BIJVOEGSEL GOESCHE COUEANT. ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1895. No. 115. GOES, 22 September 1893. 's-Gravenh«^e. Graaf Van Bijland t, Neder- landsch gezant te Londen, is te Aix-les-bains over leden. Hij leed aan eene borstkwaal. *s-öravenliagre. Aan het officieren-diner ten Hove na de vaandel-plechtigheid heeft de Regentes het welzijn van het Nederlandsche leger gedronken, waarop de Minister van Oorlog namens het leger de gezondheid instelde van H.M. de Koningin, die niet aan het diner was en van H.M. de Koningin- Regentes, alles onder de daverende hoera's der gasten en het spelen der volksliederen door de muziek. De Minister van Oorlog is benoemd tot Comman deur in de Oranje-Nassau-orde. 's-Graventiage. Uit de begrootingsrede van den Minister van Financiën blijkt dat het tekort over vorige diensten tot ultimo 1892 ruim 2 mil lioen bedraagt. Voor het loopende jaar is het geraamd tekort 5.7 millioen. Op den dienst 1894 is het geraamd tekort 5.959.102, welk cijfer vermoedelijk tot 3 millioen zal dalen, terwijl voor 4 millioen aan open bare werken is uitgetrokken. Het fonds tot aanleg van staatsspoorwegen wordt voortaan onder Water staat gebracht en het saldo van het fonds, ten be drage van anderhalf millioen onder de middelen van 1894 opgenomen. Middelburg?. De nieuwe machine welke in de stoommeelfabriek van de firma wed. J. H. C. Kakebeeke Zoon alhier zal geplaatst wor den, is van geheel nieuwe constructie, terwijl het productievermogen door deze machine belangrijk ver hoogd zal kunnen worden. De machine welke op de Kon. Maatschappij »De Schelde" te Vlissingen is vervaardigd, wordt reeds in gedeelten naar hier getransporteerd om in de fabriek te worden opge steld. Middelburg?. Naar wij vernemen beeft het comité van den aanleg van een stoomtramweg Brouwershaven Zieriksee Steen bergen aan de Prov. Staten bericht gezonden, dat zij de verleende vergunning van den aanleg van genoemden tram aanneemt. Gemengde Berichten. Toen de pleiziertrein VlissingenAmsterdam Woensdag van het station Tilburg, na een half uur oponthoud, vertrok, bleef een Goesenaar blootshoofds op het perron achter. Zijne vrouw zat in den trein en had den hoed van haar man bij zich, waarmede zij natuurlijk doorstoomde. Een half uur later volgde de onthutst achtergebleven passagier, met een anderen trein zijne vrouw naar Amsterdam, alwaar hij haar wachtende vond. f£loeting?e. Woensdag had hier een droevig voorval plaats. Een knaap van 14 a 15 jaar, zoon van den landbouwer B. in de Groe, was met een geweer in het veld om op de vogels te schieten. Het geweer weigerdede knaap deed er een nieuw slaghoedje op en stampte met den kolf op den grond om het kruit beter te doen zakken. Door het stampen sloeg de haan toehet schot ging af en trof den armen jongen vlak boven het oog. Hij viel neer, gaf een paar snikken en was dood. Ovezand. Aan het concours, uitgeschreven door de handboog-sociëteit Willem Teil" alhier, werd deelgenomen door 86 schutters van 14 verschillende sociëteiten. De le prijs a f 21,50 voor de meeste kleppen werd behaald door J. Rentmeester van Willem Teil" alhier, na kampstrijd met M. Rijk van »St. Sebas- tiaan" van 's-Heerenhoek, die alzoo den 2en prijs a f 12,90 verwierf. De zijvogels, waarop mede prijzen stonden van f 12,90, werden geschoten door A. West dorp van Vooruitgang zij ons streven" van K waden - damme en door B. C. Rijk van Willem Teil" alhier. Er werden nog twee zij vogels A f 4,50 afgeschoten door A. v. d. Bliek van Zorgvliet" van Ellewouds- dijk en door 'J. Claeijs van »Ons genoegen" van Oudelande. De kallen a f 4,30 werden geschoten door L. Rijk van Barbara", P. v. Stee van Con cordia" en Alb. v. d. Dries van »St. Sebastiaan", alien van 's-Heerenhoek, en door B. v. d. Dries van >Soranus" van Heinkenszand. In een tuin te Borsele werd Donderdag voor den tweeden keer van dit jaar een rijpe aard bei geplukt. Bij circulaire zijn de besturen der waterkee- ringen vau de calamiteuse polders en waterschappen in Zeeland door heeren Gedeputeerde Staten uitge- noodigd bij de betrokken dijkraden te bevorderen dat de waterbouwkundige ambtenaren en de werk lieden, welke gebezigd worden bij peilingen en metingen of andere werken buiten bemoeiing van de aannemers, tegen ongelukken worden verzekerd. Hierdoor zal in eene tot dusver bestaande leemte op voortreffelijke wijze zijn voorzien. Een stoker te Ter-Neuzen werd gisteren door iemand aangevallen, waarbij hem een stuk uit de wang gebeten werd. Bij den dokter gekomen om de wond te doen heelen verzocht deze hem het stuk uitgebeten vleesch, om dit te kunnen aanhechten, waarop de verwonde verklaarde dat dit door zijn aanvaller was opgegeten. Een aardig tooneeltje was op de jongste ker mis te Terhorne te zien. Drie oudjes, van welke twee oud-strijders en dragers van het Metalen Kruis, samen 256 jaren tellende, gingen nog een toertje met den draaimolen maken. Lustig draaide het drie tal in het rond l De justitie uit Zieriksee stelde Dinsdagmiddag te Noordgouwe een langdurig onderzoek in naar de oorzaak van den aldaar gewoed hebbenden brand. Tegen een persoon waren vermoedens gerezen dat bij den brand zou hebben gesticht. (M. Ct.) Het bericht, dat in de buurt van het kerkhof te Naarden het lijk gevonden was van de vermiste juffrouw Schmitz, is gebleken een loos gerucht ge weest te zijn. Van de zijde der Amsterdamsche recherche is eergisteren zelfs op die plaats geenerlei onderzoek ingesteld. Alle vertrouwbare aanwijzingen, die de politie op het spoor van de vermiste vrouwen zoude kunnen brengen, ontbreken nog. Uit Hilversum meldt men aan het Hbld.In de zaak van De Jong zal een derde persoon optreden. Juffrouw Schmitz is namelijk nog in het laatst van Augustus te Hilversum gezien met eenen heer, die volgens beschrijving De Jong niet kan zijn. Deze persoon, woonachtig te Amsterdam, scheen iemand uit fatsoenlijken stand en was blijkbaar met haar op zeer vertrouwelijken voet. Heden is een kellner van het station te Hilversum te Amsterdam verhoord. Hij heeft nl. De Jong en juffrouw Schmitz op 29 Augustus gezien aan het station, vanwaar zij met den sneltrein naar Amster dam vertrokken. Vroege kievits-eieren zijn duur; dat ook late echter hun geld waard zijn, bleek dezer dagen toen een boerenjongen uit Berlicum te 's Hertogenbosch te koop liep met een drietal pas gevonden kievits eieren, en daarvoor 4 gulden besomde. Toen Dinsdag te Gouda een failliete inboedel onder den hamer kwam, deed zich het volgend ver makelijk incident voor. Onder de te verkoopen zaken bevond zich ook een papegaai. Toen de afslager naar gewoonte aan het afslaan ging, werd er van binnen i-mijn" ge roepen. Wie was die persoon Niemand maakte zich be kend, maar een der aanwezigen wist te vertellen, dat de vogel zoo brutaal was geweest. Hij had dien dag dat woordje »mijn" zoo dikwijls gehoord, waar door bij hem de lust opkwam het ook eens te debiteeren. Men meldt aan de Arnh. Ct. Het schijnt te Osch (N.-B.) nog niet veilig te zijn. Woensdagavond is daar namelijk wederom een moord gepleegd. Bijzonderheden ontbreken nog. Aan den heer Hoynck van Papendrecht is door de Koningin-Regentes opgedragen de vaandel-uit reiking in de Maliebaan in beeld te brengen. Nog altijd heerscht onder de dames het ver moeden, dat er voor zilver geen betere bergplaats te vinden is dan de linnenkast. Ook de vuillinnen- kast moet wel eens als zoodanig dienst doen, als bet huis tijdelijk gesloten wordt en de kostbaarheden in veiligheid moeten gebracht worden. De inbrekers, die gewoonlijk menschenkenners zijn, richten dan ook, zooals uit vele inbraken van den laatsten tijd blijkt, hunne schreden het eerst naar de linnen kasten, waar ze bijna zonder uitzondering iets van hun gading vinden. De bewoonster van een kleine villa te Oosterbeek heeft dezer dagen het weinig doeltreffende van linnen als bergplaats van zilver ondervonden. De politie kwam door een in het land gevonden cassette op het spoor van een vermoedelijk vóór een paar dagen gepleegde inbraak. Bij onderzoek bleek het, dat de dieven alles in huis overhoop hadden gehaald. De bewoonster der villa, per telegram van de bevin dingen der politie in kennis gesteld, kwam spoedig terug. Haar eenige hoop was nog, dat de dieven het weinigje zilver, dat op zolder in oud linnengoed geborgen lag, niet zouden gevonden hebben, maar toen men op zolder kwam, bleek, dat de kist tot den bodem leeggehaald en het zilver meegenomen was. {Tel.) Bij een bekend psychiater te Palermo kwam dezer dagen een elegant jong man, markies Groppi, om over zijn vrouw te spreken, een jeugdig schoon wijfje, pas drie maanden getrouwd, verstandig, lief maar behebt met de treurige ziekte om alle kostbare dingen, die zij zag, mee te nemen. Eerst na eenige uren kwam zij dan tot bezinning en in vertwijfeling bracht zij alles terug. Hij had alle geneesheeren geraadpleegdte vergeefs. Thans kwam hij tot den professor. Deze ontbood hem met zijn vrouw tegen den volgenden dag. Hij werd door de schoonheid van 't vrouwtje, door haar gratie en j liefheid getroffenmaar jawel, in een onbewaakt oogenblik nam zij een gouden statuetje en een photo- grapkie met een ljjsfc met edelgesteenten omzet (een geschenk aan den professor van een "Vorstelijk pa tient) weg en stopte het in den zak. De markies stootte hem aan en fluisterdeZiet ge 't het arme kindIk breng het u straks terug. Toen de markiezin vertrok en van den pro fessor afscheid nam, haalde zjj hem nog heel handig een dasspeld met edelgesteenten van de borst. Wie er terugkwam niet de markies en evenmin zijn vrouw. De professor was opgelicht. In een Duitsch blad las men dezer dagen, naar aanleiding van een vechtpartij met messen tusschen een schoonvader en schoonzoon, de volgende curieuse advertentieVerzoek. Daar ik, onderge- teekende, mij met mijn schoonzoon, den heer Flicht- meijer, horlogemaker, door de bemiddeling van zijn vader, geheel verzoend heb en geloof, dat in de toekomst onze vrede niet meer zal worden verstoord, zoo verzoek ik al mijn lieve vrienden en medebur gers dringend, ons beiden in 't vervolg niet meer op te hitsen, opdat we in vrede kunnen leven. Met alle hoogachtingKarl Glauber, horlogemaker. Het Antwerpsche luchtkasteel, dat de »clou" moet worden van de Wereldtentoonstelling van 1894 aldaar, is eigenlijk eene vereeniging van verscheidene ballons captifs of luchtpontons, met een gezamen- lijken inhoud van 74,079 kub. meter, waardoor het luchtkasteel zwevende wordt gehouden. De gaskracht is voldoende voor 59,262 kilogr. en de zwaarte van het kasteel is met 150 personen, die het bevatten kan, 35,620 kilogr. Er is dus geen gevaar, dat bet gebouw zal vallen. Het kasteel bestaat uit buizen van staal en riet, met wanden van Chineesche zijde en toile métaillique. Het zal op een hoogte zweven van tusschen 200 en 500 meter, naar gelang van den wind. Stevige kabels houden het met den grond verbonden, zoodat het vast blijft, zelfs bij krachti- gen wind en al mochten ook de ballons schommelen. In ascenseurs, torentjes of kiosken die 15 per sonen kunnen bevatten worden de bezoekers naar boven geheschen of neergelaten. 's Avonds zal het luchtkasteel electrisch verlicht worden. Het lichte gebouw, boog in de lucht, zal dan een eigenaardig schouwspel opleveren. De nakomelingen van den Nederlander Pieter Smit, die in de 17e eeuw naar New-Jersey vertrok, zoo bericht V Inde'pendance, houden nu al sinds meer dan twee eeuwen ieder jaar een familie-bij eenkomst. Dit jaar waren er op den familiedag 5647 personen by elkaar. De oudste was 96 jaren oud. Een vreeselijke brand heeft te Londen gewoed. De brand brak uit in pand no. 99 aan de Highstreet in de wijk Whiteckapel, bewoond door den bakker Joseph Hermann. In het pand sliepen zes personen nl. de bakker en verder twee meisjes van 20, een van 14 en een juffrouw van 50, alsmede de 18jarige Frederik Marck. De laatste ontdekte den brand. Hij sliep op een achterkamer van de bovenste verdieping en ontwaakte toen zijn kamer reeds vol rook stond. Hij liep naar beneden en wekte zijn meester en schijnt toen de straat opgeloopen om alarm te maken. Hij is de eenige overlevende. Hermann schijnt de andere slachtoffers te hebben willen wekken, doch doordien Marck de deur had opengelaten, werden de vlammen als 't ware de trap opgejaagd en brandde de uitgang, waardoor de rampzaligen hadden kunnen vluchten, geheel af iu minder dan geen tijd. Alle vijf vonden zij den dood in de vlammen. Men zag enkele hunner nog voor 't zolderraam, handenwrin gend van angst en toen verdwenen zij in den vuur poel. De mannen der reddingsbrigade vonden de verkoolde overblijfselen der ongelukkigen dicht bij elkaar; aller vreeselijkst waren de lijken misvormd. Zij werden zorgvuldig gekist en naar het lijkenhuis overgebracht, om geschouwd te worden. Een andere vreeselijke brand legde in het dorp Fouguerolles nabij Rijssel, 49 gebouwen in de asch. De oorzaak moet te wijten zijn aan de onvoorzich tigheid van een 7jarig kind. Terwijl de bewoners van het naburig Quilleboeuf hun buren te hulp snelden, en zij de spuit te dien einde hadden mee genomen, brak ook daar brand uit met het gevolg dat er 7 gebouwen en de kerk afbrandden. Per soonlijke ongelukken zijn op geen van beide plaatsen te betreurental van gezinnen zijn zonder dak. Een ernstig spoorwegongeluk is voorgevallen in den Box-tunnel, op de Great Westernspoorlijn in Engeland. De sneltrein van 9 uren van Padding- ton, die te 11 uren 35 te Bath is, was omtrent eene mijl van den tunnel, die omtrent twee mijlen lang is, toen eensklaps de locomotief, men weet nog niet door welke oorzaak, ontspoorde. Na zigzagsgewijze eenigen tijd voortgereden te zijn, bleef de locomotief steken in het nevenliggende spoor, waarop juist een trein den tunnel was bin nengesneld, die dan ook eenige oogenblikken latei- op de weerlooze machine botste. 't Is een waar wonder, dat het ongeluk geene ergere gevolgen heeft gehad. De reizigers van den sneltrein ontkwamen het met een hevigen schok en grooten schrik. Zij konden te voet naar Corsham terugkeei'en, van waar allen op hunne bestemming teruggebracht werden. De reizigers van den anderen trein waren niet zoo gelukkig. De trein reed niet zoo snel, maar hij schijnt geheel onverwachts op de ontspoorde locomo tief gebotst te zijn. Men voelde een hevigen schok, zoodat alle lichten uitdoofden. De achterste rijtuigen leden weinig, maar de voorste werden geheel verbrijzeld. Het tooneel, dat volgde, was verschrikkelijk. Alles was duister en men hoorde niets dan geschreeuw en jammerklachten. De niet gekwetste reizigers hielpen spoedig aan de redding. De gewonden werden naar Box gebracht, van waar men ze per trein naar het hospitaal van Bath voerde. Zij waren ten getale van veertien. Sommige gewonden zijn zeer erg. - Bij de hevige stormen en vreeselijke over stroomingen, die Spanje thans weer teisteren, heeft vooral de stad Villacagnas veel geleden. De wegen, die er heen geleiden, zijn bijna onbruikbaar wegens slijk en puin van allen aard. Verscheidene huizen zijn geheel door den vloed meegesleept, terwijl andere ernstig beschadigd zijn. In sommige gevallen zijn alleen de naakte muren blijven rechtstaan. Meer dan vijftig lijken zijn opgehaald uit de kelderwo ningen, welke zoo plotseling door den vloed over vallen werden, dat vele bewoners ze niet meer konden verlaten. Men is thans begonnen die woningen met pompen leeg te maken, ten einde de lijken, die er zich wellicht nog in bevinden, op te halen. Toen de eerste hulp naar .Villacagnas gebracht werd, barstte een tweede storm los, die de reddingswerken veel vertraagde en opnieuw veel schade aanrichtte. Verscheidene naburige dorpen, welke tot dien tijd aan de verwoesting waren ontsnapt, zijn thans over stroomd en erg beschadigd. Er is veel vee verdronken. Te Romeral zijn tweehonderd huizen overstroomd en gedeeltelijk ingestort. Er schijnt daar echter niemand verdronken te zijn. De slachtoffers van Villacagnas zijn meest vrouwen en kinderen. Som mige moeders hielden hare wichtjes nog in hare armen gedrukt. Velen verloren het leven bij de moedige pogingen, die zij aanwendden om anderen te redden. Verscheidene kelders, die door het water ondermijnd waren, stortten in en begroeven de be woners met alles wat zij bezaten. Niet minder dan 200 families, die gered zijn, hebben alles verloren. De koningin was diep aangedaan bij het vernemen der ramp zij seinde naar de regeering om inlichtingen te bekomen over de slachtoffers. De storm heeft ook groote verwoestingen aangericht in andere deelen van Spanje. Te Salamanca werden 2000 vensters verbrijzeld door de hagelsteenen, welke twee onsen zwaar wogen. Verscheidene plantages en wijngaarden in den omtrek zijn vernield. Eene dame, die hare vacantie kwam door brengen op het eiland Triolen op de kust van Bretagne, niet wetende dat daar de cholera heerschte, verloor er in enkele dagen hare dochter en haar schoonzoon, hare beide zonen, haar broeder en negen van hare bedienden. Laatste en telegraphische berichten. Heden werd in hooger beroep voor de Arron- dissements-Rechtbank te Middelburg behandeld de zaak tegenBastiaan Quist, oud 50 jaar, koopman te Goes, bij vonnis van den kantonrechter te Middel burg van 2 Mei 1893 in eersten aanleg veroordeeld tot eene geldboete van 50 met subsidiaire hechtenis van 14 dagen en in de kosten van het rechtsgeding ter zake, dat hij in den loop der maand Februari 1893 te Serooskerke buiten noodzaak het bedrijf van geneeskundige heeft uitgeoefend, en wel door aldaar, terwijl hij zich op de hofstede van Simon Meijers bevond, ten behoeve van zekere Johanna Meijers, huisvrouw van Jan De Nood, welke vrouw inwonende is bij genoemden Simon Meyers, in een boekje, bevattende recepten, althans de gebruikswijze van daarin vermelde zoogenaamde homeopatische genees middelen, door onderschrapping op meerbepaalde wijze aan te duiden, hoe bedoelde Johanna Meijers, die aan eene ziekte lijdende was, een of meer dier geneesmiddelen, welke reeds in haar bezit waren, moest aanwenden, zulks ten einde haar van hare ziekte te genezen, alzoo aan meer genoemde Johanna Meijers geneeskundigen raad of bystand heeft verleend zonder dat beklaagde was toegelaten tot de uitoefe ning van bet beroep als geneeskundige. De Officier van Justitie vorderde twee-honderd gulden boete, zijn spijt betuigende dat de wetgever hem geen vrijheid geeft hechtenis te vorderen, wat hij anders zeker doen zou, vermits de beklaagde door vroegere veroordeelingen zich niet heeft laten leeren. De verdediger mr. Lueasse vroeg ontslag van rechtsvervolging. 's-Gravenliage» TWEEDE KAMER. De heer Gleichman heeft het presidium aanvaard en daarbij gewezen op de gewichtige te nemen beslissing, die hij hoopte dat een positive zou zijn, en aangedron gen op gemeen overleg tot bevestiging van den band met Oranje en tot heil van het vaderland. Half vier werd de 's-Gravenhagc. In de vergadering der liberale Kamerclub zijn benoemd tot leden van het bestuur de heeren Goeman Borgesius, Yeegens en Pijnacker Hordijk. Burgerlijke Stand van Goes van 20 tot 22 Sept. 1893. Geboren 20, Kornelis, z. v. Pieter Joosse en Stoffelina Dane. Overleden: 20, Sophia Francisca Van Hijfte, 79 j., weduwe van Engelbertus De Meulemeester. 343e Staatsloterij, 5e kl. Trekking van Donderdag 21 September. 7e lijst. Getrokken prijzen. f 1000 745 13690 17558 18965. 400 2357 2942 3540 8011 9028 10106 10163 11997 15629 16462 18230. 20013144. 100: 4811 8102 9209 10989 18818 15135 18060 18996 20892 20922. 70 192 7728 10333 10335 10934 11941. Nieten: 22 167 182 230 247 268 273 3305 5469 5473 5478 5485 5519 5523 5543 7722 7731 7780 7784 7796 7802 7824 7830 7832 14998 19225 19230. Trekking van Vrijdag 22 Sept. 8e lijst. 5000: 4124. 10006552 8707 18475 20162. 4002465 4693 9819 13902 15581 17689 19985 20511. 2006044 8732 9186 11658 13352 20633. 1001151 4432 7861 8562 9106 9771 11966 17474 17582 19876. 7011 33 238 266 271 283 5455 5467 5475 5544 14970 19220. Nieten6 21 37 44 152 163 174 264 3323 3324 4717 5486 5502 5514 5524 5533 5548 7724 7825 7850 10334 10932 11935 14984 14994. Druk. F. Kleeuweus A Goe».

Goessche Courant | 1893 | | pagina bijlage 1