80sle jaargang. 1893 N". 106. Donderdag 7 September. DE BEG ROOT ING Wethouder eo Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertenüën voor dit blad aangenomen bij de keeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bfl alle Boekverkoopers en Brievengaaiders. tuïeading van De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, advertentscn véor S «rea op den dag dea- uitgave. der plaatselijke inkomsten en uitgaven van de gemeente voor het jaar 1894. is aan den gemeenteraad, in zyue openbare ver gadering van heden, aangeboden en op de secretarie neergelegd, alwaar zij tot eu met den 26 September eerstkomende voor een ifdur ter lezing zal voorhanden zijn, terwijl afschriften tegen betaling der kosten verkrijgbaar gest-ld worden. Goes, den 5 September 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes. J. J. RA MONDT, 1. b De Secretaris, H A 11 T M A N. In de vergadering van den gemeenteraad, gisteren gehouden, 1 is de heer J. J. RA MONDT herbenoemd als Goes, den 6 September 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. ItAMONDT, 1. b De Secretaris, II A R T M A N. GOBS, 6 September 1893. Zooals uit het verslag van de gemeenteraads zitting alhier van gisteren blijkt is dhr. Ramondt eerst bij derde stemming tot wethouder herkozen. Hiermede hebben de anti-revolutionaire raadsleden ook van deze zaak eene zuivere partij-quaestie ge maakt. Dit is iets, waartoe zij volle recht hebben alleen hebben ze zich thans voor goed de gelegen heid bonomen ooit weder het zoet gefluit van den vogelaar te doen hooren door den kiezers voor te preeken, dat eene gemeenteraads-verkiezing geene politieke verkiezing is of mag zijn. Zij zeif hebben gisteren duidelijker dan ooit doen uitkomen hoe zij geheel door politieke partij-invloeden zich laten be- heerscken, en hoe zij niet schromen, daardoor ge dreven, iemand, die waarlijk als wethouder zijn sporen wel verdiend heeft, te trachten den voet te lichten. "Vermoedelijk begrijpen de meesten hunner niet eens de groote inconsequentie, die zij begingen, door eerst de verkiezing van den heer Ramondt tot raads- lid niet te bestrijden, en hem thans wel zijn wet houderschap te willen ontnemen. Maar de tactiek der anti-revolutionaire raadsleden is duidelijk. Had den ze de aftredende raadsleden Ramondt, Lenshoek en Coenen bestreden, dan was zeker de heer Quist niet herkozendaarom moest toen elke partijstrijd vermeden worden. Maar nu de heer Quist zij het ook niet dan met behulp van vele liberalen bij herstemming weder op het kussen is gebracht, is al die meegaandheid op eenmaal verdwenen. De liberalen zullen het zich thans zeker voor gezegd houden en alle consideratie van hunne zijde zal ongetwijfeld voortaan worden terzij gesteld. Niet zij, maar de anti-revolutionairen hebben den strijd gewild*, welnu, we hopen, dat onze partijgenooten in en buiten den Raad den strijd zullen aanvaarden rnet lust, moed en eensgezindheid. Wijzelf hebben in de laatste jaren de herkiezing van aftredende antirevolutionairen niet bestreden, meenende, dat de partijstrijd niet de gemeenteraads verkiezingen moest beheerscken. Nu onze tegenstan ders die theorie wel in woorden huldigen, maar haar met daden tot eene valsche leuze gemaakt hebben, zullen wij niet licht weder te vinden zijn tot het doen van eenige concessie. We hopen en vertrouwen, dat er bij onze mede standers genoeg partijverband zal heerscben, om met terzijdestelling van alle persoonlijke quaesticn, den strijd met opgewektheid mede te strijden, en vooral dat onze partijgenooten in den Raad met denzelfden ijver zullen bezield zijn als ditmaal om trouw op hun post te zijn. Den heeren Kakebeeke en Lenshoek een woord van lof, dat zij gisteren opzettelijk uit Arnhem herwaarts gekomen zijn om de Raadszitting bij te wonen en daardoor de herkiezing van den heer Ramondt te verzekeren. De orgelbespeling door den heer J. Kooiman, met medewerking van het zangkoor der Ned. Herv. Gemeente Maandagavond in het kerk gebouw alhier gegeven, werd door velen aangehoord. Het programma bevatte, behalve psalmen en gezan gen, ook eenige andere liederen van stichtelijken aard. De uitvoering der zangstukken, zoowel als het orgelspel, mocht schoon genoemd wordon en gaf het bewijs, dat het koor, dat reeds een groot aantal leden telt, onder degelijke leiding, goede vorderingen maakt; vooral het laatste nommer van het pro gramma Gezaug 22, door Oh. L. Blommaert, voor koor, vrouwenkoor en sopraan-solo, maakte een die pen indruk. Nog onder de impressie dezer schoone tonen sprak ds. Koetsveld van den kansel een woord naar aan leiding der gegeven uitvoering. Hij wees op het heer lijke avonduur, dat de muziek aan de tegenwoor- digen heeft verschaft. Wel vormden de wanklanken, die dezer dagen buiten bet kerkgebouw worder ver nomen, een scherpe tegenstelling mét de verheer lijking van God in hartverheffende tonen daarbinnen. Deze schoone tonen zijn als een oase in de woestijn der wangeluiden. Spreker bracht verder oen woord van dank aan den heer Kooiman en het koor, maar bovenal aan Hem, die den mensch de schoone gave van den zang heeft geschonken, en hoopte, dat allen van hier zouden gaan met een indruk, die aanspoort om al wat liefelijk is en welluidt te bevorderen en alle wanklanken te verwijderen, opdat de oeredienst van het schoone moge uitgebreid worden en door dringen in alle oorden. Met de bede een gave af te zonderen voor de armen, besloot spreker dezen avond van muzikaal en godsdienstig genot. Met ingang van 6 dezer is de beer L. Van Doorn J z., geboren te Krabbendijke en thans klerk der telegrafie, standplaats 's Bosch, in dezelfde betrekking verplaatst ter standplaats Goes, {Be Z EOewoutisflijk. Door de militaire autoriteit is de onlangs door Burgemeester en Wethouders gedane benoeming van den heer J. H. Lauret, sergeant-majoor alhier, tot brandmeester niet goed gekeurd, op grond hij door die betrekking onderge schikt zou worden aan den gemeenteraad, wat min der wenschelijk wordt geacht. ïca*selte. In de gemeenteraadsverga dering van gisteren waren 9 leden tegenwoordig afwezig was de heer Van Oeveren met kennisgeving. Na de opening der vergadering werden de her kozen leden op de gebruikelijke wijze geïnstalleerd. Tot wethouder werd benoemd in de plaats van den heer Sinke, die aan de beurt van aftreden was, de heer Joos Sandee. Hij verklaarde te bekwamer tijd te zullen mededeelen, of hij die benoeming al dan niet aannam. Ingekomen was o. a. de goedkeuring van Ged. Staten van het raadsbesluit tot aankoop van grond voor een nieuwe begraafplaats. Tot ambtenaren van den Burg. Stand werden her benoemd de heeren Van der Burght en Schipper, die hunne benoeming aannamen. Het verzoek om ontslag teg9n 1 Oct. van de on derwijzeres mej. Kievit, werd op voorstel van den Voorz. op de meest eervolle wijze verleend. Tot onderwijzeressen aan school 2 werden, beiden met algemeene stemmen, benoemd de dames C. J. Bodenstaff te Bevgen-op-Zoom en F. M. O. Van Swieten te Óud-Vosmeer, de eerste tegen 16 Sept., de laatste tegon 1 Oct. De voordracht tot benoeming van een onderwijzer aan school 1 bestond uit de heeren P. O. Maat te Ter-Neuzen, J. A. Tavenxer te Cadzaud en M. Griep te Utrecht. De eerste werd benoemd togen 1 Oct. Op verzoek van den heer A. J. Van Noppen, onderwijzer (ook in het Franscb), om traktements verhoging, stelden B. en W. voor afwijzend te be schikken, le. omdat zijne belooning voor het Franscb, als men zijn traktement vergeleek met dat der meest bezoldigde onderwijzers alhier, voldoende kon worden geacht en 2e. met het oog op de gemeentelijke financiën. De heer Klos beaamde het eerste motief niet. De heer Van Noppen wordt voor zijn onderwijs iu het Fransch, per uur berekend, lager bezoldigd dan voor het lager onderwijs. Hij stelt een verhooging voor van f 25. De heer Sauer erkende de juistheid der berekening van den heer Klos, maar sloot zich toch aan bij B. en W. De heer Cupéry achtte eene verhooging billijk, maar niet op den door den heer Van Noppen aan- gevoerden grond. Zijn vergelijking met de hoofden der scholen ging niet op. Maar als de heer Van Noppen in aanmerking moest komen voor verhooging, dan moest dit niet ten koste der gemeente-kas maar van de ouders der Fransch loerende kinderen ge schieden. De heeren Joos Sandee en Johs. Sandee wilden verhooging. De heer Cupéry gaf een voorstel tot verhooging van het schoolgeld in overweging. Wanneer dit zoo danig geschiedde, dat de gemeente-kas er geen schade bij leed, dan wilde hij met 1 Jan. het salaris van den heer Van Noppen gaarne met f 25 verhoogen. Het voorstel van B. en W. werd met 7 tegen 2 stemmen verworpen, dat van den heer Klos met 6 tegen 3 stemmen aangenomen. De heer Sinke wilde nu weten, of het beginsel moet gehuldigd worden, dat de kosten van het onder wijs in het Fransch door de ouders gedragen moeten worden Zoo ja, hoe dan te handelen als het getal leerlingen eens sterk daalde, bijv. tot 5 De heer Cupéry geloofde meer aan toeneming der leerlingen maar mocht het door den heer Sinke geopperde geval zich voordoen, dan zou natuurlijk liet schoolgeld moeten gewijzigd worden. Hij stelde voor die herziening in verband met de kosten van het onderwijs bij B. en W. aanhangig te maken. Aangenomen met algemeene stemmen. Daarna bracht de commissie tot onderzoek der gemeente-rekening verslag uit en stelde voor voor- loopige goedkeuring met onveranderde eindcijfers ontvangsten ƒ38863,65, uitgaven f 36148,961/2, goed slot f 2714,681/2- Aangenomen met algem. stemmen. Nu werd de gemeente-begrooting met 29638,95 i/3 in ontvang 6n uitgaaf den Raad aangeboden en ter visie gelegd. Verzoeken van mej. Van Westen, gewezen vroed vrouw, eu van den heer E. Nieuwenhuize, gewezen onderwijzer alhier, om ontheffing van vier maanden hoofdei, omslag wegens vertrek naar elders, werden met algem. stemmen ingewilligd. Bij de laatste rondvraag verzocht de heer Joos 'Sandee den Voorzitter om eenige inlichtingen ten aanzien van zijn handelwijze tegenover den veld wachter Bles. Spreker had bij geruchte vernomen en Luer was hem gebleken, dat het een feit was, dat de Burgem. Bles had voorgedragen voor ontslag omdat hij bij den laatsten brand het klokgelui niet gehoord had en daardoor niet bij den brand tegen woordig was geweest. Hij achtte deze handeling van den Voorz. een onrechtvaardige en onbillijke daad, die hij ten strengste afkeurde. De Voorzitter verklaarde zich ongenegen op dit verzoek te antwoorden, omdat het een politiezaak gold, waarmee de Raad niets te maken had. Hij wilde de vergadering sluiten. De heer Sinke protesteerde daartegen. Hij zou een motie van afkeuring voorstellen. De heer Cupéry verhief ook zijn stem tegen de sluiting hij was nog niet in de gelegenheid geweest om te spreken, en had nu het volgende den Raad mee te deelen Toen in de vorige vergadering de wijziging der politie-verordening was verworpen, moet de Voorz. daar heel boos geweest zijn, ook op spreker,' die er tegen gestemd had. Den volgenden dag had de Voorz. de beide gemeen te-veld wachters bij zich ontboden en hun opgedragen streng op de kinderen van spre ker te letten en bij het geringste vergrijp proces verbaal tegen hen op te maken. De opmerking van den veldwachter Bles, dat die kinderen nog beneden de 10 jaar waren had de Burg. beantwoord met de woorden»Er moet toch proces-verhaal opgemaakt worden, dan zijn ze vast bij de justitie bekend, en als ze dan 10 jaar zijn, zijn ze rijp voor de doos." Een en ander was door Bles aan spreker medege deeld en door Koster bevestigd in tegenwoordigheid van den heer Joos Sandee. »Waar moet het heen zoo vroeg de heer Cupéry na deze mededeeling, »met een Burgemeester die kinderen tracht te vernederen, te vernietigen, te verpletteren Ik vraag of zulk een Burgemeester nog langer waard is den voor- zittersstoèl in den Raad te bekleeden Ik zeg, hg is die plaats niet waardig." De Voorzitter antwoordde, dat bevoegde autoriteiten daarover zouden oordeelen. Wat de beschuldiging betrof verklaarde hij, den last zóó niet gegeven te hebben dan zou hij wel krankzinnig hebben moeten zijn. Hij had in algemeenen zin order gegeven, streng op de kinderen te letten, ook op die van den heer Cupéry, en daarvan rapport in te brengen. De heer Sinke nam de waarheid aan van de be schuldiging door den heer Cupéry ingebracht en herinnerde aan artt. 45 en 47 der Gemeentewet. Als de Voorzitter de bepalingen dier artt. wilde beperken, als hij deze illusoir wilde maken, dan zou bij er al spoedig aan gaan denken zijn mandaat als raadslid neder te leggen. De Voorzitter ontkende herhaaldelijk de waarheid van de vei'klaring der veldwachters, hetgeen niet belette dat de heer Van Harmelen den heer Sinke verzocht aan zijne motie een afkeuring toe te voe gen van des voorzitters handelwijze tegenover den heer Cupéry. Deze motie, door den heer Sinke geformuleerd, had de strekking eene afkeuring van de voordracht tot ontslag van Bles uit te spreken en aan Z. E. den Comm. d. Kon. te verzoeken, niet aan het ver zoek des burgemeesters te voldoen. De heer Cupéry meende dat de Voorzitter zelfde oorzaak was van deze motie. Hij had Bles, die tengevolge van onvoldoend brandalarm was blijven slapen, kunnen laten roepen. De Voorzitter gaf eenige inlichtingen èn zeide later tot de overtuiging gekomen te zijn, dat Bles om 6 uur al wist dat er brand geweest was en om 7 uur vond de Voorzitter hem nog kalm thuis zitten. De heer Sinke vond des Voorzitters gedrag tegen over Bles zeer raadselachtig. Den eenen tijd toonde hij volle sympathie en den anderen tijd da grootste antipathie voor Bles. De Voorzitter ontkende dat. In 't voorjaar had hij Bles met alle moeite uit het slijk gehaald, maar toen was hij onschuldig, nu was hij schuldig. De motie van den heer Sinke werd met algemeene stommen aangenomen. De heer Joos Sandee stelde nog eene andere motie voor, waarbij de hoogste afkeuring werd uitgedrukt over de handel wijze ten opzichte van het raadslid Cupéry. Ook deze werd met algemeene stemmen aangeno men, waarna de openbare vergadering gesloten werd. Er was veel publiek bij deze zitting tegenwoordig. RaarlftHÖ. Herkozen tot wethouders de heeren J. J 0 z i a s 9 e en L. Traas Jz., de eerste tevens tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 's-SScer Arendsfcerlte. Alhier is herbenoemd tot wethouder dhr. G. De Jager te Nieuwdorp. fllorsele. Gisteren werd door den gemeente raad alhier tot wethouder herbenoemd de heer J. Bruinooge. MoedelkenskejrKe. In de vergadering van den gemeenteraad van Dinsdag jl. zijn benoemd tot wethouders M. G. Verbeek en L. Van Doeselaar en tot Ambtenaars van den Burgerlijken Stand L. Van Doeselaar en J. Schout Az. Wfssekerke. Herbenoemd tot wethouder en tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand de heerenJ. De Neve en Adriaan Van der Maas Ez. Sf.-MnartesisdijK. In de gister gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd tot wethouder herbenoemd de heer M. P. Groenewege. Ingekomen was bericht van Ged. Staten, dat goed keuring verleend is op het besluit van den gemeente raad, waarbij de verkiezing van den heer Nelisse als raadslid vernietigd is. Tengevolge hiervan zal eene nieuwe verkiezing voor raadslid plaats moeten hebben. Middelburg. Als wethouder werd met 7 van de 9 stemmen herbenoemd de heer W. J. S p r e n- g e 1*. Eén stem was uitgebracht op dr. A. Van der Swaluwe en een briefje blanco. Als ambtenaar van den burgerlijken stand werd benoemd de heer L. K. Van der Harst J.Jz. In de te Amsterdam gehouden Raadszitting werd gisteren de wethouder van onderwijs de heer Van Lennep (lib.) herkozen de heer Reekers (kath.), wethouder van den Burgerlijken Stand, viel na twee vrije stemmingen, hij herstemming uit, en een nieuw raadslid, eveneens een Katholiek, de heer Schölvinck, werd gekozen, die de benoeming in beraad nam. In de vacature-Dyserinck werd gekozen na twee vrije stemmingen bij herstemming, prof. Mr. D. P. D. Fabius, (a.) met 19 stemmen. Ook deze hield de benoeming in beraad. Binnen den tijd van veertien dagen overleden de beide D ij kg raven van den Nieuwe- Westkraaiertpolder. Zooals men weet is die polder in twee deelen gesplitst, welke ieder een afzonderlijk bestuur hebben. Het eene ressorteert onder de gemeenten 's-Heer Arendskerke en 's-Hee- renhoek, het andere onder de gemeente Borsele. Den 22 Augustus 11. overleed de Dijkgraaf van laatst gemeld deel en den 3 dezer de andere. Viissingenu Men is thans druk bezig met het nieuwe havenstatiou zoo spoedig mogelijk te overkappen. Dezen winter kan er dan met volle kracht aan het binnenwerk gevorderd worden. Het gebouw belooft zeer schoon te worden. Vooral de ingang is een prachtstuk van bouwwerk. De Tijd verneemt thans, dat aan het Depar tement van Binnenlandsche Zaken druk gearbeid wordt aan de voorbereiding van de herziening der gemeentewet. Dö gelegenheid voor adsistenten en brievengaarders tot het verkrijgen van het post- en telegraaf-radikaal wordt ingetrokken. De thans in dienst zijnde beambten van dien rang zullen daartoe echter nog tweemaal in de gelegenheid worden gesteld, nl. in de maand November of December van bet loopende jaar en in het najaar van 1894, mits zij vooraf, bij het eerstvolgend of een nader te houden examen van klerk der posterijen entele- graphie, blijk hebben gegeven van voldoende kennis in de vakken voor die betrekking vereischt. In het Fr. Gen. wordt naai* aanleiding van 'eene studie van dr. Uffelman de aandacht gevestigd op het verstuiven van ckoler a-b a c i 11 e n met bet vuil van deu bodem. In dunue lagen van aarde, zand en straatvuiL

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1