1893 N". 105, tsdag 80 s"1 jaargang. y~ d A 'V Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Go8S, J 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij do heeren Nu oh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaaiders, Inzending van adverientiün vóór «ren ©j» den dag der uitgave, Do prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING VAN DEN 11AAS) «Ier gemeente G E S op DINSDAG den 5 SEPTEMBER 1893, des voormiddags te 9 uren, (in plaats van te 93/a uren). Goes, den 2 September 1893. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Mededeelingen. II. Ingekomen stukken. III. Beslissing inzake het adres van L. M. Van Cam pen. IV. Benoeming van eeue onderwijzeres aan school E. V. Benoeming van een wethouder. VI. Idem van een Ambt. v. d. Burg. Stand. van vijf obligation der geldlening 1586, clic ad Duizend gulden eu aflosbaar op 1 Januari 1894 zal plaatshebben in het openbaar ten liasdhüze op Zaterdag den 16 September aanstaande, des namiddags te een uur. Goes, den 2 September 1893 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMON UT, 1. b. De Secretaris, H A. It T M A N. Algemeen Overzicht. Het schijnt wel of in deze dagen van rust en vacantie ook de verhoudingen der verschillende sta ten in een toestand verkeeren, die geene oogenblikke- lijke wijziging zal ondergaan. Weinig althans valt er te vermelden van verwikkelingen tasschen ver schillende rijken. Maar des te meer wordt onze aan dacht gevraagd voor de binnenlandsche toestanden in enkele Europeesche Staten. Van deze wekte in de afgeloopen week Spanje het meest belangstelling. Zooals we reeds mededeel den waren de militaire hervormingen van den mi nister van oorlog daar te lande oorzaak van oproe rige uitingen in enkele garnizoensplaatsen, die hare bezetting zouden verliezen, met name in Vittoria. Jl. Zondag nu waven de liberale minister-president Sagasta en de leider der conservatieven Canovas beiden de gast van de Koningin-regentes, die met het Hof de zomerresidentie San Sebastian in de Bas- kische provincie had betrokken. Uit het feit, dat deze beide politieke leiders samen aan den Konink lijken disch waren genoodigd, werd de begrijpelijke veronderstelling geboren, dat het van hoogerhand gelukt was deze beide tegenstanders met elkander te verzoenen, en men hoopte, dat daarmede rust en kalmte in het land zouden heerschen. Op het onverwachtst werd Zondag der vorige week aan die verwachting de bodem ingeslagen. Ter wijl des avonds op het marktplein te San Sebastian, zooals gebruikeljjk is, een concert werd gegeven, verzamelde zich eene groote menigte, die luide het Baskische volkslied eischt9. Toen daaraan niet werd voldaan klonk de kreet »leve de vrijheidweg met Sagastaen ontstond er een groot tumult, dat door de politie niet kon worden bedwongen. Do burgerlijke gouverneur van San Sebastian trachtte het volk tot kalmte te stemmen, doch men wierp hem met steenen. Eerst toen het garnizoen te hulp geroepen werd, stoof de menigte uiteen, doch niet dan nadat enkelen uit het volk gedood en velen gewond wa ren. De volgende avonden heerschte er ook nog veel gisting, doch thans is de orde teruggekeerd. Intusschen heeft het voorgevallene veel schade aan San Sebastian berokkend. Niet alleen toch, dat het Hof onmiddellijk" naar Madrid teruggekeerd is, maar ook tal van badgasten hebben ijlings de terugreis aanvaard. Het schijnt, dat de geheele beweging, waarin men aanvankelijk eene republikeinsche demonstratie tegen bet Koninklijk gezag meende te moeten zien, hoofdzakelijk op touw is gezet door eenige rad draaiers uit Vittoria, een der plaatsen, die haar garnizoen zullen verliezen, wanneer de militaire hervormingen van den minister van oorlog worden doorgevoerd. Toch heeft zij rechtmatige veront waardiging gewekt bij alle partijen van orde in bet land, en talrijk waren de telegrammen van sympathie, die Sagasta ontving ten bewijze, dat men besefte zich nauw rond den troon te moeten scharen, om de rust in het land te handhaven. In Engeland is de behandeling der liome-rule- hill in het Lagerhuis ten einde. Woensdag kwam de derde lezing aan de orde, waarbij de oppositie aanvankelijk hoopte andermaal gelegenheid te zullen vinden voor langwijlige discussiën. Gladstone sneed daartoe echter den pas af door in eene schitterende rede, die langer dan een uur duurde, zijne getrouwe meerderheid tot onverwijlde aanneming aan te sporen. Het ontwerp is daarna bij laatste lezing met 301 J tegen 267 stemmen aangenomen, waarna eene zeer levendige, letooging plaatshad van de lersche on radicale leden, die Gladstone warm toejuichten. In het Hoogerhuis werd het ontwerp in eerste lezing aangenomen wat echter alleen wil zeggen, dat men het in behandeling zal nemen. Het zal nu maar de vraag zijn of het Hoogerhuis er al dan niet lange redeneeringen over zal houden. Hoe dit zij, het Lagerhuis zal nu een paar maanden rust nemen om daarna de begrooting te behande len. Misschien dat het dan ook nog ten tweeden male uitspraak zal doen over de home-rule-bill om daarna, bij eene tweede verwerping door het Hoo gerhuis, te worden ontbonden. Inmiddels zal wellicht ook nog het sociale vraag stuk aan de orde komen. De toestand van een groot deel der arbeidende bevolking baart nu reeds ernstige zorg. De werkeloosheid is, met name te Londen, tot zulk eene schrikbarende boogte geklommen, dat er dringend raad geschaft moet worden. Men weet evenwel, dat Gladstone geen voorstander is van staatsinmenging bij de oplossing van de sociale quaestie of liever, dat hij niet gelooft aan de moge lijkheid van die oplossing van staatswege. Het feit echter, dat de heer Mundella, de vader der Engelsche Kamers van arbeid, in het ministerie is opgenomen, houdt de hoop levendig, dat toch ook door deze regeering op sociaal gebied wel wat tot stand zal worden gebracht. De samenstelling van den Senaat was in de laatste weken in België aan de orde, en zij bleef het, omdat voor geen enkel voorstel de vereischte meerderheid was te vinden. Hierdoor bleef het oude artikel, waarbij voor de verkiesbaarheid eene bijdrage in de belastingen van 2000 francs wordt geëischt, gehand haafd. Maar dit was weder in strijd met een nieuw aangenomen artikel betreffende de verkiesbaarheid voor lid van den Senaat, waarbij bepaald was, dat voor hen, die door de provinciale Raden gekozen worden, geen census-vereischte zal gelden. Men herinnert zich, dat een voorstel-Visart hieraan trachtte tegemoet te komen door de vrijstelling van den census der laatstbedoelde leden uitdrukkelijk in de Grondwet te bepalen, terwijl dan de belasting voor de rechtstreeks gekozenen tot 1200 fres. zou worden teruggebracht. Toen kon ook dit voorstel geen 3/3 der stemmen in de Kamer verwerven. Thans is het echter opnieuw ingediend en aangenomen met 100 tegen 24 stemmen. Zaterdag heeft nu ook de Senaat het voorstel-Visart aangenomen, waarmede dan nu eindelijk het werk der Grondwetsherziening daar te lande is beëindigd. Herhaaldelijk komen in de laatste dagen klachten over het optreden van Frankrijk tegenover Siarn bij de tenuitvoerlegging van het ultimatum. Deze klachten, alle van Engelsche zijde afkomstig, spreken van eene nieuwe demonstratie der Fransche vloot voor Bangkok en van het hooge optreden van den zaakgelastigde der republiek, den heer Le Myre de Villers, die o. a. het ontslag zou geëischt hebben van alle Europeesche ambtenaren in dienst van Siam. Voorts heette het, dat de Fransche posten te Cbanta- boon versterkt waren. Vooral echter het dreigen met eene nieuwe insluiting van Bangkok door het eskader der republiek wekte groote ontsteltenis, nu de schepen der andere mogendheden de haven der hoofdstad hebben verlaten. De Figaro g. eft eene zeer verklaarbare oplossing van dit alles. Vooropstellende, dat vijandige Engel sche correspondenten den toestand niet weinig over drijven, wijst het blad erop, dat af en toe een krachtig optreden en een ernstig dreigen noodig is om de tenuitvoerlegging der gestelde eischen te bespoedigen. De Europeesche raadslieden van de Siameesche kroon zijn Frankrijk niet goedgezind, en daarom heeft de heer Le Myre de Villers uitdrukkelijk te kennen gegeven, dat, hoezeer Siam ook gerechtigd is het advies dier raadslieden in te roepen, hij als zaakge lastigde alleen en uitsluitend met de Siameesche regeering heeft te onderhandelen. Aan dien eisch door militair vertoon kracht bijzetten, is iets, dat door de eigenaardige karaktertrekken van de Oos- tersche volken geboden wordt, maar daaruit volgt geenszins eenige meer vijandelijke houding, noch verscherping van de bepalingen van het ultimatum. In overeenstemming met die beschouwing ver klaarde dan ook de Engelsche regeering dezer dagen in het Lagerhuis, dat haar officiëel geen enkel feit bekend was, waaruit mocht worden afgeleid, dat Frankrijk zich niet stipt a",n de eischen van het ultimatum bleef houden. Voor zoover thans bekend is, heeft de republi keinsche partij bij de herstemmingen voor de Kamer nog eenige versterking gekregen. De heeren Floquet, Laguerre en Clémenceau zijn niet herkozen. De laatste telegrammen gewagen van eene verkiezing van 109 republikeinen, 7 raillies en 10 anti-republi keinen. De republikeinsche partij won tot dusver reeds 16 zetels. De Fransche regeering heeft ofliciöel bericht ont vangen, dat oen Russisc'i eskader, onder bevel van admiraal Avellau, te Toulon het bezoek van het Fransche eskader te Kronstadt zal komen beant woorden. De aankomst der Russische vloot is op 15 September gesteld. GOES, 4 September 1893. Den kinderen der zondagscholen »Ma- ranatha" en »Bidt en Werkt" van Goes en Samuel" van 's-Heer Hendrikskinderen, samen zes li zeven honderd, was jl. Zaterdag een feestje bereid. Uit de wandelkerk trokken zij te 2 uren geza menlijk, met het harmonie-gezelschap Hosanna aan bet hoofd, naar een boomgaard van den land bouwer M. De Bokx aan den 's-Heer Hendrikskin- derendijk. Het muziekgezelschap liet zich nu cn dan hooren, de kinderen zongen liederen, vermaakten zich met verschillende spelen en werden intusschen op melk en broodjes onthaald. Te half zeven trok de stoet zeer voldaan huiswaarts. Sïansweei'd. Vrijdagavond werd de gemeente veldwachter Van den Boogaardt uit zijn wo ning naar de barak gebracht; zijn toestand is nog zeer bedenkelijk. Zondagmorgen te 5 uren is de huishoudster van schipper R. Schot in do barak overleden en te 12 uren te Kruiningen begraven. Hansweerd. Tot directeur van het fanfaren- gezelschap »Scheldegalm" is Zaterdagavond benoemd de heer G. Wolf alhier. WeineMinge. De Raad heöft in de vergadering van jl. Zaterdag tot gemeente-geneesheer benoemd den heer T. Van den Hoorn, arts te Ede (Gel derland). Men weet, dat een deel van de Colorado- emigranten zich al spoedig na aankomst in Amerika losmaakte van de Ned.-Amer. Land.- en Emigr.-Maatschappij, om op eigen gelegenheid verder het land in te trekken. Zij vestigden toen de kolonie Rilland. Aan een schrijven van een hunner, der redactie van de Standaard welwillend ter publicatie toege zonden, ontleent dat blad de volgende mededeelingen Ililland 7 Aug. '93. Ook op maatschappelijk gebied hebben wij hier met vele kleine en grootere tegenspoeden te kampen gehad! Vooreerst hebben we hier gebrek aan water gehad om de landen te besproeien. Er was in den verloopen winter en in het voorjaar weinig sneeuw gevallen. (Men heeft ons in Maart en April dat reeds gezegd) en daardoor waren de kanalen vroeger dan andere jaren droog geworden. Daarbij kwam nog, dat er door onbekendheid met irrigatie veel water te loor is gegaan, zoodat enkele stukken land te veel, andere te weinig kregen. Deze maand en de laatste helft der vorige maand heeft het hier echter veel geregend, om den anderen dag een buizoodat we nu volstrekt geen water gebrek meer hebben. Drinkwater is hier nooit te weinigde bekende »Artesean-wells" laten hare heldere en koele waterstralen dag en nacht zonder eenige hulp maar opborrelen. Het weder is hier tegenwoordig 's nachts koel's morgens prachtig zonnig weerdoch nimmer drukkend heet. 's Mid dags komt er gewoonlijk een onweersbui opzetten, doch ze ontlast zich voornamelijk in de bergen. Enkele der kolonisten begonnen al eenigermate ontevreden te worden, meenende dat de gewassen alle verdrogen zoudendoch ziet, hoe is alles nu weer verfriseht en in groei toegenomen. Haver staat hier en daar 5 voet hoog en ik telde aan een aar 123 korrels. Tarwe staat op eenige stukken land prachtig en van zware volle aren voorzien. Alle boeren zijn echter niet zoo gelukkig, dat hun oogst mooi staat. Dat geldt alleen voor hen, wier land het vorige jaar geploegd is. Het is een ver eischte, dat men vóór den winter het land ploegt, dat men voor het volgende jaar noodig heeft. Velen zijn dan ook al bezig om hun land te bewerken voor den volgenden zomer. Nog al dikwijls komen er brieven uit Holland om inlichtingen. Ik denk, dat onze kolonie zich een volgend jaar wel weer flink uitbreiden zal. Op 't gebied van kerk en school gaat alles nog al naar wenseh. Onze onderwijzer is door groot en klein geacht en geëerd. Ik denk, dat er ca. 35 kinderen naar school gaan. Voor kerk is het schoolgebouw ons somtijds haast te klein, maar er is geen geld I in kas om een kerk te bouwen, dus we gaan dan maar wat dicht bij elkander zitten." Aan het jaarverslag der Nederlandsche Maatschap p ij voor Kunstmatige Oes ter t e e 11voorheen onder de firma C. L. De Meulemeester <fc Co., is het volgende ontleend: »Voor het eerst sedert de oprichting dezer maat schappij zien hare aandeelhouders een dividend uit gekeerd, en mag worden aangenomen dat de slechte jaren aan ongunstige invloeden zijn te wijten ge weest. Het kapitaal dezer in 1890 opgerichte Maat schappij bedroeg aanvankelijk f2,300,000. Als een gevolg van den strengen winter van 1890/91, zoo noodlottig voor de oestercultuur, wees de winst- en verliesrekening over 1891 een nadeelig saldo van ongeveer een raillioen gulden aan. Wilde men dit verlies uit de winsten van volgende jaren dekken, de aandeelhouders zouden geruiinen tijd naar dividend uil keering hebben moeten uitzien. Er werd daarom radicaal gehandeld, door het ge heele bedrag in eens af te schrijven en in verband daarmede het kapitaal tot f 1,265,000 te verminderen. Ieder aandeel van fTOOO werd op f550 terugge bracht, terwijl voor de afgeschreven f450 een winst aandeel werd uitgereikt, welke winstaandeelen uit een gedeelte der overwinst, bij uitloting met f 450 moeten worden afgelost. Bij de aanbieding van bet verslag over 1892/93 zeggen commissarissen o. a. dat de verkregen resul taten bevredigend zijn en de toestand der Maat schappij gunstig is en hoewel het waarschijnlijk is, dat in het aanstaande seizoen niet zooveel product ten verkoop beschikbaar zal zijn, als noodig zal blijken om over die campagne een behoorlijk dividend te verdienen, meenen zij de toekomst nochtans met vertrouwen te gemoet te kunnen gaan, daar de Maat schappij de nadeelige gevolgen van den winter 1890/91 grootendeels te boven is en hare voorraden voorde volgende jaren belangrijk mogen genoemd worden. De exploitatiekosten, die over 1890/91 f 167,567,74 en over 1891/92 f 149,930,85 bedroegen, beliepen in 1892/93 f134,627,96% dus fl5,302,88V2 minder dan in de voorafgaande campagnewaaronder f9,244,21,/o voor minder pacht. De zomer van 1892 heeft zich in vele opzichten gunstig onderscheiden van dien van 1891liet toch tijdens het uitzaaisn der schelpen en het in zee brengen der pannen het weder zich zeer ongunstig aanzien, ten gevolge waarvan een nadeelige invloed op den broed val te duchten was, zo o hebben zich door het warme weder, dat daarop in den verderen loop van den zomer is gevolgd, die ongunstige voor uitzichten niet bevestigd en bleek in het najaar, dat zoowel op de uitgelegde pannen als op de schelpen een zeer bevredigend aantal jonge oesters zich had vastgezet. De winter van 1892/93 was niet streng en heeft aan den voorraad oesters op de perceelen en pannen geen buitengewoon nadeeligen invloed uitgeoefend, zoodat van eigen productie thans eene belangrijke oppervlakte der zaaigronden opnieuw met jonge oesters is bevolkt kunnen worden. Bovendien heeft men gemeend door enkele aankoopen van jonge oesters tot billijken prijs, een ander gedeelte van de gronden der Maatschappij productief te moeten maken, waardoor dit hoofd op de balans met f 15,449,31 voorkomt. De putten, gebouwen en vaartuigen worden ge regeld en goed onderhouden en verkeeren in goeden staat. In den loop van 1892 verkocht de Maatschappij in publieke veiling voor f 5940 de oesterput ge naamd »de Mollusk", die voor haar gebruik over bodig was, benevens ondershands een hoogaars voor f 1000. Het nadeelig saldo, hetwelk die verkoopen tegen de vorige balanswaarde opleverden, is op de winst- en verliesrekening van dit jaar afgeschreven. Op de terreinen van de Waterschans is in de onmiddellijke nabijheid van den pannenput een nieuwe afsteekloods gebouwd, met aanlegging van rails, waarvan de kosten f3600 bedroegen. Verkocht werden 2,298,534 oesters (waarvan 156,866 stuks door aankoop verkregen) tot een ge zamenlijk bedrag van f 220,742,311/2, zoodat de ge middelde prijs is geweest f 96,031/2 pei' 1000 oesters. De verkoop van leverbare oesters heeft zoowel wat de hoeveelheid als den verkoopprijs betreft de ver wachtingen overtroffen. Tengevolge der verschillende mutatien in het pach ten der perceelen is thans van 1 April 1893 af dooi de Maatschappij aan den Staat verschuldigd eene jaarlijksche pachtsom van f58,321,07 welk bedrag 1 April 1894 verminderd wordt met f2650 voor j de pacht van het perceel 35 in de Zuiderzee, alwaar de Maatschappij de cultuur geheel hseffc opgegeven. Zooals boven reeds gezegd is was de opbrengst der verkochte oesters f 220,742,311/^. Hierbij komt f7,471,71 gekweekte rente, f 622,65 onvoorziene i baten en f 5,565,80 onverdeelde winst van 1891/92. j De creditzijde der winst- en verliesrekening bedraagt alzoo f234,402,48. Uitgegeven werd aan balk, zaud en schelpen

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1