1893 N°. 115. Donderdag 28 September. 80ste jaargang. GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmae te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaaiders, Inzending van advertentiën vóór S uren op den dag der uitgave» COURANT. De prjjs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Het adresdebat. In één dag heeft de Tweede Kamer, die zeer onvoltallig was (slechts a/s der leden was aanwezig) bet debat over bet adres van antwoord op de troon rede ten einde gebracht en dat adres ongewijzigd aangenomen. Verwondering baren mag dit niet, waar bet adres nagenoeg een weerslag was op de troon rede, schier geen enkele eigen gedachte der Kamer inhield en derhalve daaruit ieder quaestieus punt was weggelaten. Het debat was ook uiterst mat en alleen de Mi nister van Financiën werd door enkele sprekers opgeroepen om eenig meerder licht te doen schijnen over zijne verdere financiëele plannen, speciaal ten opzichte van de wijziging van het personeel en de opheffing van tollen. Omtrent het laatste openbaarde de Minister gee nerlei uitzicht, omdat daaraan vele bezwaren waren verbonden, terwijl de Kamer hem het daarvoor dienend aequivalent had onthouden door de meerdere verla ging van den zoutaccijns dan door de regeering was voorgesteld. Wat het personeel betreft, aan de partiëele her ziening daarvan wordt met ijver gearbeid en voor 90 pet. is men daarmede gereed. Eenerzgds geven deze inlichtingen van den minis ter het bigde vooruitzicht, dat vermoedelijk nog door deze Kamer met deze regeering eene herziening van het personeel zal plaats hebben, wat verschillende sprekers gisteren evenzeer hoopten. Maar anderzijds geeft het een gevoel van onvoldaanheid, dat de regee ring na de sobere troonrede, bij het adresdebat niet wat nader hare plannen heeft ontvouwd en dat de Kamer haar gisteren daartoe niet wat sterker heeft uitgelokt. Thans blijft het voor de natie een hoogst twijfelachtige toekomst op politiek gebied, waarin nauwelijks een draad is te vinden. De regeering wil blijkbaar de Kamer zooveel mo gelijk vrijheid van handelen laten, en dit strekt haar tot eer. Maar toch, eene kleine aanduiding wat de gevolgen zullen zijn van eene eventueele verwerping of ingrijpende wijziging van het kieswet-ontwerp, alsmede eenig licht omtrent de vermoedelijke indie ning der wijzigingswet op het personeel ware voor de natie wel gewenscht geweest. Maar niets van dat alles. Zelfs geen zachte drang der regeering om de kieswet onmiddellijk ter hand te nemen. Van waar wederzijds die matheid GOES,; 27 September 1893. Op de aanbeveling ter benoeming van secretaris ontvanger te Oostburg komt als nommer 1 voor de heer J. M. S1 e g tadjunct-commies ter secretarie van Goes. Bij de aanbesteding, Maandag door het depar tement van koloniën gehouden, was de heer J. J. Ochtman alhier minste inschrijver voor de volgende perceelen 9000 liter groene erwten voor f 1179,59, 9000 liter idem voor f 1224,59, 9000 liter idem voor f 1247,09, 19000 liter idem voor f2487,71, 19000 liter idem voor f 2582,71, 18000 liter idem voor f2490,92, 10,000 liter idem voor f 1308,12, 10000 liter idem voor f 1358,12, 9000 liter idem voor f 1247,09, 25000 liter idem voor f 3335,10, 25000 liter idem voor f 3460,10, 15750 liter idem voor f 2093. Bg het sectie-onderzoek van de suppletoire begrooting voor Binnenlandscbe Zaken voor 1893, hadden verscheidene leden der Eerste Kamer ernstige bezwaren tegen de voorgenomen verplaatsing van het R ij ks-Landbouw-proefsfca- tion van Breda naar Goes. Eén lid zou daarom zelfs tegen stemmen. Zij achtten Breda beter gelegen en meenden, dat de verplaatsing geene bezuiniging zou aanbrengen. Andere leden beaamden het voorstel. Zie laatste berichten.) Geslaagd, met onderscheiding, voor het theore tisch gedeelte voor technoloog of ingenieur te Gent de heer E. de Koning, geboortig van Goes. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevor dering van landbouw en veeteelt in Zeeland heeft aan den beer mr. M. J. de Witt Hamer, ad vocaat en procureur te Middelburg, de vraag gesteld of de buitengewone machtiging, bedoeld bij art. 26 der jachtwet van 13 Juni 1857 (StM. no. 87) ook kon verleend worden tegen den wil van hem, die, hetzjj als grondeigenaar, hetzij als bezitter van een van den eigendom van den grond afgescheiden jachtrecht, rechthebbende is in de jacht op de gronden waarop de buitengewone machtiging het schieten of bemeesteren van wild of schadelijk ge dierte veroorlooft. De heer mr. De Witt Hamer is in een uitgebreid advies tot de conclusie gekomen, dat die vraag bevestigend moet beantwoord worden, en de minister bevoegd is ondanks den grondeigenaar of den rechthebbende op het jachtrecht de buiten gewone machtiging te verleenen. Uit Wemeldinge meldt men ons: De toestand van den cholera-] ij der is steeds voor uitgaande, zoodat hij waarschijnlijk binnen enkele dagen hersteld zal zijn, terwijl gelukkig in het groote I gezin van Verschuure zich tot nu toe geene meerdere gevallen hebben voorgedaan. De heer KolfF van Oosterwgk zal deze week het huis komen ontsmetten. Mazelen heerschen thans in drie gezinnen. Wemeldinge. Wijlde gemeentesecre taris alhier in eene gemeente met 1931 inwoners slechts f 350 tractement had en alzoo gelijk stond met zijn collega's te Kloetinge en Dreischor, resp. 1188 en 982 zielen tellende, terwijl zijn ambtgenoot te Kapelle met 1884 inwoners zoowel als meerderen in Zeeland f 500 genoot, had deze ambtenaar en zeker niet ten onrechte om gelijkstelling gevraagd. De Raad heeft na langdurige discussie, zijn salaris verhoogd met f 75 en alzoo op f 425 gebracht. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Hoogeveen D. Van der Turk, thans surnum. te Middelburg. Bij de rijkstelegraaf zijn o. a. verplaatst: de commies der telegrafie 2e kl. S. E. Heukers van Vlissingen naar Middelburgid. 3e kl. H. L ij b a a r t van Rotterdam naar Vlissingenld. 3e kl. F. Ive t n e r van Middelburg naar Rotterdamidem 2e kl. P. Bruggeman van Baarn naar Amsterdam. Borsele. Maandag werd in de directiekamer al hier eene vergadering van den Dijkraad gehouden tot behandeling van een voorstel van het Bestuur om over te gaan tot verdediging van den oever te Borsele naar aanleiding der helmduikingen en peilingen tusschen de raaien 46 en 50. Na over weging van den toestand besloot de Dijkraad zich met het voorstel te vereenigen en voor de uitvoe ring van steenbestortingen beschikbaar te stellen een bedrag van f 68091. Ter bestrijding dezer kosten werd besloten het dijkgeschot van Ellewoudsdijk te verhoogen met f 1282,86 l/2 en dat van Borsele met j 1564,33, alsmede de bijdragen der aangrenzende polders te bepalen op het gewone bedrag van ƒ6157,61. Voor de verzekering van de waterbouwkundige ambtenaren en werklieden bij peilingen enz. tegen ongelukken raamde de Dijkraad eene som van f 50 in de loopende begrooting. Daar niet alle renten van kapitalen vóór bet slui ten der vorige rekening waren afgehaald, werd een bedrag van f 944,50 uit den post voor onvoorziene uitgaven aangewezen om daaruit de restanten te voldoen. Omtrent de verwisseling van schuldbrieven besloot de Dijkraad toetestemmen in de toevoeging van cou ponbladen bij de oorspronkelijke obligatiën, zooals de vergaderingen van Ingelanden te Ellewoudsdijk en Borsele hebben geadviseerd. De Standaard maakt de volgende o. i. juiste opmerking »De opsporing van misdaden is onge twijfeld een veel zwaarder taak dan eertijds gewor den, nu ook aan den misdadiger veel sneller mid delen van beweging ten dienste staan. Toch ontrust het ons gevoel van zekerheid, dat de justftie ten onzent in korte jaren, zoo slag op slag, bij gruwelijk gepleegde moorden, onmachtig bleek, om den dader te vinden. De moord te Haarlem, de moord op de Prinsen gracht te Amsterdam, de moord te Osch, en nu weer de geheimzinnige zaak van De Jong, verzwakken het vertrouwen, dat lange jaren in de vindingrijk heid der justitie gesteld werd. Deze indruk is algemeen, en wordt in alle krin gen uitgesprokenen juist daarom hopen we te meer, dat de justitie thans gelukkiger moge zijn. Toch rijst ook nu weer de vraag, of de middelen, die men kiest, op het beoogde doel berekend zijn. In Arnhem is nu 25, in het Gooi 100 uit geloofd voor het vinden van de lijken der twee vrouwen, wier vermoording ondersteld wordt. Is dit nu, zoo vraagt men, een som aan den ernst der zaak geëvenredigd In Engeland loofde men meer dan eens premiën van f 2000 en meer uiten het lokaas werkte probaat. Bloedhonden slaagden er meer dan eens in, in een bosch of op een breed terrein de plaats op te snuf felen, waar het bewijs van een misdaad verborgen lag. Waarom dit middel ook nu niet aangewend Hier nam men gewone trekhonden van de visch- karren. Gevoel van zekerheid onder het sohild der justitie is een der eerste weldaden, die de stille burgerij van haar justitie vraagt. Laat dit gevoel ook ten onzent niet te loor gaan." Aan bet ministerie van waterstaat is eene zeer ingrijpende herziening ontworpen van het alge meen reglement voor den dienst opde spoorwegen. Een ontwerp van zoodanig gewij zigd reglement is van regeeringswege aan het oor deel der spoorwegbesturen onderworpen. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Oron. Ct. deelt mede, dat de commissie van rappor teurs over de kiesrecht-ontwerpen zelfstandig werkende een leiddraad voor dat onder zoek heeft opgemaakt, die 17 punten bevat en een geleidelijk onderzoek zal bevorderen, maar ook een breedvoerigheid, even groot als die bij bet algemeen debat. Men kan een volumineus verslag tegemoet zien en als van zelf, als gevolg daarvan, eenig tijd verlies, dat, naar zijne meening, zijn vroeger geuit vermoeden wel zal bevestigen, dat men 't openbaar kiesrechtdebat niet voor Februari 1894 zal kunnen hervatten. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. En de zitting van gisteren werden de beraadslagingen over het wetsontwerp tot regeling van het faillissement en de surséance van betaling voortgezet. Door den heer Vlielander Hein werd gewezen op de groote voordeelen die deze voordracht aanbiedt en de tal van verbeteringen, die zij in het failliet- recht brengt. Over enkele bedenkingen kan hg dan ook zeer goed heenstappen, maar zijne bezwaren golden arit. 35 en 39, waarop hij later terugkomt en de bijvoeging van art. 1 (bet onderzoek naar het gemeenschappelijk belang der crediteuren) waarom trent hij volkomen de bezwaren deelde, door den heer Pijnappel ontwikkeld, wiens standpunt hg ook geheel Innam. De heeren Melvill van Lynden en v. Zinnicq Berg man waren tegen het ontwerp op grond van de gelijkstelling tusschen kooplieden en niet-kooplieden en de bijvoeging van art. 1. De heer Kist eveneens. Hij wees op het geheel exceptioneel karakter van het faillissement, dat niet mag worden aangewend als middel tot verkrijging van goedkoop en snel recht. In de praktijk is de noodzakelijkheid van de uitbreiding van het failliet- recht volstrekt niet gebleken en zjj zou onnoodig de vrijheid en zelfstandigheid van de burgers aan tasten. De heer Van Lier achtte de meeste bezwaren tegen het ontwerp opgelost. Hij acht hét bezwaar der gelijkstelling ongegrond. TWEEDE KAMER. Bij de gisteren gehouden beraadslaging over het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede, werd in de eerste plaats door den heer De Meijier ge wezen op het gemis eener toezegging, betreffende de herziening van de personeele belasting, door den minister van financiën toch zoo nadrukkelijk noodig geacht en indirect toegezegd. De heer Van Kerkwijk sprak zijn leedwezen uit over het lang uitblgven der afschaffing van de tol len, terwijl de heer A. v. Dedem protesteerde tegen de te gunstige voorstelling welke in de troonrede gegeven wordt van den toestand van den landbouw, van handel, scheepvaart en nijverheid. De heer Pyttersen, hoewel ook zeer verlangend naar de herziening van de personeele belasting, wilde eerst de kieswet afgedaan zien, omdat hij vreesde voor eenig verband tusschen kieswet en belasting. De heer Bahlmann drong mede aan op spoedige indiening van een wetsontwerp tot herziening van het personeel, waarvoor hij desnoods den minister de tollen als equivalent wilde laten. De heer De Beaufort (Amsterdam) lid der comm. v. redactie van het adres, verdedigde dit en wees er op, dat het adres niet anders is dan een weer klank op de troonrede en geen punten kan aanvoe ren welke in die* troonrede niet besproken worden. De Minister van Financiën verdedigde de financiële paragraaf in de troonrede en deed uitkomen, dat waar gezegd wordt, dat 's Rijks geldmiddelen vol doende zijn en geen nieuwe belastingen noodig zijn, dit niet in zich sluit dat ook belastinghervormingen niet noodig zijn of achterwege zullen big ven. Nog maals verzekerde de minister aan zijn wetsontwerp tot herziening van het personeel te zullen doorwerken dat roods voor 90 pet. gereed is. Na repliek van de verschillende sprekers werden de algemeene beraadslagingen gesloten en kwamen de paragrafen aan de orde. Het geheele adres is aangenomen met 65 tegen 1 stem, die van den heer A. Van Dedem. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Te Borsele is tot predikant beroepen dhr. F. C. Frederiks, cand. te Almkerk. Waarde. Tot predikant der Hervormde gemeente alhier is beroepen de heer J. Wartena, candidaat te Gouda. Aan den onderwijzer N. Van der Hoeff te Wemeldinge is een verhooging van salaris toege kend van f 50, waardoor dit is gebracht op f 550. Ds. N. de Jonge, deelt in zijn ChristelVolks blad van Zaterdag 23 Sept. jl. mede dat hem door het bestuur van Ederoord te Ede verzocht is, zich te willen belasten met de geestelijke leiding van deze inrichting voor krankzinnigen en zenuwlijders. Ds. de Jonge heeft gemeend deze uitnoodiging te moeten aannemen. De alphabetische voordracht ter benoeming van een hoofd der openb. school te Koudekerke bestaat uit de heerenH. Jongepier hoofd der school te Heinkenszand, H. Meijier onderwijzer bij de Rijks leerschool te Middelburg, C. J. Reisinger hoofd der school te Haamstede, T. Trompet onderwijzer te Zalk en Veecaten, M. Vader hoofd der school te Kleverskerke. De minister van binnenlandsche zaken, ofschoon op hoogen prijs stellende het aanbod van de af- deeling 's-Hertogenbosch der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, om voor bare rekening eene kweek school te bouwen en die onder dezelfde voorwaar den aan het rijk te verhuren als waaronder de oude kweekschool werd gehuurd, heeft in de gegeven omstandigheden geen vrijheid gevonden dat aanbod aan te nemen. De onderhandelingen hebben derhalve geen voort gang; de verplaatsing der Bossche kweekschool naar Nijmegen staat vast. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. Maandag 25 Sept. 1893 zijn veroordeeld wegens jachtdelictM. W. te Wemeldinge, P. F. te Schore, J. F. D. en L. P. beiden te Kwadendamme, F. H. te Clinge en J. Z. te Ovezand, ieder tot 2 maal f5 b. s. 2 maal 4 d. h.J. R. te Ovezand, J. I. en M. K. te Oudelande, ieder tot 2 maal f4 b. s. 2 maal 3 d. h.J. S. te Kwadendamme, tot f2 b. s. 2 d. h.J. d. K. te Baarland, tot 4 maal f 10 b. s. 4 maal 4 d. h.D. H. te Kats, tot f 0,50 b. s. 1 d. h.P. S. te Hoedekenskerke, en C. A. te Kwadendamme, ieder tot f 5 b. s. 4 d. h. visscherijdelictC. B. v. d. B. te Vlake, en Ph. M. te Kruiningen, ieder tot 2 maal f 3 b. s. 2 maal 3 d. h.F. J. en T. J. te Mariakerke, ieder tot f 25 b. s. 5 d. h.visscherijdelict en overtreding art. 473 W. v. S.r.T. J. te Mariakerke, tot f5 b. en f 25 b. s. 2 en 5 d. h.overtreding drankwet E. d. C. huisvrouw van F. S. te 's-Heer Arendskerke, tot f 10 b. s. 5 d. h.overtreding gemeente verordening GoesP. A. H., A. M. C. De J. M. H. te Goes, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.strooperij W. B. te Goes, tot f3 b. s. 3 d. h.over treding art. 460 W. v. S.r.P. A. te Borsele, en M. De J. te 's-Heer Arendskerke, ieder tot fl b. s. 1 d. h.art. 473 W. v. S.r.P. R, J. K. te Graauw, en F. J. te Mariakerke, ieder tot f3 b. s. 3 d. b.dronkenschap en politie-over- treding: J. K. te Nieuwdorp, tot f3 en fl b. s. 3 en 1 d. h.dronkenschapJ. v. d. L. te Borsele, J. D. te 's-Gravenpolder, A. M. te Hein kenszand, M. De M. te Kruiningen, L. R., J. L. en D. v. d. V. te Goes, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. A. M. De P. te Hansweerd, tot 2 maal f2 b. s. 2 maal 2 d. h.J. B. te Heinkenszand, tot 3 d. h. N. B. te Ierseke, tot f15 b. s. 3 d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werdenJ. B. en A. B., beiden te Vlake, beklaagd van jachtdelict, en A. S. te Goes, beklaagd van overtreding gemeente-verordening. Landbouw en Veeteelt. Hooi, stroo en kaf als voeder. Reeds in een vorig nommer is opgemerkt, dat geen ander voedingsmiddel zooveel in hoedanigheid verschilt als hooi. Daarvoor bestaan verscheidene oor zaken. In de eerste plaats de soort en de gesteldheid der gewassen, waarvan het afkomstig is. Wil men goed hooi verkrijgen, dan moet het groen voeder ge groeid zijn op een zuiveren, drogen en goeden grond, die bovendien op zijn tijd gemest is. Nog vrij algemeen is het de gewoonte om gras- en hooilanden aan hun lot over te latenhoogstens wordt er nu en dan wat stroo of kaf over gegooid en de meest in het oog loopende onkruiden verwijderd. Eu toch eischt het gras, evengoed als andere gewassen, eenige zorg.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1