De drie gebroeders v. H. trokken hedenmid dag alhier van de eene kroeg naar de andere en geraakten eindelijk in een toestand van opgewonden heid, die aan de meubelen dier inrichtingen schade deed. In het »Goesche Bierhuis" op de Vlasmarkt ging het kabaal in eene formeele vechtpartij over, waarbij de politie-agenten tegen den wand werden geslingerd, evenals enkele burgers, wier hulp inge roepen werd. Eindelyk werden de onruststokers met veel moeite gearresteerd, twee hunner waren de kleederen van het lijf gescheurd, terwijl zij zeiven verwond werden, evenals de agent Windhorst, die eene wonde aan het hoofd bekwam. De commis saris van politie hielp persoonlijk de woestelingen in verzekerde bewaring brengen. Verscheidene burgers verleenden vrijwillig assis tentie en boden der politie krachtige hulp, waarvoor hun gaarne een woord van lof gebracht wordt. Als een bewjjg, hoe groote waarde gehecht wordt aan eene standplaats op de Bossche kermis, kan dienen, dat een der kermisgasten aldaar de a. s. kermis 1000, een ander 700 zal betalen om bet recht te hebben er zijne tent op te slaan. Volgens den Courrier de Schêveningue zijn aan de hotels en villa's op de badplaats Scheveningen van 28 Mei26 Augustus afgestapt 20,692 gasten en 687 personen, behoorende tot het dienstpersoneel. Eene weduwe te Stadspolder (gem. Beerta) woont alleen met eene meid. Zondagavond kwam er iemand voor 't venster, die f 100 eischte en dreigde met 'fnoord en brand. Toen dat niet hielp, sloeg hij eene ruit in, kroop naar binnen en ont vreemde 127. De bewoonsters waren op den zolder gevlucht. Men zal zich herinneren, dat door het week blad Floralia voor enkele maanden het voorstel was gedaan om »een nationale bloem" voor Nederland te kiezen. Thans meldt het blad, dat door verreweg de grootste helft van ben, die hielpen kiezen, de Gouds bloem tot nationale bloem van Nederland verkozen is. Het blad roept voorts zijn lezers op, zich Donderdag 31 Aug., den verjaardag onzer Koningin, met deze Oranjebloem te tooien. Nauwelijks was Maandagavond op last van den inspecteur van politie te Vlissingen een man met een ongunstig uiterlijk en die bovendien blijk baar te veel sterkedrank gebruikt had, in bewa ring gebracht, of men deed aldaar aangifte van diefstal met braak. Op hem waren bij fouilleering reeds eenige voor werpen en eenig geld bevonden en bleek hij te zijn een smidsgezel uit Tilburg, die te Vlissingen aan het nieuwe havenstation werkzaam is. Tijdens mej. de B., wonende in den Schotschen- hoek aldaar, naar Middelburg was, heeft vermoedelijk de gearresteerde, zich door den kelder en ver volgens door middel van braak toegang weten te verschaffen tot hare woning en aldaar goederen ontvreemd. De goederen, die op hem zijn bevonden, zyn door mej. de B. als de bare herkend. (VI. Ct) Door de Nieuwer-Amstelsche politie zijn een paar jongens aangehouden van 15- en 16-jarigen leeftijd, die er hun werk van maakten valsch geld te fabriceeren, door middel van platgeslagen stukjes soldeersel t.usschen kwartjes en dubbeltjes op de tramrails te leggen, zoodat wanneer de tram daar over heen reed, de beeltenis en het jaartal er op af gedrukt stonden. (Tel.) Vier kinderen, 12, 6, 3 en 11j2 oud, speelden onder Voerendaal samen in de weide. Ze zagen hazel noten staan, ze besloten die te plukken en zeiten zoolang het kleine broertje op korten afstand van een boom neer. Toen 't kindje daar zat, kwamen een paar horzels, die in den boom hun nest hadden, om zijn hoofdje rondvliegen. Het kind sloeg argeloos naar de brommende dieren. Als op een sein viel toen de geheele zwerm horzels op 'fc arme schepseltje aan. In een oogwenk was het bedekt met het bruine on gedierte en wel 200 scherpe, giftige angels deden hun moordend werk in de bloote lichaamsdeelen van 't hulpelooze wicht. Beentjes, armpjes, ooren, neus, mond, heel 'fc hoofdje toonde wond bij wond. Vreeselijke pijnen moet 'fc arme kind hebben uit gestaan. Schreeuwend en kermend trachtte het de leelrjke dieren van zich af te weren. De andere kin- tengewone voorstellingen worden gegeven door het. tooneelgezelschap van den stadsschouwburg van Antwerpen onder directie van F. Van Doeselaer. Het schoone stuk »De twee Weezen" op a. 8. Zon dag te geven, zal ongetwijfeld vele bezoekers lok ken, terwijl na afloop ook daar aan de godin vau den dans zal kunnen geofferd worden. En alsof al deze gelegenheden om zjjn geld meer of minder nuttig te besteden en naar evenredigheid te genieten, niet genoeg waren, bieden onze eigene winkels als om strijd hunne artikelen in de meeste verscheidenheid aan. Wie zich met kermis in een nieuw pak wil steken, zal daarvoor in den confectie winkel van dhr. P. A. De Lignij en het »Centraal- kleedingmagazijn" van dhr. F. Q. G. Den Hollander benevens in zoovele andere, ruimschoots vinden wat hij zoekt en niet meer betalen, dan hem billijk voorkomt. Een aantal onzer winkeliers bieden verder te koop aan, wat de kermiskramen niet beter en zeker niet goedkooper kunnen leveren. Zoo vindt men by mej. Wed. J. P. Van der Does Lz.een schoone collectie fijne Japansche vazen, biscuits-figuren voor bloemen, odeurs, wandborden, goud en zilver. Ook de firma Wed. B. Fdbery De Jonge kan u in al deze arti kelen een ruime keuze aanbieden. Zoekt ge een gchoonen wandelstok, of een parapluie tegen den regen, die aan de Goesche kermis niet vreemd is, begeef u dan naar dhr. A. M. Van Kalmthout in de Lange Vorststraat, of wilt ge u voorzien van eenig lijn mode-artikel, zeep of odeur, gy vindt dat hij de firma Wed. J. G. Heijkam. Op bet gebied deren waren intusschen ter hulp gesnold. Het oudste, een knaapje, zag 't hachelijke van dien toestand in en spoedde zich naar buis om de hulp des vaders in te roepen. De beide anderen kleedden zich tot op 't hemdje uit en wierpen haar broertje de kleedjes en schortjes toe. Ook zij werden daarbij op deerlijke wijze gestoken. Toen eindelijk de vader kwam, moest bij zijn kindje met een mesthaak wegrollen uit de macht der vreese lijke dieren. Redding kon hij 't arme wicht echter niet meer brengen. Onder onbeschrijfelijke pijn be zweek het kind. Het centraal comité voor de nationale feest dagen te Utrecht heeft een© eigenaardige opdracht ontvangen. Men kent vrouw Blommers, die met hare jongens uit wijk O de Oranjebanier hoog houdt tegenover socialisten en andere lui, die vrouw Blom mers niet zien mag. Welnu, eenige Indische heeren hebben van de daden van vrouw Blommers gelezen en vinden dat zoo'n kranig, echt Nederlandseh wijf, dat zij besloten haar uit de verte een bewijs van waardeering te moeten doen toekomen. Dit geschenk is aan het centraal comité toegezonden en dit zal het Donderdag middag 3 uur in het Oranjepark in het openbaar uitreiken. Men hoopt dat het dagelijksch bestuur der gemeente bij die plechtigheid vertegen woordigd zal zijn. De klim-meloen is het meer dan waard, dat er de aandacht op gevestigd wordt. In de eerste plaats is het een uitmuntende sierplant. Zij woe kert bijzonder snel voort, heeft zeer fraai loof en éen plant is voldoende om ruim I vierk. meter te bedekken. Ze zet een groot aantal vruchten, welke echter zeer ongelijk rijp worden. De vrucht is bui tengewoon sappig en aangenaam van smaak. In vorm en grootte hebben de vruchten veel van een struisei er zijn echter ook langwerpige. Op warme, zonnige plaatsen en in kassen kan men ze nog in Augustus zaaien en als 't goed gaat, Kersttijd nog van de vruchten eten. De eerste vruchten worden in Augus tus rijp. Te New-York heeft een vreeselijke storm ge woed. De telegraafdraden naar het Zuiden zijn ver nield. De storm verbreidde zicb noordwaarts langs de kust. Ook heeft een cycloon te Savannah (Georgia) groote verwoestingen aangerichtde schade wordt op 10 millioen dollar geschat, 40 menschen zijn om gekomen. Waarschijnlijk heeft de orkaan ook Noord en Zuid-Carolina bezocht. Een koopvrouw op de markt der Sablon" te Brussel was onlangs wegens vervalsching van levens middelen veroordeeld tot 50 francs boete en 21 dagen hechtenis. De rechtbank besliste, dat het vonnis ge durende acht dagen op het huis der schuldige en éen da^ op hare uitstalling op de markt zou aan geplakt worden. Vóór eenige dagen had de uitvoering van dit vonnis plaats. Twee politieagenten bewaakten den paal, waar aan het vonnis bevestigd was. Een ontelbare menigte stond voortdurend vóór de uitstalling der koopvrouw, die in persoon er achter stond. Het was zeker een afschrikwekkend vonnis, dat menigen vervalscher tot nadenken zal gebracht hebben. Gisteren heeft te Brugge voor den krijgsraad terecht gestaan de kapitein-adjudant Felix, die aan bet strand te Ostende zich schuldig gemaakt heeft aan diefstal van portemonnaies uit badkamertjes. Ondanks de uitstekende getuigenissen zijner chefs en kameraden, is hij, aan de te laste gelegde misdrij ven schuldig bevonden, tot 1 maand gevangen:s, 26 fr. boete en niet-eervol ontslag uit den militairen dienst veroordeeld. De beschuldigde, die den diefstal ontkende, maar beweerde de damesbadkamerfcjes al leen voor de grap te openen, beeft aanstonds hooger beroep aangeteekend. In de Russische stad Kursk is in de overdekte markt brand uitgebroken. De groote hoeveelheden vet, reuzel en koolzaad, die daar lagen opgestapeld, boden de vlammen een gretig voedsel, zoodat de brand in korten tijd een schrikwekkenden omvang verkreeg. De overdekte markt brandde af en de omliggende huizen werden aangetast, met het gevolg dat de helft der stad werd in de asch gelogd. Men heeft niet minder dan vier dagen noodig gehad, om de vlammen tot staan te brengen. van suikerwerken, pepermunt, chocolade en eau de cologne, koek en banket, is het zeker onnoodig den naam te noemen van dhr. J. F. Van der Leeuw. Keurig porselein en glaswerk, portemonnaies, siga renkokers enz. in alle prijzen en soorten zijn te be komen bij dhr. A. J. Dekker in de Lange Kerk straat. Zelfs een Amerikaansch orgel kan hij leveren. Wie ter verlichting van de aanstaande donkere winteravonden een fraaie hanglamp behoeft, wie zich meent te moeten wapenen legen een denkbeeldigen of werkelijken vijand, wie voornemens is zich to scharen onder de zonen van Nimrod, wie gaarne zijn brood of vleescb op een gemakkelijker wijze snijdt, dan by tot hiertoe gedaan heeft, welnu dhr. G. Bergervoet in de Korte Kerkstraat is voor dit alles voorzien van hanglampen, geweren, re volvers, kruit, hagel, patronen en wonder-brood- en vleeschmessen. Huishoudelijke artikelen, ge reedschappen, ijzerwaren, werktuigen zijn in ruime hoeveelheid en in grootte van af den kleinsten draadnagel tot een stoomploeg toe, verkrijgbaar bij de firma's Franken en Goemans en wed. J. G. Massee Zoon. Wie zich verlustigen wil in poëzie of andere litteratuur, plaatwerken of muziek, heeft slechts een boekwinkel binnen te treden, on verschillig welken, om zich daarvan te voorzien. Uit dit alles blijkt dat, hetzjj op de kermis, hetzij in uitspanningslokalen of in winkels »voor elck wat wils" te verkrijgen is, zoowel op het gebied van benoodigdheden als van genot. Moge ieder daarvan een zoodanig gebruik maken, dat de kermis niet alleen voor elk wat wils, maar ook voor elk wat goeds" oplevert. In eene fabriek van bouwmaterialen te Saint- Denis is Zaterdagmiddag een stuk balk van een kraan onder een gewicht van ongeveer 45000 K.G. door midden gebroken. Als door een wonder werd niemand gedeerd. Bij onderzoek bleek, dat de balk door eene misdadige hand voor twee derden was doorgezaagd en alles er op was aangelegd om een schrikkelijke ramp te veroorzaken. Een van de directeuren der fabriek, de heer Ba- bilot, maakt deel uit van een verkiezingscomité en is een der voornaamste getuigen geweest bij het proces tegen de rustverstoorders in de kerk te Saint-Denis. Op de Schelde had een aanvaring plaats tusschen twee pleizierbooten, de een met 200, de ander met 120 personen aan boord. Een der stoom- booten zonkalle personen werden gered. Omtrent het gebeurde met bet stoomschip de »Rajah Kongsi Atjeh" bevat de Pinang Gazette de volgende bijzonderheden Het stoomschip Graaf van Bijlandfc", kapitein Seepers, hetwelk den 24en van Edi te Penang bin nenliep, en behalve een gedeelte der lading van de »Rajah" ook 17 passagiers (7 Mohammedaansche Klings en 10 Chineezen) meebracht, berichtte het volgende De »Rajah Kongsi Atjeh", die toebehoort aan den Chineeschen Vice-Consul te Penang Tio Tiauw Siat, verliet Donderdag te 5 uren 's avonds Telok Semawé. Tusschen 8 en 9 uur denzelfden avond, besteeg een man, behoorende tot eene bende van 8 of 12 At- jehers, die te Telok Semawé als passagiers aan boord waren gekomen, de brug en vroeg den roerganger of zij Simpang Olim voorbij zouden varen. Toen hij een bevestigend antwoord ontving, sloeg de Atjeber, die met een klewang was gewapend, den roerganger dood, en de hr. Alexander, die dichtbij stond, deelde dadelijk daarop dit lot. De Atjeher nam daarop het roer in handen en wendde den steven landwaarts. Een algemeene slachting volgde, en zoowel passagiers als bemanning werden zonder onderscheid vermoord. Kapitein Wood, die in zijn hut lag, kwam op het rumoer af, werd aangevallen en doodelijk ge wond. Hij schijnt nog juist kracht genoeg te heb ben gehad om zijn hut weer te bereiken en de deur te grendelen. De hoofdmachinist, de beer Anchant, was, gelukkig voor hem, beneden in de machine kamer en de Atjehers riepen hem boven te komen. Daar hij het geschreeuw van »orang amok" had gehoord, maakte hij alles behalve haast aan dit verzoek te voldoen, doch nam de ladder in de ma chinekamer weg en doofde de lichten. ;De heer Bap tist, tweede machinist, ontsnapte ternauwernood en dankt zijne redding aan zijne tegenwoordigheid van geest. Het schijnt dat hij, toen de aanval begon, in zijn hut sliep en juist in tijds wakker werd, om een van de bemanning te zien dooden. Hij blies dadelijk bet licht in de hut uit, opende de deur en bleef kalm in het donker. De Atjehers drongen later in den salon, waar zij verscheidene lieden doodden, en na zich meester te hebben gemaakt van al het aan boord aanwezige baar geld (10,000 a 12,000 dollars zegt men) verlieten zij bet schip in twee van de scbeepsbooten, met zicb voerende eenige passagiers, een Javaansche, een Macaosche en twee Atjehsche vrouwen. Toen bet schip door den vijand was verlaten, verliet de heer Anchant de machine-kamer, vuurde twee signalen af en stelde toen voor, dat hij en eenige anderen in de over gebleven scheepsboot de hulp van een oorlogsschip zouden gaan inroepen. De boot was echter nauwelijks in zee gelaten, of 18 der overige passagiers, die bevreesd schenen te worden achtergelaten, sprongen er in en maakten daardoor dat de boot zonk, met het gevolg dat allen verdronken. Den volgenden morgen kwam de Ma dura", welke de noodsignalen van de »Rajah Kongsi Atjeh" gezien had, zond eenige manschappen om de zorg over het verlaten schip op zich te nemen, en ging toen naar Edi om lichters te halen. Uit een andere bron vernam de Pinang Gazette dat de Atjehers, kort na het vertrek van het oorlog schip, terugkeerden om de plundering voort te zet ten, doch van Janmaat zulk een warm onthaal kregen, dat zij spoedig den aftocht bliezen. Den volgenden dag 's middags bleef de Graaf van Bylandt", die op weg was naar Edi, 15 uren naast de »Rajah Kongsi Atjeh" liggen en hervatte eerst zijn reis, nadat het schip een gedeelte der ladiüg en de bovengenoemde passagiers bad over genomen. De P. G. verneemt, dat het restant der lading thans in lichters wordt gelost, en dat bij eerstvolgend springtjj het schip naar Edi zal kunnen worden gesleept. Doordat de hoofdmachinist de ma chine deed stoppen, zoodra hij bemerkte, dat het schip aan den grond liep, is het niet erg vastgeraakt. De Atjehers schijnen hunne wapens verborgen te hebben in kussens, die zij met zich aau boord brachten. Drie van de gevangen genomen passagiers ont snapten te Telok Semawé. Kapitein Wood was iemand, die zeer gezien was bij zijne Europeescbe passagiers en die immer alles deed wat hij kon om ben het verblijf aan boord van dit tamelijk ongeriefelijko schip zoo aangenaam mo gelijk te maken. De Duitscbe ruiterij wordt voorzien van bootjes van waterdicht linnen, die opgevouwen kunnen wor den, en die stevig genoeg zijn om gezamenlijk een brug te vormen van 48 M. lengte en 3 Meters breedte. Zelden beeft het bergenbeklimmen in Zwitser land zooveel menschenlevens gekost als dit jaar, volgens den Bernschen berichtgever van de Köln. Ztg. Op éen dag, den 6en Aug. werden op ver schillende plaatsen des lands vijf jongelieden ver pletterd door een val bij het zoeken naar Edelweiss. Er is sprake van, een tunnel te maken onder de Groote Belt tusschen Seeland en Funen, en een brug van Funen naar het vasteland, waardoor Kopen hagen per spoorweg bereikbaar zou zijn. De tunnel van 18 kilometers lengte zou 14 millioen gulden kosten. De brand te Chicago op de tentoonstelling, moet naar thans gebleken is, worden toegeschreven aan de kwaadwilligheid van een geheel complot ellen dige schurken. John Dugan, die beschuldigd wordt van diefstal heeft bekend, dat hij in vereeniging met 150 mindere beambten der Expositie eiken dag ge stolen heeft van de waren, geplaatst in het groot entrepot der Tentoonstelling en voornamelijk van de voedingsmiddelen, hammen, wijn enz. De bende voerde 's avonds dat werkje uit. Op een gegeven oogenblik echter vernamen zij, dat een inspectie van het entrepot zou plaats hebben, en om nu hun wan daden te verbergen, staken zij den boel in brand. Intusschen hebben zij daardoor behalve bun dief stallen, den dood van 20 spuitgasten op hun ge weten, die in de vlammen omkwamen. Te Napels houdt de werkstaking van de koet siers aan, maar 't is thans rustig in de stad, de winkels zijn heropend en de trams rijden weer. De stad blijft nog onder militair beheer. Er bestaat plan de vergaderzaal van bet Palais Bourbon te Parijs te vergroofcen. Terecht wordt er geklaagd, dat het den afgevaardigden der Fransche Natie aan plaats ontbreekt, en met nog meer recht dringen de vertegenwoordigers der pers er op aan, dat de voor hen bestemde tribune worde uitgebreid. Men is dan ook voornemens het ontwerp van een nieuwe zaal aan de Kamer voor te leggen en reeds in 1894 het noodige crediet daarvoor aan te vragen, zoodat het mogelijk, ja, zeer waarschijnlijk is, dat de nu gekozen vertegenwoordiging de laatste zal zyn, die in de welbekende hémioycle zal vergaderen. In den herfst van 1888 hield Charcot, de pas overleden groote Fransche geneesheer, zijn eerste Dinsdag-college in de Salpétrière en begon toen zyn voordracht aldus: Vandaag zullen wij een zieke onderzoeken, die zich hier reeds zes maanden be vindt en wier ziekte voor ons dus iets nieuws of verrassends heeft. (Hier werd een zeventienjarig meisje binnengeleid). Let goed op", ging de profes sor voort, »en laat u door 't geen gij zien en hoo- ren zult niet onder den indruk brengen, noch sug- gereeren of in de war maken. »Het is ongetwijfeld voor een professor een wei nig gevaarlijk, tijdens zijn eerste college het gapen te behandelen en zijn toehoorders met een geval in kennis te stellen, waarvan het gapen de meest op merkelijke eigenschap is. Gij weet mijne heeren, dat gapen in groote mate aanstekelijk werkt en zelfs tot een epidemie kan worden. Wij echter weten dezen aandrang, om na te volgen, te weerstaan". De zieke was onderwijl voortdurend aan het ga pen en Charcot verklaarde den toehoorders, dat zij hier met een geval van hysterische slaapziekte te doen hadden. Een ander jong meisje werd nu biuneu geleid en deze leed aan een pathologische gaapzucht. De aan blik van deze twee gapende vrouwen was bijna niet te weerstaan en velen van de studenten konden niet dan met moeite hun tanden op elkaar geklemd houden. Charcot vertrok echter geen spier van zijn gelaat en oreerde rustig voort»Als wij, mijne heeren, bij het vorige geval ons konden bedwingen en den aandrang om te gapen weerstand konden biedenDe professor kon echter nu zelf niet verder, bij opende den mond zoo ver hij maar kon en met een aandoenlijke eensgezindheid, alsof men gewacht had op een bepaald teeken, gaapten nu ook alle studenten, veel malen achtereen. Er bleef niets anders over dan de hysterische zoowel als de pathologische gaapster weg te leiden en de kaken werden eerst een half uur later weer geheel vast onder het boeiende woord van Charcot. In het cirque Brésilian te Clermont-Ferrand gaf de beroemde paard rijdster, de barones von Rhaden, voorstellingen. Haar echtgenoot, een voormalig Rus- sich officier volgde haar overal en had, waar zy op trad, steeds moeilijkheden en zelfs duels met de aanbidders zijner echtgenoote. Een Duitsch officier, Castenkjold, die haar volgde en als pikeur by het circus wilde in dienst treden, werd door von Rhaden onderhanden genomen. De twist werd een gevecht, waarbij de Russische edelman vier revolverschoten op den officier loste, die aan de gevolgen overleed. De kunstrijderes zal nu nog wel in de gunst van haar publiek stijgen. In de Revue Scientijique wordt uitvoerig melding gemaakt van eene ontdekking van den directeur- generaal van het marine-hospitaal te Tokio, dr. Kanehiro-Tokaki. Ter bestrijding van de beri-beri, die ook in onze koloniën zooveel slachtoffers maakt, veranderde bij bet diëet der schepelingen, verhoogde het eiwitgehalte van hun voedsel en verminderde dat der koolhydraten. Het gevolg was, dat terwijl van 1878 tot 1884 er 9516 ziektegevallen voorkwamen, dat getal traps gewijze verminderde, zoodat in 1886 nog slechts 3 en in 1887 geen enkele matroos door beri-beri werd aangetast. Laatste en telegraphische berichten. 's-Graveiiliaffe. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw dr. J. H. C. Heijse, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dr. De Man te Middelburg, mr. Van Stolk, (Van Hoek Officier van Justitie en tot ridder der Oranje-Nassau-ordo kapitein Geerts, Kommandant van het depót van discipline. In de beden gehouden vergadering van inge landen van den polder »de Breede Watering bewesten lerseke" waren tegenwoordig 34 personen, uitbrengende 60 stemmen. Na mededeeling van ingekomen stukken en het uitbrengen van het verslag omtrent den toestand des polders, werd de rekening over het dienstjaar 1892/3 goedgekeurd en vastgesteld in ontvang op f 105841,32, in uitgaaf op 75696,16 */2 en derhalve met een goed slot van f 30145,15 Vervolgens werden 9 obligatiën van f 1000 uitgeloot eu werd aangenomen een voorstel tot verkoop van strookjes grond onder lerseke en

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2