1893 N°. 113. Zaterdag 23 September. 80stc jaargang. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel NATIOMLE MILITIE, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmaii te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brie vengaai ders, COURANT. Da prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. IiiKeBfidin^ van advertent#?» vóór S uren op den daj? der uitgave. Tiet Register van inschrijving met de daaruit opgemaakte Alphabethiscke lijst voor de over 1893, voor de lichting van 1894 liggen vau heden tot en met 30 September e. k. ter inzage. Gedurende dien tijd kunnen tegen register en lijst bezwaren worden ingebracht bij don heer Commissaris der Koningin in dit gewest, door tusschenkomst van den Burgemeester dezer gemeente, zulks op ongezegeld papier, maar door de noodige bewijsstukken gestaafd. Goes, den 22 September 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Leerzaam. De huidige toestand te Amsterdam is in vele opzichten leerzaam, omdat thans door feiten blijkt hoe jammerlijk de anti-liberalen daar geprofiteerd i hebben van de ontevredenheid van een groot deel der kiezers om de liberalen in den gemeenteraad in de minderheid te brengen, terwijl die ant-liberalen zich bewust waren de kracht tot handelen te missen als zij de meerderheid zouden verkregen hebben. Nu de anti-revolutionairen, katholieken en radi calen gezamenlijk de liberale meerderheid aldaar tot eene minderheid hebben teruggebracht, aarzelen zij het bestuur in handen te nemen en te toonen wat ze kunnen. Verwonderen mag dit niet, want het is duidelijk de liberalen hebben het herhaaldelijk voorspeld dat drie minderheden, die in beginselen dikwerf lijnrecht tegenover elkander staan, tot be sturen niet in staat zijn. Maar het is daarom zeker niet minder ergerlijk, te zien hoe nu de anti-libe ralen, met name de Standaard, die onmacht trachten te verklaren als de meest gewone zaak, juist alsof dit vóór de gemeenteraadsverkiezingen den kiezers helder en klaar was aangetoond. Wij hebben de tallooze verkiezingsspeecbes, die dezen zomer in Amsterdam gehouden zijn, niet in ons bezit, en we kunnen dus niet met bewijzen weerleggen de bewering van de Standaarddat den kiezers herhaaldelijk op de gemeenschappelijke mee tings de prineipiëele verschillen tusschen de begin selen der minderheden is gewezen. Maar dit is toch zeker, dat zonder ophouden gezegd is, dat het libe raal wanbeheer een einde moest hebben en dat het eenige middel daartoe was de candidaten der min derheden te kiezen. Is daaruit iets anders af te leiden, dan dat als gevolg van die keuze eene nieuwe, betere periode zou aanbreken Welnu, de meerderheid der Amsterdarnsche kiezers heeft geloof geslagen aan die voorspiegeling, heeft daaraan zoo onvoorwaardelijk geloof gehecht, dat al de candidaten der minderheden, zonder één enkele uitzondering, zijn gekozen. En thans Van overnemen van het bestuur geen sprake. De katholieken zien hun partijgenoot Reekers als wethouder vervangen door den katholiek Schol - vinck en hebben daarmede hun deel in het stads bestuur behouden maar de antirevolutionairen wei geren een wethouderszetel in te nemen, daar noch prof. Fabius noch mr. Heemskerk zich daarvoor liet vinden. En nu eindelijk mr. Treub, vertegen woordiger der radicale partij, het wethouderschap aanvaardt, doet hij dit als eene soort beleefdheid om den Raad uit de moeielijkheid te helpen, maar met weinigopgewektheid, en wordt hij over dat besluit bovendien nog door de Standaard gekapitteld Dus had men gewild, dat de liberalen, wier wan beheer steeds met de zwartste kleuren werd afge schilderd, toch de leiding der zaken in Amsterdam in handen zouden hebben gehoudendat de minder heden niet tot mederegeeren zouden worden geroepen, maar dat voor haar de benijdenswaardige taak zou zijn weggelegd van voortdurend critiek te kunnen uitoefenen en te kunnen afstemmen of aannemen naar goedvinden wat een liberaal dagelijksch bestuur met opoffering van veel tijd en krachten naar zijn beste weten had ontworpenInderdaad eene tactiek der Standaard waardig Die laakbare tactiek heeft echter de liberale min derheid in den Amsterdamschen gemeenteraad in zooverre verijdeld door voor den opengevallen wet houderszetel een lid van een der minderheden te helpen benoemen, waardoor thans twee anti-liberale wethouders in het dagelijksch bestuur zitting hebben. Zij kunnen zich daar nu krachtig doen gelden en toonen wat ze willen, en daarmede de verplichting volvoeren om de schoone beloften uit de dagen vóór de verkiezingen tot waarheid te maken. Evenwel, de Amsterdarnsche ingezetenen moeten zich voorshands nog geene gouden bergen van hunne nieuwe wethouders, noch zelfs van de nieuwe meer derheid in den Raad voorstellen, want volgens de Standaard is het niet mogelijk of denkbaar »in minder dan tien jaar een anderen gevel voor het huis te zetten." Of dit den kiezers vóór de ver kiezingen ook is gezegd V Het eenige wat voorshands bereikt is, het is hut paal en perk stellen aan het drijven der coterie". Maar voor die eensgezinde en aaneengesloten partij is nu eene combinatie van minderheden in de plaats getreden, die reeds van den aanvang zich niet ver staat en ook niet verstaan lean op schier alle hoofd punten van gemeentelijk regeerbeleid. Zal Amster dam daar wèl bij varen En eindelijkmen laakte het in de liberale meer derheid, dat zij te weinig rekening hield met an- derer beginselen en dat zij haar zin altijd doordreef. We laten voor het oogenblik daar of die beschul diging waarheid bevat of niet; maar zeker is het, dat van ^de minderheden, althans van de antirevo lutionairen, niets anders te wachten is. Dit blijkt afdoende uit deze eene zinsnede uit het hoofdartikel van de Standaard van jl. Dinsdag: Met zijne stok paardjes kan men nu nog niet uitrijden", m. a. w. zoolang we nog niet over grooter meerderheid kun nen beschikken kunnen we onzen haan nog niet doen koning kraaien. Maar als eenmaal de macht ons is, dan Maar de macht is aan uAl noemt gij beslissin gen met 1 stem boven de helft zedelijk zonder be- teekenis, de meerderheid hebt ge. Kom er liever rond voor uit, dat in het »bijeengescharreld alle gaartje" zedelijk geen kracht ligt. We achten het tafereel, dat in Amsterdam is af gespeeld, leerzaam voor geheel ons land. Het bewijst voor de zooveelste maal, dat de anti-liberalen altijd gouden bergen beloven zoolang ze niet in de meer derheid zijndat ze bij eene zwakke meerderheid nog altijd uitvluchten weten te vinden, waarom ze de gouden bergen niet doen ontstaanen eindelijk, dat ze bij voldoende meerderheid er lang niet wars van zijn stokpaardjes" te berijden. En welke die anti-liberale, .inzonderheid antirevolutionaire, stok paardjes" zijn, dat mogen we als hekend onderstel len op gouden bergen gelijken ze weinig. De tegenwoordige toestand te Amsterdam doet denken aan dien in Goes nu 20 jaren geleden. Toen had men ook hier door allerlei onware voorstellin gen en voorspiegelingen den Raad om". Maar 't duurde niet lang. Vermindering van lasten kon men niet aanbrengen en beter regeeren dan de liberalen evenmin. Ja er werden hier destijds op administra tief gebied tooneeltjes vertoond, die oorzaak waren dat reeds in 1874 de kiezers wijselijk weder de meerderheid aan de liberalen bezorgden. Zal het te Amsterdam ook zoo gaan GOES, 22 September 1893. Zooals we nog in een groot deel van de oplage van ons vorig nommer konden mededeelen is bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, met ingang van den dag, waarop hij zijne functiën zal aanvaarden, benoemd tot concierge en amanuensis aan de -rrjks-hoogere burgerschool te Middelburg P. B r u e 1thans amanuensis aan de hoogere burgerschool te Goes. Bij Kon. besl. is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend aan W. Van D ij kals auditeur bij den schuttersraad der dienstdoende schutterij te Goes en bij den schuttersraad van het 3de bataljon rustende schutterij in Zeeland. ProvM. no. 99 bevat opgave van de plaatsen dagen en uren, waarop de loting voor de lichting der nationale militie van 1894 zal geschieden. Zij zal plaats hebben te Goes: Maandag 30 October te 9 u. voorin, voor Goes, te 10.30 u. voor Borsele, te 11 u. voor Kloetïnge, 11 30 u. voor Heinkenszand, 1 u. voor 's-Heer Arendskerke en Donderdag 2 November 9 u. voor 's-GraveDpolder, 9.30 u. voor Kattendijke, 10.10 u. voor Wolfertsdijk, 11 u. voor Hoedekens- kerke, 11.20 u. voor Baarland, 11.30 u. voor Oude- lande, 12 u. voor Ellewoudsdijk, 1 u. voor 's-Heeren- hoek, 1.15 u. voor Driewegen en 's-Heer Abtskerke, 1.30 u. voor Nisse en 1.45 u. voor Ovezand te K a p e 11 e Vrijdag 3 November te 9 u. voor Kapelle, te 9.45 u. voor Wemeldinge, te 10.30 u. voor Ierseke, te 11.45 u. voor Schore, te 1 u. voor Kruiningen, te 2.15 u. voor Krabbendijke, te 3 u. voor Rilland-Bath en te 3.45 u. voor Waarde te Kortgene: Zaterdag 7 October te 11 u. voor Wissekerke, te 1 u. voor Kortgene, Kats en Kolijnspaat te T h o 1 e n Zaterdag 28 October te 9 u. voor Tolen, te 10.5 u. voor Oud-Vosmeer, te 11.15 u. St.-Philipsland, te 11.45 u. voor Stavenisse, te 12.45 u. voor St-Annaland, te 1.30 u. voor St.-Maartens- dijk, te 2.45 u. voor Scherpeuisse en te 3.20 u. voor Poortvliet. In afwijking van vroeger is thans voor elke ge meente het uur waarop de loting zal aanvangen, vastgesteld. Dit is geschied naar aanleiding van de ongeregeld heden, welke bij de jongste loting op sommige plaatsen weder hebben plaats gehad en die werden toegeschreven aan te vroege aanwezigheid der lote- lingen in de hoofdplaatsen der lotingskantons. De burgemeesters zijn uitgenoodigd maatregelen te nemen, dat de lotelingen zoo spoedig mogelijk na afloop der loting naar hunne gemeente terug- keeren. Wemeliïinge. Gistermiddag arriveerde hier de geneeskundige inspectenr met den arts Kolff van Oosterwijk, welke laatste den 17jarigen Verschuure, verdacht van aan cholera iijdende te zijn, in behandeling heeffc. Ofschoon door hem geene rechtstreeksche diagnose gemaakt is, vond de inspecteur toch termen de uit werpselen van den patiënt tot een bacteriologisch onderzoek op te nemen. Heden zou een biljet worden geplakt op de deur der woning, die dag en nacht streng bewaakt wordt. 's-föravenpolder. Donderdag 28 dezer zal ook deze gemeente worden bezocht door den heer Com missaris der Koningin mdeze provincie. De plechtige uitreiking der vaan dels in het Malieveld in Den Haag geschiedde gisterennamiddag geheel overeenkomstig het pro gramma. De tribunes voor de genoodigden waren geheel gevuld met autoriteitenMinisters, Kamerleden, corps diplomatique, die door den minister van oor log bij hunne komst werden begroet. Te 1 uur verschenen Hare Majesteiten, de jeug dige Koningin in een wit kleed en met eenen hoed met witte veer, en de Regentes in het zwart, in een rijtuig la Daumont gereden, met Hdr. gevolg in drie rijtuigen. Na de uitreiking der vaandels en standaarden door Koningin Wilhelmina, hield de Koningin-Re gentes de volgende toespraak »Officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten De plechtigheid waarvoor wij hier te zamen kwamen, geeft mij eene welkome aanleiding, u de verzekering te geven der oprechte gehechtheid van de Koningin en van mij aan het leger. God geve dat de nieuwe vaandels en standaards, zoo even door de Koningin uitgereikt, slechts in tijden van vrede en voorspoed mogen worden gedragen, als het zinnebeeld van dat gene wat ons allen heilig isde eer van het leger, dat is de eer van het vaderland. Maar indien, wat God verhoede, eene zwaardere taak van u mocht worden gevraagd, dan, ik ben er van overtuigd, zal geen offer u te groot zijn voor de handhaving van ons onafhankelijk volksbestaan. Niemand onzer zal voorzeker dit plechtig oogenblik ooit vergeten, toen Neérland's jonge Koningin, omringd door een ge trouw leger en ten aanschouwe van een getrouw volk, de nieuwe vaandels en standaards uitreikte. Die vaandels en standaards gij zult ze hoog houden onder alle omstandigheden tot eer van ons volk, tot heil onzer Koningin en van het ons allen dierbaar vaderland". De minister van oorlog antwoordde hierop het navolgende »Het is mij een onschatbaar voorrecht aan uwe Majesteiten, namens het leger, eerbiedig en oprecht dank te mogen betuigen voor de groote eer, zooeven aan de landmacht bewezen. »Het plechtig oogenblik van de uitreiking der nieuwe vaandels en standaards door de hand van Neerlands beminde jeugdige Koningin, en van de hooggewaardeerde toespraak van onze geliefde Ko ningin-regentes zal ons onvergetelijk zijn. »Wij zullen die vaandels, die standaards bewaren als een heilig onderpand aan onze Koningin in tijden van vrede en voorspoed, maar ook mocht het noodig zijn in de ure des ge vaars. Dan zal de aanschouwing van die vaandels en standaards ons bezielen tot navolging van de groote daden, waarin de vorsten uit ons dierbaar stamhuis van Oranje- Nassau sinds eeuwen zijn voorgegaan. Rondom die vaandels geschaard, zullen wij steeds onzen plicht doen tot heil des volks, tot eer van Koningin en vaderland. Wij allen hier tegenwoordig bezegelen deze be lofte met den uitroepLeve de KoninginLeve de Koningin-Regentes Hoerah hoerah hoerah Deze juichtoon vond luiden weerklank in en om het veld. De geweren werden gepresenteerd en de nieuwe vaandels wuifden do Koninginnen toe. Vervolgens werd luitenant Dreiber, die zich zoo manhaftig gedroeg bij de krijgsbedrijven te Garoet, aan de Koninginnen voorgesteld. Daarna defileerden de troepen voor Hare Majes teiten, die, luide toegejuicht, te half drie het terrein verlieten. De vaandels en standaardvlaggen zijn vervaardigd van echte, zware oranjekleurige Lyonsche zijde. Die voor het reg. grenadiers en jagers en de 8 regi menten infanterie zijn een vierk. meter groot, de standaardvlaggen voor de huzaren 0.50 vierk. meter. De vaandels en standaardvlaggen zijn aan de éene zijde beschilderd met het Nederl. wapen, aan de andere zijde met de gekroonde W., waaronder ver meld staat de naam van het regiment. Het geheel is aan beide zijden omlijst met eenen krans van oranje en eikenbladeren. Al de vaandels zijn omzet met gouden franje. Aan den stok, ver gulde standaard met opschrilt»Voor Koningin en Vaderland," hangen gouden kwasten aan gouden koorden. Het vaandel van het regiment grenadiers en ja gers is daarenboven aan beide zijden nog afgezet met gouden galon. Volgens de N. R. Ct. is de nieuw benoemde wethouder van Amsterdam mr. Treub wel belast met de afdeelingen Financiën en Handelsinrichtingen. Mr. Schöivinck werd de afdeeling Burg. Stand toe gewezen. Gisteren is te 's-Gravenhage op 68jarigen .leef tijd overleden mr. W. F. baron Van Doorn van West-Capelle, een man, die zich tot levenstaak had gesteld de bevordering van gods dienst en zedelijkheid, alle instellingen tot aan kweeking van godsdienstzin en tot verspreiding van de Christelijke leerstellingen steunde, het zendings werk met warmte voorstond en niet aarzelde zelf op te treden om zijn beginselen te verkondigen. Hij was een krachtig bevorderaar van het Christelijk zendingswerk en nam een levendig aandeel aan de zendingsfeesten. Bij het volk was hij een geliefd spreker. Nimmer schroomde hij de beginselen van het Evangelie met woord en daad te verspreiden. (Vad.) De sergeant J. Rottier, leerling uit het oudste studiejaar van den hoofdcursus, bestemd voor de infanterie in Oost-Indië, die in Juli jl. bij het springen van een projectiel zijne linkerhand verloor, en aan wien door den minister van oorlog vergun ning was verleend om, alvorens uit den militairen dienst te worden ontslagen, het officiersexamen te mogen afleggen, heeft bij dit examen No. 1 behaald. D Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, van 19 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 92,119 pikols. (St.-Ct.) In eene fractievergadering van katholieke leden der Tweede Kamer is het aftredend bestuur, bestaande uit de heeren jhr. mr. Ruys van Beerenbroek, mr. Haffmans en mr. Walter, met groote meerderheid van stemmen herkozen. {Tijd.) Uit Antwerpen wordt geschreven, dat men zich daar druk bezig houdt met de quaestie van een rechtstreeksche kanaalverbinding tusschen Antwerpen en den Rijn, om met Rotterdam te kunnen concurreeren in het ver voer van graan naar de Rijnlanden. t> Zoolang Rotterdam, zegt de Independenceniet behoorlijk was toegerust, heeft men de quaestie laten rusten. Maar sedert eenige jaren, nu de Hollandsche haven veranderd is, doet de behoefte aan gemakke lijker, goedkooper verbinding tusschen Antwerpen en Duitschland zich met den dag meer gevoelen." Het plan bestaat in eene verbinding van het ka naal in het noorden van België (uitloopende op de Zuid-Willemsvaart) en het Duitsche kanaal dat naar Neuss loopt. Men zou slechts een tracé van 8 kilo meters te graven hebben, waarvan de kosten onge veer een millioen gulden zouden bedragen. Om dit tot stand te brengen, zou echter de goed keuring van Nederland vereischt worden. De voltooiing van den waterweg Antwerpen Neuss zou even voordeelig zijn voor de Rijnprovincie als voor Antwerpen, omdat men 100 kilometers zou winnen op het traject van Rotterdam. De Antwerpsche Kamer van Koophandel heeft eene commissie benoemd om de zaak te onderzoeken. Naar aanleiding van het uit Benschop mede gedeelde bericht, dat aldaar een doofstom paar in ondertrouw is opgenomen, en de daarbij gevoegde mededeeling, dat het steller onbe kend is hoe de partijen de vereischte verklaringen voor den ambtenaar van den burgelijken stand zul len moeten afleggen, ontvangen wij de volgende toe lichting. Niettegenstaande het burgerlijk wetboek te dezer

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1