1893 N°. 116. Zaterdag 30 September. 80sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmak te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën voor 8 uren op den dag der uitgave. GOES, 29 September 1893. Een zeer bekende figuur verdwijnt dezer dagen uit ons midden. Zoolang de firma Van Gend Loos in Goes een kantoor heeft, zoolang was Diederik Lindeman bij haar als besteller in functie. Diederik met zijnen kruiwagen, later met zijne kar, waaronder een groote hond gespannen, nog later Diederik op den grooten door een paard getrokken wagen, van den vroegen morgen tot den laten avond in touw om de goederen van en naar het spoor te bezorgen, wie kende hem niet in Goes, al wisten velen slechts zijn voornaam De last der jaren is ten laatste ook Diederik de baas geworden en, naar wij vernemen zal hij zijne laatste levensdagen elders in een gesticht slijten. Eene welverdiende rust zij hem nog jaren gegund l In zijne plaats treedt de 2e besteller Botbijl op, terwijl weder in diens plaats is aangesteld W. Den Boer Bz. De le luit. P. G 1 e r u m, van het instructie bataljon, gedetacheerd geweest bij het O.-I. leger, is weder hier te lande teruggekeerd en wordt inge deeld bij het 5e bataljon van het 5e regiment in fanterie te Utrecht. 's-Heer AlMskerke. Gistermiddag ontving onze gemeente bezoek van den Commissaris der Koningin. In het gemeentehuis ontvan gen door den, burgemeester met de leden van den Raad, werden kerk en school bezocht. De Commis saris betuigde over alles zijne hooge tevredenheid. Het overgroot aantal sollicitanten naar de betrekking van rijksveldwachter maakt het noodzakelijk, vooreerst geen nieuwe sollici tanten daarvoor in aanmerking te doen komen mitsdien zal op de alsnog tot dat einde ingediend wordende verzoeken vooreerst geen acht meer wor den geslagen. De lijkdienst, gisteren voor wijlen graaf Yan B y 1 a n d t te Londen gehouden, werd bijgewoond door de voornaamste leden der Nederlandsche kolonie. Van de koninklijke familie was alleen de Koningin gerepresenteerd het departement van buitenlandsche zaken had sir Edwerd Hertsiet, lord Rosebery zijnen secretaris Foley afgevaardigd. Het corps diplomatique was talrijk vertegenwoordigd. Do meeste buiten landsche gezanten waren persoonlijk verschenen, bo vendien secretarissen en andere leden der legaties, allen in uniform. De kerk was dicht bezet, ook vele dames. Het zingen van gezang 160 en de voor lezing van bijbelteksten gingen vooraf aan een kort welgedacht gebed en eene kernachtige preek, waarin dominee S. De Waard uit 's-Gravenhage, naar aanleiding van Zacharias hoofdstuk XIY vers 7, wel sprekend graaf Van Bylandt's gaven van hart en geest alsook zijne eminente diensten jegens het vader land herdacht. De spreker vond in Van Bylandt's loopbaan de heerlijkste vertroosting in de weemoe dige ure van het oogenblik, en eene bemoediging voor hem, die eerlang geroepen zou worden om den overledene in zijne moeielijke, maar schoone taak op te volgen. De spreker deed bij de aanwezige Nederlanders een beroep op hunne eendracht en broederlijken zin, ten bate van het vaderland, waar toe graaf Van Bylandt's voorbeeld aanspoorde. De spreker besloot met Gods zegen in te roepen op het vaderland, de Koningin en de Koningin-regentes. Daarop droeg mejuffrouw Goedhart eene aria voor uit den Messias met orgelbegeleiding, waarna de predikant de opgekomenen hartelijk namens de Ne derlandsche regeering en de familie bedankte voor het blijk van deelneming. Met gezang 180 en het uitspreken van den zegen eindigde deze zeer plechtige dienst. (N. Ct.) Hoe men in Amerika de tijding van den moord te Marolleput heeft vernomen, blijkt uit het volgende kabeltelegram in de Grondwet Amsterdam, 4 Sept. Vier vrouwen zijn in de laatste vier dagen vermoord en verminkt te Oost burg, een dorpje op het eiland Cadzand. De vrouwen behoorden allen tot de armste klasse. De moorden werden des nachts gepleegd en de lijken werden geschonden op de zelfde wijze als door Jack den Opensnijder placht te geschieden. Er is geen spoor van den dader nog ontdekt. Kan een getuige a charge tevens als verdediger van den beklaagde optreden Deze vraag heeft zich voorgedaan bij de arrondisse- ments-rechtbank te Maastricht en is in ontkennen- den zin beantwoord. In eene strafzaak nl. was een der getuigen, mr. Van Rjjkevorsel, tevens de ver dediger van den beklaagde. Het O. M. achtte beide qualiteiten onvereenigbaar en requireerde tot niet toelating van getuige als verdediger. De rechtbank vereenigde zich met dit gevoelen en verleende be klaagde uitstel om een anderen verdediger te kunnen kiezen. Met welgevallen den derden brief van Van Houten behandelende, schrijft De Maasbode over het slot van dien brief: »Hieruit blijkt, dat de aanvoerder der liberalen geenszins afkeerig is van een geiieele verwerping der wet van Tak, een weg, waarop wij hopen, dat de Katholieken hem zullen volgen. Of daarna de Grondwet zal herzien worden, is een zaak van latere zorg". De heer Van Houten ziet steeds een party aan het werk, die het om verwerping der voordracht en om verwarring te doen is. Men weet nu, waar die partij te vinden is. Terwijl meer en meer de meening veld wint, dat de kieswet door de Tweede Kamer zal wor den aangenomen, oppert men nu reeds het vermoe den, dat de Eerste Kamer er zich niet mede ver eenigen zal en herinnert men aan de woorden door den heer Schaepman in eene rede te Beverwijk ge sproken »Dit is zeker, zonder gemeen overleg komt die wet niet tot stand. Men kan haar met éene stem meerderheid aannemenmaar als zij niet met waar digheid en staatsie naar de overzijde van het Bin nenhof wordt gebracht, dan sterft zij in handen van hem, die haar overbrengt, vóór zij aan de fontein van den Roomsehen Koning is aangekomen. Zij komt niet tot stand, of zij moet evenals de schoolwet een werk zijn van pacificatie". Door den chef van den dienst der Exploitatie bij de Staatsspoorwegen is eene algemeene cir culaire aan het treinpersoneel uit gevaardigd, waarin de conducteurs worden herinnerd aan den aanhef van artikel 1 van het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen, vast gesteld bij Kon. Besluit van 9 Januari 1876. Volledigheidshalve zij in herinnering gebracht dat het artikel in quaestie als volgt aanvangt »De beambten en bedienden van den spoorweg moeten zich bescheiden en beleefd tegenover het publiek gedragen en binnen de aangewezen dienst- grenzen de noodige voorkomendheid in acht nemen." In enkele bladen, schrijft de Utr. Crttreffen wij een uitvoerige lijst aan van de verdeeling der ingezetenen naar gelang van hun aanslag in de gemeentelijke inkomsten-belas ting. Die opgave bevestigt wat wij reeds meer dan eens opmerkten omtrent het betrekkelijk gering getal inwoners onzer groote steden, welk een eenigs- zins aanzienlijk inkomen hebben. Zoo worden thans te Rotterdam op een totale bevolking van ruim 220,000 zielen, niet meer dan 1249 ingezetenen aangeslagen op een inkomen van f5100 of hooger, 568 op een van meer dan f 10,000, 223 op een van meer dan f20,000, en 39 op een inkomen van f51,000 of hooger. Te Amsterdam waren blijkens het vóór eenige weken gepubliceerde verslag omtrent de uitkomsten der plaatselijke directe belasting naar het inkomen over het dienstjaar 1890/1891, op een bevolking van ongeveer 427,000 zielen, 3052 ingezetenen met een inkomen van meer dan f 5100, 1280 met een van meer dan f 10,000, 450 met een van meer dan f20,000 en 80 met een van f51,000 en hooger. De laagste klasse, zoowel te Rotterdam als te Amsterdam, omvat de personen met een geraamd inkomen van f600 a f700, terwijl het getal aan- geslagenen in alle klassen bedraagt te Rotterdam nog geen 20,000, te Amsterdam 1892/93 ruim 39,000 en na aftrek der oninbare nog geen 36,000. In de twee grootste gemeenten des rijks wordt dus nog niet éen tiende gedeelte der ingezetenen geacht een jaarlijksch inkomen te hebben van min- f600. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is besloten de Indische en de Staatsbegrooting voor 1894, na afdoening der aanhangige ontwerpen, in de sectiën te onderzoeken. De heer De Ras zal de regeering interpelleeren over de grondverschuiving van den spoorweg te Bunde. Toegestaan is 1 millioen voor de verbetering van den Neder-Rijn en de Lek tot Vreeswijk met 43 tegen 35 stemmen. EERSTE KAMER. In de zitting van gisteren zijn aangenomen het ontwerp der wet op de handelsmerken en met 27 tegen 16 stemmen de Bedrijfsbelasting. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde kerk. Zondag 1 October, 's voormiddags uurds. S. De Waard van 's-Gravenhage. De heer K. Loggers, predikant te West-Kapelle, heeft het beroep naar Velzen aangenomen. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is, overeenkomstig art. 57 van het reglement op de vacaturen, na gehoord te hebben het classicaal be stuur van Zieriksee en de Indische commissie, aan den kerkeraad van Stavenisse op diens verzoek de schriftelijke verklaring afgegeven dat een beroep in de Nederlandsche Hervormde kerk kan uitgebracht worden op den heer H. Snel, vroeger predikant hier te lande, thans eervol ontslagen predikant der ver eenigde Protestantsche gemeente op Ouraoao. J&olijnsplaat. Woensdagavond kwamen de leden van Volksonderwijs" alhier ten huize van den heer P. O. Coomans bijeen tot oprichting eener afdeeling. Zeven van de tien leden waren tegenwoordig. Be sloten werd eene afdeeling van Volksonderwijs" op te richten onder den naam van »Noord-Beveland". Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren J. Vermeulen als president, Ch. C. Coomans als secretaris en M. v. Oosten als penningmeester. Aan het bestuur werd opgedragen een concept-reglement voor deze afdeeling op te maken, dat dan in de volgende vergadering zal behandeld worden. De contributie van elk lid werd vastgesteld op een gulden per jaar. De heer Hou wing, lid der Tweede Kamer, heeft de onderwijzers in zijn district uitgenoodigd, om met hem eene vergadering te beleggen in het logement te Frederiksoord, ter bespreking van de middelen, die kunnen leiden tot lotsverbetering van den onder wijzer en zijn opname in het burgerpensioenfonds voor rijksambtenaren". Rechtszaken. Door de Arr.-Rechtbank te Middelburg is heden veroordeeld J. v. d. W., 14 j., te Wemeldinge, wegens aanranding der eerbaarheid, tot 2 maanden Bij bevelschriften der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg van den 25 dezer is naar de terechtzitting dier rechtbank verwezenJ. P., oud 33 jaren, brievengaarder en postbode bij het hulp postkantoor te Wilhelminadorp, gemeente Katten- drjke, geboren en wonende aldaar, ter zake van valschheid in geschrifte, verduistering van gelden door een openbaar ambtenaar en vernietiging van een brief door een ambtenaar van eenige openbare instelling van vervoeralle feiten bij voormelde bevelschriften in het breede omschreven. Ter openbare tereohtzitting van den 6 October 1893, des voormiddags te tien uur, zal voor de Ar- rondissements-Rechtbank te Middelburg behandeld worden de zaak tegenJ. De K., oud 32 jaren, tim merman en aannemer, geboren te Biezelinge, wo nende te Kortgene, ter zake dat hij als aannemer en bouwkundige in Juni jl. te 's-Heer Arendskerke eene schuur heeft gebouwd lang ongeveer 35 meters en breed ongeveer 15 meters en dat hij tijdens dat bouwen aldaar last beeft gegeven om de zoogenaamde zwiepingen dat zijn latten, die kruisgewijze aan de bintstijlen in de zijwanden van de schuur worden aangebracht en hier ook aangebracht waren en daar aan gehecht moesten blijven, totdat de beschieting of houten zijwanden waren aangebracht weg te nemen en die te gebruiken als spanribben op het dak en wel vóór dat voornoemde beschieting of hou ten zijwanden aangebracht waren, tengevolge waar van bedoelde schuur op 14 Juni jl., des namiddags omstreeks 3 uur is ingestort, waardoor Cornelis Tazelaar, die op dat oogenblik als timmermansknecht in die schuur werkzaam was, door het nedervallende hout zoodanig is verwond, dat hij op 16 Juni aan de gevolgen van die verwonding is overledendat die dood alzoo aan de schuld van hem, beklaagde, is te wijten, doordien hij zoo onvoorzichtig is ge weest om van deze schuur meergenoemde zwiepingen te doen wegnemen vóór dat voormelde beschieting of houten zijwanden waren aangebracht, waardoor eerst een dergelijk gebouw zijne volle kracht in de lengterichting verkrijgt. In deze zaak zijn vanwege het Openbaar Minis terie 7 getuigen en 4 deskundigen gedagvaard. Antoon Van Berkum, thans gedetineerd, als verdacht van moord of medeplichtigheid daaraan, op den wachtmeester G. Hoekman, te Oscb, gepleegd, is Woensdag jl. in hooger beroep door het gerechts hof te 's-Hertogenbosch, wegens mishandeling, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Gemengde Berichten. 's-Heer Abtskerke. Woensdag jl. werden ten nadeele van den landbouwer v. I. alhier (Baarsdorp) uien ontvreemd. Des avonds van dien dag werd door den brigadier der rijksveldwacht te Heinkenszand, A. Pover, een persoon aangehouden, met zich dragende een pak, dat later bleek de ontvreemde uien te be vatten die in beslag werden genomen. Heinkenszand. Donderdagavond werd door het muziekgezelschap Prins Hendrik" alhier aan een der werkende leden, die dien dag in het huwelijk was getreden, een serenade gebrachtbovendien werd hem een fraaie spiegel geschonken, door de leden aangekocht. Dit verrassend cadeau werd met dank baarheid aanvaard, waarna de muziekanten, die nog eenige nummers} uitvoerdenruimschoots werden onthaald. Borsele. Aan de zeewering van onzen polder zijn de onderhoudswerken van het loopende dienst jaar, dank zij de voortvarendheid van den aannemer A. Tholens Dz. van Ter-Neuzen, nu reeds voltooid. Bij het bestek was gerekend op eene tijdruimte van zes maanden en de uitvoering heeft plaats gehad binnen drie en een halve maand. Toch waren 4800 M\ steenglooiing te maken of te herstellen. De dijkwerkers zijn hierdoor in goede gelegenheid gekomen om hunne winteraardappels te rooien en de landbouwers behulpzaam te zijn in het botten van suikerbieten. Als laatstgenoemde bezigheid is afgeloopen ontstaat vermoedelijk wé8r vraag naar zand uit den vooroever, terwijl intusschen wordt gehoopt op aanbesteding der belangrijke steenbe- stortingen, waarvan de uitvoering een aanzienlijk bedrag aan dagloonen zal opleveren. Loopt een en ander door een gootje dan zal niet te klagen vallen over gebrek aan verdiensten in dit en het volgende winterseizoen. De muzikale wereld te Amsterdam heeft zich kostelijk vermaakt met het volgende geval", zegt de Amsterd. Ct. »De gezaghebbende muziek-criticus Daniel De Lange is dupe geworden van een verandering op het program op Donderdagavond jl. Op de in de dagbladen medegedeelde programma's van het con cert in het Concertgebouw stond o. m. >Les Préludes" van Liszt. Door ongesteldheid van een der orkest leden kon dit nommer niet gemaakt worden en werd het vervangen door »Tanz in der Dorfschenke" van Liszt, wat op de programma's, in de zaal verkrijg baar, vermeld stond. »De heer De Lange, die zich van een programma uit de courant schijnt bediend te hebben, schreef nu in het Nieuws van Zaterdag over de niet-ge- maakte Préludes het volgende:>Dat ook Liszt's Préludes keurig werden vertolkt, maar bij de hoor ders geen geestdrift verwekten, mag men gerust aan den aard van het stuk toeschrijven. Aan de hand van het gedicht heeft Liszt dit werk gemaakt tot iets, waarin men steeds zit te hopen op de zaak, die ten slotte blijkt eerst hiernamaals te zullen komen. De stemming van het gedicht is dus inder daad op geniale wijze in de muziek uitgedrukt. Dat dit stuk juist daardoor den hoorder onbevredigd laat, is het bewijs hoe goed Liszt zijn intentie ten uitvoer heeft gebracht. Reeds voor eenige jaren het was, sprekende over Felix-Meritis-concerten maakte ik de opmerking, dat Liszt's compositiën begonnen te verouderen gisterenavond kreeg ik op nieuw en in veel sterker mate dien indruk. Het standpunt, waarop deze componist staat, ligt achter ons, en zijn harmonische en klank-combinatiën zijn door jongeren overtroffen. f Interessant is 't zulk een werk van eenmuziek- gescbiedkundig standpunt te beschouwen, maar amu seeren doet het mij niet. En zoodra zekere verveling zich van iemand meester maakt, is 't met de in drukken der kunst gedaan. Bij Liszt nu kan ik slechts met de grootste inspanning mijne belang stelling gaande honden." De heer De LaDge verdedigt zich aldus Terecht mag men mij uitlachen, want ik heb in mijn voor laatste schrijven, over het concert in 't Concertgebouw, een domheid begaan. Ik hoorde daar een werk van Liszt, geannonceerd als de Symphonische Dichtung »Les Préludes"ik luisterde en meende, dat dit niet was het genoemde werk, en vroeg aan mijn buurman, die een programma had, of ik mij daarin vergiste. Diens programma wees aan »Les Préludes" van Liszt. Toen ik daarna over de uitvoering schreef en mij Liszt's werk opnieuw voor den geest riep, wilde mij dat immer niet als >Les Préludes" ver schijnen. Maar, en hier begint mijn dwaasheid, ik ben een groot vereerder van Liszt als componist en schreef mijn twijfel daaraan toe, dat ik mij met diens werken niet zeer vaak bezig boud. Ik dacht duszeker is mij dat werk geheel uit de herinnering verdwenen. Gisteren nu was iemand zoo vriendelijk mij op mijne veigissing opmerkzaam te maken, en ik haast mij in het eerst verschijnend nummer mijne vergissing aan mijn lezers mede te deelen en daar- bg mijne oprecht gemeende verontschuldigingen te voegen."

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1