1893 N°. 112. Donderdag 21 September. 80ste jaargang. verpachting De Troonrede. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën voor 9 uren op den dag der uitgave. cou GOESCHE Op ZATERDAG den 30 SEPTEMBER a. s, des namid dags te een uur, zal iu een der zalen van het Raadhuis ge houden worden de van de navolgende eigendommen der gemeente eu wel bij enkele inschrijving 1°. Het Hoefje, genaamd »de Trekkerswoning"lig gende aan de "Westzgde van den Havendijk nabij de kom der gemeente, met daaraan toegevoegde gron den, in het geheel groot 9 H. 61 A. 38 Centiaren 2°. De Westerschans en omliggende gronden, ten noorden van het eerste perceel, groot 2 H. 87 A. 10 C.; 3°. De Hoveniering aan den Oosthavendijk bij de, meestoof >De Zon", groot 41 Aren; 4°. De Hoveniering in de Zoute Vest, groot 6 Aren 10 Centiaren. De voorwaarden liggen van Woensdag 20 September ter lezing gedurende eiken werkdag van des voornaiddags 9 tot des namiddags 2 uren ter Secretarie der gemeente. Goes, den 16 September 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. -De Secretaris, HARTMAN. Te twaalf uren vereenigden zich gisteren de leden der Staten-Generaal, de Ministers en de leden van den Raad van State in de vergaderzaal der Tweede Kamer, onder voorzitterschap van den heer mr. A. Van Naamen van Eemnes, president der Eerste Kamer. Te Óen uur begaf H. M. de Koningin-Regentes zich met het gebruikelijk ceremoniëel van het Paleis in het Noordeinde naar het gebouw der Tweede Kamer, waar zij door eene commissie werd ontvan gen en naar de vergaderzaal werd geleid. Nadat H. M. naast den troon had plaats genomen sprak zg het volgende Mijne heeren Met dankbaarheid mag ik, bij de opening der ge wone zitting van de Staten-Generaal, in menig op zicht bevredigende mededeelingen doen omtrent den algemeenen toestand des lands. De betrekkingen tot alle buitenlandsche mogend heden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Aan mijne uitnoodiging, tot verschillende regee ringen gericht, om eene regeling voor te bereiden van onderwerpen van internationaal privaatrecht, is op welwillende wijze gevolg gegeven. Zee- en landmacht kwijten zich, zoowel hier te lande als in de koloniën, bij voortduring op de meest loffelijke wijze van hare taak. De uitkomsten van den oogst zijn, tengevolge van langdurige droogte in den voorzomer, op onder scheidene plaatsen minder gunstig. De toestand van den veestapel is over het algemeen voldoende. tn dien van handel, nijverheid en scheepvaart kwam geene merkbare verandering. De algemeene gezondheidstoestand is bevredigend. Voor eene ernstige uitbreiding der besmettelijke ziek ten, welke ten vorigen jare de volksgezondheid en den veestapel zoozeer bedreigden, mochten wij tot dusverre bewaard blijven. Gedurende dit zittingjaar wacht u opnieuw een hoogst gewichtige arbeid. "Voor de verdere behandeling en afdoening der aanhangige wetsvoordracht tot regeling van het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten-Gene raal en voor de Provinciale Staten, roep ik in de eerste plaats uwe medewerking in. De nog aanhangige wetsontwerpen blijven aan uwe overweging aanbevolen. Het ontwerp eener wet op de krijgstucht wordt aan uwe beraadslaging onderworpen. Ook andere verbeteringen onzer wetgeving zullen u worden voorgedragen. De toestand van 's Rijks geldmiddelen is vol doende. Verhooging der belastingen wordt niet geëischt en de beschikbare middelen zijn toereikend voor de behoeften van den dienst. Een ontwerp van wet in het belang van de ge zondheid en veiligheid in fabrieken en werkplaatsen zal u worden aangeboden. Tot verbetering der bestuursinrichting in Neder- landsch-Indië zullen u voorstellen worden gedaan. Opnieuw, Mijne Heeren, doe ik met vertrouwen een beroep op uwen ijver en op uwe toewijding. Moge uw arbeid, onder Gods zegen, strekken tot big vend welzjjn van ons dierbaar vaderland. In naam der Koningin, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend." Voor wie daaraan nog twijfelen mocht, schijnt ons de sobere inhoud vau deze troonrede een vernieuwd bewijs, dat het der regeering ernst bljjft met de behandeling der kieswet en dat zij gevoelt, dat onder die omstandigheden het geven van een meer omvangrijk program van werkzaamheden eene ijdele vertooning zou zijn. Behalve eene wet op de krggs- tucht, eene in het belang van gezondheid en veilig heid in werkplaatsen en eene tot verbetering dor bestuursinrichting in Nederlandsch-Indië, worden geene nieuwe wetten met name genoemd. Wat meer zal worden aangeboden is derhalve vervat in den algemeenen term verbeteringen onzer wetgeving". Zijn daaronder ook te begrijpen een ontwerp tot regeling van den leerplicht en eene herziening van het personeel Zoo niet, dan mag het verwondering baren, dat deze niet afzonderlijk met name in de troonrede zijn genoemd. Het zou, inzonderheid wat de herziening van de personeele belasting betreft, te betreuren zijn, wanneer niet nog dit ministerie, dat op belastinggebied reeds zooveel heeft tot stand gebracht, daarmede de kroon op zijn werk kon zetten. De kieswet staat hierbij nu niet langer in den weg, tenzij zij mocht vallen en het ministerie met haar. Voor het overige is het gelukkig te vernemen, dat geene verhooging van belastingen noodig is en dat de beschikbare middelen toereikend zijn voor de behoeften van den dienst. Mr. Van Houten. Kenschetsend was gisteren de uitslag der stem mingen voor de nominatie van een voorzitter der Tweede Kamer. Terwijl de afgetredene, mr. Gleich- man, als een hulde aan zijne onpartgdigheid en zijn beleid, met nagenoeg algemeene stemmen als le candidaat werd gekozen, had mr. Van Houten, die reeds twee achtereenvolgende jaren door den steun van alle liberalen als 2e candidaat gekozen werd, thans eerst na vier stemmingen, die eer. De geavan ceerd-liberalen vereenigden zich op mr. Borgesius, terwijl de anti-revolutionairen den heer Mackay stem den en de Roomschen den heer Van Houten steun den. Bij de volgende stemmingen verminderde het aantal stemmen op mr. Borgesius en steeg dat op mr. Mackay, blijkbaar met de bedoeling om dezen met mr. Van Houten in herstemming te brengen. Toen het zoover kwam, gingen bijna alle geavan ceerd-liberalen op den heer Mackay over, waardoor deze slechts drie stemmen ten achteren bleef bij mr. Van Houten. Al kunnen we de houding der meer vooruit strevende liberalen in dezen niet billijken, omdat het ons een slechte tactiek lijkt in de kaart der tegenpartij te spelen, zoo moge de heer Van Houten toch uit deze stemming leeren, dat het meer is dan ♦eene kleine fractie", die zgne houding afkeurt. Opmerkelijk eindelijk is het, dat tot leden der commissie voor de redactie van het adres van ant woord door de afdeelingen gekozen werden de heeren Mees, De Beaufort (Amsterdam), Roëll, Van Karne- beek en Rutgers, geen van allen groote bewonde raars van het kieswet-ontwerp, dat evenwel in be doeld adres toch zeker niet onbesproken zal big ven. GOES, 20 September 1893. Naar wg vernemen hebben zich voor de R ij k s- Landbouw-winterschool alhier reeds een lOtal jongelui als leerling opgegeven. De cursus zal, met het oog op de vele najaars-werkzaamheden op het veld, waarschijnlijk eerst op 't einde van October beginnen. De Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- enNoord- B e v e 1 a h d zal op Vrijdag den 29 September a. s. in een der lokalen van het ♦café Hartman" alhier hare najaarsvergadering houden. Behalve eenige huis houdelijke werkzaamheden, zijn voor die vergadering aan de orde gesteld de volgende vraagpunten lo. De verplichte raadsvergadering tot beëediging van herkozen leden bij periodieke aftreding, in te leiden door den heer J. M. Slegt, adjunct-commies ter Secretarie van Goes; 2o. Het Nederlanderschap als vereischte voor eene ♦landsbediening" volgens de vroegere en de tegen woordige wet, in te leiden door den heer J. G. P. Timans, burgemeester van 's-Heerenhoek 3 o. Eenvormigheid in de acten van den Burger lijken Stand ware wenschelgk en nuttig, in te leiden door den heer H. J. Augustijn, secretaris van 's-Heer Arendskerke. 4o. De voorzorgsmaatregelen tegen de cholera bij het binnenkomen van schepen, in te leiden door den heer J. H. O. Dominicus, secretaris van Kruiningen. Gedep. Staten dezer provincie hebben bepaald, dat o. a. de gemeenten Driewegen en s-Heer-Abts- kerkezullen worden samengevoegd ter bepaling van het aandeel door de gemeenten te dragen in het gedeelte, hetwelk door de provincie in de lichting voor de nationale militie van 1894 moet worden geleverd. Wolf er tsd ijk. Jl. Maandagavond hield de dorps- vereeniging Landbouw en veeteelt" alhier eene buitengewone vergadering, hoofdzakelijk belegd ter bespreking van den aankoop van eene kunstmest- zaaimachine. Nadat door eene commissie daaromtrent rapport was uitgebracht, werd met algemeene stem men besloten bij de firma wed. J. C. Massee en Zn. te Goes zulk een machine aan te koopen, die volgens het oordeel der commissie zeer doelmatig is. Zij heeft eene spoorbreedte van 2 M., is zeer gemak kelijk verstelbaar, wijst op eene plaat de hoeveelheid aan, die men er mede zaaien kan en maakt de stukken, die er in de kunstmest aanwezig zijn, fijn. De prijs is 170de machine kan met éen paard gebruikt worden. Tot bestuurder der machine werd benoemd Joh. Sinke te Wolfertsdijk. Voorts werd medegedeeld, dat de heer I. G. J. Kakebeeke in den loop van den winter in de dorps- vereeniging zou optreden om te spreken over de be- mestingleer, voornamelijk het gebruik van kunstmest. Borsele. Maandag hielden Ingelanden van den calamiteusen polder Borsele eene buiten gewone vergadering tot behandeling van een verzoek van het gemeentebestuur van Borsele om eene bij drage ten behoeve van de oprichting van een steiger aan de Staartnol van Borsele door de provincie, aan welke oprichting als voorwaarde is gesteld de verbinding van Driewegen aan de Staart door een verharden kunstweg. Alvorens dit punt aan de orde werd gesteld nam de vergadering kennis van een brief van heeren Ged. Staten houdende bericht, dat bezwaar blijft bestaan tegen het voegen van coupons bij de be staande polderobligatiën op grond dat, bij het betalen der renten op vertoon van aan den houder luidende coupons bij schuldbrieven, die voor een groot deel op naam staan of aan den wettigen houder luiden, de zekerheid werdt gemist, dat de rente aan den rechthebbende is voldaan. De vergadering vond goed haar besluit van 25 Mei 1893 te handhaven en mitsdien medewerking te verleenen om de obligatiën van couponbladen te voorzien. Na ernstige overweging werd naar aanleiding van bovengemeld verzoek met 23 stemmen tegen 4 be sloten eene bijdrage van f 0,10 per hectare 'sjaars gedurende 20 jaren te verleenen voor het verharden en onderhouden van een kunstbaan over den Sfcaart- schen dijk en den Paulushoeksehen weg en na afloop van gemeld tijdvak eene bijdrage van 0,05 per hectare en per jaar toe te staan in de onderhouds kosten van bedoelden verbindingsweg. Met goedvinden der vergadering werd het bestuur ten slotte uitgenoodigd middelen te beramen om zoo mogelijk verlichting der te hoog opgevoerde polderlasten te verkrijgen. Borsele* Bij de Staartnol alhier, eene plaats aan den zeedijk, waar men eenmaal hoopt een steiger voor den aanleg der Prov. stoombooten te zien ver rijzen, werden Maandag vanwege den Prov. Water staat peilingen verricht en andere opnemingen ge daan. Vermoedelijk hebben deze werkzaamheden be trekking op het bouwen van genoemde inrichting. 's-IIeer Alttskerkc. De heer Commissa ris der Koningin zal op Donderdag 28 Sep tember a. s. deze gemeente bezoeken, Een stap achteruit noemt het Sociaal Week- blad de kennisgeving, onder de oproeping voor het examen van surnumerair der poster gen en telegraphie, dat de surnumerairs er niet meer op zullen kunnen rekenen, standplaats te er langen waar hunne ouders of voogden gevestigd zijn, en voor korter of langer tijd geplaatst zullen worden daar, waar dit voor hunne ontwikkeling of in het belang van den dienst het best wordt geacht. Zou de minister of de directeur-generaal wel weten hoe door deze bepaling velen worden teleurgesteld in hunne verwachtingen Is het den minister of den directeur-generaal onbekend, hoeveel ontberingen vele ouders zich moeten getroosten om hunne zoons vijf jaar op de hoogere burgerschool te kunnen laten blijven Gewapend met het diploma, kunnen ze in den regel met goeden uitslag het examen voor sur numerair doen, dan nog l1^ 2 jaar in de plaats hunner inwoning op het postkantoor, en bij aan stelling tot commies kunnen de jongens zich redden. Doch, hoe nu, wanneer deze nieuwe bepaling wordt toegepast Nog pl. m. 2 jaar kost en inwoning op eene andere plaats betalen eischt weer een offer van minstens f 800. Wie zal dat betalen Alleen dus kinderen van met aardsche goederen gezegende ouders kunnen zich thans bij de posterijen en telegraphie aanmelden en de kleine burgerij moet maar naar iets anders uitzien, 't Schijnt dat de directeur-gene raal is gewezen op hetgeen in de post-voorschriften is vermeld omtrent de betrekking van surnumerair, luidende als volgt; »De betrekking van surnumerair is ingesteld met het doel om aan jongelieden van goeden aanleg, die door hunnen stand in de maat schappij de voor het vak der posterijen zoo zeer noodige waarborgen aanbieden, de gelegenheid te openen om zich, buiten bezwaar van de schatkist, voor dit vak te bekwamen". Vooral van den nieuw opgetreden directeur-gene raal had het blad iets anders verwacht. De optocht van de Koningin- Regentes naar de Troonzaal had gisteren onder gunstig weder plaats. De trein van staatsiergtuigen en cavalerie met de traditioneele glazen galakoets, waarin H. M. was gezeten, als middelpunt, trok van het paleis tot aan het gebouw der Tweede Kamer langs dubbele rijen toeschouwers, aan beide zijden van de straat geschaard. H. M. werd allerweg© met hoerah's en ge wuif van handen en zakdoeken begroet. Vóór de aankondiging van het binnentreden der Regentes vertoonde de vergaderzaal wederom het eigenaardige schouwspel, dat eene groote ruimte oplevert, waarin zich velen in galakleeding of schit terende uniform bewegen. Slechts een drietal afge vaardigden was in burgerkleeding verschenen, name lijk de heeren Heldt, Pyttersen en Valette. Aan beide zijden waren de tribunes geheel vol en voor vele dames waren de voorste rijen ingeruimd. De groote tribune werd ditmaal bezet door de leden der conferentie voor internationaal privaatrecht. De gezanten, van welke verschillende wegens uit- landigheid door hunne zaakgelastigden werden ver tegenwoordigd, waren in de voor het corps diploma tique bestemde loges, de meesten vergezeld van hunne dames, die voor deze gelegenheid groot toilet hadden gemaakt. Te I1/4 uur verscheen de Vorstin in de zaal, op haren gang naar haren zetel ter zijde van den troon, links en rechts de afgevaardigden met eene buiging groetende. H. M. droeg een zwart kanten kleed en werd onmiddellijk gevolgd door de barones Van Hardenbroek, grootmeesteres. Zoowel bij hare komst als toen zg naar de ko ninklijke koets terugkeerde, onderhield de Regentes zich met jhr. Van Eysinga, liet eerstbenoemde lid der H. M. begeleidende commissie. Bg het vertrek en den terugkeer van den stoet stond koningin Wilhelmina aan het venster, groeten wisselende met hare moeder. Bij de posterijen is verplaatst, met ingang van 1 October, de commies 4e klasse S. Gaanderse, van het postkantoor Breda naar dat te Rotterdam. -Ten einde de zoogenaamde vreemde koop lieden in postpapier en dergelijken zooveel mogelijk uit de gemeente Middelharnis te weren, zullen door den burgemeester bg de ingezetenen circulaires worden verspreid, waarin zij worden uit genoodigd, van bedoelde personen niets te koopen en aan hen niets te geven. Indien ook te Goes eens iedereen besloot dezen kooplieden zijne gave te onthouden, zouden we even eens spoedig van hen ontslagen zijn. De heer Bouwman te Bergen-op-Zoom, van wien werd gemeld, dat hij als opvolger van Mann te Leiden werd genoemd, schrijft aan het Vaddat hij er niet aan denkt het 3e reg. te verlaten, maar dat hg is aangezocht te Leiden te komen om als lid eener examen-commissie zitting te nemen voor den nieuw te benoemen kapelmees ter bij het 4e reg. De heer Geertsema, lid der Tweede Kamer voor Enschede, die gedurende verscheidene maanden door ziekte belet werd de kamerzittingen bg te wonen, was gisteren hersteld in de zitting teruggekeerd. Ook den heer R e 11tijdens de behandeling der kieswet lijdende geworden, zag men weer in de Kamer terug. De gymnastiek-examens te Utrecht zijn afgeloopen. Aan dat van het lager onderwijs onderwierpen zich 33 mannelijke en 5 vrouwelijke candidaten. Daarvan verkregen 4 mann. en 3 vr. de akte. Aan dat voor het middelbaar onderwijs onder wierpen zich 38 man. en 4 vr. De akte werd ver leend aan 7 mann. en 1 vr. cand. In het geheel dus werden van de 90 candidaten 75 afgewezen, dat is 83 percent. Bij geen enkel ander vak is de verhouding zóo ongunstig. Is dan de gymnastiek zulk een buitengewoon moeilijke wetenschap om aan te leeren Of wagen zich daaraan zulk een aantal slecht voorbereiden? Of stelde de commissie hare eischen ditmaal zoo hoog, dat, terwijl vroeger het aantal, die de akten verkregen, veel aanzienlijker was dan dat der afgewe-

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1