, dat hij en zijn com pagnon, de heer G., die onlangs eenen vischhandel hadden opgericht in eene der achterbuurten te Mep pel, reeds aanstonds overlast hadden, omdat men hen voor flessehentrekkers aanzag, en zij de hulp der politie moesten inroepen, toen men de glazen bij hen ingooide. Toen de heer R. als agent eener firma te Vlaardingen eene bezending haring liet komen op gewoon krediet van 2 maanden en een deel daarvan contant verkocht, meende de maré chaussee daarin eene oplichting te ontdekken, en werden beide vennooten Dondei'dag jl. gevangen genomen. Zaterdag werden zij geboeid naar Assen gevoerd en aan het station te Meppel, waar zij drie kwartier te vroeg waren heengeleid, aan den spot van honderden blootgesteld. Na een onderzoek dooi den officier van justitie te Assen werden zij in vrij heid gesteld, omdat geen spoor van oplichterij be stond. De heer R. verzoekt dit alles openbaar te maken om de blaam weg te nemen die op zijn goe den naam is geworpenby zal nagaan of eene aan klacht in dezen mogelijk is. Te Utrecht vierden Zondag de echtelieden C. hun 35-jarig huwelijksfeest en daar er behalve de familie een aantal vrienden en bekenden genoodigd waren, ging het er dan ook weldra recht gezellig toe. Even na middernacht werden echter opeens een paar der gasten en spoedig daarop ook de bruid en bruidegom ongesteld, terwijl weinige oogenblikken later nog een tiental gasten zich onwel gevoelden en besloten huiswaarts te gaan. Intusschen was de toestand van enkelen weldra zoodra verergerd, dat men de hulp van een genees kundige moest inroepen, door wien verschijnselen van vergiftiging werden geconstateerd. Bij een ingesteld onderzoek bleek al spoedig dat alleen zij ziek waren geworden, die van een room taart hadden gegeten en dat hun toestand ernstiger was, naarmate zij meer van die taart hadden ge nuttigd. De politie heeft terstond een onderzoek ingesteld en hetgeen er nog van die taart aanwezig was, in beslag genomen. Later is nog gebleken, dat bij een ander gezin, waar men denzelfden avond een dergelijke taart, door denzelfden banketbakker geleverd, had genuttigd, zich dezelfde verschijnselen van vergiftiging hebben voorgedaan. Dinsdagavond heeft te Rotterdam een man, gaande van het station Beurs naar het Van Hogen- dorpsplein, verloren een zakje, inhoudende zestien honderd gulden. De heer G. K. te Utrecht heeft in het afge- loopen voorjaar met zorg een aardappel gepoot ter zwaarte van 5 ons en de zich ontwikkelende struik door aanaarding in staat gesteld geheel uit te groeien. Deze proef heeft de meest verrassende uitkomst op geleverd. In tegenwoordigheid toch van getuigen werd de struik dezer dagen gerooid en bracht op 645 stuks, waarvan ruim 5 kop groote eetaardappelen een cijfer in de omstreken nimmer en elders zeker hoogst zeldzaam gehoord. Een paar maanden geleden werd in het krank zinnigengesticht te 's-Gravenhage een 14jarige knaap opgenomen, die volslagen zinneloos was geworden door het feit dat zijn vader de duiven, waaraan het kind zeer gehecht was, had gedood en ze daarna gebraden aan den jongen had voorgezet, zeggende »Nu zal je opvrLiefderijke verpleging heeft, voor 't oogenblik althans, de noodlottige gevolgen van dien zenuwschok overwonnenhet kind is her steld huiswaarts gekeerd, 't Is te hopen, dat zijn barbaarsche vader er door geleerd heeft. U. D. Te Hekendorp vindt men nog een eigenaardig overblijfsel, dat herinnert aan de vroegere rechts pleging. Dicht bij de Goejanverwellesluis staat na melijk nog de oude schandpaal van de heerlijkheid. De heeren dezer heerlijkheid hadden namelijk het recht om misdadigers daar te pronk te laten zetten of hen te laten geeselen. De paal is van hardsteen en pl. m. 3 M. hoog en draagt het beeld der ge rechtigheid. In 1795 werden de meeste dezer palen door het volk omvergehaald, doch deze bleef gespaard. Een alleronaangenaamste ontmoeting heeft eer gisteren, blijkens een verhaal in het N. v. d. D een ingezetene van Gorinchem te Amsterdam gehad. Hij kwam dien dag in de hoofdstad om aan het Grootboek de rente van zijn kapitaal, ongeveer f 500, te ontvangen. Aan het Centraai-station nam de man een rijtuig, waarmede hij zich eerst naar het Groot boek liet brengen en daarna zich een tijdje rond toeren liet. De weg was aan den koetsier overgelaten. Deze bracht hem langs den Ainsteldijk naar de Kalfjeslaan. In die laan zoo luidt het verhaal van den eer- zamen Gorinchemmer kwamen twee kerels, blijk baar bekenden van den koetsier, bij hem in het rijtuig zitten. Hoe 't precies gegaan is, weet hij niet te vertellen, want bekennen moet hjj, datffiij tijdens het rijtoertje niet al te nuchteren was; maar dit wist bij zich nog te herinneren, dat de vrienden van den koetsier hem op den Amstelveenschen weg op vrij onzachte wijze uit het rijtuig gewerkt hebben en er in gezelschap van den koetsier met dit rijtuig van door zijn gegaan, hem op den weg latende staan, beroofd van alles watjjhij bij zich had, waaronder zijn horloge en al zijn geld. De man heeft, tot bezinning gekomen, het geval aan de Nieuwer-Amstelsche politie medegedeeld, die dadelijk een onderzoek heeft ingesteld. De uitslag daarvan is nog niet bekend. Uit Udenhout bij Tilburg meldt meu dat daar zekere W. jaagde, vergezeld van zijn negenjarig zoontje. Hij schoot op een haas, dien hij miste, waarop hij weder vuurde, maar zijn zoontje was den haas nageloopen en werd nu door het tweede schot van zijn vader doodelijk getroffen.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2