80ste jaargang'. 1893 N". 107. Zaterdag 9 September. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; inèt bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgu Van Ditmar te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaatders. siisending van advertentïen vóór 9 uren oy den «laj? der uitgave. De prys der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De Amstei'damsche gemeenteraad. Zooals onze lezers weten is het aan de radicale, anti revolutionaire en Roomsch-Katholieke minderheden bij de jongste raadsverkiezingen in de hoofdstad des Rijks- gelukt de tot dusverre liberale meerderheid tot eene minderheid terug te brengen. Het eerste gevolg daarvan is geweest, dat bij de benoeming van twee wethouders o. a. als zoodanig gekozen zijn de heeren Schülvinck en prof. dr. Fa- bius, hoogleeraar aan de vrije universiteit. De keuze vau eerstgenoemde strekte ter vervanging van den heer Reekers, eveneens Katholiek, doch die als wet houder blijkbaar den Raad niet voldeedde laatste, een bekend antirevolutionair, werd aangewezen om den heer Dyserinck, die niet meer in aanmerking wilde komen, te re in pi aceereu als wethouder van Financiën. Hij heeft echter bedankt, op grond, dat het wethouderschap onvereenigbaar is met zijne be trekking van hoogleeraar. De heer Schölvinck nam de benoeming aan. Behalve deze benoemingen hadden als gewoonlijk tal van stemmingen plaats ter aanvulling van ver schillende raadscommissiën. Nu is van liberale zijde dikwerf beweerd, dat het samengaan der minder heden heel gemakkelijk was bij de stembus, maar dat het minder licht zou vallen bij da zeer uiteen- loopende politieke meeningen dier minderheden om in den Raad tot overeenstemming te komen. Merk waardig is daarom de verzuchting, die de Standaard slaakt, reeds nu, na de eerste raadsvergadering, waarin de liberalen in de minderheid en de ver bonden anti-liberalen in de meerderheid waren. »Een wonderlijken indruk ontvangt men" aldus klaagt het antirevolutionair hoofdorgaan, wanneer men de stemmengroepeeringen van naderbij beziet, die zich gister in den Raad voordeden. Een won derlijke indruk, en die eenigermato ongerustheid wekt. Er blijkt toch uit, dat er geen overleg gepleegd is tusschen de minderhedenen zoo bet al gepleegd werd, dat het dan toch tot gG6n enkel resultaat leidde. Bij zulke gewichtige benoemingen zoo hope loos verward te stommen, dat er geen touw aan vast te maken is, schijnt ons van de minderheden niet verstandig. De dagen, waarop zij eenvoudig als oppositiepartij optraden, zijn voorbij, en de dagen aangebroken, waarop zjj men ziet het aan de benoemingen van gisteren geroepen kunnen worden zelf een meer actief deel aan de zaken te nemen. Gaat men voort op de oude wijs, dan zullen de minderheden daarmede hun eigen graf graven." Commentaar is overbodig. GOES, 8 September 1893. Tot adjunct-inspecteur der gemeente-politie te 's-Hertogenbosch is benoemd de heer E. W i e r t s van öoehoorn, thans inspecteur te Roermond. S31Iewou<l$dajk. In de Woensdag Red.) ge houden raadsvergadering werden de her kozen leden, de heeren E. A. Van der Bent en J. Bruinooge, alsmede het nieuw gekozen lid, de heer A. Iïuijsen, beëedigd. Eerstgenr einde werd herkozen tot ambtenaar van den burgerlijken stand, de tweede tot wethouder. In plaats van den heer J. Bruinooge, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd de heer Jac. Smaliegange benoemd tot ambte naar van den burgerlijken stand. De N. R. Ct. bevat een ingezonden stuk over den »toestand te Hanswee r d" van den volgenden inhoud »M. d. R.Overtuigd zijnde van uwe belangstelling daar waar het een algemeen belang geldt, meenen wij als inwoners van Hansweerd eenen dienst te bewijzen aan het algemeen door u met den heer- schenden toestand alhier bekend te maken. Vooreerst brengen wij gaarne een woord van lof en dank aan het geneeskundig toezicht voor de energieke en doeltreffende middelen tot wering en beteugeling der vreeselijke ziekte, die hier al zoo menig offer heeft geëischt. Meestal hebben de cholera gevallen zich op de schepen voorgedaan, doch thans heeft zich een geval in de kom van Hansweerd vertoond. De gemeente-veldwachter Boogaart is, na eenige dagen te hui3 verpleegd te zijn, naar de barak voor choleralijders overgebrachtdaarmede heeft de cholera haren intocht gedaan in de kom van Hans weerd, en wetende, dat onreinheid in deze de hoofd zonde is, zien wij bewoners van Hansweerd met schrik de toekomst tegemoet. Om de volgende reden De bewoners aan de kanaalzijde hebben op twee meter afstand, dus vlak voor hunne woning, eene sloot, die by warme dagen des avonds eenen ver pestenden stank verspreidt en hun zeer dikwijls het genot ontzegt aan hunne deur de versche lucht in te ademen, maar het ook gebiedend noodzakelijk maakt aan de voorzijde deuren en ramen gesloten te houden. Onze huizen worden bezwangerd door den verpesten den stank der uit de sloot* afkomstige gassen, die de witte verf van onze ramen en kozijnen soms bruin met eenen blauwen gloed doen aanslaan, en des avonds na eenen warmen dag wordt soms geheel Hansweerd bezwangerd door eene atmosfeer, die in gewone tijden ondragelijk, maar nu met de cholera vreeselijk is. Reeds lang is door de bewoners van Hansweerd aan het gemeentebestuur gevraagd aan dien toestand een einde te maken. Zelfs heeft men zich per rekest tot den Minister gewend, waarop door den inspecteur van het geneeskundig staats toezicht een onderzoek ingesteld en de klacht vol komen gegrond bevonden werd. Ook is door de in deze gemeente bestaande gezondheidscommissie op het onhoudbare van dezen toestand gewezen, wordt door burgemeester en gemeentebestuur en alle autori teiten deze toestand ook als onhoudbaar erkend en is volgens geruchten by het gemeentebestuur reeds lang aanschrijving gekomen van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dat die vuile sloot moet worden gedempt maar trots dat alles blijft de toestand steeds dezelfde. Is het nu te verwonderen, mynheer de redacteur, dat wij ons thans bij de bestaande cholera-epidemie angstig afvragen hoe zal het met ons gaan En aan wie nu de schuld V In de eerste plaats aan het gemeentebestuurwant toch op hem rust de plicht voor de gezondheid dor burgers te wakenmaar onze vroede mannon wonen op één na allen te ICrui- ningen, dus een half uur van de plaats, waar die toestand heerscht, verwijderd. In de raadsvergade ring van dezen ochtend, 5 September, te Kruiningen, braeht de burgemeester het onderwerp van dezen onhoudbaren toestand weer ter tafel, en ofschoon door den tweeden wethouder hot nemen van maat regelen krachtig werd verdedigd, en door den bnigé- meester werd gezegd, dat de hoofdelijke omslag daar door niet zou behoeven verhoogd te worden, en met het oog op de financiën niet onmogelijk was, en ofschoon nogmaals door den tweeden wethouder op het ernstige van den toestand werd gewezen en be toogd, dat het daarom hoog noodig was dadelijk de hjmd aan den ploeg te slaan, niets mocht baton. Men wilde eerst zekerheid hebben, dat het polderbe stuur en de waterstaat subsidie gaven. Het voorstel kwam in stemming en werd met 2 stemmen vóór en 5 stemmen tegen gewezen van de hand. Of hier nu het gemeentebestuur, het polderbestuur of de waterstaat de schuldige is, wij bewoners van Hans weerd zeggen uwe handelwijze is onverantwoordelijk. Deze ongelukkige toestand, mijnheer de redacteur, ware geheel weg te nemen met een bagatel van negen lionderd of duizend guldenhiernaar kunt gij afmeten met welken geest men bezield is voor Hansweerd. Wij, als bewoners van Hansweerd, vra gen Is het nu geen schande, geen kleinzieligheid on nalatigheid, dat deze toestand moet voortduren en daarom, mijnheer de redacteur, wisten wij niet beter te doen dan door middel van uw geacht blad dit alles wereldkundig te makenopdat zij, die in deze te bevelen hebben, terugschrikken voor de ver antwoording om nog langer dien verregaand on houdbaren toestand te laten bestaan. Wat rnen tegen dit schrijven ook moge aanvoeren, het feit wegrede- neeren kan men niet, en vele inwoners van Hans weerd willen gaarne met ons dit schryven onder teekenen en roepen allen toe, die aan de waarheid mochten twijfelenKomt na eenen warmen dag des avonds naar Hansweerd en van verre zal u de on dragelijke stank al tegen waaien. U by voorbaat dank zeggende, mynheer de redac teur, voor de verleende plaatsruimte, hebben wij de eer hoogachtend te zyn, Uwe dienstwillige dienaren, alle inwoners van Hansweerd. W. J. Ktrciiner. J. Struijlaard. A. H. Van den Ende. A. De Poorter. A. Boo.\r. A. S. Beekmans. A. B. Modde. A. Veldhuizen. Wed. J. De Jono. A. Van Poelje. J. L. De Pauw. Blijkens by den Raad vau State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, ingekomen kon. be sluit is met ingang van 1 Mei 1893 een pensioen van f 448 per jaar verleend aan D. F. H. Van Es veld, eervol ontslagen kommies-verificatour der le categorie by 's rijks belastingen te Middelburg. De heer Chr. Rupke, te Nieuwerkerk a/d. IJsel, bevestigt de mededeeling van de Stand., dat de kolonie te Crook (Colorado), uitge zonden door de emigratie-maatschappij waarvan de hh. Van der Hoogt en Zoutman directeuren waren en de heer Noordtzij president-commissaris, is op gebroken. Allen hebben Crook verlaten. De maat schappij liquideertde heer Rupke schrijft.vlk zelf heb daar ook toe geadviseerd, het kon niet anders." Met den meesten ernst roept hij zynland- genooten toe, die naar Amerika wenschen te ver trekken informeert, stelt u zooveel mogelijk op de hoogte, maar wacht nooit heil van emigratie- of dergelijke maatschappijen, en ga in deze uw eigen weg, vestig u zelfstandig, en volgens mijn overtui ging zult ge dan nog het beste slagen. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de Minister van Waterstaat het gevoelen gevraagd van Gedepu teerde Staten der verschillende provinciën over eene nieuwe regeling van de kiesbevoegdheid voor de Kamers van koophandel en fabrieken bij eene eventueele invoering dei- bedrijfsbelasting en de daarmede gepaard gaande intrekking van de patentwet. Men schrijft aan de Amst. »Nu de nieuwe Directeur-Generaal een onderzoek heeft ingesteld naar de diensturen der be stellers, zou het ongetwijfeld ook de moeite loouen eens te informeeren hoeveel verlof zij per jaar genieten. Wij kennen enkele directeuren, die maar niet schijnen te kunnen begrijpen dat ook »bestel!ers" wel eens eenige dagen per jaar verlof willen hebben. Een enkel kanton is ons bekend, waar geen der bestellers in 2 a 3 jaar den enkelen dag verlof gehad heeft Wy koesteren gegronde hoop, dat de heer Have- laar ook daaraan een einde zal weten te maken." De ongunstige toestand der brand verzekering in Duitscbland, in den loop van dit jaar, geeft aan de Börsen-Zeitung, financiëel blad te Berlijn, aanleiding tot de navolgende overwegingen Het brandassurantie-bedrijf heeft in het afgeloopan jaar in Duitscbland, tengevolge van talrijke en be langrijke branden, groote verliezen geleden. De eerste helft van dit jaar heeft geen betere uitkomsten opgeleverdintegendeel. De assurantie- wereld ziet de toekomst donker in en men is over het algemeen overtuigd, dat, wanneer zelfs de tweede helft van dit jaar onder normale omstandigheden voorbijgaat, de toestand der nieuwere maatschappyen er niet minder ernstig door geschokt zal zyn. De slechte uitkomsten moeten echter niet alleen worden toegeschreven aan industriëele verliezen of aan ongewone atmospherische invloeden van het jaar getijde zij zijn eveneens te wijten aan de overmaat van concurrentie, die de premiën heeft doen dalen tot zoodanig peil, dat zij ophielden loonend te zyn. Van jaar tot jaar is de tariefiëering der risico's al slechter en slechter geworden en de schuld kan alleen worden geweten aan de maatschappyen zei ven. Zoodra risico's worden aangenomen tot premiën, die niet meer in verhouding staan tot de te loopen risico, gaat men het pad op, dat ten verderve voert. Reeds sedert een aantal jaren hadden sommige maatschappijen moeite hare relatiën met re-assurantie- maatschappijen te onderhouden door te lage premiën, die zy op hare risico's toepasten. Op dit oogenblik zullen deze, waarschijnlijk, vooral die uit den vreemde, zich genoodzaakt zien hare betrekkingen met de Duitsche maatschappijen, wier premiën niet erkend voldoende zijn, af te breken. Het gevaar, dat hieruit ontstaat, treft zoowel de assurantie -maatschappijen als de verzekerden zei ven en beide belanghebbenden by deze quaestie moeten trachten zich tegen het bedoeld euvel te wapenen. Terwijl koopman en fabrikant hunne waren tot prijzen verkoopen, die hun de berekende winst toe laat, eischen zy van assuradeuren verzekering tegen brand van hunne goederen tot ontoereikenden prijs, daarbij niet overwegende, dat onder deze omstandig heden de verzekering wel eens een denkbeeldige waarborg kon worden. Wat er van zy, het wordt meer dan tijd daartegen maatregelen te nemen, en dat de groote maatschap pijen, die op solieden grondslag gevestigd zijn, het voorbeeld daartoe geven. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De nieuwe cursus der meisjesschool te Goes is- Dinsdag aangevangen met 50 leerlingen. Tot de Burger-avondschool alhier zyn toege latentot do le klasse: P. Van der Male, S. De Koning, M. J. Van Riet, G. P. Hopmans, M. Holle- stelle, A. Schneider, B. Oranje, J. J. Van den Berge, M. Jacobs, M. Bokelaar, J. J. Stokmansvoor de 2e klasseW. F. Van Riet. Ierseke. Mejuffrouw Bodenstaff heeft voor hare benoeming tot onderwijzeres alhier bedankt en die te Sliedrecht aangenomen. Op de voordracht ter benoeming van een tyde- lijk leeraar aan de H. B. S. te Delft staat no. 1 de heer L. J. De Wilde, te Middelburg. Op zyn verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer B. Van Dijken als leeraar aan de hoogere burgerschool te Zieriksee. Omtrent de beslissing in zake den bouweener nieuwe rijks-kweekschool voor onderwijzers te 's-Her- togenbosch, schrijft men van daar aan de N. R. Ct. »De bouw der kweekschool is thans voorgoed van de agenda afgevoerd. Den 26en Mei besloot de Raad, na rijpe overweging, de kweekschool, naar de eischen door de regeering gesteld, te zullen bouwen. By de jongste verkiezing werd de oppositie tegen dit besluit met een drietal leden versterkt en het eerste besluit van den Raad na die verkiezing isIn te trekken het besluit van 26 Mei en te bepalen, dat geen kweekschool gebouwd zal worden. Zoo vast staan de besluiten van den Bosschen Raad. Wat hij in het voorjaar goedkeurt, keurt hij in het najaar af. Gedurende 30 jaren was de kweekschool, onder de leiding van den achtenswaardigen directeur dr. F. B. Trosée, een sieraad der gemeente. Zij werd door velen hooggeschat, ook om het goed en degelijk onderwijs, dat geregeld aan ruim 200 leerlingen op de oefenschool werd verschaft. Zij heeft daardoor de gemeente gedurende den tyd van haar bestaan, voor groote uitgaven ten behoeve van het openbaar lager onderwijs gevrijwaard. Naar matige berekening werd jaarlijks voor uitgaven van kostleerlingen enz. ruim f 60,000 in de gemeente besteed, hetgeen den ingezetenen ten goede kwam. In weerwil van die voordeelen moet die kweek school hier weg; de stad had er geen ƒ3000 'sjaars voor over, want grooter dan f 3000 's jaars zou het offer niet zijn dat de gemeente bracht. Met een waarschuwend woord bracht jhr. mr. L. Van Meeuwen den Raad de gevolgen van zijn besluit onder het oog. Ik hoop niet, zegt spreker, dat de gemeente zich later haar besluit zal berouwen. Tot dusverre waren allen over het openbaar onderwijs, zooals het aan de oefen school gegeven werd, tevreden in het vervolg zal dit anders zijnhet zal zoo slecht mogelyk worden, want iets anders is hier niet te verwachten. Gij brengt de stad in diskrediet by al wat ambtenaar is en tot het garnizoen behoort, die telkens op ver plaatsing zullen aandringen, omdat zij hier geen opleiding voor hun kinderen vinden, zooals die hun elders wordt aangeboden. Men mag over dit bezwaar thans gemakkelijk heenglijden, allengs zal men onder vinden, tot welke gevolgen die antipathie leidt. En dit alles om eene uitgaaf van 3000 op eene be grooting van f 300,000, eene uitgaaf, die men zoo gemakkelijk kan dekken door conversie van gemeente schuld, door bezuiniging op de muziek enz. Deze woorden maakten blijkbaar indruk. Het pu bliek applaudiseerde, maar geen der leden waagde het den heer Van Meeuwen te wederleggen. Al hortend en stootend en met behulp van den secre taris bracht het lid Meuwese zijne motie op schrift, luidende»De Raad, overtuigd dat het niet is in het financiëel belang der gemeente nieuwe gebouwen voor de kweekschool te stichten, besluit, met in trekking van zyn besluit van 26 Mei, niet te bouwen". De motie werd met 11 tegen 8 stemmen aange nomen. Hiermede was de zaak beslist. De Bossche kweek school gaat nu lo. Mei 1894 naar Nijmegen, waar zij zeker welkom zal zijn". Landbouw en Veeteelt. DE WINTERSCHOLEN. Er is in de twee of drie laatste jaren heel wat beweging gekomen op het gebied van het landbouw onderwijs. Men is gaan inzien, dat stilstand en ach teruitgang op landbouwgebied niet alleen hun oor zaak hebben in internationale toestanden, waarvan gedrukte graanprijzen, enz. het gevolg zijn, maar ook gedeeltelijk daarin, dat onze landbouwers niet ge noeg met hun tijd zijn meégegaan, dat zij niet genoeg op de hoogte zijn van datgene, wat de wetenschap, meestal aan de hand der praktijk, geleerd en ont dekt heeft. De Regeering, voorgelicht door bekwame mannen, met liefde voor de landbouwende bevolking bezield, begon in te zien, dat het haar taak en plicht was, die bevolking de behulpzame hand te reiken by het leeren van veel nuttigs en onbekends, vooral toen er uit landbouwkringen zekeren dwang op haar werd uitgeoefend. Landbouwleeraren werden aange steld om in voordrachten en adviezen en door middel van proefvelden de weetgierigen en vooruitstreven- den voor te lichten, maar uit den aard der zaak is dit niet geschikt voor de volwassenen, waarvan er velen niet genoeg ontwikkeld zijn, om nu eigenlijk alles te begrijpen, wat zij hooren en zien verklaren. En we nemen hun dat niet kwalyk, want het is zoo gemakkelijk niet, zaken te begrijpen, waarbij o. a. scheikundige werkingen een gewichtige rol spelen.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1