In het bijzonder moeten laag gelegen hooiweiden worden "voorzien van greppels tot afvoer van het overtollige water in het voorjaar. Vervolgens oefent de wijze, waarop het hooi ge wonnen is, het langer of korter bewaren en de ma nier, waarop dit geschiedt, een belangrijken invloed uit op de deugd. Vroeger is reeds gezegd, dat gewassen, die tot hooi bestemd zjjn, op den juisten tijd moeten gemaaid worden. Die tijd is gekomen, wanneer de bloesems aanwezig zjjn, dus vóór de zaadvorming. Alsdan zijn de voedende bestanddeelen in de grootste hoeveel heid aanwezig en van de beste qualiteit; de plant is alsdan nog in leven en men moet haar dood maken maai- niet uit zich zelve laten sterven. In de derde plaats kan de weersgesteldheid van veel invloed ten goede of ten kwade zijn op de voedingswaarde, even als de wijze, waarop het hooi bewaard wordt. De groen voeder-ge wassen verliezen door drogen bijna al hun waterdeelen en tevens meer of min der aan voedzaamheid. Dit is te meer het geval, naarmate dauw en regen langeren tijd in afwisseling met zonneschijn op de drogende gewassen werken. Zij kunnen daardoor zoo uitgeloogd en verbleekt worden, dat ze niet eens meer de kracht van stroo bezitten. Valt er, terwijl het hooi op het veld ligt, veel regen, dan spoelen de oplosbare deelen weg of gaan door rotten of broeien voor een gedeelte ver loren. Ja zelfs kan bij geringe zorg, al is het weer nog zoo gunstig, zooveel blad en bloem massa verloren gaan, dat dit verlies 10 pet. en meer kan bedragen. Ook bij langer bewaren van het hooi neemt het gehalte af en wordt de verteer baarheid minder. Alle versch hooi heeft een sterke, doordringende, aangename geur en altijd nog een aanmerkelijke hoeveelheid vocht, al vertoont het zich nog zoo droog. Na de inoogsting heeft er steeds een zekere zelfver- hitting plaats; het wordt warm, week en vochtig en begint, zooals men zegt, te zweeten. De warmte verdrijft een gedeelte van het voorhanden zjjnde vocht, dat als damp ontwijkt, langzamerhand wordt het weer droog en de hitte verdwijnt. Naar den graad van vochtigheid dnurt het 4 tot 6 weken eer deze verandering gebeurd is. Het hooi ondergaat gedurende dien tijd een gewichtsverlies van 4 tot 10 pet. Oud hooi, dat langer dan een jaar gelegen heeft, verliest gedurig meer van zijn kleur, geur, smaak en vochthet wordt dor, broos en stoffig en heeft weinig voedingswaarde meer. Gedurende den tijd van broeien bestaat er meer of minder gevaar, dat het hooi tot zelfontbranding overgaat. De gassen, die gevormd worden, kunnen, zoodra zij met de buitenlucht iu aanraking komen, ontvlammen. Daartegen wordt dikwijls en met goed gevolg het volgende middel aangewend. Men plaatst in het midden der hooischelf een koker van latwerk van minstens een voet middellijn en zóólang, dat hy loopt van den bodem tot even boven de bovenste booilaag. De gassen kunnen daardoor bij kleine hoe veelheden en zoodra ze gevormd zijn ontsnappen, waar door brandgevaar voorkomen wordt. Ditzelfde doel kan men bereiken, door op den bodem een ton te plaatsen en die steeds hooger te trekken naarmate de hooischelf hooger wordtop deze wijze ontstaat vanzelf een opening, die tof. luchtkoker dientnaar de grootte van de hooischelf plaatst men ook meer dere kokers. Goed geoogst hooi kan in voedingswaarde geljjk gesteld worden met het groenvoeder, waarvan het afkomstig is. Van 4 a 4,/a KG. groen verkrijgt men 1 KG hooi; deze twee hoeveelheden bezitten alzoo evenveel voedende kracht. Voor paarden en herkauwende dieren is hooi een natuurlijk en gemakkelijk verteerbaar voedselhet heeft een opwekkende werking op de verterings- organen en onderhoudt de geregelde werkzaamheid van deze. Versch, nog niet uitgezweet hooi is minder geschikt. Het is moeilijk verteerbaar en heeft een prikkelende, verhittende werkingverstoringen in de spijsvertering en congesties naar den kop en de longen kan het te weeg brengen. Hoe voedzaam het hooi ook is, voor paarden, die zwaar, lang of vlug moeten werken is het onvol doende om in goeden staat te blijven. Een zekere hoeveelheid graan kan er niet bij gemist worden. Ook bij herkauwers dient het hooi niet het uitsluitend voedsel uit te maken, maar moet beschouwd wordeu als voeder, dat door andere middelen aangevuld moet worden. In te groote hoeveelheden wordt het hooi echter zelden gegeven; het zou te duur uit komen en bovendien geeft het geen mest. Bij melk koeien en jong vee mag men er niet te zuinig mede zijn het werkt te gunstig op de melkafscheiding en op de geheele ontwikkeling van het lichaam, dan dat het door beter voedsel zou kunnen vervangen worden. Toch moet men bij hooivoedering nog voorzichtig zijn. Niet volkomen goed hooi is in vele opzichten een ruimere bron van ziekten, dan men doorgaans meent. Beschimmeld, zuur of stoffig hooi brengt by paarden dampigheid en kortademigheid te weeg en verwekt gebreken der spijsvertering en van den bloedsomloop. Bij dragende en zogende moeders komt de schadelijke werking het sterkst uit. Van alle voedingsmiddelen is het stroo het rijkst aan ruwe vezelstof, inzonderheid dat van winter graan. Zomergraanstroo bevat gemiddeld iets minder en wat meer eiwitstof en is daardoor ook gemakke lijker te verteren dan wintergraanstroo. Stroo van zomergerst en haver heeft dus een grootere voeder- waarde dan dat van wintergerst, tarwe en rogge. Van alle soorten is roggestroo het hardst en het moeilijkst verteerbaar. Rijker aan eiwit is het stroo van peulvruchten (erwten, boonen enz.). De meeste voederwaarde van deze stroo-soorten heeft dat van linzen, daarop volgt erwten- en boonenstroohet moeilijkst verteerbaar is wikkenstroo, dat een zeer goed voedsel voor schapen is. Wat hierboven gezegd is van het verschil in voederwaarde van een en dezelfde soort van hooi, is ook toepasselijk op stroo. Inzonderheid is de graad van rijpheid, waarop tenig gewas gesneden is, van veel invloed op de samenstelling en verteerbaarheid van het stroo, dat daarvan afkomstig is en in het algemeen kan gezegd worden, hoe rijper de granen bij bet maaienj zjjn des te harder is het stroo en des te geringer de waarde, want het gehalte aan voedende stoften neemt af en de hoeveelheid ruwe vezelstof wordt grooter. Als voeder is stroo alleen niet voldoende. Het vormt echter een zeer gepast voer, vooral voor de her kauwende dieren, ter verkrijging van het noodige volume (buikvulling) bij de aan voedingsstoffen rijke granen, zaden, koeken en zemels en de waterrijke knollen en peeën. Stroo met roest, brand, meeldauw of schimmel bezet of door bladluizen aangetast en ook het stroo van een geil gewas afkomstig heeft niet zelden, vooral bij paarden, zenuwziekten ten gevolge. Kaf en peulen zijn over het algemeen rijker aan voedingsstof en malscher wegens een veel kleinere hoeveelheid houtvezel dan het stroo der planten, waarvan ze afkomstig zijn. Het kaf van gerst en rogge is echter niet tot voeding geschikt wegens de daarbij voorkomende naalden, die licht aanleiding geven tot ontsteking van de slijmvliezen der mond en keelholte en tot verstopping. Tarwe en haverkaf geeft men liefst in vereeniging met wortels of spoeling. Zelfs voor dieren, die op stal gemest worden, is dit een uitstekend en gewild voedsel, waardoor tevens voldaan wordt aan den reeds meermalen genoemden eisch voor een volledige voeding: afwisseling van voedingsstof. Gemengde Berichten. Zekere L. alhier is gevankelijk naar Middelburg gevoerd, nadat door den commissaris van politie alhier te zijnen huize beslag is gelegd op eenige vrouw enkleeren, die te Vlissingen ontvreemd zijn. Ook schijnt daar geld vermist te zijn. Eene dienstbode te Kloetinge, A. O. genaamd, heeft in haren dienst eenige vrouwenkleören ont vreemd en oplichterij gepleegd door ten name van een ander eene muts te koopen. De goederen zjjn in beslag genomen. Hwadendamme. Jongstleden Zaterdag had alhier het concours plaats, uitgeschreven door de handboogschutter^ Vooruitgang zij ons streven", hetwelk door 15 sociëteiten werd bijgewoond, ver tegenwoordigd door vijf-en-vijftig personen. De hoofd vogel a f 13,75 en een zijvogel a f 8,25 werden geschoten door L. Goense en J. Walraven beiden van Victoria" van Kwadendammede andere zij vogel viel ten deel aan P. Mol van Zorgvliet" van Ellewoudsdijk na loting met J. Mol van »Ons ge noegen" en P. Menheere van Vooruitgang". De kallen werden behaald door A. Bal van •Vooruit gang", A. Wijk van Willem Tell" van Ovezand, J. Tas van »Jacoba van Beieren" van Goes, J. Klarijs en P. Driedijk van >St. Sebastiaan" en P. v. d. Dries van *Soranus" te Heinkenszand. In aangename stemming werd dit concours ge houden, zoodat ieder voldaan huiswaarts keerde. Weineldinge. Als groote bijzonderheid ver dient melding, dat dezer dagen alhier 1 gemet 28 roeden uien verkocht zijn voor zes honderd gulden en een mud uien. De landbouwer F. B. T. te 's-Heerenhoek is dit jaar niet gelukkig met zijn veestapel. In den loopH vaQ d®zen zomer stierven ruim een twintigtal runderen, kalveren, veulens enz. en nu is weder eene koe van hem gebarsten tengevolge van het eten van natte klaver. Naar men verneemt acht de heer Bouhuys te Amersfoort zich in staat, een vliegmachine te ver vaardigen, welke naar zijne berekening aan de ver wachting kan beantwoordenhij is bereid aan hen, die hierin eenig belang stellen, ter verwezenlijking van het plan, nadere inlichtingen te verschaffen. De commissie, die gevormd is voor het hulde blijk aan de nagedachtenis van wijlen den heer J. P. Hofstede, hoofddirecteur der posterijen, deelt mede dat zij in staat zal zjjn, aan hare plannen volledige uitvoering te geven. De burgemeester van Numansdorp heeft aan de hoofden der scholen zijner gemeente doen toe komen een exemplaar der door hem verzamelde Bepalingen der Politie verordering te Numansdorp, voornamelijk de jeugd betreffende." Het doel van deze brochure is om de schoolgaande kinderen bekend te maken met enkele bepalingen uit de politieverordening, waarvan de naleving ook voor hen vereischt wordt. Deze bepalingen hebben natuurlijk in hoofdzaak betiekking op het zich be vinden der jongens en meisjes op de openbare straat, en beoogen het tegengaan van straatschenderij en baldadigheden. De burgemeester wensehte tevens aan de kinderen der scholen een exemplaar van die brochure te doen uitreiken en, hoewel een der hoofden op paedago- gischen grond die uitreiking afkeurde, vonden de beide andere hoofden den maatregel uitstekend, daar zij het van het hoogste belang achten, dat kinderen begrip krijgen van wetten en verordeningen en dat de ouders bekend zijn met gemeentelijke voorschriften. Omtrent een te Utrecht in den nacht van Zaterdag op Zondag gepleegden moord verneemt het U. D. het volgende Omstreeks 2 uur 's nachts hoorde een agent van politie, die in de Boterstraat surveilleerde, dat op de Lijnmarkt hulp werd geroepen. Toen hij zich der waarts spoedde zag hij een jongen man, die een buil naby het eene oog had, terwijl een tweede jongeling, die zwaar in de borst verwond was en sterk bloedde, spoedig op straat bewusteloos ineenzeeg. Dadelijk werd de gewonde met behulp van anderen naar het hoofdbureau van politie overgebracht, doch de reeds zieltogende mm overleed daar weldra De overledene is een ongehuwd 23-jarig oppassend werkman, die het beroep van ijzerdraaier uitoefende. Terstond ging de politie op onderzoek uit en arresteerde kort daarop in een slecht befaamd huis twee arbeiders, zijnde twee gebroeders, die even te voren met genoemde jeugdige mannen in aanraking moeten zijn geweest. Het volgende gedicht vertaalde de Echo uit een Duitsche afschafferscourant. Het werd vervaar digd door W. Bode, zooals men ziet, in den vorm van een glas. De Alkohol spreekt: Wilt gij wond're dingen aanschouwen, Komt dan tot mjj, gy mannen en vrouwen Laat mij begaanzonder stoornis en stil En 'k maak van de wereld, al wat ik maar wil. Arm maak ik de rijken en ziek de gezonden, Van werklieden maak ik u vagebonden, Uit vromen spotters, uit heeren knechten, Uit vlijtigen luiaards, uit goeden slechten, Uit kuische meisjesstraatmadelieven, Uit flinke mannenroovers en dieven, Uit huiselijk gelukellende en nood, Gif uit brood, uit levenden dood. Hoe ik dat doe Luister maar toe Het nat Uit 't vat Doe 't ras In het glas, Dan naar de lippen, Om te proeven, te nippen, Dat smaakt Dat vermaakt Nu weer, En nog meer Blijft drinken, En klinken En altijd maar drinken Zoo stook ik het vuur, en gij zwelgt en gij drinkt, Totdat ge in den afgrond der Helle verzinkt. Onder de anarchisten, die ten gevolge van de ontdekking der geheime drukkerij te Weenen in hechtenis zijn genomen, bevinden zich 5 of 6 aan voerders van verschillende partygroepen, die met andere anarchistische clubs in Parijs, Londen, Berlijn en Amerika in onafgebroken verbinding stonden. De minister-president, graaf Taaffe, heeft persoonlijk aan den chef der politie zijn ingenomenheid met de ge lukkige vangst betuigd. In verscheidene weverijen van Massachusetts en New-Hampshire is het werk hervat, nadat de arbeiders met een loonsvermindering van 10 pCt. hebben genoegen genomen. Ook de arbeiders der metaal-industrie in Ohio hebben 10 pCt. loonsver mindering aangenomen, en verscheidene spoorweg maatschappijen in het Westen schijnen eveneens de loon en te willen verlagen. Te Belfast is een voor het vervoer van vee bestemde stoomboot te water gelaten, die voor de grootste der wereld wordt gehouden. Zij heeft een lengte van 500 voet, een breedte van 60 voet en een diepgang van 38 voet, by een totale tonnemaat van 14.089. De boot is voor de White Star Company gebouwd en heeft den naam Cevic ontvangen. Dezer dagen is te Semendria, juist in den nacht dat de aardbeving in Servië werd gevoeld, de rjjke koopman Iwan Michailovitch met zijn vrouw ver moord. Naast de lijken vond men den sleutel van de brandkast en toen men deze opende bleek dat zij volkomen ongeschonden was en talrijke papieren van waarde, benevens 2000 ducaten in goud bevatte. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat de moordenaars door de aardbeving waren verrast en uit angst daarvoor op de vlucht waren gegaan, zon der iets te hebben gestolen. Het regenmaken heeft ook zijn schaduwzijde. Dat ondervindt zekere heer Montgomery, te Lyon County, Kansas. Daar viel onlangs, na een langdu rige droogte, een overvloedige regen, en Montgo mery beroemde zich er op, dat dit te danken was aan zijne proefnemingen om regen te bewerken. Dat brengt hem echter meer last dan roem. Een boer, wiens oogst door zware slagregens vernield is, en de weduwe van een machinist, die om het leven kwam bij een spoorwegongeluk, door den regen veroorzaakt, hebben reeds gerechtelijke eischen tot schadevergoeding tegen hem ingesteld, en misschien komen nog wel meer processen hem bewijzen, hoe gevaarlijk het is, zich aansprakelijk te stellen voor het weer. Rijks-katten. De Pruisische Rekenkamer heeft onlangs aan den kommandant eener provinciestad de vraag gedaan, waarom de kat van het wapenmaga zijn voor vijf pf. melk per dag gebruikte, terwijl de kat van het fourage-magazijn maar voor drie pf. noodig had. Het antwoord was, dat de eene kat niets dan vette muizen vond en de andere alleen magere. De Rekenkamer nam daarmede genoegen. Naar betrouwbare berichten uit Kissingen is Bismarck's toestand, ofschoon er ongetwijfeld eene zekere verbetering is ingetreden, nog altijd zeer ge vaarlijk. Zijne verwanten vreezen eene mogelyke instorting, hetgeen gelijk zoude staan met den dood. Bismarck is geheel vervallen, zijne hooge gestalte is kleiner geworden, zijn gelaat is lykkleurig, het spreken valt hem zwaar. Na eene lange wisseling van telegrammen met de familie, heeft de Keizer zijn voornemen om Bismarck te bezoeken opgegeven, aangezien de geringste aan doening voor den zieke levensgevaarlijk kon worden. Maar tegelijk is besloten, voor het geval er eenige ver ergering in den toestand zoude intreden, dat de Keizer dadelijk afreizen zou, om Bismarck nog te zien. Men is over het algemeen geneigd aan te nemen, dat van de verhuizing van Bismarck naar Friedrichsruh, hetgeen de Hambiirger Nachrichten had aangekondigd, voorloopig niets komen kan. Bismarck heeft eerst als herstellende zieke gehoord, in welk gevaar hij verkeerd had en deze medeeling heeft nederdrukkend op zijne stemming gewerkt. NR. Ct.) Te Barcelona is een aanslag gepleegd op maar schalk Martinez Compos door een anarchist Paulino Pallas. Hij wierp twee bommen, toen de maarschalk op het paradeveld was verschenen, in het midden van den staf. Een der bommen sprong onder het paard van den maarschalk, dat gedood werd, de generaal viel op den grond en ontwrichtte den schouder. Inmiddels ontplofte ook de tweede bom en vrel met zulk een slag, dat de ruiten van een huis op eenigen afstand van het veld sprongen. Door den schrik sloegen de paarden van eenige officieren en toeschouwers en ook die van enkele rijtuigen op hol en vlogen te midden van de menigte, die daar hijeen was. Er ontstond een wild sauve qui peut, waarbij tal van menschen onder de voeten raakten en gewond werden. Door de bommen werd een man gedood, een soldaat van de burgerwachtmin of meer gewond werden verscheidene personen, o. a. de generaals Castelvi, Bustos en Molins. Maarschalk Campos toonde bewonderenswaardige kalmte en moed, hij was dadelijk, nadat hij was verbonden, weer te paard en zette de revue over de troepen, ter eere van den verjaardag der infante Maria, de las Mercedes, voort, alsof er niets was gebeurd. Campos telegrapheerde onmiddellijk aan de Regentes den goeden afloop van den aanslag op zijn leven. De man, die de bommen wierp, werd, zoodra hij dit had gedaan, door twee politie-agenten gegrepen. Paulino Pallas is een bekend anarchist, hij was ge heel verrukt over zyn gemeene daad en betreurde 't alleen, dat hij den maarschalk niet had gedood, 't Was toch, naar hij getuigde, zyn plan geweest den maarschalk en den gelieelen staf te vermoorden. Bij een huiszoeking werden vele anarchistische ge schriften op zyn kamer gevonden. Twee andere anarchisten, die verdacht worden van medeplich tigheid, zijn gisteren ook gearresteerd. Pallas zal eerstdaags reeds voor den krijgsraad terecht staan, die wel korte metten met hem zal maken. Te Madrid en in geheel Spanje maakte het be richt van den aanslag op den maarschalk veel sen satie. De parade, die in de hoofdstad zou plaats hebben, werd dadelijk afgelast. Te Miskalcz (Hongarije) beweerde een 15jarig boerenmeisje bezoeken van de Heilige Maagd te hebben gehad. Het volk bracht haar fraaie geschenken en hield haar in hooge eere en toen de priester tussehenbeide wilde komen, werd hij door het volk bedreigd. Voor eenige dagen zou het meisje zijn ge storven met de mededeeling aan haar moeder, dat de Heilige Maagd haar had verzekerd, dat zij na drie dagen zou worden opgewekt. Het meisje lag in een doodkist; het volk was er om heen verzameld, toen de autoriteiten met een dokter kwamen, die instrumenten in de hand hield. Bij de nadering van den geneesheer sprong de heilige in de doodkist op en riep: »Sny me niet, dokter, ik kan ook dadelijk worden opgewekt." Zij is thans opgenomen in het hospitaal van een gevangenis. Een jong meisje, dat Zola schriftelijk had ge vraagd, of hy haar het lezen zijner werken aanried, kreeg het volgende antwoordZoolang een jong meisje niet getrouwd is, staat ze onder toezicht van haar ouders en wanneer zij trouwt, doet ze wel den raad van haar man te volgen. Mijn opinie nu is deze u kunt mijn boeken lezen wanneer uw ouders of uw echtgenoot het u veroorloven." De heer X. te Keulen, die, van eene buiten- landsche reis terug komende, van het spoorwegstation met een huurrijtuig naar huis reed, stak in zyn ver langen om zijne vrouw te zien, die hem aan de voor deur stond op te wachten, hoofd en bovenlijf uit het portiervenster nog voordat het rijtuig stilstond. Maar de zwaarlijvigheid van den reiziger belette hem zioh uit dat venster weder los te werken. Alles wat hij beproefde bleef vruchteloos, zoodat men eindelijk besloot naar den stal te rijden, waar met hulp van een rijtuigmaker het portiervenster uit elkander genomen kon worden. De heer X. mocht toen naar huis wandelen, om vrouw en kroost te begroeten, doch niet dan na eerst de kosten van het beschadigde portier te hebben voldaan. Een dokter te Presburg had een kind bezocht dat aan diphtheritis leed. Hij ging naar huis en vóór dat hy den tijd had zich te wasschen en te ontsmetten, sloeg zyn zoontje hem de armen om den hals en kuste hem. Twee dagen later bezweek het kind zelf aan de gevreesde ziekte. De dokter werd tengevolge hiervan krankzinnig en stierf, terwijl hy riep»Ik heb mijn kind gedood Ook een feest-rede. Koning Humbert van Italië werd onlangs in een klein stadje in Piemont, op weg naar de manoeuvres, feestelijk ontvangen. Alles ging naar wensch, tot dat de Koning den burgemeester de hand drukte, en deze, daardoor geheel van streek gebracht, zijn feestrede begon. •Majesteit", stotterde de goede man, >nu ik de eer had u te zien, nu nu kan u rustig sterven." Zaterdag had te Brussel de jaarlijksche bede vaart plaats van de oud-strijders van 1830, naar de Place des Martyrs, waar hunne gesneuvelde wapen broeders begraven liggen. In grooten optocht, voor afgegaan door het stedelijk muziekkorps, begaven de oudjes zich op weg, velen nog in de oude uni form, de blauwe kiel met rood afgezet en de met astrakan omzoomde kwartiermuts, anderen in bur gerkleding. Sommigen, voor wie de af te leggen weg te lang was, hadden in rijtuigen plaats genomen. Deputaties en muziekkorpsen luisterden den stoet op, die zich ten slotte begaf naar het Café de Vienne, waar een banket plaats had. Daarna waren de oud-strijders uitgenoodigd tot bijwoning eener voorstelling in een der theaters. Dit is het eerste jaar, dat de Belgische Regeering niet officiëel van hare instemming doet hlyken, hetgeen wordt toe geschreven aan het feit, dat zij overkropt is met werkzaamheden, tengevolge van vele en gewichtige wetsontwerpen, nu aanhangig. De werkstaking in de kolenmijnen in het Noor den van Frankrijk blijft, wat betreft het bekken van Pas-de-Calais, haar ernstig karakter behouden. De verwachting, dat in den omtrek van Lens de arbeid Maandagmorgen gedeeltelijk zou worden her vat, bleek ijdel te zynintegendeel scbynt het syn dicaat der mynwerkers aldaar vaat besloten de

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2