1893 N°. 118. Donderdag 5 October. 80ste jaargang. SCHOOLGELD De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. I iixending van advertentiën voor 9 uren op den De prjjs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal betékend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, dag der uitgave. Het kohier vau verschuldigd voor het onderwijs aan school E over den cursus 1893/94 zooals het door den Gemeenteraad in zijne vergadering van den 21 September jl werd vastgesteld en door Gedeputeerde Staten bij besluit van 29 September daaraanvolgende no. 38 werd goedgekeurd is op heden aau den Ontvanger ter invor dering uitgereikt, zoodat ieder der daarop voorkomenden zijnen aanslag teu gestelden tijde moet voldoen. Goes, den 3 October 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W. HAMER De Secretaris, HARTMAN GOES, 4 October 1893. Bij kon. besluit van 20 Sept. 1893, no. 51, zijn goedgekeurd de gewijzigde statuten van de Ver eeniging >De Ambachtsschool" te Goes. Onze stadgenoot dhr. H. G. Hartman Jz. is in de jl. Zaterdag gehouden vergadering van het bestuur der vereeniging voor de staathuishoudkunde en de statistiek tot lid dier vereeniging benoemd. Ierseke. Maandag werd den veldwachter Kos ter bij gelegenheid vau zijne 30jarige ambtsver vulling vanwege een groot deel der burgerij een gouden ketting en een fraaie tafel aangeboden. Het fanfaren-gezelschap Mozart" bracht hem eene aubade en uit vele huizen wapperde de driekleur. Men schrijft ons uit Ierseke Te Rotterdam heeft naar de nieuwsbladen melden iemand, die naar zijne berekening te laag in de plaatselijke inkomstenbelasting was aangeslagen, het tekort uit eigen beweging bijgepast. Dat is een man naar mijn hart Enkele jaren geleden, toen men ervan begon te spreken hier een Christ, school op te richten, be klaagde zich een der voorvechters, dat hij minder in den hoofdelijken omslag betaalde, dan wat alleen het onderwijs zijner kinderen aan de gemeente kostte, en hij wilde niet bedeeld zjjn. Begaan met zulk een hard lot, gaf ik d»n man den raad het ontbrekende den gemeente-ontvanger aan te bieden. Ik heb evenwel nooit vernomen, dat hij mijn raad opgevolgd heeft. Bij kon. besluit ia bevorderd tot luit. ter zee le kl. de luit. ter zee 2e kl. C. A. D o m i n i c u s. Men meldt uit Vlissingen Ten bewijze, dat de badplaats alhier meer en meer in bloei toeneemt, diene, dat het aantal gebruikte zeebaden aan het stedelijk badhuis in dit jaar gedurende het thans afgeloopen seizoen heeft bedragen 6195, tegen 3075 in het vorige jaar. Aan J. "Van Leeuwen, hoofd eener openb. lagere school te Breskens, is bjj kon. besluit van 6 Sept. jl. een pensioen verleend van f 567. De Tweede Kamer heeft gisteren de ont eigeningswet voor de verbinding van het centraal spoorweg-station te Rotterdam met het station Maas aangenomen met 37 tegen 26 stemmen. Zonder hoofdelijke stemming werd eveneens aan genomen het wetsontwerp tot onteigening voor de normaliseering der Nieuwe Maas boven Rotterdam. Men meldt aan de Telegraaf uit 's-Gravenhage, dat er voor de benoeming van Nederlandscb minister te Londen sprake is van den heer j b r. D. van Tets van Goudriaan, thans minister te Con- stantinopel. Deze zou dan vervangen worden door den heer jhr. O. van der Stael van Piershil, tegen woordig chef van het kabinet van den minister van Buitenlandscha Zaken te 's-Gravenhage. Deze mededeeling behelst echter niet meer dan een gerucht. De heer Van Tets zou de benoe ming zeer gaarne aanvaarden, maar hij is de eenige niet, die in dit geval verkeert. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maanden October, November of December e. k. ge legenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende. Zij zullen worden afgenomen te Utrecht en te Kampen. Zij, die tot die examens wenschen te worden toe gelaten, onverschillig waar zij metterwoon gevestigd zijn, worden uitgenoodigd daarvan vóór 14 October e. k. schriftelijk opgave te doen zij die te Utrecht wenschen geëxamineerd te worden behooren zich te wenden tot den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht, H. L. Verspyck te Utrecht, en zij die Kampen verkiezen, tot den inspecteur voor het geneeskundig Staatstoe zicht voor Overijsel en Drente dr. D. Lubach te Kampen, met overlegging van een extract uit de registers van den burgerlijken stand, waaruit bljjkt, dat zij den leeftijd van achttien jaren hebben bereikt. (St.-Ct.) Het is zeker nog niet vaak gebeurd, dat een lid van het corps der Rijksveldwacht benoemd werd tot burgemeester eener gemeente. Dit feit deed zich dezer dagen voor door de benoeming tot burge meester der gemeente Westkapelle van den heer A. Overduin, brigadier-majoor der Rijksveldwacht te Middelburg, wien o. a. op 31 Augustus jl. de onder scheiding te beurt viel van begiftigd te worden met de eere-medaille in zilver van de orde van Oranje- Nassau. Tot gemeente-ontvanger van Bloemendaal is benoemd jhr. B. De Jonge van Campens Nieuwland, ambtenaar ter secretarie aldaar. Wij vernemen, dat het bestuur der Vereeniging voor den effectenhandel, ten gevolge van zijne tot de Italiaansche regeering gerichte vertoogen, bericht heeft ontvangen van den consul van Italië te Am sterdam, dat hij van zijne regeering instructies heeft ontvangen om de voorgeschreven affidavits voor de heden vervallen coupons der pauselijke lee ningen 1860/4 en der Victor Emanuel spoor weg-obligatiën te teekenen, zoodat opzending der stukken naar Parijs niet noodig zal zjjn. Voorts heeft het bestuur bericht ontvangen, dat de coupons der genoemde pauselijke leeningen te Amsterdam door den heer A. Gansl zullen wor den betaald. {Fin.) De schrijver van de Haagsche sprokkelingen in het U. D. meldt het volgende »Onverwachts is het vertrek van HH. MM. bepaald op" enz.zoo berichtten in de vorige week de couranten. En belangstellende lezers verdiepten zich onmiddellijk in onderstellingen omtrent ernstige redenen van ontevredenheid over de vorstelijke resi dentie, enz. enz., de eene al vernuftiger gevonden dan de andere. Mag ik u, maar 't blijft geheel en al onder ons, de ware reden eens vertellen, zooals ik die met zekerheid uit de beste bron, onder ge heimhouding vernam Welnu danH. M. kwam hierheen met het plan om in de residentie te blijven, tot de commissie uit de Tweede Kamer haar het adres van antwoord zou hebben aangeboden, en toen nu het adresdebat in één middag afliep, dus een paar dagen korter duurde dan gewoonlijk, werd natuurlijk óók onverwachts door H. M. besloten, dat zij ook een paar dagen vroeger naar haar buiten verblijf zou terugkeeren, waar zij vermoedelijk nu tot omstreeks Nieuwjaar zullen blijven. Hoog ernstig, ge ziet 't, zijn de redenen voor dit besluit dus niet. 't Eenige, dat er uit is af te leiden, is dit, dat HH. MM. zich in de Geldersche lucht, waarvan zij veel vrijer kunnen genieten dan van de Haagsche, aangenamer bevinden dan in de stad, die haar voortdurend op de vingers kijkt (populariteit moet ook soms wel eens gaan vervelen) en haar allerlei eischen stolt. Wat mij gedurende het verblijf van HH. MM. in den Haag opviel is, dat Koninginnen al niet veel beter bediend worden dan andere menschen. Maanden achtereen zijn zij van hier afwezig geweest, en niet temin had men zoodanig op 't alleruiterste nippertje het verven van het paleis ondernomen, dat de Re gentes, toen zij van de »Fabnenweihe" op het balkon verscheen, om het deiileeren der vaandels te aan schouwen, en de hand op de balustrade legde, natte verf aan haar handschoen kreeg. Daar is men nu Koningin voor, om zoo bediend te worden Tot de onderstellingen, waarover ik hierboven sprak, behoorde ook deze, dat ten paleize ongerust heid was gewekt door de choleragevallen. Zooals wij zagen, was ook dat vermoeden ongegrond. Maar er zou ook geen reden voor hebben bestaanwant de gevallen dier ziekte bleven sporadischeerst het tweetal in de Westerstraat en daarna dat in 't voor malige Hamerslop, maar zonder dat de besmetting zich van daar uit verder verspreidde. Ik zal mij op een zoo moeilijk terrein als dat van de verspreiding van epidemieën niet aan beschou wingen wagen meer bevoegden zullen wel, na nauw lettend onderzoek, de gevolgtrekkingen maken uit den curieusen loop der ziekte langs de Nederlandscbe waterwegen en hare nog curieusere beperking overal tot enkele gevallen. Maar één opmerking wil ik toch maken. Onlangs las ik nl., dat in den strijd tusschen Pettenkofer contra Koch door eerstgenoemde eene groote beteekenis werd toegekend aan den regen, waarbij die geleerde, als 'k mij wel herinner, uit de statistiek bewees, dat de cholera zich 't minst ver spreidt tijdens de natte maanden. Vergis ik mij daarin niet, dan zou Nederland nu weer bewijzen, dat de statistiek verre van onfeilbaar is; want de betrekkelijke uitgebreidheid, welke de ziekte dit jaar ten onzent verkreeg, valt juist samen met dat ge deelte van 1893, dat door overvloedige vochtigheid vermoedelijk het tekort aan regen, dat de zomer veroorzaakte, wel ruimschoots zal hebben gedekt". Zaterdagavond werd te Utrecht eene druk bezochte vergadering gehouden van de ontevreden beambten en werklieden van de voor malige Rijnspoorwegmaatschappij. De heer Van Veen leidde de vergadering en deed eenige mededeelingen over het nader verhoor, dat hij had ondergaan bij de enquête-commissie. Hij ver klaarde tot de conclusie te zijn gekomen, dat de commissie niet neutraal optrad, klaagde, dat men een kracktigen steun moest missen, door dat van de drie leden der commissie uit de directie van de Rijnspoor, die de onderhandelingen met de regeering hadden geleid, er geen meer in leven was. Ingevolge den raad, van zeer vertrouwbare zijde ontvangen, verzocht de voorzitter vervolgens dat een der ontslagen personen met de Staatsspoor zou procedeeren om te doen uitmaken, dat zij niet het recht had gehad hem te ontslaan en deed tevens, eveneens op aanraden van die zijde, het voorstel om, daar men met een enquête-commissie toch niet zou opschieten, zich in betrekking te stellen met de leden van de Tweede Kamer de heeren dr. Schaepman, Valette en Farncombe Sanders, met welk voorstel werd ingestemd. Verder deed de voorzitter nog mededeeling, dat de stationschef te Duiven, die, zooals hij de vorige vergadering mededeelde, op zijn standplaats werd gehandhaafd, thans weder, daar de Exploitatie-Maat schappij op haar besluit was teruggekomen, benoemd was te Roozendaal. Aan 't eind der vergadering werd geldelijke steun gevraagd voor den stationschef te Duiven, om hem een proces te laten beginnen. De nieuwe regeling van bet post wezen, op 1 April 1892 ingevoerd, beeft in de laatste negen maanden van dat jaar de brieven met 4 pet., de nieuwsbladen met 11% pet., de druk werken met 7 pet., de postwissels met 8, de qui- tantiën en wissels met 41 pet. doen stijgen. Het getal briefkaarten is 7 pet. afgenomen, wat te ver klaren is uit de invoering van het 3 -cents port voor stadsbrieven, wier getal reeds 2% millioen bedroeg. In het geheel zijn aan de post in 1892 14 millioen stukken of 7 pet. meer behandeld dan in 1891 en de gezamenlijke geldswaarde is van 202 tot 211 millioen gestegen. Zal de dienst niet gebrekkig zijn, dan is vermeerdering van personeel op tal van kan toren noodig. Voor 1894 is daartoe 149,300 op de Staatsbegrooting gebracht. Den len October was het 12% jaar geleden, dat de Rijkspostspaarbank geopend werd. Van 1 April 1881 tot einde Augustus 1893 zijn in het geheel gedaan 4,931,132 inlagen, en hebben 1,466,200 terugbetalingen plaats gehad. Die inla gen vertegenwoordigen te zamen een bedrag van f 103,850,868de terugbetalingen een som van f 76,576,450, terwijl op het laatst dier maand bet gezamenlijk tegoed van alle inleggers, 387,760 in getal, beliep het respectabele cijfer van f30,509,138, zegge ruim dertig en een half millioen gulden (hier onder begrepen bijna 3% millioen aan gekapitali seerde rente). Uit Oost-Friesland wordt bericht, dat in ver schillende plaatsen een nieuwe aardappel ziekte is waargenomen, die reeds veel schade heeft aangericht. Het dicht bij den bodem geplaatste deel van de zieke aardappelplant is met een grijsachtig witte schimmel bedekt. Naar gelang der verschillende aard appelsoorten treedt de ziekte meer of minder hevig op. Men heeft opgemerkt, dat de nieuwere soorten minder dan de oudere worden aangetast. De met de schimmel bedekte plant sterft af en de aardappel wordt in zijn verderen groei belemmerd. Of de ziekte nog verder nadeelig op den knol inwerkt, zal de herfst moeten leeren. Het bestuur van het Ned. Landbouw-Comité, dat nadere inlichtingen omtrent bedoelde ziekte inwint, verzoekt, indien wellicht ook hier in ons land ver schijnselen van deze ziekte zijn of worden opgemerkt, daarvan zoo spoedig mogelijk mededeeling te ont vangen aan zijn adresHofspui no. 6 te 's-Gravenhage. De Zeeuw bevat den volgenden brief van onzen vroégeren stadgenoot den heer S. Hartog Rilland (Color.) 12 Sept. 1893. Mijnheer de Redacteur 1 Aangezien ondergeteekende hier in het verre westen tal van brieven ontvangt, die aantoonen, dat zijne vroegere landgenooten nog veel belang in hem stellen, rust op hem de verplichting om van zijne zijde zoo danige inlichtingen te geven over zijnen toestand in het bijzonder en dien der Hollandsche kolonie in de San Luis Valley in het algemeen, die overeen komstig de waarheid zijn en bijgevolg betrouwbaar kunnen genoemd worden. Gaarne zou hij op iederen brief, dien hij ontvangt, een uitgebreid antwoord geven, doch de tijd ontbreekt hem daartoe wegens de vele werkzaamheden. Teneinde nu een ieder, die belang stelt in de Hollandsche kolonie in Colorado, op de hoogte van den toestand te brengen, noodigt hij u beleefdelijk uit onderstaande in uw geacht blad te plaatsen ook ter wederlegging van onware beschou wingen over de Vallei, die door sommige bladen zijn opgenomen en alzoo een valsche of scheeve voorstel ling der zaken geven, waa' door velen zouden kunnen worden misleid. Geachte landgenooten Sedert we in het begin van dit jaar ons hier vestigden is er veel belangrijks gebeurd. Ik acht u echter door de nieuwspapieren genoegzaam op de hoogte gebracht, om thans geene melding te maken van onze droeve lotgevallen in de oude kolonie en het breken met de Utreehtsche Land- en Emigratie maatschappij. Dit behoort weder tot het verleden en we kunnen niet anders getuigen dan dat wij dien ongelukkigen afloop ten zeerste bejammeren. Laat mij dan aanvangen met eene korte beschrij ving te geven van de ligging onzer kolonie om daarna over te gaan tot mededeeling van het mel denswaardige betreflende den grond, het klimaat, onze verwachtingen van den oogst en ook van den algemeenen toestand, loonen, prijzen enz. om te be sluiten met eenige mededeelingen uit mijn persoonlijk leven. Ligging der Hollandsche kolonie. Zij ligt ongeveer 2 uren ten zuiden van Alamosa en op ongeveer 3 uur afstands van de vroegere u bekende Emigranten huizen. De spoorweg van Alamosa naar New-Mexico loopt midden door onze kolonie heen en neemt het idee van verlatenheid geheel weg. In den regel loopen 4 a 6 treinen heen en weer. Schrijver dezes woont ongeveer 3 minuten van de plaats, waar de spoorweg den hoofdweg kruist. Dit zal hem zeer te stade komen, want binnen korten tijd hoopt hij een »post office" te hebben en dan moet hij geregeld naar den trein, die daar op vaste tijden zal stilhouden, om brieven af te geven of te ontvangen. Genoemde plaats is bet middelpunt van de kolonie waar eenige huizen en boerderijtjes gevonden worden, alsmede ons schoolgebouw, dat tevens als kerk dienst doet. Deze hoofdweg voert ten westen naar de Zweedscbe kolonie en verder recht streeks naar de bergen, een andere weg gaat naar het zuiden ongeveer langs de plaats waar de Mor monen wonen en verder op naar New-Mexico. Een derde weg van daar uit gaat naar het oosten en een vierde naar Alamosa. Dit zijn allen aarden wegen, ongeveer 20 Meter breed en loopen allen recht, haaks op elkander, tus schen de sectiën waarin het land verdeeld is. Iedere sectie is 20 minuten lang in het vierkant of 1 mijl. In den regentijd of met sneeuwval en ook wanneer de irrigatie in vollen gang is, staan ze dikwerf ge heel onder water en kunnen dan somtjjds het rijden zeer bemoeielijken. We bevinden ons op ongeveer 3% uur afstands (gerekend een paard in den ge wonen draf) van de westelijke bergen. Dezen tocht heb ik meermalen met mjjn bruintje en de buggie in een dag heen en weer afgelegd. In tegenoverge stelde richting* zijn we verder van de bergen ver wijderd en in bet Zuiden zien we de bergen van New-Mexico. In het noordoosten verheft zich de hoogste berg »de Mountain Blanche" (de witte Berg) op welks top de sneeuw nooit smelt en die bij de verschillende weersgesteldheden afwisselende tinten heeft, soms zeer schoon om te aanschouwen. De lig ging onzer kolonie is voorts gunstig voor het weg brengen van granen als anderszins naar de meel fabriek te Alamosa. Sterkte der kolonie. De uitgestrektheid onzer kolonie kan ik niet beter aanduiden dan door te zeggen dat de verste huizen, gerekend uit het middelpunt waar ik woon, ongeveer 40 minuten gaans verwijderd zijn. Het aantal bewoonde huizen bedraagt 19. De gebeele kolonie telt ongeveer 130 personen, groot en klein. Binnen den genoemden kring woont geen enkel Amerikaan en onze gronden liggen aaneengeschakeld in deze omgeving. Gronden. Met enkele uitzonderingen ligt de grond vlak en is over bet algemeen genomen van goede kwaliteit. De stoppels als overblijfsels van den laatsten oogst hebben dit duidelijk bewezen. Over de al of niet vruchtbaarheid van den grond hebben we geen twijfel te koesteren. De grond kan ruimschoots producten leveren bij eene goede irri gatie, of, wat nog beter is, bij voldoenden regenval. De kleur van den grond is donkerbruin, soms zwart, ook vindt men lichtbruinen. De donkerste is de beste.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1