Of de wet het verbiedt of toelaat, is tn. i. een vraag van ondergeschikt belang. In stede van toe te juichen en ze daardoor aan te vuren tot »semper crescendo", steeds hooger, moest de publieke opinie opkomen tegen dergelijke levensgevaarlijke toeren, tegen het gooien en smijten met een kind (hetzij dan van 12 of van 16 jaar), en tegen vertooningen als die van een heer en een dame, die in den nok van het spel aan eikaars tanden hangen, enz. Er schuilt iets gruwelijk barbaar^ch in de liefhebberij van het publiek voor zulke verrichtingen, waarvan het aantrekkelijke schijnt te vinden te zijn in het gevaaronberedeneerd, onbewust, zonder opzet, 't is mogelijk, maar barbaarsch is het tochwant de emotie, die men er in vindt, is die der angstige spanning of de kunstenmaker niet er eens vallen zal en den nek breken, niettegenstaande het uitgespannen net, dat, zooals men vele malen heeft vernomen, volstrekt geen absolute waarborg is tegen ongelukken. Om het onverzadigbare monster Publiek te vol doen, zoeken de specialiteiten" voortdurend naar nieuwe gevaren en nog ijzingwekkender toeren, om de zenuwen te prikkelen, 't Wordt tgd, dat daaraan een einde koine door eene beweging uit het publiek, als de wetgever er niets aan kan doen, alvorens een ongeluk met doodelijken afloop komt leeren, datde 19-eeuwsche mensoh in bloeddorstigheid innerlijk eigenlijk niets beter is dan zijne voorgangers in het oude Rome. Eenige maanden geleden begaf zich de heer Marselis Hartsinck naar Amerika, in verband met plannen tot kolonisatie van landgenoo- ten in het verre We9ten. Hij is thans terug en 'tis hem mogen gelukken de beschikking te ver krijgen over 50,000 acres (20,000 H.A) gelegen op anderhalf uur van Norfolk, een groote stad in Virginië. Voor Nov. moet de koop echter gesloten zijn. De heer H. heeft nu plan de helft van den grond voor kolonisatie te gebruiken en de andere helft weer te verkoopen. Hij kan 250 gezinnen plaatsen (voor ieder 100 acres). Reeds ontving de heer H. verschillende aanvragen van landbouwers en werklieden, zoodat er alle kans is, dat reeds in October het noodig aantal lieden naar Virginië zal kunnen vertrekken. De nieuwe oetrooiwefc is in ontwerp gereed en door den Minister van Waterstaat aan verschillende industriëele lichamen toegezonden om advies. In het orgaan van den s-Bond van Orde door Hervorming" kwamen twee brieven voor. De eene brief was van mr. P. J. T r o e 1 s t r adaarin noo- digt deze mr. S. L. Oust, advocaat te Groningen, die in genoemd orgaan, op naar het inzien van den heer Troelstra zeer onwaardige en onware wijze het socialisme bestreed, uit tot een openbaar debat met hem. De andere brief is het antwoord van mr. Outs, waarin de uitnoodiging wordt afgeslagen. Daarin wordt o. a. medegedeeld, dat mr. Troelstra in de advocitinkamer te Leauwarden tot mr. 'Outs, die op zijne heftigheid aanmerking maakte, gezegd had, dat de publieke kansel de beste reclame is voor den advocaat. Die woorden deden de achting, welke mr. O. voor mr. T. had, in verachting verkeeren, en ik dacht, zegt mr. O.ongelukkig zij, die naar uwe woorden luisteren en handelen". Naar aanleiding van dezen brief heeft nu mr. Troelstra bij den officier van justitie te Groningen tegen mr. Outs eene klacht wegens beleediging ingediend. Omtrent den toestand der apothekers leest men in een ingezonden stuk in de N. R. Ct. van dr. 13. S. eene belangrijke beschouwing. Volgens hem studeeren aan onze universiteiten ongeveer 250 jongelieden voor apotheker. Bij een gemiddelden studietijd van vijf jaren zullen dus jaarlijks 50 studenten tot apotheker bevorderd worden. Hiervan vinden gemiddeld twee plaatsing als mili tair-apotheker voor het O.-I. leger en één bij het leger hier te lande. Verder kan gerekend worden, dat jaarlijks één civiel apotheker zich in Nederl.-Indië vestigt. Er blijven dus 46 tot apotheker bevorderden over, die in Nederland een bestaan zullen moeten zoeken. Uit statistische opgaven van den laatsten tijd blijkt nu, dat jaarlijks 20 tot 22 plaatsen voor apothekers door overlijden of andere oorzaken openvallen. De kleinste helft van de 46 zal dus of eene apo theek overnemen öf provisor worden. Voor de res- teerende grootste helft blijft er geen andere weg over, dan eene apotheek op te richten. De toestand van onze apotheken is over het alge meen echter zoo, dat eene aanmerkelijke vermeerde ring van haar aantal er toe leiden moet, dat eene apotheek geen redelijk bestaan meer kan opleveren. Het is veeleer aan te nemen, dat er van de 600 apotheken in Nederland nog zullen moeten worden opgeheven, aangezien met vrij groote mate van zeker heid is te voorzien, dat zelfs bij een gelijk blijvend aantal apotheken, de inkomsten voor ieder zullen afnemen. Daar dus in het oprichten van nieuwe apotheken geen toekomst ligt, zijn zij, voor wie geen plaatsen opengekomen zijn, alzoo meer dan de helft van hen, die jaarlijks tot apotheker bevorderd worden, niet in staat een bestaan te vinden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Daar wegens het overlijden van den heer W. Te Gempt, predikant te Hoedekenskerke, de heer J. Verweij, predikant te Ovezand, door den ring Borsele voorloopig tot consulent van Hoedekenskerke benoemd was, werd jl. Donderdag in eene vergade ring van den kerkeraad bovengenoemd consulent schap overgedragen aan den heer J. W. Drost, predi kant te Biezelinge. Deze overdracht geschiedde door dien Hoedekenskerke wegens het geringe aantal predi kanten in den ring Borsele, bij den ring Kruininge gevoegd is. Bedankt voor het beroep bij de Gerei. gem. te Nieuwdorp (gem. 's-IIeer Arendskerke), door ds. J. W. Wegchelaar, te Dirkshorn c. a. De Unie-collecte heeft opgebracht te Wemel- dinge (Herv. kerk) 15,75, te Kloetinge ƒ40,46'/a* te Kruiningen met Hansweerd 72,80. Nu door den gemeenteraad van den Bosch besloten is dat daar geen kweekschool voor onder wijzers gevestigd zal blijven, spreekt de Tijd het vertrouwen uit, dat daar eene Katholieke kweek school zal worden opgericht, waar de aanstaande onderwijzers volgens den geest der kerk hunne op leiding zullen ontvangen. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 11 September zijn veroordeeld wegensjachtdelictM. G. te Wolfertsdijk, tot 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h., J. B te Vlake, tot 1 b. s. 1 d. h. en A. B te Vlake, tot 2 maal 5 b. s. 2 maal 4 d. h., W. S. te Wolfertsdijk, tot 2 maal 5 en 0,50 b. s. 2 maal 4 d. h. en I d. h., J. N. te Borsele, P. V. te Ovezand en W. de J. te 's-Heer Arendskerke, ieder tot 5 b. s. 4 d. h., J. J. B. te Waarde tot 2 maal 3 b. s. 2 maal 2 d. h. en J. P. te Ierseke, tot 2 maal J 10 en 3 b. s. 2 maal 8 d. h. en 3 d. h.overtreding BaggerreglementP. F. de B. te Clinge, tot 3 maal 10 b. s. 3 maal 5 d. h.art. 436 W. v. S.r.M. L. te 's-Gravenpolder, tot 3 b. s. 2 d. hechtenispolitie-overtredingD. de P. te Middelburg, tot f 2 boete subs. 2 d. h. overtreding veldpolitieJ. K. te 's-Heer Arends kerke tot f 0.50 b. s. 1 d. h.overtreding boterwetJ. M. te Ierseke tot 3 b. s. 2 d h. overtreding art. 424 W. v. S.r.J. F. te Biezelinge tot 1 b. s. 1 d. k., J. V., L. V., D. O. W. en J. W. te Goes ieder tot 2 b. s. 2 d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werden G. de J. te 's-Heer Arends kerke, beklaagd van jachtdelict en M. B. te Kwaden- damme, beklaagd van overtreding art. 424 W. v S.r. Gemengde Berichten. Op 4 September waren alhier 22 gezinnen waar de mazelen heerschten. Van 5 tot en met 11 September zijn er bijgekomen 14 gezinnen en af gegaan 11 gezinnen, zoodat op 11 September nog in 25 gezinnen de mazelen heerschten. Hefnkenszand. Gisteren werd door de hand boogschutterij >Soranus" alhier de jaarlijksche prijs- schieting gehouden naar den vasten vogel. Voor iederen schutter, er waren er 22, was een prijs aanwezig. De hoofdprijs, een prachtige spiegel met vergulde lijst, werd behaald door den schutter D. Van den Dries met 185 punten. Het bevel tot gevangenhouding van Macbiel Lampier is verleend op grond van belangrijke me- dedeelingen, door den brigade-commandant der ma rechaussee aan de justitie verstrekt. Men schrijft ons omtrent den moord nader Aangaande den driedubbelen moord te Marolle- put vernemen wij nog uit zeer goede bron de volgende bijzonderheden Op het overhemd van Lampier was een bloed- vlekje ter grootte van een stuivertjenoch aan deuren noch aan kisten was inbraak te bespeuren. De deur is vermoedelijk door een der vrouwen geopend, wat te meer geloof verdient daar twee van de drie vrou wen geheel in nachtgewaad waren en de derde nog een rok aan had. In huis zijn gevonden 5 rijks daalders en 8 guldens, liggende in een kist met manskieeren. Volgens Lampier's zeggen kon er zoo wat f 50 ontvreemd zijn. De heer Milliano, bij wien Lampier in dienst was, en zijn knechts hebben ver klaard hem niet gemist te hebben f*>en hij 's mor gens om balfvier gewekt werd, lag hij te bed. Men zegt dat eene vrouw, in den avond van den moord, om 9 uren, Lampier gezien heeft met een voorwerp in zijn hand, gaande van den Kruisdijk naar Groede. Over eenen versehrikkelijken moord wordt in Drente algemeen gesproken. Die moord moet zijn gepleegd bij het graven van het Picardakanaal in het graafschap Bentheim. Vele arbeiders uit Drente zijn daar aan het werk, zij vereenigen zich tot ploegen en houden er dan eene zoogenaamde keetvrouw op na, voor het koken en wasschen. Een meisje uit Nieuw-Amsterdam (Dr.) was als zoodanig werkzaam bij eenige arbeiders uit voor noemde plaats en de »Krim" (Ov.). Naar men wil, moeten eenige arbeiders dit meisje dronken gemaakt, daarna hare kleederen met petroleum begoten en haar toen in brand gestoken hebben, zoodat zij kort daarop onder hevige smarten is overleden. De on gelukkige moet in hoogst zwangeren toestand ver keerd hebben. De Pruisische politie heeft een streng onderzoek ingesteld, hetwelk tengevolge heeft gehad dat drie arbeiders, twee uit Nieuw-Amsterdam en zekere Kroeze, een vechtersbaas uit de Krim, in hechtenis zijn genomen. Zwaar geboeid zijn zij naar de gevangenis te Neu9nhaus, aan de grenzen, ge transporteerd. Verleden week ontving de muziekschool te Amersfoort, waaronder wij bij deze hot gebouw verstaan, een niet alledaagsch bezoek. Een beschon ken opperman, zekere P., klom, zoo goed en zoo kwaad als het ging, het bordes op, trad door de niet-gesloten deur het locaal binnen, en plaatste zich voor en de hem vergezellende flesch jenever op eene pianino. Aldra hadden 's opperman's radde handen de pianino geopend, en in een volgend oogen- blik tokkelden zijne vingers de toetsen, die aan het instrument zulke ongewone klanken ontlokten, dat binnen korten tijd een even ongewoon groot getal toehoorders en hoorderessen zich voor het gebouw verzamelden. Dit trok de aandacht van den con cierge van het gebouw, die, geholpen door den heer I B., den man, ondanks diens hevig verzet, bultende 1 deur zette. UD.) In den laatsten tijd komt het meermalen voor, dat pakjes Zweedsche lucifers uit zichzelf ontbranden. Men zij daarom voorzichtig en berge ze niet in groote hoeveelheden bijeen en vooral niet samen met licht ontbrandbare stoffen. Te Borsele ontlastten zich tusschen Vrijdag en Zaterdag zware donderbuien, waarbij groote hagel- steenen nedervielen die hun schadelijken invloed op wortelgewassen, koolzaad en tuinvruchten deden ge voelen, daar de groei belemmering zal ondervinden. Vele bladeren waren doorboord. Vrijdagavond is door de politie in Den Haag op de straat gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld de predikant der Ned. Herv. gemeente T., verdacht van het plegen van het misdrijf, straf baar volgens art. 249, eerste lid, van het strafwetboek. Zooals gemeld werd, had een arbeider te Stiens de beeltenis van Hare Majesteit de Koningin op hout uitgesneden en deze H. M. op haren verjaardag ten geschenke aangeboden. Donderdag ontving hij dit, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin- Regentes met een vriendelijk schrijven terug, onder erkenning van de goede bedoeling van den ver vaardiger. H M. kon echter ook in dit geval van den regel, nooit geschenken aan te nemen, niet afwijken. Een zonderling drama moet te Amsterdam en in Londen afgespeeld zijn. Eenige dagen geleden namelijk gaf de Engelsche consul te Amsterdam aan de politie kennis, dat een Engelsche dame die in Juni jl. te Londen met een zich noemenden doctor De Jong was gehuwd, op hare huwelijksreis door Nederland spoorloos was verdwenen. Een hoofdinspecteur der recherche kreeg in op dracht deze geheimzinnige zaak te onderzoeken, en daarbij bleek het hem al spoedig dat dezelfde doctor De Jong in het begin van Augustus jl. eene Am- sterdamsche dame naar Londen had medegenomen om zich aldaar met haar in den echt te laten verbin den en hij te Amsterdam teruggekeerd was. Het gelukte den ijverigen hoofdinspecteur den ge waanden doctor De Jong in een hotel aldaar aan te houden, en deze bleek nu een oud bekende en schilder van beroep te zijn. Justitie en politie zijn ijverig in de weer om te onderzoeken wat er van beide vrouwen geworden is. Donderdagochtend waren te Aardenburg twee jeugdige kinderen door de ouders in de woning al leen gelaten. Om paard te kunnen spelen, sloeg het oudste eene lus om den hals van het jongste kind; de lus van het dunne touwtje schoof dicht en het kind werd geworgd. Bij de tehuiskomst der ouders was het kind overleden. Ds. Bax, uit Zaandam, die eerst uitgenoodigd was om te Dordrecht in eene socialisten-vergadering te komen lezen, heeft bedankt. Het voorgevallene te Roermond heeft zulk een indruk op hem gemaakt en ook op zijn gezin, dat hij er althans voorloopig van afziet om in politieke vergaderingen als spreker op te treden. (Dord. Ct.) De boot uit Rotterdam bracht Donderdag te Schoonhoven een paar als echte dandy's gekleede oplichters in de stad, die er expres op uitgegaan waren om hier, bij gelegenheid van de kermis, een fikschen slag te slaan. Bijzonder gelukkig waren ze niet. In de herbergen hier vonden ze evenmin als op de boot Hef hebbers om een kaartje te leggen en een der »heeren", die een ander spelletje in de open lucht begon, kreeg de heilige Hermandad aan 't lijf en koos het hazenpad. De ander, zoo plotseling door zijn kameraad verlaten, ging kermishouden met een eerzame boerendochter van buiten, die hij stor menderhand voor zich innam, zóo zelfs, dat ze zich al heel gauw een gouden ring van den vinger liet streelen, die de slimme vrijer met een verliefden blik aan zijn eigen vinger stak. Na een bezoek aan een paar herbergen had mijnheer er blijkbaar genoeg van en poetste hp stilletjes de plaat, en toen zijn liefje werd aangemaand om te betalen, bleek, dat hij er ook nog met hare welgevulde beurs van door was gegaan. De politie kreeg onmiddellijk kennis van het geval, en terwijl het meisje zat te treuren op de puinhoopen van haar kortstondig en zoo wreed verstoord geluk, hield haar ontrouwe minnaar een wedloop met de politie, die hem eindelijk te pakken kreeg en hem een plaatsje bezorgde in het arrestan tenlokaal onder het stadhuis. D.) Toen Zondagavond de dienst in de nieuwe Ned. Geref. Kerk te Zwammerdam even aan den gang was, bleek dat de lamp boven den preekstoel meer dere vlam gaf dan bij haar gewoon branden. Zekere G. De J. trachtte haar door uithaling te vermin deren, maar door de hitte moest hij de lamp laten vallen in het z.g. hekje, waardoor eene groote vlam vanwege de verspreide petroleum ontstond. Met be hulp van kussens, enz. kon men deze gelukkig nog uitdooven. De ontsteltenis was groot, maar spoedig was de kalmte weder teruggekeerd. Een van de getemde dieren van prof. Bonnetty, een vos, luisterende naar den naam van Willem III, is te Arnhem uit Musis Sacrum" ontsnapt. In de jongste raadszitting te Ouder-Amstel werd een nieuwe nachtwacht en lantaarnopsteker benoemd. Den eersten nacht, dat deze in zijn functie van lantaarnopsteker optrad, werd hem reeds dade lijk een poets gespeeld, 's Morgens ten 3 ure deed hij de lantaarns uit, doch ten 5 ure bespeurde hij, dat zij weder waren ontstoken. Drie Indische oculistenvan het gilde van Golam Kader, die een tijd lang in Londen hun handwerk hebben bedreven, zijn eindelijk in handen van het gerecht gevallen. Ongelooflijk klinkt, wat voor het gerecht bekend moet geworden zijn. Zoo werd een driejarig kind een naald door het oog gestoken en de katoenen draad, welke er aan bevestigd was, half door getrokken daarna werd het oog met een pennemes gruwzaam mishandeldblindheid was het gevolg. Deze kuur bracht 320 mark op. In het Zuid-Oosten van Berlijn woonde kort geleden een weduwe met een beeldschoone dochter. Een jongmensch wordt verliefd op het meisje en weldra is het huwelijk tusschen hen beiden gesloten. De schoonmoeder, een niet onvermogende vrouw, willigde alle wenschen van haar kinderen in en vreugde en tevredenheid heerschte er in de woning van het jonge paar. Meer en meer weldaden bewees de^choonmoeder haar knappen schoonzoon, en de dochter kreeg spoedig de overtuiging dat zij een medeminnares had. Op een goeden morgen is de jonge echtvriend verdwenen en met hem zijn schoon moeder. Het paar vluchtte naar Amerika, leefde daar eenige weken in een waren roes, totdat opeens de schoonzoon weder verdwenen is, thans met het vermogen van de schoonmama. Van alle middelen ontbloot, keerde de lichtzinnige vrouw weder naar Berlijn terug, om daar vergiffenis aan haar dochter te vragen. Het einde van het lied is in de volgende woorden vervatDen 8en Augustus sprong een onbekende vrouw, met het doel om zelfmoord te plegen, in het Landwehrkanaal. Hoewel de levens geesten bp het aan land brengen nog niet geweken waren, stierf de vrouw kort na haar opneming in het Ziekenhuis. Het was de schoonmoeder. Niet iedere Londenaar weet dat er in de hoofd wacht van de Londensche brandweer een zaal is, waar treurige herinneringen aan groote branden worden bewaard. Het zgn de helmen van de brandweermannen, die in de uitoefening van hun plicht het leven lieten. De verzameling werd begonnen in 1868 en men kan al dadelyk zien, dat het verlies van levens sedert niet groot is geweest, want er zgn maar weinig helmen. Maar die er zgn, zgn gedeukt, zwart, tot vormlooze massa's ineengewerkt, bgna onherkenbaar. Aan eiken helm is een kaart bevestigd, verkondi gende wie de eigenaar was en hoe en waar hg zgn dood vond. Hier is er eenDe kam is er af, de kinneband is in tweeën en het geheel is zwart ge brand. De kaart zegt: Joseph Tord, gestorven aan wonden gekregen bg den brand aan Gray's Inn Road 1871 na zes menschen gered te hebben." En dit is al wat er van hem is overgebleven. Daar liggen de overblgfselen van den brandweerman Jacobs, die in 1890 bg een brand in Wandsworth door balken werd ingesloten en levend verbrandde. Zgn helm is geheel gaaf, alleen wat gebrand. Als men zoo helm voor helm betast en omkeert, denkt men onwillekeurig aan de vreeselgke pgnen, die de dragers moeten hebben uitgestaan. De verzameling is treurig, maar interessant. Volgens de Tndépendance voegde Koning Leo pold bg den officieelen tekst van de constitutie, die in de Staats-archieven moet worden gedeponeerd, een schrgven, gedateerd Ostende 7 Sept., dat eerst na zgn dood mag worden geopend. »Homerule op straat", zoo zou men eene kleine ontmoeting kunnen betitelen, die in Cheapside (Lon den) plaats vond tusschen een Ierseke appel vrouw en eene Londenschen diender. De Iersche appel vrouw had eene mand met appelen op het trottoir neergezet, en de Londensche diender verzocht haar, overeenkomstig zijnen plicht, deze versperring van de publieke straat te verwgderen. Hierop antwoordde de appelvrouw: »Voor jou niet! Wg hebben nu HomeruleHet effect, dat zg zich van deze woor den had voorgesteld, werd evenwel niet bereikt. De diender, blgkbaar een unionist, nam haar mee naar het politie-bureauen de rechter aldaar, een ander tiran, eveneens doof voor de roepstem van Erin's kinderen om vrgheid, legde haar een boete op ten bedrage van een shilling. NR. Ct.) Een verslaggever van de Freis. Zeit. heeft van goed ingelichte zgde vernomen, dat de Berlgnsche adel van plan is in het circus voor genoodigden een weldadigheids-voorstelling te geven, waarbg »een bekende Vorst eenige in vrgheid gedresseerde paarden zal voorstellen, een Prins van den bloede als August de Domme zal optreden en twee graven als springers zullen debuteeren." Enkele gravinnen zullen staande op gezadelde en ongezadelde paarden rgden, door hoepels en over koorden springen. Door lachen gestikt. Te Londen was een koop man in een >bar". Een der aanwezigen vertelde een vermakelgke geschiedenis, en de koopman begon hierover zoo hard te lachen, dat hg op den grond viel. Toen men hem ophielp, had kg opgehouden te leven. De heldenmoed van een Weener jonge dame heeft 6 personen, die in haar gezelschap een boot tocht maakten op het Wolfgangmeer, van een wissen dood gered. Midden op het meer gekomen, bemerkten de opvarenden tot hun schrik, dat de boot zich langzaam met water vulde. De schipptr verklaarde dat allen verloren waren, wanneer de boot niet ontlast werd. Snel besloten sprong de moedige jonge dame in het water en zwom twee uren lang naast de boot voort. De open wand, waardoor het water binnendrong, was nu boven de oppervlakte, zoodat het gevaar geweken was. De overige personen konden geen van allen zwemmen en waren dus reddeloos verloren geweest, had miet het jonge meisje hen op zoo zelfopofferende wgze het leven gered. 't Is gebleken, dat een der beide te Kiel ge vangen genomen en vermeende Fransche spionnen, die zich Dubois noemde, een zoon van den beroem den sterrekundige en kaartenteekenaar Dubois is. Hg maakte teekeningen met het doel, die bg een nieuwe kaart te gebruiken. De spionnen" zullen waarsckgnlgk eerstdaags in vrgheid worden gesteld. In de Deutsche Wochenzeitung leest men de volgende Herinnering aan de viering van den eersten verjaardag der jonge Koningin in Indië." We waren juist van de eerste parade ter viering van den verjaardag der Prinses thuis gekomen, en zaten met ons tienen aan de kletstafel der onder- officiers-kantine op Meester-Gornelis, om met eenige potjes prinsessebier het overvloedig ingeademde stof weg te spoelen. De stemming liet niets te wenschen over, hoewel het bier afschuwelgk zuur was. De

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2