1893 N". 104 Zaterdag 2 September. 80s,e jaargang. PATENTRECHT GOESCHE De uitgave dezer Courant gescliiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de keeren Nijgh Van Ditmar. te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. inzending van advertentie» vóór 1 uren op den dag der uitgave. OPENBARE VERGADERING van den 11 A A 11 der gemeente GOES, op DINSDAG den 5 SEPTEMBER 1893, des voormiddags te 9J/2 uren. Goes, den 1 September 1893. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: Na beëediging van de herkozen Raadsleden I. Mededeelingen. H. Ingekomen stukken. III. Beslissing inzake het adres van L. M. Van Campen. IV. Benoeming van eene onderwijzeres aanschoolE. V. Benoeming van een wethouder. VI. Idem van een Ambt. v. d. Burg. Stand. Het kohier no. 4 van het roor deze gemeente, roor het dienstjaar 18931894, ia op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente, zoodat ieder verplicht is zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldosn. Goes, den 31 Augustus 1893. De Burgemeester van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. GOES, 1 September 1893. Wij herinneren onze lezers nog aan de beide tooneelvoorstellingen in >de Prins van Oranje" te geven door het gezelschap van den heer Van Doeselaar. Het drama »De twee weezen" is hier wel niet onbekend, maar waar het te Mid delburg tijdens de jongste kermis op verzoek twee maal werd gegeven, telken male met groot succes, daar mag wel worden aangenomen, dat dit gezelschap over uitnemende krachten beschikt, die den bezoekers kunstgenot doen smaken. We twijfelen dan ook niet of beide voorstellingen zullen een talrijk publiek trekken. Behalve de reeds door ons vermelde is nog benoemd tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw de kolonel L. J. R i s s e e u w, com mandant van bet 3de regiment vesting-artillerie en is de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau verleendin zilver aanA. Overduin, brigadier- majoor der rijksveldwacht te Middelburg. Tot rentmeester van bet Kroondomein in het rentambt Hulst is benoemd K. J. A. G. baron Collot d'Escury, burgemeester van Bosch- kapelle en Stoppeldijk. Naar aanleiding van de mededeeling in som mige bladen, dat te Hansweerd verregaande zorgeloosheid bestaat betreffende de maat regelen tot bet weren der cholera, schrijft men uit Hansweerd het volgende aan de Telegraaf: Er wordt hier vanwege het Geneeskundig Staats toezicht wel degelijk voorzichtig met alle ongevallen te werk gegaan. O. a., wanneer er zieken (of cho- leralijdfcrs) van een of ander vaartuig in de barak worden opgenomen, worden zij door den ziekenop passer (die de barak niet verlaat, noch met iemand in aanraking komt) op de meest zorgvuldige wijze verzorgd. Al het beddegoed, kleeren enz. van dergelijke schepen wordt onmiddellijk van boord gehaald en in de ontsmettingsmachine uitgestoomd (of ontsmet), waarna het besmette schip door twee desinfecteurs wordt ontsmet. Is dit alles geschied, dan ontkleeden zich de ontsmetters en voorzien zich van andere kleeren, terwijl de kleeren, waarvan zij zich hebben ontdaan, direct in de ontsmettingsmachine worden uitgestoomd vóór en aleer zij deze mede huiswaarts nemen. Zij zeiven, ontsmetten zich ook direct, vóór en alleer zij aan den wal mogen komen. Als de kleeren zijn uitgestoomd, worden deze weder aan boord gebracht van bet ontsmette schip, waarna bedoelde schepen nog 5 dagen in quarantaine moeten blijven liggen, en niemand van het scheeps volk zich aan den wal mag begeven, waarop door de surveilleerende politie wordt gelet. Er kan m. a. w. van hier niet anders gezegd worden, dan dat er strenge maatregelen worden toegepast om de zoo gevreesde ziekte zooveel mogelijk tegen te houden. Er zijn tot heden zeven lijken op de begraafplaats te Kruiningen begravenschipper Touw, en zijn vrouw met een kind, alsmede de broeder van de reeds eenige dagen overleden vrouw van schipper Schot bevinden zich nog in de barak, doch zij gaan vooruit. Uit voorzichtigheid wordt op die schepen, waar zich ziekte-gevallen hebben voorgedaan, een bord geplaatst waarop vermeldAziatische Cholera". Aan de barak is ook een dergelijk bord Het is reeds algemeen bekend, dat, in verreweg de meeste gevallen, de verspreiding der cholera te wijten is aan bet gebruiken van on gekookt water, ongekookte melk, enz. Doch minder algemeen is het bekend, hoe ook de cholera ver spreid wordt door het gebruiken van verschillende spijzen of levensmiddelen, zooals vruchten, blad groenten, enz. Dunham vond, dat cholera-organismen, opzettelijk op salade geplaatst, in een gedekte schaal en in de gewone kamertemperatuur, hunne levensvatbaarheid of vitaliteit behielden gedurende vijf dagenop gekookte bloemkool gedurende zes tot tien dagen en op ongekookte bloemkool zelfs dertien dagen, terwijl zij op platgedrukte aardbeien niet langer dan vier-en-twintig uren in bet leven bleven. Dr. Friedrich zegt Op komkommers, bloemkool, witte kool, enz., blijft de cholera-bacil verscheidene dagen leven op spinazie, gehouden in eene vochtige atmosfeer, wa ren nog na twaalf dagen bacillen aanwezig en zelfs blootgesteld aan de gewone kamer-atmosfeer, ver dwenen zij slechts eerst na zes dagen. Wat het bestaan blijven van cholera-organismen in thee betreft, is bet zeer merkwaardig, dat zij in een 3-pereents-affcreksel van zwarte Chineesche thee vernietigd worden binnen vier-en-twintig uren, ter wijl er geen spoor van bacillen gevonden wordt in een 4-percents aftreksel na ztstig minuten. De bacteriëadoodende eigenschap van koffie blijkt hieruit, dat eene indompeling in een 6-percents- aftreksel van koffie, gedurende twee uren, in staat is om deze organismen te vernietigen. In Beiersch, Pilsener en Lager bier vond dr. Friedrich, dat cholera-baeillen niet langer dan van éen tot drie uren konden leven. Doch veel sneller nog is hun sterven in witten en rooden wijn, want vijf minuten na hunne inbrenging in die dranken, konden zij in witten wijn niet meer aangetoond wor den en in rooden wijn bleven zij niet langer dan hoogstens twintig minuten in bet leven. Dr. T. C. Winkler uit Haarlem meende wel te doen met in het Leidsche Dag bi. bovenstaande onder zoekingen ook in de kringen der niet-geneeskundigen bekend te maken, vooral ook om aan te toonen hoe noodzakelijk het is, in tijden, waarin de cholera dreigt of heerscht, het eten van ongekookte vruchten en groenten, appelen en peren, pruimen, druiven, salade, komkommers, augurkjes, enz. enz., volstrekt na te laten. De directeur-generaal der posterijen en tele- graphie maakt bekend, dat in de maand October een vergelijkend onderzoek zal worden gehouden voor de betrekking van klerk der poster ij en en telegraphie, om, naar mate van de behoefte, als zoodanig voor den post- en telegraafdienst te worden benoemd. De aandacht van vrouwelijke candidaten wordt in het bijzonder gevestigd op de voortaan geldende bepaling, dat zij niet minder dan de mannelijke ambtenaren aan den dienst in zijn vollen omvang moeten deelnemen. Bjj de Tweede Kamer is ingekomen een ont werp van wet tot regeling van den dienst bij de schutter ij. Volgens dit wetsvoorstel zal de dienst bij de schut terij even lang duren en op denzelfden leeftijd aanvangen als die bij de militie. De dienstplichtigen bij schutter ij eu militie zullen dus van gelijken leeftijd zijn. In duur van oefeningstijd en van werkelijken dienst in gewone tijden zal er echter verschil wezen. De Nederlandsche Amerikaansche Stoomvaart-maatschap pij heeft het vol gende schrijven tot hare agentön gericht: Met het oog op de uit verschillende plaatsen in Europa ge rapporteerde gevallen van cholera is door den sur- geon-generalj chef van den marine-hospitaaldienst der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, besloten dat tot nadere aankondiging alle derde klasse pas sagiers gedurende 5 dagen vóór hunne inscheping naar Noord-Amerika in de haven van inscheping onder toezicht van den in elk dier havens gestatio- neerden, tot bedoelden marine-hospitaaldienst be hoorenden Amerikaanschen arts, moeten blijven en dat al hunne bagage vóór afvaart moet worden ge desinfecteerd. Derde klasse passagiers voor de des Woensdags vertrekkende stoomschepen moeten der halve uiterlijk Vrijdag en die voor de des Zaterdags vertrekkende stoomschepen uiterlijk Maandag van te voren te Rotterdam zijn, en zich onmiddellijk na aankomst aan de kantoren der Maatschappij ver voegen. De kosten van verblijf en voeding a 1,20 per dag en per volwassene zijn voor rekening van de passagiers.11 Men schrijft aan de Haarl. Crt. De contractanten van beetwortel- land, die wegens overtreding van art. 9 van het contract voor eenige dagen in angst en schrik ge bracht werden, kunnen weer gerust zijn. Hun is op last van den Bond aangeschreven, dat de eisch tot het betalen van boete enz. voor ditmaal wordt in getrokken. In eene Woensdag te Utrecht, onder leiding van jhr. mr. W. Six, door de Nederlandsche vereeniging voor gemeentebelangen gehouden algemeene vergadering, werden de heeren jhr. mr. W. Six, oud-minister van binnenlandsche zaken te 's-Gravenhage, mr. L. W. Ebbinge, burge meester van Kampen en mr. L. A. Bybau, secretaris van Delft, die aan de beurt van aftreding zijn, als bestuursleden herkozen. In de buitengewone vacature van een bestuurslid, ontstaan door het bedanken van den heer P. B. J. Ferf, lid der Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, werd voorzien door de verkiezing, met op twee na algemeene stemmen, van den heer A. De Vulder van Noorden, secretaris van Middelburg, die door het bestuur was aanbevolen. Na behandeling van eenige huishoudelijke zaken werd besloten den minister te verzoeken, dat de processen-verbaal van de rijkspolitie en der maré- chaussée door middel van de burgemeesters aan het openbaar ministerie worden gezonden. Ten slotte werd in beginsel goedgevonden een prijsvraag uit te schrijven voor een handboek van administratief recht", en het bestuur gemachtigd om, zoo het tot uitvoering van dit plan bij nadere overweging mocht overgaan, daartoe over f 500 te beschikken. H. J. Poutsma, uitgever van De Nieuwe Tijd die wegens opruiing tot anderhalf jaar gevangenis straf was veroordeeld, is heden wegens gezondheids redenen uit de gevangenis te Utrecht ontslagen, nadat hij een half jaar van zijnen straftijd had Zooals men weet, was door de echtgenoote van Poutsma, op grond van zijnen gezondheidstoestand, gratie voor hem gevraagd aan H. M. de Koningin- De lange lijst van onderschei dingen, waarmede een aantal verdienstelijke mannen in den lande, bij gelegenheid van den ver jaardag van Hare Majesteit de Koningin, zijn be giftigd geworden, waardoor er misschien een nog grooter aantal zijn teleurgesteld geworden, het spreekwoord zegt, dat iedere decoratie éen ondank bare en tien wangunstigen maakt, geeft de Tele graaf aanleiding tot twee opmerkingen. In de eerste plaats verdient het naar onze be scheiden meening groote toejuiching, dat de regee ring in de gegeven omstandigheden geen Kamer leden gedecoreerd heeft. Het decoreeren van Kamer leden is een misstand, die bjj de statuten der nationale ridderorden verboden moest zijn, omdat kg aanlei ding kan geven tot onderstellingen en uitleggingen, die noch voor de regeering, noch voor de Kamer aangenaam kunnen zijn. In de tweede plaats trekt het de aandacht, dat er niet éene vrouw is onder degenen, die een onder scheiding gekregen hebben. De voorbeelden van be- langelooze toewijding en zelfopoffering zijn veelvuldig bij de Nederlandsche vrouwen, en er is geen enkele reden, wanneer men de verdiensten der mannen openlijk erkent en huldigt, zulks stelselmatig achter- te laten ten opzichte van het schoone geslacht. Het bestuur der Vereeniging van Ne derlandsche Steenfabrikanten heeft op een audiëntie bij den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid een adres aangeboden en mon deling toegelicht, waarin gewezen wordt op de na- deelige gevolgen voor de Nederlandsche industrie van het gebruik van Belgische steenen bij 's Rijks openbare werken, zooals onlangs bij de uitbreiding van het station te 's Hertogenbosch niettegenstaande uit een wetenschappelijk onderzoek, ingesteld op bevel van den ingenieur, belast met de leiding der werken aldaar, de superioriteit der Nederlandsche steenen bij gelijke soort op afdoende wijze was gebleken. Wijl dit voorbeeld van het Rijk ook door een aantal gemeenten wordt gevolgd, wordt dientenge volge de Nederlandsche steen-industrie zoodanig ge drukt, dat de steenfabrikanten hun fabricage aan merkelijk hebben moeten inkrimpen, waardoor niet slechts aan de duizenden arbeiders een gevoelige slag wordt toegebracht, maar eveneens aan de binnen scheepvaart en aan de veenderijen, welke takken van volksbestaan met de steen-industrie band aan band gaan. De vereeniging verzoekt den Minister thans, onder leiding van eene voor dat doel speciaal te benoemen commissie, vergelijkende proefnemingen te doen hou den tusschen Belgische en Nederlandsche steenen, welke commissie in den korst mogelijken tijd de uitkomsten van haar onderzoek zou moeten bekend maken. De daartoe vereischte onkosten, tot een bedrag van f 1000, is de vereeniging gaarne bereid op zich te nemen. Kerkeiijke Zaken en Onderwijs. Baarland. Bij de Herv. gem. alhier is beroe pen ds. W. Timmermans Paqui te Hooger Smilde. 's-lleer IIendrikskinderen. Benoemd, voor den tijd van éen jaar, tot organist bij de Ned. Herv. gemeente alhier, de heer A. Bedet, te 's-Heer Arendskerke. Omtrent de orgel-inwijding te Ovezand ver zoekt men ons nog het volgende te plaatsen Zondag jl. had hier eene eenvoudige, doch aan grijpende plechtigheid plaats. Het nieuwe orgel, ge leverd door de firma Van Dam uit Leeuwarden, werd door den predikant hier ter plaatse ds. J. Verwerj ingewijd. Na een kort overzicht te hebben gegeven over de historische beteekenis der muziek, ook voor de godsdienstige wereld, begon Z.E.W. zijne feestrede waartoe bij Ps. 147 la ten grondslag legde, aldus »Aan U God des Hemels, wijden wij dit orgel. Voor U bestemt het de prediker des woords. Dat doen allen, wier leven aan U is gewijd, wier harten kloppen voor U. Wij geven het aan U, o onze God, God des levens, bron van 't hoogste, van 't schoonste bron van wat lieflijk is en welluidt, dus ook oorsprong der hooge en reine kunst, die muziek heet. Aan U, nogmaals, dragen wij dit orgel op. Neem het genadig aan. Beziel hem, die het heden zal bespelen en die bet later doen zullen, met uwen Geest, opdat het die Geest zij, welke in deze tonen ruische door Uw huis." Nu klonken ïn zachte geluidgolven ten eersten- male de zeer zuivere orgeltonen door het gansche vernieuwde kerkgebouw. En orgelspel en prediking droegen een hoogst ernstig karakter, waardoor zij in de openbaring hunner samenwerking eendiepen, wij denden indruk maakten. Dankbaar gestemd ging de gemeente, nadat als nazang »Doe bij uw harp de psalmen hooren" had weerklonken, uiteen. Tot tijdelijke onderwijzeres aan de o. 1. school te Hocdekenskerke is benoemd mejuffrouw S. Groene weg te Strijensas. Ter vervulling van de vacante betrekking van onderwijzeres aan de o. 1. school te Ierseke is de volgende voordracht opgemaakt1. mej. C. J. Boden- staff te Bergen-op-Zoom2. mej. F. M. C. Van Swieten te Oud-Vosmeer; 3. mej. J. C. Hijmering te Bosch-K Gemengde Berichten. Als een bewijs van trouwe plichtsbetrachting kunnen wij vermelden, dat Nicolaas Vertregt alhier op 4 September a. s. 25 jaar op denzelfden winkel werkzaam zal zijn, vroeger bij den heer Roelofsen, thans bij den heer W. De Jonge Gz. Ierseke. Dinsdagmorgen is hier in een oester put een zalm gevangen. Hij woog 20 pond en werd voor een rijksdaalder verkocht. Verleden week moet te Wemeldinge ook zulk een visch gevangen zijn. Bij het gehucht Marolleput onder de gemeente Oostburg is in den vorigen nacht de weduwe B. met hare twee met haar samenwonende dochters om het leven gebracht. Een der lgken werd gevonden in, een tweede lijk buiten naast de woning en dat der weduwe op ongeveer honderd meter afstand van de woning op den openbaren weg. De wonden zgn toegebracht aan hoofd en pols. De dader of daders zijn onbekend, de politie doet ijverig ondezoek ter wijl de justitie uit Middelburg, vergezeld van des kundigen, een onderzoek instelde. De menschen. moesten met veldarbeid in. hun onderhoud voorziengeld was er dus niet. Eene dei- zusters leefde gescheiden van haar man. Een heer begaf zich Dindagavond met den laatsten trein van Amsterdam naar 's-Gravenkage. Onderweg viel bij in slaap, werd op de plaats zijner bestemming niet in zijn zoete rust gestoord en reed door tot Rotterdam. Ook hier werd de slapende niet opgemerkt en bleef hij in de coupé zitten, toen de trein terugreed naar 't station Delftsche- poort. Vanmorgen in de vroegte eerst werd hij in zijn vreemde slaapkamer wakker. Dat is toch wel een gezonde dut geweest Op den Haarlemmerdijk te Amsterdam reed Zondagnamiddag een nieuw soort kinderwagen ge heel van nickel vervaardigd, die vreri voortbewogen

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1