Uit Ierseke schrijft men ons Dezer dagen hoorde ik hier mompelen, dat den roorzitter der raadsvergadering van den ben dezer (den Burgemeester) aangeraden was de beide moties, in die vergadering aangenomen, aan de Koningin ter vernietiging voor te dragen, ja zelfs werd gezegd, dat de burgemeester reeds aan dien raad gevolg had gegeven. Het komt mij voor, dat als een en ander waar is, de burgemeester slechte raadgevers heeft, die hard bezig zijn hem te verlokken, tot het vragen van iets dat in zichzelf onmogelijk iswant m. i. kan een eenmaal aangenomen motie niet vernietigd worden. Het is niet gemakkelijk met een paar woorden te zeggen, wat het verschil is tusschen een motie en een gewoon voorstel, maar de grondbeteekenis van het woord motie, nam. die van bewegingschijnt er reeds op te wijzen, dat een motie in parlemen tairen zin een gevolg is van een gemoedsbeweging, een uiting van ontevredenheid, wantrouwen, afkeu ring, ongeduld en dergelijke, een voorstel waarbij het uitdrukken dier gemoedsbeweging öf het eenige doel of, zoo er een daad op volgen moet, toch altijd het hoofddoel is. Als men zijn ondervinding raadpleegt, zal men ontwaren, dat dit vrijwel uitkomt, dat een motie in den regel dan pas gedaan wordt, als de gemoe deren min of meer in beweging gekomen zijn. Ook in dit geval. De motie betreffende den veldwachter Bles had een gevolg (den Commissaris der Koningin te verzoeken Bles niet te ontslaan), maar het hoofd doel van den Raad bleef, zijne afkeuring over de houding van den burgemeester uit te spreken. Die betreffende den heer Cupéry had letterlijk geen ander doel. Welnu, dat heeft de Raad nu gedaan. Kan men nu de Koningin verzoeken te zorgen, dat de Raad dat niet gedaan hebbe Jawel, zegt wellicht iemand, maar ge kunt wel gedwongen worden uw woorden in te trekken. Zoo kan men de Koningin verzoeken den Raad te nood zaken zgn afkeurend oordeel te herroepen. Maar de Koningin heeft daartoe de macht niet. De vrije uiting hunner gedachten is den raadsleden bij de wet gewaarborgd, zelfs is niet eens afdoende uitgemaakt, of beleediging wel uitgesloten is. Niets ter wereld kan den raad beletten uiting te geven aan een gevoelen of gemoedsbeweging, zeker niet in een geval als hier, waarbij beleediging volstrekt niet bedoeld wordt. Als bovenbedoelde raad werkelijk gegeven is, dan is dit betreffende de motie omtrent Bles nog te dwazer, omdat de daad die er het gevolg van zijn moest (het verzoek aan den Comm. der Koningin) zeker al lang uitgevoerd zal zijn. Intusschen sta ik niet voor de waarheid van het bovenvermelde in, d. w. z. ik weet niet of de Bur gemeester aan den raad gevolg heeft gegeven (ik heb eer reden om het tegendeel aan te nemen), maar dat de raad gegeven is, is vrij waarschijnlijk. Doch dat alles is niet het hoofddoel van dit schrijven. Ik wilde voornamelijk trachten te bewijzen, dat een motie te willen vernietigen onzin is. Ierseke. In de Vrijdagavond gehouden raads vergadering waren 8 leden tegenwoordig. Afwezig waren de heeren Van Oeveren en Sauer, de laatste met kennisgeving. Ingekomen waren o. a.Goedkeuring van Ged. Staten van het raadsbesluit tot traktementsverhoo- ging van den onderwijzer Van Noppenrekening 1892 en begrooting 1894 van 'tBurg. Armbestuur. De heeren Schipper, Sauer en Van der Burght werden aangewezen om beide te onderzoeken verzoek van de hoofden der scholen om verhooging van salaris; verzoek vau L. Van der Vliet en J. Van der Have namens velen om kosteloozen afstand van een stukje grond bij de haven om daarop een houten loods of wachthuis te bouwen, welke dienen moet tot schuilplaats voor schippers en werklieden bij ongunstig weer. Wanneer het gebouw voltooid is zal het de gemeente ter gratis-overname worden aangeboden. B. en W. stellen voor goedgunstig te beschikken. De heer Sinke wilde een gering bedrag voor den afstand van grond eischen om d© eigendoms-quaestie op te lossen en omtrent de overname door de gemeente later beslissen. Het onderhoud zou niet zoo gemak kelijk zijn. Hij had dat gezien te Bruinisse. De heer Klos wenschte het gebouwtje, als de gemeente het moest overnemen, liever in steen dan in hout te zien verrijzen. Het verschil in kosten zou voor de stichters niet zoo groot zijn. De Voorzitter meende dat do gemeente met het nut van 't gebouw voor oogen niet tegen eene ge ringe uitgave voor onderhoud moest opzien. B. en W. hadden zelf adressanten het denkbeeld van over name aan de hand gedaan. De heer Cupéry zeide, dat de gemeente, als zij de loods overneemt, belang had te zorgen, dat deze zoo degelijk mogelijk gemaakt werd. Mochten de belang hebbenden te kort schieten, dan wilde hij hen sub sidieeren. Bij een gering tekort wilde hij aan B. en W. de bevoegdheid geven om dadelijk te helpen. Is het tekort groot, dan kon de Raad nader geraad pleegd worden. In dien zin werd met algem. stemmen besloten. Nu kwam de gemeente-begrooting aan de orde. Bij den post salaris van den bode, die vroeger f 50 bedroeg, maar door B. en W. tot f 100 was verhoogd, deelde de Voorzitter mede, dat nader goed gevonden was hem op f 50 terug te brengen en den bestaarden toestand nog een jaar te handhaven. De heer Sinke (die aan de verhooging tot 100 had medegewerkt, maar sedert als wethouder door den heer Joos Sandee werd vervangen) noemde dit iets nieuws op administratief gebied. Er moeten wel besliste redenen geweest zijn om het Dag. Bestuur om te zetten. De Voorzitter zeide, dat het geschied was om den Raad later meer afdoende maatregelen voor te stellen. Uit den verderen loop der discussie bleek, dat de oorspronkelijke bedoeling van B. on W. geweest was 2 veldwachters aan te stellen en den veld wachter Koster (tevens bode) uitsluitend als bode in dienst te houden met een verhoogd salaris van flOO (dhr. Sinke had zelfs f150 gewild)'plus een pensioen. De weigering van Koster om ontslag als veldwachter te vragen had B. en W. doen beslui ten voorloopig van hun plan af te zien. De heer Sinke meende, dat op die wijze wel Kos ters belang maar niet dat van de gemeente behar tigd werd. Hij achtte 2 veldwachters zeer noodig. De heer Cupéry oordeelde dat men van achteren af begonnen was. Zijns inziens moest Koster, als hij ongeschikt is voor veldwachter, eerst gepensioneerd zijn en dan kon beoordeeld worden of hij als bode dienst kon doen. De Raad besloot, overeenkomstig het nieuwe voor stel van B. en W., den bestaanden toestand voor- loopig aan te houden. Bij den postonderhoud enz. van gebouwen voor den dienst wenschte dhr. Cupéry de kosten voor 4 stel buitenblinden aan het gemeentehuis van da be grooting af te voeren, maar de post bleef onveranderd. Hetzelfde geschiedde metvernieuwing van het Kerkplein en rioleering van het Kerkplein, Noord- Zandstraat en Oesfcerstraat, nadat de heer Cupéry nadere inlichtingen bekomen had. Bij den postonderwijzers-traktementen kwam het verzoek van de hoofden der scholen in behande ling. Zij grondden zich als verleden jaar op meerdere behoeften, werkzaamheden en verantwoordelijkheid en achterstand in salaris bij andere hoofden van scholen en andere ambtenaren. Verder op art 24 der wet, waarvan de geest schijnt te zijn, dat de hoofden hooger gesalarieerd worden naarmate het aantal leerlingen stijgt. De heer Cupéry beaamde deze gronden en zou een verhooging tot minstens j 975 alleszins gemotiveerd vinden. Mochten de heeren tot f 1000 willen gaan het zou hem aangenaam zijn, maar voorloopig stelde hij voor eene verhooging van 50. De heer Sinke bestreed voornamelijk het beroep op de wet en het slot was, dat de stemmen staakten toen het voorstel van den heer Cupéry in stemming kwam. Daardoor moest de behandeling tot een vol gende vergadering worden uitgesteld, die belegd werd tegen den volgenden morgen 8 uur. Zoodoende kon ook niet het eindcijfer der be grooting vastgesteld worden. Voor bestrating en rioleering zal eene leening groot f 3300 worden uitgeschreven, aflosbaar in 22 gelijke jaarlijksche termijnen, te beginnen in 1899. De hoofdelijke omslag is weer op f 6000 bepaald. Bij de rondvraag stelde de heer Schipper voor den ontslagen veldwachter Bles eene gratificatie van 50 toe te kennen voor bewezen diensten. Dit werd met 5 tegen 3 stemmen aangenomen, het bedrag te vinden uit den post voor onvoorziene uitgaven. De heer Cupéry verzocht, ook namens de heeren Van Harmeien en Johs. Sandee, geheime zitting, waaraan voldaan werd. Hierna werd de openbare vergadering gesloten. In de Zaterdagmorgen gehouden vergadering werd het voorstel-Cupéry tot verhooging van het salaris van de hoofden der scholen verworpen en de be grooting met een eindcijfer van f 29588,95 in ontvang en uitgaaf met algemeens stemmen aan genomen. Te Wissekerke (N.-B.) is in den ouderdom van 83 jaar overleden deoud-strijder Cor nel i s Blok, gerechtigd tot het dragen van de Citadel-medalje. Thans zijn op Zuid- en Noord-Bevelaed nog slechts 5 strijders in de Belgische revolutie in leven. Bij kon. besluit is W. vanSighem be noemd tot burgemeester der gemeente Zoutelande. Op de nieuwe begrooting van binnenlandsche zaken is 500 uitgetrokken, ten einde geldelijken steun te kunnen verleenen aan cursussen voor onderwijzers der lagere school, die zich voor de akte-lager onder wijs in de landbouw kunde willen bekwamen. Vrijdagavond vergaderde de liberale kies- vereeniging »E6ndracht maakt Macht" te Middelburg. In de eerste plaats werd mededeeling gedaan van een ingekomen schrijven van den heer Tb. van Uye Pieterse, lid der liberale partij in de Prov. Staten van Zeeland, die bij de jongste verkiezing van een lid der le Kamer in de zitting van dit college door zijne afwezigheid schitterde, als antwoord op de hem toegezonden in de vergadering van 17 Juli jl. vastgestelde motie. De heer Van Uye Pieterse deelde mede, dat de motie hem geene aanleiding had gegeven, zijn lid maatschap der Prov. Staten neer te leggen. Deze mededeeling werd voor kennisgeving aangenomen. Na een woord ter nagedachtenis aan liet onlangs overleden lid der Prov. Staten, tevens lid van Gede puteerde Staten, den heer mr. N'. J. G. Snouck Hurgronje, werd overgegaan tot het stellen van voorloopige candidaten en werden als zoodanig met gelijk aantal stemmen gekozen de heeren mr. J. van der Lek de Clereq en dr. A. van der Sal me. De Regeering stelt zich voor bij een afzonder lijk wetsontwerp de vereischte gelden aan te vragen tot reorganisatie der Rijkslandbouw- school en tot oprichting eener Rijks- tuin-bouwschool. De Min. van Financiën heeft een wijziging op de aanhangige voordracht op den suiker-ac- c ij n s voorgesteld met de strekking om nu h«t on derzoek omtrent het rendement der beetwortelsuiker fabrieken eerst lang na het begin van het werkjaar kan aanvangen, ook het jaar 1896 in de voordracht te begrijpen, doch met eenige hoogere minimum- opbrengst, nl. van f 150.000, gebaseerd op een ver meerdering van het suikergebruik. Een andere wijzi ging beoogt, om bij den aanvang van het werkjaar 1893/94 van do fabrikanten zekerheid te vorderen voor het wegens te kort op de opbrengst van 1894 verschuldigde. In onderscheidene plaatsen wordt thans de hand geslagen aan een reorganisatie van bestaande of de oprichting van nieuwe teekenscholen. Om die loffelijke pogingen van rijkswege te kunnen steunen, wordt eene som voor dit doel op de begrooting van binnenl. zaken uitgetrokken. A. O. schrijft in de Telegraaf: De winter is niet verre, en het is altijd goed om te denken aan den dag van morgen. Laten we dus eens spreken over brandstoffen. Er zou een aanbesteding van steenkolen plaats hebben. De ver tegenwoordiger van een kolenmijn rekent uit, dat de steenkolen aan de mijn kosten zoo en zooveel, dat daarhij komt zooveel aan vervoer, en zooveel aan overlading, en dan nog zijn verdienste zoo laag mogelijk berekenden hij schrijft dus in op de aan besteding voor de som van al die bedragen, die een strikt minimum uitmaken. Hij dacht zeker te zijn van de levering te krijgen. En toch hij krijgt ze niet. Een ander steen- kolen-handelaar, die van den bovengenoemden agent de steenkolen moest koopen, noodig voor de levering, had voor tien percent lager ingeschreven, en ging strijken met den koop. De uitleg van dit raadsel is eenvoudig hierin ge legen, dat de steenkolen bij de levering niet worden nagewogen. Wij willen geen namen noemen, wij willen zelfs niet te kennen geven aan welke overheid en aan welke industriëele onderneming, aan welke belasting schuldigen en aan welke aandeelhouders sinds jaar en dag en nog dagelijks deze kool gestoofd wordt. Maar zou het niet wenschelijk zijn, dat er bij leve ring van steenkolen stiptelijk werd toegezien op het gewicht En zou het ook niet wenschelijk zijn, dat er eenige waarborg bestond voor den verbruiker in het klein, dat hij maat en gewicht krijgt, die hem toekomen, bij voorbeeld door het verplichtend stellen van de aflevering in zakken, die gewaarmerkt en verzegeld zijn Dat de steenkolenhandelaars schatrijk worden, daar hebben wij hoegenaamd niets tegen, integendeel dat zij hun van harte gegund, hoe meer rijke lieden hoe beter. Maar is het niet de taak van de overheid om te zorgen, dat het publiek niet bedrogen wordt Bij de stemming over de bedrijfsbelasting in de Eerste Kamer was de meerderheid, die voor de wet stemde, samengesteld uit 25 liberalen en 2 Roomsch-katholieken, de heeren Magnée en Mer- kelbach. De 16 tegenstemmers zijn, naar hunne staatkun dige richting, verdeeld in 5 anti-revolutionairen, 9 Roomsch-katholieken en twee liberalen, de heer Ra- husen en de voorzitter, mr. A. Van Naamen van Eemnes. Het bezwaar van den heer Rahusen betrof in hoofdzaak de vrijstelling van den landbouw, die hij uit zich zelf verwerpelijk en ook met de grond wet in strijd achtte. De minister van oorlog woonde Zaterdag te Alkmaar de opening der Cadettenschool bij. De heer Seyffardt was vergezeld van den luii- generaal Kromhout, inspecteur van het wapen der genieden generaal-majoor Alings, inspecteur van het mi'itair onderwijsluit.-kolonel baron Van Eek, van het wapen der geniekapitein Sabron, adjudant van den minister en de hoofd- en de verdere offi cieren behoorende tot den staf van de inspecteurs. De openingsplechtigheid ving precies om 12 uur aan. De majoor-directeur De Vlaming hield een openingsrede, waarin het voor en tegen der schei ding van theoretisch en prachtisch onderwijs be sproken werden. Met vertrouwen zag hij de toekomst der school te gemoet en deed een beroep op de mede werking der leeraren en het plichtbesef der cadetten. Bijzondere hulde werd gebracht aan Alkmaar's burgemeester, deu heer Maclaine Pont, en aan den gemeenteraad, voor de krachtige, welgeslaagde po gingen ter verkrijging der cadettenschool. De burgemeester van Alkmaar vertolkte zjjn erkentelijkheid voor het aanwijzen van Alkmaar.als de plaats van vestiging der Cadettenschool, ook namens de ingezetenen. Hij dankte den directeur voor de vleiende woorden, tot hem en het gemeente bestuur gericht, en sprak de beste wenschen uit voor de toekomst der inrichting en van de aanstaande officieren, die er gevormd zullen worden. Daarna dankte de minister van oorlog den majoor De Vlaming voor zijn schoone feestrede en gaf zijn vertrouwen in den directeur met voor deze zeer vleiende woorden te kennen. Ook het hoofd der gemeente en het gemeentebestuur ontvingen van den minister een woord van lof voor de door hen betoonde medewerking, terwijl ten slotte de cadetten door den minister hartelijk werden toegesproken. Hg eindigde met een»Leve Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin". Na afloop der plechtigheid werden de aanwezigen door het SGhoone gebouw rondgeleid. Men schrgft uit Utrecht aan Het Vad.: In den laatsten tijd is bij herhaling de aandacht gevestigd op den hoogen leeftijd van sommige leden van het Hoog Militair gerechtshof alhier. Nadat mr. C. Vin ju dit vroeger in uw blad had gedaan, werd door u onlangs uit een der hier ver schijnende bladen de berekening overgenomen, dat de oudste 4 leden te zamen 325 jaren tellen. Maar het opmerkelijkste van de zaak, wellicht aan menigeen onbekend, is, dat de oude heer mr. G. J. Fabius, een van de drie rechtsgeleerde leden, een man van 88 a 89 jaar, sedert geruimen tijd niet meer in staat is zich met de zaken van het hof te bemoeien en reeds een half jaar zijn kamer houdt. De twee andere rechtsgeleerde leden zijn mr. J. H. Beaujon, de voorzitter, en mr. P. A. L. A. baron Van Ittersum. Van dezen laatste weet men in de rechtsgeleerde wereld alleen, dat hij vroeger commies, later griffier was bij het militaire hof. Mr. Beaujon is evenwel als een bekwaam rechtsgeleerde bekend. Doch, hoe bekwaam hij ook wezen moge, in zulk een hoog college moest de rechtsspraak niet uitsluitend op éen persoon neerkomen, zooveel te minder, waar het gezichtsvermogen van dien éene te wenschen over laat. Wij kunnen vrede hebben met een alleenrecht- sprekend kantonrechter als lageren rechter in eerst® instantiein de hoogste instantie achten wij dit stelsel niet zonder gevaar. De Amsterdamsche hoogleeraar J. Knappert is Zaterdagavond aan eene heftige ziekte van slechts 2 dagen bezweken. Voor bet godgeleerd hooger on derwijs, voor de wetenschap, voor velerlei godsdien stige maatschappelijke instellingen is zijn verlies een zware slag. De overledene had eerst den leeftijd van 57 jaren bereikt. Onder het opschrift »een ridderkruis geweigerd" meldt de Telegraaf »De gepensionneerde kapitein van het O.-I. leger F. J. R. von Ernst, ridder van de Militaire Willems orde, versierd met het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen, wonende te Bern, Zwitser van geboorte, heeft met den Nederlandschen consul te Bern een geschil gehad, waarover hij zich beklaagde bij H. M. de Koningin-Regentes. Het schgnt, dat de heer Von Ernst meent niet naar behooren door de ministers van Oorlog en Buitenlandsche Zaken behandeld en berechtigd te zijn, zegt de Amst. Ct. Hij heeft het althans in Februari 11. noodig ge oordeeld zijn ridderkruis der Militaire Willemsorde en verdere decoratiën aan den Minister van Oorlog te zenden. Nadat deze op het bureau van den Minister eeni- gen tijd gezworven hadden, zonder dat het pakket geopend was, ontving de heer Von Ernst zijn deco ratiën terug met de mededeeling, dat zijn ingezonden request niet aan den bij de wet voorgeschreven vorm voldeed. De requestrant zond 27 Juni opnieuw een verzoek schrift aan H. M. de Koningin in den voorgeschreven vorm, doch ontving geen antwoord. Thans blijft hij in een schrijven van 27 September aan den luitenant-generaal H. G. Bouwmeester, kan selier der Nederlandsche orden, volharden bij zijn houding en verzoekt kg te worden ontheven van het lidmaatschap der Militaire Willemsorde. Het ridderkruis en het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen zijn door den kapitein thans aan den kanselier gezonden. Van zijn pensioen-acte spreekt hij echter niet: die schijnt hij boven zijn ridderkruis te stellen." Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bg de Geref. Gem. te Serooskerke (Walch.) B ds. J. H. F. Gangel, te Aaltenbij de Ned. Herv. Gem. te Nieuwenhoorn (toez.) ds. G. H. Blanken, te Zieriksee. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenpolder, Sirjansland, Kerkwerve, 's-Heerenhoek, Waarde en Kats door den heer War- tena, cand. te Goudavoor Terneuzen door ds. P. De Buck te Oostkapelle; bg de Chr. Ger. Gem. te Schoondijke door G. Dalhuijzen, te Heinkenszand. Kapelle. In de jl. Vrijdagavond alhier gehou den vergadering van Kerkvoogden en Notabelen is door Notabelen in plaats van dhr. Joh. Oele, die met met I Januari 1894 als zoodanig aan de beurt van aftreding was, tot Kerkvoogd gekozen dhr. A. Gallis Merens. Willielminndorp. Mejuffrouw D. M. O. Joppe, die op 1 Januari 1885 alhier als onderwijzeres in functie trad, heeft tegen 1 Januari 1894 eervol ontslag aangevraagd. Rechtszaken. De rechtbank te Amsterdam, uitspraak doende in de bekende strafactie van J. Van 't Lindenhout, directeur der weesinrichting te Neerboseh contra G. Van Deth, den schrijver der brochure: »de wees vader Van 't Lindenhout ontmaskerd of onthullingen over de weesinrichting te Neerbosch", vei-oordeelde den schrijver wegens eenvoudige beleediging in ge schrifte tot betaling eener geldboete van 25. De eisch was f 250 boete. De Officier van Justitie te Arnhem bericht, dat hij door den Minister van Justitie is gemachtigd de premie op het vinden van het lijk van S. A. Juett, huisvrouw van H. De Jong tot honderd gulden te verhoogen. Gemengde Berichten. Op 25 September waren alhier 29 gezinnen, waarin de mazelen heerschtenvan 26 September tot en met 2 October zijn er 17 bijgekomen en als hersteld opgegeven 20 gezinnen, zoodat op heden 2 October in 26 gezinnen de mazelen nog voorkomen. Le C. alhier, gearresteerd onder verdenking van medeplichtigheid aan den diefstal, te Vlissingen gepleegd, is weer op vrije voeten gesteld en het bij hem in beslag genomen geld hem weer teruggegeven. De vrouwenkleederen, die bij hem gevonden werden, en der politie verdacht voorkwamen beweert hij van de vrouw uit een koffiehuis gekocht te hebben. liolijnsplnnt. De eerste suikerbieten zijn de vorige week op de kade gebracht ter verscheping. Zij beschamen door hare grootte de vele jammer klachten, dezen zomer over dit artikel zoo vaak en zoo luide geuit. llansweerd. Jl. Zaterdagavond herdacht het fanfarengezelschap »Scheldegalm" alhier zijn zeven jarig bestaan. Zooals wij vroeger gemeld hebben, was dhr. G. Wolf tot directeur benoemd; hij aan vaardde dien avond deze betrekking met eene harte lijke toespraak. Den heer Roda, die waarnemende directeur geweest was en die benoemd is tot onder-

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2