1893 N°. 114. Dinsdag 26 September. 80ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, J 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmak. te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers* en Brie vengaai ders. Da prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwoljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën voor 9 uren op den dag- der uitgave. Op ZATERDAG den 30 SEPTEMBER a. sdes namid dags te een uur, zal iu een der zalen van liet Raadhuis ge houden worden de verpachting van de navolgende eigendommen der gemeente en wel bij enkele inschrijving: 1°. Het Hoefje, genaamd »de Trekkerswoning"lig gende aan de Westzijde van den Havendijk nabij de kom der gemeente, met daaraan toegevoegde gron den, in höt geheel groot 9 iï. 61 A. 38 Centiaren 2°. De Westerschans en omliggende gronden, ten noorden van het eerste perceel, groot 2 H. 87 A. 10 C.; 3°. De Hoveniering aan den Oosthavendijk bij de meestoof »De Zon", groot 41 Aren; 4°. De Hoveniering in de Zoute Vest, groot 6 Aren 10 Centiaren. De voorwaarden liggen van Woensdag 20 September ter lezing gedurende eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren ter Secretarie der gemeente. Goes, den 16 September 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, hartman. Algemeen Overzicht. Het buitenlandsch nieuws is nog niet zeer be langrijk, wat trouwens een gewoon verschijnsel is in dezen tijd van het jaar, waarin alle Kamers nog rust houden en er derhalve op politiek gebied wei nig voorvalt, dat de moeite waard is om er in het bjjzonder de aandacht onzer lezers voor te vragen. Eéne zaak intusschen is er, die bijzondere belang stelling verdient, omdat zij zeer onverwacht is ge komen en men nog niet kan nagaan welke gevolgen zij zal hebben. Zooals onze lezers weten, is de vroegere Duitsche Rijkskanselier, prins Von Bis marck, reeds geruimen tijd ongesteld en tijdens zgn verblijf te Kissingen, waarheen hij ieder jaar eene poos gaat in het belang van zgne gezondheid, is zijn toestand er niet beter op geworden. Hij heeft daar dan ook langer vertoefd dan anders zgne ge woonte is en men vreesde reeds, dat hij niet meer zou kunnen vervoerd worden. Gelukkig is hij wëer herstellende en bestaat het plan om naar Friedrichs- ruh, zijne gewone verblijfplaats, terug te keeren. Nu heeft Keizer Wilhelm hem per telegraaf een zjjner paleizen als woning aangeboden, teneinde daar zijn geheel herstel aftewachten, daar hij meende, dat Friedriehsruh in geene geschikte streek ligt. Bismarck heeft echter op advies van zijn lijfarts, dr. Schwenniger, den keizer dank gezegd voor zijn mild aanbod en hem de verzekering gegeven, dat Friedriehsruh een zeer gezond verblijf voor hem is. Het spreekt wel van zelf, dat deze plotselinge toe nadering van de zijde des Keizers eene belangrijke gebeurtenis is, die niet slechts in Duitschland, maar ook [daar buiten druk besproken wordt. Zooals het gewoonlijk gaat, maakt deze edelmoedige daad van den hoogstgeplaatste tegenover den onderdaan een grooten indruk, en vele stemmen doen zich dan ook hooren om den Keizer luide te prijzen. Ja sommigen gaan zelfs zoover, met het vermoeden uit te spreken, dat Bismarck eerlang weder zijne regeertaak zou aanvaarden. Dit nu, is zeker eene vrij ondoordachte bewering. Niet alleen tocb, dat zijn gezondheidstoe stand van dien aard is, dat van een krachtig op treden van den ijzeren kanselier wel niet licht meer sprake zal zijn, heeft Bismarck, door zgne stelsel matige oppositie tegenover de huidige regeering, als het ware zichzelf den weg afgesneden om ooit weêr tot zijne vroegere grootheid terug te keeren. En al moge nu ook als verzachtende omstandigheid daar voor gelden, de gevoeligheid van een groot staats man, die een systeem, waaraan hij een groot deel van zijn tijd en zgne krachten heeft gewijd, op eens ziet omver geworpen, dit neemt niet weg, dat er thans voor een Bismarck geene plaats meer is in de regeeringskringen van het Duitsche rijk. Zal alzoo vermoedelijk de kluizenaar van Friedriehs ruh daar ook zijne verdere levensdagen wel slijten, het is niettemin een daad van karakter, die de Keizer heeft verricht door persoonlijk den eersten stap te doen tot eene verzoening met den grooten staatsman, die jarenlang de rechterhand was van 's Keizers grootvader en die met dezen onvermoeid gearbeid heeft om Duitschland zgne tegenwoordige plaats in de rij der groote mogendheden te doen innemen. Het aanstaand bezoek van het Russische eskader aan Toulon heeft de Fransehen in een toestand van zenuwachtige ontoerekenbaarheid gebracht. Het is schier belachelijk te lezen welke toebereidselen worden gemaakt om de Russen waardig te ontvan gen en het schijnt wel, dat deze eene soort triomf tocht door Frankrijk zullen maken. De prefect van de Seine, die buiten Parijs vertoeft en die een ver zoek ontving om ten spoedigste den gemeenteraad bijeen te roepen, teneinde plannen te beramen voor eene feestelijke ontvangst der Russen, had de stou tigheid per draad te melden, dat hem van eene komst van Russen niets bekend was. Men wil, dat hij deze opmerking met het verlies zijner betrekking zal moeten boeten. Waar de gemoederen zoo opgewonden zijn, heeft een kalmeerend woord dubbele waarde. Zulk een woord heeft »un bon Francais" in de Figaro^ ge schreven, en hij beweert, dat hij zijne inlichtingen heeft van zeer invloedrijke Russische regeerings- personen. De schrijver verklaart, gerechtigd te zijn er met nadruk op te wijzen, dat Rusland hoogstens tot een gezamenlijk defensief optreden met Frankrijk te vin den zou zijn, maar dat een offensief optreden van de republiek, teneinde te trachten den tegenwoordi- gen toestand van Europa te wijzigen, bij den Czaar geen steun zou vinden. »Le bon Francais" heefc in het minst geen bezwaar tegen het groot enthousi asme zijner landgenooten voor de Russen, ja, hij juicht die geestdrift zelfs toe, maar hij acht het noodig haar in de juiste bedding te leiden nu het blijkt, dat velen reeds droomen van een of- en de fensief verbond tusschen de Fransche republiek en het Czarenrgk. Omtrent de werkstakingen in de Engelselie kolendistricten is het meest belangrijke een voorstel van Sir George Elliot, waardoor deze meent, dat een einde zou komen aan de steenkolen-crisis. Hij bepleit de noodzakelijkheid, dat alle mijn-maatschap pijen ééne groote compagnie zullen vormen, in welker bestuur zoowel patroons als arbeiders zullen zitting hebben. Een centrale raad zal het uitvoerend bewind vormen daarin zullen alle tegenwoordige maatschap pijen afgevaardigden hebben in verhouding tot het bedrag harer jaarlijksche productie. Het loon der arbeiders zal worden bepaald door districtsraden, samengesteld uit afgevaardigden van de patroons en van de arbeiders. Behalve dat loon zullen de werklieden nog een aanzienlijk deel van de winst ontvangen, na aftrek van 5 pet. van het aandeelen kapitaal. Het hangt er maar van af of alle maatschappijen in zulk een voorstel zullen willen treden. Buiten Europa trekt dezer dagen Brazilië in het bijzonder de aandacht, omdat daar een opstand is uitgebroken, waartegen de regeering dier republiek ternauwernood schijnt opgewassen. De ziel van dien opstand is admiraal Mello, en naar het heet zou hij, als trouw aanhanger van de vroegere Keizerlijke dynastie, willen beproeven het land te winnen voor den kleinzoon van den vroegeren Keizer, den zoon van den graaf d' Eu. Mello was ten tijde van den val van Keizer Dom Pedro in Indië, zoodat hij dien val niet kon belettenhij meent, dat de groote meerderheid der bevolking op de hand van het vroegere bewind is en dat diensvolgens aan het tegenwoordige een einde moet worden gemaakt. Aanvankelijk is admiraal Mello niet ongelukkig in zijn pogen, daar de hoofdstad des Rijks vermoedelijk weldra in zijn handen zal zijn. In andere gedeelten van het land strijden zgne aanhangers niet met zoo veel succes, doch over het algemeen luiden de be richten toch het meest gunstig voor Mello. Intusschen hebben die tijdingen alle slechts eene betrekkelijke waarde, afhankelijk van de partij, in wier handen de telegraaflijnen zich bevinden. Voor kerkgangers. In de Vaderlander leest men onder het opschrift *Voo r Ker kgan gers" het volgende: Overweeg niet te veelhoe ge u kleeden zult, want dat heeft met het doel van uw kerkgang bitter weinig te maken. Wacht niet te Inng, voor dat ge op weg gaat, want het is nergens toe noodig voor een luilak gehouden te worden. Kom niet te laatwant men zou denken, dat uw verlangen naar het godshuis maar zeer matig was. Praat niet te drukwant daar is de beurs voor of de theevisite, Zing niet te mooiwant dat vindt de Heer onuit staanbaar leelijk. Galm niet te luidwant 'gij wordt opgewekt om te zingen, niet om te schreeuwen. Hoor niet te oppervlakkig, want dan is uw winst gelijk nul. Bedil niet te ergwant de predikant mag u niet uitnoodigen om het beter te doen. Vergeet niet te spoedigwat u ter zelfbeproeving is voorgehouden. Beoefen niet te weinigwat de Heer van een ge- loovig kerkganger verwachten mag." Ons dunkt, dat verschillende van deze raadgevingen geen hoogen dunk van de stemming der kerkgangers verraden en dat ze al even ergerlijk zijn als de bordjes in de kerk der Hervormde Gemeente te Goes, waarop men uitgenoodigd wordt het onvoeg zame spuwen" na te laten l GOES, 25 September 1893. Naar aanleiding van het belangrijk goed slot der rekening van het laatst afgeloopen dienstjaar is door Ingelanden van den Goeschen polder besloten eene uitkeering van f 4 per hectare aan de grondeigenaren te doen. Deze gunstige om standigheid, waarin weinig Zeeuwsche polders ver- keeren, vindt bare oorzaak in het feit, dat de in- komsten uit eigendommen, zonder dat heffing van i dijkgeschot noodig is, zooveel hooger zijn dan de I uitgaven, nu rente en aflossing voor betere water- loozing zijn afgeloopen. D@ vroeger plaats uitkeering moest in 1883 gestaakt worden. Door Ged. Staten van Zeeland is den benoem den provincialen veearts der 3de klasse J. A. D e J Graaf tot standjflaats aangewezen Kortgene en tot dienstkring het eiland Noord-Beveland. {M. Ct.) Ellewoudsdijk. Vrijdag jl. vergaderden alhier I de Ingelanden van het calamiteuse waterschap Ellewoudsdijk, o. a. ter behandeling van een verzoek van Burgemeester en Wethouders der ge meente Driewegen tot het verleenen van eene bij drage voor verharding van den Staartscken dijk en den Paulushoeksëhen zandweg, en zulks in verband met een eventueel op te richten steiger aan de Staartnol. Aan deze oprichting nl. is als voorwaarde gesteld de verharding van den weg van Driewegen naar de Staart. Genoemd verzoek werd met twee stemmen meer derheid gewezen van de hand. Holijnsplaat. Ook in deze gemeente beginnen zich de mazelen te vertoonen. Op het oogenblik zijn er twee lerseke. Zaterdagmorgen was op een raam van het gemeentehuis een geschrift aangeplakt van den volgenden inhoud: Allen, die vandaag durven stemmen tegen de kermis, zullen wij beschouwen als vijanden der bur gerij en hen zooveel benadeelen als in ons vermogen is, hetzij door vuur of vernieling. Uit naam der Burgerij. Ierseke. Zaterdagvoormiddag hield de Ge meenteraad eene vergadering, welke uitsluitend belegd was ter overweging van de vraag of de kermis (die den 28en dezer begint) zou doorgaan. Alleen de heer Sauer was afwezig. Alvorens de discussiëa te openen gaf de Voorzitter als zgne ziens wijze te kennen, dat het gevaar voor besmetting door de cholera niet vermeerderen zou als er kermis gehouden werd. Het gevaar bestaat toch, bewijze Wemeldinge. Bovendien had hij alle mogelijke voorzorgen genomen door gezondheidspassen te eischen en liedjeszangers en dergelijke te weren. Noch B. en W., noch de Voorzitter hadden een voorstel aan te bieden. De heer Van Harmeien stelde voor voorzichtig heidshalve de kermis uit te stellen en over 3 of 4 weken nader te beslissen. De Voorzitter meende, dat dit ook zijne gevaren had, daar het dan veel kouder is, doch de heer Van Harmeien had verleden jaar niet van kwade gevolgen De heer Sinke vond de handelwijze van B. en W. wel wat tweeslachtigwèl raad beleggen maar geen voorstel inbrengen. Het was dan ook gemakkelijker den last op een anders schouders te laden, toch waardeerde hij het, dat zij den Raad in de gelegen heid gesteld hadden zijn oordeel uit te spreken. Nu dan, spreker was beslist tegen de kermis en zou er ook altijd tegen stemmen, maar als het dan toch kermis zijn moest dan wilde hij liever niet verschui ven, want over 3 weken hebben wjj waarschijnlijk nog cholera evenals verleden jaartoen had men bij het uitstellen der kermis een 20 gevallen, en toen de kermis gehouden werd, 30. Dus dan maar liever kermis op den gewonen tijd, met alle mogelijke voor zorgsmaatregelen. Maar hij was er tegen. De heer Van Oeveren stelde voor dit jaar de ker mis geheel op te heffen. Dat bracht het belang der gemeente mee. De heer Cupery kon zich met geen der beide voorstellen vereenigen en stelde voor de kermis op den gewonen tijd te doen doorgaan, maar met nog meer beperking dan verleden jaar. Hg wilde in 't geheel geen kramen toelaten en alleen gelegenheid geven tot muziek en dans. Na nog een paar opmerkingen over de waarde van gezondheidspassen enz. werd het voorstel tot uitstel met 7 tegen 2 en dat tot geheele opheffing voor dit jaar met 6 tegen 3 stemmen verworpen. Omtrent het voorstel-Cupéry werd nog gevraagd of dan de muzikanten voor den dans van buiten mochten komen. Dit had natuurlijk geen bezwaar, want men kon een gezondheidspas van hen eischen. De heer Joos Sandee wilde behalve muzikanten nog toelaten kramen en dergelijke (geen liedjeszangers of orgeldraaiers), die zich op 't oogenblik in Zuid- Beveland bevinden, behalve die van Wemeldinge en Hansweerd. Als de heer Cupëry dit bij zijn voorstel wilde voegen, dan ging hij met hem mee. De heer Cupéry voldeed aan dat verzoek. De Voorzitter beloofde zijn best te doen om ge vaar voor besmetting te weren. De heer Cupéry hoopte, dat hij dit doen zou, maar dan moest hij niet handelen als de laatste dagen. Er was bijna dagelijks muziek op straat te hooren. Er gingen nog andere stemmen op tegen het me nigvuldig toelaten van straatmuzikanten. Daarna werd het voorstel om de kermis op den bepaalden tijd te doen doorgaan met 5 tegen 4 st. aangenomen en de vergadering gesloten. Borsele. In de Zaterdag gehouden raadsverga dering werd behandeld en vastgesteld de begroo ting voor 1894, in ontvang en uitgaaf geraamd op een gelijk bedrag van f 9229,91. Aan het burgerlijk armbestuur werd een subsidie over 1894 verleend van f 925, behoudens nadere goedkeuring. Hontenisse. Sedert de hier vóór enkele weken geconstateerde gevallen van cholera zjjn geen nieuwe gevallen meer voorgekomen. In het geheel werden 4 personen aangetast, van wie 3 overleden. Bij Kon. besluit zijn met 1 Oct. o. a. benoemd tot subst -officier van justitie bij de Arrond.-Recht- bank te Winschoten, mr. C. Baart de la Faille, thans ambtenaar van het Openb. Ministerie bij de kantongerechten in het arrond. Middelburg, voor de kantons Hulst, Ter-Neuzen en Oostburg, ter stand plaats Middelburg; tot ambt. van het Op Min. bij de kantongerechten in het arrondissement Middelburg, voor de kantons Hulst, Ter-Neuzen en Oostburg, ter standplaats Hulst mr. A. Tak, thans griffier bij het kantongerecht te Hulsttot griffier bij het kantongerecht te Hulst mr. F. M. C. E. K o k s m a, thans kantonrechter-plaatsvervanger, advocaat en procureur, wonende te Sluis. Bij Kon. besluit zijn met 16 Oct. o. a. benoemd tot subst.-offieier van justitie bij de arrond.-recht bank te 's-Hertogenbosch mr. J. H. C. Horch, thans subst.-offieier van justitie bij de arrondisse- ments-rechtbank te Zieriksee; tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Zie riksee mr. B. VanEeten, thans ambtenaar van het Openb. Min. bij de kantongerechten in het arrond. Rotterdam voor de kantons Rotterdam no. 1 en Schoonhoven, ter standplaats Rotterdam. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de commies 4de klasse bij 's rijks belastingen G. J. Berenschot te Hansweerd met 1 October a. 8. benoemd tot kommis-verificateur, 3e catagorie, te Winterswijk. (M. Ct.) Een Handleiding voor paarden fokker ijdie door de deugdelijke wijze waarop hare samenstelling is voorbereid, met recht als een vertrouwbare gids voor den Nederlandschen paarden fokker mag worden beschouwd, is onlangs uitgegeven door de erven B. Van der Kamp te Groningen. Het initiatief daartoe werd genomen door het hoofdbe stuur van het Genootschap ter bevordering van den landbouw in Drente, dat in December 1888 de Nederlandsche maatschappijen en vereenigingen ter bevordering van landbouw, veeteelt en paardenfok kerij uitnoodigde tot samenwerking om een prijsvraag uit te schrijven ter verkrijging van een populair handboek voor paardenfokkerij. Van de 12 ingekomen antwoorden werden drie, die van de heeren E. A. L. Quadekker, militair paardenarts te Breda, A. Van Leeuwen, rijks- veearts te Leiderdorp en M. W. V. V a n B ij 1 e - velt te Rilland-Bath, door de jury bekroondde uitgeloofde prijs van f 600 werd tusschen de schrij vers gelijkelijk verdeeld. De jury maakte daarop gebruik van de bevoegdheid, die zij zich voorbe houden had, en droeg aan een deskundige op uit deze drie antwoorden éen geheel te maken, onder nadere goedkeuring van en vaststelling door de geheele jury. Het ontwerp-adres van Antwoord der Tweede Kamer op de Troonrede luidt als volgt De Tweede Kamer der Staten-Generaal waar deert het hoogelijk Uwe Majesteit wederom in het midden der Volksvertegenwoordiging te hebben mo gen zien, tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal in naam der Koningin. Wij verheugen ons, dat de mededeelingen omtrent den algemeenen toestand des lands, die wij van Uwe Majesteit mochten ontvangen, in menig opzicht be vredigend konden zijn. Aan den hoogst gewichtigea arbeid, die ons ge*

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1