gaan, bij buitensluiting der zonnestralen, wel is waar cholera-bacillen in overwegend aantal binnen 24 uren te gronde, maar andere overleven dat tijdperk belangrijk. Hierdoor zou de gelegenheid gegeven zijn, dat somtijds cholera-bacillen door den wind worden medegevoerd naar plaatsen, waar de levens voorwaarden voor hen gunstig zijn en zelfs ver menigvuldiging zou kunnen plaats hebben, zoodat daardoor aanleiding tot het ontstaan van een cho- lera-aanval zou kunnen gegeven worden. Hieruit big kt het nuttige van maatregelen tot desinfectie ook daar waar zich nog geene gevallen van cholera voordoen. Door den heer Prillevitz, geneesheer te Maarsen, wordt in het N. v. d. Dag gewezen op de gunstige resultaten, door hem verkregen bij tijdige en voldoende inwendige toediening van gezuiverde c r e o 1 i n e bij c h o 1 e r a 1 ij d e r s. Choleralijders, die vroeg genoeg 5 gram creoline, verdund in 100 gram zuiver water innemen en in houden, genezen, volgens hem, allen. OPENBARE VERGADERING VAN DEN RAAD der gemeente GOES, op DINSDAG den 5 SEPTEMBER 1893, des voormiddags te 9 uren. Voorzitter de heer J. J. Ochtman, wethouder. Tegenwoordig eerst 9, later 13 leden en de secretaris. I. De Voorzitter zegt dat hij, ingevolge de voor schriften der wet zal overgaan tot de beëediging van de herkozen leden J. J. Ramondt, W. F. K. Lenshoek, W. N. G. Coenen en B. Quist, welke daartoe door hem zijn opgeroepen. Gemelde heeren, door den secretaris binnengeleid, leggen achtereenvolgens in handen van den Voor zitter de eeden af, voorgeschreven in art. 83 der Grondwet van 1848 en art. 39 der Gemeentewet. Daarna zegt de Voorzitter ongeveer het volgende: M. H.Aan den eisch der wet is voldaan en daardoor zijt gij een nieuw zesjarig tijdperk inge treden, waarin de belangen van de gemeente aan uwe behartiging zijn toevertrouwd. Ik behoef u die behartiging niet aan te bevelen, want gedurende langeren of korteren tijd hadt gij reeds zitting in den gemeenteraad en hebt ge van die behartiging blijk gegeven. Het is u bekend, dat die behartiging niet altijd zonder strijd kan geschieden. Maar als eerlijke overtuiging onze stemming en onze hande lingen bestuurt, kunnen wij elkaar onderling waar- deeren al verschillen wij soms in gevoelen. Moge het u gegeven zijn, om nog lange jaren aan het heil der gemeente te arbeiden en Goes de plaats te doen behouden, die zij in de rij der zustersteden inneemt. Met deze enkele woorden verklaar ik u geïnstalleerd en uit daarbij den wensch, dat onze beraadslagingen zich mogen kenmerken door die humaniteit, welke past aan mannen, die het doel hunner roeping steeds voor oogen hebben en dat trachten te bereiken. Ik verzoek U uwe zetels te willen innemen. II. Op voorstel van den Voorzitter wordt de resumtie van de notulen der vorige vergadering uit gesteld tot de volgende bijeenkomst. III. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die alle, zooveel noodig met goedkeuring, voor notificatie worden aangenomen lo. dat, met het oog op de elders zich openbarende cholera, de barak is opgeslagen en maatregelen zijn beraamd en ten uitvoer gelegd ter voorkoming van de ziekte alhier, waardoor de betrokken post der begrooting zal worden overschreden 2o. dat in handen van de financiëele commissie zijn gesteld ten fine van onderzoek en rapport a. de rekening van de gemeente over 1892 b. de rekening over 1892 en de begrooting voor 1894 van het Gasthuis; c. een voorstel van B. en W. omtrent het aangaan eener geldleening voor het tekort op de kosten van de werken aan den mond der haven 3o. dat de pacht van het perceel hoveniering van wijlen G. Breugelman is overgedragen aan C. Schrij ver Kz., koopman te Goes 4o. dat de erfpacht van gronden, bezeten door W. F. Van Riet, gedeeltelijk is overgedragen aan G. Van Riet; 5o. dat de benoemde leeraren J. M. Schmidt en A. Kolkman hunne benoeming bobben aangenomen en den len September in functie zijn getreden 6o. dat de cursus 1893/94 van de Hoogere Bur gerschool is begonnen met 59 leerlingen voor alle vakken en 5 leerlingen voor enkele vakken 7 o. dat voor de boekerij ontvangen en daarin ge plaatst zijn R. Van de Casteele, Vriendenraad Verslagen van Haarlem, Leiden, de Breede wate ring bewesten Ierseke, het proefstation te Breda en van de visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen 8o. dat voor de verzameling van oudheden zijn ontvangen van den heer B. Van A speren Vervenne eonige oude munten en van den heer H. De Witt Hamer Cz. eenige penningen, die zeer z.eldzaam zijn. Onder deze laatsten bevinden zich a. Munt van Philips van Bourgondië van 1499. Zie Alkemade fo. 157. b. Penning van 1595, geslagen volgens besluit van de Vereenigde gewesten bij de vrees dat koning Hendrik van Navarre zich zou verbinden met de Spanjaarden en daardoor den moed der Nederlanders zou verminderen. Zie Van Loon, I, 464. c. Dankpenuing door Zeeland in 1598 geslagen voor het behoud van Nederland. Zie Van Loon I, 520. d. Gedenk- of Legpenning, in 1629 geslagen op de inneming van Amersfoort door Frederik Hendrik. Zie Van Loon II, 184. eLegpenning in 1671 geslagen na de acte van Harmonie, ten blijke van de gerustheid der Staten zijnde dit de laatste penning, die onder de republiek der vereenigde Staten geslagen is. Zie Van Loon UI, 48. Gedenkpenning van Holland op het 10e stuk in 1749. Zie Verkade pl. 54, fig. 2 bl. 113. g. Duit van Zeeland van 1754. Zie Verkade bl. 138 pl. 96 fig. 3. Op deze duit staat de Zeeuwsche wapenspreuk vermeld, als Luctor et Ementor. De munt werd daarom ingetrokken. h. Stuiver der Oost-Indische Compagnie van 1756. Zie Verkade, pl. 201. i. Strooipenning van 1840 op de inhuldiging van Willem II. Zie Dirks, bl. 5 deel II. k. Strooipenning van 12 Mei 1849 op de in huldiging van Willem III als Koning te Amsterdam. Zie Dirks, hl. 95. Deze penningen en munten mogen eene belang rijke aanwinst voor de Goesche verzameling van oudheden genoemd worden. Aan de gevers zal daar voor dank worden betuigd. IV. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht a. Missive van den Min. van Binn. Zaken, dd. 25 Augustus houdende bericht dat wordt berust in de benoeming van een niet-volledig bevoegde tot leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool en wel voor den cursus 1893/94 op voorwaarde, dat de benoemde zich in 1894 aan het examen voor de acte B zal onderwerpen. b. Missive van Ged Staten dd. 11 Augustus houdende bericht van de goedkeuring der raadsbesluiten om trent de jaarwedde van de onderwijzeres aan school E. en omtrent af- en overschrijving op de begrooting voor 1893, alsmede tot terugzending (goedgekeurd) van het eerste suppletoir kohier van den Hoofd. Omslag. c. Voorstel van B. en W. tot afstand van grond aan Jacob Van der Weele met gunstig advies van de financiëele commissie, dat in de volgende ver gadering behandeld zal worden. d. Aanbeveling van de heeren mrs. Ph. L. Van Eeten en P. Van der Meer Mohr, voor de benoe ming van een lid in de openbare gezondheidscom missie, welke benoeming in de volgende vergadering aan de orde zal worden gesteld. e. Verzoek van het departement Goes der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen om afstand van localen en andere ondersteuning voor de oprichting van eene gelegenheid tot opleiding voor bewaarschool- houderessen, waarvan de behandeling door B. en W. wordt voorbereid. Alles voor notificatie aangenomen. V. Aan de orde is de beslissing op het verzoek van L. M. Van Campen om toelating zijner dochter tot de lessen der Hoogere Burgerschool, waaromtrent in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. De Voorzitter brengt het voorstel tot gunstige beschikking in omvraag. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen, die der hh. Adam, Fabery de Jonge, Van Asperen Vervenne, Den Boer, M. De Jonge Jz. en Quist. VI. Vervolgens komt in behandeling de benoeming van eene onderwijzeres aan school E, waartoe door B. en W. in overleg met den arrondissements-school- opziener, en onder overlegging van het bericht van het hoofd der school, worden voorgedragen inej. J. E. Indewey te Dordrecht, M. Perk te Apeldoorn en A. Koetze te Hoogezand. Bij de opening der briefjes blijkt, dat zijn uitge bracht op mej. J. E. Indewey alle stemmen, die dus is benoemd. VII. Thans is aan de orde de benoeming van een wethouder, noodzakelijk door de periodieke aftreding van den heer J. J. Ramondt. Bij eerste stemming worden uitgebracht op de heeren J. J. Ramondt 6, M. De Jouge Jz. 5 stem men, W. F. K. Lenshoek en B. M. Den Boor elk éene stem. Niemand de volstrekte meerderheid erlangd heb bende, heeft eene tweede vrije stemming plaats, die denzelfden uitslag heeft. Bij herstemming tusschen de heeren Ramondt en De Jonge, waaraan deze geen deel nemen, erlangde dhr. Ramondt 6 en dhr. De Jonge 5 stemmen, zoo dat eerstgemelde is benoemd, die zich op de vraag van den Voorzitter bereid verklaart de benoeming aan te nemen. De Voorzitter zegt daarop den heer Ramondt in de eerste plaats, maar ook het huidige college van dagelijksch bestuur, geluk te wenschen met diens herbenoeming. Hij hoopt, dat dezelfde verhouding, als tot nu toe in dat college bestond, zal gehandhaafd blijven, terwijl hij niets anders wenscht, dan dat de heer Ramondt nog een reeks van jaren de betrekking zal waarnemen op dezelfde wijze als tot nu, wat zeker in het belang en tot bevordering van den bloei der gemeente zal strekken. VIII. Als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt de heer Ramondt herbenoemd met 11 stemmen tegen 1 op dhr. Lenshoek en 1 in blanco. IX. De Voorzitter legt over de ontwerp-begroo- ting van ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1894, aanwijzende een totaal van 113049,36, met een bedrag van 28500 aan Hoofdei ijken Omslag en f 1107,58aan onvoorziene uitgaven. Zij zal ter visie gelegd en algemeen verkrijgbaar gesteld worden. De vergadering is daarna op de gewone wijze gesloten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Op het drietal bij de Geref. Gem. te Schoon- dijke komt volgens De Z. no. 1 voor ds. G. Dal- hupsen te Heinkenszand. Bij de Ned. Herv. Gem. te Kortgene is Zondag voormiddag de heer Six Dijkstra bevestigd door den heer Van de Plassche, predikant te 's-Heer Abts- kerke, die tot tekst had gekozen 2 Tim. IV 5b. Des middags deed de heer Dijkstra zijn intree, sprekende over 1 Cor. II 1 en 2. Hoedekeiifskerke. Door den gemeenteraad is in zijne vergadering van Dinsdag jl. definitief be noemd tot onderwijzeres aan de o. 1. school dezer gemeente, mejuffrouw S. Groene weg, van Strpensas. Bath. Als leerling op de R. H. B. S. met 3ja- rigen cursus te Bergen-op-Zoom is toegelaten I. E. I. Van den Brink te Bath. De vereeniging van onderwijzers en onder wijzeressen belast met de opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen iu Zeeland, zal eene algemeene vergadering houden op Zaterdag 16 September, des voormiddags 11 uren, in een der zalen van het ho tel »du Commerce" bij den heer Verseput, te Mid delburg. In deze vergadering zal besproken worden Het onderwijs in de handwerken, in te leiden door mevrouw J. G. Gravelotte-Pontier, van 's-Graven- hage. Men seint uit Den Bosch aan de Telegraaf: De Raad kwam gisteren op zijn vroeger genomen besluit, betreffende den kweekschoolbouw terug. De kweekschool vertrekt derhalve van hier. Rechtszaken. In de Maandag gehouden zitting van den Hoogen Raad, Kamer van strafzaken, werd o. a. behandeld het cassatieberoep van twee arbeiders te Ierseke, door de rechtbank te Middelburg en het gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeeld wegens overtreding der jachtwet tot geldboete, en wegens mishandeling van eenen ambtenaar tot gevangenis straf. Voor de requiranten trad op mr. J. J. Bergsma te 's-Gravenhage, die in de eerste plaats betoogde dat het arrest van het Hof behoort te worden ver nietigd wegens schending van art. 221 Strafvorde ring, omdat er het strafbaar feit niet duidelijk ge noeg in is uitgedrukt. Voorts meende hij dat het arrest niet inhield de toegepaste wetsartikelennu, daarvoor werd verwezen naar het vonnis der recht bank, dat door het Hof ten deele werd vernietigd. En ten slotte pleitte mr. Bergsma vernietiging van het arrest, omdat zou zijn recht gedaan op een proces-verbaal, inhoudende testimonia de audita. Adv.-gen. Patijn zal in deze op 18 dezer conclusie nemen. No. 3, D. Koopman te Nieuwer- kerk5 vreemde aren 20, Ch. Groeneveld de Kater te Noordgouwe 8 18, j> J. De Rijke te Sirjansland 8 10, Job v. d. Have Cz. te Ouwerkerk10 2, L. Bolijn te Ouwerkerk, 10 12, W. Kooman teZieriksee, 13 terwijl in een buiten mededinging ingezonden mon ster van Job v. d. Have te Nieuwerkerk slechts 4 vreemde aren voorkwamen. Daar de aren van de tarwe van Van den Bosch Co. heter waren dan die van L. Kashoek, werd de prijs van f 25 aan de eerste toegekend. Men zal zich herinneren dat de proeven, in 1891 genomen met verschillende haversoorten, met het doel om te onderzoeken welke soort voor Schouwen en Duiveland het best geschikt is, geen stellig re sultaat opleverden, omdat de uitslag te Ouwerkerk te veel verschilde met die te Zonnemaire. De proef werd daarom herhaald door den heer L. Koopman te Nieuwerkerk met de vier soorten, die bij de eerste proefneming het best hadden geschenen, nam.Deen- sche, Probsteier, Zweedsche witte en Nieuw-See- landsche. De uitkomsten van deze proefneming zijn zoozeer in overeenstemming met de te Ouwerkerk verkregene, dat het Bestuur thans kon toekennen aan Deensche Haver, ingezonden door Job v. d. Have te Nieuwerkerk, den eersten prijs 25 Probsteier, ingezonden door Oh. Groeneveld de Kater te Noordgouwe, den tweede prijszilveren medaille Zweedsche witte, ingezonden door Van den Bosch Co. te Goes, den derden prijsbronzen medaille. De eerste prijs werd door den Voorzitter ter be schikking van de Vereeniging gesteld. Dientenge volge wordt weder 25 als eerste prijs voor zuivere Essex-Tarwe uitgeloofd en een tweede prijs van f 10 door het Bestuur daaraan toegevoegd. Gemengde Berichten. Landbouw en Veeteelt. Aan het programma voor de tentoon stelling van zaaigranen enz., te hou den op Donderdag 21 September 1893 te Zie- riksee, door de centrale tentoonstellings-vereeniging Landbouwbelang", ontleenen wij het volgende Op deze tentoonstelling worden gevraagd monsters van winterzaaigranen of zaden en verzamelingen ge droogde grassen of plantenwaarvan de kennis nuttig kan geacht worden voor den landbouwer. Monsters van zomerzaaigranen worden toegelaten, maar niet beoordeeld. Om op deze tentoonstelling te kunnen mededingen, moeten de inzenders vóór of op 16 September 1893 bij den secretaris, den heer M. C. Mulock Houwer te Zieriksee, eene schriftelijke opgaaf doen van a. Het product dat zij wenschen in te zenden b. de hoeveelheid die zij van het in te zenden graan of zaad ten verkoop beschikbaar hebben c. den prijs, franco Zieriksee en met inbegrip van emballage d. het netto gewicht per hectoliter, de streek waar, en de soort grond waarop bet gegroeid is e. de namen van drie personen door hen geschikt geacht en ge wenscht als leden der jury Landbouwers moeten van de partpen, waarvan zij monsters inzenden, 5 hectoliters en handelaren 20 hectoliters ten verkoop beschikbaar hebben. De monsters moeten 2 liters groot zijn. Het bijvoegen van planten of aren, behoorende bij de monsters, is aanbevelenswaardig. De prijzen zullen bestaan in diploma's en getuig schriften. Bovendien worden uitgeloofd voor Ruwarige Essex-Tarwe een eerste prijs van 25 en een tweede prijs van f 10. Deze prijzen worden niet uitbetaald, voor, door het daarvan uitgezaaide, blijkt, dat het graan zuiver van soort is en aan de gestelde eischen voldoet. Zij, die zelf hunne inzending willen uitstallen, moeten opgeven hoeveel tafelruimte, grond- of wand vlakte zij verlangen. Gratis wordt hiertoe 2 M2. beschikbaar gesteld. Inzenders, die meer oppervlakte verlangen, moeten daarvoor 2 per M2. betalen, te voldoen bp de op gaaf van inzending. Het Bestuur belast zich met het aankoopen van zaaigranen enz. ter tentoonstelling, mits vooraf vol doende zekerheid van betaling wordt gegeven en tegen vergoeding van 2 pet. Voor personen buiten de provincie worden slechts bestellingen uitgevoerd op granen of zadeu door in zenders uit Schouwen en Duiveland tentoongesteld. De inzenders zullen tot dekking der onkosten 2 pet. van het verkochte bedrag aan het Bestuur ter hand stellen. Bij vooruitbetaling zijn de onkosten slechts 2,50 voor iederen inzender. Omtrent de bekroning van uitgezaaide Essex- Tarwe en Haver meldt het bestuur het volgende Bij de tentoonstelling in September 1892 werd uitgeloofd een prijs van f25 voor ruwarige Essex- Tarwe. Deze prijs zou niet worden toegekend voor, door het daarvan uitgezaaide bleek, dat het graan zuiver van soort was. Tengevolge daarvan werd door den Voorzitter van 20 verschillende inzendingen 40 liter uitgezaaid en eene daartoe benoemde com missie onderzocht herhaaldelijk het gewas te velde. De pereeelen waren genummerd, doch deze num mers kwamen niet overeen met die van den cata logus der tentoonstelling, zoodat het der commissie geheel onbekend was, hoe de ingezonden monsters waren uitgezaaid. Bij dit driemaal herhaald onderzoek bleek, dat op eene oppervlakte van 25 vierk. Meter voorkwamen In de inzending no. 7 vaü V. d. Bosch Co. te Goes, Essex, verbouwd in Z.-Beveland, 3 vreemde aren No. 19, van L. Kashoek te Zieriksee, 3 11, J. Geluk te Noordgouwe, 4 Catalogus van 22 September 1892. Als eene bijzonderheid vertoonde men ons gisteren een mandje aardappelen (juweelen), we gende 10 K.G., welke vruchten allen aan éene plant waren gegroeid. Zij werden geteeld door den heer Th. Bak alhier. Terwijl hedenmorgen de moeder afwezig was, speelde een driejarig meisje van v. G. op de Kleine Kade alhier met lucifers, tengevolge waarvau de kleederen in brand geraakten. Op haar hulpge schrei kwamen de buren toeschieten, die de vlammen bluschten. Het kind is deerlijk gebrand, en heden namiddag in het Gasthuis overleden. Nieuwdorp. Bij de politie werd alhier, aan gifte gedaan van eene vechtpartij op Zaterdagavond, waarbij de persoon van W. met een fiesch hevig op zijn hoofd werd geslagen, waarvan ernstige gevol gen werden geducht. Het daarop ingestelde onder zoek heeft Maandag tot de uitkomst geleid dat de dader is opgespoord, zekere B. alhier, die bekend heelt het feit bedreven te hebben. Tegen hem is procesverbaal opgemaakt. Gelukkig is de toestand van den geslagene bevredigend. "s-SïeerenIioel£. Jl. Zaterdag gaf de hand boogsociëteit »De Vrije Schutters" alhier een con cours naar den iosseu vogel, waaraan werd deelgeno men door 51 schutters van verschillende sociëteiten. De meeste punten op den lossen vogel werden behaald door dhr. Vermondt, van Wachtebeke (Bel gië), en door dhr. A. Smallegange, van Ellewouds dijk. De zijvogels werden geschoten door dhrn. M. van Liere van Ellewoudsdijk en Vermondt van Wachtebeke, en de 6 kallen door dhrn. J. Geus en J. A. Remijn van »Concordia" van 's-Heerenhoek, A. v. d. Dries van »St. Sebastiaan" van 's-Heeren hoek, G. Moison van »De Vrije Schutters," van 's-Heerenhoek, M. van Liere van Ellewoudsdijk en A. van Zuuderen van »Soranus" te Heinkenszand. Hftusweerd. Gistermiddag viel de huisvrouw van v. d. L. alhier van den steiger aan de buiten- sluis te water. Een kapitein van eene Belgische sleepboot mocht het gelukken haar van een wissen dood te redden. Daar de vrouw met het hoofd tegen een zwaard van een der aldaar liggende schepen gevallen is, bekwam zij eene zware hoofdwond. Na eerst ten huize van de familie De Groof opgenomen te zijn, alwaar zij een liefderijke verpleging ontving, is zij later per rijtuig huiswaarts vervoerd. Haar toestand is naar omstandigheden vrijwel, Behandelde telegrammen over de maand Augus - tus 1893. Kantoor Wissenkerke21 verzonden, 25 ontvangen, samen 46. Kantoor Kamperland: 11 verzonden, 15 ontvan gen, samen 26. Omtrent den driedubbelen moord te Marolleput vernemen wij nog de volgende bijzonderheden De politie en justitie doet hier nog altijd nauw keurig onderzoek maar tot uog toe is niets nader aan het licht gekomenLampier blijft volhouden onschuldig te zijnhij zegt den nacht toen het gruwelijk misdrijf plaats had, niet uit te zijn ge weest; de koewachters van den heer Milliano ver klaren hem niet gemist te hebben. De begrafenis der drie lijken heeft op zijn kosten plaats gehad. Het oplaten van luchtballons schijnt aanste kelijk te werken. Zelfs eerzame njj veren, volstrekt geen hoogvliegers, worden door die opstijgingskoorts bevangen. En zij stellen den ballon in dienst der reclame, voor welke nooit iets heilig en niets te hoog is. De >Londen Toilet Club," d. w. z. de Amsterdam- sche afdeeling dezer firma, zal Zaterdag 9 Sept., in den Parktuin aldaar doen opstijgen een reusachtigen ballon, die vier personen zal kunnen medenemen. Een ballon is het eigenlijk nietwant dit lucht gevaarte heeft den vorm van eeu »reuzen-odeur- flacon-cherry-Blossom" wat op z'n Hollandsch zooveel beteekent als een groot reukflesebje.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2