1893 N". 103. Donderdag 31 Augustus. 80sl<i jaargang. De uitgave dozer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Uitzending van De prjjs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets, Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, ad verten tien vóór S uren op den dag- der uitgave. GOES, 30 Augustus 1893. Het concert van »Euphonia" in de tent op de Groote Markt gaat morgenavond (Donderdag) niet door. De muziektent is heden, met het oo**- op do veiligheid der passage tijdens de kermisdrukte, afgebroken. »Euphonia" geeft nu dien avond het 3e zomer- concert in den tuin der sociëteit voor de leden dier sociëteit met huisgenooten. Met leedwezen zal ongetwijfeld het reizend publiek vernemen, dat de heer J. C. A d r i a a n s e n, sedert bijna 17 jaren stationschef alhier, onze ge meente gaat verlaten, daar hij met ingang van 1 October a. s. in gelijke betrekking is overgeplaatst naar Deventer. Bjj zijn zilveren feest als stationschef op 1 Juli 1891 mocht hij vele blijken van waardeering van de zjjden van het publiek ontvangen, als bewijs dat zijne hulpvaardigheid en voorkomendheid op hoogea prijs werd gesteld. Maar ook het onder hem dienend personeel acht hem hoog om zijne humaniteit, en zij vooral zien hun chef met leedwezen vertrekken. Moge het hem in zijne nieuwe standplaats gelukken eveneens de achting van velen te verwerven. Bij Kon. besl. is met 28 Aug. tot plaatsver vangend lid van den geneeskundigen raad voor Zee land en Westeljjk Noord-Brabant benoemd de arts F. D. Kolff van Oisterwijk, te Kruiningen. De Standaard schrijft het volgende »In lang hoorden we niets van de Zeeuwsche kolonisten in Colorado, tot nu onlangs in de Amerikaansche bladen de droeve mededeeling te lezen stond, dat het droeve einde van deze Colorado tragedie reeds gekomen was. Reeds spoedig namelijk had de uitkomst geleerd, dat de bodem om en bij Crook eenvoudig voor cul tuur volstrekt onvatbaar was. Alle moeite, die onze kolonisten er aan besteedden, bleek verloren. De bodem weigerde weerbarstig. Hot bleek in die streken geen bebouwbaar land, maar een dorre woestenij te zijn. Hand over hand nam dan ook de ellende onder onze kolonisten toe. Er kwam gebrek. Tot men eindeljjk de onmogelijkheid inzag, om te blijven, en het kloek besluit nam, om naar beter oord te ver huizen. De Gereformeerde Classis van Iowa heeft op dat gerucht ijlings een som gelds saamgebracht, om de kolonisten tegemoet te komen, en ds. Zwemer heelt zich hun aangeboden als leidsman. In Orange City zijn thans reeds onderscheidene familiën en bekenden aangekomenen de genegen heid om hen verder te helpen ontbreekt bij de Nederlandsehe kolonisten in Iowa en Michigan ge lukkig niet. Alles zal zich dus ten slotte nog ten goede keeren, en onze moedige Zeeuwen zullen zich bij hun land- genooten vestigen. Maar deze droeve afloop zij dan toch tot waar schuwing, dat niemand het ten tweede male onder- neme, om, zonder de noodige bevoegdheid en kennis van zaken, zich ten leidsman over den Oceaan aan Een wandeling over de Kermis. Al werd het langs dezen weg niet gemeld, dat de Goesche kermis dit jaar nog al wat belooft te zijn, dan zouden onze lezers dat waarschijnlijk toch op twee wijzen te weten komen. Vooreerst uit de gesprekken van familie, vrienden en bekenden, die allen den mond vol hebben over de drukke kermis, en ten tweede door het zien van drie markten vol kramen, tenten, spellen en wat een kermis meer te zien geeft. Laten we dat alles eens in oogenschouw nemen en beginnen we onzen tocht langs al die gebouwen aan ons hoofdgebouw het Stadhuis. Daar voor (de eigenaar zegt er ondervalt ons al dadelijk op het photografisch atelier van M. Qrimminck, die u een welgelijkend portret maakt voor weinig geld doch is het laatste uw hoofddoel, dan kunt ge voor zeker ook te recht bij onzen stadgenoot dhr. S. 11. ELzinga, die voor een goed gelijkend en fijn afgewerkt portret niets meer verlangt dan schadeloosstelling voor zijn gebruikte ingrediënten. Volgen we verder den gulden middelweg hier middelrij dan vinden we rechts van ons den Oost-Indischen dwaaltuinOp gevaar af van daarin zoo te verdwalen, dat we er zonder gids niet uit komen, gaan we er even binnen om ons te over tuigen dat deze tuin waarlijk een onschuldige ker mispret oplevert. Zulk een tuin zit op de volgende wijze in elkaar. Zoodra men er in komt ziet men doch neen laat ik niet uit de school klappen, want dan is de aardigheid er af. In de middelrij vinden te bieden aan landgenootendie enkel op den goeden klank van zijn naam afgaan. Emigratie kan uitstekend werken. Maar emigratie eischt een inzicht, een financiële rijpheid en een kennis van land en volk, als slechts het deel kan zijn van mannen van practische erva ring." Nu er dit jaar overal gebrek aan veevoeder bestaat, is in Duitschland de vraag ontstaan of men de beetwortel planten, zonder schade aan deze te veroorzaken, reeds van hare bladen zoude kunnen ontdoen, om ze als veevoeder te doen dienen. Een proef, hiermede verleden jaar genomen, heeft de volgende uitkomsten opgeleverd: 1. Een morgen, begin September sterk ontbladerd, namelijk een gewicht aan bladeren opleverende van 1600 K.G., leverde 16.250 K.G. suikerbieten op2. een morgen midden September zoodanig ontbladerd, dat slechts de onderste bladeren werden weggenomen, ten be drage van 800 K.G., leverde 17.900 K.G. bieten op, terwijl 3. een morgen, welke niet van het blad ontdaan werd, 18.000 K.G, wortelen gaf. Thans is de eerste der staatkundige brieven van den heer Yan Houten ver schenen. Hij deelt daarin mede, dat zijn mederedac teurs van de Vragen des Tijds aan den uitgever de voorwaarde hadden gesteld, tusschen hen of den heer Van Houten te kiezen. Den politieken toestand besprekende, zegt hij, na gewezen te hebben op het tot stand komen der financiëele wetten onder het liberaal ministerie, met betrekking tot de verhouding tusschen de liberalen en radicalen: Men denke zich eens de jammerlijke posi tie der radicalen, wanneer ook nog een nieuwe wet op het personeel wordt tot stand gebracht. Waar blijft zij met hare caricaturen der afgeleefde oude juffrouw, indien het den liberalen gelukt tijdens den duur van éen parlement, ongerekend vele andere goede dingen, inzonderheid op koloniaal gebied, het geheele directe belastingstelsel en het kiesrecht te hervormen en op duurzame en deugdelijke grond slagen te vestigen 'i En zij hadden nog meer kunnen doen, als niet juist de Minister Tak metterdaad het program der radicalen had gehuldigd. Dikwijls wordt mij in de pers het verwijt gedaan dat men mijn politiek of taktiek niet begrijpt. Soms kan ik haar niet duidelijk maken wegens de onmoge lijkheid, haar toe te lichten, zonder tevens de tegen standers in staat te stellen haar te verijdelen. Op het oogenblik is daarin echter waarlijk niets, dat moeilijk te begrijpen is. Wij hebben een Regeering en een meerderheid, die op financiëel gebied haar sporen, hebben verdiend. De beloften van den heer Pierson binden hem, om zoo spoedig mogelijk een nieuwe wet op het perso neel in te dienen. Ware Tak's kieswetontwerp voor aanneming vatbaar geweest, die belofte zou wellicht onvervuld hebben moeten blijven. Maar nu de nood zakelijkheid eener omwerking van dat ontwerp de gelegenheid er voor geeft, wensch ik, als het moge lijk is, de verbolgenheid der radicalen nog te ver- grooten door een poging, om door deze Kamer de verwachte wet op het personeel te doen behandelen. Ik streef er steeds naar, de radicalen door daden te we verder de bootjes-caroussel, een panorama, twee gewone caroussels, een schiettent, het theatre des mari- onnettes van Michel, benevens eenige verversching- tenten, nog een photographisch atelier en niet te ver geten de dame t>met den baard". Een ongeloovige meende, dat óf de baard óf de dame niet echt is en als de echtheid der vertooning gelijk is aan de taalkundige juistheid van het opschrift der tent (la femme ft barbe) dan kon die betweter wel eens gelijk hebben. Wie zich overtuigen wil, ga zien. Behalve al deze merkwaardigheden vinden we verder op de Groote Markt nog het panorama van Daman, benevens een twintigtal kramen, waarin ieder zeker zijn gading vinden zal. Taart, koek, suikerwerken, speelgoed, huishoudelijke artikelen vindt men daar te kust en te keur. Eenige dier kramen trekken bijzonder de aandacht. In de eerste plaats dat van den heer Fratantuono; wanneer de smakelijkheid van zijn nogat, ijspakjes en suikerwerk evenredig is aan de vreemdheid van zijn naam, dan mag een ieder aangeraden worden een deel van zijn kermisgeld daar te besteden. Nie mand zal verder het kraam van F. E. De Haan achteloos voorbijgaan, waarin taarten, gebak en koek u tegenlachen zelfs schijnen deze zoetigheden in ver band te staan met poëzie. Eindelijk nemen we op de Markt een kijkje in het van ouds bekende kraam van de wed. George Muller, staande tegenover het postkantoor. Wie iets fijns verlangt in het artikel snij-, knip-, eet-, rook-, schiet-of kijk-instrumenten, weerglazen of parfumeriën, zal daar zeker ruime keuze vinden. Verlaten we de groote Markt om een overtuigen, dat zij zich in de werkkracht en den geest der liberalen vergist hebben, en dat zij het publiek omtrent hen verkeerd hebben ingelicht. Op die wijze dien ik èn het land, èn de partij wier overwicht ik voor de welvaart des lands nuttig acht. Voor radicalen, die tot het inzicht hunner dwaling komen, wensch ik de poorten der liberale partij steeds wagewijd open te zetten. Want in 's lands belang is het jammer, dat zulke goede krachten, als waarover de radicalen beschikken, geen andere taak zouden hebben, dan liberale hervormingen tegen te werken, en geen andere toekomst, dan hier en daar een meerderheid bijeen te scharrelen, gelijk de heer Gerritsen te Leeuwarden. Meenen de radicalen, dat het liberale program voor hen niet ruim genoeg is, mij dunkt het ver leden der liberale partij is voldoende waarborg, dat zij geen stationaire partij is. En ook de geschiedenis der laatste jaren is daar, om te bewjjzen, dat de liberale partij met al hare fouten toch altijd nog eerder dan de andere partijen voor nieuwe denk beelden te winnen is. Cholera. Zondagmorgen is een kaasverkooper uit Oud-Beierland, Zaterdag van Hansweerd met zijne schuit te Ter-Neuzen aangekomen, aldaar onder bedenkelijke ziekteverschijnselen naar de barak voor besmettelijke ziekten overgebracht en 's namiddags overleden. In het Kanton Oostburg doen zich twee gevallen van cholera vooréén te Hoofdplaat en één te Zuidzande, het laatste bij een vreemdeling. De lijder te Hoofdplaat schijnt aan de beterhand te zijn. Maandagavond kwam te Hansweerd van Ant werpen binnen het schip Dageraad, schipper Schot, waarop zich een ziek kind bevond. Daar de vrouw van genoemden schipper te Antwerpen aan Aziatische cholera schijnt te zijn overleden, is genoemd vaartuig aldaar onder quarantaine gesteld. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. gem. te Lobit door ds. A. Wunder, te Noordgouwe voor dat bij de Geref. gem. te Serooskerke op Walcheren door L. Adriaanse, te Zeist (B). Op de 28e algemeene vergadering der ver- eeniging van leeraren M. O., jl. Zaterdag te Kampen gehouden, werden o. a. de volgende stellingen be handeld »De zoogenaamde overgangsexamens moeten ver vangen worden door openbare lessen." Dr. Meilink stelde voor, de stelling te splitsen en eerst in stem ming te brengen»De openbare overgangs-examens moeten worden afgeschaft" en dan over de invoering van openbare lessen te stemmen. De beer dr. De Loos amendeerde het eerste gedeelte door toevoeging der woorden t> zooals die bijv. aan de rijksscholen worden afgenomen"waarna het eerste deel werd aangenomen. Het tweede deel, luidende: De cursus wordt gesloten met eene openbare les", werd ver worpen. I)e achtste stelling luidde: Herexamens zijn over het algemeen niet wensehelijkwil men ze behouden, dan passe men ze zoo zelden mogelijk en met groote strengheid toe, doch slechts voor hoogstens twee kijkje te nemen op de Vlasmarkt. Wanneer we, door het Rijfelstraatje daar aankomende, niet wat schuins-rechts aanhielden zouden we juist terecht komen in het welbekende wafelkraam van Van Bezooijen, en dat zou ons zeker niet spijten, want na daar iets gebruikt te hebben zouden we onge twijfeld met eene vrije navolging van Van Alphen zeggen die wafel smaakt naar meer. Ook de andere kramen in dezelfde artikelen op dezelfde markt zullen den gastronoom, niet den hongerige, zeer zeker bevredigen. Treffen we op de Groote Markt en op de Vlas markt voornamelijk zaken aan, die onzen smaak (in letterlijken zin) streelen, de Beestenmarkt biedt ons de gelegenheden aan tot uitspanning. Alleen het eerste tentje, dat we daarop aantreffen, zou kunnen geacht worden te bekooren tot het rijk der weten schap. Wie de waarheid nog niet weet, kan ze daarin vernemen uit den mond van een schoone, die u verzekert, dat ze een onfeilbaren blik in de toekomst werpen kanen zijt ge dan nog niet overtuigd, welnu geef gevolg aan de uitnoodiging, hoven haar »edle Halle" geschrevenkom, zie en oordeel. Onder de verdere gelegenheden tot ontspauning vindt men het Cagliostro-Thédtre van A. Alber Ahrens Basch. Veel woorden van aanbeveling zullen voor de voor stellingen, daarin gegeven, niet behoeven gebruikt te wordengoede wijn behoeft geen kranswie vóór twee jaar daar een kijkje nam, zal ook ditmaal niet verzuimen de interessante werkzaamheden te gaan bewonderen, en wie ze nog niet gezien heeft, zal zich niet beklagen er kennis mede gemaakt te vakken". Dit voorstel van bet hoofdbestuur werd aangenomen. De elfde stelling luidde De toelating van meisjes op middelbare scholen voor jongens levert geen be zwaren op". Na eenige discussie werd deze stelling bij acclamatie aangenomen. De twaalfde en laatste stelliflg luiddea. De eiscb, dat steeds de nieuwste druk van leerboeken wordt aangeschaft, is niet altijd noodigb. de leer aren moeten de boeken, door de leerlingen gekocht, beoordeelen, en daarbij letten op de hygiënische eischen aan een goed leerboek te stellenc. de ge leidelijke invoering van nieuwe leerboeken in de verschillende klassen is wensehelijk. Deze stelling werd bij acclamatie aangenomen. Gemengde Berichten. We worden letterlijk overstelpt met berichten omtrent bijzonderheden op het gebied van landbouw, veeteelt, ooftbouw enz. We kunnen al die wonder lijke spelingen der natuur niet blijven vermelden, en verzoeken daarom onzen correspondenten beleefd zulke berichten niet meer te zenden. Moedeltciiskerke. Maandag j.l. had alhier de beproeving plaats van de bijna geheel vernieuwde brandspuit no. 1 dezer gemeente. Door den Burge meester, onderscheidene leden van den gemeenteraad en de directie der brandweer werd deze beproeving bijgewoondde brandspuit voldeed geheel aan de gestelde eischen. Het werk werd uitgevoerd door de firma Bikkers Zoon, brandspuitmakers te Rotterdam en verstrekt genoemde firma tot eer. Dat te Wolfertsdijk 10 gemeten uien voor f4000, d. i. f400 perBlooisch gemet, verkocht zijn, is zeker vermeldenswaard, maar te Krabbendijke is dit product verkocht tegen f 430 per gemet. De marktprijs der uien is ruim twee gulden per H.L. en zal waarschijnlijk nog stijgen. Liggen er op Zuid- Beveland prachtige uien velden, in Schouwen en To- len, de streken van de uienteelt, zal de opbrengst beneden het middelmatige blijven. Te Borsele bevinden zich onder de 1035 ingezetenen 38 personen, die den leeftijd van meer dan 70 jaren bereikt hebben. Elf van deze tellen van 7174 jaren, zestien van 7580 jaren en elf van 8190 jaren. Maandagavond reed H. de Raad van Oude- pekela met een voer kwelder door Beerta, toen eens klaps een der raderen uit den wagen liep en de voerman met een gedeelte van den kwelder en de zeis naar beneden viel. Ongelukkig drong de zeis door het lichaam, tengevolge waarvan de man bijna oogenblikkelijk een lijk was. Toen Maandagmorgen de mariniers te Am sterdam met muziek aan het hoofd door de Paleis straat trokken, raakte in het gedrang een moeder haar 5jarig jongetje kwijt. Zij vond den knaap terug, juist op het oogenblik, dat een zwaar beladen kar hem over het lichaampje reed. De kleine werd oogen- blikkeljjk naar het gasthuis gedragen, doch was reeds dood. hebben. Men zou hiervan met Judels kunnen zeggen: »'k hen gaarne waar d' entrée voor pleit". Na Basch komen we aan de stoom-caroussel van Tewe. Ook in deze welingerichte tent zal menigeen een oogenblik ontspanning kunnen vinden, al moet bij daarvoor den rechten weg verlaten en zich in een cirkel laten rondvoeren. Bij deze twee groote tenten gevoegd eenige kleinere inrichtingen, waar onder een sigaren-kraam en de oude, maar steeds nieuw blijvende kap-blokken, is de Beestenmarkt zoo goed als geheel vol. Wie bij al de genoemde gelegenheden tot kermis- genot nog meer verlangt, kan dien wensch bevredi gen in comedie, concert, bal en eafé-chantant. Reeds Vrijdagavond treedt in het Café Hartman een café- chantant-gezelschap op. De daarvan uitgegeven pro gramma's beloven, dat men zich daar wel kan amu seeren. De Marburger Kapelle, die eenige weken geleden in de Sociëteit V. O. V. een niet onverdienstelijke uitvoering gaf, zal terzelfder plaats a. s. Zondag avond een buitengewoon concert geven, terwijl na afloop daarvan de danslustigen in de gelegenheid zullen gesteld worden hun hart op te halen. Ook Maandag en Dinsdag zal, als men waarde voor zyn geld krijgt, daar iets goeds te hooren en te zien zijn op het Grand Spectacle Concert Variéonder di rectie van Hubertus Kievits van Rotterdam. Een genot, dat in de laatste jaren niet altijd op de kermis was te smaken, nl. een comedie, wordt ons dit jaar aangeboden in »de Prins van Oranje." Al daar zullen op a. s. Zondag en Maandag twee bui-

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1