1893 N°. 111. Dinsdag 19 September. 80ste jaargang. OMigatièïi in de geldieening van 1886 BRANDWEER verpachting De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De priis der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën voor 9 uren op den dag der uitgave» OPENBARE VERGADERING van den R1AD der gemeente GOBS, op DONDERDAG den 21 SEPTEMBER 1898, des avonds te 8 uren. Goes, den 18 September 1893. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Notulen. H. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1892. V. Idem van het Gasthuis over id. VI. Begrooting van ontvangsten en uitgaven van het Gasthuis voor 1894. VII. Aanvragen om remissiën van aanslag in de plaatselijke belastingen over 1893. VIII. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldieening tot dekking van het tekort voor de werken aan den mond der haven. IX. Afstand van grond aan J. Van der Weele. X. Verzoek van het Departement Goes tot Nut van 't Algemeen om ondersteuning bij de vestiging eener inrichting tot opleiding van Be waarschoolhouderessen XI. Kohier van het schoolgeld voor school E over 1893/94. XII. Benoeming van een lid in het beheer der Blaaubeenbeurs. XIII. Idem van de Gezondheidscommissie. Heden zijn ten Raadhuize uitgeloot, om met 1 Januari 1894 te worden afgelost, de navolgende nos. 10 en 17, oorspronkelijk uitgegeven aan de firma Fransen Van de Pnttc Zoon nos. 43, idem aan de firma Da Kanter en Hordijk nos. 87 en 96, idem aan de firma v. d. Vegte en v. Reede. Goes, den 16 September 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER De Secretaris, HARTMAN. Het register van de ingeschrevenen voor den dienst der zal ter visie liggen van WOENSDAG DEN 20 SEPTEMBER af tot en met ZATERDAG DEN 30 SEPTEMBER a. s., terwijl de loting zal plaats hebben op Donderdag den 12 October daaraanvolgende des middags te 12 uren. Goes, den 1g September 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De heer J. J. RAMONDT heeft zich eene nieuwe benoe ming tot gedelegeerd Voorzitter van de directie der Bank van Iieening laten welgevallen, waarvan door deze' openbare kennisgeving geschiedt Goes, den 16 Septsmher 1893. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. Op ZATERDAG den 30 SEPTEMBER a. s, des namid dags te een uur, zal in een der zalen van het Raadhuis ge houden worden de van de navolgende eigendommen der gemeente en wel bij enkele inschrijving 1°. Het Hoefje, genaamd *de Trekkerswoning"lig gende aan de Westzijde van den Havendijk nabij de kom der gemeente, met daaraan toegevoegde gron den, in het geheel groot 9 H. 61 A. 38 Centiaren 2°. De Westerschans en omliggende gronden, ten noorden van het eerste perceel, groot 2 H. 87 A. 10 C.; 3°. De Hoveniering aan den Oosthavendijk bij de meestoof »De Zon", groot 41 Aren; 4°. De Hoveniering in de Zoute Vest, groot 6 Aren 10 Centiaren. De voorwaarden liggen van Woensdag 20 September tsr lezing gedurende eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren ter Secretarie der gemeente. Goes, den 16 September 1893. Burgemeester en Wethouders van Goe9, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Algemeen Overzicht. De Kamerverkiezingen in Frankrijk zullen wellicht voor de socialistische partij daartelande nieo zeer aangename gevolgen hebben. Reeds dadelijk na de herstemmingen liep het gerucht, dat de Fran- sche socialisten voor den verkiezingsstrijd financieel gesteund waren door hunne Duitsche broeders, iets wat met het oog op het internationaal karakter van de socialistische partij volstrekt geene verwondering kon baren. Werkelijk blijkt nu, dat bedoelde ge ruchten waarheid bevatten. Een der nieuwgekozen socialistische leden der Kamer, de kapper Chauvin, heeft erkend, dat geldelijke bijdragen van Duitsche sociaal-democraten te zijner beschikking hebben gestaan, en ook het Duitsche hoofdorgaan der so cialistische partij, de Vorwdrtsverklaart, dat in Duitschland een verkiezingskas voor de Fransche verkiezingen was afgezonderd. Bij het onderzoek der geloofsbrieven van de so cialistische leden zal dit punt ongetwijfeld wel ter sprake komen en het is nog de vraag of men er niet toe overgaat de verkiezingen van de sociaal democraten op dien grond te vernietigen. Het aanstaand bezoek van het Russische eskader brengt de gemoederen van geheel Frankrijk in be weging. Niet slechts toch, dat men het opneemt als een blijk van goede verstandhouding tusschen Rusland en de republiek, maar men acht het in Frankrijk eene hoogst gelukkige gelegenheid voor eene contra-demonstratie ten opzichte van de Duit sche leger manoeuvres in het Rijksland en het be zoek daaraan van den Italiaanschen Kroonprins. De ontvangst der Russen te Toulon zal dan ook schitterend wezen, en niet behoeven onder te doen van die van een Fngelscli eskader, dat eenige havens van Italië zal bezoeken en daarna eenige dagen te Napels zal vertoeven. Men stelt dit bezoek te Rome en te Berlijn op hoogen prijs, als een bewijs van de goede verstandhouding tusschen Engeland en Italië, waar uit men de conclusie wil trekken, dat Groot-Brit- tannië geene verkorting van Italië's macht in de Middellandsche Zee zou dulden. Het is intusschen een opmerkelijk feit, dat men in de buitenlandsche politiek zulk eene groote waarde gaat hechten aan die wederzijdsche beleefd heidsbezoeken der groote Mogendheden. Zij schijnen meer en meer tot bewijs te mogen gelden van de handhaving van den Europeeschen vrede, die nie mand met het eerste schot durft verbreken. Nu de verwerping van het home-rnle-ontwerp door het Hoogerhuis een voldongen feit is, komen natuur lijk de beschouwingen aan de orde wat der regeling thans te doen staat. De oppositie zegt, dat dadelijk tot ontbinding van het Lagerhuis moet worden overgegaan, en die eisch is van haar standpunt zeer begrijpelijk, omdat zij van eene nieuwe verkiezing eene ommekeer verwacht, die de Gladstoniaansche partij in de minderheid zal brengen. De tegenstanders der bill kunnen niets verliezen, maar wel winnen maar juist daarom verwacht men, dat de regeering voorloopig het ontwerp zal laten rusten en het Lagerhuis zal verzoeken zich bezig te houden met eenige ontwerpen op sociaal gebied, die zullen worden ingediend. Zijn die afgehandeld, dan kan de regeering met te meer gerustheid den verkiezingsstrijd aan vaarden, omdat zij dan kan wijzen op verschillende vruchten van haar beleid. De finaneiëele commissie van den Buitschen Bondsraad is druk aan den arbeid om de nieuwe belastingplannen, die door de gezamenlijke ministers van Financiën onlangs te Frankfort zijn ontworpen, in wetsvoorstellen te belichamen. Nu is alles wat daarop betrekking heeft strikt geheim, maar dit neemt niet weg, dat er toch éen blad is, de Frank' furter Zeitung, dat beweert een tip van den sluier te kunnen oplichten. Het eerst zijn in bewerking genomen de tabaksbelasting en de wijnaccijns. Het blad vermoedt, dat de mindere tabakssoorten oneven redig zwaar zullen worden belast. Over den wijn accijns schijnt men het niet best te kunnen eens worden, omdat men afstuit op het bepalen van de grens, waarop wijn een weelde-artikel wordt. De geheele belastingregeling moet einde October gereed zijn om bij den Rijksdag te worden ingediend, opdat deze haar in November zou kunnen terhand nemendaaraan zal dan nog worden toegevoegd eene beurs-belasting en eene kwitantie-belasting. De geheele opbrengst schijnt te worden geraamd op honderd millioen Mark, waarvan vijf-en-vijftig mil- lioen zal worden geëischt voor de ten uitvoer legging van de nieuwe legerwet, veertig millioen ter ver deeling onder de verschillende staten van het Duitsche rijk en vijf millioen tot amortisatie van Rijksschuld. In strijd met het oorspronkelijk denkbeeld komt der halve de delging van schuld eerst in de laatste plaats en ten opzichte van het geheel wordt daarvoor slechts een zeer bescheiden deel besteed. Nauwelijks is in België eenige rust gekomen op politiek gebied door de beëindiging der Grondwets herziening, of er dreigen binnenlandsche oproeren in de kolendistricten. Tengevolge van de werkstakingen in Engeland zijn de prijzen der Belgische kolen gestegen en nu eischen de mijnwerkers ook hooger loon. In de Borinage, het bekende Belgische kolendistrict, dat eenige berucht heid heeft verworven door de herhaalde werksta kingen, gepaard met geweldpleging, die daar hebben plaats gehad, is door de arbeiders met bijna een parige stemmen besloten den arbeid te staken, indien de eisch om loonsverhooging niet wordt ingewil ligd. De mijnwerkers uit het Noorden van Frankrijk, die besloten hadden zich met hunne Belgische col lega's te vereenigen, hebben zelfs de werkstaking in België niet afgewacht, maar hebben daartoe het sein gegeven, zoodat heden in het kolenbekken van Pas-de-Calais de mijnen stilstaan. Een land, dat anders weinig van zich doet spreken, maar dat thans toch een oogenblik de aandacht vraagt, is China. Er bestaat daar reeds sedert ge- ruimen tijd eene ernstige oppositie tegen de Euro peanen. Aanvankelijk openbaarde zich die tegen de zendelingen, en men herinnert zich ongetwijfeld nog wel de berichten omtrent hetgeen deze te lijden hebben gehad. Thans echter heeft die haat tegen het Europeesche ras een meer algemeen karakter aangenomen, en zelfs heeft de onderkoning Chang een verzoekschrift tot den keizer gericht, waarin hij de uitzetting van alle vreemdelingen, met name van de Engelschen, aanbeveelt. De oorzaak van die ver bittering zoeken sommigen in den vroeger door ons medegedeelden maatregel tegen de Chineezen in de Vereenigde Staten, maar hoe dit zij, indien werke lijk de Europeanen in China bemoeielijkt worden, zal eene tusschenkomst der Europeesche mogend heden niet kunnen uitblijven. Volgens berichten uit Frankrijk wachten der re geering nieuwe buifcenlandscbe verwikkelingen, dit maal in het noorden van Afrika. De Sultan van Marokko namelijk, rust eene expeditie uit tegen enkele stammen aan de Marokkaansch-Algerijnsche grenzen. Men vreest, dat de sultan tot duurzame bezetting van enkele oasen van de Sahara zal over gaan, waardoor de verbinding tusschen Algerië en Fransch-Soedan zou worden afgesneden. Van ver schillende zijden wordt de Fransche regeering aan geraden den sultan vóór te zijn, opdat zjj niet voor een voldongen feit worde gesteld. Eene uitzending van troepen kan derhalve, wanneer ten minste wer kelijk gevaar dreigt, worden tegemoet gezien. GOES, 18 September 1893. Tot lid van het bestuur der Ambachts school alhier vanwege het departement Goes dei* Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is benoemd de heer W. F. Stoel, ingenieur van 's Rijks wa terstaat, zulks in de plaats van den heer Van dei- Wart, die als directeur der school is opgetreden en mitsdien ontslag genomen heeft als bestuurslid. De heer Stoel is door het bestuur der Vereeni- ging tot secretaris benoemd, welke betrekking hij welwillend op zich heeft genomen. Op de algemeene tentoonstelling der Holland- sche Maatschappij van landbouw te Amsterdam ver wierf de firma Wed. J. 0. M a s s e e Zn. alhier nog voor roomafscheiders met stoomkracht een len prijs, voor nieuw balance centrifuge IIIvoor room afscheiders met handkracht een 2en prijs. In de jl. Zaterdag te Goes gehouden bestuur3" vergadering van den Ring »Goes" van O h r. Jon" gelingsvereenigingen uit Zuid-Beve land werd allereerst overgegaan tot het verdeel en der verschillende functiën van de bestuurders on derling. Voorts werd bepaald dat de Ring-agenten de af- deelingen zullen bezoeken om aan het bestuur rap port uit te brengen en in overleg daarmede pogingen aan te wenden tot bevordering van hunnen bloei terwijl bet oprichten van Chr. Jongelingsvereeni- gingen niet uit het oog zal worden verloren. De eerstvolgende algemeene vergadering zal D. V. plaatsvinden te Goes op Woensdag I November e. k. De agenda voor die samenkomst zal worden opge maakt door eene commissie, bestaande uit de hh. II. Janse Bz., J. Piazier en J. J. Visser, allen te Goes, welke deze taak voor alle vergaderingen is opgedragen. Het bestuur van dezen Ring bestaat thans uit da hh.H. Janse Bz. te Goes, voorzitter, Th. Fossen te Kapalle, vice-voorzitter, J. Comijs te Hansweerd, secretaris, J. Kosten te Ierseke, vice-secretaris, L. Duvekot Wz. te Goes, penningmeester, T. v. d. Berge te ICruiningen, A. Fossen te Wemeldinge, Q. Trimpe te Kloetinge, terwijl op de laatst gehouden algemeene vergadering J. Piazier te Goes is benoemd tot eere-voorzitter. Eene groote schare vrienden en belangstellenden had zich Zaterdag te Middelburg op den dooden- akker vereenigd om de laatste eer te bewijzen aan mr. N. C. J. S n o u c k Hurgronje, in leven lid van Gedep. Staten dezer provincie. Nadat de lijkkist in het familiegraf was bijgezet, sprak de Commissaris der Koningin in dit gewest, jhr. mr. W. M. De Brauw, een treffend woord van waardeering, waarbij hij de groote verdiensten van den overledene in herinnering bracht. Hij huldigde zijne scherpzinnigheid, zijne openhartigheid, zijne waarheidsliefde, zijne groote werkzaamheid en zijn juisten blik in tal van aangelegenheden. Spr. noemde zijn verscheiden een onherstelbaar verlies voor het college van Gedep. Staten, en riep den overledene namens dat college een laatst vaarwel toe. Dat velen den doode betreuren, achtte spr. een groote troost voor de familie, aan wie hij ontvallen is. De oudste zoon dankte den Commissaris der Ko ningin en alle andere aanwezigen voor de laatste eer zijn onvergetelijken vader bewezen. Bij de wet is erkend, de Voreeniging tot bewaking der Ierseksche oester- bank, te Ierseke. Men schrijft uit Ierseke aan de Ierseksche en Toolsche Courant 1 October e. k. zal het 30 jaren geleden zijn dat Joh. De Koster als gemeente-veldwachter hier in functie trad. Toen hij in 1888 zijn 25-jarig jubileum als zoo danig mocht vieren, heeft de burgerij getoond dat men voor Koster wel wat overhadmen vereerde hem toen een prachtig gouden horloge met een keurig bewerkt album van de gevers en werd hem, met zijne vrouw, een harteljjken en gullen feestavond bereid in de sociëteit Onder Ons". De aangename herinnering daaraan, vraag 't hem maar, leeft altijd nog dankbaar voort in Koster. Evenzeer leeft in de Iersekenaars een zóódanige goede gezindheid ten opzichte van Koster, dat zij, men mag gerust zeggen eenparighem to8wenschen, dat hij in lengte en gezondheid van dagen Ierseke's veldwachter moge blijven. Hij is op- en ingegroeid met Ierseke's lief en leed en heeft, evenals oude staatsdienaren, onder 't regime van verschillende dynastiën gediend dezen zien komen, zien wankelen en zien gaan en hoe men soms ook al getracht heeft Koster te doen wankelen en te doen gaan, hij staat daar nog, om met zijn eigen woorden te spreken valles in odder Wij hopen dan ook dat Ierseke's burgerij ook dezen aanstaanden jubileumsdag niet onopgemerkt voor hem zal laten voorbijgaan. Men kon hem bijv. doch neen, dan was de aardigheid er af. Doch dat er ook eene serenade bij zou behooren, dat mag hij gerust weten, want zulke dingen kan men toch in den regel niet stilhouden. De heer G. Van Nouhuys, gepensioneerd kolonel der infanterie, vroeger garnizoens-komman- dant te Middelburg, is benoemd tot directeur van een zuivelfabriek te Amsterdam. De le luit, der inf. P. G1 e r u m, die 5 jaar gedetacheerd is geweest bij het O.-I. leger, keert per stoomschip Ardjoeno naar Nederland terug en wordt weder ingedeeld bij het leger hier te lande. Naar aanleiding van het bericht in de Stan' daard over ^geopende brieve n," zendt een postdirecteur, die de juiste controleering van het daarin vermelde geval sterk betwijfelt, aan dat blad enkele opmerkingen. Zoo noemt deze vakman de meedeeling onjuist, dat brieven van het postkantoor verzonden, inge pakt en de aan een station bezorgde, los in den trein zouden komen. En wat nu de gelegenheid voor de postbeambten betreft, om brieven in den trein te openen, die zou altijd nog veel schooner" zijn op de vaste postkan toren wijl op de treinen steeds met overhaasten spoed gewerkt moet wordenvooral op een drukke lijn als in casu die van ArnhemLeeuwarden. Dat brieven geopend werden, om er geldswaarde uit te lichten, kwam meermalen voor, maar dat dit zou geschieden, alleen om kennis van den inhoud te nemen, kan iemand, die eenig denkbeeld heeft van de massa te behandelen brieven, zich moeilijk voorstellen. En deed een postbeambte het al eens, dan zou hij toch zoo'n geopenden brief allicht ver nietigen. In het vermelde geval wil deze inzender dan ook nader aangetoond hebben, dat de brief opengesne den en niet opengebarsten is, en dat een postbe ambte bet feit beging en niet iemand buiten de post. In brievenbussen toch, zegt hij, vindt men herhaaldelijk zoowel opene brieven, als enveloppen zonder inhoud, om niet te spreken van stukken zonder adresdaaro u bevreemdt hem. ook het ant-

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1